Ниските лихви вдигнаха интереса към взаимните фондове. Ниските лихви по банковите депозити връщат интереса на инвеститори и домакинства към инвестиционните фондове, предлагани в България. Макар обемът на спестяванията в тях да е далеч по-малък от този в банките, активите им вече са почти 2.2 млрд. лв. по данните на БНБ към края на март. Въпреки че носят по-висок риск и не дават гаранция за вложенията, инвестицията в тях често е с по-висока доходност, най-вече заради ръста на капиталовите пазари в чужбина през последните години. За последните 12 месеца няколко произволно избрани консервативни (с най-нисък риск) фонда са донесли между 1 и 3%, по около 5% за балансираните и над 10% за високо рисковите.
За сравнение - едногодишните банкови депозити за домакинства в момента носят средно около 2% лихва, а за фирми 1%. Трябва да се знае обаче, че в много случаи фондовете излизат и на минус, тъй като представянето им е силно зависимо от местния и от международни финансови пазари. Жаждата за по-висока доходност през последните месеци се отчита и от сектора на имотите, където също има раздвижване. Ръстът на активите на инвестиционните фондове в момента се движи основно от чуждите схеми и в по-малка степен от българските. Няма точна статистика и колко от повишението се дължи на нови клиенти и колко на повишаване на доходността. Основните вложители в тях остават пенсионни и застрахователни компании, а след това са домакинствата.
И не само депозити
В края на март активите на чуждите фондове в България са достигнали 1.34 млрд. лв., с близо 16% ръст само за три месеца. За една година повишението на активите е с 37%. Повечето чужди фондове се продават в България от банките. Според Надя Неделчева, портфолио мениджър в "Карол капитал мениджмънт", ръстът в активите може да се обясни с ниските лихви по банкови депозити, което привлича нови клиенти, където тенденцията е за още повече понижение. Изпреварващият ръст на чуждите фондове пък най-вероятно е заради добрите резултати на чуждестранните пазари, смята Неделчева.
Средствата на българските колективни инвестиционни схеми отбелязват 7% ръст за първите три месеца на годината и 9% за година. В края на март парите в тях са 859 млн. лв. Това са средствата, привлечени от инвеститори, и доходността, която се е натрупала по тях.
"Нормално е размерът на активите, инвестирани във взаимни фондове, да расте, тъй като на българския пазар наблюдаваме исторически ниски нива на лихвите по банкови депозити", е мнението и на Владислав Панев, председател на борда на директорите на "Скай асет мениджмънт". Той добави, че е логично индивидуалните и институционалните инвеститори да търсят алтернативи. Според Панев обяснението за по-бързия ръст на чуждите фондове вероятно е малкият размер на българския пазар, сравнен с активите на пенсионните схеми. Осигурителните пенсионни фондове са основните инвеститори на българския пазар и движението на техните активи до голяма степен определя и как ще се развива Българската фондова борса. Още от години по-големите от тях, които са предимно собственост на чужди финансови групи, предпочитат за инвестиции финансови инструменти на емитенти зад граница.
Световен дуел за търсенето на милиардите от КТБ. Двете разследващи компании, между които ще бъде избран преследвачът на милиардите, източени от Корпоративна търговска банка (КТБ), са Alvarez & Marsal и AlixPartners. Това научи "Капитал" от свои източници, след като финансовият министър Владислав Горанов каза в парламента, че от шестте допуснати до конкурса кандидати са отсети двама и в момента с тях се водят преговори по предложените от тях оферти. "Ще е най-голямата и най-утвърдена световна компания", заяви Горанов във вторник - дни преди изтичането на срока 30 май, определен за сключване на договор с изпълнителя на поръчката. Формално той ще бъде подписан от двамата временни синдици на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев, но изборът ще е на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който има решаваща дума в сформираното жури.
И двете компании на финала са световноизвестни и с доказан опит в разследването на финансови схеми и връщането на средства, отклонени чрез измами. По информация на "Капитал" от източник от изпълнителната власт по-вероятно е изборът да падне върху Alvarez & Marsal, но окончателно решение все още няма. Така, макар управляващите да ангажират разследваща фирма 11 месеца след затварянето на банката, поне за тази задача ще бъде избрана световна компания с опит. Което вдига шанса нещо заграбено да бъде върнато.
Световен полуфинал
Имената на двете компании "Капитал" потвърди от трима източници. От Фонда за гарантиране на влоговете в банките отказаха информация по темата до окончателния избор на разследваща фирма и подписването на договор с нея. На въпрос защо не огласяват кандидатите, допуснати до конкурса, от институцията посочиха, че той не се провежда по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и че самите участници изискват поверителност на този етап. Преди седмица ръководството на фонда заедно с останалите членове на изборното жури изслуша офертите на шест кандидата, като полуфиналистите са били определени още в четвъртък. От началото на тази седмица се водят преговори по предложените от тях оферти.
И двете компании са специализирани в подобен тип финансови разследвания и развиват бизнес глобално. Alvarez & Marsal е основана през 1983 г. и в момента има 45 офиса в 18 страни по света с близо 2500 служители. Тя бе консултант на американското правителство след банкрута на Lehman Brothers, а за работата й по реструктуриране и рекапитализация на банковия сектор в Кипър компанията получи награда за консултантска фирма на 2013 г. Alvarez & Marsal имат установено сътрудничество с регулаторните институции в Европейския съюз, както и с Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Другата компания полуфиналист - AlixPartners, има 34-годишен опит във финансовото консултиране и също има офиси по цял свят. През тази година тя погълна конкурент в бранша Zolfo Cooper Europe, с което подобри пазарните си позиции в Европа. Компанията е носител на множество отличия, сред които за най-успешните реструктурирания в корпоративния сектор. През 2013 г. Bloomberg включи AlixPartners в топ 5 на най-големите по приходи и пазарен дял компании в консултирането при кризисни ситуации и финансово възстановяване.
Коя от двете е по-голяма е трудно да се прецени заради оскъдните данни. Според изказване, което финансовият министър Владислав Горанов направи в парламента, везните клонят към по-голямата от двете. "На този етап сме подбрали две световни фирми с подобен опит. Имам уверение от Фонда за гарантиране на влоговете, че преговорите ще приключат до края на седмицата и ще има сключен договор. Има вероятност да бъде избрана най-голямата компания в тази област. Аз пак казвам, че ще е най-голямата и най-утвърдена световна компания", каза Горанов. Той изнесе данни и за предприетите до момента действия за събиране на активи на банката (виж в карето). Те ще допълват действията на наетата разследваща компания, на която ще се разчита да върне поне един милиард лева, отклонени от банката чрез финансови схеми.
Започнати са само 8 дела срещу прихващания в КТБ. Едва 180 от над 660 прихващания във фалиралата КТБ ще бъдат атакувани в съда. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на извънредния парламентарен контрол вчера. Общо прихващанията в банката са 668 за близо 900 млн. лв., но от думите на Горанов не стана ясно каква е причината едва 1/4 от направените сделки да бъдат оспорени. Той уточни само, че се атакуват прихващания, които увреждат масата на несъстоятелността на фалиралата банка. На разпродажба на активите се разчита, за да се плати на кредиторите на КТБ. Най-голям сред тях е Фондът за гарантиране на влоговете в банките, който пое изплащането на защитените депозити за над 3.6 млрд. лв.
До момента обаче синдиците на КТБ Росен Ангелчев и Лазар Илиев са оспорили пред съда едва 8 сделки за 4.6 млн. лв. Според Горанов завеждането на делата се бави, тъй като казусите са индивидуални и сложни юридически. От отчетите на синдиците е видно, че те завеждат само по 4 дела месечно. В първия си месец на работа като временни синдици двамата атакуваха 4 сделки за общо 1.334 млн. лв., като най-голямата от тях беше за 500 хил. евро. Според финансовия министър първото съдебно решение ще е показателно за това какви решения ще има по останалите случаи. Той добави, че над 200 кредита са обявени за предсрочно изискуеми и са започнати над 50 производства по несъстоятелност на длъжници на банката.
Финансовият министър обясни, че след като 11 компании са пожелали да проследят парите на фалиралата КТБ, вече има избрани двама кандидати. До края на тази седмица се очаква преговорите да приключат и да има сключен договор. По думите му има вероятност да бъде избрана най-голямата компания в света с опит в тази област. Той съобщи още, че фирмата, която бъде избрана, ще помага и на прокуратурата при оформянето на обвинителния акт. "Предоставено им е задание и от прокуратурата, така че да бъдат използвани като експерти, които да подпомогнат и организацията на работата във връзка със съмненията за нарушение на закона при управлението на КТБ от нейното ръководство и собственици", каза Владислав Горанов.
Финансовият контрол започва проверки на ВЕИ фирмите от юни. Поредни проверки на производителите на зелен ток започват от юни. Този път те ще бъдат ревизирани от Агенцията за държавна финансова инспекция, стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова. Вчера тя участва в конференция, посветена на разнообразяването на доставките и енергийната сигурност на България.
Петкова поясни, че не е наясно с резултатите от проверките на ВЕИ фирмите, направени от енергийния регулатор. Това е изненадващо, тъй като само преди месец премиерът Бойко Борисов описа изводите като особено смущаващи, нареди ДАНС да разследва случаите и дори изпрати данните в прокуратурата. Това ще бъде поредната инспекция, след като м.г. ВЕИ дружествата бяха проверявани и от КЕВР, но поредните рокади в състава на регулатора осуетиха обявяването на крайните резултати.
Петкова не коментира новите цени на тока от 1 юли, но заяви увереност, че контрактите с двата американски теца - "Марица-изток" 1 и 3 - ще бъдат предоговорени окончателно до края на юни. Това ще позволи на НЕК да генерира по-малка загуба. Преди всичко обаче електрическата компания трябва спешно да намери около 700 млн. лв., за да се издължи на централите. Това е задължително условие за преподписването на договорите. За целта ще се търси кредит.
"БЕХ обмисля да вземе синдикиран заем (кредит с голям размер, отпускан съвместно от няколко банки) за около 1 млрд. лева, за да погаси забавени плащания към двете американски топлоцентрали в страната", заяви зам. енергийният министър Николай Николов пред Ройтерс. По думите му "би било добре" заемът да стане факт до края на юни.
Бъдещият шеф на БНБ дойде от МВФ в парламента. До един месец работещият в МВФ Димитър Радев може да бъде избран за управител на БНБ. Това съобщи вчера шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, след като представи Радев на Реформаторския блок. Стоянова организира срещи на Димитър Радев с парламентарни групи, като първи бяха депутатите от Патриотичния фронт и РБ.
Стоянова уточни, че изборът може да бъде направен до месец, "ако се постигне съгласие за тази номинация". Според нея проведените разговори били с опознавателен и информационен характер.
"Търсим максимална подкрепа и консенсус за избирането на управител. Смятаме, че би било сериозен политически акт, ако застанат всички парламентарни групи зад избора, защото това ще му даде политическата стабилност да извърши реформи и да върне доверието в БНБ", добави шефката на бюджетната комисия.
Тя обясни още, че към момента няма други кандидати за поста, а Димитър Радев е номинацията на ГЕРБ. "Ако парламентарните групи от управляващата коалиция и от опозицията също подкрепят тази кандидатура, ще я внесем с едно общо предложение. Това ще даде старт на процедурата по избор на управител, но това ще стане следващата седмица", уточни Стоянова.
След срещата Димитър Делчев от РБ коментира, че кандидатът за управител на БНБ има много опит в банковата сфера, а идеите му били добре подплатени с експертиза. Делчев допълни, че пред тях Радев представил идеите си за банковия надзор и еврозоната. Но добави, че е рано да се каже дали групата ще застане зад кандидатурата.
На срещите Радев е бил сдържан и лаконичен, разказаха участници в тях. Той предпочитал да дава "отворени" отговори на въпросите.
Казуса КТБ той коментирал с: "Много неща са ставали в тази банка", без да уточнява какви. Не си позволил да коментира нито един факт дори той да е публично известен от официалните доклади или одити, поръчани от БНБ.
Радев не е представил и екип, но обяснил, че няма такъв и очаква "кабинетът и парламентът да му препоръчат хората, с които евентуално да работи". Според кандидата на ГЕРБ за решаването на казуса КТБ и за стабилизацията на банковата система имало "различни пътища", които трябвало да бъдат намерени, като по тях "се дискутира във всякакви формати".
Димитър Радев се държал консенсусно и често повтарял: "трябва да има съгласие и разбирателство по това как да бъде решена кризата", споделиха още участници в опознавателната визита.
Такса смет може да се плаща по площ на имота. Такса смет от догодина може да се повиши до три пъти. Увеличението ще стане факт, ако влезе в сила законопроектът за изменение на Закона за местните данъци и такси. В него се предвижда общините да избират между 4 варианта за изчисление на налога. Един от тях е на квадратен метър.
Законопроектът, с който "24 часа" разполага, е изготвен от експертна група, в която влизат представители на различни организации и институции, начело с Министерството на финансите. Тя работи от 2014 г., а новата методика трябваше да влезе в сила още тази година. Заради протести на общините, че с предложените варианти таксата ще поскъпне много, работата на експертната група беше удължена.
Така в законопроекта, който още не е окончателен, освен старите варианти за изчисление на налога чрез индивидуално мерене на боклука на всяко домакинство, чрез количеството отпадъци за имота, определено според броя и вместимостта на нужните контейнери и честотата на извозване, според броя на живеещите по постоянен или настоящ адрес или по друг натурален показател, като употребено количество вода или изразходена ел. енергия, се предвижда таксата да може да се смята според площта на всеки апартамент.
Така реално големите градове обаче ще са принудени да изберат за основа за изчисляване на такса смет площта на имота, което на места ще доведе до тройно поскъпване на налога за някои квартали, смятат експерти.
"Общините могат да избират между няколко варианта. В големите градове като София обаче няма как да се приложи меренето на отпадъците на всяко домакинство. Не може да се мисли и за брой ползватели на имот, защото в столицата има много хора, които живеят тук без адресна регистрация, а така ще се натоварят съвестните граждани. Така остава единствено вариантът таксата да се изчислява според площта на имота. Това обаче ще доведе до сериозно поскъпване. Освен това няма да има разлика в кой квартал се намира имотът - таксата ще е еднаква и за "Люлин", и за центъра", заяви зам.-кметът на София по финанси Дончо Барбалов.
Столичната община вече е изпратила отрицателно становище за готвените промени. Оттам настояват различните варианти първо да се тестват пилотно в няколко града и увеличението на налога да е плавно. В края на седмицата се очаква общината да е готова с изчисления какъв би бил размерът на таксата, ако се смята по площ на имота.
По груби данни в София има 400 000 жилища. Средната площ на един имот е 70 квадрата. Според сметките тяхната обща застроена площ е 28 милиона квадратни метра. Към нея трябва да се добавят и около 12 милиона квадратни метра застроена площ (РЗП) на обществени и офис сгради. Така общата РЗП за София е приблизително около 40 милиона кв. м. Всяка година Столичната община изразходва около 150 млн. лв., които събира от такса смет, за събиране, транспортиране и извозване на отпадъци, лятно и зимно почистване на обществените територии. Според формулата в законопроекта разходите за чистота трябва да се разделят на общата РЗП. Така грубо цената на такса смет за кв. м в София излиза 3,75 лв.
По тази формула за апартамент от 80 кв. м в "Люлин", който попада в трета зона, в момента таксата е 96,27 лв. Ако сградата е строена след 2005 г., сумата е 137,5 лв.
Асфалтират отново неоткрита магистрала. Два дни преди откриването на 34-километров участък от магистрала „Марица" строителят е принуден да реже асфалта и да го заменя с нов. Причината е, че последният слой на трасето между Харманли и Димитровград е некачествен и много скоро след пускането на движението е възможно да се нагъне, съобщиха източници на „Труд".
Проверката, направена от подвижната лаборатория на Агенция „Пътна инфраструктура", е започнала в началото на седмицата и е във връзка с предстоящото издаване на акт 16 за експлоатацията на тази отсечка от магистралата. Лабораторията е установила, че на три места асфалтът не е равен и показва отклонения от нормите. „Най-вероятната причина е, че не е спазена рецептата за приготвянето му", казаха от регионалното министерство.
Решението е новият асфалт и на трите места да се изреже и участъците да се преасфалтират по цялата широчина на магистралата. Тези действия се извършват вече втори ден и е възможно датата за откриването да се спази, но никой не иска да даде пълни гаранции. Затова е вероятно и пускането на магистралата да се отложи. Засега не се предвижда специална церемония, тъй като за изграждането на цялата „Марица" трябва да се довърши още един 37-километров участък, което ще стане през октомври.
Изпълнител на отсечката между Харманли и Димитровград е консорциум между австрийската „ПОРР" и българската „Пътностроителна техника" АД. Те трябваше да свършат участъка още през август 2013 г., но пускът бе отлаган няколко пъти заради реконструкция на електропроводи и напоителни съоръжения, които глътнаха допълнително 16 млн. лв.
Това не е първият случай, в който трябва да се сменя асфалт на току-що построена магистрала. Преди 3 години същото се случи на участъка от „Тракия" между Нова Загора и Ямбол.
Минималната заплата - същата. Бизнесът и синдикатите не се разбраха за размера на минималната работна заплата на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Въпреки неразбирателството социалният министър Ивайло Калфин заяви, че ще предложи проектът на постановлението в същия му вариант.
До свикване на съвета се стигна, след като преди дни, заради жалба на работодателски организации, Върховният административен съд (ВАС) отмени постановлението на Министерския съвет от декември 2014 г. С него се предвиждаше повишение на минималната работна заплата на два пъти с по 20 лева - на 360 лева от 1 януари и 380 лева от 1 юли.
В мотивите на съда беше посочено, че проектът на постановлението не е обсъден предварително от тристранката, както изисква законът. По думите на Калфин правната дирекция на МС има намерение да обжалва решението на ВАС.
„По толкова профански начин допуснахме процедурно нарушение на правилата и несъгласуване с вас", призна финансовият министър Владислав Горанов пред тристанката.
Вчера бяха обсъдени и допълнителни въпроси, свързани с методиката за определяне на минималната работна заплата. Работодателските организации предложиха минималните възнаграждения да се определят по браншове и региони.
Брюксел ни налага по-висок данък печалба. Европейската комисия възнамерява да въведе единна долна граница за корпоративен данък в ЕС, пише германският икономически всекидневник Handelsblatt.
Президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер ще проведе в сряда с другите 27 комисари дебат за бъдещето на корпоративното облагане в ЕС. А темата за минимално корпоративни облагане ще играе сериозна роля, пише медията. За въвеждане на минимален корпоративен данък в ЕС се обявиха Германия и Франция. България има най-ниския корпоративен данък в ЕС от 10%. Ако се въведе минимална ставка, данъкът у нас ще трябва да се повиши. Но решенията за данъчните ставки в ЕС се взимат с единодушие. Досега се знаеше, че ЕС иска да уеднакви само данъчната основа за корпоративното облагане. Единната ставка досега беше отричана от страните от ЕС, но под натиска на т.нар. афера Luxleaks вече е започнало преосмисляне, пише Handelsblatt.
Миналата година стана известно, че Люксембург е предоставял на чуждестранни компании, като американската Amazon, благоприятно данъчно третиране, което вреди на други членки на ЕС.
Продадоха стола на кмета на Сопот. В истински цирк бе на път да се превърне вчера публичната продан на имущество на община Сопот. Голяма част от описаните вещи се оказаха изнесени от сградата на общинската администрация в нощта преди търга. Той пък започна с близо час и половина закъснение именно защото вещите не се оказаха по местата си. В крайна сметка до ранния следобед на публичната продан бяха изтъргувани само столът на кмета Веселин Личев, 17 сини офис столове и един монитор за компютър.
Общо 252 вещи били описани от частния съдебен изпълнител Мариана Обретенова за продан заради дълга на община Сопот към строителния консорциум, построил местната станция за пречистване на отпадни води. Стойността на вещите според Иван Бакърджиев - управител на една от фирмите взискатели, е за около 50 000. Общината дължи още 3,5 милиона лева на консорциума и освен вещите в общинската администрация, ще бъдат продавани общински земи и апартаменти.
„Общината е равноправен длъжник като всички останали. След като законът важи за всички останали, ще си понесе последствията", заяви малко след 10,30 часа, когато трябваше да започне търгът, Обретенова. Тя истински се ядоса на опитите публичната продан да бъде предотвратена, тъй като описаните вещи в кметския кабинет били изнесени оттам и заменени с други столове, маси, бюро и дори нов суперскъп телевизор. Стигна се дотам от строителната компания да поискат съдебният изпълнител да опише дори новите вещи, тъй като само елитният телевизор нов струвал 25 000 лева. Бдителни граждани дори подали сигнал на 112 за това, че в тъмни доби от общината се изнасят вещи. Когато обаче частният съдебен изпълнител предупреди, че пазачът на описаните вещи - в случая главната счетоводителка на община Сопот Стоянка Атанасова, е грозена от глоба до 5000 лева и сезиране на прокуратурата, столовете и диваните изведнъж бяха открити. Четири от сините столове се оказаха в кабинета на кмета на село Анево и по спешност бяха примъкнати оттам.
Първи в търга бе изтъргуван кметският стол. При обявена начална цена от 72 лева офис столът си намери купувач за 2,50 лева отгоре в лицето на местния бизнесмен Николай Новаков.
Щоричките в кабинета обаче не си намериха нов собственик. Двата броя вертикални сиви щори бяха с начална цена от 27 лева за бройка. Нямаше желаещи да купят и сините кожени дивани - два броя на цена от 135 лева общо. Компютърът в стаята на Веселин Личев, който се оказа самоделна сглобка и бе с начална цена от 270 лева, също не си намери купувач. 17-те офис стола по 18 лева бройката обаче отидоха в строителната фирма, на която Сопот дължи пари.
Сървърите на общината били освободени от ценната информация с помощта на програма, предоставена от ДАНС, каза кметът Личев. Той уточни, че ако компютрите бъдат продадени, то служителите временно ще работят за нуждите на гражданите със своя техника.
Купуват нови машини за бюлетините за вота. Спешно да се закупят нови машини за печатницата на БНБ, за да не останем без бюлетини за предстоящите наесен местни избори. Около този вариант се обединиха вчера депутати и представители на изпълнителната власт на среща при шефката на НС Цецка Цачева.
Сбирката се проведе, след като в края на миналата седмица централната банка алармира с писмо парламента, ЦИК и МС, че няма капацитет да отпечата бюлетините за вота. Причината е, че за местните избори бланките за гласуване ще набъбнат значително, тъй като ще даваме вот за градоначалници, общински съветници и за районни кметове, а вероятно ще се проведе и референдум. Депутати от редиците на управляващите и опозицията пресметнаха, че ще трябва да се изработят поне 18 млн. бюлетини докато за парламентарните избори те били около 8 млн. Наред с това сериозен проблем създавал фактът, че ще трябва да се подготвят около 4000 матрици за различен вид бланки за гласуване, което наличните машини в БНБ нямало как да поемат. А според сега действащия Изборен кодекс бюлетините са ценни книжа и само централната банка има право да ги печата или да аутсорсне дейност към друга лицензирана печатница, каквито в страната в момента има само още 2. Управляващите бяха категорични, че няма да прекрояват Изборния кодекс заради създалата се проблемна ситуация, а ще търсят техническо решение. „Трябва да се направят промени, но три месеца преди старта на предизборна кампания веднага ще започнат спекулации за това как ГЕРБ или мнозинството в парламента иска да направи промяна в „12 без 15", обясни шефът на най-голямата група в НС Цветан Цветанов. Такива съмнение час по-рано изрази Мая Манолова от БСП, която заподозря, че покрай въпроса с бюлетините, управляващите искали да „отворят" Изборния кодекс, за да завишат драстично прага за преференции при пренареждането на листите за общинските съветници.
На срещата при Цачева обаче ГЕРБ дали да се разбере, че ще се намери вариант, без да се пипа законода-телството. Зад тази позиция застана и министърът на финансите Владислав Горанов, който ще трябва да определи бюджета за вота. Той хареса варианта със закупуването на допълнителна техника за БНБ, за да може да се отпечатат бюлетините, но предупреди, че това ще оскъпи изборния процес. И посочи, че една машина от най-евтиния вид вървяла между 100 000 лв. и 100 000 евро, а такива трябвало много.
Като план Б на срещата при Цачева било предложено да се поиска помощ от съседна Румъния, която да отпечата част от бюлетините. „Репутационно не стои добре въпросът други държави да ти печатат изборните книжа", каза Горанов, но посочи, че и това е една от възможните опции, макар и крайна. По думите му, ако се наложи, МФ ще командирова експерти в Румъния, за да контролират процеса.
На разговорите вчера бил повдигнат и въпросът за машинното гласуване, което според Изборния кодекс на предстоящия местен вот трябва да се отчита реално, а не както беше на парламентарните избори-само експериментално. От ГЕРБ обаче дали да се разбере, че все още организацията не позволява това, като се планира устройства да се сложат най-много в 5 секции. Самите машини пък отново щели да се вземат под наем, вместо да се закупуват.
Китайци напират да вземат летище Пловдив. Китайци имат интерес да вземат на концесия летище Пловдив. Транспортният министър Ивайло Московски обясни, че интересът е от страна на третия по големина карго оператор в азиатската страна.
Той заяви, че съвсем скоро се очаква предложението за инвестиционния план.
По време на парламентарния контрол Московски не скри очакването си инвестиционният интерес на китайците да бъде сериозен и изгоден. Компании от региона също проявяват интерес към летището, посочи още транспортният министър.
Предвижда се включване на тухлените сгради в програмата за саниране. За по-малко от 2 месеца правителството успя да стартира механизма за реализирането на Националната програма за енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради в страната. В национален мащаб регистрираните сдружения на собствениците са близо 2000, а сключените договори между тях и общините са близо 1000. Към момента има подадени 926 искания за целево финансиране на санирането. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на конференция "Енергийна стратегия за Европа - диверсификация и енергийна сигурност", която се проведе в София.
Във форума участваха и заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическа политика Томислав Дончев, министърът на икономиката и енергетиката Теменужка Петкова и председателят на Комисията по енергетика в НС Делян Добрев. „В България има над 70 000 панелни и стоманено-бетонни блока или над 1 123 000 жилища", каза зам.-министър Нанков. „Едно от основните предизвикателства, пред които се сблъскахме, насочвайки публичен ресурс към частната собственост, беше да убедим собствениците във важността на това да се включат в програмата за безвъзмездно саниране. В България по Конституция частната собственост е неприкосновена и около 97% от жилищния фонд е частна собственост", заяви Нанков.
По думите му за по-малко от 4 месеца са сключени близо 800 тристранни договора между общините, областната управа и Българска банка за развитие за отпускане на средства за саниране. Първенци в Програмата към момента са областите Благоевград и Бургас със съответно 121 и 103 сключени договори между общините и сдруженията на собствениците, следвани от Пловдив и Хасково с 75 и 68 договора. Пред участниците в конференцията Николай Нанков подчерта ефектите от санирането на сградите, а именно - повишаване на енергийната ефективност на домовете и удължаване на техния живот.
„За да бъдат облекчени собствениците и местните власти, по препоръка на НСОРБ, бяха приети промени в изискванията за кандидатстване по Програмата", обясни още Нанков. „Така сега по преценка на общините, за саниране ще могат да кандидатстват и блокове, в които до 5% от собствениците не са дали съгласието си за участие в Програмата. За целта общините трябва да намерят проектантско решение как това да се случи технически, така че сградата все пак да достигне минималния изискуем клас на енергийна ефективност - клас "C".
„От 2016 година се предвижда и механизъм, по който в Програмата ще могат да се включат и тухлени сгради, стига те да отговарят на условията да са многофамилни и да са проектирани преди 1999 година", съобщи още заместник - министърът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |