КФН избра нови одитори за прегледите в небанковия сектор. След като в началото на месеца Комисията за финансов надзори отстрани от прегледите на застрахователите и пенсионните фондове "РСМ България", регулаторът му избра заместници. Срокът беше изключително кратък, като самите компании трябваше да са дали по два предпочитани одитора до 12 септември и по информация на "Капитал" част от компаниите не са успели да си осигурят проверяващ и управляващият комитет по прегледите им е назначил такъв служебно. Все пак КФН спази обявения срок за окончателното разпределение и на 15 септември обяви
кой кого ще проверява
Четирите дружества от групата на "Евроинс", както и двете от групата на "Лев инс" попадат при Mazars. Френската компания беше консултант при двете банки, където аналогичните проверки наложиха най-сериозни корекции - ПИБ и Инвестбанк.
Групата на ЦКБ (застрахователите "Армеец" и "ЦКБ живот", както и пенсионните фондове "ЦКБ-Сила") ще бъдат проверявани от румънското поделение на KPMG. Другата група, свързани с "Химимпорт" дружества - "Съгласие", е разделена. Застрахователите отиват към "Делойт одит", което при предишното разпределение не беше избрано от нито една компания. Пенсионната компания ще се проверява от HLB Bulgaria, което вече имаше спечелени четири от деветте осигурителни дружества на пазара. Дружествата на "Алианц" и от двата сектора ще се проверяват от PwC, a "Бул инс" - от Milliman.
Сега поднадзорните компании на КФН са длъжни да сключат договори
максимално бързо
Според обявеното от КФН при тях проверката започва отначало и практически незабавно. Отстраняването на РСМ, който беше спечелил най-много компании за проверка, се наложи, след като насред течащите прегледи КФН и европейският регулатор EIOPA установиха, че одиторът е подавал невярна информация и вероятно е фалшифицирал документи. РСМ категорично отхвърли обвиненията и заяви, че ще прави собствена проверка. Вероятно от компанията ще обжалват, а по информация на "Капитал" е възможно да възникнат и спорове с компаниите в сектора по отношение на вече направените плащания към РСМ.
Другата опасност е заради смяната процедурата, която беше отложена веднъж от предишния председател на КФН Стоян Мавродиев, отново да се забави. "Направихме необходимото, за да можем да определим новите проверяващи по най-бързия начин. Потвърждавам категоричното ни намерение проверките на този сектор да приключат до края на годината", увери наследникът му на поста Карина Караиванова.
След година и 19 млн. евро в Божурище ще заработи втори германски завод. Световният лидер в производството на машини за опаковки - германската семейна компания Multivac, направи в четвъртък първа копка на бъдещия си завод в индустриална зона "Божурище". Това е най-голямата производствена инвестиция около София тази година - в първата фаза ще се вложат 18.8 млн. евро. Проектът ще има и втори етап, на който ще бъде вложена същата или по-голяма сума, каза за "Капитал" главният изпълнителен директор на групата Кристиан Трауман. Т.е. общата инвестиция може да надхвърли 70 млн. лв.
Германският производител е избирал за новия си завод между Румъния и България. Спира се на страната ни заради добре образованите специалисти, финансовите стимули от държавата и ниските данъци. Любопитно е, че в състезанието къде точно да е предприятието дилемата е била София или Пловдив и столицата е избрана, защото напоследък много инвеститори са се насочили към Пловдив и там става пренаселено. Така държавната зона в Божурище започва постепенно да се запълва с чужди инвеститори - след първия германски завод за авточасти на Behr-Hella, който заработи миналата година, през 2016 и датска мебелна компания JYSK реши да инвестира 100 млн. евро в логистична база в Божурище.
Машиностроителното предприятие на Multivac е планирано да заработи след година. Освен производствените мощности в София ще бъде изграден и център за споделени услуги, който ще поеме техническата поддръжка в компанията на групово ниво.
Завод с мисъл за удвояване
"Надяваме се догодина по това време да пренесем ръста на Multivac в България", каза по време на официалната церемония за първата копка Ивайло Димитров, изпълнителен директор на местното звено "Мултивак България продакшън".
В завода, където след първата строителна фаза се очаква да бъдат разкрити около 75 работни места, ще се правят компоненти за крайния продукт на Multivac. "Тук ще се произвеждат малки компоненти за машините, като фрези например, които ще сглобяваме и ще изпращаме към завода ни в Германия - там се сглобяват крайните продукти", обясни още Трауман. Отначало ще са нужни специализирани технически кадри и инженери.
В първата си строителна фаза "Мултивак" ще изгради завод с логистична база и административна част с разгъната площ 6500 кв.м. За строител е избрана българската компания "Микс констръкшън", а проектният мениджър е IPS Group.
Около 10 млн. евро ще бъдат вложени в строежа на сградата, а останалите 9 млн. евро са за машини и оборудване, поясни Трауман. "От това как ще се развие бизнесът зависи и как ще протекат инвестициите занапред, но ще има втора фаза, и то поне толкова голяма, колкото тази", допълни той.
Успоредно с изграждането на производствената и логистичната база и в допълнение към търговския екип на "Мултивак", който е в страната вече 8 години, сега ще бъде сформирано и звено за споделени услуги. "Екипът тук вече се състои от 30 служители", каза Трауман и допълни, че за да се развие аутсорсинг звеното на компанията, ще са необходими и IT специалисти - основно в сферите на SAP платформи и Microsoft Sharepoint. Така в първата фаза през октомври 2017 г. финансовият директор очаква над 100 служители.
Защо в София, България
Привличането на "Мултивак" като инвеститор беше дълга и оспорвана борба с Румъния, където гигантът също има търговско представителство от години. Причините България да бъде избрана за седмата производствена база на гиганта в света са членството в Европейския съюз, добре образованите специалисти и индустриалната инфраструктура около София, изтъкна Трауман по време на церемонията. Това, което е наклонило везната обаче, са по-подготвените от техническа гледна точка кадри, допълни той пред "Капитал". Преди време изпълнителният директор на местното звено Ивайло Димитров каза, че сред причините са и държавните стимули и ниските данъци.
Компанията отначало е оглеждала и възможността да построи производството си в Пловдив, но там по наблюдения на мениджмънта в момента е пренаселено с инвеститори, което допълнително би затруднило намирането на служители.
За проекта си през май "Мултивак България продакшън" получи инвеститорски сертификат клас А, който й дава възможност да избере различни варианти на подкрепа от държавата. Освен съкратени срокове и индивидуално административно обслужване компанията вече се възползва от възможността да закупи земята по облекчен режим (без търг), а в бъдеще ще може да получи финансово подпомагане за обучение на кадрите в производството и за частично възстановяване на осигурителните вноски на заетите. Справка в имотния регистър сочи, че компанията е купила незастроен терен от 20 декара в държавната зона Божурище през юни 2016 г. на стойност 940.6 хил. лв. А от мениджмънта потвърдиха, че са получили разрешителното си за строеж в тридневен срок.
Фамилният машиностроителен гигант
Multivac е една от първите инвестиции на германския фамилен бизнес в България. Компанията е създадена преди 55 години, когато основателят й Сеп Хагенмюлер заедно с партньорите си конструира първата вакуумна машина в гараж. Днес Multivac е група с оборот от 1 млрд. евро и 4800 души персонал. Тя има близо 80 дъщерни дружества и продава продуктите си в над 140 държави. По думите на Димитров компанията е световен лидер във вакуум опаковането с пазарен дял над 60%. Компанията има и голяма мрежа от консултанти и техници по целия свят.
Местното дружество "Мултивак България продакшън", чрез което се прави инвестицията в Божурище, е създадено през октомври 2015 г. с предмет на дейност производство на части и модули за опаковъчни машини и предоставяне на международни споделени услуги в сферата на информационните технологии и търсенето и развитието. Едноличен собственик е германската Multivac Sepp Haggenmueller SE & Co. KG.
Първото дъщерно дружество на групата в страната - "Мултивак България", се занимава с маркетинг, продажба и сервизно обслужване и за 2015 г. има приходи от почти 9 млн. лв. Миналата година то е започнало и ограничена производствена дейност, която включва обработка, струговане и фрезоване на метални изделия за машините на Multivac.
В разрез със закона парламентът разреши чужд университет у нас. Броени дни преди началото на академичната учебна година, навръх 15 септември парламентът разреши чужд университет у нас в крещящо противоречие със закона за висшето образование. Висшето училище на франкофонията за администрация и управление ще обучава бакалаври и магистри, а в рамките на продължаващо обучение - и докторанти, без да е минал през оценка в Националната агенция за оценяване и акредитация, без да се подчинява на правилата за качество на обучението, без да е длъжно да гарантира правата на студентите, записани в закона. Вузът ще получи безвъзмездно от държавата помещения за срок от 10 години, ще се ползва и от привилегии при освобождаване от различни такси. Парламентът вчера гласува на първо четене законопроекта въпреки предупрежденията на опозицията, че взема противоконституционно решение.
Откриването на ВУФАУ стъпва на спогодба между България, международната организация на франкофонията и университетската агенция на франкофонията, изготвена тази година. Спогодбата променя статута на създания през 2002 г. Франкофонски институт по администрация и управление. Според новите текстове институтът се преструктурира като висше училище и ще може да обучава не само магистри, но и бакалаври, ще приема студенти и в продължаващо обучение. В спогодбата се споменава и обучение на докторанти. Те ще получават обучение в осигурени безвъзмездно два етажа в сграда на ъгъла на ул. "Народно хоро" и ул. "Леополд Седар Сенгор" в столичния кв. "Овча купел".
И студентите, и преподавателите ще бъдат освободени от такси за визи и такси за постоянно пребиваване. Правата на студентите по българското законодателство ще бъдат гарантирани, но не от университета, а от държавата, която трябва да им осигури и достъп до общежитие. Според спогодбата вузът ще готви преимуществено висши кадри от държавната администрация, от бизнеса и от неправителствените организации, като си поставя за цел да развива страните от региона и франкофонското пространство, става ясно от спогодбата. В нея не се казва нищо за дипломите, които висшето училище ще осигурява, но според обясненията на външното министерство те нямало да са на ВУФАУ, а на два френски и един белгийски университет. Проверка на "Сега" показа, че на същия адрес в София се помещава и съществуващият от 2002 г. институт. Според информацията на сайта http://institutfrancais.bg/ досега институтът е обучил 1600 магистри. Институтът предлага шест различни магистърски дипломи на френски университети, като една от тях е в съдружие с Нов български университет, и една - с Военната академия.
Не е ясно как точно юридически е защитено създаването на института през 2002 г., когато съществуваше изрична забрана за откриване на чуждестранни висши училища у нас, но той поне не се е наричал официално така. След преструктурирането му като висше училище нарушението на закона за висше образование е явно. От приемането на България за член на ЕС законът позволява европейски университети да откриват свои поделения у нас, но това задължително следва да стане по реда, по който се открива български университет или негово звено. Това означава проектът да мине през оценка в агенцията по акредитация, решението за откриване на вуза да се приеме от МС и НС, а впоследствие висшето училище да се акредитира и като институция, и като програми.
"Създаваме опасен прецедент на заобикаляне на закона, който ще отвори вратата за създаване на чужди университети на база двустранни спогодби, без никакви гаранции за качеството", коментира депутатът от БСП Михаил Миков. Според него е недопустимо в ситуация на криза и липса на студенти с лека ръка да се допуска откриване на висши училища в разрез със закона. "Университети не се разкриват по този начин дори в Уагадугу, накъдето замина бившият френски посланик", коментира още Миков. Депутатът от "Атака" Станислав Станилов също предупреди, че се взема противоконституционно решение. Настояването на опозицията решението да бъде отложено бе отхвърлено от залата. Депутати призоваха по темата да се вземе и мнението на просветното министерство, а не само това на външното министерство, което е водещо, но думата така и не бе взета от присъстващия зам.-министър на образованието Иван Димов. Опозицията все пак успя да извоюва второто четене да не е в същия ден и да има време за работа с проекта.
Помощи
Сключването на спогодбата идва в активна година за франкофонията у нас, показва справка на "Сега" в информационната система на кабинета. През март бе подписано споразумение за откриване на структура на Международната организация на франкофонията, а впоследствие бе одобрено и споразумение за предоставяне от България на безвъзмездна помощ на проекти на МОФ. Кабинетът се съгласи да бъде отпусната безвъзмездна помощ за реализирането на два младежки проекта - "Аз съм франкофон, аз съм активен, аз мога" и "Франкофонска медийна среда в училище" с бюджет 64 453 евро. Това решение вече бе одобрено от парламента.
България изостава в класацията по икономическа свобода. Буксуващата съдебна реформа е един от основните фактори, които допринасят за лошата икономическа среда в България. Това става ясно от последния доклад на института "Фрейзър" за икономическата свобода по света. Докладът е издание за тази година, но стъпва на данни от 2014 г. Макар да подобрява незначително общата си оценка, страната ни пада надолу в класацията и в глобален мащаб, и сред страните - членки на ЕС. Това означава, че докато ние оставаме почти на едно място, в други страни условията за бизнес бързо се подобряват.
Според новия индекс България дели 45-а позиция (от 159 страни) с Израел, Монголия и Никарагуа с по 7.39 точки от 10 възможни. В сравнение с миналогодишното издание на индекса резултатът на страната ни се увеличава с пренебрежимите 0.04 точки, но въпреки това падаме назад в класацията с три позиции. Любопитното е, че България е изпреварена не само от страни като Естония, Литва и Латвия, но и от Грузия и Албания. Двойно по-напред - на 22-ро място, е Румъния, макар тя да има съвсем малка преднина със 7.66 точки. Още по-неприятен е резултатът в сравнение с останалите страни от ЕС, където се сриваме от 15-о място през миналата година до 20-о място сега.
Основната причина за отстъплението е неспазване на върховенството на закона и липсата на независимост на съда. България има едва 5.05 точки като оценка за съдебната система и правото на собственост. Според анализаторите от Института за пазарна икономика (ИПИ), който вчера представи резултатите от тазгодишната класация, това е доказателството за несъстоялата се съдебна реформа.
Освен това дали бизнесът може да разчита на сигурна защита от съдебната система класацията измерва още 4 стойности - работата на правителството, стабилността на парите, свобода на международната търговия и "регулирането на кредита, труда и бизнеса". В категорията, оценяваща изпълнителната власт, се забелязва минимална промяна спрямо предходната година - повишение с 0.01 точки. Подобрението е в частта на правителствените разходи, които въпреки това остават най-ниско оцененият елемент на категорията. От друга страна, с 10 точки е оценено данъчното облагане на доходите заради плоския данък. В изследването обаче не са включени параметрите на осигурителната система, която всъщност е най-голямата тежест върху труда.
Показателят "стабилни пари" също ни отрежда добра позиция - 9.24 точки, които показват и ниски нива на инфлация. Оценено е и това, че не се ограничава обмяната на валута и възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чужда валута. Сравнително висока - 8.02 точки, е оценката ни по свобода на международната търговия. Плюс са членството в ЕС и общата митническа тарифа на общността с трети страни.
Влошаване на ситуацията спрямо предходната година обаче се отчита в засилващите се регулации. Като пречки за икономическа свобода се оценяват намесата в кредитния пазар, скъпата бюрокрация, множеството административни изисквания към бизнеса, определянето на минимална работна заплата, големият брой регулации при наемането и освобождаването на работници и не на последно място - корупцията.
Сравнение
Според ИПИ по-високата икономическа свобода означава повече доходи и по-ниска бедност. Страните в челото на класацията имат почти 8 пъти по-висок БВП на човек от населението в сравнение с изпадащите. А най-бедните 10% от населението на икономически най-свободните страни са два пъти по-богати от най-бедните 10% в държавите с влошена икономическа свобода. Тя е свързана и с по-висока продължителност на живота, както и със зачитане на политическите и гражданските свободи. В челото на класацията са Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Швейцария и Канада, а в дъното - Венецуела, Аржентина, Конго и Либия.
Пенсиите растат с 2,4% след преизчислението. Пенсиите ще бъдат увеличени през 2017 г. ще е с 2,4%, съобщи управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков в интервю за в. "24 часа".
Това увеличение е заложено в проектобюджета на Държавното обществено осигуряване. Процентът е получен по досега действащото швейцарско правило, но самото увеличение ще стане по нов механизъм чрез преизчисление, обясни Петков.
От началото на следващата година тежестта на година стаж във формулата за изчисляване на пенсията вече ще е 1,126 вместо досегашните 1,1. Тази тежест ще важи както за новите пенсии, отпускане след 1 януари 2017 г., така и за старите.
Новите пенсии ще бъдат изчислявани с новия коефициент от началото на следващата година. Отпуснатите до края на 2016 г. пък ще бъдат преизчислени от 1 юли 2017 г.
След преизчислението средната пенсия ще стане 347 лв., обяви Петков. В момента нейният размер е 333 лв., а в края на юни следващата година прогнозата е да е станала 338 лв. 165,25 лв. пък ще е размерът на минималната пенсия според проектобюджета. В момента тя е 161, 38 лв.
Хонконгски милиардери се отказаха да търсят пари от борсата за Мусачево. Две години след като компанията на хонконгския милиардер Стиван Ло и партньорите му - "България Дивелопмънт/Холдинг/", получи сертификат за приоритетен инвестиционен проект при Мусачево, няма и следа от строителство на сателитно градче за развлечение на богаташи.
Водените през 2014 г. от Стиван Ло партньори заявиха инвестиция от 1,625 млрд. лв. за ваканционно-развлекателен комплекс "Св. София". Той щеше да има 30 дка закрито море, хотели, казина и дори параклис. Намерението бе в първите три години да се строи върху терени с обща площ 1 702 000 кв. м. Бе предвидено целият завършен проект да се разположи на 3 768 357 кв. м. 2 години по-късно няма нищо построено, не са изкупени земите и няма разрешение за строеж.
През това време компанията бе купена от "Кепитъл Консепт Лимитед". Срещу 7 млн. лв. бяха взети и 80% от голф игрището в Равно поле, бе платена и общинската земя. Остана да се плати за държавната, която е основният терен, както и за нивите на частниците.
Заради държавната земя компанията на милиардерите от Хонконг подписа меморандум с държавата през 2014 г. и кандидатства за сертификат. Източници от инвеститорските среди казват, че в документите, които компанията е подала през 2014 г., за източник на финансиране е посочено набиране на капитал през борсата и от акционерите.
Сертификатът и меморандумът позволяват да се купи държавната земя без търг.
Правени били 6-7 пазарни оценки, но инвеститорът не ги приемал, казаха запознати. С последната, която била за около 19 млн. лв., инвеститорите били съгласни, но искали да плащат разсрочено, което не е позволено по Закона за инвестициите.
Не ме питайте за Стиван Ло, не искам да чувам, каза човек от Мусачево. Правени са срещи с над 400 наследници на частните земи, давано е капаро, но до сделки не се е стигнало. На 8 септември на общо събрание на акционерите на "Кепитъл Консепт Лимитед" е било решено компанията да бъде отписана като публично дружество от Българската фондова борса.
А само преди два месеца - на 22 юни, на Българската фондова борса бе пусната най-голямата емисия финансови инструменти в историята на българския капиталов пазар. С нея "Кепитъл Консепт Лимитед" целеше да събере до 6,8 млрд. лв. Мениджър по емисията е Manе Capital.
Пред "24 часа" Веселин Захариев от инвестиционната компания заяви, че не е изключено дружеството отново да се върне на борсата. И че това не означава, че проектът за селище при Мусачево се е провалил. По него продължавало да се работи. Да се структурира, да се привличат инвеститори отнема време, каза Захариев. Ключови били разрешителните, лицензиите и наличието на пари, заяви още той.
В инвестиционните среди допускат, че една от целите на набирането на финансиране през борсата била за придобиване на българско гражданство. Това се насърчава от закона - особено за приоритетен проект, който се търгува и на борсата. Тоест, ако някой купи акции от компанията за 1 млн. евро, би могъл да разчита на ускорена процедура за гражданство.
Запознати коментират, че при работата на българските служби това явно е трудно. В Българската агенция за инвестиции не са получавани официални писма, които да декларират оттеглянето на този инвеститор, каза шефът ѝ Стамен Янев и допълни, че очаква инвестицията да бъде осъществена.
Какво ще се случи с хонконгската инвестиция и лансирания Лас Вегас край Мусачево, ще стане ясно след година - когато изтича срокът за сертификата за приоритетен проект.
КАТ посочи областите на смъртта. Пловдивска област е най-опасната за шофиране по брой на жертвите от катастрофи през първите 8 месеца на годината. Това става ясно от писмен отговор на вътрешната министърка Румяна Бъчварова на въпрос на шефа на парламентарната транспортна комисия Настимир Ананиев. Данните са КАТ от 1 януари до 31 август 2016 г.
52-ма души са загинали в Пловдивско, където населението е около 700 000 души, а автомобилите - около 350 хил. За същия период жертвите са общо 43 по пътищата в София-град (28) и област (15), където живеят малко над 2 млн. души, а регистрираните коли надхвърлят 1 милион. Една от причините да изпъква Пловдивско е рязкото намаляване на тежките катастрофи в София-град, докато в предишни години жертвите са били почти еднакви, коментира пред "Труд" шефът на КАТ Бойко Рановски.
На трето място в черната класация (виж таблицата) с 35 жертви изненадващо е неголямата Старозагорска област. Във Варненско, където населението и автомобилите са почти колкото в Пловдивско, убитите при катастрофи са 30.
Най-безопасната за шофьорите област е Смолянска, където за първите 8 месеца на тази година е имало само един загинал при пътна злополука. С по 5 жертви следват Търговищка и Кюстендилска област, а Габровска е със 7.
Бъчварова дава на Ананиев и данни за произшествията на пешеходни пътеки в градовете София и Пловдив за последните три години. И в двата града до юли 2016 г. няма нито един загинал на "зебра", а ранените са 62-ма в столицата и 19 в града на тепетата.
Във Варна от вчера - първия учебен ден 15 септември, стартира инициатива за безопасност. На 10 пешеходни пътеки в морския град бяха монтирани пластмасовите фигури на момченцето Боби и момиченцето Кели. Миналата година те бяха в Кърджали, а по-миналата - в Бургас. Целта е шофьорите да намаляват скоростта, когато наближават зебрата.
За 2015 г. България и Румъния са на първите две места по жертви на катастрофи сред 28-те страни от Европейския съюз. Във всяка от двете държави жертвите по пътищата са 95 на 1 милион жители, което е с 4% повече от 2014 г. Следват ги Латвия - с 94 на 1 млн. Най-малко са убитите по пътищата в Малта, Швеция, Холандия и Великобритания, където броят им не надхвърля 30 души на 1 милион.
Шефът на КАТ: Областта е с най-засилен трафик
Пловдивска област е сред водещите по жертвите не само през тази, но и в последните няколко години, коментира старши комисар Бойко Рановски пред „Труд". Основната причина е, че оттам минават главните транспортни коридори с най-засилен трафик. Тази пролет пътната полиция в Пловдивско повиши рязко броя на санкционираните водачи. За съжаление това все още не се е отразило на статистиката, добави Рановски.
Георги Свиленски, депутат от БСП: Бъчварова нищо не е направила
Година и половина Румяна Бъчварова, която като вътрешен министър носи пряка отговорност за безопасността на движението по пътищата, нищо не е направила. В началото на юни бе обещано в рамките на три месеца да има нов закон за движение по пътищата, но такъв няма. Затова народни представители са внесли над 100 предложения за промяна на сегашния закон, много от които взаимно си противоречат. Необходими са по-стриктни правила за контрол на пътнотранспортната обстановка и по-добро обучение на шофьорите.
МВФ ревизира прогнозата си за растежа на България до 3% от БВП през 2016 г. Международният валутен фонд (МВФ) ревизира прогнозата си за растеж на българската икономика до 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, след като очакванията до този момент бяха за свиване до 2,3%. Това заяви ръководителят на редовната мисия на Фонда в България Реза Бaкир на среща с министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от правителствената пресслужба.
По време на срещата, в която участваха министърът на финансите Владислав Горанов и управителят на Българската народна банка Димитър Радев, бяха обсъдени заключенията на експертите на МВФ за развитието на българската икономика, както и основните макроикономически прогнози и политики за осигуряване на растеж на страната.
Ръководителят на мисията на МВФ Реза Бaкир изрази високата оценка на експертите на Фонда за проведената оценка на активите на банките в България, както и проведените стрестестове на търговските банки в страната. По думите му, резултатите от тази безпрецедентна процедура показват, че българската финансова система е стабилна и сигурна, а институциите, които са ангажирани с регулациите и надзора на банките, работят спрямо най-високите международни професионални критерии. От своя страна, премиерът Бойко Борисов посочи, че след банковата криза през 2014 г. настоящето правителство не само осигури средствата за преодоляване на последиците от фалита на четвъртата по големина банка в България, но и предприе всички необходими законодателни и организационни мерки, за да бъде стабилизирана системата и да не се допускат подобни кризи в бъдеще.
Участниците в срещата се обединиха около мнението, че междинните данни за изпълнението на бюджета за 2016 г. показват, че дефицитът в края на годината ще бъде по-нисък от заложения. „Това се дължи най-вече на значително увеличените приходи, които с натрупване спрямо началото на мандата на правителството на Бойко Борисов преди близо две години, са нараснали с над 2 млрд. лева", подчерта министър Горанов. Той бе категоричен, че ако правителството изпълни своя пълен управленски мандат и страната ни не бъде връхлетяна от външни кризи, през 2018 г. държавният бюджет ще бъде балансиран.
Премиерът Борисов очерта пред Реза Бaкир основната институционална рамка, довела до значителното подобрение на резултатите в борбата срещу сивата икономика и контрабандата. Според премиера, регулярните работни срещи, провеждани под негово ръководство между министрите на финансите и вътрешните работи, представители на службите за сигурност, приходните агенции и прокуратурата, са основното средство, довело до значителното повишаване на бюджетните приходи.
Реза Бaкир очерта основните рискове пред развитието на българската икономика, според експертите на МВФ. На първо място това е влошаващата се демографска картина, както и големите икономически и социални дисбаланси между отделните региони в страната. По време на срещата бяха дискутирани мерки за подобряване на управлението на държавните предприятия, както и мерки за стимулиране на частното потребление, като основен двигател на растежа на икономиката. Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на финансите Владислав Горанов се обединиха около мнението, че констатациите от доклада на мисията на МВФ ще бъдат полезни за българското правителство и управленските решения, които ще бъдат взети в бъдеще.
Терористи с БГ паспорти. Въоръжена терористична група, разполагаща с фалшиви български документи за самоличност, е заловена в Сърбия, съобщиха от Външното министерство в Белград. Арестуваните са четирима души, които са се опитали да прехвърлят огромно количество оръжие и боеприпаси през границата с Унгария. Акцията по задържането им е осъществена съвместно от сръбското МВР и служители на БИА (сръбския аналог на ДАНС б.р.).
Според разследващите оръжието и боеприпасите са били предназначени за ислямистки терористични групи в Европа. Сред задържаните са сръбският гражданин Душан Д. на 31 години, 35-годишният Драган Т. от Босна и Херцеговина, 42-годишният Хамеди Абдул от Ирак и Кана Мохамед на 44 години от Сирия. Пътуващите с фалшиви български паспорти са носили със себе си 5 пистолета, оптичен мерник, автоматична пушка, патрони за карабина и пистолет от различен калибър и два автомата М72AB1 и CZ.
Преди няколко дни пък разследване на турски журналисти показа, че голяма част от бежанците се сдобиват с фалшиви български паспорти. Тескеретата струват по неколкостотин евро и се търсят от сирийци, желаещи да стигнат до Германия.
На летище "Аднан Мендерес" в Измир на 6 септември е арестуван 26-годишният сирийски гражданин Хамид, който пътувал за германския град Дюселдорф, представяйки БГ паспорт. По информацията на оперативните служби в Турция се произвеждат най-много фалшиви документи на държави от ЕС.
Приеха окончателно "данък уикенд" 2. Депутатите приеха окончателно "данък уикенд" 2. След като беше уточнено как фирмите трябва да облагат с ДДС използването на служебните коли и имоти за лични нужди, сега се урежда и облагането на хората, които ги използват. Разходите на фирмите за предоставяне на доходи в натура на служители и шефове ще се облагат с данък от 10%, ако са свързани с употребата на собствени, наети или предоставени за ползване активи - например служебни коли, телефони или имоти. Това гласят промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети от депутатите на второ четене.
Бизнесът обаче ще може да избира какво облагане да прилага - новата схема с 10-те процента или действащия досега режим, според който трябва да се плащат данък от 10% плюс осигуровки върху доходите в натура.
Депутатите записаха и прагове, които показват каква част за конкретни видове активи се приема, че е за лично ползване, и каква за служебно. За служебните коли бизнесът може сам да определя доколко се ползват за лични нужди според изминатите километри. Но се дава и възможност за фиксирано разделяне - 50% за служебни цели и 50% - за лични.
Разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, които се използват и за лични нужди, ще се признават за данъчни цели и ако не е издаден пътен лист или друг подобен документ. При недвижимите имоти делът на разходите на фирмата, които ще се облагат с данък от 10%, ще се определя според процента на използваната площ от шефовете и служителите, или според времето, през което са използвани за лични нужди.
За други активи, данъчната основа е 20% от всички разходи, свързани с тях, освен ако фирмата не докаже с документи друг процент. Новият данък влиза в сила със задна дата от 1 януари тази година.
Фирмите, извършващи дейност в страната чрез място на стопанска дейност, трябва да посочват в годишната си данъчна декларация данни за собствениците и за размера на тяхното участие, когато държат над 10%, реши още парламентът.
850 лева данък такси в София, в Бургас с петдесетачка отгоре. 850 лева годишен данък ще плащат превозвачите за всяко такси в София и Варна, с петдесетачка отгоре пък ще е налогът в Бургас. Това предвижда промяна в Наредбата за местните данъци и такси в столицата, след като през април влезе в сила новият данък върху таксиметров превоз на пътници. Всяка община трябва да определи сама размера му между 300 и 1000 лева всяка година до 30 октомври. За тази година обаче този срок е 30 септември.
Друга промяна засяга таксата за разрешение за таксиметров превоз, която пада на 25 лева, като документът вече ще важи само за година. Досега сумата бе 150 лева, а срокът на валидност 3 години.
Доводите за определянето на тази сума са свързани с административните функции на столицата, големият брой таксита в София - 6000. Така в хазна се очакват да влязат 5,1 млн. лева. „Приходите да бъдат целево разходвани в посока поддържане на местостоянките на автомобилите за таксиметров превоз, тротоарите и улиците", пише още в доклада. Ha територията на София са обособени и 103 стоянки за таксита, включващи 607 места.
В синя зона местата за таксита са 67, а в зелена - 102, обясняват вносителите, които твърдят, че размерът на новия данък е обсъден с водещи таксиметрови компании.
На територията на Бургас са издадени 840 разрешителни, пише в доклада си кметът на града Димитър Николов. Това означава, че очакваните приходи са около 750 000 лв. Градоначалникът обяснява, че те ще се използват за ремонт на улици, нови паркинги и детски площадки.
От таксиметровите компании обясниха, че данък „жълта кола" ще е 700 лв. в Стара Загора и едва 300 лв. в Пловдив.
Както „Монитор" писа, планираните приходи от данъка за такситата са около 15 млн. лв. годишно. Тези изчисления бяха на база среден размер на данъка между 500 и 600 лв., при 23 000 жълти коли, работещи в страната.
Разбираемо е желанието на местното самоуправление да се вземат колкото се може повече пари, но трябва да се види дали са съизмерими сумите с крайния резултат, който формира всеки един участник, коментира Румен Крумов, председател на Националния съюз на превозвачите. Според него патентен данък от 900 лв. за Бургас е много като искане за налог. На мен ми е много трудно да определя каква трябва да бъде стойността, но мога да дам пример за последната година, когато е имало патентен данък, това е 2008 г. и налогът за София беше в размер на 635 лв., обясни още той.
Относно това дали по-високият налог ще повиши цената на таксито експертът обясни, че има такава логика. Той уточни, че няма как да си мислим, че цената на продукта ще остане същата, след като има повишение на разходите. Крумов посочи, че към този момент е трудно да се прецени дали ще има протест на шофьорите, но предлаганите стойности на налога в горната граница едва ли ще се харесат.
Людмил Лазаров, шеф на една от софийските таксиметрови компании, обясни, че още е рано да се коментира какви ще са последствията след приемане на патентния данък. Причината е, че може налогът, който се приеме, да не е този, който е предложен към момента. Според него много често стойностите се променят.
Над 100 човека на месец търсят стаж за пенсия. Над 100 човека всеки месец търсят липсващия им по документи осигурителен стаж за пенсия. Това показва проверка на „Монитор" сред водещите консултантски фирми у нас.
„Средно по 8 човека месечно търсят помощта ми за намиране на документи. Това е най-сериозният проблем, с който се сблъскват бъдещите пенсионери заради липсата на архив на предприятието, в което са работили", обясни пенсионният консултант Марин Николов. Загубата на трудова книжка, липса на подпис и печат от някогашния работодател са сред честите причини за дупка в трудовото досие на кандидатите за заслужена почивка.
Практиката на Марин Николов показва, че най-често пред проблема с липсващ стаж за пенсия се оказват хората, работили преди 1997 г. Причината е, че част от предприятията, от които служителите трябва да имат документи, вече са закрити. Така кандидат-пенсионерите трябва да издирват правоприемниците на тези фирми, за да докажат, че са работили в съответната фирма.
„Понякога търсенето на стаж може да отнеме година. Затова доста хора с липсващ до 12 месеца осигурителен период се оказват от тази процедура", заяви пенсионният консултант Милю Герганов. В подобна ситуация е 44-годишният столичанин Йордан, който не може да се възползва от ранно излизане в заслужена почивка заради липсващ стаж.
„По документи ми се губят година и половина стаж за втора категория труд, без която не мога да изляза в пенсия", разказва Йордан. Мъжът обаче не мисли да търси липсващия му трудов стаж. „Времето и парите, които ще изразходя, не си струва. Надявам се да не остана без работа, докато ми дойде време за пенсия", казва софиянецът.
Намирането на липсващите документи, доказващи положения труд, варира между 50 и 150 лв. Срещу 50 лв. пенсионните консултанти ще осигурят възможно най-високата пенсия на кандидата за заслужена почивка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |