Столичани недоволни от обезщетенията за парно. Жалби на столичани срещу начина, по който се изчисляват компенсациите им след голямата авария в София, заливат Федерацията на потребителите в България.
Клиенти недоволстват и от броя на дните, за които „Топлофикация София" твърди, че са останали на студено, съобщи за „Труд" Емил Георгиев, председател на федерацията. По 30 сигнала всеки ден постъпват при нас, обясни той.
Имаме жалби в „Топлофикация", но те са основно заради отлепени бележки от входовете, съобщи за „Труд" Елизабет Павлова, говорител на дружеството.
По думите й на всички входове в източните квартали, засегнати от аварията, вече са разлепени съобщения. На тях са обявени датите, през които абонатите не са имали топлоподаване, както и броят на дните, за които клиентите няма да плащат за топлоподаване - те обхващат периода след първите 48 часа на аварията.
На бележката обаче не фигурира сумата, която ще се приспадне, а само недоставената топлинна енергия в абонатната станция. Според Павлова всеки сам може да си изчисли парите, като умножи енергията за обезщетение по действащата в момента цена на парното.
Да, но се оказва, че не всеки вход се захранва от една абонатна станция. В някои случаи два входа са на една станция. Всеки клиент ще получи различно обезщетение в зависимост от дела му в общото потребление. Така например по-малка ще е сумата за хора, които ползват само сградна инсталация, уточни Павлова.
И посъветва, ако не сме доволни от броя дни, за които ще ни компенсират, да се обадим на енергетика на абонатната станция или на колцентъра на „Топлофикация".
А при по-сериозни възражения да потърсим и омбудсманите на дружеството.
Реално колко ще ни върнат за неползвано парно, ще стане ясно в сметките за февруари, които ще дойдат след 15 март. Едва тогава можем да направим рекламация на сметката пред „Топлофикация София". Според омбудсмана Мая Манолова обаче тогава ще е прекалено късно, защото данните за това подавана ли е в една сграда топлинна енергия се съхраняват само 30 дни.
Тези неустойки са пълна заблуда, коментира Емил Георгиев. По думите му сумите няма да компенсират високите сметки за ток, които столичани ще платя за февруари, защото са били принудени да се отопляват на ток.
Стокилограмова каса отмъкната за 3 минути. Четирима маскирани и въоръжени бандити нападнаха фирмен офис и задигнаха 100-килограмова каса. Наглият грабеж е бил извършен малко след 22 ч в събота в добре охраняваната сграда на дружеството за строителни машини под наем "Стройрент" на столичния булевард "Ботевградско шосе". Престъпниците не се притеснявали нито от пазача, нито от включената алармена инсталация, нито от множеството камери на паркинга и вътре в офиса. Бандата пристигнала с бял автомобил при пазача в будката на бариерата. Човекът бил заплашен с пушки и пистолети и се предал без бой.
Маскираните паркирали до вратата на офис сградата и разбили ключалката с обикновен кози крак. Системата СОТ се задействала, но без да й обръщат внимание, грабителите се качили до една от канцелариите на втория етаж. Знаели отлично какво търсят - касата, в която клиенти оставят определени суми за депозит, докато ползват строителните съоръжения под наем.
Сейфът се оказал захванат с болтове за пода. Никакъв проблем - един от бандитите отишъл до колата и се върнал с 10-килограмов каменарски чук. След 15-20 удара касата била откъртена. Бандитите я завлекли до стълбището и я пуснали да се въргаля надолу. Накрая и четиримата се напънали да я вдигнат толкова, колкото да я натоварят в багажника на бялата колата. И отпрашили.
Обирът продължил 3 минути, а патрул на СОТ пристигнал на петата минута, разказа управителят на "Стройрент" Ганимир Ганчев. По думите му още същата вечер полицията е започнала да спира за проверки из цяла София, но без резултат. Задигнатата сума е от няколко хиляди лева. Крадците отлично са знаели в кое помещение е касата с депозитите. Има версия, че са били клиенти на фирмата, но не е изключено да са имали информация от вътрешен човек.
Shell започна проучването за нефт и газ в "Силистар". Shell Exploration & Development, която преди година подписа договор за търсене и проучване на нефт и газ в блок "Силистар" в дълбоките води на Черно море, завърши първата фаза от проекта. В началото на януари са приключили сеизмичните проучвания, като събраните данни сега ще бъдат анализирани, за да се прецени дали ще се прави сондаж. Цялото проучване може да отнеме и 12 години, но всяка следваща стъпка показва по-голяма увереност, че има залежи от нещо. Оптимизъм носи и напредъкът в съседния блок в Турция, където международната компания работи в консорциум с Turkish Petroleum. Там проектът е в по-напреднал етап, като вече беше направен и проучвателен сондаж, определен като успешен. Което в превод би трябва да значи откритие на количество нефт или газ.
При успех в този черноморски блок или в по-напредналия "Хан Аспарух" България може да намери частична енергийна независимост от Русия, откъдето сега идва почти цялото количество газ и петрол. При липса на находище за България остава малкото успокоение от инвестицията - според договора с Министерството на икономиката дружеството на Shell се ангажира да вложи 18.6 млн. евро и да даде бонус от почти 5 млн. евро.
Първа фаза
Блокът "Силистар" се намира в южната част на българските териториални води и е с площ от близо 7 хил. кв. км, но проучената площ е 5125 кв. км. От програмата са били изключени близките до брега части, които са в зона "Натура 2000", уточниха от Shell. Проучванията са продължили 87 дни в края на миналата година и окончателно са приключили на 5 януари, или 11 дни по-рано от планираното, каза ръководителят на проучвателния проект в България Александър Кейз. Данните са събрани от кораба Oceanic Endeavour на компанията CGG, като в операцията са участвали още три лодки и 90 души екипаж. От Shell уточниха, че в по-голямата част от блока са направени 3D проучвания - общо на 4650 кв. км, останалите са 2D, като данните са с много високо качество. "Това е един от най-успешните проекти за придобиване на сеизмични данни в света", посочи Кейз.
Според договора, който беше подписан в края на февруари миналата година, дружеството се ангажира да инвестира 18.6 млн. евро в 2D и 3D сеизмични проучвания, както и в мерки за опазване на околната среда, човешкото здраве и културните ценности. Отделно от това компанията предложи бонус от 4.9 млн. евро на държавата за правата да търси и проучва за въглеводороди. Разрешението й е за пет години до 2021 г. с опция за удължаване на два пъти по две години.
Какво следва
Събраните данни от геоложкото проучване ще позволят на Shell да получи представа за структурите под дъното на Черно море и да идентифицира потенциални залежи на нефт и газ. Следващата стъпка е анализ и интерпретация на сеизмичните данни, което се очаква да приключи до края на тази година. В зависимост от резултатите компанията ще реши дали да прави проучвателен сондаж, както и кои са потенциално подходящите места за това. Извършването на сондаж не е част от задълженията на Shell по договора.
"По принцип целият процес преди започването на добив може да отнеме около 12 години. Стремим се да работи по-бързо", каза Кейз. От компанията уточниха, че по правило в етапа на събиране и анализ на данни, където се намира българският проект, вероятността за успех е между 10 и 30%, а инвестицията е в рамките на 10 до 50 млн. долара. "Началото ни тук беше възможно най-добро за нас. Подобни проекти не протичат толкова гладко, а ние бързо събрахме данните", посочи Кейз.
В случай че резултатите са положителни, евентуален проучвателен сондаж ще отнеме между 2 и 4 години. Това значително би оскъпило инвестицията, тъй като един сондаж струва над 100 млн. долара, но на този етап вероятността за успех е и по-голяма. Финалната фаза от проучванията е сондаж за установяване на границите на находището, където инвестицията е над 150 млн. долара. Едва след като приключат проучванията, ще стане ясно дали и какви залежи има в блока.
Донякъде повод за оптимизъм дава близостта на "Силистар" до турския блок, където работи Shell. Там проучванията започнаха през 2013 г., следващата година бяха събрани сеизмичните данни, а в средата на 2015 г. компанията направи и проучвателен сондаж. По думите на Кейз геоложкото проучване там е било успешно. Той определи резултатите от турския сондаж като част от регионалния анализ на компанията. "За геологията няма държавни граници", посочи той.
Блоковете в Черно море
Shell Exploration & Development, която е дъщерна на Royal Dutch Shell, беше единственият кандидат за блок "Силистар", макар че документи за участие закупиха и други големи компании в бранша като BP, Тоtal и Еni. Първите проучвания в блока са правени още през 90-те години на миналия век. През 2011 г. българската компания "Ледербел", в която участва собственикът на фирмата "Фронтиер" Красимир Георгиев, спечели конкурса за търсене и проучване там. Процедурата обаче беше обжалвана от останалите участници, а през 2012 г. проверка на Държавната финансова инспекция показа, че конкурсът е бил нагласен, след което договорът беше развален.
"Силистар" е около два пъти по-малък като площ от блока "Хан Аспарух", който се намира северно от него и който се проучва от консорциум между Total, OMV и Rеpsol. Там вече беше направен сондаж, а в края на миналата година френската Total съобщи, че е открила залежи на нефт, но без да уточнява количествата.
В шелфа край Варна газ добива ирландската Petroceltic. Последните данни на компанията за 2015 г. обаче показват значително свиване на приходите. В същото време по информация на "Булгаргаз" делът на местния добив рязко е спаднал през 2016 г. - с близо 93%. През миналата година ирландската компания смени собственика си, който започна преглед на активите. Засега бъдещето на добива от находище "Галата" не е ясно.
Shell инвестира 1.9 млрд. долара в проучвания през 2017 г.
Международната компания Shell Exploration & Production планира да инвестира 1.9 млрд. долара през 2017 г. в проучвания на нефт и газ в целия свят. В момента компанията има такъв бизнес в 46 държави по света. Това включва както работа в плитки и дълбоки води, така и проекти на сушата. През 2016 г. Shell е открила 6 значителни находища, както и 13 по-малки в близост до съществуващи. Компанията има проекти за добив на нефт и газ в Мексиканския залив, Западна Африка, Малайзия и Филипините. По данни от 2015 г. компанията добива 2.3 млн. барела нефтен еквивалент на ден.
Пенсионните фондове са превели 124 млн. лв. в НОИ и Сребърния фонд. Частните пенсионни фондове са прехвърлили около 124 млн. лв. от партидите на свои клиенти към НОИ или Сребърния фонд. Това стана ясно на пресконференция организирана от дружествата по повод годишните им резултати, като беше уточнено, че данните са експертна оценка, тъй като държавата и нейните институции не предоставят официални данни за броя и сумата на лицата, избрали някоя от тези опции.
Според изчисленията на компаниите от бранша 104 млн. лв. е бил трансферът от универсалните фондове, където се осигуряват всички родени след 1959 г., и още 20 млн. лв. са дошли от професионалните, където правят вноски работодателите на служители с по-тежка категория труд.
Пропуснати ползи
На база на реализираната доходност през 2016 г. от дружествата представиха и сметки, показващи каква сума са загубили осигуряващи се от това, че са заложили на Сребърния фонд. За прехвърлена партида от 1000 лв. сумата се равнява на 39 лв., а за такава от 18 000 лв. (каквито по данни на компаниите са най-големите) тя достига 702 лв. Според председателя на управителния съвет на "Доверие" Даниела Петкова вече има и хора, желаещи да се върнат при тях, като още е рано да се каже дали това ще е трайна тенденция.
Според дружествата държавата е постъпила некоректно с лицата, избрали да прехвърлят парите си в НОИ (основно пенсионирани военни и полицаи) срещу обещания за по висока пенсия. За тях също няма точни данни, като някои са спечелили от прехвърлянето, а други са изгубили, но няма опция да се върнат в частните пенсионни фондове. Изпълнителният директор на "Алианц България" София Христова обясни, че НОИ е можел да изчисли и да им съобщи предварително каква пенсия ще получават, но не го е направил и те са правили неинформиран избор.
Проверка след проверка
Друга тема, която беше засегната, бяха резултатите от приключилия преглед на активите в сектора към средата на 2016 г., както и обявената от регулатора изненадваща втора част, където ще се следят данните към края на годината. Според дружествата все още няма яснота кога и как точно трябва да се отчетат констатираните необходими корекции. Предвид на ежедневните преоценки и на активите е практически невъзможно да се преизчислят всички стойности назад и не е ясно какъв е ефектът към края на годината, а освен това чисто законово резултатът е само информативен.
"Възможно е единствената причина за втория преглед да бъде узаконяване на резултата от първия", каза Даниела Петкова. По отношение на констатациите на Европейската комисия, че въпреки прегледите все още не са отстранени рисковете за дългосрочните ползи за титулярите на партиди в пенсионните фондове и че те идват основно от инвестициите в свързани лица, Петкова изтъкна, че проверките не са установили такива и че по настоящия регламент сделки между свързани лица няма. Тя каза, че не може да се ангажира дали КФН и EIOPA могат по други критерии да идентифицират рискове и те да бъдат отчетени.
Помолени за становище по критичния доклад на Брюксел, от КФН не пожелаха да коментират правилността на изводите на ЕК, но ги приемат като "важна информация". Конкретно по проблемната област регулаторът напомни, че е разработил законови промени да се дефинират ясно свързаните лица, но те не са гласувани от депутатите и сега е приоритет на комисията те да бъдат повторно внесени в новия парламент.
"Проблемът със свързаните лица беше дефиниран като изключително сериозен и при прегледите на активите на пенсионноосигурителните дружества, резултатите от които бяха оповестени на 3 февруари 2017 година. КФН съзнава сериозността на проблема и прави всичко възможно в рамките на своите правомощия за неговото отстраняване. Проблемът със сделките между свързани лица е идентифициран на европейско ниво, като правната дефиниция за свързани лица нерядко се възприема за недостатъчна и се говори за функционална свързаност. Става въпрос за лица, чиито бизнес отношения са над определено ниво на интензитет", заявиха от КФН за "Капитал".
Тоталната чистка в МО стигна до началника на отбраната. Въпреки ограничения си мандат служебният военен министър Стефан Янев предприе тотална чистка в министерството и тя стигна дори до началника на отбраната. Това са поредните кадрови рокади, извършвани от кабинета "Герджиков", чиято задача уж е само да подготви изборите. Досега обаче бяха сменени десетки висши чиновници.
В понеделник на заседание на Съвета по отбрана е било взето решение за смяната на вицеадмирал Емил Ефтимов. Неговото място ще заеме сегашният командир на Сухопътни войски ген. Андрей Боцев, научи "Сега" от източници от МО. Предложението за смяна на началника на отбраната се очаква да бъде внесено като допълнителна точка на заседанието на правителството в сряда. Ефтимов беше назначен на 19 януари. До тогава той беше заместник на подалия оставка ген. Константин Попов. Вицеадмиралът е изпълняващ длъжността и е с мандат до 1 година. Идеята на бившите управляващи беше следващото редовно правителство да вземе решение дали да го остави, или да номинира нов човек за поста. Военни специалисти видяха зад рокадата намеса на президента Румен Радев, тъй като ген. Боцев се смята за близък до държавния глава.
На практика след издаването на указа следващото правителство ще трябва да работи с новия началник на отбраната и няма да може да го смени. Според конспиративните теории смяната вероятно ще доведе и до промяна в приоритетите за модернизация на армията. Като командир на пехотата, ген. Боцев многократно настояваше за закупуване на бронирани машини за мотострелковаците. Проектът е готов и се очаква да струва до 1 млрд. лв. Работният му вариант предвижда закупуване на 238 бронирани бойни машини. В България вече се появиха и две западни фирми, които са готови да участват в надпреварата.
Освен смяната на началника, според източници от МО, са започнали промени в ключови дирекции и агенции във ведомството. Става въпрос за структури, през които минават основните средства на армията. Бюджетът на войската се увеличава всяка година заради проектите за модернизация. Тази година се очаква да е над 1 млрд. лв.
Шефът на търговското дружество "Снабдяване и търговия" Валентин Симеонов е бил сменен, съобщи пресцентърът на МО. Новият директор е Александър Петков. Това е най-апетитният пост в МО, тъй като оттам минава покупко-продажбата на военна техника и въоръжение. Дружеството има и лиценз за търговия със стоки с двойна употреба.
Oсвободен е и шефът на агенция "Военни клубове и военнопочивно дело" Петър Манолов, съобщи Медиапул. Временно изпълняващ длъжността вече е Мария Москова. Агенцията отговаря за почивните домове на армията, хотелите, военните клубове, детските градини в страната и различни социални програми. През нея също минават поръчки за десетки милиони левове. Рокади има и в Информационния център на МО. На мястото на журналиста Владислав Прелезов е назначен бившият военен репортер Евгени Генов. Центърът отговаря за в. "Българска армия" и Военния телевизионен канал.
Рокади има и в ръководството на холдинга "Терем", който отговаря за военноремонтните заводи на министерството. От пресцентъра на ведомството потвърдиха, че са сменени изпълнителният директор Огнян Чалъков и шефът на борда Христин Петков. Те ще бъдат заместени от Христо Богданов и Станчо Петков. Очакват се кадрови промени и по отделните заводи.
Министерството ще има нов устройствен правилник, който предвижда отново създаването на две ключови дирекции - "Отбранителна аквизиция" и "Инфраструктура на отбраната". Само преди половин година те бяха обединени в мегаструктурата "Отбранителна аквизиция". През нея минаваха всички поръчки в отбраната, включително и проектите за модернизация.
КЕВР даде заден за шоковото поскъпване на водата в София. Поскъпването на водата в София бе временно отложено. На закрито заседание в понеделник Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е решила да върне предложението за нови цени на водата на работната група и да й даде срок от 3 дни, за да изготви ново предложение, съобщиха вчера от регулатора.
Концесионерът на "Софийска вода" - френската "Веолия", поиска повишение на цените от около 30%. От КЕВР впоследствие обясниха, че са постигнали "намаление" и регулаторът предложи поскъпването да бъде "само" 18%. То трябваше да влезе в сила от днес. От комисията на Иван Иванов обясниха, че преработеният вариант ще бъде разгледан на ново закрито заседание. То вероятно ще се състои още в рамките на следващата седмица. След това предстои ново обсъждане и решение, така че цените вероятно ще влязат в сила от 1 април, т.е. след изборите. Не става ясно с какъв мотив КЕВР връща на работната си група предложението за поскъпване, но според някои анализи забавянето на решението е именно заради предизборната обстановка.
Предстоящото шоково увеличение породи серия от критики, а от Столичната община, която също има дял от концесията, обявиха, че то не е икономически обосновано. Причината е, че от ВиК дружеството мотивират искането си с рязкото понижение на потреблението в София, но общинарите смятат, че няма убедителни аргументи за това. Намаляването на фактурираните количества на фона на увеличаването на броя на населението, според данни на НСИ, както и растежа на икономиката не следвало да доведат до намаляване на прогнозираното потребление, изтъкват от градската управа.
Във върнатия доклад бе посочено, че през 2017 г. цената на водата в София трябва да стане 2.158 лв. с ДДС за кубик, при 1.82 лв. в момента. Поетапно увеличение бе предвидено и за следващите четири години. Целта е през 2021 г. столичани да плащат 2.69 лв. за кубик с ДДС, или с 47% повече спрямо сега. В доклада на регулатора се посочва, че и новата цена е далеч от т.нар. социална поносимост, която за 2021 година е изчислена на 11.44 лв. за кубик. За "Софийска вода" това ще е второ повишение на цените. От миналия май столичани вече купуват с 3.4% по-скъпа вода.
Топло
Столичната топлофикация започна да поставя съобщения на входовете в засегнатите от аварията квартали - общо 5051 абонатни станции. В началото на февруари безпрецедентна повреда остави десетки хиляди жители на София на студено. Най-засегнати от нея бяха жителите на топлорайон "Изток", които са били без парно и топла вода повече от 48 часа. На съобщенията ще бъде обяснено как точно ще се изчисли обезщетението. То трябва да бъде отразено и в сметките за февруари, които ще излязат след 15 март.
EVN замразява проекта Горна Арда. EVN AG замразява реализацията на проекта за изграждане на Хидроенергийна каскада Горна Арда. Това обявиха официално от компанията. Изявлението се прави във връзка със законовите задължения на концерна EVN AG като публична компания, листвана на Виенската борса, се посочва в официалното съобщение.
Това решение е отразено във финансовия отчет на EVN AG за първото тримесечие на текущата финансова година.
Акционерното споразумение между EVN и НЕК за създаване на компания, която да изгради и експлоатира Хидроенергийна каскада Горна Арда, беше подписано на 19 юли 2010 г., припомнят от компанията.
Бюджетът с излишък от 822,4 млн. лв. Държавният бюджет в края на февруари има излишък от 822,4 млн. лв. (0,9% от прогнозния БВП), сочат предварителните данни на МФ. За сравнение година по-рано излишъкът в хазната беше 915,2 млн. лв.
Приходите и помощите в държавния бюджет за първите два месеца на 2017 г. се очаква да бъдат 5,733 млрд. лв. (16,2% от годишния план), като спрямо февруари 2016 г. се отбелязва ръст от 213,6 млн. лв. Увеличението спрямо предходната година се дължи основно на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 450,8 млн. лв. (9%), докато получените средства от ЕС са по-малко.
Разходите на държавата (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към февруари 2017 г. са 4,91 млрд. лв., което е 13,4% от годишния план. Съпоставено със същия период на миналата година държавните разходи нарастват, главно поради по-високия размер на социалните и здравноосигурителните плащания, след увеличението на пенсии от юли 2016 г. Увеличават се и разходите за субсидии.
Карта показва рушащите се къщи - паметници на културата. Къщите - паметници на културата в столицата, които от години се рушат, ще влязат в интерактивна интернет карта. Тя е подготвена от екипа на главния архитект на София Здравко Здравков, а идеята е всеки да знае какво се случва с културното ни наследство. Там освен местоположението на къщите ще се опише и какво точно е състоянието им, както и какви глоби са наложени на собствениците за безстопанственост. Досега в списъка са влезли седем от емблематичните за столицата сгради -„Захарна фабрика", къщите на арх. Георги Фингов и поета Пейо Яворов, както и сграда на бул. „Македония" №42, както и цели три на улица „Стефан Стамболов". На всички тях общината е наложила санкции в размер на 569 000 лева. Като повечето от заведените актове се оспорват в съда.
Според експертите за опазването на културното ни наследство са необходими спешни мерки, като предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ясни критерии, данъчни облекчения при инвестиране в сградата, освен това да се дава право на държавата да е първи купувач.
„Захарна фабрика" е паметник на културата от 1998 г., като години наред собствениците са я оставили да се стопи от ромски набези за тухли и желязо. През 2009 г. общината налага имуществена санкция в размер на 100 000 лв. на „Ти Ей Би Риъл Естейт" ЕООД. Година по-късно Софийският районен съд намалява наложеното наказание до 50 000 лв. През 2015 г. Столична община налага още две имуществени санкции, всяка за по 100 000 лв. на новия собственик „Родна Земя Холдинг" АД. Административният акт отново е обжалван пред Софийския районен съд.
За къщата на архитект Фингов, която още през 1978 г. става паметник на културата, е наложена санкция от 100 000 лв., която също се обжалва пред Темида. През миналата година общината сезира и прокуратурата за престъпно разрушаване на двете сгради. Като мотивите на „Московска" 33 бяха, че „са налице данни за престъпно поведение - собствениците са получили задължителни указания, наложени са им санкции, но със своите действия и бездействия те разрушават тези знакови обекти на културното наследство".
За трите къщи на ул. „Стефан Стамболов" пък са написани глоби за 30 000 лв., които също не са платени. Сградата на бул. „Македония" №42 е паметник на културата от местно значение, като през 2016 г. общината пише акт в размер на 100 000 лв., който отново е обжалват пред Софийския районен съд.
2366 училища без лекар. 2366 училища в страната от общо 2473 нямат лекар. Това става ясно от справка на Министерството на образованието и науката. Само 107 школа в страната разполагат с доктор, като в 52 от тях той е на пълен щат, а в останалите 55 - на непълен.
По закон школата не са задължени да назначават лекар, а големият проблем у нас е, че не разполагаме с достатъчно специалисти, за да има доктор във всяко школо. Дебатът около въпроса дали лекарите трябва да се върнат в школата започна след трагичния инцидент от миналата седмица, при който 11 годишното момиче от 52 СУ в София загуби живота си, след сбиване със свой съученик.
Болшинството от училищата, обаче все пак имат осигурено медицинско обслужване. Само в 156 такова изобщо не е осигурено.
Медицинска сестри се грижат за здравето на хлапетата в общо 1587 школа в страната.
Така например в столичното 119 СУ има две медицински сестри. „За последно лекар при нас имаше през 2003 година", обясни директорът на школото Диян Стаматов. Той обясни, че лекарят нямало какво да прави в училище, защото там се извършвала профилактика, а за оказване на долекарска помощ се грижели медицинските сестри.
452 училища пък разполагат с фелдшери - 294 са на пълен щат, а 158 на непълен.
От Министерството на образованието коментираха, че най-доброто медицинско обслужване било във Варна.
МОН и Националното сдружение на общините в България се обединиха около два фокуса на проблема. Това обяви днес служебният министър проф. Николай Денков на брифинг във ведомството. Първият се състои в бързи решения решения. Идеята е всички преподаватели в страната да бъдат инструктирани какво да правят при инцидент с деца.
Учителите ще трябва веднага да се обадят на медицинската сестра, а ако няма такава на личния лекар на пострадалото хлапе.
Вторият пакет от мерки предвижда нормативни промени от страна на МОН, чрез които да се разпише план за действие при критични ситуации.
Образователното ведомство ще насочи вниманието си и към превенцията на агресия между децата. За тази цел от МОН предлагат да се увеличат психолозите в учебните заведения. В момента тези специалисти са едва 390 за 2470 школа. „Трябва да има поне 1 психолог в едно средно голямо училище. Както и повече мобилни групи, които да отидат на място при инцидент. Във всеки регион е добре да им а по 2 - 3 мобилни групи", още проф. Николай Денков.
Просветното ведомство предвижда още учителите да преминат през семинари и курсове, в които да се обучат как да се справят с агресията на учениците.
От МОН предлагат и санкции за родителите, които не помагат на учителите, като министърът не уточни какво точно означава това. „Социалното министерство трябва да каже дали детските надбавки могат да се намалят например или какви глоби могат да се наложат", обясни още Денков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |