Рязък скок на електроенергията за бизнеса. Огромен скок от 22% на сметките за електроенергия на бизнеса и минимална промяна за домакинствата. Това е предложението на регулатора за промяна от средата на годината. Целта е ясна - да се спаси затъналата НЕК. Предложението почти изравнява цените за компаниите и гражданите. А логиката в развития свят е бизнесът да се развива добре и да е конкурентен, а през неговия успех да има доходи, с които да се плащат битовите сметки. В година на избори обаче явно досегашната линия се изоставя.
Вдигането може да фалира компании, защото след увеличението българските цените на енергоемките индустрии ще са с 30-40% по-високи от тези в региона. Дори и в момента, т.е. преди скока, разликата спрямо плащаното в Германия от тези индустрии е около 20%, сочат от Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори. Малка група дружества гиганти като "Лукойл" и металургичните заводи могат и да се спасят от скока, ако енергийното и финансовото министерство произведат една наредба. Но останалите хиляди компании, които не се водят енергоемки и големи, могат да спрат да съществуват заради разходи, които обезсмислят работата им.
Какво се променя
Ръстът идва от намерението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да изравни една компонента в цената на тока за бизнес и домакинства. Въпросната добавка се нарича "цена задължения към обществото". В нея влиза скъпата енергия: разходите за въглищните централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Мариа-изток 3", тази от възобновяеми източници и част от производство на топлофикации и заводски централи.
Досега за свободния пазар тази компонента беше 18.93 лв./мВтч без ДДС, докато за бита излизаше над 50 лв., макар и скрита в крайната цена, която потребителите плащаха. Сега намерението на КЕВР е да увеличи въпросната надбавка до 40.21 лв., а мрежовите такси от 7.98 лв. на 8.86 лв. за мегаватчас. Така крайната цена ще достигне около 122 лв. за мегаватчас, което е увеличение с 22%.
Несигурното изключение
По закон големите индустриални предприятия трябва да бъдат спасени от това голямо поскъпване. Такива поправки бяха направени през март. Според тях министерствата на енергетиката и финансите трябва да разработят наредба, която да позволи част от големите потребители на енергия да плащат по-ниска цена задължения към обществото с цел да се запази тяхната конкурентопособност. Въпросната наредба все още не е факт, тъй като крайният срок това да се случи е краят на август, което започва да притеснява индустрията.
"Ако наредбата не влезе в сила, някои заводи просто ще бъдат затворени", коментира Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. По думите му изготвянето на наредбата се случва много бавно, но все пак идеята е тя да бъде готова до 1 юли.
Ако за предприятия от ранга на "Стомана индъстрис" обаче все пак има спасителна сламка, по-малките фирми, които ползват средно напрежение, ще трябва да плащат с 22% повече. Сметките показват, че приходът на НЕК от увеличената цена за свободния пазар, на която са всички средни и големи компании в страната, ще е 482.5 млн. лв.
И ЕРП-тата ще плащат повече
Докладът на регулатора съдържа още една важна промяна и тя е, че надбавката "Задължения към обществото" вече ще се плаща и от електроразпределителните дружества за енергията за технологични разходи, чиято цена се запазва на 30 лв. за мегаватчас. Това са близо 4 млн. мегаватчаса електроенергия, което ще донесе на НЕК допълнителен приход от близо 160 млн. лв.
НЕК почти спасен
Така направени сметки показват, че постепенно НЕК ще започне да излиза от финансовата дупка, в която компанията затъна в последните години. Изчисленията на КЕВР сочат, че при тази ценова рамка приходите на НЕК за юли 2015 - юли 2016 г. ще бъдат с 346 млн. лв. повече (общо 2.54 млрд. лв.). Според доклада на регулатора държавната компания трябва да спести още 130 млн. лв. от ограничението, което беше наложено за изкупуване само на високоефективното производство от топлофикациите и заводските централи, въпреки че първоначално този ефект беше оценяван на около 250 млн. лв. Причина за консервативната прогноза на регулатора вероятно е фактът, че вече е почти средата на годината и реално мярката няма да може да бъде приложена в пълна степен. Според източници от сектора все още НЕК продължава да купува изцяло количествата от топлофикации и заводски централи.
Бонусите за чиновниците за четири месеца са над 155 млн. лв. Министерствата и агенциите не са намалили разходите си за персонал през първите четири месеца на годината, а точно обратното. През тази година те трябва да ги свият с 10% (каквито са изискванията на закона за бюджета), а от месечния бюлетин на финансовото министерство за изпълнението на бюджета се вижда, че разходите за възнаграждения и социални осигуровки не само не намаляват, но и се увеличават. Те са достигнали 1.275 млрд. лв. и в номинално изражение са нараснали с близо 160 млн. лв.
От Министерството на финансите уточниха за "Капитал", че данните за четирите месеца на двете години не могат да бъдат сравнявани по този начин, тъй като има разлика в обхвата на данните. Според експертите от финансовото ведомство разходите за възнаграждения и осигуровки за първите четири месеца на 2015 г. спрямо същия период на предходната година са само с 1 млн. лв. повече. Причината е, че от март към досегашните "възнаграждения и осигурителни вноски" вече се добавят и "други възнаграждения и плащания за персонал".
И в двата случая обаче се вижда, че четири месеца след влизането в сила на новия бюджет министерствата и агенциите все още не са започнали да спазват закона. За да не го нарушат, ръководителите задължително трябва да компенсират увеличението на разходите до края на годината. Трябва да се отчете, че някакво наваксване все пак има, тъй като към февруари разходите бяха с около 20 млн. лв. над нивото от миналата година.
Допълнителни стимули
Гледайки месечните бюлетини за изпълнението на държавния бюджет от началото на годината, се вижда, че промяна се е случила през март, като тогава за пръв път се включва перото "други възнаграждения и плащания за персонала". Тук влизат допълнителните материални стимули, бонусите, плащанията в натура и др. Ако вземем предвид новата методология, тогава излиза, че тези допълнителни плащания са на стойност 155.7 млн. лв.
От МФ изчислиха, че на съпоставима база разходите за заплати и осигурителни вноски по държавния бюджет към края на април за 2014 и 2015 г. са съответно 1.119 и 1.120 млрд. лв.
Трудни стъпки
В Закона за държавния бюджет за 2015 г. финансовият министър Владислав Горанов заложи 10% свиване на разходите за персонал на разпоредителите с бюджет. В номинално изражение това е около 350 млн. лв. Някои министри вече обявиха, че съкращаването на служителите няма да им излезе никак евтино, тъй като това струва допълнителни пари на ведомствата заради обезщетенията. Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че ще съкрати 700 щатни бройки (не всички заети), но финансовите икономии, които ще се направят от самите съкращения, няма да стигнат за обезщетяване на останалите без работа.
Други министри обявиха, че не могат да съкратят разходите с толкова голям процент, тъй като това ще блокира някои от дейностите. Най-голям проблем имат силовите ведомства - МВР и отбраната, където между 85 и 90% от бюджетите им са предназначени за заплати.
Вижда се обаче, че освен липса на възможност липсва и желание от страна на ведомствата да се извърши належащата оптимизация. До края на февруари министри и директори трябваше да предложат на Министерския съвет промяна в устройствените си правилници, с които да коригират утвърдената им численост на персонала. Справка в сайта на правителството показва, че за първите два месеца на годината е била одобрена само една промяна - в Министерството на правосъдието.
Жесток недостиг на работна сила заплашва България след 10 години. Проблемите с пазара на труда скоро ще прераснат в същинска криза. Ако икономиката ни продължи да се развива с добри темпове, от 2025 г. нататък ще има жесток недостиг на работна ръка. Населението на България се топи и застарява с такива темпове, че дори максималната мобилизация на пенсионерите и безработните няма да задоволи нуждите на трудовия пазар. За това алармираха вчера от Института за икономически изследвания при БАН. "Сега говорим само за недостиг на квалифицирани кадри, а до десет години е твърде вероятно да има изобщо недостиг на предлагания труд", обясни Любомир Иванов от екипа на института.
По данни на НСИ до 2030 г. населението на възраст между 20 и 64 г. ще намалее до 3.77-3.78 млн. души. Така, ако заетостта се качи до 75%, а безработицата се смали на 5%, работещите българи ще са с около 440 хиляди по-малко, отколкото през 2008 г., сочи анализът на БАН.
Дори сега, при близо 11% безработица, ред икономически сектори страдат от недостиг на кадри. Около Нова година НСИ направи проучване сред фирмите, което показа, че над 13% от промишлените предприятия се оплакват, че не могат да запълнят работните си места. В момента у нас се търсят поне 10 хиляди ИТ специалисти. Oстър е дефицитът на кадри за туризма - от готвачи и сервитьори до спасители. Все повече се говори и за недостиг на лекари и медицински сестри, на инженери, шлосери и заварчици. Неслучайно работодателите напоследък засилват натиска за ускоряване на процедурата за издаване на работни разрешителни за чужденци.
Бизнесът отдавна предупреждава за катастрофичните сценарии за пазара на труда. През февруари изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев коментира: "Има огромен дефицит на квалифицирана работна ръка. И това е последствие от дългогодишната липса на реформи в образователната система. Емиграцията допълнително усложнява проблема. За голямо съжаление това са процеси, които са твърде инертни, и трябва да се взимат мерки, които едва след няколко години могат да дадат някакви плодове".
Наскоро Световната банка публикува пореден анализ, според който България е с най-бързо топящо се население в работоспособна възраст. В следващите години все по-малко работещи ще трябва да издържат все повече пенсионери.
Според икономистите от БАН една от мерките е фирмите да въвеждат нови технологии, за да компенсират недостига на персонал. Експертите коментираха, че 2014 г. е била преломна за пазара на труда у нас, като за първи път след 2008 г. броят на заетите е нараснал. "През 2014 г. реалният БВП стигна нивото си от 2008 г., но заетостта е с 10% по-ниска, тоест компенсирали сме спада, но с по-ниска заетост", констатира Любомир Иванов.
Всички публични бюджети са на плюс в първите 4 месеца на годината. Всички отделни бюджети, включени в консолидираната фискална програма, имат принос за отчетения сериозен излишък в хазната към края на април. Излишъкът за първите 4 месеца на годината възлиза на 1.07 млрд. лв., като 536.5 млн. от него е реализиран по националния бюджет. Плюсът при еврофондовете е 530.1 млн. лв. Това показват детайлните данни на МФ за изпълнението на бюджета.
Забележителен на фона на миналата година е реализираният плюс по държавния бюджет в размер на 68.5 млн. лв. при дефицит за същия месец на миналата година от 568 млн. лв. Наваксването тук се дължи основно на по-добри данъчни приходи - главно ДДС и акцизи. Това прави възможно да се "усети" излишъкът и в останалите бюджети. За първите 4 месеца на годината общините излизат на плюс от 273.7 млн. лв., други 137.2 млн. лв. излишък отчитат университетите, БАН и БНТ и БНР. За разлика от миналата година, първите четири месеца са довели до плюс и в системата на социалното осигуряване. Тук положителното салдо към края на април е 46.3 млн. лв. при 252.4 млн. лв. дефицит за същия период на миналата година.
Разходите за първите 4 месеца на годината по националния бюджет без европейските фондове са с близо 20 млн. лв. по-ниски спрямо април 2014 г. Обещаното свиване на разходите за заплати обаче продължава да не се случва. От орязване на разходите за заплати през тази година с 10% в бюджетния сектор се чакат икономии за 350 млн. лв. И през април, когато се плащат бонусите за първите три месеца на годината, тенденция за подобен спад на разходите за заплати няма.
Сериозни компании с интерес да правят завод за коли у нас. Има няколко сериозни компании, които гледат към нас като към дестинация за построяване на завод за коли. Това заяви в интервю пред "24 часа" финансистът Владимир Каролев, който е и съветник на икономическия министър Божидар Лукарски. Каролев обаче не посочи имена на компании, тъй като разговорите били проучвателни. Според източници на вестника интерес да направят завод у нас имали "Фолксваген" и "Джонсън контролс".
"Фолксваген" е най-големият европейски автомобилен производител и неизменно спори в последните години за номер 1 в света с "Тойота". От централата на гиганта във Волфсбург наскоро обявиха, че търсят място за нова фабрика, като споменаваните държави бяха Полша, Словакия, Чехия, Унгария и Сърбия.
Американската компания "Джонсън контролс" е световен лидер в производството на седалки, интериорни елементи и електроника за автомобили, от години има развоен център в София.
Режат престой в болницата, за да стигнат парите. Да бъде съкратен и дори премахнат престоят в болница за повечето диагностични процедури, за да не се стигне до дефицит в здравната каса. Това е една от мерките за ограничаване на разходите, договориха вчера надзорният съвет на касата и ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС).
Съсловната организация бе поканена на среща от надзора, за да обсъдят бюджетното изпълнение и нуждата от намаляване на цените на пътеките заради очаквания дефицит на бюджета с около 200 млн. лева за годината.
Преразходите са за онколекарства - с 57 млн. лв. за годината, лекарства за домашно лечение - със 105 млн. лв. очакван дефицит, и болнична помощ - със 112 млн. лв. дефицит, обяви зам. финансовият министър Кирил Ананиев, шеф на надзора на НЗОК. Хоспитализациите не са намалени, реформата в доболничната помощ не дала резултати.
Вместо първоначално обявените 12-13% орязване обаче на срещата се говорело за 18% по-ниски цени на пътеките. Сметки на Министерството на финансите показвали, че ако разходите за болниците не бъдат намалени с 20% - чрез намаляване на цените за лечение или по друг начин, ще се наложи да се актуализира бюджетът на касата.
За да бъдат дадени допълнителни 200-300 млн. лв. за болниците обаче, трябвало да бъдат спрени пътни проекти, показвали изчисленията на финансовото ведомство.
Повечето от членовете на правителството не подкрепяли актуализация и защото бюджетът на НЗОК за тази година и без това е увеличен с 252 млн. лв. спрямо този за 2014 г., научи "24 часа".
Министрите недоволствали, че колегата им Петър Москов бави реформата, а в същото време продължавал да лицензира нови частни болници, които увеличавали разходите на касата.
Не приемаме понижение на цените на пътеките, те и без това са недофинансирани, обяви д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС.
Заради това от касата предложили нов механизъм за съкращаване на разходите - отмяна на престоя на легло след високоспециализирани диагностични процедури. Това се обсъжда само за процедури, при които е възможно човек да си иде вкъщи веднага, уточниха от НЗОК. Такива примери са фиброгастроскопията (ендоскопско изследване на хранопровода и стомаха) и колоноскопията (ендоскопско изследване на дебелото черво), обясниха от касата пред "24 часа".
Засега не е ясно до какви икономии може да доведе тази мярка. По-точни разчети ще бъдат представени на следващата среща между двете страни на 10 юни. Според шефа на НЗОК д-р Глинка Комитов очакваният дефицит от 200 млн. лв. може да се намали. Ще се преразглеждат медицински стандарти и алгоритми.
Всяка промяна в правилата за работа между болниците и НЗОК трябва да бъде оформена като анекс към националния рамков договор, обясниха още от касата. Теоретично е възможно правителството да намали цените на клиничните пътеки с постановление. Това обаче няма да стане без съгласието на лекарското съсловие, защото би създало голямо обществено напрежение, прогнозираха от НЗОК.
Бюджетът за първична извънболнична помощ е изпълнен 23%, което означава, че в края на годината дефицит там няма да има, отбеляза д-р Юлиян Йорданов, шеф на акредитационната комисия в БЛС. В специализираната извънболнична помощ ситуацията е сходна.
За сметка на това обаче при лекарствата за домашно лечение има към 40% преразход за първите 4 месеца на 2015 г., каза д-р Йорданов. Заради липсата на регулация в лекарствената политика, която е причина за неконтролируеми разходи за медикаменти, съсловната организация няма да се съгласи да се орежат цените за болничната помощ. Тя постави въпроса за актуализация на бюджета.
Прокурори гонят изборните туристи. Кметове от Видинско започнаха да заличават изборни "парашутисти", които се заселиха шест месеца преди местния вот. Отписванията на хора, които могат да обърнат изборните резултати в малки населени места, са започнали след проверки на районните прокурори. Това съобщи зам. окръжният обвинител на Видин Владислав Влашев.
От списъците се отписват приселници, които са в явно нарушение - в къщи с две стаи са били вписани по настоящ адрес между 20 и 40 души. Според Закона за устройство на територията минималният размер на жилищната площ на един човек трябва да е 30 кв. м. Кметовете имат 7-дневен срок за изпълнят прокурорското разпореждане.
Само в две общини - Макреш и Грамада, трябва да бъдат заличени над 200 изборни туристи. В с. Киреево, където беше отчетен бум на преселение на гласоподаватели, трябва да се отпишат 66 души, съобщи кметският наместник Герго Гергов.
"Общо пришълците ни са 162-ма, а на един адрес са вписани 45 души", допълни Гергов. Подобно е положението и в община Грамада, където трябва да се заличат 140 регистрации.
От прокуратурата заявиха, че ще предложат да бъдат глобени кметовете, които са регистрирали повече хора, отколкото е разрешено.
Статистиката във Видинско сочи, че 2576 души са се вписали на нов адрес преди изборите. Отписаните имат право да обжалват в съда. Малко е вероятно делата да приключат преди октомври, тъй като прокуратурата също ще обжалва, ако някой преселник спечели дело.
В област Монтана са установени четири случая на регистрация на повече от допустимия брой гласоподаватели на един адрес. Извършваме проверки и най-късно до средата на юни ще бъдат взети мерки, заяви говорителят на Окръжната прокуратура Лилия Илиева.
Кметът на Плиска Христо Илиев каза, че е получил писмо от прокуратурата да направи списък на новорегистрираните. Срокът бил до 1 юни. Миналата седмица полицаи са правили проверка в шуменското с. Вехтово, където за месец бяха заселени 49 души. Кметицата Ива Вълчанова съобщи, че нарушения не са открити.
Бургаската прокуратура също започна проверки в Несебър, Обзор, Свети Влас и по селата. Там гонят парашутистите по Закона за гражданската регистрация, който поставя много условия за заселване.
Заради некачествен ремонт на басейн: Таван се срути върху деца. Плочи от таван се срутиха върху първокласници в басейна в двора на 22-ро училище „Георги Раковски" в София и по чудо няма пострадали. Това е станало по време на тренировка по плуване на 25 май към 18,30 ч, разказа треньорът Асен Огнянов пред „Труд". Плоскости от окачения таван и късове мазилка са паднали във водата на метри от децата.
„За 5 секунди 4 момиченца се разминаха с падащите късове от тавана", обясни Огнянов. Той е треньор към Ученическа спортна школа, която стопанисва самия басейн. За щастие децата се разминали само с уплаха.
Ученическа спортна школа (УСШ) в София е под шапката на министерството на образованието. Отговорна за ремонта обаче е общината в район „Триадица".
„През лятото на 2013 г. халето с басейна беше включено в програмата за реновиране на училищни спортни проекти. Тогава таванът беше ремонтиран, защото преди това от влагата мазилката по него беше започнала да се люпи", обясни Соня Христова, директор на УСШ. Тя уточни, че веднага след инцидента от общината са се свързали с фирмата, която направила ремонта, и са довели нейни представители на място, за да видят пораженията. За ремонта на помещението са дадени 5 години гаранция.
„Фирмата ще бъде санкционирана", обеща кметът на район „Триадица" инж. Николай Терзиев. Той не можа да каже името на компанията, извършила ремонта, защото вчера бил за първи ден на работа след отпуск. По думите му причината за срутването на плоскостите е „недостатъчно дълбоко дюбелиране", т.е. не са били захванати добре. От сряда започва цялостна проверка на тавана и до понеделник следващата седмица реконструкцията трябва да приключи, добави инж. Терзиев.
Тренировките на децата обаче ще бъдат прекратени предсрочно или пренасочени към други басейни.
Удължават живота на V и VI блок с 360 млн. Срокът на експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде продължен, а 360 милиона евро ще струва увеличаването живота на реакторите и на тяхната мощност. Това заявиха в Москва изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен и директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов. Двамата участваха в VII международен форум "Атомекспо 2015".
"Разходите за удължаване на срока за експлоатация на пети и шести блок ще бъдат около 360 млн. евро", каза още директорът на ядрената ни централа, цитиран от БГНЕС. Ангелов посочи, че има разминаване с разчетите на Министерството на енергетиката, които очакват проектите да костват около 240 млн. евро. А като причина за това изтъкна допълнителните мерки за повишаване на мощността на пети блок до 104% от първоначалния му капацитет.
"Няма основания за притеснение, че проектът за удължаване на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" може да се забави", подчерта от своя страна Коен. Междувременно Ангелов отбеляза, че "слуховете за забавяне на работата по проекта са безотговорни". И припомни, че при последния планов ремонт на пети блок са извършени всички планирани дейности. Според директора на атомната ни централа експертите от консорциума между "Росенергоатом" и френската EDF, които са участвали в проверката, са определили състоянието му като "прекрасно".
Българският ядрен регулатор ще има една година от 5 ноември 2016 до към 5 ноември 2017 г., за да направи всички проверки и да зададе всички въпроси, за да вземе решението за удължаването на ресурса на двата реактора, стана ясно още от думите на Ангелов.
Хампарцумян: Примката около перачите на пари се затяга. Банкерът Левон Хампарцумян заяви в ефира на БНТ, че Швейцария вдига банковата тайна заради репутацията си. Преди дни Европейският съюз (ЕС) и Швейцария подписаха споразумение, което се очаква да сложи край на банковата тайна за гражданите на ЕС.
"На Швейцария, когато стана кризата, беше оказана финансова помощ. Тя е типичната страна - малка държава с голяма банкова система, която не може да подкрепи собствените си банки. Получи помощ отвън срещу негласното обещание банковата тайна да падне. Защото няма съмнение, че сметките в Швейцария са трън в очите на всички данъчни администрации в света. Те се използват "оптимизиране" или "криене на данъци", обясни Хампарцумян, цитиран от investor.bg.
На въпрос какво следва ако в този процес излязат български имена, банкерът отговори: „Оттам нататък би трябвало данъчните да се самосезират и да видят дали тези суми, за които става дума, са изкарани по един честен начин. Може и да са им платени данъците".
"Това са еволюционни промени. Примката около перачите на пари се затяга. Когато данъчното облагане стигне нива, близки до разходите за криене на данъци, хората започнат да си ги плащат", обясни той, но припомни, че „дяволът е в детайлите". "Просто процесът по криене на данъци се затруднява и оскъпява. Това е по-лесно, отколкото да ги хващаме, а после някой скъп адвокат да ги пуска. 10-те процента корпоративен данък в България са точно в тази посока, точно затова измамите са с ДДС", каза банкерът.
Относно възможността Димитър Радев да оглави Българска народна банка (БНБ) Хампарцумян коментира, че около него има, консенсус. "Професионален човек с дълъг опит в България и извън България. Той е известен е в средите на финансистите", каза банкерът. Според Хампарцумян дискусията, която се води сега около назначаването на Радев "е в стил защо си с шапка и защо си без шапка" и е водена от хора, "чиято компетентност в тази сфера е дълбоко съмнителна". Банкерът каза, че обикновено гуверньорите на националните банки се назначават от политиците, но те имат своята независимост в действията си. Той подкрепи призива да бъде избран бързо управител на БНБ. "Имаме да решаваме проблеми с КТБ, присъединяване към единния надзорен механизъм, преглед на качеството на активите. Това са тежки технически задачи, някои с малък политически елемент. Организирането на БНБ по подходящ начин е задача, която не търпи отлагане", допълни Хампарцумян.
Хампарцумян отговори и на въпрос дали държавата ще може да си върне средства след кризата с КТБ: "Някакви пари - да, но да очакваме някакви големи пари, които да се върнат в държавата - не вярвам. Крадените пари тичат много по-бързо от тези, които ги преследват. Защото крадците не зачитат никакви правила, никакви закони. Те карат направо и взимат. А тези, които ги преследват, трябва да спазват всички правила и да карат по закон. Дори да стигнем до парите, дали ще ги върнем - това е задача с много неизвестни."
По повод твърденията, че е възможно Оманският фонд да осъди държавата, Хампарцумян заяви, че се съмнява фондът да има друга задача освен тази да си изчисти репутацията, след като е бил в капитала и надзора на банката. Съдебна процедура няма доникъде да доведе, но ще "поизчетка" репутацията им, прогнозира той.
В случая с предложението за падане на банковата тайна около КТБ Левон Хампарцумян каза, че това предложение в случая има много силен политически оттенък. "Ако някой е извършил престъпление, има процедура, по която банковата тайна пада. Но да използваме инструмента падане на банковата тайна в някакви политически или икономически борби - аз съм против, защото това е удар във фундамента на банковата система. Вие не бихте искали, ако влезете в някаква разправия, развод или да се карате с роднини, това да стане публично известно", даде пример той.
"Процесът на растеж на КТБ няма как да се е случил без активното съдействие на политиците и вероятно част от тях се чувстват гузни. Има хипотези, при които могат да пострадат напълно невинни хора. Съучастието няма връзка с наличието или отсъствието на сметки в тази банка", каза още Хампарцумян, цитиран от investor.bg.
Полицията пази черешите с бинокли за нощно виждане. Полицаите в Кюстендил ще използват модерни бинокли за нощно виждане, за да опазят черешовата реколта от апашите. Минали години в борбата с крадците са хвърляни и термокамери, които обаче сега са по-нужни на границата с Турция. Това съобщиха за "Новинар" от пресцентъра на МВР в областния град.
Очаква се първите охранителни екипи да завардят полетата още тази седмица. Първоначално те ще са сформирани от полицаи.
Впоследствие обаче към тях ще се присъединят служители на Граничната полиция и общински пазачи. По този начин местното управление иска да гарантира безпроблемното прибиране на реколтата. Общината е поела ангажимент да монтира и два контролнопропускателни пункта в района на селата Коняво и Николичевци.
Минали години в кампанията по прибирането на черешите са участвали и пожарникари, но засега тяхното присъствие не е наложително, посочиха от пресцентъра на полицията. Оттам добавиха, че организацията е изпитана през годините и дава много добри резултати. Това се потвърждава и от статистиката, според която за миналата година има само един опит за посегателство.
За да не се допускат неизвестни берачи, работниците трябва да са с баджове. Освен това собственикът на масивите ще има отговорността да води служителите до тях, след което да ги прибира не по-късно от 22 часа.
Забранява се на берачите да ходят с кофи и куки по пътищата. Пунктовете за събиране на черешите пък ще са задължително на общински площадки, за да не се допускат злоупотреби.
Специалистите от своя страна твърдят, че градушката не е засегнала фатално черешите. Поради тази причина се очаква цената да започне от 60 до 80 стотинки на килограм. В София сладките плодове вървят между 3 и 8 лв., като най-скъпи са хрущялките, които към момента са внос от Гърция.
Брюксел ни обещава газ от три източника. Европейската комисия обещава газова диверсификация на България и останалите страни членки от Южна и Централна Европа поне от три различни източника.
Първата крачка за осъществяване на плана ще бъде приемането на единна стратегия за държавите, през които трябваше да мине закритият „Южен поток", съобщи еврокомисарят Марош Шефчович, който отговаря за енергийните проблеми на съюза.
„Уверен съм, че ще одобрим такива действия, които наистина да гарантират диверсификацията на доставките за страните от Южна и Централна Европа", обясни Шефчович на конференция в Рига.
По думите му Европейският съюз работи върху енергиен договор, чрез който ще се намали зависимостта от руските енергийни доставки.
Най-тежък е проблемът в страни като България, където 90 процента от синьото гориво идва от Русия.
По предварителни данни новият план на Брюксел съдържа разширяване на възможностите за използване на втечнен газ и разширяване на мрежата от междудържавни газопроводи, които осигуряват доставки от различни източници.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |