Над 4000 деца са приети неправомерно в детските градини в София. Столичната община е приела неправомерно в детските градини и ясли 4057 деца, алармира Васил Николов от гражданската организация "За качествена и иновативна образователна система", позовавайки се на данни, получени от общината по Закона за достъп до обществена информация. Това са над половината от приетите заради хронично заболяване 7797 деца. Общо в детските градини и ясли на София към момента има близо 49 000 деца. Със заболяванията често се злоупотребява, защото така децата се приемат над отпуснатата бройка.
960 деца от неправомерно приетите са влезли по реда на болните, но без никаква диагноза. Останалите са с диагнози, които са отпаднали от списъка на МЗ със заболявания, при които децата задължително подлежат на диспансеризация. 1653 деца например са приети с диагноза атопичен дерматит, която от 2004 г. не е в списъка за диспансеризация. Същото важи и за 21 деца с диагноза неинфекциозни гастроентерити и колити, 27 деца - с диагноза вродени аномалии на бъбрека, 8 деца с диагноза нарушение на бъбреците и уретера, 1 дете с диагноза увреждания на ставите, 26 деца с диагноза вродени деформации на стъпалото, 157 деца с диагноза по хронични болести на тонзилите и аденоидите, 52 деца с диагноза аномалии на храносмилателната система. 1152 деца пък са приети с диагнози, отпаднали от списъка преди 2 години - хроничен ринит, назофарингит и фарингит.
Информацията, която родителите са получили, е към 10 април. Тази година хроничният недостиг на места в столичните детски градини беше допълнително усложнен заради решението на общината да намали наполовина броя на децата с хронични заболявания, които могат да се приемат в една група -от десет на пет. Самата промяна също беше направена с цел да потуши напрежението около предишни разкрития за прием по втория начин.
Няма списък кои заболявания трябва да носят предимство при записване в детска градина. Затова общината ползва наредбата на МЗ за профилактичните прегледи, в която е списъкът за задължителна диспансеризация. От "Московска" вчера се оправдаха за нарушенията със становище на министерството. "Във връзка с приема на деца в общинските детски заведения е отправено искане към Министерството на здравеопазването относно изготвяне на индикативен списък на хроничните заболявания при децата. В отговор на нашето запитване МЗ посочва, че може да бъде използван списъкът от Наредба № 39/2004 година (заменена в момента с нова - б.р.) за профилактичните прегледи и диспансеризацията, без указание да не се приемат и деца с други диагнози, поставени от лекарските комисии", обясниха от общината. Поради липсата на такова изрично указание общинските власти приемали всички деца, които имат документ от ЛКК или ТЕЛК, независимо дали диагнозата е в списъка за диспансеризация или не. За 960-те с празна диагноза пък посочват, че става въпрос за разминаване в две таблици - в едната били посочени всички диагнози в случаите, когато децата са с повече от една, а в другата била само водещата.
КЕВР писка обяснение он ЧЕЗ и "Енрего-Про" за лошия ток. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изиска обяснения от две от ЕРП-тата - ЧЕЗ и "Енерго -Про" заради проблемни доставки на ток. Тези дни жители от горнооряховското село Поликраище се оплакаха от прекъсвания между 5 и 23 пъти на ден и от чести токови удари, които доведоха до повреди на фризери, рутери, компютри, хладилници и др. Жителите на селото обявиха, че са готови на ефективен протест - с блокада на главния път Русе - Велико Търново. От изгорели уреди се оплака и кметът на селото Марин Тодоранов, чийто хладилник също се предал и се наложило да бъде поправен срещу 200 лева.
Вчера от КЕВР изпратиха писмо до "Енерго-Про Варна", на чиято обслужвана територия е населеното място. Дружеството трябва да каже точно какъв е проблемът, тъй като според общите условия то е задължено да предоставя качествена услуга на абонатите си. В рамките на седем дни от чешката компания трябва да монтират сертифицирани уреди, които да следят за качеството на доставяния ток. ЕРП-то трябва да даде и данни за прекъсванията - ръчни или автоматични, през последната година. "Нарушеното електроснабдяване накърнява правата на потребителите, нарушава нормалния им ритъм на живот и може до доведе до материални щети за тях, както и до неприемливи социални и здравни рискове", пишат от КЕВР. Копие на писмото е изпратено и до кмета на с. Поликраище.
"Енерго -Про" трябва да посочат и предрпиетите мерки, както и срока, в който ситуацията ще бъде нормализирана. При необходимост регулаторът може да провери и на място какви са причините за примигването на лампите. Идеята е да се види как се изпълняват лицензионните задължения на дружеството.
Отговори се чакат и от "ЧЕЗ Разпределение", което трябва да каже защо е имало проблеми при осигуряването на електрическото захранване в ботевградското село Врачеш. Едва след като получи анализа, комисията ще прецени дали има нужда да прави и проверки на място. Случаят във Врачеш е отпреди десетина дни, когато жителите му се оплакаха, че на практика няма домакинство в селото, което да не е пострадало от честите прекъсвания и което да няма изгорял електрически уред. Миналата седмица от ЧЕЗ заявиха, че основният проблем е кражбата на ток.
От ЧЕЗ обясняват, че заради оплакванията за прекъсване на тока през юни е имало среща с кмета на селото Иван Гавалюгов и от тогава били регистрирани "няколко изключвания". Две от тях били обективно предизвикани от проливните дъждове - съответно за 40 и 20 минути. А в края на месеца след няколко едноминутни прекъсвания на тока се установява, че трафопост чужда собственост е в лошо техническо състояние. Това налага изключване на електрозахранването в селото, за да се откачи опасният трафопост от мрежата.
ERM II и банковия съюз: България писмено ги поиска, решението ще е в четвъртък. България е изпратила писмо до финансовите министри на страните от еврозоната, с което е заявила своето твърдо намерение да се присъедини към валутния механизъм ERM II и към банковия съюз. То ще бъде обсъдено на 12 юли на заседание на Еврогрупата, на което може да се определи целева дата за присъединяване на лева към валутния механизъм или т. нар. чакалня на еврозоната. Това съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници от Брюксел.
Срещата в четвъртък ще е решаваща дали София ще получи конкретен политически ангажимент от страните в еврозоната и ЕЦБ да влезе в чакалнята заедно с банковия съюз. Това означава, че Франкфурт трябва да направи предварителни проверки на банки и финансова регулация преди да приеме страната в Механизма за тясно сътрудничество (начинът за страните извън еврозоната да са в банковия съюз). По принцип тази фаза отнема минимум пет месеца, ЕЦБ може да изисква и допълнителна информация или да реши да проведе задълбочена оценка на институциите, които ще надзирава. Това обикновено са трите най-големи банки, но Франкфурт може да избере по своя инициатива и всяка друга банка в страната.
Преди седмица председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова заяви пред БНТ, че страната ни вече е подала заявката си за едновременно влизане в двата механизма, а в свой текст по темата немският Frankfurter Allgemeine Zeitung твърди, че това е станало на 30 юни. Германските медии обаче продължават да поддържат тезата, че на България й е рано да приеме еврото.
КЗК отказа да спре поръчка за близо 200 млн. лв. по искане на 6-месечна фирма. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли искането на "Рос БГ" за спиране на процедурата за проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по жп линията Пловдив - Бургас. Обществената поръчка е на стойност 195.4 млн. лв. без ДДС и е част от проекта за рехабилитация на линията. Това е втората жалба срещу проекта на компанията, която е регистрирана едва в началото на тази година.
В очакване на решение по същество
Процедурата беше открита от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) в края на ноември миналата година. Първоначално предложения по нея трябваше да се подават до 1 март 2018 г., но срокът беше удължаван на няколко пъти - последно до 12 юни. "Рос БГ" обжалва всъщност именно последното решение, като според компанията удължаването на срока само до тази дата не дава достатъчно време за подготовка на оферти след последните разяснения по процедурата, тъй като е само три работни дни. Жалбоподателят иска също КЗК да спре процедурата като временна мярка.
Според комисията обаче интересите на компанията са защитени, докато се реши въпросът по същество, тъй като НКЖИ не може да сключи договор преди това. Затова и няма нужда от временна мярка. Освен това спирането на процедурата би оказало негативно въздействие както върху възложителя, така и върху обществото, се посочва в определението на КЗК.
Oблигации на БЕХ и на българската борса, всеки може да си купи. На 5 юли Комисията за финансов надзор взе решение да впише емисията облигации на Български енергиен холдинг. Дружеството пусна 400 млн. евро нов дълг с фиксирана годишна лихва от 3,5, който бе пласиран на Ирландската фондова борса.
Това означава, че на вторичен пазар всеки може да инвестира в облигациите ни през Българската фондова борса, обясни изпълнителният директор на холдинга Петьо Иванов. Той подчерта, че това са облигации, а не акции, както било написано в някои медии. Акции от БЕХ не се продават.
Всеки, който търси доходност, може да види пазарните нива и да инвестира в облигации на холдинга, ако счете, че търсената от него възвръщаемост е нормална.
Иванов обясни още, че книжата се търгуват в момента на 100,8% от номинала - тоест, ако един инвеститор е купил облигацията за 100 лв., то може да я продаде в момента за 100,80 лв.
Шефът на холдинга поясни, че депозитните продукти предлагат доходност, близка до нулата. Облигациите на холдинга гарантират годишен лихвен купон от 3,5%. Ако книжата са купени на 28 юни 2018 г., то на 28 юни 2019 г. на всеки 100 лв. инвеститорът ще получи 3,50 лв. доход.
И преди български инвеститори са можели да влагат в облигации на БЕХ, но е трябвало да ги купуват на Ирландската фондова борса. Сега това ще може да става и на българската.
400 млрд. лева са преминали през платежната система. 460,7 млрд. лв. са преминали през платежната система RINGS от януари до юли тази година, засече БНБ.
Това е станало чрез 499 443 обработени плащания. Средно на ден техният брой е 4061. Най-голям брой преводи е имало на 30 април - 6540.
За ден са нареждани преводи за 3,74 млрд. лв., показват още данните. Най-големият за тази година транш е бил разпореден на 15 януари 2018 г. и е за 5,51 млрд. лв. Най-малкият превод, който е минал през системата, е бил за 2,94 лв.
Най-много преводи и за най-много суми се правят от 8 до 12 часа и от 12 до 14,30 часа, показва статистиката на централната банка.
Между 14,30 и 16 часа има много на брой плащания, но за най-малка обща сума.
Лекуваме Европа с родни билки. България е най-големият износител на диворастящи билки в Европа. Родни предприемачи търгуват с над 100 различни вида билки, като основно изнасят продукцията зад граница. Това обясни за "Труд" зам.-председателят на Българската асоциация на билкарите и гъбарите Добрин Тонев. Страната ни изнася над 10 хил. тона билки, като в това число се включват и култивираните. Количеството би могло да бъде в пъти по-голямо, но липсват достатъчно берачи, които да събират ценните растения, обясни Тонев.
Най-много от диворастящите билки се изнасят за Германия. Те не само са голям пазар, но и търговска нация. Предлагат родните растения като краен продукт на чай или ги влагат в хранително-вкусовата и козметичната промишленост, фармацията. Основната част обаче се преработва, пакетира, превръща в краен продукт и се реекспортира за далечни пазари като САЩ и Япония, обясни Тонев.
Сред най-търсените билки зад граница е липовия цвят, заради силния си аромат. Качеството и търсенето определят и по-високата цена на тази билка. Тя се изкупува най-скъпо у нас. През последните месеци част от прекупвачите плащат до рекордните към момента 5 лева за килограм.
Българският липов цвят е розовото масло на билките. Заради по-високата му цена част от крайните търговци смесват родния ароматен сорт липа с китайски цвят. Азиатският на външен вид е досущ като родния, но липсва силния мирис, обясни Тонев.
Сред другите пазари, за които изнасяме билки, са Франция, Испания, Полша, Египет, Бразилия, Аржентина и Япония.
Според експерта това, че липовият цвят се събира с метли като прах под дърветата не намалява качеството на крайния продукт. Причината е, че пътят на билките от брането до крайния продукт е дълъг. Берачът ги предава в събирателните пунктове, в които билките се сортират и се почистват през специални машини. Така понякога 50 процента от суровия материал се превръща в отпадък, обясни Тонев. Освен това на билките в събирателните пунктове се правят проверки от представители на РИОКОЗ и се анализират партидите за наличие на плесени, тежки метали, токсини.
„Златото на глупците" мами заложни къщи с по 100 бона годишно. Златото на глупците" мами заложни къщи с по 100 000 лв. годишно. Това показва проучване на „Монитор" в едни от най-големите фирми, които се занимават с даване на пари срещу залог.
Те имат офиси в цялата страна и постоянно техни служители се оказват измамени с фалшиво злато, което хора залагат. При подписването на заложния билет обаче и двете страни се съгласяват с условията и така оказионите не могат да предявяват претенции пред разследващите или пред съда за извършена измама.
Фалшивото злато представлява накити, които са минати през няколко бани с покритие от благородния метал. Така дори при усърдно търкане „лихварите", както наричат служителите в къщите, не могат да установят, че ланецът например е менте, а под покритието има метал, който не струва и стотинки.
Търсим нефт и газ на още едно място в Черно море. инистерството на енергетиката ще обяви конкурс за проучване за нефт и газ в блок "Тервел" в дълбоко Черно море. Това е съобщила министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на среща с представители на ръководството на фирма "Тотал". Блокът се намира между проучваните в момента "Хан Аспарух" на север и "Хан Кубрат" на запад и е с площ 4032 кв. км. Конкурси за него са организирани и преди, но досега не е имало кандидати.
В същото време проучванията в съседните блокове продължават. В края на миналата година "Тотал Е&П България" обяви, че подготвя трети проучвателен сондаж в "Хан Аспарух". А в "Хан Кубрат", който е приблизително два пъти по-малък, Shell Exploration & Development предстои да направи първия си сондаж.
"Тотал" вече извърши сондажи за газ и нефт на друг блок в българската зона на Черно море - "Хан Аспарух", и обяви, че е открила въглеводороди. Фирмата е заявила, че ще продължи да работи в областта на проучването на геологията на Черно море на българска територия.
По време на срещата управителят на компанията „Тотал Е&П България" Ксавие Фожрас дари на министерството на енергетиката сондажното длето, използвано при проучвателен сондаж „Плошков-1" в блок „Хан Аспарух". Началото бе поставено след проведен конкурс за търсене и проучване на нефт и природен газ и подписания договор през 2012 г. с „Тотал Е&П България". Към момента са разработени два сондажа - „Плошков-1" и „Рубин-1", като проучвателните работи продължават.
На срещата са били обсъдени и предстоящите промени в Закона за подземните богатства, съобщиха от енергийното министерство. По думите на Бернар Клеман, вицепрезидент на „Тотал", отговарящ за Каспийския регион и Южна Европа, компанията ще продължи да работи в областта на проучване на геологията на Черно море в българската икономическа зона на водния басейн.
Преди малко повече от година "Петрокелтик", който разработваше находището на природен газ в блок „Каварна-Изток" обяви очакванията си до края на 2018 г. да започне да доставя синьо гориво от него.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |