Управителят на БНБ Иван Искров предупреди, че и през 2015 година може да има удари върху банковия сектор заради преплитане на интереси. В реч по случай празника на банкера 6 декември - Никулден, гуверньорът на БНБ вместо да потърси грешки и в Централната банка за кризата с две от големите български банки - КТБ и Първа инвестиционна банка, той даваше оценки и анализи, напътстваше и съветваше членовете на Асоциацията на банките в България снощи.
Думите на управителя на БНБ са опасни, тъй като под тях прозира нескрита заплаха за банкова криза в България:
"Никой не си прави илюзиите, че трудностите и изпитанията пред банките у нас са приключили. Защото най-вероятно и през 2015 г. банковата общност ще работи в нелека бизнес среда, в която не изключвам да има нови опити за удари върху сектора, мотивирани от преплитащи се икономически, политически и медийни интереси, каквито действия срещу българската банкова система видяхме непосредствено след поставянето на КТБ и ТБ "Виктория" под специален надзор."
Кога говори истината г-н Искров? Сега или когато разреши на КТБ да закупи Търговска банка Виктория (предишно име Креди Агрикол България)? Или само месец по-късно подплашен, а може би притиснат, когато постави двете банки под специалния надзор на БНБ?
А това не е ли опит да се прехвърли вината на друг? „През цялата изтекла година не липсваха изказвания на партийни представители, които раздаваха негативни публични оценки и изговаряха най-мрачни прогнози за банките у нас. Атмосферата на политическа несигурност благоприятстваше всевъзможни прояви на популизъм, включително и неразумни законодателни предложения по отношение както на банките, така и на БНБ."
Може би, г-н Искров, е почувствал, че казаното от него в началото е опасно, затова прави словесен лупинг на 360 градуса: „През 2015 г. ще бъдем свидетели на коренна промяна в мисленето и действията на политическите представители и медийни кръгове в посока на повече благоразумие и осъзнаване на ключовата роля на банковия сектор за финансовата стабилност, икономическия растеж и материалното благосъстояние на обществото".
В същото време пророкува, че "никой не си прави илюзиите, че трудностите и изпитанията пред банките у нас са приключили."
Тук е напълно прав: „Публичният интерес изисква да бъде уважавана репутацията на централната банка и да бъде пазена институционалната независимост и приемствеността в нейната работа."
Институцията - да, г-н Искров, но за работещите в нея, когато не са способни и достойни да са в ръководството на БНБ, не трябва да се мълчи!
Уважаеми г-н Искров, кога ще си подадете оставката, която ви поискаха и управляващи, и опозиция? Нали сам обещахте, че като се разреши проблемът с депозитите в КТБ, ще се оттеглите?