Задават се шокови сметки за парно. Стряскащи сметки за парно вероятно ще получат потребителите на прага на лятото. Тогава ще излязат така наречените изравнителни сметки и в много от тях сумите за доплащане ще бъдат солидни. Това ще е добавка към и без това високите фактури за април - последния месец от отоплителния сезон.
Парадоксално, но причина за предстоящия шок за хората, които се топлят с парно, е в новата наредба за топлоснабдяване. Тя бе въведена през миналата година точно с цел да предотврати драстични разлики в месечните сметки. За очакваните по-високи изравнителни фактури признаха вчера и от Асоциацията на топлофикационните дружества.
"В наредбата за топлоснабдяване има пропуски, които не бяха коригирани въпреки настояването на топлофикационните дружества. Ефектът от това е, че има голямо количество нефактурирана топлоенергия в някои дружества, което ще доведе до високи изравнителни сметки в края на сезона", заяви вчера шефът на асоциацията Илия Николаев.
Тази година е първата от приемането на новата наредба за топлоснабдяването. В нея е заложен изцяло нов ред за формиране на сметките - те не са според прогнозните дялове, а според потреблението на всеки един клиент за изминалия отоплителен сезон. В новата методология вече има и коефициент, който отчита температурните разлики през периода. Потреблението на топла вода също се пресмята по нов ред.
Още вчера част от клиентите на топлофикациите бяха изненадани неприятно. Клиентите на "Нелбо" във Враца получиха по-високи сметки с 19%. За Враца в настоящия сезон цената за киловатчас беше увеличена от 93.83 лв. на 98.68 лв. до март 2015 г. През април 2015 г. беше гласувано намаление до 91.02 лв. Средната сметка за отопление за двустайно жилище за 6-месечния отоплителен сезон е около 451 лв., или по около 75 лв. на месец без разходът за топла вода. За разлика от врачани, в Перник цената за топлото падна с близо 10 лв. - от 93.50 лв. на 82.52 лв. Средната сметка за двустаен апартамент в града е около 445 лв.
Данните на "Топлофикация-София" пък показват, че потребената енергия в столицата само за април е била с 24% повече от консумацията през същия месец на предходната година. На сметките на софиянци ще се отрази и дългият отоплителен сезон - тази година той е продължил с 23 дни повече. Кой колко дължи обаче ще стане ясно едва в началото на юли, когато изравнителните сметки за парното ще бъдат готови.
От дружествата вчера настояха за удължаване на регулаторния период, който в момента е 1 година. Според Илия Николаев сега топлофикациите нямат възможност да планират дългосрочно, тъй като цените се променят всяка година. Затова те трябвало да се определят от енергийния регулатор за срок от 5 години. В момента от 12 топлофикации 9 са на загуба от общо 78 млн. лв., показват данните на асоциацията. "Преди години регулаторният период бе четири години, но от 2008 г. това бе променено. В резултат браншът акумулира 160 млн. лв. загуба - средства, които никой не е възстановил, а дружествата се декапитализираха", обобщи Николаев.
Обществените поръчки пак ще влязат в зоната на здрача. Намеренията на властта да има по-голяма прозрачност при провеждането на обществени поръчки и така да се ограничи корупцията там издържаха само няколко месеца. Проектът за нов закон за обществените поръчки (ЗОП), който е пуснат за обществено обсъждане, предвижда възложителите да си спестят публикуването на част от документите, които в момента задължително са публични. Това става ясно от изразено от Програма "Достъп до информация" становище по проект за изцяло нов ЗОП.
Според последните поправки в закона, одобрени през октомври 2014 г., възложителите са длъжни да поддържат на сайтовете си профил на купувача, в който задължително се публикуват 21 вида документи. В новия законопроект списъкът е съкратен до 11. Например комисиите за провеждане на процедурите няма да са длъжни да публикуват приложенията към протоколите и докладите, които готвят. Така няма да е ясно защо те са взели определено решение.
Няма да се публикува и информацията за извършени плащания, включително към подизпълнители. В момента възложителите са длъжни да информират за дата, основание и размер на всяко извършено плащане - и към основния изпълнител, и към подизпълнителя, включително за направени авансови плащания. Задължително се публикуват и датите и основанието за усвояване или освобождаване на гаранциите за изпълнение на договора, както и информация за приключване или прекратяване на контракта и основанието за това. Публикуването на данни за извършените плащания, включително и с подизпълнителите, бе въведено заради сериозни проблеми със забавени плащания при редица поръчки - най-вече по договори за строителство на магистрали.
В новия списък с документи, които се публикуват задължително, не присъстват и договорите с подизпълнители. Допуска се също така изключение за непубликуване на документациите за обществени поръчки, при които поради технически причини, свързани със защита на информацията, това не е възможно.
"Сферата на обществените поръчки обхваща въпроси като движение на големи парични потоци. Това е сфера, при която надделява общественият интерес и отпадането на цели категории информация в законопроекта създава впечатление за отстъпление от постигнатото ниво на прозрачност, без да са посочени убедителни причини за това", изтъкват от Програма "Достъп до информация".
Не е ясно защо управляващите са преразгледали идеите си за повече прозрачност при обществените поръчки, при които корупцията е основен проблем, подчертаван и от български, и от чужди инвеститори, и от ЕК. От самото начало ведомствата бойкотират публикуването на документацията. Според мащабно проучване на Програма "Достъп до информация" за периода 2014-2015 г. едва 29% от 544 министерства, комисии, общини, агенции и др. са публикували на електронните си страници данни за датата, основанието и размера на извършените плащания по обществени поръчки. Все пак 94% са създали "Профил на купувача". Налице е и силно положително развитие в практиката по публикуване на информация за откриване на процедурата, нейното протичане, класирането на участниците, сключването на договорите и последвалите плащания по тях. Повишаването на изпълнението на тези показатели се изразява в десетки проценти нагоре.
Магистрала "Марица" е почти готова. По-скъпо и по-бавно. За 36 години България ще успее да завърши 114-километровата магистрала "Марица". Ускорението дойде преди четири години, когато започна строителството на две отсечки от по 30 км. Макар и с около две години по-късно от първия план и няколко десетки милиона лева повече от планираното, до октомври целият път ще е готов. В четвъртък отсечката от магистрала "Марица" между Харманли и Димитровград (лот 2) беше открита от премиера Бойко Борисов.
По-бавно и по-скъпо
Поръчката за строителство беше спечелена от сдружение "Марица хайуей" с оферта за 146.6 млн. лв., като основното финансиране идваше по европрограма "Транспорт". Отсечката от 34 километра обаче поскъпна с 16 млн. лв. и се забави заради пропуски в проекта и изместване на електропроводи и напоителни съоръжения.
Два дни преди церемонията управляващите съобщиха, че част от отсечката трябва да се преасфалтира, защото проверка в последния момент на пътната агенция е установила, че асфалтовият слой не отговаря на нормите и е възможно да се огъне скоро след откриването.
"Много от възрастните хора въздишат по социализма, но от 1979 г. са искали да построят тази магистрала. Хората въздишат по онова време, но сега се случва", каза още премиерът по време на церемонията. На нея трябваше да присъства и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу, но авария на летището в Брюксел отложи посещението й за следващия месец.
Кой строи
В консорциума строител 70% се държат от "ПСТ холдинг", а остатъка - от австрийската компания Porr Bau. Поръчката беше спечелена през периода, в който ПСТ се контролираше от Васил Божков. Компанията изграждаше и част от "Тракия", където също имаше забавяне и допълнително финансиране над първоначалната оферта. Малко след спечелването контролът над дружеството премина към свързана компания с Първа инвестиционна банка, която финансираше строителя. После според представители на строителния сектор контролът се раздели между представители на банката и свързани с Делян Пеевски мениджъри.
В същия стил
С две години се забави и отсечката от Оризово до Димитровград (лот 1). Участъкът, който е дълъг 31.4 км, трябва да бъде готов до края на октомври според последните изказвания на управляващите.
Като стимул за завършване тази година беше открита влага по трасето и държавата щедро обяви готовност да даде 43 млн. лв. без ДДС за премахването й. Така изграждането на отсечката поскъпна с около една трета от първоначалната стойност 133 млн. лв.
Изпълнител на магистралата официално е италианската "Чи Ем Чи ди Равена", но реално в сектора се знае, че строителните дейности се извършват от благоевградската група "Агромах" - "Пътища Пловдив". Затова не е изненадващо, че на финала за скъпото премахване на влагата останаха две компании: "Пътища Пловдив" с оферта от 42.79 млн. лв. и ГБС с 42.96 млн. лв. - твърде близко до прогнозната стойност от 42.99 млн.
"Когато я направим (магистрала "Марица"), от Стара Загора ще ходите до Истанбул за два часа и ще пиете кафе", обеща премиерът Борисов.
По-скъпо за данъкоплатеца, но нали все пак ще я има.
Миролио: Слаби регулации и манипулации гонят инвеститорите от борсата. Един от големите чуждестранни инвеститори в България - Едуардо Миролио, обяви, че напуска българския капиталов пазар. Причините са, че според него регулациите на финансовия пазар са неадекватни, миноритарните акционери не са защитени, санкциите за манипулации на пазара са символични глоби, а законодателството, което се приема, често е спорно. Изказването му стана по време на кръгла маса за подобряване на инвестиционната среда в България, организирана от Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Министерството на икономиката. По време на срещата чужди и местни инвеститори задаваха различни въпроси и правеха препоръки за подобрение на инвестиционната среда, но в повечето получаваха уклончиви отговори от шефа на агенцията Стамен Янев и зам.-министър Даниела Визиева, както и молби да не се отклоняват от темата.
Какво пречи на Миролио
Това, което казва Миролио по отношение на капиталовия пазар, е известно от години, но малко инвеститори обявяват публично, че напускат борсата. И макар италианският бизнесмен с български паспорт да не е най-големият борсов играч в България (другите му инвестиции във фабрики в страната са много по-големи), изказването му е показателно - изброените от него недостатъци на пазара държат много от чуждите финансови инвеститори, а дори и местните далече от борсата в България. "В първоначалния си ентусиазъм да инвестирам в България не направих оценка на финансовия пазар, поради което съм на мнение, че не желая повече да инвестирам в този сектор", обяви Миролио, който винаги е казвал, че инвестициите му са портфейлни.
Бизнесменът е известен най-вече с две свои големи вложения на борсата, като и двете бяха свързани с фирми, контролирани от Цветан Василев по онова време и за който Миролио е казвал, че е един от многото му партньори в България.
В началото на 2013 г. той придоби и след осем месеца продаде 22% във фонда за земя "Агрофинанс", който тогава се контролираше от фирми, близки до банкера, а впоследствие беше купен от компании на собствениците на "Винпром Пещера". Делът на Миролио се оценяваше на близо 17 млн. лв. По същото време в няколко сделки той купи дял в "Булгартабак", който достигна 10.4%, а в момента е малко над 7%. Най-вероятно точно това е инвестицията на разочарованието на Миролио. След като Цветан Василев загуби влияние над цигарения холдинг през 2014 г., Миролио многократно настояваше да се смени ръководството и да се разпредели дивидент, но предложенията не се приеха. След това "Булгарбатабак" не се съобрази с наложена мярка от Комисията за финансов надзор и въпреки забраната мажоритарният му собственик одобри решения, с които холдингът стана поръчител на две от дъщерните си дружества за кредити за 40 млн. лв. и освен това продаде "Табак маркет". Заради всичко това Миролио води дела срещу мажоритарния собственик. Освен това италианецът и групата му имаха около 90 млн. лв. депозити в КТБ при затварянето й и за да спаси парите си, той влезе като акционер във веригата "Техномаркет" и се превърна в най-големия кредитор на оръжейния завод "Дунарит".
Проблемът с чужденците
Един от въпросите, който бизнесът постави на директора на БАИ и на заместник-министъра на икономиката Даниела Визиева, беше за уреждане на статута на чуждите инвеститори от страни извън ЕС. Лъчезар Динев, председател на българо-китайската търговско-промишлена палата, съобщи, че България е изгубила китайски инвеститор, който е искал да строи завод за пожарна техника, само защото не е успяла за две години да уреди статута му и не му е издала необходимите документи. Сега той ще инвестира в Словения.
Визиева отговори, че статутът не зависи от икономическото министерство, а Янев прекъсна бизнесмена и настоя да се говори по едрите теми. След като бизнесът постави едрите теми като липса на правна сигурност и работеща съдебна система, огромен сив сектор, корупция и непрекъснати законови промени, Янев започна да настоява всеки от тях да изпрати подробно разписан текст, който да се промени, например за разрешение за строеж.
Визиева отговори, че се работи документите за синя карта на чуждите инвеститори да се подават на едно гише в Министерството на икономиката, за да се съкратят сроковете, в които те я получават - около година и половина. Янев вметна, че работят върху това, и призова "дайте своето мнение с конкретни текстове". Кирил Недев, чието предприятие е инвеститор клас А с инвестиция над 100 млн. лв., попита за подновяването на сертификатите на инвеститорите.
Янев отговори, че това ще стане с промени в правилника. От залата попитаха какви ще бъдат промените и той изброи на глас, че става въпрос за възстановяване на осигуровки, обучение и строеж на инфраструктура, както и че държавата ще подпомага инвестициите в индустриалните зони, ще намали бюрокрацията, ще въведе електронно правителство и ще подпомага интензивно Северозападния район.
Осъден за 18 убити духнал. МВР издирва от 3 г. собственика на автобуса, който на 28 май 2009 г. причини смъртта на 18 души по време на тракийския събор на хълма Бакъджика край Ямбол, за да излежи 10-годишна присъда. Слави Славов е в неизвестност от 2012 г., когато наказанието му влезе в сила след решение на Върховния касационен съд (ВКС), стана ясно днес.
"Убитият си е убит - няма правосъдие и възмездие", казва Костадин Георгиев, син на загиналата при катастрофата Елена Георгиева. Той и сестра му са завели граждански иск срещу шофьора и собственика на рейса убиец,
"За нас беше необяснимо защо още като се водеше делото, тези хора бяха под домашен арест. Чудех се, но като излезе решението за кръвнина за мен и сестра ми, стана ясно, че собственикът на фирмата се е покрил, а шофьорът си лежал присъдата и после починал", обяснява мъжът.
Двамата разбират, че не могат да вземат присъдените им 80 хил. обезщетение, защото шофьорът на автобуса Господин Господинов е продал всичко на децата си и няма нищо, а собственикът на фирмата Слави Славов е изчезнал и не може да бъде намерен. "Не ми тежи за парите, тежи ми, че няма правосъдие и възмездие. Майка ми никой няма я върне", казва Костадин Георгиев.
През 2010 г. Ямболският окръжен съд постанови по 13 г. затвор за двамата подсъдими. 57-годишният собственик на ЕТ "Ем Си Ай - Слави Славов" бе признат за виновен за немарливо изпълнение на служебните си задължения и неспазване на изискванията за обществен превоз. Шофьорът Господинов бе осъден за причиняване на смърт по непредпазливост и нарушаване на Закона за движение по пътищата.
През 2011 г. Бургаският апелативен съд намали с по 3 г. наказанията на двамата, а на 14 март 2012 г. ВКС потвърди присъдата. Славов е бил под домашен арест до 21 октомври 2009 г., след което мярката му е била заменена с по-лека.
"В момента, в който присъдата е постъпила за изпълнение, прокурорът е разпоредил осъдените да бъдат задържани", каза говорителят на окръжната прокуратура в Ямбол Милен Божидаров. Към този момент Славов е имал здравословен проблем и се е лекувал в болница в София. Прокурорът наредил проверка, но в същото време постъпила и молба от Славов за отлагане изпълнението на наказанието, която не била уважена от прокурора. В момента, в който започнали да го търсят, за да изпълнят наложеното му наказание, станало ясно, че го няма.
134 депутати гласуваха закон, който не са чели. Става въпрос за ратификацията на първо четене на споразумение между България и Международния наказателен съд за релокация на защитените свидетели.
То бе обсъдено и прието на закрито заседание, тъй като постъпило в секретното деловодство на НС. В гласуването му се включиха 136 депутати - 106 бяха "за", 19 "против" и 11 "въздържали се".
Споразумението обаче е четено само от 2-ма - председателката Цецка Цачева и Чавдар Георгиев от БСП, стана ясно в кулоарите. Всеки, поискал достъп до документа, се разписва и така винаги е ясно кой какво чете в секретната секция.
Заради закриването на заседанието БСП поиска оставката на правосъдния министър Христо Иванов. "Това е пълен абсурд. Депутатите бяха накарани да гласуват на тъмно, НС бе унизено", заяви Чавдар Георгиев. Дори в самия документ пише, че той не е секретен, а само неговото изпълнение би следвало да има поверителен характер, посочи той. Така властта опитала да прокара решения, които не са в интерес на България.
Дори зулусите в ЮАР са постигнали двустранно споразумение със САЩ, само България го прави едностранно с ратификация, включи се Румен Гечев. По-късно от БСП съобщиха, че Иванов ще се срещне с тях по темата.
За първи път от старта на този парламент сутринта той се оказа без кворум. Заседанието стартира от втори опит и с 15 мин закъснение.
Ротация за митничарите. Корупцията в Агенция „Митници" ще се бори с ротация на служителите по граничните пунктове. Възможността да се сменя местоработата на подчинените на Ваньо Танов е предвидена в промените в Закона за митниците, приети на първо четене в парламента.
Директорът на ведомството ще може със своя заповед да премества митничарите на друга служба, включително в други населени места, за срок не по-повече от 6 месеца в рамките на 1 година. Ако командироването е по-дълго, е необходимо писмено съгласие от служителя.
В мотивите към законопроекта се посочва, че така ще се подобри компетентността на митничарите чрез обмяна на опит, както и че това ще ограничи корупцията и ще повиши доверието в приходната агенция.
Според депутатите от опозицията обаче новите текстове дават възможност за отстраняване на неудобни митничари. „Освен това ще ги натоварят с допълнителни разходи, а средната заплата при тях е 600-1000 лв.", коментира Георги Търновалийски от БСП.
Отново се връщат тестовете за психологическа пригодност при назначаване и повишаване на митничари. Такъв режим бе въведен през 2009 г., когато Ваньо Танов оглави за първи път ведомството. После тестовете бяха отменени.
С промените в закона се възлагат нови оперативно-издирвателни правомощия на митничарите, както и правото да конвоират нарушители. Служителите на агенцията вече ще могат да разследват измами с акцизи и ДДС при внос. В момента с тези данъчни измами се занимава само полицията. Ако става въпрос за неизвестен извършител, издирването му се възлага на МВР, а след промените с това ще могат да се занимават и подчинените на Ваньо Танов.
Емил Димитров, Патриотичен фронт: Познатите на Менда са с предимство за шеф на БНБ. Последните 6 месеца минаха под знака на това какво е станало в КТБ, има ли виновни, кои са те или всички са невинни. В същото време предстои изтичането на мандата на шефа на БНБ (б. а. - Иван Искров). Изведнъж се оказа, че никой не го интересува какво е бъдещето - кой ще бъде новият шеф на централната банка, каква е концепцията, какъв е екипът му, какво смята да прави или да не направи.
Ако всеки един от вас сега има желание да се кандидатира, той дори не знае къде да си подаде документите, защото няма процедура. Ако познава Менда (б. а. - Стоянова), може да й ги даде и да го прекарат през стаите. Може би не е това процедурата. Предишния път бяха номинирали един кандидат, сега се отказват от него и номинират друг. Трябва да има процедура, при която кандидатът да дойде в Народното събрание и да каже как иска, какво иска от екипа си и ако спечели нашето доверие, ние да гласуваме за него, а не да има партийно спуснати кандидатури. Трябва да има равнопоставеност между всички кандидати - в определен срок да могат да подадат документи, да бъдат изслушани.
Към сегашния кандидат имахме няколко въпроса (б. а. - Димитър Радев): Какво смятате, че е станало в БНБ и КТБ? Има ли виновни или не? И ако вие бъдете избран, какво смятате да направите? Отговорът беше: „Станали са някакви неща." За мен това не е отговор. „Ще чакам Сметната палата, прокуратурата, този и онзи." Това означава, че не сме запознати със състоянието в момента и нямаме мнение. Имаме ли екип? - „Не". Значи чакаме да ни посочат и екип. Затова считаме, че и други трябва да изразят мнение. Но не може априори да поставяме условие, че всички чужденци са лоши или че всички българи са лоши и затова трябва да доведем от чужбина.
115 хил. ученици с родител - гурбетчия. 115 хил. са учениците между 5 -и и 11-и клас с поне един родител, който е отишъл на гурбет. Това показват данни от проучване на „РискМонитор", проведено по поръчка на УНИЦЕФ. Това всъщност са 26% от децата или всеки четвърти ученик между 5-и и 11-и клас. Тревожното е, че хлапетата оставени без родителски надзор имат по-нисък успех в училище, по-често повтарят класове, пият и пушат повече, обясни социоложката Петя Кабакчиева, която вчера представи проучването. „40% от тези деца са посещавали Детска педагогическа стая и боледуват повече от останалите", коментира тя.
Проблемът при тези ученици е, че попечителството върху тях не е уредено и на практика те са лишени от основни права, свързани със защитата на здравето им и реакции при противообществени прояви.
Чести са случаите, когато децата заминават при родителите си преди завършването на учебната година и се връщат след началото на следващата.
Въпреки това обаче те остават ученици на съответното школо по документи, защото заради делегираните бюджети, училищата са заинтересовани от задържането на децата.
При по-големите ученици обаче, които са вече в гимназията, дългите отсъствия по време на учебната година, не се свързват непременно с миграцията на родителите, а с индивидуалния гурбет. Така например гимназисти от Шумен и Благоевград заминавали за по два месеца през зимата да секат елхи в горските стопанства на Испания, Италия и Белгия. Други пък напускат преди края на втория срок и се връщат след началото на следващата година, като работят през лятото в сферата на общественото хранене в Италия или пък на земеделието в Гърция.
По тази схема при краткосрочна миграция децата надхвърлят официално разрешения брой отсъствия по уважителни причини. От една страна училищните ръководства не отразяват тези отсъствията заради делегираните бюджети, които им осигуряват средства за брой записани ученици. От друга страна обаче учителите и просветните инспектори толерират ученическия гурбет, заради самото дете, защото веднъж изключено от системата, нараства рискът то изобщо да не завърши средно образование.
Децата, които пък се завръщат от чужбина със своите родители, често повтарят клас. Причината е, че процедурата по признаване на образованието в чужбина у нас е сложна.
Ако ученикът не е учил необходимия брой часове по даден предмет или учебната програма не е същата като нашата, то той не може да запише същия клас като своите връстници, а трябва да се върне клас или повече надолу. „Много от децата се срамуват да учат с по-малките ученици", коментира Мила Минева, която също представи проучването.
Всеки СПА център с поне 40 кв. м закрит басейн. Закрит вътрешен плувен басейн с поне 40 кв. метра площ трябва да има задължително всеки СПА център у нас, а дълбочината му да е минимум 1,2 м. Това гласи наредбата за задължителните изисквания към балнеолечебните и уелнес центрове у нас, която е публикувана за обществено обсъждане. Според нея обектите се делят според предлаганите от тях услуги на четири вида - балнеолечебен (медикъл СПА) център, СПА център, уелнес и таласотерапевтични центрове. А за да започнат работа, тези обекти трябва да имат сертификати, които са издадени от министерството на туризма. Според проекта подобен документ ще има пет години валидност, а заедно с него се издава и табела на български и английски, която трябва да стои на видно място в центъра.
Медикъл СПА центровете трябва да бъдат вписани в публичния регистър на обектите с обществено предназначение, а за ползването на минералните води е необходимо да има издадено разрешително по Закон за водите. На тези места трябва да се прилагат здравни процедури с минерална вода или лечебна кал. Само човек с висше образование в професионално направление „Медицина", „Обществено здраве", „Здравни грижи", „Туризъм" и „Спорт", който владее поне един чужд език и с поне 3 години стаж на подобна позиция, може да бъде управител на такъв център.
В СПА центровете трябва да се предлагат разнообразни процедури, програми и ритуали, включващи използването на вода - минерална, изворна, лечебна кал или други естествени природни фактори, чрез прилагане на класически и нетрадиционни терапевтични методи на въздействие, целящи антистрес. В уелнес центровете пък трябва да предлагат козметично-разкрасяващи процедури, програми и антистресови ритуали, като използването на вода и естествени природни фактори не е задължително. Според наредбата таласотерапевтичен център е този, в който се предлагат програми и ритуали, включващи използването на морска вода и/или естествени производни продукти, лиманна кал, чрез класически и нетрадиционни терапевтични методи на въздействие, целящи възстановяване на психо-емоционалното и физическото здраве. Пред стои да бъде създаден регистър на сертифицираните СПА центрове, който ще бъде част от Националния туристически регистър. От началото на август се очаква той да бъде достъпен на сайта на туристическото министерство. Според председателя на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Стефан Шарлопов ефектът от тази мярка ще е стотици милиони евро годишни приходи. Той смята, че приемането на новата наредба няма да доведе до поскъпване на СПА услугата, уточни БТА. В нея са залегнали изискванията на Европейската СПА асоциация и се очаква менте хотелите да отпаднат. По думите му делът на СПА туризма е 9 на сто от общия туристически продукт, който генерира 13% от БВП на страната.
Без наличието на сертификат базите не могат да се рекламират като СПА или като някой от другите видове центрове. "Вече няма да може всеки хотел, който има басейн, да си сложи табела, на която пише СПА", коментира министърът на туризма Николина Ангелкова.
Приморско не иска Ропотамо да е защитена зона. И затова около 300 души вчера излязоха на протест. Исканията на протестиращите са Ропотамо да не се превръща в защитена зона, защото тогава строителството там ще стане забранено, а това би спряло развитието на града им.
За да бъдат чути, хората блокираха пътя от Бургас до Царево, като пропускаха само коли на Спешна помощ и развяваха плакати „Да" на екологията, но "не" на рекета", „Не" на лъжееколозите" и скандирания „Мафия", съобщи flagman.bg.
Бунтът в Приморско е заради проектозаповед на Министерството на околната среда и водите, с която се обявява нова защитена зона както в град Приморско, така и в селата Ясна поляна, Ново Паничарево и Писменово.
Най-проблемна се оказва местността Ченгер, която е предвидена да влезе в защитена зона Ропотамо, а в същото време според общината е предвидена и за застрояване. Хората се притесняват, че ако земята им стане защитена, няма да могат да я използват.
Отварят трети фермерски пазар в София. Съвсем скоро в София ще има трети фермерски пазар, на който ще бъдат предлагани екологично чисти и много вкусни плодове и зеленчуци от родни производители.
Все още обаче не е ясно къде ще се предлага биостоката. Новината съобщи Ралица Касимова, която е главен координатор в мрежата на Хранкооп и Фермерските пазари по време на награждаването й за "Зелена личност на България" 2014.
До момента в столицата има две обособени места за подобни екологични стоки. Едното е на Римската стена. Другият фермерски пазар е в квартал "Иван Вазов".
"Желанието да се създаде трети подобен сборен пункт е предизвикано от огромния интерес, който хората проявяват към чистите и вкусни плодове и зеленчуци", заяви Ралица Касимова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |