Търсим резерви в държавните енергийни дружества. Съвсем скоро предстои да сключим договор със Световната банка, която да разработи модела, свързан с либерализацията, казва министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Един от най-сериозните проблеми в сектор енергетика, които ние наследихме и който не са от вчера или от днес и са генерирани с години в енергийната система на България, това е проблемът с финансовия дефицит в системата. Към настоящия момент дефицитът в НЕК е 3.7 млрд. лв. От тези 3.7 млрд. 2.7 млрд са така наречените инвестиционни разходи, които не са възстановени, това са разходите, които са извършени от НЕК по повод проекта АЕЦ "Белене" - 1.392 млрд. лв., и по повод "Цанков камък" - 975 млн. лв. Това са разходи, за които НЕК е изтеглил кредити и продължава да плаща задължения по тези кредити. Останалата част от дефицита - 1.4 млрд., е създаден от регулаторната политика през годините. Това са най-общо казано причините за натрупания дефицит в системата. За да бъде преодолян този дефицит, трябва да бъдат предприети поредица от мерки. Това, което ние веднага започнахме активно да работим в началото на нашия мандат, е на първо място да предприемем законодателни промени, така че да можем да свием дефицита в НЕК. От 6 март 2015 г. са в сила новите промени в Закона за енергетиката, които изцяло са насочени към това да бъде свит дефицитът в системата. В резултат на тези промени ние на практика изключихме от енергийния микс топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високоефективен комбиниран начин. Само за 2014 г. загубата на НЕК от изкупуването на електрическа енергия от топлоелектрическите централи и заводските централи на преференциални цени е 231 млн. лева.
Премиерът Бойко Борисов поиска одържавяване на здравната каса. Финансовият министър обяви, че няма средства за актуализация на бюджета на НЗОК. След като наскоро заяви, че ще стачкува заедно с работодателите срещу евентуално увеличение на цените на тока, във вторник премиерът Борисов обяви и друг протест - той съобщи, че ще иска прегласуване на Закона за здравното осигуряване в частта, в която да се приеме пълно одържавяване на здравната каса - т.е да се увеличи държавната квота в надзорния съвет от 4 на 6 души. И допълни, че лично ще гласува с депутатите си. Причината премиерът да възнегодува спрямо собствените си народни представители.
Частните училища се обявиха категорично срещу условието да приемат 20% от учениците безплатно, ако получат финансиране от държавата. "Това обезсмисля идеята всички деца да са равнопоставени, ще повиши таксите за останалите ученици и ще създаде условия за корупция и напрежение сред родителите", алармираха от Българската асоциация на частните училища, в която членуват 1/3 от частните училища и детски градини у нас. Разпоредбата бе одобрена преди дни на второ четене в просветната комисия с приемането на текстове от новия училищен закон. Първоначалният проект на ГЕРБ предвиждаше частните училища да получават държавно финансиране на брой ученици, без ограничения. По предложение на Реформаторския блок обаче бе заложено условие - държавна субсидия да се дава само ако частните школа приемат да обучават без такси 1/5 от учениците си, вкл. деца с изявени дарби и специални образователни потребности. Кои деца ще се освобождават от плащане ще решава съответното училище.
Борисов готов да жертва магистрали за здравеопазването. Премиерът се скара на ГЕРБ, че отхвърлили предложение на Петър Москов. Премиерът Бойко Борисов се скара на депутатите от ГЕРБ, подкрепи здравния министър Петър Москов и размаха пръст на надзорния съвет на здравната каса. Той дори поиска да се прегласува отхвърлен от партията му законопроект на Москов и се закани, че тази година актуализация на бюджета на НЗОК няма да има. Борисов нападна здравната каса заради това, че в бюджета се очертава дефицит от 200 млн. лв., а от НЗОК не правят нищо да го предотвратят. "НЗОК, седнете и си направете добре разчетите... Ще дойда на гласуването, защото не може да сервирате това на правителството. Идвате накрая и ни сервирате фактурата да я платим. Това всяка година да искате по 400 млн. лв. и да казвате това е за здравето на хората - не е за здравето на хората", разлюти се премиерът. Част от мерките за ограничаването на дефицита на касата обаче са именно от компетенциите на Министерския съвет. С негово постановление се определят обемите и цените на медицинската помощ, която касата плаща. От НЗОК предложиха намаление на цените на всички или поне на някои клинични пътеки за болниците, но лекарският съюз не прие. Надзорът на касата не може сам да намали цените, трябва да се коригира постановлението на кабинета, по което се плаща. Другата мярка, която се обсъжда - изваждане на диагностични процедури от болничната към извънболничната помощ - пък зависи от наредба на здравното министерство.
Москов предлага: Чиновниците сами да си плащат здравните осигуровки. Най-големият работодател в България – държавата, ще намали с 3,2% заплатите на голяма част от чиновниците на служебно правоотношение, тъй като те вече ще си плащат сами своя дял от здравните вноски. Досега държавата изцяло плащаше парите за здраве на 96 145 души. Предложението на здравния министър д-р Петър Москов е за чиновниците, които получават над 2 минимални работни заплати или повече от 720 лв. месечно. Така те ще се приравнят на всички останали българи, които месечно плащат по 3,2% от дохода си за здраве. Но за чиновниците новата мярка означава по-малко чист доход – при заплата 1000 лв. ще получават 32 лв. по-малко. "Идеята е на ниво законопроект и ще се разгледа през следващите седмици от тристранния съвет. Ще се публикувана за обществено обсъждане и на сайта на МЗ", уточни д-р Москов. Допълнителните средства, които ще се съберат от чиновниците, щели да отидат за лечението на повече социално нуждаещи.
БСП се жалва в КС от здравната реформа. СП ще подготви жалба до Конституционния съд заради приетите на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване, с които се прокарва реформата "Москов". Става въпрос за разделянето на здравните услиги на два пакета – основен и допълнителен. "Искането ни ще бъде за обявяване на противоконституционност на отделни текстове от закона, с които се нарушава равнопоставеността на гражданите, солидарният принцип и категоричната разпоредба на чл. 52 от Конституцията, отнасящ се за правото на гражданите да ползват достъпна медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване", обясни соцлидерът Михаил Миков. От думите му стана ясно, че БСП няма да внася вот на недоверие по този или други въпроси, тъй като няма достатъчно депутати.
Френската верига Carrefour е все по-близо до сделка за румънските магазини на Billa, съобщава румънската информационна агенция Медиафакс. Двете компании водят преговори от няколко месеца. Агенцията припомня, че информацията за продажбата на Billa в Румъния се появи в медиите през миналата година, след като германската група Rewe, която притежава Billa, продаде операциите си в Италия. Rewe отдавна възнамерява да се съсредоточи върху пазарите, на които има най-добрите позиции. Периодично се появява информация, че групата продава и операциите си в България, която обаче компанията отрича. Освен с Carrefour, германската верига е разговаряла и с други потенциални купувачи на магазините в Румъния. Mega Image обаче се е оттеглила от преговорите./www.darikfinance.bg
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |