Американски гигант купува проект на "Асарел" край Пазарджик. Една от най-големите компании за добив на мед в света - американската Freeport-McMoRan, купува българската "Асарел-експлорейшън", която държи правата за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площта "Боримечково" в района между Пазарджик и Панагюрище. Това става ясно от съобщение за предстояща концентрация, постъпило в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Прекият купувач е холандската Freeport-McMoRan Bulgaria B.V., която е част от американската група, а българското дружество е еднолична собственост на медодобивната "Асарел-Медет". За момента цената не се съобщава.
Сделката е интересна по няколко причини. Първо, чрез нея американската компания, чиито акции се търгуват на борсата в Ню Йорк, навлиза на българския пазар, и то в момент, когато преструктурира дейността си в световен мащаб, за да намали дълговете си. Това може да означава, че вижда потенциал в находището.
Освен това според официалната презентация на сайта й Freeport-McMoRan оперира основно големи мини с дълъг живот. В същото време "Асарел-експлорейшън" е получила разрешение за проучване в площта едва преди около година, което означава, че проектът е на сравнително ранен етап и запасите едва ли са ясни. До редакционното приключване на броя от компанията не коментираха защо са решили да продават сега.
Млада компания
От уведомлението до КЗК става ясно, че холандската компания ще придобие едноличен контрол върху "Асарел-експлорейшън". Сделката потенциално би могла да окаже въздействие върху пазара на търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в България и затова е обявена пред антимонополното ведомство.
"Асарел-експлорейшън" е сравнително млада компания. Създадена е в началото на 2013 г. и е с предмет на дейност геоложка и миннопреработвателна дейност, търсене, проучване, добив и търговия с полезни изкопаеми. Капиталът й е 178.4 хил. лв., а едноличен собственик е "Асарел-Медет". През последните години самата "Асарел-Медет", която оперира медната мина край Панагюрище, придоби няколко проекта в България на различен етап на развитие. Най-напреднал е този в Брезник, където компанията ще добива златно-сребърни руди. Концесионният договор беше подписан в началото на тази година.
"Асарел-експлорейшън" притежава разрешение за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми (медни руди) в площта "Боримечково", която попада на териториите на общините Панагюрище, Пазарджик и Лесичово и е с обща площ 103 кв. км. То е издадено през септември 2014 г. по време на служебното правителство на Георги Близнашки, но влиза в сила в края на миналата година, когато е подписан договорът с ресорното Министерство на енергетиката. Проектът в "Боримечково" на практика е в начален етап. Разрешението за проучване е със стандартния срок от три години, а от отчета на компанията за 2015 г. става ясно, че започването на проучвателни дейности там е една от приоритетните задачи за тази година. В случай че резултатите от първата фаза са положителни, "Асарел-експлорейшън" планира да поиска удължаване, за да регистрира геоложко откритие.
От отчета се разбира още, че дружеството очаква да получи разрешение за търсене и проучване в още една площ - "Свобода", за което е подала заявление. Справка в регистъра на енергийното министерство показва, че такова разрешение все още не е издадено.
Световен играч
Въпреки че проектът е на твърде ранен етап, за да може да се каже дали и какви запаси има в "Боримечково", "Асарел-експлорейшън" е привлякла вниманието на една от най-големите компании в сектора в световен мащаб, с приходи от близо 16 млрд. долара за миналата година. Базираната във Финикс, щата Аризона, Freeport-McMoRan се занимава с проучване и добив на руди, нефт и природен газ, а портфейлът й с метални активи включва седем медни мини в Северна Америка, две в Южна Америка и една медно-златна мина в Индонезия. Освен това компанията има металургични заводи за производство на мед в САЩ, Европа, Южна Америка и Африка. Според информация на сайта й тя е на второ място в света по производство на мед, като държи около 8% от пазара. Freeport-McMoRan е също най-големият производител на молибден и значителен производител на злато, нефт и газ. В световен мащаб за компанията работят 75 хил. служители и подизпълнители.
Поевтиняването на медта и петрола се е отразило на финансовите резултати на компанията, като през миналата година приходите са се свили с една четвърт, става ясно от отчета й. Към края на 2015 г. общите дългове на дружеството са били в размер на 20.4 млрд. долара. За да намали задълженията си, през тази година Freeport-McMoRan реши да продаде част от активите си и да оптимизира портфейла си. Най-голямата сделка досега е за проекта Tenke в Конго, където се добиват мед и кобалт. Freeport-McMoRan продаде своите 56% на китайската China Molybdenum Co. за 2.65 млрд. долара плюс ангажимент за допълнителни плащания в зависимост от цената на металите през следващите две години. Наскоро дружеството се раздели и със свои активи за добив на нефт и газ в Мексиканския залив, които бяха придобити от Anadarko Petroleum за 2 млрд. долара и допълнителни 150 млн. долара, които ще се изплащат от бъдещия добив. След сделката президентът и главен изпълнителен директор Ричард Адкерсън коментира, че с това продадените през 2016 г. активи са достигнали 6 млрд. долара.
Като цяло чуждестранните инвеститори в рудодобива в България се броят на пръсти. Най-големи са проектите на канадската Dundee Precious Metals, която оперира медно-златния рудник в Челопеч и започва разработването на нова мина край Крумовград.
Три министерства ще отговарят за даряването на храни без ДДС. Освобождаването от ДДС на дарени храни ще става по процедура, в която роля ще имат три министерства и още няколко институции. Тя ще бъде съпроводена със сериозни контролни механизми, за да бъдат елиминирани възможностите за злоупотреби. Това стана ясно след среща между финансовия министър Владислав Горанов, земеделския министър Десислава Танева, омбудсмана Мая Манолова и други заинтересовани институции и неправителствени организации. На нея са били обсъдени стъпките по цялата процедура, механизмите за контрол и за регистриране на хранителна банка и взаимоотношенията между нея, търговците и институциите.
Процедурата трябва да бъде детайлно разписана преди второто четене на промените в закона за ДДС, с които дарените храни ще бъдат окончателно освободени от данъка. Преди две седмици депутатите одобриха на първо четене в залата поправки, предложени от депутатите Петър Славов и Мартин Димитров (РБ), според които търговците ще могат да даряват без ДДС хранителни продукти на стойност до 0.5% от годишния им оборот. Така след години дебати благородната инициатива е на крачка по-близо до реализиране и в България.
В същото време обаче от Българска хранителна банка (БХБ), която от години се бори за освобождаването на дарените храни от данък, споделят притеснения, че тежката процедура и прекомерно завишените изисквания към хранителните банки могат да бюрократизират процеса и да го лишат от ефективност. От организацията подготвят писмо до финансовото министерство, с което ще предложат добри примери от европейската практика и мерки за облекчаване на процедурата по даряването.
Процедурата
Целта на законопроекта е да мотивира големите вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят. Същевременно обаче финансовият министър обясни, че преди да даде съгласието си за промените, ще изисква сериозни гаранции срещу злоупотреби, за да не пострада фискът. По думите му, ако няма злоупотреби, мярката ще носи потенциална загуба от 7-8 млн. лв. годишно за бюджета, което е допустимо.
В понеделник Владислав Горанов представи накратко механизма за контрол, който ще бъде предложен на народните представители. Предвижда се министърът на здравеопазването заедно с министъра на земеделието и храните да определят кои храни могат да бъдат дарявани и в какъв срок. Приетите на първо четене поправки в закона за ДДС предвиждаха продукти да могат да се даряват до месец преди изтичане на крайния им срок. Решението до кои хора, институции и социални заведения да достигат даренията пък ще се регламентира със специален списък от министъра на труда и социалната политика.
Контролът върху самото качество на храните ще се извършва по сегашното законодателство и ред от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Притеснения за
ролята на хранителната банка
Операторът, който ще получава даренията и ще ги разпределя, е хранителната банка, за това и за нея има разписани сериозни изисквания. За да получи регистрация за такава, тя трябва да е юридическо лице с нестопанска цел, освен това и регистриран оператор на храни. "Хранителната банка трябва да гарантира, че се дарява качествена храна и тя достига до когото трябва, затова изискванията, които сме заложили в законопроекта, са доста сериозни. Този посредник е важен, за да може да има въобще хранително банкиране и държавният контрол да работи", коментира финансовият министър. Именно тя ще бъде мястото за контрол от страна на БАБХ и НАП.
Редом с това обаче от банката ще се изисква и да покрива поне 30% от територията на страната. Именно това е едно от най-сериозните притеснения на Българската хранителна банка. В момента това е единствената неправителствена организация в страната, която има известен опит, капацитет и инициатива, за да поеме тази роля, още повече че освобождаването от налог на дарените храни е кауза на организацията от създаването й.
БХБ обаче не може да покрие изискванията за териториално покритие. "Ние функционираме от 5 години и благодарение на изградената ни мрежа от партньорски организации успяваме да достигнем до около 80 населени места, но не и в минимум 85 общини, каквото изискване се обсъжда сега", коментира Цанка Миланова, председател на БХБ, пред "Капитал Daily".
Мотивацията на финансовия министър за изискването за такъв крупен оператор е, че върху голям субект се упражнява по-лесен контрол. За изграждането на подобен капацитет обаче се изисква сериозна инфраструктура, което означава и доста средства, с които неправителственият сектор като цяло не разполага.
В момента единствената организация, която има подобно териториално покритие, е Българският червен кръст. По думите на Цанка Миланова обаче БЧК няма нужния опит с дистрибуцията на недълготрайни хранителни продукти и това може сериозно да спъне процеса по достигането на храните до крайно нуждаещите се.
От БХБ ще предложат на ведомството на Горанов в изискванията за покритие да се взима предвид и мрежата от партньорски организации на операторите.
Опасност от бюрократизация
От БХБ имат опасения и за цялостното бюрократизиране на процеса по даряването заради въвличането на цели три министерства и още няколко други институции. Един от конкретните проблеми, които виждат, е делегирането на социалното министерство на правото да определя кои институции и социални заведения да получават дарения.
"Притесненията ни са, че министерствата като цяло са много негъвкави и тромави структури и често не могат да реагират бързо в нужните моменти - например при извънредни обстоятелства. Както знаем, в тези структури обикновено регистрите се обновяват веднъж годишно, а може да има ситуация на рязко настъпила нужда", казва Цанка Миланова. БХБ ще предложи водеща роля в този процес да има хранителната банка, която, работейки на терен, е по-добре ориентирана в нуждите.
Миланова добавя, че са били обсъждани и други мерки срещу злоупотреби, които могат да забавят значително процеса на дистрибуция, като поставяне на специални надписи, печати или лепенки на всеки продукт. "Надявам се в крайна сметка да бъдат одобрени работещи и ефективни механизми, които да гарантират нужния контрол, без да спъват процеса", каза председателят на БХБ.
Равносметката - по-скоро позитивна
Като цяло от Българска хранителна банка са доволни, че инициативата по освобождаването на храните за дарения от ДДС се развива, добива конкретен вид и е близо до реализация. За тази мярка в България се говори от години, но едва сега тя бе задвижена. По сегашното законодателство на търговците е по-изгодно да бракуват храните с изтичащ срок на годност, вместо да даряват, тъй като в първия случай продуктите са освободени от налог, а във втория - не. По данни на Българската хранителна банка всяка година се унищожават над 670 хил. тона храна, а даренията са средно 270 тона, или по-малко от 0.5% от брака. В същото време 21.2% от българите, или 1.54 млн. души, живеят в бедност.
За пръв път от началото на реформата по-малко хора излизат в пенсия. За пръв път от началото на последната пенсионна реформа Националният осигурителен институт отбелязва намаление на новите пенсионери. През първите девет месеца на 2016 г. броят на пенсиониралите се лица е 82 727, което е с 514 души по-малко спрямо същия период на миналата година. За сравнение - през септември 2015 г. новите пенсионери бяха с 10% повече спрямо същия период на 2014 г., а година по-рано - с 25% повече.
От тази година започна увеличение с по 2 месеца на възрастта и стажа за пенсия в трета категория и при мъжете, и при жените. Мъжете се пенсионират на 63 г. и 10 м., а жените на 60 г. и 10 месеца. Стажът е 35 г. и 2 месеца за жените, а за мъжете - 38 г. и 2 месеца.
Запазва се и положителната тенденция, забелязана за пръв път миналата година - намаление при инвалидните пенсии. Сега те са с 10.5% по-малко, отколкото за деветте месеца на 2015 г. Лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване са получили 21 132 лица. Въпреки намалението обаче те остават 1/3 от всички новоотпуснати пенсии.
Редица негативни процеси също продължават да са налице, показват данните на НОИ. Едва 56% от всички пенсионирали се с лични пенсии ползват общия ред - с изпълнени осигурителен стаж и възраст. При масовата трета категория намалението на новите пенсионери наближава 10%. В същото време бумът на нови пенсионери в сектор "Сигурност" набира скорост. Тази година три пъти повече военни и полицаи излизат в пенсия в сравнение с деветмесечието на 2015 г. Докато миналата година броят им е бил 2176, то сега е 6294 души.
От тази година за служителите от силовите ведомства за първи път бе въведена минимална възраст за пенсия - 52 г. и 10 месеца. Изискването за стажа от 27 г., от които 18 г. специализиран, остана. В същото време обаче действа и тригодишен преходен период - до края на 2018 г., за служителите, които към миналата година са изпълнили условието за стаж. Така в следващите три години военни и полицаи, които до декември м.г. са имали 27 г. стаж, от които 2/3 в системата, могат да излязат в пенсия независимо от възрастта си.
Сериозно увеличение за пореден път се наблюдава при наследствените пенсии - с 49.5%. За деветмесечието на тази година те са вече 12 876. Като цяло продължават да се увеличават пенсиите, несвързани с трудова дейност. Те са 3234 - с 3.6% повече в сравнение със същия период на м.г.
Нов закон за виното ограничава засаждането на лозя. Засаждането на нови лозови масиви ще бъде ограничено и ще бъде строго контролирано. Това предвижда новият Закон за виното и спиртните напитки, подготвен от Министерския съвет и публикуван за обществено обсъждане.
Документът трябва да отрази новата система на Европейския съюз за обща организация на пазарите на селскостопански продукти, пише в мотивите към законопроекта. Целта е да се ограничи нарастването на броя на новите лозя чрез предпазен механизъм, така че да се запази качеството на вината, произведени в ЕС. Според новите изисквания всяка година ще се дават разрешения за нови насаждения само до 1% на сто от наличните площи през предходната година. Периодът на действие на разрешителния режим за лозови насаждения в общността е в сила от началото на тази година и ще важи до края на 2030 г.
Разрешителните ще се дават от Изпълнителната агенция по лозата и виното, която ще контролира процеса и организацията. Тя ще следи и за това дали са изпълнени издадените разрешения в съответния срок и дали са спазени размерите на определените площи. При нарушение на срока, за който е издаден лицензът за нови насаждения, глобите са от 100 до 1000 лв. за физическите лица и от 1000 до 10 хил. лв. имуществена санкция за фирми и еднолични търговци. Разрешенията са както за засаждане, така и за презасаждане, което обаче ще се прави в рамките на старите площи. За да се следи дали всички изисквания се спазват, се предвижда да се поддържа лозарски регистър.
Уредени са изискванията към вината със защитено наименование на произход. Законопроектът дава определение не само за традиционните ракии, мента и мастика, но и за плодови вина и видовете оцет, включително балсамовия.
Според новия закон в България се определят 5 географски лозарски региона - северният "Дунавска равнина", източният "Черноморски", подбалканският "Розова долина", южният "Тракийска низина" и югозападният "Долината на Струма". В определението за ракията е посочено, че сред районите за защитено наименование са Ново село, Сухиндол, Никопол, Евксиноград, Сливен, Любимец и Първенец. Плодовите ракии може да са само сливови, ябълкови, кайсиеви, крушови, прасковени, черешови и малинови.
Ръст
Износът на български твърд алкохол за страните от ЕС бележи ръст. За периода януари-август са изнесени близо 5.8 млн. литра твърд алкохол, при 4.6 млн. литра за цялата 2015 г. Това става ясно от информация на финансовото министерство, оповестена наскоро в отговор на депутатско питане. Най-сериозно е увеличението на количествата за Италия, Франция и особено за Румъния. Износът на вина за ЕС запазва приблизително същите нива - през миналата година той е бил 40 млн. литра, докато през първите осем месеца на 2016 г. е достигнал 27 млн. литра. Износът на вино за трети страни обаче намалява - ако за 2015 г. са били изнесени 9.3 млн. литра вино, то до септември тази година те са едва 4.3 млн. литра.
Шофьорът, блъснал майка с бебе, хващан пиян, два пъти с превишена скорост. 9 наказания за 10 г. има 31-годишният шофьор, който блъсна майка с бебе на тротоара в Ямбол, показва справка на МВР. Яни Колев е шофирал пиян, 2 пъти е засичан да превишава скоростта, карал е колата си без колан, с неизправни гуми, паркирал е неправилно, преминавал на червен светофар.
На 20 ноември 2011 г. останал е без книжка, защото в населено място карал със 120 км/ч при разрешени 50. Стабилно е състоянието на майката и бебето ѝ, ударени от беемвето на рецидивиста на оживена улица в Ямбол около 8,30 ч в неделя.
След инцидента шофьорът Яни Колев избягал, без да помогне на пострадалите Той бе открит и заловен 8 часа по-късно.
Емилия Великова и бебето ѝ, което е на месец и половина, са под наблюдение в болница "Св. Пантелеймон", няма опасност за живота им. След преживения шок Емилия си спомня твърде малко.
"Казах на 6-годишния си син Вики да бяга", разказва жената ден след кошмара. По думите ѝ, както вървяла по тротоара, почувствала, че нещо ще се случи, чула шум от кола, който бил неестествен.
Емилия си спомня как детето е вървяло отдясно и тръгнало напред. Убедена е, че това спасило живота му. "Бебето беше пред мен в количката и го избутах, за да понеса аз удара", разказва жената.
Тя и двете ѝ деца отивали на рожден ден, но не стигнали. Жената се радва, че са останали живи.
"Главата на малката е ударена, но всичко е наред и няма да има последици", каза Емилия. Много е уплашена и не знае как ще излезе на улицата. Категорична е, че шофьорът трябва да си понесе последствията и ще заведе иск срещу него.
Окръжният прокурор Дойчин Дойчев заяви, че Яни Колев е привлечен като обвиняем за причинена средна телесна повреда. Квалификацията е по чл. 343, ал. 3 във връзка с чл. 343, ал.1 от Наказателния кодекс. Това е по-тежката квалификация, която законът предвижда, защото обвиняемият е напуснал местопроизшествието и се е укрил.
В момента 31-годишният Яни Колев е задържан за 72 часа с прокурорско постановление. Предстои в съда да бъде внесена постоянна мярка за задържане.
От прокуратурата са категорични, че с оглед на това, че обвиняемият е избягал от местопроизшествието и се укривал, има опасност отново да го направи, ако му се приложи по-лека мярка.
По първоначални данни при задържането му е имало видими признаци, че лицето е употребило алкохол, но конкретно към момента на катастрофата дали е употребил алкохол или е бил под въздействието на наркотични вещества, ще се установи от кръвната проба и назначената експертиза, каза още окръжният прокурор на Ямбол.
Задържаният твърди, че употребил алкохол след катастрофата, и отказва да дава обяснения. Според очевидци в неделя - при инцидента с майката с двете деца, колата на Яни се е движела много бързо, той е изгубил управление, не е успял да вземе завоя и се качил на тротоара.
След това продължил и отново изгубил управление над автомобила. Свидетелите са категорични, че се чувал силен шум, а обърнатата детска количка е била трагична гледка.
8 кандидата за банка «Виктория». Българската телекомуникационна компания, която е свързвана с бившия съветник на Сакскобургготски - бизнесменът Спас Русев, е заявила интерес към закупуването на Търговска банка "Виктория", информира БНР.
БТК е един от осемте кандидати за придобиването на банката, която е 100% собственост на Корпоративна търговска банка. Самата телекомуникационна компания изпадна в сериозни затруднения заради фалита на КТБ.
Сред останалите кандидати за придобиването на "Виктория" очаквано са Инвестбанк и консорцуим с водещ партньор - застрахователя "Лев Инс". Писма с интерес са подали Българо-американската търговска банка, Търговска банка "Д" и чужди инвеститори.
Трещящите мотори на мушката на КАТ. КАТ започва акция срещу трещящите мотори, съобщи шефът на КАТ-София комисар Тенчо Тенев.
Хайките ще са нощем и започват само ден след като ченгетата придружаваха шумното шествие на мотористи в събота срещу неделя, предизвикало гнева на стотици столичани.
Българските пътни полицаи имат 5 шумомера, с които засичат нивото на децибелите. Само два от уредите са в София, като единият се използва на каналите за преглед на КАТ, а другият се носи от патрулите. Шумовите анализатори бяха купени през 2014 г. Преди година покрай проблема с гонките МВР обеща да обяви обществена поръчка, но тази инициатива затихна.
Глобата за ревящ мотор е 50 лв. Машината се спира от движение и ако водач бъде спипан да я кара, санкцията скача до 300 лева.
По време на обиколките по улиците катаджиите проверили 50 мотористи и техните машини, каза вчера комисар Тенев. Написани са 10 актове и фишове за различни нарушения. Трима мотористи са били спипани без застраховка „Гражданска отговорност", книжките им са отнети, а моторите им - спрени от движение.
Момче на 17 години без книжка и с мотор без номера и светлини загина, блъснато от автомобил край търновското село Пушево в неделя вечерта. Същия ден по улиците на София бяха ранени двама мотористи.
Мотошествието не е съгласувано със Столичната община
Шествието на стотици мотористи, което вдигна на крак цяла София и вбеси столичани в нощта срещу неделя, не е било съгласувано със Столичната община, научи „Труд".
Организаторите на демонстрацията са изпратили уведомително писмо, с което са заявили, че ще проведат протеста си. Местната управа обаче не е дала съгласието си и е препратила писмото към СДВР, откъдето са изпратили патрул, който да охранява шествието, обясниха от дирекция „Сигурност" към Столичната община.
Така на практика протестиращите са пренебрегнали предпочитанията на местната власт и на своя глава са провели демонстрацията. Тъй като обаче става въпрос за съгласувателен, а не разрешителен режим, Столичната община не може да наложи санкции. В такива случаи задължението на местната власт е да уведоми СДВР за намеренията на организаторите, а полицейските патрули да следят за нарушаване на обществения ред.
Бъчварова тихомълком създава ново министерство. Вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за електронното управление, е на път да създаде тихомълком ново министерство. Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане устройствен правилник на Държавната агенция „Електронно управление". Около 500 души се очаква да заработят в мегаведомството, което се очаква да стартира през ноември.
Председателят на агенцията се определя с решение на Министерския съвет и се назначава от премиера. Очаква се новата структура да бъде оглавена от бившия главен секретар на МС Росен Желязков, научи „Труд". В правилника е записано, че „председателят създава на свое пряко подчинение политически кабинет". Агенцията е първостепенен разпоредител с бюджетни средства, предвижда се да има собствен инспекторат, звена за вътрешен одит и за защита на квалифицираната информация. Записано е, че в новата структура общата администрация ще бъде разпределена в 3 дирекции, а специализираната - в 6 дирекции и една главна дирекция.
По-интересно е, че въпросната агенция ще разполага с ресурс от 300 млн. лв. до 2020 г. Това става ясно от Пътна карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление до 2020 г. Като приоритетни са определени 29 проекта за близо 90 милиона лева. Основното финансиране е чрез оперативната програма „Добро управление".
Най-много средства - близо 24 млн. лв., са предвидени за изграждането на „Държавен хибриден частен облак" и защитен интернет възел за публични услуги на електронно управление. „Държавният хибриден частен облак е централизирана държавна информационна инфраструктура (сървъри, средства за съхранение на данни, комуникационно оборудване, съпътстващо оборудване и системен софтуер), разпределена в няколко локации в помещения, отговарящи на критериите за изграждане на защитени информационни центрове" , пише в Закона за електронно управление.
Кметове искат от парите за бежанци. Общините, в които има най-голямо съсредоточаване на бежанци, да получат част от обещаната от ЕС помощ в размер на 160 млн. евро за посрещане на миграционния натиск. Това поискаха кметове на конференция, организирана от КНСБ, за предизвикателствата на бежанската криза пред България. "В редица европейски страни помощта за мигрантите е насочена към пограничните райони, а у нас основно отива за изграждането на преграда", посочи Гинка Чавдарова, изп. директор на Националното сдружение на общините в България.
Тя призова за "повече работа с пограничното население, така че и то да усети подкрепа и съответно да е по-толерантно към чужденците". "Границата се пази най-добре от местните", каза още Чавдарова. И разкритикува политиката "тихичко и тайно да се взимат решения къде да се премести един или друг бежански център". "Това само раздухва страховете", посочи тя. По думите й сдружението на общините може да е много полезно на държавата при налагането на подобни непопулярни решения.
"Имаме опит с подготовката на местните общности, когато се вземаха решенията къде да са разположени регионалните депа за отпадъци", поясни Чавдарова. От сдружението припомнят също, че именно общините са ангажирани да извършват интеграцията на бежанците - намиране на работа, устройване на децата в детска градина или училище, записване при личен лекар. За целта кметовете трябва да сключват споразумения с получилите закрила чужденци. Едва преди месец обаче е приета наредбата как да става това и в момента тя започва да се прилага пилотно в две общини.
От 9 на 3 месеца ще се съкрати срокът, в който бежанците ще получат разрешение да работят у нас, съобщи председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова. Тя обясни, че съкращаването на срока на практика е връщане на старото положение, което не стана ясно, защото е било променено. "Девет месеца е прекалено много свободно време, което не е добре за тях", посочи Първанова. В същото време статистиката показва, че по-малко от 1% от търсещите закрила се хващат на работа и имат намерение да останат у нас. Голям проблем е не само езиковата бариера, а и неграмотността на голяма част от мигрантите, посочи Първанова.
Съюзът на българските учители пък настоя да се организират квалификационни курсове на учители за работа с деца бежанци. Тази есен 36 малчугани от Близкия изток са се записали да учат в три столични училища. Възможно е адаптираните програми, по които учат децата на българските имигранти в чужбина, да се използват за хлапетата на бежанците у нас, посочи Янка Такева, председател на Съюза на българските учители. Тя призова за помощ с учебни помагала.
Масовите цигари скачат с 10-15 ст. Средният клас цигари ще поскъпнат с около 15 ст. от 2017 г., а при скъпите увеличението ще бъде с около 10 ст., каза министърът на финансите Владислав Горанов. Цените на най-скъпите цигари може да бъдат задържани и да не се повишат въпреки новите акцизи, предложени от МФ, коментираха експерти. С промени в Закона за акцизите и данъчните складове от МФ предлагат да се върне действащия до миналата година график за повишаване на акцизите до достигането на минималните нива за ЕС. Сега акцизът за цигарите е 70 лв. на 1000 къса плюс 38% от продажната цената, но не по-малко от 161 лв. за 1000 къса. А от 2017 г. се предлага акцизът да бъде 101 лв. за 1000 къса плюс 27% от цената, но поне 168 лв. за 1000 къса.
Анализите от прилагането на променената структура на акциза са показали, че "се наблюдава доста агресивно пазарно поведение на някои от търговците на цигари, което застрашава целия пазар на тютюневи изделия", коментира причините за промяната министърът на финансите Владислав Горанов. Той обясни, че е имал срещи с производители и търговци на цигари, които почти единодушно са се обединили около това, че старият вариант е бил по-добър. "С тези промени ние реагираме гъвкаво на това, което е най-добре за пазара", каза финансовият миинстър и уточни, че цигарите няма как да поевтинеят, защото общата акцизна ставка се увеличава и те бавно, с различна тежест върху по-евтините и по-скъпите цигари, ще поскъпват устойчиво до 2018 г.
С новия акциз при по-скъпите цигари ще има по-малък натиск за вдигане на цената, показват изчисленията на експерти. А при най-скъпите дори може да се почувства леко облекчение в облагането. Това може да доведе до задържане на цените на най-скъпите цигари. А компаниите ще имат по-голяма свобода да реагират ценово на търсенето на пазара, коментират финансисти.
Министър Горанов добави, че му предстои среща във Вашингтон, на която ще се обсъжда промяна в законодателството, която да регламентира нов начин за управление на държавните предприятия.
Обезщетение за безработица и за трудещите се студентите. Останалите без работа студенти ще получават обезщетение за безработица. Това предвиждат промени в Закона за насърчаване на заетостта. Сега студентите, които работят по време на обучението си, не получават обезщетение, въпреки че се осигуряват срещу риска да останат без препитание. Причината е, че според закона учащите, които се запишат в бюрото по труда, не попадат в графата „безработни". Според сегашните разпоредби студент, който търси услугите на Агенцията по заетостта, е „учаш, който желае да работи през свободното от учене време". „Това е парадокс. Работещите студенти плащат едни пари в зависимост от осигурителния доход и в същото време те няма да имат възможност да се възползват от парите, които са внесли във фонд „Безработица", когато имат нужда от тях", обясни Владимир Иванов в отворено писмо до институциите.
От социалното министерство обясниха, че предстои депутатите да приемат промените в закона още тази година. За да получат помощ от държавата, останалите без препитание трябва да се осигурявали във фонд „Безработица" поне 9 от последните 15 месеца преди прекратяване на трудовия договор. „С всяка изминала година броят на работещите студенти нараства. Проблемът е, че голяма част от тях са в сивия сектор.", заяви експертът по подбор на персонала Станислава Иванова.
До 3 г. затвор и 6000 лв. глоба, ако вършен километража. От 1 до 3 години затвор и 6000 лв. глоба, ако върнеш километража на колата. Това искат от Съюза на българските автомобилисти (СБА). Предложенията бяха внесени в парламента от председателят на СБА инж. Емил Панчев. Според него возилата по пътищата са с двойно манипулиран пробег. Експертът поясни, че веднъж данните се променят от продавача в чужбина и втори път преди да се пуснат на пазара у нас.
Сред исканията на специалистите са да бъде въведена сервизна книжка за всеки автомобил, в който да се записва какви са километрите му. По време на годишния технически преглед на возилото може да се получат тези данни, но те не са публични.
Панчев обясни, че до това предложение се е стигнало, след като в Съюза са постъпили редица сигнали за аварирали автомобили, при които е установено, че са с променен километраж. Той обясни, че за съжаление няма точна статистика за това колко коли са с манипулиран километраж, но посочи, че едва 4% от всички регистрирани возила миналата година са нови.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |