30% от петокласниците не се справят с новия материал. Една трета от петокласниците у нас не са усвоили новата учебна програма по география. 42% от тях пък не са научили почти нищо за континента Африка - един от двата нови компонента (заедно с Антарктида), които през 2016/17 учебна година бяха добавени към досегашната програма. Това показват резултатите от извънредната миниматура за учениците в пети клас, спусната изненадващо от просветното министерство броени дни преди края на учебната година. От министерството наблягат на факта, че над 70% от тийнейджърите са постигнали резултати над поставения праг от 50%, а тълкуванието на експертите е, че "макар и в различна степен очакваните резултати от новата учебна програма по география и икономика са постигнати от учениците в 5-и клас".
През 2016/17 г. започна реформата в средното образование, като първите, които започнаха да учат по нови учебни програми, бяха първолаците и петокласниците (тази година на ред бяха учениците от 2-ри, 6-и и 8-и клас). Специално по предмета география новото бе, че освен темите за Земята като планета, природата, обществото и стопанството на глобално и регионално ниво, към учебното съдържание се добавиха две нови теми - континентите Африка и Антарктида. Особеното в случая бе, че учениците не получиха нови учебници поради липсата на време за издаването им и учиха по старите. Целта на изненадващото външно оценяване по география и икономика за учениците в 5-и клас бе да покаже до каква степен се справят с материала от новата програма, но на практика то онагледява и как децата са се справили с материала без учебници.
Външното оценяване по география бе проведено на 7 юни 2017 г. в 212 училища от всички области на страната. Участвали са 5761 ученици, или 9% от целия випуск. 50-минутният тест е бил от 25 въпроса, 7 от които - с кратък свободен отговор по модела на международните изследвания PISA, TIMSS и PIRLS. Задачите са били разпределени в две по-широки субтеми - география на Африка и общо географско познание. По първата тема въпросите са били 10, а по втората - 15. 80% от задачите в теста са проверявали разбиране на учебния материал и приложението му, а останалите 20 на сто -възпроизвеждане на наученото.
От МОН твърдят, че по аналогия с практиката на международните изследвания не се предвижда задачите от теста да се оповестяват публично. Все пак оттам предоставят примерна задача, свързана с географията на Африка. Учениците е трябвало да посочат къде в Африка има най-големи годишни валежи, а възможните отговори са били - по крайбрежието на Средиземно море, в планините на Сахара, в Заирската (Конгоанска) котловина и по крайбрежието на пустинята Намиб. В друга задача петокласниците е трябвало да сметнат колко километра ще пропътуват по права линия между две африкански столици, ако разстоянието между тях на географската карта с М 1:20 000 000 е 10 см. Посочените възможности са били - 200 000 километра, 20 000 км, 2000 км и 200 км.
Депутатите задължиха финансовия министър да контролира оспорван от него закон. Министърът на финансите, а не на икономиката ще изпълнява новия закон за регулиране на пазара на горива. Това гласува на последното си заседание през миналата седмица за второ четене водещата парламентарна комисия за борба със сивата икономика. Според най-новите текстове финансовият министър ще води регистрацията на фирмите, които се занимават с търговия, съхранение и превоз на горива и ще следи как те спазват закона.
Парадоксалното е, че точно ведомството на Владислав Горанов даде негативно становище по законопроекта, внесен в началото на годината от депутати от всички парламентарни групи. С мотива, че борят сивия сектор, народните представители бяха заложили твърде високи изисквания за собствен капитал и банкови гаранции към играчите на пазара. Това предизвика остро недоволство от по-малките фирми, които обявиха законопроекта за лобистки и обслужващ интересите на големите компании от Българската газова и петролна асоциация. Земеделските стопани също протестираха, като в казуса се намеси и премиерът Бойко Борисов. "Министерството на икономиката няма капацитет да извършва и поддържа регистрацията на фирмите, които се занимават с търговия, съхранение и превоз на течни горива. Показателно за това е, че министърът на икономиката три пъти смени позицията си по законопроекта. Веднъж го подкрепя, после не го подкрепя...", заяви шефът на парламентарната комисия за борба със сивата икономика Емил Димитров-Ревизоро, който е и основният двигател на промените. От изказванията на депутати от ГЕРБ на заседанието стана ясно, че Горанов категорично е отказал да бъде натоварен с тази задача. Позицията на финансовото министерство е, че законопроектът може да донесе наказателна процедура срещу България от страна на Брюксел заради предвидените изисквания, които ще ограничат кръга на лицата, търгуващи с горива.
"Ако питате мен, най-добре е с регистрацията и контрола да се заеме министърът на енергетиката, защото горивата са енергийни продукти", обяви Емил Димитров. По думите му обаче най-подходящ е финансовият министър, защото цялата информация за фирмите е в подопечната му НАП, която пък имала достъп до митническата информационна система и регистъра на земеделските стопани. "На второ четене вие преценете как да гласувате - за икономическия министър, за финансовия или за енергийния", обърна се към депутатите Ревизоро.
Голяма част от спорните текстове, въвеждащи утежнени условия за достъп до пазара на горива, вече са отпаднали при второто четене на законопроекта. Така например вече няма изискване земеделските стопани да слагат измервателни уреди на резервоарите, от които зареждат селскостопанската си техника, и да дават банкови гаранции от 20 000 лв. Изискваният собствен капитал за търговците на едро пада от първоначалните 3 милиона на 1 милион лева. Десетократно се намалява капиталът за търговците на пропан-бутан - до 20 000 лв. От транспортните фирми няма да се изисква да правят обезпечения от 3000 лв. за всяка цистерна, с която се пренася гориво. Падат и изискванията за висше образование и 5-годишен стаж за собствениците и управителите на бензиностанции.
Дойде, видя, обеща: един ден на Китай в София. След 6 месеца председателство и един ден форум Източна Европа - Китай едно нещо не може да бъде отречено - НДК е правен по поръчка за такива мероприятия. Добре отделената от останалата част на града сграда е лесна за отцепване и контрол, пълна с малки коридори, тайни помещения и странни врати и достатъчно мегаломанска, за да може да приема всякакви гости.
А за срещата във формата "16+1", която се състоя в събота, определено имаше нужда от подобно пространство. Това беше първото посещение на китайски премиер от 18 години, първата среща в този формат в София и най-мащабният форум с участието на китайски и български бизнес досега (над 1500 компании). Резултатът от нея е, че България доказа, че може да организира добре подобни събития. Това безспорно помага в очите на влюбените в мащаба и ефективността азиатци. За по-сериозните обещания обаче е все така рано.
Добър домакин
За среща, организирана само за два месеца, тази беше изключително добре подредена. Тук, разбира се, помогна инерцията от скоро приключилото председателство. Всеки, който е организирал проява с повече от трима участници (без те да са държавни глави), ще разбере колко сложна задача е да събереш премиерите на 17 държави заедно с делегациите им плюс придружаващ бизнес. Единственият правителствен ръководител, който не пристигна в София, беше полският премиер.
В НДК обаче нямаше хаос, влизането и организацията вътре беше на ниво и с няколко малки изключения (част от публиката в зала 1 така и не успя да включи старите устройства за превод например) официалната част премина гладко. "Чух от българска страна, че е било предизвикателство организирането, но не виждам никакви проблеми, искам да ви поздравя", заяви китайският премиер Ли Къцян по време на дискусията с лидерите на европейските страни.
"Капитал" научи, че самите китайци са поискали насрочването на срещата, за да съвпадне с дневния ред на Ли, който след това заминава за Германия. Само допреди два месеца слуховете бяха, че този формат ще претърпи промяна и вероятно ще стане двегодишен, като срещата в София може да бъде отложена за 2019 г. Явно събитията в търговската война със САЩ, както и желанието за засилване на контактите с Европа са изиграли роля китайската дипломация да се активизира.
Депутат от ДПС пробва да обезсмисли ипотеките със закон. Поредна законодателна инициатива на народния представител от ДПС Хамид Хамид предизвика изненада и смущение у юристи и банкери. В публикувания на сайта на парламента законопроект за промени в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) се предвижда, че съдебното решение, с което се обявява за нищожна ипотеката, учредена от несобственик, ще важи и за банката, страна по договора за ипотека, дори без тя да е участвала като страна по делото.
В мотивите към законопроекта се казва, че така ще "се прекратят случаите на недобросъвестна реализация на ипотеки чрез съдебни изпълнители за ипотечни договори", както и "значително ще бъдат дисциплинирани финансовите институции (банки и други кредитни институции), предоставящи кредити срещу ипотека".
Според експерти в банковото право обаче ефектът ще увеличаване не злоупотребите, защото промяната отваря възможност за всеки длъжник, който не желае да си плати ипотеката, да си организира симулативни процеси с трето лице.
Бърза писта срещу ипотеките
Според Хамид тази промяна "ще обезсърчи и значително ще намали опитите за имотни измами, защото първата стъпка на закононарушителите след една успешна измама е бързата продажба на трети добросъвестни лица (респективно мнимо добросъвестни такива). В болшинството от случаите тези лица финансират сделката със сключване на ипотечен договор". После пък измамените (или техните наследници) получават имота обратно, но заедно с учредената ипотека, пише в мотивите (принцип е, че ипотеката следва имота, а не учредителя).
Целта на промените е собствениците много по-бързо и лесно да събарят ипотеката, без да водят други дела, защото решението по делата, които те са водили срещу купувачите на имотите, ще важат и за банките, които са отпуснали пари срещу ипотека.
Законопроектът на Хамид предлага промени само в два текста на ЗЗД, единият от които всъщност не казва нищо ново, а само предлага друга редакция на вече ясно правило. Законопроектът предвижда изрично да се запише в чл. 167, ал. 3 от ЗЗД, че е "нищожна ипотека, учредена от лице, което не е било собственик на имота към датата на учредяването ѝ".
Всъщност това и в момента е така. Сегашният текст на същата алинея гласи: "Ипотека може да се учреди само върху имоти, които при сключването на договора принадлежат на лицето, което я учредява." А чл. 170 от ЗЗД пък казва, че "учредяването на ипотека е недействително, ако било в ипотечния договор, било в молбата за учредяване на законна ипотека или в акта, въз основа на който се подава тя, съществува неизвестност за личността на кредитора, на собственика или на длъжника, за тъждеството на имота и на обезпеченото вземане или за размера на сумата, за която се учредява ипотеката."
В този смисъл сама по себе си новата редакция на чл. 167, ал. 3 в ЗЗД няма нищо да промени, но според вносителя тя внасяла повече яснота.
Китайците се готвели за АЕЦ „Белене" от 2 години, играят с Русия и Франция. Китайската компания CZEC (CHINA ZHONGYUAN ENGINEERING), която представя Китайската национална ядрена корпорация CNNC, се подготвя от повече от две години за проекта АЕЦ "Белене", въпреки че неговото рестартиране беше решено миналия месец.
"Още в началото на тази година заявихме намерението си за участие до вашето министерство на енергетиката. Имаме голям интерес за инвестиция и сме запознати с предварителните ви условия - без държавни гаранции за заема и за изкупуването на енергията", съобщи вицепрезидентът на CZEC Динг Джиан на бизнесфорума, който съпътстваше срещата 16+1 в София.
Джиан обясни, че компанията е готова да финансира 30% със собствени средства, а останалите 70% ще бъдат кредит от различни банки.
"Мисля, че Русия със сигурност ще участва в проекта, тъй като ядрената технология е тяхна. Нямаме нищо против да сме партньори. Ние имаме опит в изграждането и оперирането на такава технология, но нямаме възможността да я проектираме", обясни Динг и допълни, че не изключва и френска инвестиция, въпреки че "Фраматом" заяви, че иска да се включи, но само като оператор.
Стойността на проекта все още се анализира, обясни китайският бизнесмен. Той очаква до края на октомври да бъдат публикувани тръжните документи, а до края на годината ще се включат в наддаването. Надява се в началото на 2019 г. да подпишат договора и да започнат да оперират.
"С България работим заедно вече от много време. Вие вече имате работеща централа, имате инфраструктурата, системата да поддържате ядрена мощност. На политическо ниво българското и китайското правителство са в добри отношения", каза още Динг.
КЗК пусна търга за системата за жп линията Пловдив-Бургас. Комисията за защита на конкуренцията отхвърли жалбата на фирма "Рос БГ" срещу обществената поръчка за "Проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по железопътната линия Пловдив-Бургас". От съобщение на сайта на регулатора става ясно, че търгът по нея може да продължи.
Според жалбоподателя възложителят - Национална компания "Железопътна инфраструктура", е променил условия по търга незаконосъобразно. КЗК обаче посочва, че за това липсват аргументи в сигнала.
"Не може да се направи обосновано заключение доколко и в каква степен довършването на процедурата ще накърни интересите на жалбоподателя или на обществото като цяло", пише антимонополният орган.
Спирането на търга обаче би оказало негативно въздействие както върху възложителя, така и върху обществото, добавят експертите от КЗК.
Поръчката за сигнализация на 293-километровия участък бе обявена в края на ноември миналата година. Стойността й е 195,4 млн. лв., като системата трябва да е готова за 4 години.
Очаква се изпълнителят да изгради модерни системи за сигнализация за 18 гари, включващи пултове за временно управление, апаратура за маршрутно-компютърни централизации. Ще има и и четири специални автомобила, оборудвани с измервателна и тестова апаратура, система за видеонаблюдение за десет гари. В заданието е включена и система за диспечерско управление на влаковото движение, както и видеонаблюдение за още 18 гари.
Доплащаме за здраве или правим застраховка. Българите сами да избират дали да си направят здравна застраховка, или да поемат сами разходите за скъпи терапии. Това е единият вариант за промени в здравноосигурителния модел. До 30 септември Кирил Ананиев трябва да внесе в Народното събрание проект за нови правила. Преди дни той съобщи, че ще предложи не един, а два варианта.
Първият е надграждане на сегашния модел с възможност за допълнителна здравна застраховка, съобщи пред БНР шефът на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова. Пред "Труд" тя уточни, че застраховката няма да е задължителна, а всеки сам ще избира дали да сключи договор със застраховател, или ще предпочете да доплаща. Гражданите ще имат възможност да избират различни индивидуални пакети, предлагани от застрахователните компании.
Осемпроцентната вноска за здраве ще осигурява само онова, което е включено в основния пакет на НЗОК. "Труд" научи, че предстои прецизиране на този пакет. Обмисля се вариант, за свиване на този пакет, чрез изваждане от него на инвазивните процедури, както и да се покриват само генерици. По този начин ще се избегне увеличаването на бюджета на НЗОК.
Вторият вариант за промени в здравноосигурителния модел предвижда създаване на конкурентни на НЗОК каси, в които да се правят допълнителни плащания за скъпи процедури и консумативи.
Дъждовете засегнали реколтата. Жътвата в България не е приключила, даже напротив. Има места със сериозно засегната от дъждовете реколта. Това каза Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, пред Фокус.
„Ако времето е много влажно и дъждовете продължат се очаква цената на добрата пшеница да се покачи", заяви тя. „Към момента тя е покачена, но ние използваме пшеница от преходните запаси. Това увеличение на цената на пшеницата към този момент не е необичайно. Това е нормална практика, която се случва всяка година, по това време", коментира Мариана Кукушева.
„Въпреки че най-доброто жито остава в България за производството на хляб, обяснимо е, че повишените производствени разходи при зърнопроизводителите ще бъдат отразени в крайната цена на пшеницата, която ползваме", посочи тя. „Прибраната реколта не веднага започва да се влага в хлебопроизводството. Има допълнително оскъпяване, естествен период на изсушаване, който може да бъде свързан с енергийни разходи за зърнопроизводителите", каза още Мариана Кукушева.
За 10 години производството на сирене намаляло с 16 000 тона. През 2008 г. мандрите в страната са произвеждали 73 026 тона сирене, а през 2017 г. обемите са паднали до 57 577 тона. Намалението е с цели 16 хил. тона, показват данните на Министерството на земеделието, храните и горите.
Статистиката е доста стряскаща, защото с влизането на страната в ЕС и изгубването на външните пазари българските мандри трайно намаляват производството на традиционния за страната продукт - бялото саламурено сирене, коментират от sinor.bg.
Всичко това е свързано със спада в производството на мляко, отчетено за последните 10 г. През 2008 г. общото количество мляко, постъпило в млекопреработвателните предприятия възлиза на 718 018 тона. През миналата година тези количества са 600 914 тона. Още по-голямо намаление се отчита при директните продажби и при млякото за лична консумация. Преди 10 г. количествата са били 560 189 т, докато през миналата година статистиката отчита 458 462т.
По данни на МЗХГ през миналата година в страната са произведени 146 114 тона заквасени млека, 70,9 млн. литра течни пакетирани млека и 24 458 тона кашкавал.
Заквасените млека са с 8.7 % повече спрямо 2016 година, а кашкавалът се увеличава с 16.7%. Интересното е, че в сравнение с 2008 г. производството на кашкавал отчита ръст. Тогава са произведени малко над 20 хил. т кашкавал, а миналата - с над 4 хил. т повече.
Топените и пушените сирена са с 40.3% по-малко спрямо 2016 г.
През 2017 г., по данни, предоставени от млекопреработвателните предприятия, освен посочените по-горе количества сурови млека, в производството на млечни продукти са вложени допълнително 20,1 млн. литра сурово мляко, постъпило от държави членки на ЕС и трети страни, 792 т концентрирано мляко, 4 133 тона мляко и сметана на прах, 7 656 тона млечен концентрат и 1 592 тона други междинни продукти (сметана, суроватка, закваски).
През 2017 г. общата стойност (без ДДС) на реализираните продукти от млекопреработвателните предприятия възлиза на 808.1 млн. лева, което е с 16.9% повече спрямо 2016 г.
50 000 германци заживяха в България. Близо 50 хил. германци живеят в България. Това ги поставя в едно от челните места на чуждите касти у нас като бройка, показват цифрите на дирекция „Миграция" към МВР, както и на данните от различни статистически проучвания. Заради свободното предвижване в Европа обаче цифрата постоянно варира и не може да е напълно точна.
Данните обаче са категорични, че хиляди граждани на една от най-предпочитаните западни дестинации са избрали родината ни за последните десетина години и са се установили трайно, като дори са получили разрешение за постоянно пребиваване у нас, въпреки че такова не им е необходимо като граждани на ЕС. В повечето случаи то е издадено на базата на различни критерии.
Според Закона за чужденците в Република България това може да е на основание образование, или иначе казано студенти, приети на редовно обучение. Годишно с такива документи у нас се сдобиват около 6 хил. чужденци, много от които са жители на страни извън ЕС. Една немалка част от тях са хора от общността, а именно германци, които залагат на висше медицинско образование у нас.
Другият критерий, по който чужденците получават така желания документ, въпреки че са жители на ЕС и могат спокойно да пребивават и без него у нас, е осъществяването на търговска дейност. Така близо 1500 немци правят бизнес в страната ни. Останалата бройка е основно на германски пенсионери, които са предпочели да живеят в България, тъй като с пенсия от минимум 1200 евро те изживяват старините си достойно в пределите на родината ни. Бройката на по-възрастните германци обаче не е ясна, тъй като дирекция „Миграция" не ги разделя по години, въпреки че според последните доклади около 70% от немците у нас са възрастни хора.
Китайци строят „умен град" в близост до София. У нас ще бъде изграден първият „умен град" в Европа. Бъдещият комплекс „Света София" в Елин Пелин за 1.1 млрд. евро ще включва модерен конгресен и изложбен център и редица първокласни развлекателни и бизнес площи.
Проектът за изграждането на комплекса беше представен през май месец миналата година по време на форум в Пекин по инициативата "Един път, един пояс". Новият „смарт" град да бъде разположен на 20 км от София край Елин Пелин.
По време на приключилата през уикенда среща на правителствените ръководители от форума „16+1" бе подписано споразумение между китайските компаниите Capital Concept Limited, China Construction и Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. В документа е записано, че ще бъдат изградени високотехнологични стопанства и експериментални полета, като част от проекта за интелигентния град.
Според проекта ще бъдат построени 17 демонстрационни сгради, на първите етажи на които ще има национални павилиони, където ще бъдат представени характерни селскостопански и други продукти от Китай и, част от форума „16+1". На останалите етажи от сградите ще има информационни центрове, инвестиционни консултанти, туристически агенции. В конгресните зали ще се организират форуми на страните от Централна и Източна Европа и Китай, ще има постоянни експозиции в изложбените помещения и фолклорни фестивали. Демонстрационната зона в бъдещия интелигентен град ще се използва за отглеждане и селекция на нови и традиционни сортове селскостопански продукти и техники за тяхната преработка, както и за обмяна на добри практики в областта на научноизследователската и развойна дейност по отношение на селскостопанските продукти.
Освен изграждането на високотехнологична селскостопанска демонстрационна зона, със споразумението се възлагат строителните дейности по проекта на компанията China Construction. В „умния град" се предвижда да бъдат открити 1850 нови работни места, предвидените инвестиции са между 1.1 и 1.5 млрд. евро. Проектът за интелигентен град датира още от 2016 г., но бе замразен само 2 години след началото си. На 18 август 2017 година министърът на икономиката Караниколов удължи срока на инвестиционния проект.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |