Финансовият министър Владислав Горанов да оттегели законопроекта си за изменение на Кодекса за социално осигуряване, отнасящ се до втория пенсионен стълб. Призивът бе отправен от народни представители от Гражданския съвет на Реформаторския блок.
На пресконференция в централата на ДСБ те настояват да се проведе шестмесечен широк експертен дебат, преди да се приемат каквито и да било промени в Кодекса за социално осигуряване. Промените засягат правата на 3.5 млн. души - родените след 31 декември 1959 г., които задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 г. и са натрупали по личните си сметки в тях общо 7.7 млрд. лв.
„Промените са прибързани, направени са тайно и ако бъдат приети, това ще е най-голямата кражба след КТБ", заяви депутатът Гроздан Караджов. По думите му проблемът с изплащането в пълен размер на пожизнените пенсии е отдавна, но най-рано 2022 г. ще започне изплащането на такива пенсии, защото тогава ще са първите навършили пенсионна възраст, родени след 1959 г. "Кое налага да се прави за две седмици в толкова празнични дни? Няма никакви разчети. Нито е показан разчет от НОИ, нито приходи. Показва се нещо, което да направи социална експлозия", предупреди той и добави, че ако бъде приета от парламента, промяната ще доведе до спад на цените на акциите на пенсионните осигурителни дружества, както и ще бъдат изгонени инвеститори.
Според Мартин Димитров, готвените промени, които предвиждат въвеждане на солидарен принцип в изплащането на т.нар. втора пенсия, са квазинационализация. Той обясни, че с готвените промени се отнемат правата на хората да разполагат с личните си средства и да решават какво ще се прави с тях.
Георги Ганев пък даде пример с депозитите в банките по които никой няма право да се разпорежда, освен вносителя. "Държавата там работа няма никога, освен да надзирава и регулира, ако някоя от компаниите се държи по престъпен начин", каза Ганев. Той добави, че мнозинствата на ГЕРБ имат някаква маниакална нужда да сложат ръка върху пенсионните фондове.