КФН: Фокусът при новите проверки ще са свързаните лица. След като проверката на застрахователните дружества и пенсионните фондове не успя да открие проблем в сделките със свързани лица, а Европейската комисия разкритикува регулатора, че е хвърлил усилия встрани от целта, с което рискът за клиентите на двете индустрии от такива непозволени инвестиции остава, Комисията за финансов надзор (КФН) даде заявка, че ще се поправи. В контролните проверки, които започват през март, от одиторите се изисква да положат повече усилия по установяването на свързани лица, като проявят самоинициатива в търсене на данни от публично достъпни източници на информация. Освен че се разширява арсеналът от допустими средства за изпълнение на задачата, по-голям е и времевият период, който ще бъде проучван. Според методологията на контролата, публикувана в петък, проверяващите ще трябва да установят дали ограниченията са спазвани не само към 31 декември 2016 г., но и към 31 декември на предходната, или доста преди застрахователите и пенсионните дружества да започнат да подреждат балансите си за външните проверяващи.
Проверка след проверката
Започващата нова проверка в двата сектора, регулирани от КФН, цели да установи дали предписанията на база резултатите от приключилия първи преглед са изпълнени и адекватно отразени в годишните финансови отчети към 31.12.2016 г. Последващият контрол ще се извърши отново от външни проверяващи, наети за сметка на застрахователните и пенсионносигурителните дружества, тъй като от комисията обясниха, че не разполагат с ресурс. Този път упражнението би трябвало да е по-леко и евтино, защото на практика ще се сведе до сверяване на два баланса - този към 30.06.2016 с годишния към 31.12.2016 г.
Промените, особено в застраховането, не би следвало да са несъществени, защото сумата на корекциите на активите в сектора бе за над 400 млн. лв., докато в пенсионноосигурителния сектор те бяха едва 33 млн. лв. на фона на 10 млрд. лв. активи. В отчетите трябваше да се отразят операции като извършените увеличения на капитала, продажба на инвестиции, преоценки на имоти.
Освен чисто механичното сверяване на числа от двата отчета обаче контролната проверка би могла да довърши незадоволително свършената задача от предишната. В методологията сега от одиторите се изисква да положат повече усилия по идентифицирането на свързани лица, да направят по-обхватен преглед на сделките с тях и да оценят наново риска от тези отношения за дружеството и неговите клиенти. При застрахователите свързаността ще се търси през Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), докато при пенсионните дружества се изброяват дефинициите на Кодекса за социално осигуряване.
За разлика от оригиналния преглед, при който проблемът бе изследван с минимални усилия до буквата на закона, този път се дава възможност на одитора да отиде отвъд, като забележи връзки, описвани от години в медиите. "Проверяващият може да поиска и друга подходяща информация, подробности или доказателствени документи въз основа на професионалната си преценка, за да могат да извадят заключения и да определят количествено възможното въздействие от сделките със свързани лица", гласи методологията. От външните експерти се изисква да извършат "независимо проучване, ползвайки обществено достъпна информация, за да прегледат списъка с участията на ключовия управленски персонал, администраторите и всякакви други лица, свързани с предприятието и неговата дейност". Иска се "сдобиване с информация относно дължимите суми към свързани лица към 31 декември на проверяваната финансова година, както и към 31 декември на предходната финансова година, както и подробна информация относно всички сделки през последните две финансови години.
На няколко месеца от отговора
Вторият шанс за по-задълбочено изследване на темата със свързаните лица в сектори, където това неслучайно е нормативно ограничено, идва, след като миналата седмица в доклад ЕК разкритикува финансовия регулатор, че в проверките е следил повече дали предприятията отговарят на изисквания и показатели, а не е търсил проблемите по същество. Резултатите от контролата трябва да излязат постепенно: през март за пенсионните фондове, през май за застрахователите и през юли за застрахователните групи. Тогава ще стане ясно и дали наистина има регулаторна воля да достигане до резултати и даденото оръжие в ръцете на одиторите наистина ще бъде използвано.
Колко голям е проблемът
От години и медии, и регулатор, а и представители на пенсионния сектор говорят за проблема със свързаните инвестиции, сега и Европейската комисия го посочи като основен риск. Обясненията тук са, че законът не е достатъчно строг.
Изчисления на "Капитал" на портфейлите към края на 2016 г. показа, че в три пенсионни групи с местни собственици "свързаните" инвестиции продължават да са между 15 и 45%. При "Съгласие" и "ЦКБ-Сила" (близки до групата "Химимпорт") към края на 2016 г. сметките показват вложения на универсалните фондове в свързани лица от порядъка на 15-20%, като сумарно става въпрос за над 325 млн. лв. При "Бъдеще" съотношението е почти 45%, или близо 90 млн. лв., вложени в емитенти, близки до "Еврохолд". В доброволните фондове, където инвестиционните ограничения са малко по-широки, тези проценти са по-високи.
При застрахователите данни за размер на свързаността няма, но подозренията отново са насочени към местните играчи. Две от застрахователните групи, "Армеец" и "Еврохолд", се изплъзнаха от първоначалната проверка на балансите, но намерението на регулатора е след приключване на юридическата схватка с адвокатите им и при тях да се стигне дори до още по-всеобхватна проверка. Този пропуск бе забелязан и от ЕК в коментара й за качеството на прегледа.
Българските региони са сред най-неконкурентните в ЕС. Българският Северозападен регион е един от десетте най-нискоконкурентни региона в Европейския съюз (ЕС). Това показват данните от публикувания в понеделник от Европейската комисия "Индекс за регионална конкурентоспособност за 2016 г." Според резултатите останалите региони в страната също са в долната част на подреждането, в което са включени общо 263 региона на ЕС, като най-високо между тях се класира Югозападният, който заема 207-а позиция. В челото на подреждането е Лондон и зоните около английската столица, а второто място си поделят регионът на графствата Бъркшър, Бъкингамшър и Оксфордшър и досегашният лидер - холандската провинция Утрехт.
Пет от шестте български региона са и сред десетте най-бедни в ЕС, като Северозападен, Южен централен и Северен централен са на последните три места в подреждането според брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението.
Къде изоставаме
Индексът за регионална конкурентоспособност" подрежда регионите в ЕС според способността им да предложат привлекателна и устойчива среда за предприятията и местното население. При класирането се отчитат 11 показателя, разделени в три основни групи - основни показатели, ефективност и иновации. В групата на основните показатели влизат категориите институции, макроикономическа стабилност, инфраструктура, здравеопазване и основно образование, които авторите на проучването определят като "основните ключови двигатели за всяка икономика". Българските региони се представят добре в категорията макроикономическа стабилност, но като цяло представянето им при останалите показатели в групата е около или под средното за 15-те региона с най-близък БВП на човек от населението.
В групата на показателите за ефективност се включват категориите "Образование, обучение и образование през целия живот", "Ефективност на пазара на труда" и "Размер на пазара". Представянето там е около средното за 15-те региона с най-сходно икономическо развитие, като най-сериозно изостава Северозападният, а по-значителни слабости, най-вече по линия на размера на пазара, са отчетени и при Югоизточния.
Показателите от група "Иновации" включват категориите "Технологична готовност", "Сложност на бизнеса" и "Иновации". И в тази група Северозападният изостава, особено по отношение на технологичната готовност, която е отчетена като слабост и при Югоизточния и Югозападния - като сравнението отново е спрямо 15-те региона с най-близък БВП на глава от населението. Югозападният регион обаче се представя над средното за групата си по отношение на иновациите, а Североизточният - при показателя за сложност на бизнеса.
Силата на столиците
Тазгодишното издание на проучването е трето след 2010 и 2013 г. и показва продължаващото силно представяне на столичните региони и на останалите региони със силно развити градски области и метрополни зони, които доминират челото на класирането. В северозападната част на ЕС влиянието на тези конкурентни региони се разпростира и върху значителна част от териториите около тях, като по този начин се подобрява конкурентоспособността и на съседните региони. В източните и южните страни членки обаче географската близост до столичен регион като че ли не оказва влияние в посока засилване на конкурентоспособността, отчитат авторите на изследването.
В сравнение с предишните две издания на "Индекса за регионална конкурентоспособност" Малта и някои от регионите във Франция, Германия, Швеция и Великобритания са подобрили представянето си, докато резултатите в Кипър и в някои региони в Гърция, Ирландия, а наскоро и в Холандия се влошават. В дъното на подреждането са отвъдморският регион на Френска Гвиана, югоизточният регион на Румъния, два гръцки региона (Източна Македония, Тракия и Стереа Елада) и българският Северозападен регион.
В източната част на ЕС отчетените равнища на конкурентоспособност като цяло остават непроменени, посочват анализаторите от ЕК. Резултатите показват, че в основната си част тези равнища са сред най-ниските в ЕС (виж картата или интерактивната визуализация на този линк).
В доклада се посочва още, че в някои държави членки, сред които и България, разликата между столицата и останалите региони е особено изразена. В тази група са и страни като Румъния, Гърция, Словакия и Франция. Като цяло подобни големи различия са повод за притеснение, тъй като водят до голямо напрежение върху столичния регион, докато някои от ресурсите на останалите региони може да останат недооползотворени, отбелязват авторите на проучването.
Началник от средно ниво е обвиняем за смъртта в тунела "Ечемишка". Дългогодишният шеф на дирекцията за пътна поддръжка в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Георги Златев е обвинен за смъртния случай в тунела "Ечемишка" на 5 февруари. Обвиняемият е началник от средно ниво, но прокуратурата твърди, че хора с имунитет също може да се окажат обвиняеми за трагедията, стана ясно от думите на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова. Това означава, че следствен може да се окаже всеки бивш министър, който е кандидат за депутат. Арнаудова обясни, че ако има необходимост да се иска сваляне на имунитет, главният прокурор ще го направи.
Златев е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на Елена Михайлова. Върху колата, шофирана от брат й, се стовари метална конструкция от осветлението. След инцидента се оказа, че за опасните лампи са отправяни редица предупреждения, но действия от страна на АПИ не са последвали. Според прокуратурата през последните две години до Златев са пратени три доклада от държавната фирма "Автомагистрали", която поддържа съоръжението. От дружеството са заявили, че осветлението има нужда от ремонт. Действия не са последвали.
"Като длъжностно лице Златев е бил длъжен по трудова характеристика да предвиди ремонтни работи и да представи заявки за извършването им", обясни окръжният прокурор на София Наталия Николова.
Разследването очевидно е в твърде начален етап и все още се "стреля напосоки". Например от прокуратурата още не знаят дали Златев е уведомил началниците си - шефа на пътната агенция и министъра на регионалното развитие, или им е спестил информацията. На въпрос могъл ли е той самостоятелно да обяви обществена поръчка и да намери средства за този ремонт, прокуратурата не можа да отговори. Вчера Златев бе привикан за обяснения и му бе наложена мярка "подписка". Той подаде оставка след инцидента.
Прокуратурата не обясни и до кого са стигнали сигналните писма за лошото състояние на тунела, изпращани от МВР. През последните пет години е имало поне две официални предупреждения от полицията в област София, както и многократни устни сигнали. Не е ясно дали те също са отивали при Златев или при друг висш служител на АПИ, който е бездействал.
След трагедията тунелът бе спешно ремонтиран и бе поставено ново осветление, като впоследствие бе обявено, че ремонтът е струвал 390 хил. лв. Предаването "Господари на ефира" обаче излъчи репортаж, в който експерт по изграждане на подобни системи пресметна, че реалната цена е малко над 140 хил. лв. Заради това главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на спешния ремонт. "Тя все още не е приключила", каза Арнаудова. В деня, когато следователите и прокурорите са отишли във фирмите, извършили ремонта, не са намерени документи за извършени плащания, нито предварително съставени количествено-стойностни сметки. Разследващите очакват тези документи да им бъдат изпратени.
Заради трагедията в "Ечемишка" пътната агенция, която така и не оповести кой е отговорен за поддръжката на тунела, започна серия от проверки на съоръженията си. В понеделник в най-дългия тунел в Кресненското дефиле беше открита голяма надлъжна пукнатина. Кривият тунел е дълъг 360 м и е строен преди близо 40 години. Затова няма хидроизолация. Проверяващите обаче обявиха, че е "неособено опасен" и може да се ползва. В инспекциите на съоръженията участват експерти от министерствата на транспорта и на вътрешните работи, от Агенция "Пътна инфраструктура", както и от Университета по архитектура, строителство и геодезия.
"От пукнатините си личи, че при дъжд в този тунел тече яко. Второто нещо, което прави впечатление, е една надлъжна пукнатина, която върви от дясната страна основно на тунела. Тя недвусмислено показва, че масивът работи. Засега няма деформации, отмествания, има напукване на някаква допълнителна мазилка, която е положена", заяви независимият експерт проф. Юлиян Тотев от Университета по архитектура, строителство и геодезия, цитиран от "Медиапул". Съоръжението се намира и в силно сеизмична зона, където вчера бе регистриран трус от 2.7 по Рихтер. Според експерта тунелът не бил особено опасен, трябва да му се направи хидроизолация и да се следи. По останалите тунели по това направление не са открити сериозни проблеми.
Във вторник ще проверяват двете тръби на "Траянови врата" на магистрала "Тракия". Затова движението ще бъде пренасочвано в едната посока.
Ремонт
Започна спешен ремонт на опасен тунел по пътя Провадия - Айтос. Той е прокопан директно в скалата още през 1936 г. Едва сега обаче надвисналите скални късове ще бъдат съборени и ще бъде монтирана обезопасителна мрежа. Заради ремонта движението по пътя ще бъде спирано в определени часове от деня, съобщиха от АПИ. Основният ремонт на тунела и близо 30 км от третокласния път са в списъка с проекти, които евентуално ще се реализират със средства от оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. В проекта е заложено да бъдат направени разширяване на тунела, хидроизолация и нова настилка.
НЕК продължава да трупа милионни загуби. Националната електрическа компания (НЕК) продължава да трупа загуби. Доскоро правителството се хвалеше, че след години на дефицити електрическата компания най-накрая ще приключи с положителен резултат през 2016 г., но предварителният отчет на дружеството показва, че реалността е малко по-различна. Това отчитат в свой анализ експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Данните показват, че по предварителни данни загубата преди облагане с данъци на дружеството за 2016 г. е 126.4 млн. лв. в сравнение със загубата от 96.4 млн. лв. за 2015 г. Загубата от оперативна дейност на НЕК за 2016 г. е 74.8 млн. лв., което е леко подобрение в сравнение с предходната година, когато тя е била 76.8 млн. лв., отчитат от ИПИ.
В същото време се наблюдава подобрение при нетния оборотен капитал на компанията, който показва доколко компанията е платежоспособна в краткосрочен план. Този показател се подобрява от минус 2.1 млрд. лв. в края на 2015 г. до минус 615.7 млн. лв., но въпреки това остава отрицателен. Това рязко подобрение се дължи основно на счетоводни операции, изтъква в анализа икономистът Калоян Стайков.
Към края на септември 2016 г. нетният оборотен капитал на НЕК е минус 1.6 млрд. лв. (без задълженията на НЕК по арбитражното дело с руската "Атомстройекспорт" в размер на 1.18 млрд. лв.) и включва краткосрочен дълг към БЕХ от края на април.
От пояснителните бележки към предварителния отчет става ясно, че краткосрочно задължение в размер на около 1.02 млрд. лв. се изменя в дългосрочно с главница от близо 1.05 млрд. лв. и понижение на лихвата с 1.075 процента според подписано допълнително споразумение в края на миналата година. Така се постигат два ефекта - значително подобряване на нетния оборотен капитал за сметка на увеличаване на дългосрочните задължения и намаляване на текущите разходи за лихви на НЕК, изтъкват от ИПИ.
Протест
Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ започва подписка и подготовка за стачни действия в ЧЕЗ. Недоволството е заради ниското заплащане и лошите условия на труд, предаде БНР. "Хората ще стачкуват реално за парите си, за безобразните условия на труд, за липсата на достатъчно служебен транспорт, така че няма ли споразумение, ще има стачка, убеден съм в това", заяви Божидар Митев от КНСБ. От ЧЕЗ заявиха, че спазват изцяло колективния трудов договор, сключен със синдикатите.
Джакузи изкорми дете в хотел на Златни пясъци. 4-годишно момиченце бере душа в реанимацията на варненската МБАЛ „Св. Анна", след като помпата на джакузи го засмукала и буквално разкъсала червата му. Тежкият инцидент станал миналата събота, но бе огласен в понеделник от пресслужбата на апелативната прокуратура.
Във фаталния ранен следобед малката Изабела била в басейна на 5-звездния хотел „Адмирал" на Златни пясъци заедно с майка си и баба си. Детето цамбуркало в топлата вода, но решило да се премести до майка си в джакузито. В този момент започнало да пищи от адска болка. Стреснат, спасителят веднага изключил всмукателната помпа, за да освободи момиченцето от получилия се вакуум. Драмата се разиграла за секунди, но след нея целият басейн почервенял от кръв, разказаха очевидци. Пострадалото момиченце веднага било транспортирано с линейка на Спешна помощ до МБАЛ „Св. Анна", където го оперирали. Въпреки това животът му още е в опасност, обясниха шефът на детското отделение д-р Румен Христов и началникът на реанимацията д-р Валентин Власаков.
„Детето е получило много тежка осакатяваща травма. Картината беше доста драматична. Тънките му черва излизаха през ануса. Големи части от храносмилателния тракт ги няма. На този етап се борим за живота на малката пациентка, не е изключено да се наложи нова операция. Ако, дай Боже, оцелее, ще трябва да претърпи поне две възстановителни интервенции", уточни д-р Христов, който призна, че в дългата си практика не е виждал подобни поражения. Според д-р Власаков Изабела е на командно дишане, в изкуствена кома. „Има и елемент на удавяне, детето е погълнало обработена с хлор вода. От много страни дебнат опасности, следващите 10 дни ще са критични", каза той.
Разследването на случая ръководи районната прокуратура във Варна. Работният му текст е за причинена тежка или средна телесна повреда заради незнание или поради немарливост, като тепърва ще се установяват виновните лица. Майката и бабата на Изабела са британки, но живеят постоянно у нас и не са били на почивка, а само са отскочили до СПА центъра на „Адмирал" - на басейн с джакузи. Според майката на Изабела - Никол, не е имало решетка на помпата в „Адмирал", която източва водата от джакузито за филтриране. Липсвала и предупредителна табела, че зоната е опасна за деца, а по време на инцидента спасителят не е бил край басейна. Извикали го от съседно помещение, след като детенцето било засмукано и запищяло.
Два дни след трагедията хотелът бе затворен. През зимата той работи само когато има организирани събития, разказаха продавачи в близките магазинчета.
„Преди няколко часа разбрах какво се е случило с Изабела. Всички тук сме потресени, тя е толкова слънчево и миловидно дете. От нищо - нещо, дано малката се оправи, цяло село стискаме палци", коментира пред „Труд" Иванка Маринова, кметица на аксаковското с. Кичево.
Изабела живеела там заедно с баща си Христо и майка си Никол. Била единствено дете в семейството. Често на гости идвала британската й баба, която също живеела постоянно у нас - в къща в близкото с. Оброчище.
Хотел „Адмирал", където се случи трагедията, е собственост на „Златни пясъци" АД. След приватизацията на парче на комплекса дружеството остана собственик на 6 от хотелите и на цялата инфраструктура.
От ръководството на дружеството отказаха пряк контакт с медиите, но направиха писмено изявление, в което изразяват своята загриженост и съпричастност, искрено съчувствие към близките на пострадалото дете и готовност да окажат подкрепа за оздравяването му.
„Искаме да уверим всички заинтересовани страни, че оказваме и ще окажем пълно съдействие на разследващите органи за изясняване на причините, довели до това събитие. По-подробна информация ще предоставим след приключване на задължителните проверки", пише в съобщението.
От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор
Проверяват съоръженията само по сигнал
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор е институцията, която има ангажимент да следи за изправността на съоръжения като джакузитата, но само преди те да бъдат пуснати на пазара.
„Предоставят ни всички необходими документи и ако те отговарят на изискванията, обектът се пуска в търговската мрежа. След това се правят проверки само по сигнал за техническа неизправност или нещо друго", обясниха пред „Труд" от ДАМТН.
След инцидента в „Адмирал" от агенцията са изпратили инспектори на място, за да проверят функционира ли всичко така, както е разписано по технически параметри, монтирано ли е джакузито от компетентно лице и спазени ли са всички инструкции за безопасност.
Центърът в хотела не е сертифициран като СПА от Министерството на туризма, показа проверка на „Труд".
Министерството сертифицира само СПА, уелнес и балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, които трябва да отговарят на определени изисквания, за да носят съответното наименование.
От „Адмирал" обаче са определили своя център като „Център за красота и спорт", което може да функционира без сертификат от министерството.
Рекорд в продажбите на бира. Рекорд в продажбите на бира през 2016 г. в страната отчитат от Съюза на пивоварите в България. 5,181 милиона хектолитра бира възлиза продажбата на алкохолната напитка през 2016 г., което се доближава до обемите през 2007 - 2008 г. и е с 2,5% повече от продажбите на напитката през 2015 г.
През миналата година българите са купували най-много бира в пластмасови бутилки (57,5%), докато делът на стъклените бутилки е бил 24%, на кеновете 13%, а на кеговете само 5,5%. В държавната хазна през 2016 г. от акцизи на бира са влезли 4 млн. лв. повече от 2015 г., или 81,3 млн. лв. общо.
„Реализираните от членовете на СПБ количества бира през 2016 г. са най-високите за последните 8 години. Продажбите се доближават до обемите им от 2007 и 2008 г., които бяха едни от най-успешните за бранша. Тогава бяха отчетени 5,3 млн. хектолитра бира продажби на членовете на СПБ, но при действащи към онзи момент 9 пивоварни. Постигнатите през 2016 г. резултати показват, че процесите на българския бирен пазар са идентични с общоевропейските и индустрията като цяло бележи устойчиво развитие. Пивото като висококачествен натурален продукт продължава да привлича все повече консуматори, а откриването на нови малки и микро пивоварни стимулира развитието на категорията с разнообразие от различни стилове и асортименти бира.", коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на сдружението.
Наказват родители на агресивни деца. Да се въведат наказания срещу безотговорни родители, които нехаят за поведението на децата си. Това е една от идеите за намаляване на насилието в училище, обсъждани от просветното министерство. Сегашните мерки спрямо агресивните ученици не работят ефективно, призна министърът на образованието проф. Николай Денков.
"Изключване и преместване не решават проблема по същество. За мен е много важно учителите да не бъдат оставени сами да се борят с агресията", обясни проф. Денков.
Според него трябва да се търси съдействие от родителите, които да възпитават децата, че насилието е неприемливо. В момента в МОН се прави преглед на всички наредби за предотвратяване на агресията в училищата след трагедията с 11-годишната Габи в 52-ро столично училище.
Лондон ни спира гурбета след 15 март. След 15 март българите губят правото си да живеят постоянно във Великобритания, твърдят „Индипендънт" и „Дейли Телеграф". Целта на правителството на Тереза Мей е да ограничи притока на граждани от Европейския съюз преди Брекзита.
В Лондон се опасяват, че ако не вземат мерки, е възможно „половин България и Румъния да се изсипят" на Острова, както призна източник от кабинета, цитиран от „Индипендънт". Според източника, повод за рестрикцията са сведения, че Еврокомисията ще се опита да притисне Великобритания да защитава правата на всички, които са влезли в страната преди самия Brexit.
От Европарламента заявиха, че ще разследват как в Обединеното кралство третират граждани на ЕС, живеещи на нейна територия, заради информации, че някои от тях са се сблъскали с "бюрократична стена" в опита да си гарантират законно право да останат в страната.
По-рано Тереза Мей заяви, че е възложила на кабинета да разработи план за връщането на визите за трудови мигранти, за да намалее броят им след излизането на страната от ЕС.
2000 нашенци вече са се прибрали у дома.
Хранителни добавки ни удрят в мозъка и сърцето. Хапчета за отслабване ни удрят в сърцето, мозъка, увреждат бъбреците и червата. Активните вещества в тях са забранени не само у нас, но и в целия Европейски съюз от осем години. Те обаче се продават в интернет с променени имена, но със същите забранени съставки, установи репортерска проверка на „Монитор".
Някои от въпросните медикаменти докарват тежки депресии и дори сомнамбулизъм, предупредиха от Българската психиатрична асоциация.
Хапчетата са под формата на таблетки или капсули според фирмата - производител, но и в двата случая от Индия, минават метър като хранителни добавки при вноса, тъй като за тях не е необходима регистрация от Изпълнителната агенция по лекарствата, поясни преподавателката по диететика в Медицинския университет в София и зам.-председател на Българското дружество по диететика и хранене проф. Донка Байкова.
Японски вирус ни плаши със съдия изпълнител и НАП. Чрез електронни писма, изпращани от японски адрес отново се разпространява вирус, който заразява компютрите на получателите, като те биват заплашвани със съдия изпълнител и НАП. Имейл адресът, от който се получават заразените съобщения е сходен с този на НАП, но окончанието е японско - .jp, вместо истинското .bg. В колцентъра на приходната администрация, както и по електронен път, са получени множество сигнали за фалшиво съобщение, в което потребителите се приканват да отворят прикачен файл с разширение zip. Подобни съобщения бяха изпращани и през октомври миналата година от неизвестен автор.
Подателите на фалшивите електронни писма са различни, като не са засичани имейли с адрес от официалните домейни на НАП - nra.bg и nap.bg.
Съобщението гласи: „Уважаеми госпожи и господа, Националната агенция по приходите (НАП) напомня за промени в регламента и периодите за подаване на декларации в НАП. Необходимо е да се запознаете с нововъведенията с цел спазване на всички срокове. Напомняме, че в случай на данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. При повторно нарушение имуществената санкция е в размер от 1000 до 6000.
Внимание! Всички подробности, касаещи изменения на регламента и сроковете, ще намерите в прикачения файл. Национална агенция за приходите."
В друг по-нов вариант на писмото се говори и за изпращане на съдия изпълнител, който да опише имуществото на длъжника.
От приходната агенция заявяват, че не са изпращали имейли с подобно съдържание до своите клиенти. Според данъчните най-вероятно става въпрос за изпращане на заразени с вируси електронни писма. НАП съветва своите клиенти да не отварят прикачените файлове, а ако са го направили, да стартират веднага антивирусната си програма. От приходната агенция работят заедно със специализираните служби за издирването на извършителите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |