НЕК удави БЕХ. Над 2,02 млрд. лева заеми е отпуснал Българският енергиен холдинг (БЕХ) на своите практически неплатежоспособни дъщерни дружества и "Топлофикация София". Най-голям е дългът на НЕК - над 1 млрд. лева.
Това показва отчетът на компанията към края на първото тримесечие на 2015 г. Според документа дълговете на дъщерните компании само за година не само не са намалели, но са се увеличили с 20 млн. лв.
Отделно от това холдингът има да връща остатъка от облигационната емисия, която изтегли през м.г., в размер на 973,2 млн. лв., а до края на месеца ще изтегли нов заем от 1 млрд. лв.
Парите отново, както и тези от облигационната емисия, ще бъдат насочени към НЕК, която не може да покрива изцяло текущите си задължения и в която има дупка от близо 4 млрд. лева. Първи затъването на БЕХ забеляза кредитната агенция ФИЧ, която вече намали рейтинга на холдинга заради НЕК.
Затруднени с плащанията са и други дъщерни дружества на БЕХ - „Булгаргаз", ТЕЦ „Марица изток 2", „Мини Марица-изток" и „Булгартел", показват отчетите им за първите три месеца на годината. Общо вземанията на холдинга от дъщерните му дружества са 1,484 млрд. лева. Над 1 млрд. лева са само дълговете на НЕК. Именно с тях във финансовия отчет БЕХ покрива облигационната си емисия.
Общинската „Топлофикация София" от своя страна дължи на БЕХ 403,1 млн. лева. Парите бяха изкупени като дълг от дъщерното дружество на холдинга „Булгаргаз" през 2014 г.
Освен заеми БЕХ има да прибира от част от свързаните си дружества и неплатен дивидент в размер на 127,1 млн. лева. Има и 14,7 млн. лв., останали във фалиралата КТБ.
Лихвата по отпусканите от БЕХ кредити през първото тримесечие на годината възлиза на 4,49%, пише още в отчета на компанията.
През първото тримесечие на годината холдингът е инвестирал 350 млн. лева в изграждането на енергийна борса. Тя ще бъде собственост на дъщерно дружество на холдинга.
Битката на държавата за „Петрол". Тези дни битката на институциите за отвоюването на „Петрол" от Гриша Ганчев очевидно навлезе в решителна фаза. И то не само заради предприетите от синдиците реални съдебни действия против един от най-големите длъжници на банката, а и заради медийните опити да бъде прикрита и омаловажена истинската роля на бизнесмена от Ловеч в ограбването на бензиностанциите, придобити с пари на КТБ и ощетяването на държавата и Фонда за гарантиране на влоговете.
Историята на групата „Петрол" е достойна сага за това как не трябва да се прави бизнес между съдружници, но и за това колко стратегически и доходоносен всъщност е бизнесът с петрол.
Бившите партньори в собствеността на компанията - Митко Събев и Денис Ершов, водиха с променлив успех пунически войни, както за овладяване на управлението в холдинга, така и за придобиването на цялата собственост.
Когато изглеждаше, че това противопоставяне няма да завърши в близко бъдеще, на сцената се появи основният кредитор на оперативната дейност на „Петрол" - Цветан Василев, който чрез „цветущата" тогава банка КТБ (фалирала около година по - късно) успя напълно да придобие „Петрол".
Това разбира се не стана пряко, а по познатата ни вече схема - с няколко фирми-бушони, като „Алфа Кепитъл", „Вип Пропъртиз", „Юлитор" и „Корект Фарм" и естествено с пари на КТБ (само „Алфа Кепитъл" е получило директно 105 млн. лева кредит от банката за придобиването на акциите), успяха да закупят мажоритарния пакет от акциите в „Петрол".
След краха на КТБ през юни 2014 г. и бягството на Василев от правосъдието извън пределите на България, приятелят му Гриша Ганчев беше оставен да се погрижи групата „Петрол" да не попадне в ръцете на държавата. Тъй като Василев винаги е смятал това дружество (както всъщност и всички останали придобити с пари на вложителите) за свое, независимо че не е дал нито лев лични средства за придобиването му, логичният ход беше именно този.
С присъщия му размах, безпардонност и на места откровен натиск, само за няколко дни през юли и август 2014 г. Ганчев организира прехвърлянето на собствеността на основните акционери в „Петрол" - „Алфа Кепитъл", „Вип пропъртиз" и „Корект фарм", на свои доверени хора. В Търговския регистър дори беше публикувана „цената" на това придобиване - около 15 хиляди лева платени за „Вип пропъртиз" и „Корект фарм", които притежаваха общо 36% от „Петрол".
Същата цена навярно е заплатил и за другия основен акционер „Алфа Кепитъл", който притежава 28% от акциите. Така Ганчев придоби за жълти стотинки почти 70% от акциите в „Петрол", като активите на това дружество - бензиностанции и петролни бази (дори и според „задграничните" твърдения на Василев) могат да се оценят и то при свръхзадлъжнялостта на холдинга, на над 200 млн. евро.
Това разбира се е само несъществен щрих и прелюдия към следващите още по-смущаващи действия. Съзнавайки, че придобитата собственост ще му гарнатира несменяемост в управлението и контрол върху дейността на дружеството, но основните активи на „Петрол" - бензиностанциите и петролните бази все още са под контрола на основния кредитор КТБ, Ганчев, несмущавано и без да бърза, започна да реализира плана си да освободи тези активи от съществуващите обезпечения, учредени в полза на КТБ и да ги извади в нови, „чисти" от задължения негови дружества.
Този план разбира се изобщо не включваше погасяване на огромните по размер задължения на дружествата от групата „Петрол" към КТБ. Известно е, че до краха на КТБ, финансовото осигуряване на дейността на „Петрол", включително кредитирането на дружествата за закупуване на петрол и издаването на всякакви акредитиви и гаранции, се извършваше от банката, като общата кредитна експозиция на тези дружества варираше (а вероятно и към момента варира) между 150 и 200 млн. лева.
С поредица от цесии (близо 70), Гриша Ганчев придоби вземания на лица и фирми към КТБ и впоследствие прихвана тези свои „вземания" с част от задълженията на „Елит Петрол" към КТБ (по синдикирания банков кредит отпуснат на „Елит Петрол" от КТБ и ЦКБ).
Ганчев се насочва към „Елит Петрол" неслучайно. Това дъщерно на холдинга дружество има сравнително малко преки задължения към КТБ (тъй като не осъществява оперативна дейност), но затова пък притежава основния актив на холдинга „Петрол" - 196 броя бензиностанции в цялата страна.
Циментовият завод в Девня за 320 млн. лв. вече работи. Една от най-големите индустриални инвестиции в страната е завършена. От петък работи новият завод на "Девня цимент", като изграждането му струваше 320 млн. лв. Освен по-голямо производство, насочено и за износ, разликата е, че част от продуктите ще са по нова технология от по-висок клас, като например прозрачен цимент. Мощностите ще работят и по-чисто, като половината от нужното гориво ще идва от преработени отпадъци.
Повече продукция и пазари
Повече от 4 хил. тона цимент дневно е капацитетът на новата производствена линия за клинкер и цимент в завършения завод на "Девня цимент", съобщи Карло Пезенти, главен изпълнителен директор на Italcementi Group, която е собственик на завода в Девня и на "Вулкан цимент" в Димитровград. Това прави българския завод сред най-големите в Европа.
Линията, която на практика представлява нов завод, беше открита от премиера Бойко Борисов, Карло Пезенти и посланика на Италия Марко Контичели. Старата фабрика ще затвори. Заводът в Девня е разположен в непосредствена близост до пристанище Варна-Запад, което улеснява експорта. Новото производство ще бъде 70% за местния пазар и 30% за износ. Фокус на компанията са страните от Черноморския регион и най-вече Румъния, Русия и Турция, където компанията през 2010 г. е продала инвестициите си. Тоест новата линия ще е възможност за групата да се върне на турския пазар като вносител.
Решението за инвестицията беше взето точно в пика на кризата и планът леко беше свит. Макар местния пазар на цимент още да е на 50% от върховите си нива, това не отказа италианския собственик. "Това е дългосрочна инвестиция и ние ще бъдем готови да се възползваме повече от другите при възстановяването на пазара. Може би не през 2015 г., но през 2016 г. И тогава ние ще имаме най-добрия капацитет, най-добрите продукти. Инвестирайки, когато пазарните нива са ниски, ние спестяваме пари при изграждането на нашето производство", обясни преди няколко месеца пред "Капитал" Пезенти.
По-различният цимент
"Нашите продукти са технологично много по-добри от тези, които в момента се предлагат на пазарите в Черноморския регион, така че гледаме с оптимизъм в тази посока", каза Стефано Коста, който от петък пое поста на изпълнителен директор на Italcementi Group в България. Според него стратегията на дружеството е чрез използване на най-модерните технологии да произвежда в България широка гама циментови продукти, сред които двата "хита" на компанията - iLight и iDrain.
Първият от тях е известен като "прозрачния цимент" заради пропускливостта на светлина благодарение на технологията за вграждани в бетонните конструкции на стъклени сегменти. Бетонните замазки, приготвяни с втория вид цимент, пропускат водата и влагата, което ги прави изключително подходящи за подови покрития, позволяващи бързо отводняване.
"Заради новите продукти, които предлагаме, усилията ни са насочени към търсенето на нови пазари както в Средиземноморието, така и в Африка и Северна Америка", каза още Стефано Коста. "В момента получаваме добра възвращаемост на инвестицията си, тъй като предлагаме различно качество от конкурентите си. Освен това Черноморието е регион, в който се развиват нови икономики - Крим, Русия, Украйна. Всички те търсят нови видове цимент, които ние предлагаме, затова прогнозите за възвращаемостта на инвестицията ни са много добри", допълни той.
Бюджетният излишък през май достига 1.15 млрд. лв. Излишъкът в бюджета към края на май 2015 г. е 1.15 млрд. лв. според предварителните данни на Министерството на финансите (МФ). Освен че това е третият пореден месечен излишък по консолидираната фискална програма на месечна база, той е и най-големият, отбелязан за първите пет месеца на годината от 2008 г. насам. За същия период на 2014 г. бюджетът имаше дефицит от 888.6 млн. лв. Нарастването на приходите се свързва с по-високите данъчни постъпления и повече постъпления на средства от Европейския съюз, съобщават още от МФ. Освен това срокът, в който физическите лица трябваше да платят дължимия си данък за довнасяне, беше 30 април. Друг фактор, който все още оказва влияние, е засиленото възстановяване на данъчен кредит в края на 2014 г., което натоварва по-малко бюджета сега.
Повече приходи
Публикуваните предварителни данни все пак са по-ниски от излишъка от 1.236 млрд. лв., който финансовият министър Владислав Горанов прогнозира на заседание на Министерския съвет в сряда. Причината е, че заедно с приходите нарастват и разходите. От МФ съобщават, че те са свързани с усвояването на средствата по оперативните програми и фондовете на ЕС, например при разходите на бенефициенти общини по сметките за средства от ЕС. Окончателните данни обаче ще бъдат публикувани в края на юни и тогава ще може да се види и разбивка на приходите и разходите. Към момента очакванията са приходите и помощите в бюджета към края на месец май да са достигнали около 13.840 млрд. лв., или 45.6% от годишния разчет. Това е ръст от 17.5% спрямо същия период на 2014 г., като причините според МФ са по-високите данъчни и неданъчни приходи и по-големият размер на възстановените средства от Европейската комисия. Разходите по консолидираната фискална програма се оценяват на 12.690 млрд. лв., или 38.6% от годишния разчет. Така техният размер остава близък номинално до отчетените за същия период на предходната година.
Европейските средства се увеличават
Междувременно излязоха и окончателните данни на МФ за април, като почти няма разминаване с предварителните. Излишъкът по консолидираната фискална програма към 30 април е бил 1.06 млрд. лв., като половината се формира от излишък по националния бюджет, а другата от излишък по европейските средства. Само през април по сметките за европейски средства са постъпили 714.7 млн. лв., повечето от които са възстановени разходи по оперативните програми от Европейската комисия. От МФ обаче отбелязват, че "тези постъпления водят до подобрение на бюджетното салдо на касова основа за април, но влиянието на този показател следва да се разглежда в контекста на годишните разчети. В края на годината се очаква да се концентрират традиционно значителни разходи по сметките за средства от ЕС, които няма да е възможно да бъдат възстановени на България в рамките на календарната година". Накратко - през първите четири месеца на годината вече сме получили 50% от годишния разчет за постъпления от помощи, а през последното тримесечие на 2015 г. ще има влошаване на бюджетното салдо по сметките за средства от ЕС. Затова от МФ разчитат на това постъпилите помощи за извършени разходи от предходната година "да посрещнат влошаването на бюджетното салдо при по-високите разходи през последното тримесечие на 2015 година".
България е с най-много болници и най-лоши здравни показатели в ЕС. Безпощадна картина на здравеопазването в България представя анализ за страната ни на Световната банка. Здравните резултати на българите са все по-лоши, достъпът до качествено лечение е все по-ограничен, българите дават прекалено много за здраве от джоба си, а в същото време страната ни оглавява класациите по брой болници и хоспитализации.
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век, сочи анализът на Световната банка. Тогава те са били по-близо до средните показатели на старите членки на ЕС в сравнение със съседните на България страни. Преди 30-ина години продължителността на живота у нас е била с 3 години по-ниска от тази в 15-те западни членки на ЕС и с 2 години по-голяма от тази в Унгария. Понастоящем разликата в продължителността на живота между България и старите страни от ЕС е почти 8 години, а в Унгария вече живеят по-дълго, отколкото тук. Средно хората у нас в момента живеят по 74.5 години. Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст, е по-висока в момента в сравнение с 80-те години, докато в останалите страни в Европа тя е спаднала. Данните са стряскащи - през 2010 г. у нас от сърдечно-съдови болести са починали 5 пъти повече хора под 64 г. в сравнение с ЕС и 65% повече, отколкото в съседните на България страни.
За сметка на това здравната ни система е крайно неефикасна, отбелязват експертите на Световната банка. Тя е прекалено ориентирана към скъпо лечение в болниците, а по-икономичните първични, доболнични грижи и профилактиката не се използват оптимално. В ЕС единствено в Румъния има толкова лошо покритие с профилактични грижи, а българите имат и прекалено малко контакти с лекари от доболничната помощ. Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява. През 2011 г. всеки четвърти българин е лежал в болница. У нас се падат 4.6 болници на 100 000 души, докато в ЕС те са 2.7. Много от болниците имат малко пациенти, което е крайно неефективно. Трите най-натоварени болници у нас изписват по 95 пациенти на ден, докато 103 лечебни заведения изписват максимум 5 души на ден. Така се дублират структури и се затрудняват икономиите, отбелязват от СБ.
Парите, които у нас се отделят за здравеопазване, съвсем не са толкова малко, но тук акцентът е върху личните разходи на гражданите. България отделя над средните разходи за тази система в сравнение с другите страни от региона, като дори публичните разходи са около средните за Балканите. У нас обаче т.нар. преки плащания, т.е. това, които хората плащат от джоба си, са цели 47% от общите разходи и са най-големият източник на финансиране на здравеопазването ни.
Финансовото министерство пусна бланка за кандидатстване по плана "Юнкер". На фона на много неясноти вече има едно улеснение за желаещите да кандидатстват за финансиране по мащабната инвестиционна програма на ЕС, известна като плана "Юнкер". Готов е единен формуляр, чрез който всеки кандидат ще може да подаде своята заявка. Бланката, наречена "Инвестиционно намерение за участие в Плана за инвестиции за Европа", е качена и на сайта на българското Министерство на финансите.
Попълването на заявката изглежда лесно. Трябва да се впишат името на проекта, в кой сектор е, колко ще струва, кога се очаква да стартира и да приключи, какво финансиране е необходимо за периода 2015-2017 г., коя компания ще го изпълнява, колко души ще бъдат заети в него и колко трайни работни места ще осигури. Освен това кандидатът трябва да посочи формата и начина на финансиране - например дали е изцяло частна инвестиция, или публично-частно партньорство, какви заеми и собствени ресурси се предвиждат, разчита ли на други пари от ЕС.
Бланката може да претърпи известни промени, след като бъдат приети окончателно правилата за работа на ЕФСИ - Европейския фонд за стратегически инвестиции, който е и основен лост на плана. Миналия четвъртък се разбра, че стартът на фонда се отлага за края на лятото. Междувременно бе съобщено, че Европейската централна банка вече е одобрила няколко проекта, които ще финансира авансово.
Идеята на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер е европейският бюджет да отдели средства, които да се ползват като гаранции, а банки и частни инвеститори да осигурят основното финансиране, така че в близките години в икономиката на ЕС да се влеят 315 млрд. евро капитали. България с голямо закъснение разбра, че не става дума за безвъзмездни пари от ЕС, а за изгодни заеми, че планът е насочен основно към предложения на бизнеса, не на правителствата, и че ще бъдат финансирани проекти, които формират печалба и имат възвръщаемост. До момента са подадени над 2000 проекта от всички членки на ЕС. България изпрати предложения за 3.5 млрд. евро, сред които е и програмата за безплатно саниране на панелки за 1 млрд. лева.
Конфискация при 120 000 лева незаконни доходи. Амнистия за незаконно придобито имущество до 10 000 лв. предлагат петима депутати от ГЕРБ, сред които и шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов.
Внесените от тях поправки в Закона за конфискация на незаконно имане предвиждат разликата между законните доходи и разходите на обвиняем да падне от 250 000 на 120 000 лв., за да се пристъпи към отнемане.
Драстичното сваляне на прага се налага заради "динамичната промяна в цените на имотите, моторните превозни средства и доходите на лицата към настоящия момент в страната, както и съкращаването на проверявания период от 25 на 10 г.", мотивират се депутатите. Освен това проверките, извършени през последните 3 г. от Комисията за конфискация на незаконно имущество, известна като "Кушлев", сочат, че обикновено издръжката на тричленно семейство за 10 г. е около 80 000 лв.
Промените предвиждат проверяваните от комисията обвиняеми да доказват, че притежаваните от тях имоти, коли, яхти, банкови сметки, дялове във фирми са придобити със законни доходи, а не комисията да установява обратното.
Поправките удължават от 3 на 6 месеца срока, в който комисията може да поиска от съда започване на дело за конфискация на незаконно придобито имущество.
Коригира се и пропуск в закона - предлага се комисията да получава информация, която е застрахователна тайна, така, както получава информация, която е банкова и данъчна тайна.
Предвижда се 20% от конфискуваното имущество да се ползва за социални цели.
За въпросните поправки в закона от година настоява шефът на комисията Пламен Георгиев.
15 години ръсят захар срещу катастрофи. Заради зачестилите тежки катастрофи кметът на Нова Загора Николай Грозев разпореди основните пътища в общината да бъдат поръсени със захар. Той се позова на старо поверие, според което захарта гони злите сили и получи международна известност и безбройни подигравки в социалната мрежа.
От 15 години в различни краища у нас се ръси захар срещу катастрофи. За първи път това става публично в Петрич през 2001 г. На 10 февруари, на християнския празник Св. Харалампий по пътищата в общината тогава бяха изсипани 1300 кг захар. Говори се, че това била рецептата на баба Ванга. "Поръсете пътищата със захар.
Да се облажат всичките и да се направи курбан, иначе ще продължим да гинем по шосетата", били думите ѝ.
И в Нова Загора се позовават на Петричката врачка, както и на местния Влайчо Жечев, по-известен като дядо Влайчо.
"Неслучайно някога са слагали бучка захар в пелените на бебето срещу уроки и зли сили, а и до днес ясновидците, подобно и на самата Ванга, искат човек да е спал върху бучка захар, по която после му гледат и предсказват бъдещето", каза пред "24 часа" Николай Грозев.
Кметът на Нова Загора признава, че за всичко това се сетили първо по идея на директорката на местната детска градина "Тракийче" Златина Великова. По телефона тя припомни, че такива акции е имало и в Несебър, Пазарджик и на други места. "Пише го в интернет", посочи жената, която в Нова Загора е известна и като поетеса.
До ръсенето на захар се стигна след 2 много тежки катастрофи. На 12 май на околовръстното шосе на Стара Загора загинаха двама млади мъже по на 28 години от Нова Загора, чийто бус се заби в спрял на пътя тир. Два дни по-късно на магистрала "Тракия" загинаха двама гранични полицаи и бяха ранени петима техни колеги.
Според Минка Илина от павелбанското село Осетеново, която през 1995 г. построи своя християнска черква и днес има славата на гледачка, кметът е постъпил правилно. "Беше някъде към 2000 г., когато посъветвах каракачаните да поръсят със захар пътя от гарата в Осетеново до моята черква." При нея също се идва, след като човек е преспал предишната вечер с бучка захар под възглавницата.
"Кристалите на захарта имат свойството да поемат и носят информация и гадателите използват това", смята Методи Губеров от Стара Загора, който навремето създаде клуб на екстрасенсите.
Ако захарта се освещава от свещеник, тя пак поема някаква информация, смята Губеров. "Но най-добре е катаджиите да затегнат контрола", категоричен е той.
Искров: Кандидатът за нов управител на БНБ е подходящ. "ГЕРБ номинира достатъчно подходящ кандидат, бих казал човек с огромен опит във финансите. Не е важно дали се одобряваме или не, важно е достатъчен брой народни представители в Народното събрание да го одобрят". Това коментира пред журналисти гуверньорът на БНБ Иван Искров по повод кандидатурата, издигната от ГЕРБ за нов управител на националния трезор.
"Следваме процедурите и съвсем скоро ще имам възможност да се произнеса", каза още той.
Управителят на БНБ и финансовият министър Владислав Горанов са на икономически форум в София, на който присъстват представители на Международния валутен фонд и Световната банка.
Нова такса качва камионите на влак. Тол такса ще бъде въведена за движението на камиони по пътищата, каза министърът на транспорта Ивайло Московски пред БНТ. Сега товарните камиони предпочитат да се движат по пътищата, вместо с железницата, но това ще бъде променено. "С финансови механизми сме принудили превозвачите да се преместят от влаковете към пътищата. Сега с влак е два пъти по-скъпо да превозиш товар, а парите от винетките не стигат за поддръжката на пътищата", каза министърът.
"До 4-5 години ще е готово жп направлението сръбска граница-турска граница-порт Бургас", допълни той. Възможно е да имаме влакове, които се движат с 200 км/час, смята още Московски. Докато това стане, трябва да бъде преосмислена и държавната политика за таксите при превозите на товари. Скоро в Народното събрание ще бъде внесена стратегия за оздравяване на БДЖ. Ако парламентът я приеме, в следващите седем години ще има инвестиции в нови влакове и паралелно инфраструктурата ще бъде завършена, каза министър Московски.
По темата за безопасността по пътищата той коментира, че е необходим дебат и консенсус в парламента по необходимите законови промени, защото е необходим комплексен подход. Московски се застъпи за връщането на полигоните като част от шофьорските курсовете и увеличаване на часовете за обучение поне с 50%. Запитан дали ще бъдат проверени фирмите, които обучават шофьори, той отговори, че проверки се правят постоянно. В последно време са проверени над 1000 училищни автобуса и рейсове, преминаващи граничните пунктове за нерегламентирани превози, припомни той.
Цените на първа линия с 20% надолу. Елитни хотели на първа линия в курортите край Варна са свили цените с 15-20 на сто, а някои оферти за ранни записвания вече достигат и 30% намаление, за да привлекат клиенти при старта на лятото, научи „Монитор". Ранните туристи по морето в началото на сезона са по-малко от предходни години, като надеждите на хотелиерите са за по-добри резултати през активния сезон. По същото време миналата година имахме много повече туристи от Русия и Украйна, докато сега се броят на пръсти, казват хотелиерите.
Повечето от тях не са организирани, а са с индивидуални резервации. Въпреки това курортите край Варна са готови за предстоящия летен сезон и почти всички хотели в Златни пясъци и Свети Константин са отворени. В някои от тях вече посрещнаха и първите си гости от Германия, Франция, Холандия и въпреки кризата - от Русия и Украйна.
Притеснения има за туристите от Беларус 70% от които идват по родното Черноморие с автобуси. Възползвайки се, че преминават през Словакия и Полша, там им „дерат кожите" с високите цени на визите.
Нощувките за началото на юни са изгодни, като и в двата курорта край Варна може да се преспи в двойна стая в непретенциозен хотел за 26 -27 до 33 лева на вечер. Има варианти и за наемане на стаи във вили край морето, които предлагат подслон до 42 лв. Най-изгодната оферта за района на Варна е от 3-звездния хотел „Бриз", където от 1 до 20 юни почивката е 14 -17 лв. на ден, с нощувка и закуска. Освен това се предлагат наливна бира, вино и сокове. Вилите край морето с оферта за юни също са с примамливи цени на нощувка за двама от 29,90 лв. при предварителна резервация.
На Крайморската алея във Варна повечето заведения са извадили менюта с цените и човек може да си направи предварително сметката, преди да влезе и да поръча.
Търговците предвидливо са ги превели на руски и английски език, а по-предприемчивите имат превод и на румънски.
Така всеки турист, независимо откъде идва, може да си избере кебапче и кюфте от левче до 1,20 лв., пилешко шишче за 1,90 лв. и свинско за 3 лева или пилешка пържола по 4, 50 лв. Порция сафрид от 300 грама е 7,50 лв, а цацата е 3 лв. Порция кая върви по 5,90 лв., а чернокопът е 12 лева. Лавракът се предлага по 14,90 лв., колкото е цената и на ципурата. Порция от деликатесния калкан пък е 20 лв.
В топ 3 сме по данъчни измами в САЩ. Българи източват американската приходна агенция чрез системата за възстановяване на надплатени данъци. Това показва доклад на приходната агенция на САЩ, оповестен през миналата седмица от икономическия всекидневник „Уол стрийт джърнал". Според документа България заедно с Литва и Ирландия е в топ 3 на страните, от където се източват най-много американски данъци.
Фалшиви са били общо между 400 000 и 800 000 декларации годишно за възстановяване на данъци. Системата е изпращала десетки и стотици чекове за възстановяване на данъци на един адрес или на една и съща банкова сметка, поради което вероятно става дума за измама, смятат американските ревизори. От 10-те адреси, на които са били нареждани най-много плащания, 3 били в България. Останалите са три в щата Флорида, един в Ирландия и един в Литва. Така през 2012 г. били източени общо над 2,3 млрд. долара. Това все пак е значително подобрение от над 50% в сравнение с 2010 г., когато чрез измами са били изплатени 5,2 млрд. долара. С проблема са се заели дори и служители на Сената и утре ще има специално изслушване в комисията по бюджет и финанси, посветено на темата. За тази година американската приходна агенция е ограничила изпла-щането на най-мно-го 3 възстановени данъка на една сметка. Всяка година над 6000 български студенти заминават на работни бригади в САЩ през лятото.
Няколко месеца след това те имат възможност да получат обратно надплатените по време на работата си. Именно чрез тази система за възстановяване на данъци стават измамите и източването на данъци.
В доклада не се посочва категорично дали става въпрос за български граждани или просто се използват местни адреси, за отклоняването на авоарите.
От българската НАП нито отрекоха, нито потвърдиха да са работили заедно с американските си колеги срещу случаите на източване на данъци.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |