Има и втори кандидат за управител на БНБ. Почти година след гръмването на КТБ и провала на БНБ управляващите се задвижиха със смяната на управителя. Във вторник в парламента официално беше представен Димитър Радев от МВФ като кандидат за гуверньор. Управляващите обаче са се срещали и с друг потенциален централен банкер, научи "Капитал". Това е Камен Захариев, който от 22 години работи в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон. Пред медиата той не отрече, че се е съгласил да издигнат кандидатурата му, и потвърди, че с него е имало консултации през последните 4-5 месеца и очаква допълнителни през следващите дни.
В момента управляващите търсят широка подкрепа за нов управител, като паралелно с това трябва да бъде променен и законът за БНБ, за да се осигури пълен мандат на новия гуверньор - в противен случай той би доизкарал този на Иван Искров, изтичащ през октомври. Вчера стана ясно, че ГЕРБ ще предложи новите текстове до дни, а изборът на гуверньор ще е през юни.
Въпросът с концепцията
Засега управляващите не са казалаи публично колко кандидата ще предложат, дали ще искат от тях концепции и ще има ли публично изслушване на концепциите им.
Захариев отказа да коментира сегашното състояние на централната банка. "Мисля, че е рано да правя такива изявления. Аз съм подготвил визия за ролята на БНБ, тя е готова и ако ме поканят, ще я представя в парламента", каза Захариев. Попитан какво спешно трябва да се промени в банковия регулатор, той отбеляза, че в краткосрочен план първата задача е новото ръководство да направи вътрешно разследване дали политиките на БНБ съответстват на най-добрите световни практики и ако не - да се направят корекции. "Непосредствена задача е да се създаде нов екип и да се възстановят доверието в БНБ и духът на истинските професионалисти в централната банка, които в момента за обезкуражени", допълни Захариев. Той смята, че дългосрочна цел на новото ръководство на БНБ трябва да бъде влизането в европейските структури на банкова регулация и в края на мандата на управителя - в еврозоната.
Кой е Захариев
От 2008 г. досега Захариев е директор на екипа по глобално преструктуриране и възстановяване на активи, отдел по управление на риска, в ЕБВР, Лондон, и член на комитета по управление на риска на ЕБВР. За повече от пет години - от 2003 г. до 2008 г., е бил директор за Украйна на ЕБВР, където е управлявал операциите и портфолиото на банката в страната от 2 млрд. евро.
Захариев започва работа в банката през 1993 г. и извървява пътя си от най-ниското стъпало. Започнал е като старши юрисконсулт.
Завършил е международно право в Московския институт по международни отношения през 1982 г. След това е научен сътрудник в Хумболтовия университет в Берлин, където защитава докторантура по международно право. Научен сътрудник е в Института за международно публично право "Макс Планк", Хайделберг. Стажът му по английско и международно банково и финансово право минава в Simmons & Simmons. Камен Захариев е член на Британския институт на директорите (IoD), на консултативния съвет на инвестиционните фондове в Югоизточна Европа. Владее английски, немски, руски, а също така разговорно френски, италиански и украински език.
Такса смет ще се определя по нов начин. Такса смет ще се изчислява по нов начин от 1 януари 2016 г. Промяната е заложена в проект за изменение на Закона за местните данъци и такси, който в момента се обсъжда на работна група между правителството, Националното сдружение на общините и бизнес организации. В първоначалният вариант, с който "Капитал" разполага, е записано, че общинските съвети по градове ще имат право да избират между 4 варианта за изчисление на таксата - на база квадратура, брой на живеещите или работещите, на база генерираното количество отпадъци и на база показатели, като например сметка за ток, вода и др. Новият модел ще промени плащанията на всеки гражданин и компания. Най-вероятно ще вдигне сумата за хората и ще свие разхода на дружествата.
Защо е нужна промяна
От години такса смет не се изчислява както законът казва - да се заплаща за разходите по услугата. Сега тя е вид имуществен данък, който зависи от големината и квартала на жилището на човека (в центъра плащаш в пъти повече, макар да произвеждаш аналогично количество отпадъци с живеещия в краен квартал) или от инвестицията в сграда на компанията, и въобще не отчита произвеждания боклук. Има и друга диспропорция - сега компаниите са натоварени финансово много повече спрямо гражданите при плащането на сметката по събирането на отпадъците и почистването на градовете и селата. От години управляващите отлагат ангажимента си да сменят модела. Сега е поредният опит.
От предложените четири варианта вероятно повечето общини ще изберат най-лесния за прилагане, но също спорен по отношение на справедливостта - плащане на квадратура. Това автоматично ще снижи дължимото от компаниите и ще вдигне таксата за физическите лица. Точно в година на местни избори обаче трудно ще се продаде идеята на данъкоплатците, че от догодина може да плащат примерно двойно. Затова поредното отлагане е напълно възможно.
Най-харесваният нов модел
"Правилната пропорция и начин на определяне все още не са изчистени като единно становище в главите на работната група", коментира по време на парламентарния контрол във вторник финансовият министър Владислав Горанов. И според него данъчната оценка на имота не е справедлив критерий, докато събирането на таксата на база площ на жилище или предприятиe е справедливо. "И този подход не е пряко свързан с количеството на отпадъците, но е по-близко до тях, отколкото балансовата стойност на активите", каза министърът и допълни, че това е "най-лесното решение" спрямо други "относително сложни и нови за българската битност и нрав", каквото е например продажбата на торби за смет с цел точното установяване на количеството отпадъци на конкретното домакинство.
Дончо Барбалов, зам.-кмет по финансите на Столичната община, коментира пред "Капитал", че за голям град като София най-приложим е критерият площ. Така ще се премахне диспропорцията между таксата за фирми и физически лица, от една страна, и между жителите на крайните и централните квартали, от друга. Той поясни, че в момента не може да даде конкретен пример, но най-вероятно ще има внушителни разлики в таксата за някои жилища. Според него не е приложим и вариантът със сметките за ток и вода, тъй като това не е определящо за генерираното количество отпадъци. "Вариантът брой жители също отпада, защото в София има около 200 хил. души, които не се водят тук по постоянен адрес." Решението е да се обвърже таксата с площта, смята зам.-кметът.
България губи конкуренцията с другите от Източна Европа. България едва успява да се изкачи с едно стъпало нагоре и вече е 55-а от 61 държави в света по конкурентоспособност. Въпреки крачката напред позицията на България е доста далече от най-доброто постижение на страната през 2009 г., когато бе поставена на 38-о място. Това показва годишното проучване за световната конкурентоспособност на Швейцарския институт за развитие на управлението, в което присъстват 61 страни. Оценката е направена на база на над 300 критерия, а "къде сме ние" обяви вчера Центърът за изследване на демокрацията.
България удря дъното по няколко показателя. Страната ни е поставена на последното 61-во място по качество на образователната система, висше образование, финансов риск, обучение на персонала. По правосъдие, банкова и финансова регулация сме на 59-о място. На същата позиция България е поставена и по критериите качество на живот и застаряване на населението. Най-големият плюс на страната ни пък са ниските цени - такси, наеми на офиси и др., отчита анализът.
Страната ни е на 6-о място сред 61 държави по инвестиции в телекомуникации, а по абонати на мобилни телефони сме на 12-о. По цени на тока за индустриални потребители сме на 19-о място, почти на същата позиция сме и по процедури по откриване на фирма. Малкото показатели, по които страната ни се класира добре, са свързани основно с ниските разходи за правене на бизнес, които са предимство в очите на инвеститорите. Такива са например скромните заплати на работници, служители и директори, сравнително ниските наеми и издръжка на живот. Единственият показател, по който сме първи, е ниският данък върху печалбата и доходите.
Растящите държавни разходи и банковата криза са основните причини за влошаването на някои от показателите на България, стана ясно при представянето на изследването. Негативно се е отразила и безработицата, макар че тя бележи слабо понижение.
Ниските лихви започнаха да прогонват депозитите от банките. Ниските лихви по депозитите обърнаха през април тенденцията за непрекъснато нарастване на спестяванията. Само за месец влоговете в банковата система са намалели с 386 млн. лв. В същото време поевтиняването на заемите е довело до тегленето на повече кредити.
Депозитите в банките са общо 58.547 млрд. лв., сочат данните на БНБ за април, оповестени вчера. Най-голямо е намалението на фирмените влогове - само за месец те са се свили с 303 млн. лв. до 15.431 млрд. лв. В противовес депозитите на домакинствата продължават да растат, но сумите са далеч от рекордите от предходните месеци - скромните 33 млн. лв. Така общият им размер е 40.439 млрд. лв. В първите месеци на тази година гражданските влогове се увеличаваха с минимум 6 пъти по-големи суми. От февруари до март депозитите на домакинствата нараснаха със 194 млн. лв., от януари до февруари - с 226 млн. лв., а от декември до януари - със 724 млн. лв. Прогнозите на банковите експерти също са за все по-слаб ръст на депозитите и пренасочване на спестяванията към имоти или инвестиционни фондове. Лихвите за гражданските спестявания се движат на равнища малко под 2%, а за фирмените - под 1%.
През април домакинствата са изтеглили с 32 млн. лв. повече кредити в сравнение с март. Потребителските кредити растат най-забележимо - със 17 млн. лв. Въпреки все по-ниските лихви и актуални промоции жилищните кредити са само с 1 млн. лв. повече, отколкото през март. Като цяло обаче дадените от банките заеми намаляват с 57 млн. лв. през април до 50.135 млрд. лв. Спадът идва изцяло от бизнеса. От края на март до края на април фирмените заеми са намалели със 77 млн. лв. до 30.765 млрд. лв. Лек ръст от 3 млн. лв. отбелязват лошите кредити. На годишна база обаче те намаляват за шести пореден месец, показват изчисления на Investor. bg. За една година лошите и преструктурирани кредити намаляват с 364 млн. лв. до 9.29 млрд. лв.
Тръгва делото срещу Гриша Ганчев. Специализираният съд насрочи за четвъртък, 28 май, първото заседание по делото срещу ръководената от Гриша Ганчев престъпна група за данъчни престъпления.
Останалите подсъдими в групата са Данаил Ганчев, Емилия Станоева, Ивайло Талев, Камелия Мирчева, Милко Димитров, Милко Талев, Тодор Симеонов, Ичко Лозев и Красимира Гроцева. Делото влезе в съда от втория път, тъй като веднъж беше върнато на спецобвинители за отстраняване на допуснати процесуални нарушения.
На Гриша Ганчев са повдигнати три обвинения - като ръководител на организирана престъпна група, както и за това, че при условията на продължавано престъпление, в съучастие като подбудител, умишлено склонил Данаил Ганчев, Емилия Станоева и Милко Димитров да избегнат установяването и плащането на данъчни задължения по ЗДДС на „Литекс Комерс" АД от 711 580,56 лева. Това е станало като не издадат фактури съгласно изисквания на закона и затаят истина в подадени пред НАП справки-декларации. На Ганчев е повдигнато обвинение и за закана за убийство над ръководителя на НАП Красимир Стефанов.
На осем души - Данаил Ганчев, Милко Димитров, Емилия Станоева (изпълнителни директори на „Литекс Комерс"), Камелия Мирчева (бивш изпълнителен директор на „Литекс Комерс" АД, член на надзорния съвет на акционерното дружество), Милко Талев, Ивайло Талев, Ичко Лозев и Красимира Гроцева, са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група и за данъчни престъпления. За участие в организирана престъпна група е повдигнато обвинение и на Тодор Симеонов.
Според обвинението в престъпната схема за извършване на данъчни престъпления Гриша Ганчев е действал като подбудител, Данаил Ганчев, Емилия Станоева и Милко Димитров (директори на „Литекс Комерс" АД) - като извършители, а останалите от групата, сред които и трима бизнесмени - като помагачи.
Според събраните доказателства, цитирани от БГНЕС, групата е действала от януари 2012 г. до задържането на шестима от участниците на 10 май 2012 г. Разследването установи, че продажбата на захар, немалка част от която без издаване на фактури, е ставало чрез фирмите „Симек" ЕООД, „Никдоналд Комерс" АД и „Лозев" ЕООД.
Срив на осиновяванията. Тотален срив в осиновяванията и в същото време бум на дадените за отглеждане от приемни семейства деца отчита Агенцията за социално подпомагане през миналата година.
За цялата 2014 г. в страната са осиновени само 672 деца. Толкова малко осиновявания не е имало от 2006 г. насам, когато децата са били 634.
В същото време два пъти повече хлапета, вписани в регистрите за осиновяване, са били дадени на приемни родители. Според отчета на АСП за миналата година в приемни семейства са били настанени 1279 деца. Това е нарастване 10 пъти от 2009 г., когато за първи път вписани за осиновяване сирачета започнаха да се дават за временно отглеждане на т.нар. платени родители. Само през миналата година са утвърдени още 492 такива двойки, с което общият брой на приемните семейства е станал 2257.
Сривът в осиновяванията е довел и почти до изравняване на децата, намерили ново семейство в страната, и тези, които са били осиновени в чужбина. Броят на сираците, осиновени зад граница през 2014 г., е бил 472 - само с 200 по-малко от тези в България. В предни години децата, осиновявани у нас, са били около два пъти повече от тези зад граница, показва сравнение между данните на Агенцията за социално подпомагане и тези на Министерството на правосъдието, което издава разрешения за международните осиновявания.
Няколко са причините за намалелите осиновявания, твърдят неправителствени организации, които следят сектора. Първата била промените в Кодекса за социално осигуряване, които дадоха по-голям отпуск по майчинство за осиновителите на деца от 2 до 5 години в сравнение с осиновителите на бебета. Получило се така, че осиновителката на бебе не може да ползва пълните 2 г. майчинство.
Освен това държавата стимулирала приемните семейства за сметка на осиновяването, тъй като за тази услуга се отделят бюджетни средства, има финансиране и по европроекти. Според активистите много от приемните родители ползвали включването си в услугата и като бърз път към осиновяване.
В АСП няма данни кои хора от регистъра на приемните родители са и в този на кандидат-осиновителите, коментираха от агенцията. Уточниха обаче, че ако приемно семейство гледа едно дете повече от година, има право да го осинови.
Приемната грижа и осиновяването са различни мерки и не е редно да се противопоставят, коментираха още от Агенцията за социално подпомагане. Там прилагали индивидуален подход към каква мярка да бъде насочено отделното дете. Приемната грижа е етап от подготовката на едно дете да бъде осиновено, казват още от агенцията. А промените в КСО за майчинството на осиновителите не били основен мотив за кандидатите да вземат сираче в семейството си.
С лов на гризли и сьомга рекламират България. Брошура на английски език, издадена с европари, рекламира лов на мечки в България, който е забранен в страната и се наказва с до 3 години затвор. Илюстрациите са на мечка гризли, която се среща само в Северна Америка, на американски елен и на сьомга.
Диплянката е била разпространявана безплатно сред посетителите на фестивала „Зелени дни" в София в края на миналата седмица. Снимките й предизвикаха вълна от подигравки в социалните мрежи.
„Рекламният материал е изготвен по проект на оперативна програма "Регионално развитие", приключил през 2012 г. Одобрен е от тогавашния зам.-министър по туризма Иво Маринов", каза вчера туристическият министър Николина Ангелкова. Още преди месец тя разпоредила всички стари брошури да се приберат на склад и сега се търси кой ги е изнесъл, за да бъде наказан. Според Ангелкова за рекламните материали са платени 86 000 лева.
Пред „Труд" Иво Маринов обаче каза, че стойността на тези 34 600 брошури е 19 760 лева. „Те бяха направени през 2010-2012 г. от „Юропринт юнайтед". Тогава според Закона за лова и опазване на дивеча имаше квота за отстрел на 3% от популацията на мечки, които след специално разрешение можеше да са обект на лов. На брошурата пише: „След специално разрешение", каза Маринов.
Бандата на Мадам Х. обира продавачки. Столичната полиция издирва банда, специализирала се в обири на продавачки, научи "Труд". Крадците са четирима-петима мъже на възраст 25-35 години, а техен тартор е жена. Криминалистите помежду си я наричат Мадам Х.
Запис от охранителни камери с удар на двама от джебчиите, извършен на 21 май около 21 ч, излъчи Нова телевизия. Двама добре облечени мъже влизат в магазин за алкохол и цигари на софийския булевард "Мадрид". Докато единият говори с продавачката, другият минава зад щанда и задига портмонето от дамската й чанта, оставена на стола пред касата.
"Единият ме попита какво е съдържанието на спирт в бутилка вино. Опитваше се да говори с руски акцент, но не успя и аз разбрах, че е българин. Аз взех бутилката и докато гледах етикета, другият е минал зад гърба ми", разказа продавачката Галя С. Тя разбрала за кражбата след няколко часа, когато си потърсила портмонето. Вътре имало документи, банкови карти и 800 лв., тъй като същия ден си получила заплатата.
"Дадох жалба в Пето РПУ заедно със записите от камерата. Полицаите разпознаха двамата, защото вече са ги виждали да обират по моловете. Нека колежките да знаят, че те са опасна група. Гледат да грабнат пари от касата, но когато тя е заключена, пребъркват чанти или връхни дрехи на продавачките", добави Галя С.
Високи сметки за парно шашнаха столичани. Над 282 лв. сметка за парно за април получила клиентка на "Топлофикация София" в столичния жк "Хиподрума", оплака се тя в редакцията на в. "Стандарт". Как е възможно това при работещи само два радиатора в апартамента, негодуваше тя. Получих сметка от 160 лв. за парно и топла вода за април за апартамент от 60 кв. м, което е твърде много, оплака се и друг абонат.
Основната причина за по-високите сметки за парно за април са климатичните условия, коментираха от "Топлофикация София". Данните на изчислителния център на дружеството показват, че потребената от столичани топлинна енергия през април е с 24% повече спрямо същия месец на 2014 г.
Според Националния институт по метеорология и хидрология към БАН средната денонощна температура през април 2015 г. е била 10 градуса. Сметките за парно се коригират с коефициент, който отразява климатичните условия и промяната на потреблението в конкретната сграда през съответния месец в сравнение със същия месец от предходния отоплителен сезон, обясниха от дружеството. Самият коефициент е посочен в месечните съобщения до клиентите на отделен ред.
Кампанията за отчитане на уредите за дялово разпределение и изготвяне на изравнителните сметки за периода 1 май 2014 г. - 30 април 2015 г. вече е в ход. От дружеството призоваха клиентите да осигурят достъп до всички жилища, включително в апартаментите с неизползвани или свалени радиатори, за да може да се изготвят бързо и коректно изравнителните сметки. Те ще бъдат готови в началото на юли.
Изминалият отоплителен сезон е бил с 23 дни по-дълъг от предходния, показват данните на "Топлофикация София". Той е започнал на 26 октомври 2014 г. и е приключил на 27 април 2015 г. - общо 184 дни (при 161 дни за периода 2013 - 2014 г). Това със сигурност ще се отрази на изравнителните сметки, коментираха от "Топлофикация София".
Губим милиони евро от здравен туризъм. Стотици милиони евро годишно губи страната ни от невъзможността да развива здравен туризъм, при който пациентите да имат възможност да платят лечението си от националната си здравна каса.
Това съобщи председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Стефан Шарлопов. Според него, страната ни отговаря на всички изисквания за дейността - имаме правилните процедури и персонал и сме малко позната дестинация, обясни Шарлопов. България още няма национална контактна точка, която да разпределя подобен вид записвания и да улеснява плащането от чужбина.
В момента съюзът играе ролята на "гара разпределителна", след като се е разбрал с представителите на здравната каса да получава и разпределя подобни записвания. Това сътрудничество обаче не е облечено в законова форма, обясни зам.-председателят на съюза Сийка Кацарова. Освен това при подобен вид сътрудничество към момента чужденците трябва да отделят частни средства за лечението, вместо здравни осигуровки.
Всеки склад за дърва с камера. Във всички складове, където има придвижване и складиране на добитата дървесина, както и на местата, където тя се преработва, ще трябва да има поставени камери за постоянно видеонаблюдение. Това предвиждат промени в Закона за горите, които бяха одобрени вчера от Министерския съвет. С тези мерки контролът върху дейностите в горите би дал по-реални резултати и би бил по-ефективен, заяви министърът на земеделието и горите Десислава Танева.
Освен това през нощта няма да се извършват никакви дейности в горските територии. Целта на мерките, които ще извадят дървосекачите от гората през тъмната част на денонощието, е да се въведе по-голям контрол и да се спре незаконния добив на дървесина. „Най-лесно стават незаконните дейности през тъмната част на денонощието", мотивира се министър Танева.
Собствениците на моторни превозни средства, които превозват дървесина, пък ще трябва да снабдят с GPS устройства автомобилите. Тази мярка, в комбинация с разработването на електронна система за издаване на превозни билети онлайн ще допринесе за електронизацията на процесите по отчет и контрол на горския сектор. Така ще има реален контрол от съответната регионална дирекция по горите през цялото време.
С промените се предвиждат и много по-сериозни санкции за извършени нарушения, при които само за едно нарушение ще се отнема лицензът за извършване на дейности в горски територии, както на физически, така и на юридически лица.
За горите върху земеделски територии (саморасли гори) които по изчисления на Танева са 105 хиляди хектара, се въвежда процедура, която позволява и по инициатива на собственика на земята да се поиска промяна на предназначението или да се заяви ползването по начина, по който му е възстановена. Това означава, че ако в течение на много години на нивата са пораснали много дървета, собственикът на нивата може да поиска тя вече да се води гора.
Към момента съгласно режима това става със съответната годишна инвентаризация, каза министърът. Промените предвиждат още горското планиране и дейностите в горски територии до два хектара, да се извършват след влязла в сила горскостопанска програма или план.
Танева не се ангажира с отговор на въпроса дали след тези мерки мораториумът, който НС наложи върху износа на дървесина ще отпадне. Както „Монитор" вече писа, мораториумът беше наложен в началото на март. Той е със срок на действие три месеца и изтича през юни. Целта му беше в рамките на този срок да бъдат приети законодателни промени, с които да се подобри контролът над незаконните сечи.
Поляци заемат леглата на руснаците по морето. Поляци скачат в леглата на руските туристи, които отказват да почиват това лято у нас заради административни забрани от руска страна. Това сочат данните на туристическите агенции в Полша за предпочитаните чуждестранни дестинации за почивка. Очаква се през тази година в централно европейската държава да бъде поставен рекорд по брой почиващи, избрали курорт в чужбина, съобщава "Жечпостполита" с позоваване на темпото на резервации към момента.
Най-големият туристически агент Травълпланет вече е продал 19 % повече почивки отколкото по същото време през миналата година. Като цяло местните туроператори класират на първо място Гърция - там ще прекара отпуската си всеки трети поляк, на второ място с 18.6 % е Турция, а България се появява трета с 11.8 на сто срещу 9 % през 2014 г. Така родното Черноморие изпреварва египетските курорти, отбелязващи спад от 14.1 на 11.4 %.
Само в цитираната Травълпланет резервациите за България са скочили с 54 на сто през този сезон. Туроператорът обяснява скока с това, че българските хотелиери не са вдигнали цените през тази година, за да успеят да запълнят стаите, които може да останат празни заради по-малкия брой руски туристи.
Средно почивката на един поляк у нас ще струва 1933 злоти - около 970 лева, по-евтина от нас в първата десетка е само Хърватия. Най-скъпо - 1800 лева на човек излиза почивката в Португалия, следвана от Мароко, Испания и Италия.
Летният туристически сезон на практика вече започна по Северното Черноморие, съобщиха туроператори. Хотелите са готови за посрещане на туристи още от великденските празници, а в момента обслужват абитуриентите, каза доц. Стоян Маринов пред TV 7. В момента във Варна и близките курорти вече има немски туристи, малко французи, румънци през почивните дни, вече се чакат основните туристи като руснаци, украинци и молдовци.
По морето обаче продължава кризата за кадри в туризма, има доста желаещи да работят, но без необходимата квалификация. Това е един сериозен недостатък на нашата образователна система, където повече се набляга на теорията, а с практиката се изостава сериозно. Най-много се търсят кадри с немски, въпреки бума от румънски туристи, все още не се подготвят хора, които да владеят езика на съседите. Липсват и хора с руски език, изобщо има доста за наваксване, очаква се един труден сезон и от гледна точка на окомплектоването на екипите с квалифицирани кадри, каза специалистът.
Според него спадовете на руския пазар може да се компенсират най-бързо с гости от Румъния и Молдова. Те са близо до нас, може да пристигат и с автобуси и с лични превозни средства.
Тези два пазара ще спасят сезона и ще компенсират недостига на руски и украински туристи, категоричен е доц. Маринов. Той прогнозира, че в разгара на високия сезон ще има хотелиери, които не са запълнили базата си и ще предложат услугите си на много достъпни цени.
Заводът за боклука произвел ток за 250 000 лв. от салами. Над 1 млн. кв. часа ток за около 250 000 лв. е произвел заводът за боклук в София от полусухи храни - салами и сирене, и от останалите манджи от забавчки и училищата. От храсти и дървета са се получили 400 820 тона тор от началото на 2014 г.
„След като пуснем в експлоатацията всички съоръжения от инсталацията за преработване на отпадъци ще рециклираме 57% от тях", съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова на конференцията за „Енергийна стратегия за Европа".
Тя обясни, че най-сериозните предизвикателства пред големите градове са промените в климата и опазването на околната среда.
„Реализирането на „зелените политики" са мое лично разбиране и принцип", категорична е кметицата. Тя заяви, че в последните години екипът й работи целенасочено с мерки в областта на транспорта, осветлението и управлението на отпадъците.
„Над 95% от общинския сграден фонд е с приложени мерки за енергийна ефективност, а 110 от сградите са цялостно енергийно обновени", съобщи Фандъкова.
Общината е въвела цялостни мерки за енергийна ефективност в 76 училища и детски градини, а 13 забавачки вече се отопляват от възобновяеми енергийни източници. От 2006 г. до сега Столична община е инвестирала над 25 млн. евро за енергийно обновяване.
„С обновяването на градския транспорт, което започнахме, постигаме намаление от 15% на използваната електроенергия. Благодарение на развитието на метрото очакваме намаление с около 80 хил. тона годишно на вредните емисии във въздуха, отчете още Фандъкова.
Над 400 биоферми може да останат без сертификати. Над 400 биоземеделци може да загубят сертификатите си за биологично производство, статута си и субсидиите си. Причина за това са изтекли акредитации на две от сертифициращите ги фирми, съобщи пред fermer.bg Албена Симеонова от асоциация „Биопродукти".
Засегнати са 412 земеделци, или около 10% от всички биопроизводители, които в страната са 4000.
Проблемът е поставен от асоциация пред земеделското министерство и биопроизводителите разчитат, че ще има решение на казуса.
„Предвижда се новите организации, които ще сключат договор със съответния биопроизводител, да отидат да направят проверка на място и да удостоверят с писмено становище, че съответният оператор е все още биологичен. Така той няма да изгуби сертификата си", обясни Симеонова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |