България е шансът на обединена Европа. България е шансът за запазването на обединена Европа. Като външна граница на ЕС от страната ни на практика се решава бъдещето на Стария континент, който е изправен пред зловещата заплаха да бъде прегазен от преселниците. Това трябваше да разберат колегите на Борисов от страните членки на ЕС, които се събраха в средновековния братиславски замък край река Дунав за неформалната си среща. Още преди началото й Борисов представи на канцлера на Германия Ангела Меркел и на министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел карта, на която очерта границата ни с Турция.
„Обясних какви усилия полага страната ни и колко километра морска и сухопътна граница охраняваме. Като външна граница на Европейския съюз България се нуждае от конкретна подкрепа и солидарност незабавно", написа Борисов преди началото на заседанието в Братислава.
Ангела Меркел не скри притесненията си и открито заговори, че „ЕС е в критична ситуация" и е нужно чрез действия да се покаже, че европейските лидери могат да подобрят усилията в областта на сигурността, борбата с тероризма, сътрудничеството в сферата на отбраната, икономическия растеж и пазара на труда.
Словашкият премиер Роберт Фицо, чиято страна е ротационен председател на ЕС и който е домакин на срещата, каза, че европейските лидери ще трябва да имат честни и откровени разговори за своята визия за Европа след Брекзит, предаде Франс прес.
Френският президент Франсоа Оланд увери, че страната му полага най-големи усилия в областта на европейската отбрана, но добави, че тя не може да бъде сама в този процес.
Сред основните теми на заседанието бе проблемът с преселниците и очакваната подкрепа от ЕС за охрана на външните граници. България настоява да получи 160 млн. евро за охрана на границата с Турция. Вчера вътрешният министър Румяна Бъчварова обясни, че е изпратено официално искане до ЕС за финансовата помощ. „Очакваме техническа подкрепа, помощ за изграждането на система за видеонаблюдение, както и подкрепа на оперативната ни дейност", подчерта тя.
С 14 млн. лв. ремонтират НДК. От следващия месец започва ремонт на НДК, за който са отпуснати 14 млн. лв. от бюджета.
Постъпили са шест оферти за изпълнение на обществена поръчка с предмет „Проектиране, преустройство и адаптация на основната сграда на НДК за нуждите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.", съобщиха от пресцентъра на двореца на културата. Оттам уточниха, че ако не бъде обжалвано решението на комисията, още в началото на октомври ще започне преобразяването на залите, които ще се използват за неформалните заседания на различните министри от държавите членки. Работните групи, които са в по-малък формат, ще се провеждат в резиденция „Бояна".
От НДК обясниха, че все още не са отворени ценовите оферти на шестте фирми, които са участвали в поръчката.
Ремонтът ще обхване залите 3, 6, 7, 8 и 9 и пространствата към тях. След неговото завършване НДК ще представлява съвременен конгресно-конферентен център на световно ниво, уверяват от НДК. Зала 3 ще бъде мултифункционална зала с възможност за провеждане на различни събития с над 1500 места.
Предвидено е пространството на Нов театър, където досега бе Международният пресцентър по време на избори, да се превърне в най-модерния дигитален център в Европа. Крайният срок е 30 септември 2017 г.
Какво ядем. За да отговорим на фундаменталния въпрос какво ядем, тази седмица надникнахме в хладилниците на четири български семейства с различни доходи, възрасти и занимания. Между тенджерите с домашно приготвена храна, чепките грозде и кофичките с кисело мляко е историята за това как България се промени и разви икономически с отварянето към общия европейски пазар, порастването на доходите и навлизането на търговските вериги. За тези десет години и вкусът, и навиците в потреблението на хората в страната са се изменили съществено.
Добрата новина е, че се храним все по-разнообразно и здравословно. Потребяваме повече вносни продукти, но започваме да търсим и ценим качеството на българските плодове и зеленчуци и се стремим към директен контакт с производителя, когато става дума за основните храни на трапезата ни като месо, хляб и сирене.
Културата на хранене на българите, погледната през статистиката на продажбите и потреблението, отваря вратата и към един динамичен и интересен пазар, на който, освен че гостуват световни тенденции като интереса към чистата храна, се оглежда и социалната поляризация на българското общество. В крайностите, които обитават българите с по-високи доходи и всички останали потребители, се вижда силуетът на стопяващата се средна класа в България и дупката, която тя оставя в средния сегмент на потребление.
Доминирането на цели категории храни от "евтиното" и от имитиращи продукти допринася за растящото недоверие на хората към качеството на продуктите, които се предлагат на нашия пазар. Въпреки опита на потребителски организации да повдигнат завесата върху това какво има в храната ни усилията на съвестните производители да информират потребителите и на веригите да отговарят на потребителските желания за повече прозрачност голямата битка с ментетата в България все още предстои.
1. Здравето е храна, храната е здраве
Стремежът към здравословно хранене става все по-ясно изразен и през ръста на биосектора, и през тенденцията да се готви у дома
2. Ех, а едно време какво сирене имаше
Недоверието в качеството на продуктите е масово явление
3. Ако ще е домат, да е български
Ядем повече вносни храни, но държим плодовете и зеленчуците да са родно производство
4. Къде ни е средната класа
Нараства търсенето в premium сегмента, но масовият вкус все още се диктува от евтиното
5. Скъсяваме пътя на храната
Търговските вериги доминират пазара, но расте интересът към модела "директно от производителя".
Как тихата битка за ООН стана шумна. Прилича на политически трилър, само че се случва на живо и залогът е съвсем истински. Опитът да се смени номинацията на България за шеф на ООН - Кристалина Георгиева да замести Ирина Бокова, включи България в сюжет от световен мащаб. Играта, чиито последни ходове се разиграха в София, се води практически на всички континенти. Замесени са от германската канцлерка Ангела Меркел, през председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер до Владимир Путин и лидерите на други големи държави.
В средата на тази седмица изглеждаше, че интригата в нея изчезва - българското правителство не оттегли подкрепата си за Ирина Бокова и не номинира Кристалина Георгиева. Усещането, че играта е свършила, обаче е погрешно. Всъщност на Бокова беше дадена малка отсрочка - до 26 септември. След предстоящото тогава неформално гласуване в ООН тя най-вероятно ще бъде извадена от играта. После, освен ако ситуацията не се промени драматично от нещо неочаквано, Кристалина Георгиева сигурно ще бъде номинирана от българското правителство и веднага подкрепена от няколко други източноевропейски държави. Всъщност според различни източници организацията за това вече е била създадена за началото на тази седмица. От българска страна също всичко е било готово, включително външно министерство е имало изработен проект на правителствено решение за смяна на номинацията. Очаквало се е и издигането на Георгиева да бъде веднага подкрепено от Виктор Орбан, който тази седмица беше на посещение в България.
Това, което спря засега изпълнението на този план, е рязката намеса на Русия в играта. Заради собствени, вероятно доста различни, цели Кремъл размаха публично пръст и думите му бяха подети и усилени от ехото на Москва в България - политиците от БСП и част от подкрепящите Бокова активисти. Те натрупаха напрежение по темата и успяха да изнервят и дори стреснат премиера Борисов, който промени в движение договорения с много страни план.
Епизод 1: Интригата изплува на повърхността
Според различни източници през последните месеци тече изключително активна, но много тиха кампания в подкрепа на номинацията на Кристалина Георгиева за шеф на ООН. Тя се случва предимно извън България, като българските институции не играят особена роля в нея. Задвижването на плана за нейната номинация се случва най-вече заради категоричния отказ на две от основните страни в Съвета за сигурност на ООН - САЩ и Великобритания, да подкрепят сегашния български кандидат Ирина Бокова. Тази ситуация в никакъв случай не беше неочаквана. Още преди Бойко Борисов да реши да потвърди номинацията на Бокова, направена от кабинета "Орешарски", представители на двете държави достатъчно ясно за езика на дипломацията бяха заявили, че няма да я подкрепят. Това не попречи на българския премиер да издигне Бокова, като аргументите му тогава бяха основно вътрешнополитически. За нея настояваха основно представителите на АБВ, които бяха част от управляващата коалиция. Това заедно с намеците, че ако не номинира Бокова, тя може да участва в президентските избори, убедиха Борисов да я издигне официално в надпреварата за шеф на ООН.
Към това се прибавя и друг аргумент. В момента Кристалина Георгиева има изключително влиятелен ресор в Европейската комисия, който дава реална възможност за намеса в съюза. При евентуалното й оттегляне на България вероятно ще бъде даден нов ресор и това изглежда като загуба, погледнато откъм София, дори и ако тя стане шеф на ООН. Ню Йорк е далече, няма никаква власт тук и по-важното - никакви еврофондове.
Официалната номинация на Бокова от България обаче очевидно не беше достатъчна, за да й донесе победа. Неубедителното й представяне на индикативните гласувания предизвика засилена дипломатическа активност за номинирането на Георгиева. Според неписаните правила при тази процедура за избор на генерален секретар на ООН кандидатите, които получат слаба подкрепа, следва да се оттеглят, за да стане по-лесно да се намери компромис между различните държави. Няколко от номинираните вече го направиха. Един от почти сигурните елементи в пъзела около намирането на заместник на Бан Ки Мун е, че кандидатът трябва да е от Източна Европа. Никъде няма изрично записано изискване за ротация между различните региони, но в случая е достатъчно, че за това силно настоява Русия. Разбира се, тази позиция не е окончателна и също подлежи на договаряне, но засега е в сила. Другият фактор е, че тъй като никога глобалната организация не е оглавявана от жена, много неправителствени организации и държави членки биха искали да видят женски генерален секретар.
И тъй като никоя от представителите на Източна Европа от женски пол сред сегашните кандидати (не само Бокова) не се представя добре на индикативните гласувания, се появява нуждата от нова номинация. В този момент на сцената, или по-скоро зад кулисите, излиза името на Кристалина Георгиева. Подкрепата за нея идва от няколко държави, които смятат, че тя може да е компромисният кандидат. Първото съобщение за това беше направено миналия уикенд от Талал ал Хадж, шеф на бюрото на телевизия "Ал Арабия" в ООН. Той съобщи, че Унгария, Латвия и Хърватия с подкрепата на Германия смятат да номинират българската еврокомисарка за генерален секретар на световната организация. Според него, ако бъде издигната от три източноевропейски държави, Георгиева ще бъде кандидат на Европейската народна партия (ЕНП). Ал Хадж твърди още, че планът за нейната кандидатура е бил финализиран в неофициални разговори на срещата на Г-20 в Китай преди седмица.
Впоследствие се разбра, че тази информация е вярна, макар и само отчасти. Невярното в нея е, че Кристалина Георгиева може да бъде номинирана от друга държава. Теоретично това е възможно, но би изглеждало изключително несериозно - все пак защо ООН ще иска за генерален секретар някого, когото дори собствената му страна не признава за достоен. Според източници, запознати с неофициалните усилия за издигането на Георгиева, подкрепата за нея е дори по-голяма. Сред държавите, които се цитират, са още Румъния и Полша, както и няколко западноевропейски държави. Още преди време Великобритания, която е постоянен член на Съвета за сигурност, заяви в прав текст на Борисов, че предпочита Георгиева като кандидат. Британски дипломати потвърдиха пред "Капитал" (разбира се, неофициално, защото в тази игра никой не говори на висок глас), че тази подкрепа остава.
Идеята обаче е на първо време да се заяви подкрепа само от Източна Европа, тъй като това ще направи кандидатурата много по-силна. В момента държавите от региона не са обединени около обща номинация, което може лесно да провали идеята за географска ротация при избора на генерален секретар. Европейската народна партия, за която Ал Хадж споменава, не може да издигне кандидат за ООН, но според други източници представители на ЕНП са включени в кампанията за номинацията на Георгиева. "Групата на ЕНП няма никаква роля в номинацията на кандидати за ООН - това е работа на националните правителства. Разбира се, ние ще бъдем доволни, ако тя бъде избрана за поста и това ще бъде голяма загуба за Европейската комисия, където тя върши отлична работа", заяви за "Капитал" говорителят на ЕНП.
В информацията на арабския журналист обаче има нещо друго вярно - участието на Германия в този процес. Това беше потвърдено преди няколко дни по доста зрелищен и необичаен за дипломацията начин.
Епизод 2: Великата дипломатическа война
В началото на седмицата говорителката на руското външно министерство Мария Захарова направи нещо напълно неочаквано. В официално изявление тя съобщи информация от неофициални разговори, проведени по време на срещата на Г-20 в Китай. "Неотдавна, по време на срещата на Г-20 в Ханчжоу, германският канцлер се опита да говори с руските лидери относно възможната руска подкрепа за друг страничен кандидат от България, а не за издигнатия официално", каза Захарова. "На това ясно и еднозначно на госпожа Меркел й е било казано, че промяната в кандидатурите на държавите за поста в ООН е изключително и единствено суверенно решение на самата страна и каквито и да било опити да се влияе пряко или косвено върху подобни решения са неприемливи", допълни говорителката на руското външно министерство. От това заявление стана ясно, че най-силният политик в Европа подкрепя кандидатурата на Георгиева. Но руският ход е изключително нетипичен по две причини: първо, разговори между лидери на държави, проведени при закрити врати, обикновено остават на четири очи, особено ако не е постигнато споразумение. И второ, като постоянен член на Съвета за сигурност Русия знае много добре как се играе тази игра и нарушава правилата й с ясното съзнание, че ще спечели друго.
От една страна, Москва открито дразни Меркел, с която е във враждебни отношения от доста време насам. Берлин реагира много остро. "Да разпространяваш неверни неща от официално заемана позиция е неприятелско поведение. Ние от своя страна се придържаме към фактите", каза говорителят на германското външно министерство. Темата коментира и говорителят на правителството в Берлин. "За поста председател на ООН има много кандидати и Георгиева не е един от тях. Германия предпочита да не бъде замесвана в спекулациите за отделни личности", каза той.
На пръв поглед изглежда, че тази размяна на дипломатически шамари изключва номинацията на Кристалина Георгиева, но по-продължително вглеждане показва, че това не е така. Ако се прочетат внимателно думите на говорителката на руското външно министерство, се вижда, че в тях няма никаква позиция срещу сегашната еврокомисарка.
Русия просто се възползва от колебанията и неумението на българското правителство да взима бързи и категорични решения и открито внушава, че България, както и други държави от Източна Европа, са васални държави на Запада заради членството си в ЕС - не могат да взимат самостоятелни решения, а са само "жертви" на натиск. С този си ход Русия се надява да изглежда като едва ли не загрижена за българската свобода. Тази игра, разбира се, е стара и сега показа единствено кой продължава руските опорни точки в България.
Всеки трети българин живее в тежки лишения. Всеки трети българин живее в тежки материални лишения. Те се затрудняват да си платят навреме основни разходи като наем, сметки за ток, вода и отопление или пък погасяване на кредит. Това показват данни на НСИ за 2015 г., които Европейската комисия използва за проследяване на напредъка в борбата с бедността и социалната изолация. Изглежда само телефонът и телевизорът са повсеместно достъпни - от тях се лишават съответно 3% и 2%.
Над 53% от хората нямат как да посрещнат неочаквани разходи със собствени средства. 60.3% не могат да си позволят дори една седмица почивка извън дома. 37% от населението не може да си позволи консумация на месо, пиле или риба всеки втори ден.
22% от хората, или близо 1.6 млн. българи преживяват с по-малко от 326 лв. на месец - това е линията на бедността за 2015 г. Тя се измерва като 60% от средния доход на човек. Миналата година индикаторите за бедност у нас са се влошили, защото делът на бедните хора се е увеличил с 0.2%. Освен това над 41% от българите са в риск от бедност, т.е. живеят с материални лишения и в домакинства на безработни. Това означава близо 3 млн. души и те се увеличават с 1.2% спрямо предходната година.
По области бедността е много различна. Най-бедната област у нас е Шумен, сочат данните на НСИ. Там почти 31% от населението е под линията на бедност за региона - 283 лв. Варна е втората най-бедна област - с 28% от хората под линията на бедност за областта - 353 лв. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Кюстендил и Силистра - с по 11% и Габрово - с 13%. За Кюстендил измереният праг на бедност е 290 лв., за Силистра е 287 лв., а за Габрово - 326 лв.
Ако се вземе отново 60% от средния общ разполагаем нетен доход на домакинствата по области, се получава, че най-ниската линия на бедност има в Кърджали - 189 лв. и в Пазарджик - 216 лв. месечно на човек. Най-високия праг имат столицата - 504 лв., Варна - 353 лв. и Перник - 352 лв.
Наблюдават се съществени различия в разпределението на бедните от различните етнически групи според икономическата им активност. В българската етническа група мизерията засяга най-много пенсионерите - 50% от тях са под линията на бедност. При ромите пък най-много бедни има сред безработните - 44%. При работещите бедни турците са първи - 27%. В тази група попадат и 19% от българите.
Разглобяването на малките реактори в "Козлодуй" ще струва 1.1 млрд. евро. Общо около 1.1 млрд. евро ще струва извеждането от експлоатация на четирите малки блока в АЕЦ "Козлодуй". Процедурата по спирането на реакторите започна през 2003 г. и от тогава вървят дейности по тяхното обезвреждане и разкомплектоване. В момента работят само двата хилядника - пети и шести блок на Първа атомна. Оценката за сумата, която ще е нужна до пълното разглобяване на блоковете и на реакторите, е на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", което се занимава с извеждането им от експлоатация.
Според анализ на Европейската сметна палата, който ще бъде представен на 20 септември, спирането на ядрени мощности в България, Литва и Словакия ще струва "няколко милиарда евро", съобщи investor.bg. Докладът на палатата ще проследи напредъка на държавите след 2011 г. Тогава одиторите констатираха, че има забавяне в извеждането от експлоатация на ректорите. Отделно от това бяха засечени преразходи по част от дейностите.
В рамките на преговорите за присъединяване към ЕС България, Литва и Словакия се съгласиха да се откажат от част от старите си реактори, произведени в бившия Съветски съюз, и те бяха затворени. Целта според ЕК бе повишаване на ядрената безопасност на страните. Като компенсация за България бе създаден специален фонд - "Козлодуй", който финасира работата по извеждането на първи до четвърти реактор. Освен това средства от фонда отиват за ремонти, свързани с енергийната ефективност, за улично осветление, за преминаване на домакинствата към отопление с природен газ и др.
Въоръжени нахлуха в дома на Стоян Александров. Двама въоръжени мъже с бейзболни шапки на главите нахлули в петък сутринта в дома на бившия финансов министър Стоян Александров и обърнали къщата наопаки, докато търсели документи, съобщиха запознати пред "24 часа".
Александров, който тези дни бе намесен в скандал със заеми, по това време не бил в къщата си в Горна баня. Въоръжените обаче се натъкнали на 24-годишния му син, който безуспешно ги преследвал по улицата.
Инцидентът, за който е уведомена и полицията, станал след 9,15 ч.
Петнайсетина минути по-рано Стоян Александров напуснал къщата и отишъл на лекции в УНСС. В дома му останал синът му Петър, който вече бил буден, с лаптопа в ръце на леглото си. Той дочул шум от околните стаи, дори от близката баня.
Младежът решил, че баща му още не е излязъл, и продължил да работи на компютъра си. Внезапно обаче вратата на стаята му рязко се отворила и вътре нахлул мъж, въоръжен с пистолет, с нахлупена ниско над очите му бейзболна шапка. "Не е той!", извикал непознатият на съучастника си, който в същото време бил в съседната стая. В следващия миг хукнал да бяга навън.
Петър последвал мъжа из цялата къща, на двора и дори на улицата, но не успял да го настигне. Той се обадил в 9,25 ч, за да съобщи за случилото се на баща си. Малко по-късно в къщата пристигнала полиция.
Според една от версиите са търсели документи, свързани със спорове за заеми На местопроизшествието е направен оглед. Криминалистите разпитват съседи на семейството.
Гледат се и записи от камерите на къщата на Александров, както и по улицата, на която живее. Повечето от тях обаче не работили или били насочени към входовете на имотите.
Според криминалисти въоържените са преододели две врати. Според Петър и Стоян Александрови външната врата на къщата и още една - в двора, били заключени при нахлуването на двамата въоръжени мъже. Те обаче успели да проникнат в дома им, без да ги разбиват.
Източниците на "24 часа" твърдят, че със сигурност неизвестните нападатели не са имали за цел обир на къщата, защото не са взели пари и ценности, оставени на различни открити места в жилището. Те са отваряли гардероби и чекмеджета. Изхвърляли са вещите оттам, като очевидно са търсели нещо друго. Според семейството - документи.
В дома си Александров пазел договори, документи за ипотеки и копия от съдебни дела, по които е страна. Не е изключено акцията в дома на Стоян Александров да е свързана с обвинението в лихварство, отправено от негови длъжници в репортаж по Би Ти Ви.
По случая прокуратурата образува проверка. Бизнесмени твърдят, че бившият министър и банкер е раздал над 70 заема на физически лица срещу лихва и договорни ипотеки в негова полза.
Един от тях се оплака, че е подписал за 300 хил. евро, но получил 50 хил. евро по-малко. От няколко години клиентите на Александров водят дела срещу него в съда, както и той срещу тях.
Пред "24 часа" Александров заяви, че разполага с финансови средства заради високите длъжности, които е заемал през годините, и това е станало причина да дава заеми срещу лихва, но върху всички суми са платени данъци, за което знаели и в НАП. Работи се по няколко версии за нахлуването.
Не е изключено да става дума и за сплашване заради бизнес делата на семейството. Стоян Александров предполага, че нападателите са търсили документи в къщата му.
Метрото вози 350 хиляди софиянци на ден. 50 000 софиянци всеки ден пътуват с най-удобния, бърз и екологичен обществен транспорт - метрото. С пускането на последната нова метростанция "Витоша" това лято двете линии на столичния метрополитен вече са с дължина 40 км и имат 35 станции. В последните няколко години метрото е най-големият инфраструктурен обект в София.
Първият участък от линия 1 с 5 станции и дължина 6,5 км от бул. "Сливница" през кв. "Люлин" до бул. "К. Величков" е пуснат в експлоатация на 28 януари 1998 г. В следващите 10 години линията е разширявана поетапно, като през 2009 г. общата ѝ дължина достига 18 км с 14 метростанции. Мащабното строителство на метрото обаче започва през 2009 г., след като проектът за разширението му е включен за финансиране в Оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 г. Той включва три етапа.
Първият е участъкът от "Надежда" през Централна жп гара до бул. "Черни връх". Има 7 метростанции, дълъг е 6,4 км и включва два подземни паркинга. Пуснат е в експлоатация на 31 август 2012 г. Тогава е завършен и участъкът от "Обеля" до надлез "Надежда" с дължина 4,2 км и 4 станции. Разширено е депо "Обеля" и са доставени 12 влака - всеки с капацитет 1100 пътници.
На 25 април 2012 г. пък е завършено трасето от "Младост 3" до бул. "Цариградско шосе", който е 2,5 км с 2 станции и буферен паркинг. Миналата година линиите на метрото се разшириха с още две трасета - от бул. "Цариградско шосе" през кв. "Дружба" до летище София и от "Младост 1" покрай Бизнеспарка до "Младост 4".
Така метромрежата на столицата се удължи с още 7,7 км и 7 станции. На 20 юли тази година пък беше пусната новата станция "Витоша", част от втората линия. Така метрото вече заема 30% от системата на градския транспорт в София.
През 2019 г. то ще се разшири с още една нова линия и 12 метростанции, като 7 от тях вече се строят. 25% по-малко трафик, 18% намаление на катастрофите, 15% - на шума, и 79,5 хиляди тона годишно спестени вредни газове - това са само част от обществените ползи, които осигурява метрото.
Благодарение на високата скорост на пътуване с него - до 80 км в час, и голямата превозна способност - 50 000 пътници в час, времето на пътуване с метро до центъра отнема само 10-15 минути. Според експерти то пести по 115 000 човекочаса дневно на софиянци.
Нова линия с 12 станции свързва Горна баня с "Левски" след 3 г. София ще има чисто нова метролиния след три години и половина. Тя ще свързва кварталите "Горна баня" и "Левски". От началото на годината се строят 7 от общо 12 станции. Преместени са инженерните мрежи, изграждат се конструкциите на станциите, като средно изпълнението е 10-15%.
Третата линия ще е тип "леко метро" и с прозрачни прегради на пероните за по-голяма сигурност на пътниците. Цялото ѝ трасе е 16 км с 18 станции - от бул. "Ботевградско шосе" през бул. "Вл. Вазов", центъра, кв. "Овча купел" до околовръстния път при кв. "Горна баня". Проектът е разделен на 3 етапа.
Първият е централният участък от бул. "Вл. Вазов" до ул. "Житница" и бул. "Цар Борис III". Той ще бъде изграден чрез тунелопробивна машина, която ще започне да копае тунелите през 2017 г. В момента се строят 7 от станциите, а работите по тази при бул. "Вл. Вазов" ще започнат през ноември. Етапът включва 7,8 км трасе, изграждане на депо и доставка на 20 влака.
Строителството на втория етап, който включва 4 станции и 4 км трасе от "Красно село" до околовръстния път при "Горна баня", ще започне през 2017 г. На станцията при околовръстния път ще има и жп гара за пътуващите с влака София - Перник.
Всички 12 станции се финансират от Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" и местно съфинансиране. За източния участък на линията от бул. "Ботевградско шосе" до бул. "Вл. Вазов" няма финансиране.
С пускането на целия трети лъч, който ще се пресича с първия при Софийския университет, а с втория - при НДК, метрото ще обслужва над 50% от пътуващите с градски транспорт в София.
ЕС ни дава Е160 млн. да пазим границите - 108 млн. веднага, останалите - до седмица. Европейският съвет реши от бюджета на комисията да се отпуснат 160 млн. евро, които българският премиер Бойко Борисов поиска за охрана на границата ни срещу бежанската вълна.
Това обяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, след срещата на европейските лидери в Братислава вчера. Юнкер специално придружи Борисов пред българските медии, за да обяви, че искането на страната ни ще бъде изпълнено. „И това е благодарение на многократните интервенции на българския премиер", не пропусна да отбележи шефът на Еврокомисията.
„Искам първо да благодаря на тези, които най-силно ни подкрепиха - канцлерът на Германия, премиерите на Полша, Унгария, Словакия, Италия - в общи линии всички. Колегата Ципрас (б.р. премиерът на Гърция Алексис Ципрас) също съдейства. Ясно е на всички, че България се справя прекрасно с охраната тези хиляди километри граници. Имаше проявена солидарност и оценка на труда ни", коментира премиерът. Той ясно даде да се разбере, че не става въпрос просто за едни пари, които страната ни има от къде да извади, а е имало нужда
Европейският съюз да покаже, че е солидарен и загрижен с усилията, които България полага за опазване на външната граница на Общността от миграционния натиск. „Ние имаме пари да си извадим да си платим, но няма да е честно сама да си плаща държавата. И така е и записано изрично в решението", каза премиерът. „Сега дори чешкият премиер посочи, че оттук-нататък във всички изказвания трябва да се отбелязва, че тези пари се дават за да бъде поощрена добрата работа на България", добави Борисов.
По думите на Юнкер още в късния следобед по време на срещата са отпуснати 108 млн. евро за България, а останалите 52млн. лв. ще бъдат платени през следващите дни, когато бъдат намерени механизми за освободждаване на допълнителни средства от бюджета на ЕК. „Просто се оказа, че в момента в бюджета на ЕК има точно 108 млн. евро, които могат да бъдат осовбодени в рамките на деня, разясни след това Борисов, допълвайки именно, че е искал още след края на тази среща да се прибере в България с отпуснати средства. По думите му тази бърза реакция също е показателна за солидарността на ЕС, тъй като МВР едва ден по-рано е подготвило апликационните форми и е изпратило в Брюксел пет проекта за подобряване охраната на българската граница, които имат нужда от финансиране. „Повтарям всички са наясно, че в момента имаме ръст на икономиката и не въпроса в парите. Това е, за да се покаже европейската солидарност", заключи Борисов.
100 офицери от Фронтекс идват у нас
Определени са 100 допълнителни офицери от Фронтекст, които ще дойдат у нас, за да помагат в охраната на границата. Това заяви в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. По думите на вицепремиера през следващите два месеца натискът по границата няма да спре, но се очаква външната помощ да дойде най-късно до 6 октомври, а военните ще пристигнат с техника и кучета. Бъчварова обясни още, че ще се дислоцират повече сили по границата, които ще се разположат по критичните й точки.
Новите пенсионери намаляха с 6500 заради скока на възрастта. С 6513 са намалели новите пенсионери за година. През изминалите 9 месеца в заслужена почивка са излезли 39 128 души, навършили възраст и стаж за пенсия. В сравнение с същия период на миналата година броят им е намалят с 14%, показват данни на Националния осигурителен институт. „Основната причина за намалението е ръстът с по 2 месеца на пенсионната възраст и стаж от началото на годината", обясниха от НОИ. След 2-годишно замразяване на възрастта за пенсия тази година тя беше увеличена с 2 месеца. Така жените от най-масовата трета категория труд трябва да работят до 60,10 г. и да имат поне 35,2 г. осигурителен стаж. Мъжете пък ще се оттеглят на 63,10 г. при условие, че имат 38,2 г. трудов опит.
Размразяването на пенсионната реформа доведе до спад на новите пенсионери за първи път от 2 г. Данните на НОИ отчитат намаляване и на инвалидните пенсии. От началото на годината до края на септември заради болежки в пенсия са излезли 21 332 души,
или с 2488 по-малко спрямо деветмесечието на 2015 г. Въпреки намаляването на инвалидните пенсии всяка трета новоотпусната сума за старини е заради заболяване. Повече от година министерствата на социалната политика и на здравеопазването работят върху нова методика за определяне на работоспособността. Идеята на ведомствата е хората със здравословни проблеми да минават пред две комисии - медицинска, която ще определя степента на заболяване и социална, която
ще решава дали и какво може да работи болният.
В случай че работникът не може да се върне на позицията, която е заемал преди поставянето на диагнозата, той ще получи инвалидна пенсия. Ако обаче болестта не пречи на трудовата му дейност, то тогава служителят няма да се пенсионира предсрочно.
С цел да се намали броят на младите пенсионери, правителството въведе пенсионна възраст и за полицаи и военни. От тази година освен нужните 27 г. осигурителен стаж, 18 г. от които в системата, униформените трябва да са навършили поне 52,10 г. Статистиката показва, че заради промените излизащите в пенсия служители под пагон са се увеличили 3 пъти за година. От януари до септември служба са прекъснали 6294 души.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |