БНБ окончателно скри данните за кредитите и депозитите на банките. Българската народна банка спира да публикува тримесечните справки с "Данни за дългови ценни книжа, кредити и аванси и депозити" за българските банки, както и обобщената информация за лошите кредити и обезценките в системата. Това става ясно от бележка към надзорните данни за банковата система към 31 август, публикувани в края на септември.
Решението идва, след като от юни насам централната банка временно спря да качва на сайта си тези данни. Първоначално нямаше обяснение за причините, а след въпроси от медии се появи кратък анонс, че се извършва преглед на публикуваните от БНБ данни с цел "да се постигне по-висока степен на хармонизация с данните за кредитните институции, публикувани от други надзорни органи и централни банки в ЕС". Изглежда, хармонизацията протича по най-лесния начин, тъй като БНБ без много обяснения преустановява достъпа до информация, налична от години. Този ход е странен на фона на заявките на новия управител на централната банка Димитър Радев за повече прозрачност и откритост, както и на нуждата да се върне публичното доверие в регулатора и в банковия сектор след фиаското на банковия надзор с КТБ. При липсата на тези данни сериозно ще се ограничи възможността да се анализират процесите в банковия сектор.
Няма данни, няма проблем
Част от нещата, които остават тайна при липсата на всички тези данни, е движението на депозити между банките. Например загубата на депозити от банките с гръцка собственост ясно се виждаше като тенденция още през първото тримесечие на тази година, както и продължаващ отлив на клиенти от ПИБ след ликвидните й проблеми през лятото на 2014 г. Сега такива процеси ще могат да се проследят единствено през промените в баланса на банките, където обаче не могат да се отсеят противоположни тенденции, като например отлив на индивидуални клиенти, съпътствано с увеличаване на привлечени средства от банка майка.
Няма да се вижда и различната цена на привлечения ресурс и на отпусканите кредити от отделните банки по сегменти. А в това число няма да е известно и коя банка има повече депозити от държавни ведомства и общини и колко плаща по тях.
От БНБ не отговориха на въпросите на "Капитал" какво налага ограничаването на данните. Официалното обяснение за "хармонизация" обаче не звучи особено логично. По принцип обемът на разпространяваните от банковите регулатори данни е доста различен и няма единни правила. Факт е, че много от централните банки предоставят дори по-малко информация, като например в Румъния дори няма индивидуални данни за банковите баланси и отчети, а само агрегирани за системата. Същевременно обаче в европейското законодателство няма забрана за регулатора да разкрива повече информация от минимално изискваното и нищо не налага промяната на досегашната практика на БНБ.
Едното възможно обяснение е регулаторът да опитва просто да намали наличната информация и така проблеми в някоя банка или група банки по-трудно да се забелязват от анализатори и медии. Друга хипотеза е централната банка да прикрива собствените си грешки. Преди да спре да оповестява данните през юни, от отговори на Европейската комисия до сайта bivol.bg стана ясно, че в публикуваните данни към март е имало грешки, които се отстраняват. Част от тях бяха свързани с отчетени в Макропруденциална форма 1 нулеви лихви по депозити от сектор "Държавно управление". Не стана ясно дали става въпрос за некоректно подадени от самите банки данни, или за грешки от страна на БНБ, която все пак би трябвало да забележи нередности в числата. Така или иначе към момента коригирани данни не са налични, а просто се преустановява публикуването на нови.
Размерът на тайната
Дори и при преустановените данни от страна на БНБ тази информация все пак ще достига до публиката, но по-нарядко и с по-голямо закъснение. А също така и в доста по разпокъсан и неструктуриран вид. Тези данни се съдържат в годишните отчети на банките, които те са длъжни да публикуват на сайтовете и до края на март следващата година, а и както всяко друго дружество - в Търговския регистър. Често обаче това се случва със закъснение и за 2014 г. например все още няма публично достъпен одитиран годишен отчет на Инвестбанк нито на сайта й, нито в Търговския регистър. Освен това самата обработка на данните в различни по формат отчети е доста по-трудна.
Същевременно тримесечните отчети ще останат задължителни за банките, които са публични дружества и така за тях ще има по-навременна информация. В България обаче това са само няколко институции с местна собственост - ПИБ, ЦКБ, БАКБ и Тексимбанк. В много страни, където централните банки разкриват по-малко данни, се разчита именно на това, че големите кредитни институции се търгуват на борсата и има достатъчно информация за тях по тази линия.
МВФ и Световната банка откриха много слабости в надзора на БНБ. Шест групи проблеми в работата на банковия надзор разкри вътрешната проверка в Българската народна банка (БНБ) съпътствана и с външни оценки от МВФ и Световната банка, повод за които бе фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) миналата година. На база на идентифицираните слабости се предприемат мерки за структурни и нормативни промени, които по график трябва да подобрят работата на институцията до септември 2016 г. Като цяло оценките на международните институции са силно критични към практиките в БНБ, като в 244 страници покриват широк спектър проблеми. Все пак наред с вътрешните пропуски на регулатора, те акцентират и на външни за него фактори като законови пропуски.
Като цяло набелязаните от БНБ мерки за преодоляване на маркираните проблеми са обособяване на нови звена и дирекции, увеличаване на броя на заетите с надзора експерти и законодателни инициативи за повече правомощия.
Вече е готова и предварителна оценка на БНБ от одитори на Сметната палата, чиито окончателни заключения се очаква да бъдат оповестени до края на месец октомври.
Остра самокритика
Ориентир за това доколко надеждни са регулаторните практики в областта на банковия надзор, са били Базелските принципи, става ясно от прессъобщението след приключилата вътрешна проверка в БНБ. Изводите след едногодишно изследване на МВФ и Световната банка са, че степента на съответствие с тях е "незадоволителна". От 29-те критерия, по 9 има съответствие, по 12 съответствие в голяма степен и по 8 - несъответствие в голяма степен. Сред най-критичните области са вътрешната структура на управление в БНБ и силната концентрация на правомощия в подуправителя отговарящ за "Банков надзор", контрол при смяна на акционери в банки, липсата на санкции при повтарящи се нарушения, финансовата отчетност и външния одит, корпоративното управление в поднадзорните лица, както и (напълно очаквано) концентрацията на риск, големите експозиции и сделките със свързани лица.
Шестте проблемни сфери, върху които БНБ започва работа, са управленски модел за упражняване на надзорните функции, слабости във вътрешната организация на управление "Банков надзор", непълноти в нормативните актове, вътрешните правилници и наръчници, липса на институционална рамка за управление на кризи и преструктуриране на банки, недобра информационно и технологична осигуреност и не на послено място - недостатъчна координация и обмен с другите институци и като Комисията за финансов надзор, ДАНС, Фондът за гарантиране на влоговете в банките, Министерство на финансите, Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. С тях предстои да се подпише меморандум, който регламентира процедурите за координация и обмен на данни.
По отношение на окачествения като "неадекватен" управленски модел, предстои да се отстрани проблемът с капсулирането на подуправителя, ръководещ управление "Банков надзор", като правилниците за работата му занапред се одобряват от Управителния съвет на БНБ, а на тримесечна база от него ще се иска да внася пред колективния ръководен орган доклад за текущото надзорно наблюдение над банките.
С цел подобряване на вътрешната организация ще се създаде нова дирекция "Дистанционен надзор", която ще извършва по-чести проверки в банките с по-рисков профил. Същевременно инспекционните екипи за проверки на място ще се увеличат до шест. До края на тази година ще се създаде и отдел "Анализ на рисковете, свързани с пазарното поведение", в който ще се извършва постоянно наблюдение над предлаганите депозитни и кредитни продукти в банките и ще се реагира на клиентски оплаквания.
МВР предлага затвор за шофиране с висока скорост или участие в гонка. Няколко дни след като премиерът Бойко Борисов настоя за крути мерки срещу нарушителите по пътищата, МВР излезе със сериозни предложения, част от които вероятно ще се окажат неработещи. Вътрешното ведомство настоява за драстично увеличение на санкциите за прегрешилите шофьори и дори криминализиране на нарушенията с висока скорост и гонките. От новите предложения е отпаднала възможността за конфискация на колата. Вместо това обаче автомобилите ще се спират от движение за година.
Дори авторите на новите текстове признават, че част от тях няма да сработят поне в два случая - при колите, купени на лизинг, и когато собственикът на автомобила трябва да бъде санкциониран, защото е дал колата си на пиян или шофьор без книжка.
В НК вече изрично ще е описано какво следва при каране с висока скорост. МВР предлага затвор от 1 до 3 години за всеки, който шофира с над 60 км над разрешената скорост. Според данните на МВР причината за голяма част от катастрофите е именно високата скорост. "Превишената и несъобразена скорост продължава да бъде с най-голям дял при катастрофите, станали по вина на водачите. За 2014 г. това са 38.11% от тежките ПТП-та, при които са загинали 318 души, или почти 52% от всички загинали. Несъобразената скорост представлява близо 50% от всички причини за катастрофи", обясни зам.-шефът на Националната полиция Благородна Макева.
За да се превърнат гонките в престъпления, работна група от МВР, правосъдното министерство и прокуратурата е подготвила нов текст за промяна на НК, обясни зам.-министърът на правосъдието Петко Петков. "Всяко състезание в страната, автомобилно или велосипедно, попада под разрешителен режим и МВР издава разрешение за неговото провеждане", обясни той. Затова в НК ще бъде записано, че участието и организацията на неразрешено състезание ще се наказват със затвор от 1 до 6 години и глоба от 3 до 15 хил. лв. Прави се промяна дори в разпоредбата за хулиганство, където вече ще пише, че непристойни действия могат да се извършат и с МПС. На въпрос дали това значи, че човек може да бъде разследван от прокуратурата и предаден на съд заради шумната си кола, шефът на Националната полиция Христо Терзийски отговори: "Ако има възмутени граждани, да".
Тази промяна обаче бе остро разкритикувана от главния прокурор, който заяви, че трябва да се търси начин за по-бързо налагане на глоби, а не за описването им в НК. "Аз съм привърженик на по-бързо налагани административни мерки като снемане на регистрационен номер и спиране от движение на автомобила. Аз съм категоричен противник на идеи, които бяха манифестирани от ръководството на КАТ, като криминализирането на гонките. Трябва да се търси балансът между разумното и организацията на административните мерки", заяви Цацаров. Той обясни, че ако се върви в тази посока, ще трябва и каруците да бъдат описани в НК. Иронията му обаче изобщо не смути МВР.
Пенсиите у нас са сред най-неадекватните в ЕС. Пенсиите в България са сред най-неадекватните в ЕС. У нас пенсията е едва 39 на сто от средния доход на човек в предпенсионна възраст (в групата между 50 и 59 г.), докато в ЕС средното ниво на заместване е 56%. По-зле в това отношение са само в Ирландия и Естония, където процентът на заместване е 27%. Данните са от доклад на ЕК, представен вчера от Съвета на ЕС по заетост и социална политика.
Българските пенсионери са най-застрашените от бедност и социално изключване в сравнение с останалите страни от Европа. У нас почти 60 на сто от възрастните хора на 65 г. и повече са в риск да изпаднат в мизерия при средно 18 на сто за ЕС. Малко пред нас в дъното на класацията, но със значително по-нисък процент, са Латвия (с 38 на сто) и Румъния (с 37 на сто). Страната ни е сред първенците по дял на възрастните, които живеят в собствен дом - малко над 90 на сто от хората над 65 г. Това има и отрицателен ефект - според данните всеки пети пенсионер у нас е пренатоварен с разходите по дома си, тоест харчи над 40 на сто от дохода си по къщата. Като цяло за ЕС данните показват, че пенсионните системи успяват да предпазят възрастните хора от риска от бедност в годините на кризата и пенсионерите не са значително по-застрашени от другите групи в обществото.
Изследването мери жизнения стандарт на възрастните хора, като отчита общия им доход - от пенсии, спестявания, работа, достъпа до субсидирани услуги с публични средства като градския транспорт, притежанието на собствен дом - като процент от средния доход на работещите. Пенсионерите в шест страни живеят по-нашироко от заетите, защото имат по-висок жизнен стандарт. В Люксембург, Унгария, Гърция, Румъния, Франция и Испания общият доход на пенсионерите е над 100% от това, което получават средно работещите. Средното за ЕС е 93 на сто. Средният доход на българския пенсионер е около 86 на сто от този на работещия.
Съществена разлика отчитат данните в пенсиите между мъжете и жените. Разликата е заложена заради по-високите заплати, които мъжете получават, по-дългата трудова кариера. У нас разликата между заплатите е 13.5 на сто. При пенсиите обаче е значително по-висока - средно пенсиите на мъжете са с около 37 на сто по-високи от тези на жените. Средното за ЕС е 40%. В някои страни разликата е още по-значителна - в Люксембург и Холандия мъжете пенсионери вземат с 46 на сто повече от жените, следвани от Германия, Великобритания, Австрия и Ирландия. Само три са страните, в които мъжете получават под 10 на сто по-високи пенсии - Естония, Дания и Словакия. Това означава, че и разликата в заплатите при тях е значително по-ниска.
Спират от движение за 1 година колата на шофьор с 0,5 промила. Колите на шофьорите, които карат с над 0,5 промила и без книжки или отказват тест за алкохол, ще бъдат спирани от движение до 1 г. Това са част от мерките, които МВР предлага срещу войната по пътищата. Нелегалните гонки да се криминализират и участниците в тях да бъдат наказвани с 1 до 6 г. затвор, настоява работната група.
Отнемане на регистрационните табели на автомобилите и служебно прекратяване на регистрацията на колата за определен период от време са част от мерките, които работна група към МВР ще предложи на депутатите за промяна в законодателството.
Те ще важат за най-рисковите шофьори - пияните, неправоспособните, хванати да карат отново без книжка, но и тези, които откажат да бъдат тествани за алкохол, каза зам.-шефката на националната полиция комисар Благородна Макева.
Колата ще се спира от движение за срок до 1 г. Сваляне на регистрационните табели и спиране на колата от движение ще заплашва също и собствениците на автомобили, които ги дават на хора без книжки или на пияни. Така, ако баща позволи на сина си да вземе автомобила за вечерта и момчето бъде хванато да кара пияно, на следващия ден родителят ще ходи на работа пеш или с градския транспорт. Работодателите също трябва да внимават на кого от служителите си поверяват автомобили, защото и те ще бъдат спирани от движение. Тази мярка обаче няма да важи за автомобили на лизинг, чиито собственици не могат да носят отговорност за действията на лизингополучателя.
Временното спиране на автомобилите ще важи и за шофьорите, които не са си платили в срок наложените глоби, предвиждат предложенията на работната група за промени в Закона за движение по пътищата и Наказателния кодекс. Те бяха представени в понеделник от вътрешния зам.-министър Красимир Ципов, шефа на националната полиция Христо Терззийски, заместничката му Благородна Макева и зам.-министъра на правосъдието Петко Петков.
Предложенията са съгласувани с Върховната касационна прокуратура. По време на разговорите е постигнат консенсус, че конфискуването на автомобили от държавата е крайна мярка, а временното им спиране от движение, както и гарантирането, че в наказателния срок няма да се управляват, е достатъчна мярка за превенция.
Ако дерегистриран за определен срок автомобил бъде хванат отново на улицата, управлението му се криминализира и шофьрът може да влезе в затвора от 1 до 3 г.
Двойно ще се увеличат глобите за превишаване на скоростта, предвиждат предложенията за промени в Закона за движение по пътищата. Те ще важат за границите от над 30, от 30 до 40 и над 50 км/ч. При шофиране с повече от 60 км/ч над допустимото водачът ще носи наказателна отговорност и го грозят от 1 до 3 г. затвор.
Строгите мерки се налагат, защото анализът на МВР показва, че скоростта, която убива, е над 30 процента от допустимата, поясни комисар Макева.
Работната група от експерти на няколко министерства предлага и криминализиране на автогонките. Те ще се преследват по текстовете от Наказателния кодекс за хулиганство.
"Предложението е за наказание от 1 до 6 г. затвор както за организаторите на автогонките, така и за участниците в тях", каза зам.-министърът на правосъдието Петко Петков.
Освен затвор наказанието предвижда и глоба от 3 до 15 хил. лв. глоба. Ако деянието е повторно, или ако незаконното състезание се заснема с цел разпространение в интернет, санкцията скача на 2 до 8 г. и глоба от 5000 до 20 000 лв.
Предложенията за промени в законите имат за цел да ограничат тежките катастрофи с ранени и убити на пътя.
Борисов: Трябва ли заплатата в съдебната система да е по-висока от моята като премиер? Спешна среща между главния прокурор Сотир Цацаров, шефовете на върховните съдилища Лозан Панов и Георги Колев и финансовия министър Владислав Горанов ще се проведе в сряда заради увеличените заплати на магистратите.
Темата разбуни духовете в държавата и сред магистратската общност. Както "24 часа" пръв съобщи на 2 октомври финансовият министър изпратил възпитано, но хладно писмо до ВСС, че очаква съветът да преосмисли и преразгледа решението си, гласувано на 17 септември.
"Считате ли, че заплатите в съдебната система трябва да бъдат по-високи от моята, да речем?", попита журналистите премиерът Бойко Борисов след откриването на новата сграда на Софийския районен съд на бул. "Цар Борис III".
Повод за срещата между тримата големи е писмо на финансовия министър до Висшия съдебен съвет (ВСС) от 2 октомври. Както "24 часа" пръв съобщи, в него Горанов възпитано, но изключително хладно написал, че очаква ВСС да преразгледа своето решение от 17 септември, с което се увеличават заплати на съдии, прокурори и следователи от 1 ноември 2015 г. Според разчетите съдебната власт очаква от бюджета още 6-7 млн. лв. за тази година, а за следващата 45,1 млн. лв. допълнително, за да бъде гарантиран скокът на месечните възнаграждения.
"Аз мисля, че заплатите в съдебната система на фона на всички останали са много високи", обяви обаче Борисов. "Самите те казват: нямаме пари за сгради, за пробите и за вещи лица и изведнъж на края на годината се събират и казват: ще си вдигаме заплатите. Поне да бяха се срещнали с нас да видят какво е финансово-икономическото състояние", допълни премиерът. На въпрос не следва ли актуализацията на заплатите от разпоредбите на Закона за съдебната власт, премиерът заяви: "Само в медиите има по-високи заплати от съдебната власт".
По-лаконичен бе главният прокурор Сотир Цацаров. След като откри учебната година в Националния институт по правосъдие, той съобщи, че още не се е запознал с писмото на Горанов.
"В крайна сметка добре е всеки от нас да чуе позицията и на другата страна", каза главният прокурор. "По-добре да проведем един разговор и след това да кажем има ли резултат от него, отколкото отсега да го обявим за безперспективен", добави Цацаров. За разговори между съдебната власт и финансовото министерство съобщи и правосъдният министър Христо Иванов.
Калин Калпакчиев от ВСС припомни, че според съдебния закон най-ниското възнаграждение - това на младши съдията, се равнява на две средни заплати в бюджетния сектор. "ВСС трябваше да съобрази закона още преди година, той го прави едва сега, и то със собствени бюджетни средства.
Не е работа на който и да е министър да казва какви да бъдат възнагражденията на съдиите, още повече че във всяка правова държава те са една от основните гаранции за тяхната независимост.
Съдиите и прокурорите по закон не могат да получават възнаграждения за никакъв друг труд. Те подлежат на изключително строги ограничения. Друг е въпросът, че ВСС трябваше много по-публично да защити това свое решение", изтъкна Калпакчиев. "На съдилищата не трябва да се гледа като на търговски дружества - да се търси тяхната производителност и в зависимост от това да им се определя бюджетът", каза още Калпакчиев.
Колата под ключ за неплатени глоби. КАТ ще прибира номерата на колите, чиито шофьори имат неплатени глоби. Промените, които МВР предложи вчера, ще се гледат от депутатите до месец. Пътна полиция вече се е заела да направи справка колко са водачите със стари задължения. Техните регистрационни табели ще бъдат подадени на патрулите по пътищата. Катаджиите ще свалят номерата на колите на пътя - там където ги засекат. Докато шофьорите им не си платят актовете.
Без номера за една година ще остават и колите на пияните и неправоспособните шофьори. Наказанието ще важи и за собствениците на автомобили, ако са им ги предоставили. Пиленето на гуми и въртенето на ръчна по шосетата вече ще се наказва като престъпление със затвор до 6 години. Същото ще важи и за участниците в гонки, както и за "операторите", които качват клиповете в интернет.
София само с 3,5% безработица. София е градът с най-ниска безработица. Това обяви кандидатът за кмет на София Йорданка Фандъкова, преди да подпише споразумение за сътрудничество с КНСБ. "Нивото й е 3,5%, което е нисък процент и за Европа. София в последните години беше винаги в челната тройка на големите градове по ниски нива на безработица", уточни Фандъкова. Тя съобщи, че в поддръжката и експлоатацията на метрото работят 1700 души, 300 само в последната година. "Новите работни места в системата на образованието се увеличават непрекъснато. В последните години над 2100 са новите места за работа в детските градини и училища", коментира Фандъкова. Кметът подчерта, че повече от 150 работни места са открити в сферата на социалните услуги. "София се превърна в творчески град - четвърто място по добавена стойност в икономиката на града", разясни тя. И допълни, че наред с работните места, които общината открива, много важни са и тези, които дава бизнесът. "По отношение стимулиране и подкрепа на бизнеса създадохме буквално в последните месеци общинска агенция за инвестиции. Тя е насочена както към големите инвеститори, така и за малкия и средния бизнес с акцент върху производството и работата на новите технологии, IT сектора", каза още Йорданка Фандъкова.
"За облекченията на хората и бизнеса, електронни услуги и общината, успяхме да отворим първите 50 нови услуги, реализирахме пилотен проект към Министерство на транспорта", отчете Фандъкова. Столичният кмет и КНСБ се договориха да си помагат в сферата на повишаването на заетостта и доходите, защитата на фундаменталните социални и граждански права и мерките срещу сивата икономика.
Пиратска музика за 10 млн. лева въртят кръчмите. 10 млн. лева годишно са загубите от пиратска музика в заведенията. Над 100 000 са заведенията у нас, в които звучи музика, но само около 15 000 от тях плащат авторски права. Това съобщи за „Монитор" Момчил Даскалов, мениджър „Лицензиране на публични изпълнения" в „Музикаутор".
Загубите са много сериозни, двете сдружения за колективно управление на музикални права у нас събират на година само 2 млн. лева без ДДС, уточни експертът.
Цената на музиката в ресторантите пада с 25% от началото на следващата година, а за зимните обекти промяната е от сезон 2016/2017. За това се договориха вчера представителите на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и сдруженията - „Музикаутор" и „ Профон", които защитават авторските права в музикалния бранш. Промяната се отнася за всичките обекти в страната, където звучат български и чужди песни.
В момента за ресторант с 50 места общата дължима сума годишно за музика към двете организации е 1000 лева. С новото споразумение таксата пада до 750 лева, а за членовете на ресторантьорската асоциация намалението е с още 50 на сто, което на практика означава, че собственикът ще даде 375 лева. Сметките на „Музикаутор" показват, че сега се дължат по 7 лева за място в заведение с една звезда и 8 лева за заведение с две звезди. Сходни са тарифите на „Профон". При хотелите пък легалната музика струва 1,50 лева на легло годишно за обекти с една звезда, а за петзвезден хотел сумата е 5,50 лв. на легло.
Тарифата за всеки обект е индивидуална, тя зависи от категоризацията на обекта и от броя на местата в заведението. „За музиката в кръчмите по зимните и летните курорти се плаща само по време на активния сезон, а не целогодишно", обясни Момчил Даскалов. Сумите обаче се дължат за всяка музика, която звучи в обекта, независимо дали идва от радио, телевизор или е пуснат диск в компютъра.
Потребителите се надяват цената на кюфтето и кебапчето в заведенията да тръгне надолу заради поевтинялата музика. От бранша обаче все още обмислят подобна реакция.
Вече ще може на едно гише да се подават заявките за договор за авторски и сродни права, уточни София Щерева, изп. директор на „Профон". Двете организации обединяват мрежите си и ще работят само с един сътрудник, вместо да търчат от едно на друго място.
Съдът обяви ЦСКА във фалит. Футболният клуб ЦСКА е във фалит, реши Софийски градски съд. Това означава, че старото дружество ПФК ЦСКА поема пътя по обявяването в несъстоятелност. В клуба ще влезе синдик, който ще уточни размера на задълженията и ще предприеме мерки за тяхното изплащане и намаляване.
В решението на магистратите е посочено, че начална дата на неплатежоспособността е 31 декември 2014 г., съобщиха от пресцентъра на институцията. Решението на съда е от 2 октомври 2015 г. И с него се назначава за временен синдик на фалиралото дружество Радослав Тонев. Освен това магистратите са разпоредили да се наложи обща възбрана и запор на имуществото на ЦСКА.
Решението подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в 7-дневен срок пред САС. Въпреки това обаче съдебният акт подлежи на незабавно изпълнение.
Делото за фалита на ЦСКА е образувано през 2013 г. По искане на един от кредиторите на футболния клуб - пернишката фирма „Юнис" ООД.
По-късно през деня се проведе затворена за медиите среща между министъра на спорта Красен Кралев, представители на ЦСКА - Пламен Марков и юристи, Борислав Попов и Антон Попов от БФС и фенове. След срещата бе обявено, че новото дружество ФК ЦСКА трябва да подаде молба за участие във "В" група, която да бъде разгледана от Изпълкома. "От ЦСКА внесоха искане да продължат участието си в първенството на "В" група чрез новото дружество ФК ЦСКА, с изпълнителен директор Пламен Марков. Причина за това е обстоятелството, че сегашното дружество е обявено в неплатежоспособност", заяви министър Кралев.
„Разговорите преминаха в конструктивен и приятелски тон. Стигнахме до заключението, че има две стъпки, които трябва да бъдат направени. Първата е Пламен Марков да предостави документи за приемственост между старото и новото дружество, а след това тези документи да бъдат разгледани от правната комисия на БФС. Господин Марков каза, че има подготвени такива документи и още утре ще бъдат предоставени. Втората стъпка е ЦСКА да внесе молба за членство в БФС, която молба трябва да бъде разгледана от Изпълкома. Надявам се до 1-2 седмици този процес да бъде задвижен", заяви министър Кралев.
От БФС отказаха официален коментар пред „Монитор" като заявиха, че скоро Изпълком няма да бъде насрочван и такъв казус не подлежи на разглеждане. От футболната централа добавиха и че цялата преписка по случая с излизането в несъстоятелност на ПФК ЦСКА в размер на 40 страници е пратена във ФИФА и само световната централа може да реши дали да отмени решението си за отнемане на 15 точки на ЦСКА заради неплащане на задължения или да постанови точките да бъдат отнети.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |