50% от временно наетите с бюджетни пари пак стават безработни. Парите от държавния бюджет за създаване на временна заетост се харчат неефективно. Половината от хората, участвали в държавни програми и мерки, не успяват да си намерят работа след приключването им. Програмите и мерките са по-ефективни при младежите, а най-неефективни са за хората над 50 години.
Това показва първата официална оценка на субсидираната заетост, направена по поръчка на социалното министерство. Представителното проучване е правено сред безработни и работодатели, които са участвали в субсидирана заетост. В последните години държавата заделя годишно около 73 млн. лв. по националния план за заетостта. Между 2003 и 2011 г. бюджетът е похарчил 1.461 млрд. лв. за осигуряване на работни места и за повишаване на заетостта в страната със средно 2.3% за деветте години. Това означава, че работещите са се увеличили с малко над 52 хил. за периода. За сравнение - само през 2011 г. по националния план са обхванати около 45 хил. души.
Оказва се, че от участвалите в програми и мерки близо 46% отново са безработни след приключването им. 2.6% са самонаети, а 3.5% са успели да се пенсионират благодарение на мерките. 2% от участвалите отново са обхванати от подобни мерки. 1.5% са неактивни, тоест не търсят работа изобщо. Под 1% учат. Изследването стига до извода, че обхванатите от програмите и мерките са имали с около 30% по-голям шанс да си намерят работа от хората, които не са участвали в тях. Според данните почти половината от участниците, върнали се към безработицата, изобщо не са и търсили работа след приключването на временната заетост. 37% са търсили, но не са успели да си намерят.
Разбивката по възраст показва, че младежите до 29 г. без препитание са по-малко от възрастните. Младите без работа след приключване на субсидираната заетост са 36%, а хората над 50 г. - над 53%. Това означава, че колкото по-възрастни са участващите в програмите, толкова по-трудно впоследствие се реализират на пазара на труда, пише в проучването.
Не са изненада и резултатите според образованието - колкото по-високо е то, толкова по-ефективни са мерките за заетост. Делът на хората с основно образование, които после отново стават безработни, е 60%, при тези със средно образование той спада на 43%, а безработните висшисти са 26%. В същото време близо 2/3 от висшистите си намират трайна работа, а при тези с основно и по-ниско образование - само 1/3.
Чиновниците ще плащат солидни глоби за излишна бумащина. Управляващите предлагат сериозно повишение на глобите за чиновници, които искат от фирми и граждани да им носят на хартия информация, която вече фигурира в електронен регистър. Това предвиждат промените в закона за електронното управление.
Минималната глоба за неоснователно поискан документ ще скочи от 50 на 150 лева, а максималната - на 750 лв. Най-високата санкция, която може да бъде наложена на дадена институция за допуснато нарушение по закона, се вдига от 3000 на 30 хил. лева. Двойно се увеличава глобата за длъжностно лице, което извърши или допусне извършването на нарушение по отношение на мрежовата или информационната сигурност, и става от 500 до 3000 лв. Всички тези глоби са за случаите, в които не е извършено престъпление.
И в момента законът забранява администрацията да изисква от гражданите и фирмите "представянето или доказването на вече събрани или създадени данни". Според изискванията към всяка община или държавно ведомство служителите им "са длъжни да ги съберат служебно от първичния администратор на данните". Например при извършване на дадена услуга, вместо да се иска актуално състояние на фирма, удостоверение за липса на данъчни задължения или за семейно положение, съответната служба трябва да си направи справка по регистрите.
Въпреки че законът е в сила от 2008 г., очевидно той не действа. В мотивите към новия проект се признава, че вече 15 години отделните администрации си правят свои електронни регистри, които обаче така и не са обединени в един информационен масив, така че всяка служба да има достъп до системата на друга. Реално законът за електронното управление не работи и в България няма такова. За съжаление всяко правителство обявява за приоритет и е-управлението, и облекчаването на административната тежест, но, уви, остават само на думи.
Досега не е посочено дали някъде е наложена глоба за поискана бележка с данни, които са налични в регистрите на държавата или общините. Очевидно налагането на санкции е безпредметно, при условие че реално справките не могат да се правят онлайн. Ако обаче промените бъдат приети, ще трябва задължените по закона служители да го спазват и глобите да се налагат. Гражданите и фирмите пък имат пълно основание да си търсят правата, записани в закона.
Малките компании ще могат да теглят по-лесно заеми за 200 млн. лв. По-лесни и по-евтини заеми за 200 млн. лв. ще могат да получат близо 1000 малки и средни компании през следващите три години. Това ще стане по линия на партньорство, сключено между СИБанк и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). То е в рамките на програмата COSME, която е част от плана "Юнкер" за стимулиране на икономическия растеж в страните - членки на Европейския съюз. Механизмът предоставя гаранции, които ще снижат изискваното от компаниите обезпечение. Оттам повече предприятия ще имат достъп до финансиране, а от СИБанк обявиха и че лихвите ще са по-ниски, без да уточняват с колко, защото размерът им ще зависи от конкретната компания и проект.
Новината е добра на фона на замръзналото кредитиране. За него най-честото обяснение е липсата на апетит сред фирмите и ограничаването на риска при банките. Сега поне отпускането на финансиране за 1000 дружества е в плана на една банка.
Кое е новото
По същество схемата представлява издаване на гаранции, чрез които фондът поема част от риска на предприемачите. С получения финансов инструмент те кандидатстват за кредит в СИБанк, която им предлага по-изгодни условия от обичайните. Те се изразяват в по-ниско ниво на обезпечението по заема и в по-ниски лихви. Гаранциите няма да елиминират изцяло необходимостта от предоставяне на обезпечение, но ще улеснят компаниите, които не разполагат със свободни активи за залагане. Едновременно с това ще могат да разчитат на по-ниска цена на кредита, като най-ефективно понижението на лихвата ще бъде за малките предприятия.
"Доскоро банките се целехме повече в цената на кредитите. Тя, разбира се, е от значение, но големият проблем се оказа липсата на свободни обезпечения. Сега развитието на пазара е такова, че цената на кредита пада, но бизнесът няма достатъчно активи, които могат да се ползват като залог", обясни Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк.
Недостигът на обезпечeния ограничава достъпа до финансиране, добави и Алесандро Тапи, директор отдел "Гаранции, секюритизация и микрофинансиране" на ЕИФ. "Трябва да се отключи потенциалът на малките и средните предприятия, за които във време на криза и докато тече процесът на икономическо възстановяване, достъпът до финансиране става по-труден. Те са по-зависими от него и са по-силно изложени на негативите в един икономически цикъл", добави Тапи. Според него предприемачите, които потърсят финансиране по COSME, ще могат да подобрят конкурентоспособността си, а банката партньор ще може да си позволи да кредитира по-високорискови проекти, без да й е необходимо допълнително обезпечение.
Детайлите по заемите
По линия на споразумението със СИБанк ще могат да се раздадат кредити за общо 200 млн. лв. Максималният срок на заемите ще е до 10 години, като има няколко прага за индивидуално финансиране - 150 хил. лв., 300 хил. лв. и 3 млн. лв. От банката обявиха, че вече има проекти, които са в готовност да потърсят финансиране по COSME.
На колко точно по-ниска лихва ще могат да разчитат клиентите по тази линия от СИБанк не пожелаха да кажат, тъй като всеки случай ще се разглежда индивидуално и това ще зависи от кредитната история, обезпечението и срока на договаряните заеми. Статистиката на БНБ показва, че напоследък корпоративни заеми се дават при лихва 5-6%.
Възможност и за други банки
СИБанк е първата и единствена до момента банка, през която българските компании ще могат да се ползват от възможностите на COSME. Програмата е отворена и за други финансови институции и продължава до 2020 година. Бюджетът й е 2.3 млрд. евро, за които могат да кандидатстват институции от всички страни членки. Подобен механизъм на осигуряване на гаранции чрез еврофондове работеше и доскоро по програмата Jeremie, като той осигури финансиране от 700 млн. евро за фирмите.
Българската борса достигна двегодишно дъно. Българската фондова борса (БФБ) продължава с негативното си представяне от началото на годината. Изминалият месец септември стана вторият пореден, в който основният борсов измерител на БФБ SOFIX спадна. Бенчмаркът изгуби 3.7% и понижението му през третото тримесечие достигна 8.9%, което го изпрати на двугодишно дъно. От началото на годината пък индексът спада с 15%. Настоящият песимизъм на пазара обаче не кореспондира с това, което наблюдавахме в края на 2014 г. SOFIX приключи миналата година с покачване от 6.2%. Това накара анкетираните тогава пазарни участници в редовното допитване на "Капитал" да прогнозират ръст от 10% през тази година. Освен че е на 2-годинишно дъно, SOFIX е и много далеч от нивата преди кризата, когато гонеше 2000 пункта.
Какво видяхме досега
"Видяхме няколко нелоши месеца на българската борса в началото на годината. До март пазарът беше в сравнително стабилно състояние. След това обаче нещо се пречупи", посочи пред "Капитал Daily" портфолио мениджърът в управляващото дружество "Юг маркет фонд мениджмънт" Гено Тонев. По думите му след първото тримесечие едната половина от пазара е започнала да поема бавно надолу, докато останалата е продължила да се радва на силен интерес и доста високи цени при някои акции. "След това обаче тежестта на липсата на ликвидност на нашата борса си каза своето и всички позиции поеха дружно надолу", коментира Тонев.
Разбивката по компании показва ясно негативната тенденция на капиталовия пазар в страната. От 15-те дружества в състава на SOFIX едва две излизат на плюс от началото на 2015 г. - "Холдинг Варна" и "Неохим". Най-значително отстъпление пък се наблюдава при най-голямата компания по пазарна капитализация "Софарма". Доказателства за отслабващия интерес към българската борса са оборотът и общият брой сделки на пазара. От началото на 2015 г. обемът на търговията с акциите на всички публични компании на БФБ - София, е 220.8 млн. лв., а броят сделки - 47 117. Година по-рано цифрите бяха повече от два пъти по-високи. Оборотът за деветмесечието през 2014 г. беше 509.6 млн. лв., а сделките - 99 189.
Перспективите
"Не виждам причина или повод за по-добър край на годината за БФБ. Твърде възможно е да видим дори по-ниски нива на индексите в последното тримесечие. Вероятно ще станем свидетели и на изкупуване на няколко позиции през декември, което е традиционно за нашия пазар. Като цяло не очаквам разширяване на това понижение от началото на годината в размер на 15-16%, което имаме в момента", отбеляза портфолио мениджърът в "Юг маркет фонд мениджмънт".
Макар и нагласите на пазара да са силно негативни от началото на годината, инвеститорите на БФБ вече очакват с интерес развитието на ситуацията с първичното публично предлагане (IPO) на "Сирма груп". Eдна от най-големите софтуерни компании в страната даде ход на предлагането през септември, като до средата на октомври ще се опита да набере 26.4 млн. лв. с помощта на посредника "Елана трейдинг". IPO-то е интересно и важно, тъй като е първото на БФБ от 2013 г. и едва четвъртото от 2008 г. насам. Дебютът на IT холдинга ще е тест за интереса и активността на фондовия пазар. Не липсват обаче и рискове, като най-големият от тях е тенденцията на спад на световните борси от средата на годината насам.
"IPO-та са хубаво нещо, което показва желание на компаниите да се възползват от възможностите, които предлага публичният пазар. Чуждите инвеститори на БФБ обаче се броят на пръстите на двете ръце и са сравнително пасивни от доста време насам. Едно IPO като това на "Сирма" едва ли ще може да даде какъвто и да било сигнал на външните пазарни участници", посочи Тонев. По думите му от гледна точка на местните пазарни участници предлагането на акции на "Сирма" вероятно ще бъде възприето оптимистично, ако събере минималния капитал, заложен в проспекта за успех (9.6 млн. лв. - бел. авт.). "Ако "Сирма" успее с IPO-то си, това би могло да има известно позитивно отражение върху борсата като цяло. Едва ли обаче можем да очакваме само заради това чужди капитали да се втурнат към България", отбеляза експертът.
Владислав Горанов: Още 52 милиона за съдебната власт?! Моля, откажете се. Висшият съдебен съвет без много шум гласувал на 17 септември скок на максималните заплати на съдии, прокурори, следователи и съдебни служители от 1 ноември 2015 г. Според цифрите Темида очаква от бюджета за тази година още 6-7 млн. лв., а за следващата - 45,1 млн. лв. допълнително, за да бъде гарантиран скокът на заплатите.
На 2 октомври финансовият министър Владислав Горанов изпратил възпитано, но изключително хладно писмо с послание, че очаква ВСС да преразгледа и преосмисли решението си. За смразяващата кореспонденция потвърди член на ВСС. От нея става ясно, че заплатите на всички държавни служители у нас през 2015 г. са били орязани с 10%. Този подход не е бил приложен обаче единствено за служителите на Народното събрание и на съдебната власт.
Публикуваме целият текст от хартиеното издание на "24 часа", тъй като става дума за сериозен проблем между изпълнителната и съдебната власт.
Висшият съдебен съвет без много шум гласувал на 17 септември скок на максималните заплати на съдии, прокурори, следователи и съдебни служители от 1 ноември 2015 г.
Сметката била изпратена на финансовото министерство. Според цифрите Темида очаква от бюджета за тази година още 6-7 милиона лева отгоре, а за следващата - 45,1
милиона лева допълнително, за да бъде гарантиран скокът на заплатите.
Решението за увеличението на заплатите с 12% е съобщено изключително пестеливо след заседанието на ВСС на 17 септември, сряда. Някои медии улавят новината, но я слагат на финала на решенията от този ден.
Обяснението за щедростта си ВСС обяснява с излишък в бюджета на съдебната власт - около 6 млн. лв.
Заради увеличението на заплатите няма да има коледни премии, обясни шефът на бюджетната комисия на съвета Димитър Узунов. Той допълни, че досега за бонуси са използвани средства от излишък, но тъй като сега отиват за актуализация на заплатите, няма да има пари и за премии.
Кадровиците на Темида изпратиха решението си на финансовия министър, за да бъде взето предвид при изготвянето на проектобюджета за догодина. Актуализацията на заплатите е заложена в проекта на бюджет за 2016 г., изготвен от ВСС.
Съветът иска 542,5 млн. лв. бюджет - от тях 330,3 млн. лв. за заплати, в които са планирани 12-те процента увеличение.
В петък, 2 октомври, финансовият министър Владислав Горанов изпратил обаче възпитано, но изключително хладно писмо, на което посланието било, че той на свой ред очаква Висшият съдебен съвет да преразгледа и преосмисли решението си за скока на максималните заплати.
За смразяващата кореспонденция потвърди член на ВСС.
Глад за учители, търсят се 2058. Учителите се оказват поредната професия, в която се появява липса на достатъчно кадри, показват данни от Агенцията по заетостта за свободните работни места, предоставени на в. "24 часа".
През последните години изчезнаха вече лекарите и медицинските сестри, заварчиците, а преди няколко месеца бе обявена криза и при намирането на достатъчно шофьори за камиони.
Най-търсени от работодателите през август са учителите по общообразователна подготовка в средното и основното образование, както и на преподаватели за ВУЗ, съобщиха от агенцията.
В бюрата по труда са били заявени от работодателите 2058 работни места, а увеличението им спрямо предишния месец от годината е 2,5 пъти. Статистиката показва, че над 800 от местата за преподаватели стоят незаети повече от месец.
Всъщност се търсят повече учители, отколкото общо в следващите две професии - работници в преработвателната промишленост и шивачки. За тях обявените през август в бюрата по труда свободни работни места са съответно 1080 и 900.
За целия август са били заявени общо 15 239 работни места, което означава, че всяко седмо свободно място е било за преподавател.
Ръстът на свободните позиции спрямо юли пък е бил с 1541 бройки, като увеличението при тези за учители е било с 1223 места, или почти всички от увеличеното търсене на работна ръка.
Парадоксално, но безработните с педагогическа специалност или поне умения са сред най-многобройните от регистрираните в бюрата по труда, показват наблюденията на експертите от агенцията.
Наравно с тях от висшистите са икономистите и инженерите, а при по-ниско квалифицираните са продавачи и административни специалисти, обясниха от Агенцията по заетостта. Тук обаче не се прави статистика на интервютата с безработните, а информацията е по експертна оценка, уточниха от институцията.
Кризата за намиране на учители се дължи на ниското заплащане, обясниха експертите. Средната заплата на преподавателите в България все още е под 800 лв. и е с близо 100 лв. по-ниска от нивото на средната заплата в страната въобще. Заради това и много от педагогическите специалисти отказвали да се наемат на работа на свободните места.
Неработещ контрол за зеления ток. Финансовите проверки на централите, които произвеждат зелен ток, проведени от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) се оказаха неработещи. За последните 6 месеца ведомството е успяло да провери едва 12,87% от всички инсталирани възобновяеми източници.
От началото на тази година АДФИ има задължение по закон да проверява всички енергийни централи всяка година с изключение на най-малките, които са с капацитет под 1 мегават. Те могат да се проверяват само след подаден сигнал.
По данни на бранша в страната са инсталирани 3279 мегавата зелени мощности с големина над 1 мегават, които са собственост на над 1000 дружества. До момента от АДФИ са проверили 13 централи с едва 424,63 мегавата инсталирани мощности.
Не е ясно на какъв принцип влиза ведомството в централите, но има направени и две проверки на мини-ВЕИ. Те са на фирмите „Съни - Севдалина Димитрова" и „Бизнес иновации - Христина Димитрова". Според източник на „Труд" сигнал за тези инспекции е дошъл от Министерството на енергетиката.
Ако от АДФИ продължат работа с този темп, ще са им необходими близо 4 години, за да бъдат проверени всички зелени мощности. Причина за забавянето е недостатъчният капацитет на агенцията, която предупреждаваше, че няма да може да се справи още при приемането на закона.
Освен това от ведомството предупреждаваха, че не могат да констатират никакви нарушения, а само да опишат как са направени инвестициите в зелените мощности. Единствената наказателна мярка, която инспекторите могат да наложат, са глоби до 50000 лева за отказан достъп и до 100 хил. лева за грешна информация.
В случай че открият някакво финансово нарушение, АДФИ трябва да предадат докладите на прокуратурата. До момента няма такъв случай, но самата прокуратура е изискала част от документите.
Готовите доклади се изпращат в Комисията за енергийно и водно регулиране, за да направи сравнение дали правилно е определила цените на тока от ВЕИ. От самата комисия обаче досега не са излезли със становище.
Uber сваля продажбите на коли. Популярността на платформата за споделени пътувания Uber в САЩ вече заплашва продажбите на нови коли. Това показва проучване на консултантската компания Magid Advisors, проведено сред 2400 участници.
Анкетата сочи, че ползването на услугите на Uber е нараснало само за една година - от 2014 до 2015 г., от 4 на 17%. Вторият въпрос в анкетата е бил дали потребителите на Uber биха обмислили повторно покупката на кола. Според проучването 22% от потребителите на Uber на възраст между 18 и 64 години, които са използвали услугата през последните 6 месеца, споделят, че отлагат покупката на кола именно поради тази причина.
В същото време обаче услугата на Uber сама по себе си е източник на търсене на нови автомобили, което може да противодейства на ефекта, отчетен в проучването на Magid, посочват авторите му. Дилър на автомобили в Тексас например дори предлага отстъпка от цените на новите коли за купувачите, които са шофьори на Uber. Въпреки това е изчислено, че резултатите от проучването означават приблизително 3-4 млн. души, които могат да отложат покупката на нов автомобил заради Uber.
Бербо сваля цени в Гърция. Бербо сваля цени в Гърция. До 37% отстъпка от цената дават комшиите в мига, в който разберат, че купувачът срещу тях е българин. Това разказаха за "Стандарт" наши сънародници, върнали се от Солун. "Българин?
О, Бербатов е най-великият футболист", възкликвали продавачите в големите магазини и тутакси правели огромни бонуси.
В момента в Солун зареждат зимните колекции. Намаленията за разпродажба на летните вървят между 20 и 25 на сто. Заради еуфорията по Бербатов обаче за българи отстъпките с лекота стават двойни.
Родната мегазвезда вече е любимец на агитката на ПАОК. Съотборниците му пък се обръщат към него с "мастър" (учителю), разказват местните медии.
Своеобразна "звезда" в Солун вече е и майката на Бербатов - Маргарита. Търговците емоционално разказват, че българката вече гледала три мача на сина си. Давала и интервюта в местните медии и обяснявала колко щастлив е Бербо от възможността да помогне на тима си със своите умения. Митко се отчете с първи гол за новия си клуб, а освен това пусна и асистенция за победното 2:1 при гостуването на "Атромитос" преди седмица. На 2 октомври пък за първи път игра като титуляр за ПАОК срещу "Борусия" (Дортмунд) в Лига Европа. Стадион "Тумба" в Солун мощно го аплодира, а мачът бе гледан от огромна агитка българи.
Въвеждат регистрация на сервизите за коли. За сервизите на автомобили ще бъде въведен регистрационен режим, за да се гарантира качеството на работата им, безопасността и произхода на частите. От Министерството на транспорта започват проучвания на пазара на автосервизите с цел създаването на нова наредба, която вероятно ще бъде готова през 2016 г. Наредбата е свързана с подготвяния от министерството проектозакон за намаляване обхвата на сивата икономика в сектора.
Това се прави, тъй като много от сервизите са в сивата икономика и не плащат данъци. Освен това няма никакъв контрол върху качеството на ремонтите и често има случаи, при които не е извършена работата, за която хората са си платили.
Още не са определени критериите за сервизите, помещенията им и квалификацията на самите монтьори, които ще трябва да бъдат изпълнени, за да бъдат регистрирани. От Министерството на транспорта очакват да поемат и контролната дейност за спазването на новите правила. Идеята сервизите да минат на регистрационен режим се обсъжда от няколко години. Но досега не е било изяснено кое министерство да поеме контрола над сервизите, които са хиляди в цялата страна.
За създаването на нормативната база ще се използва опитът на страните от ЕС. Големият проблем в България е липсата на браншова организация, която да определя как се развива дадения бизнес в определен район, на какви условия да отговарят обектите, какъв е достъпът до професията и т.н. Затова в България липсва и закон за автосервизния бранш.
Взехме 61,4 млн. лв. на кредит за климатици. За последните десет години българите са изтеглили почти 61,4 млн. лв. субсидирани заеми за климатици. Това сочи статистиката на програмата за енергийна ефективност в бита REECL. На взелите кредит за подобна техника са били върнати 12,3 млн. лв. На второто място по интерес с 35,1% са новите дограми. За тях са изтеглени почти 56,5 млн. лв., което е с 5 млн. лв. по-малко. Много по-малко са взетите субсидирани заеми по програмата за изолация на стени - 14 млн. лв.
„Гражданската" скача с 15 лв. „Гражданската отговорност" ще поскъпне с 10-15 лв. след приемането на промените в застрахователния кодекс, прогнозират от бранша. Това прави с между 5 и 8 на сто в сравнение с това, което в момента се плаща по задължителната автополица. Сега средната цена на застраховката е около 180 лв.
Не липсват обаче и прогнози за 30% ръст на цената на задължителната полица. От компаниите правят сравнение, че сега у нас тя е под 100 евро, докато в развитите европейски държави като Германия и Франция цената се движи между 300 и 500 евро. В същото време според тях се покриват едни и същи лимити.
„Конкуренцията е много силна - много колеги казват да трябва да се увеличи, но в края на краищата след като клиентът сравнява цените на пазара, цените не се увеличават толкова силно колкото искаме", коментира пред bTV Пламен Ялъмов, представител на застрахователна компания.
Очакваното оскъпяване идва от новите, по-високи изисквания в новия Кодекс за застраховането, който още не е приет окончателно от парламента. Те предвиждат максималните суми, които компаниите изплащат като обезщетения при катастрофи, да бъдат увеличени. Таванът на обезщетението, което може да плати застраховател при смърт на пътя, скача от 1 на 10 млн. лв.
Освен това практиката напоследък сочи, че съдът присъжда все по-големи обезщетения на близките на жертви.
Освен това занапред се предвижда „Гражданската отговорност" да покрива повече щети от досегашните, като например катастрофа, причинена заради техническа неизправност на автомобила. Заради това новият кодекс ще задължи собствениците на автосервизи да имат застраховка професионална отговорност за качеството на извършените ремонти. Така, ако е извършен некачествен ремонт и заради него има злополука, с полицата на автосервизите ще бъдат обезщетявани собствениците и ползвателите на съответното МПС. Друга новост, която е заложена, е да се изплаща обезщетение при катастрофа, причинена от влошено здравословно състояние на шофьора.
Промените в кодекса предвиждат още договорът за „Гражданска отговорност" да може да се сключва и за срок до три години, а не както е сега - една година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |