Международните кредитори, притежатели на емитираните облигации в долари на КТБ, настояват в писмо до правителството и БНБ, да се преразгледа предложеният миналата седмица оздравителен план за КТБ. Ако четвъртата по големина българска банка бъде обявена във фалит, това ще струва много на държавата, тъй като ще последват множество дела срещу България от международните кредитори, съобщи Reuters, която притежава копие от писмото на облигационерите до държавните институции в България.
В края на миналата седмица БНБ обяви и дори публикува предложението на консорциума, в който влизат Оманския фонд, Джемкорп и виенския фонд EPIC, за оздравяването на банката чрез създаване на съвместно дружество с държавата с равно дялово участие.
В писмото си кредиторите обвиняват Централната банка, която през юни пое контрола над КТБ и на практика спря дейността й, за „действия, които са били или небрежност или умишлено измамни относно степента на проблемите в банката".
В обръщението на международните кредитори до българските власти се подчертават евентуалните негативни ефекти от отнемането на лиценза на КТБ: „Казано най-просто, цената на фалита на КТБ далеч ще надхвърли и най-големите допускания по отношение на необходимата държавна помощ за спасяване на банката и нейните вложители."
Облигационерите предупреждават също така, че отнемането на лиценза на банката ще принуди стотици предприятия да затворят и ще доведе до загубата на хиляди работни места.
Писмото е изпратено от името на комитета на облигационерите, който беше основан през юли, и в който влизат представители на международните кредитори на КТБ от САЩ, европейски хедж фондове и финансови институции. Те са наели юридически представител в България, който да ги представлява, ако банката бъде обявена в несъстоятелност.
Авторите на писмото предупреждават, че със затварянето на КТБ е предизвикана най-тежката финансова криза в източноевропейска държава от 1990 г. насам, и след четири месеца не е ясно каква ще е съдбата на четвъртия по големина кредитор на България. В писмото се отправя и предупреждение, че има опасността от заразен ефект, ако БНБ отнеме лиценза на КТБ, като решението на Централната банка се очаква в рамките на следващите няколко дни.
Reuters припомня, че мажоритарният собственик на КТБ е бил обвинен в незаконно присвояване, а недоволни вложителите не са имали достъп до сметките си и до депозитите си.
"Предполагаемите проблеми в КТБ, за които твърди БНБ, не се случват за една нощ, били са нужни няколко години, за да се осъществят", се казва в писмото. Според неговите автори, точно това ги кара да направят извода, че БНБ умишлено си е затваряла очите и умишлено е пренебрегвала задълженията си на регулатор. „БНБ не е впечатлила с нищо при изпълнение на основната си функция: да работи за осигуряване на стабилността и сигурността на българската банкова система", посочват международните облигационери на КТБ.
В заключение, авторите на писмото, с което разполага Reuters, а авторите му са заличени, заявяват, че неизплатената облигационна емисия, както и други вземания, ще послужат за завеждане на дела на вложители и кредитори за години напред. Reuters припомня, че КТБ не е успяла да извърши плащане по деноминираните в долари облигации, чийто падеж беше през август. Емиисията беше за $150 милиона.