Лидерите на Германия, Франция, Италия и Испания се срещат във Версай Лидерите на Германия, Франция, Италия и Испания ще се срещнат във Версай, за да обсъдят обща позиция за бъдещето на Европейския съюз след напускането на Великобритания.
Разговорите в Париж са част от подготовката за предстоящата среща на високо равнище, която ще се състои в Рим на 25 март, за да отбележи 60-ата годишнина от създаването на Европейската икономическа общност, както и да рестартира европейския проект.
САЩ „строго осъждат“ севернокорейското изстрелване на балистични ракети
САЩ осъдиха изстрелването от страна на Северна Корея на четири балистични ракети, предава AFP. Вашингтон е заявил готовност да „използва целия спектър от налични възможности срещу тази растяща заплаха“.
„САЩ строго осъжда изстрелването от страна на Северна Корея на балистични ракети, което е в нарушение на резолюции на Съвета за сигурност на ООН, изрично забраняващи подобни действия“, се казва в изявление на Държавния департамент.
„Оставаме в готовност и ще продължим да предприемаме стъпки за повишаване на нашата готовност да защитаваме нас и нашите съюзници от нападение и сме готови да използваме целия спектър от възможности на наше разположение срещу тази растяща заплаха“, се казва в изявлението.
"Пикадили" влезе във фалит
"Пикадили" е неплатежоспособна и от 17 февруари е в процедура по несъстоятелност. С това решение смалената верига не изчезва, защото от поне две години работи със същия бранд през друго дружество - "Селект трейд", но и оттам зареждането е слабо. В момента обектите са 16, а в пика магазините бяха 40. От съдебното решение обаче се вижда щетата: над 80 млн. лв. дълове към кредитори - основно доставчици, наемодатели, персонал и държава. Така след многократна смяна на собствеността смъртта на "Пикадили" ЕАД вече е и юридически задвижена. Пълно изчезване имаше и при друга верига - Carrefour. Гръцкият франчайзьор няма обект отдавна, а вече е и в несъстоятелност.
Какво има в дружеството Решението на Софийския градски съд е, че началната дата на неплатежоспособността на "Пикадили" е краят на 2012 г., а компанията вече е свръхзадлъжняла към края на 2015 г. Старата дата означава, че сключени след нея неизгодни сделки могат да бъдат отменени - например неясното прехвърляне на марката "Пикадили" към собственика на дружеството "АП март".
В компанията има назначен временен синдик и вече е свикано общо събрание на кредиторите през април. Избраният от тях постоянен синдик ще трябва да решава задачата как с малкото активи да задоволи частично фирмите с вземания. Дружеството притежава имот в Елин Пелин от 73 декара, купен в края на 2008 г. срещу почти 7 млн. лв. Имотът служи като обезпечение към Инвестбанк, така че единственият сигурен приход няма да отиде нито към държавата, която има да взима над 18 млн. лв., нито към многото доставчици. На хартия общите активи към средата на миналата година са 25 млн. лв., но няма яснота какво друго влиза в тях. А задълженията са 84 млн. лв.
Врачанска верига Около дружеството има и друга промяна - с решение от 1 февруари 2017 г. на собственика на "Пикадили" - "АП март", е преместено седалището на фирмата. Във Враца. Любимо място на собственици, които избират местния съд, за да приключат дружеството с процедура по несъстоятелност. Както "Капитал" вече писа, през 2016 г. в Окръжния съд във Враца са образувани рекорден брой дела за несъстоятелност - с пъти над средното за страната. Проверка на вестника установи, че от всички дела за несъстоятелност, образувани през 2016 г., близо половината са за фирми, преместили седалището си във Враца средно около месец преди образуване на делото.
По партидата на "Пикадили" в Софийския градски съд през последните години имаше десетки искания от компании за фалит. Сегашното произнасяне на СГС е по молбата на фирма "Луал", която е с израелски собственици. От "Пикадили" оспорват молбата, но съдът потвърждава наличие на задължения.
Растящите задължения Пълна разбивка на кредиторите няма. От поканата за общото им събрание обаче се вижда сумарната картина. За да установи състоянието на неплатежоспособност, съдът поръчва експертизи на икономическите показатели на "Пикадили" и установява, че дружеството притежава право на собственост върху незастроен недвижим имот за логистичен център, върху който са наложени няколко възбрани, и 20 превозни средства. Върху търговското предприятие е учреден особен залог в полза на Инвестбанк - клон София, откъдето се финансира и клонингът "Селект трейд" през заем за 11 млн. евро. Съдът установява също, че краткосрочните задължения на веригата нарастват устойчиво - от 52.7 млн. лв. към 31 декември 2012 г. на 52.5 млн. лв. през следващата до 84 млн. лв. към 31 декември 2015 г. Най-значителни са дълговете към доставчици и клиенти, следват задължения към персонала и към държавата (публичните задължения са 18.3 млн. лв.). Веригата е извършвала плащания към своите кредитори за целия изследван период, но според съда от това не следва, че затрудненията й са временни. В съдебното решение се посочва, че "Пикадили" е пристъпила към затваряне на магазини в началото на 2013 г., а през 2015 г. и към продажба на оборудване. В същото време задълженията на компанията към доставчици и към държавата се увеличават, краткотрайните активи намаляват и се концентрират изцяло във вземания към свързани лица, част от които са към едноличния собственик на капитала - "АП март", а показателите за ликвидност са ниски. Към 31 декември 2015 вече е налице и свръхзадлъжнялост, тъй като общата стойност на всички активи на фирмата е 71.5 млн. лв., а паричните й задължения - 83.9 млн. лв. Съдът установява, че става въпрос за трайно състояние на неплащане и че са налице предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност на "Пикадили" заради неплатежоспособност. Началната дата е 31.12.2012 г. - най-ранната установена дата, на която веригата е била в невъзможност да погасява краткосрочните си задължения.
Какво следва По закон кредиторите трябва да решат съдбата на дружеството. За оздравяване трудно може да се говори, тъй като цялата дейност от две години е прехвърлена към "Селект трейд". Най-възможният вариант е продажба на имущество, което не е огромно, и евентуално разваляне на стари сделки. При всички положения при дългове за 84 млн. лв. и балансова стойност на активите от 25 млн. лв. няма как да се удовлетворят цялостно кредиторите.
Честата смяна на собственици За близо 20 години в търговията на дребно веригата "Пикадили" смени няколко пъти собствеността и концепцията си. Компанията е основана от варненеца Георги Папуров и в началото е представена само във Варна. Следва разширение и национално покритие. След това "Пикадили" стана част от сръбската група "Делта макси" на бизнесмена Мирослав Мишкович, който пък я продаде на белгийската Delhaize Group. През юни 2014 веригата отново смени собствеността си и за кратко стана притежание на "АП март" на Ангел Ангелов (част от групата "Градус") и Петър Дудоленски. През ноември 2014 г. "АП март" и гръцката Marinopoulos през "КМБ България", която държеше франчайза за магазините Carrefour в България, обявиха, че ще се слеят в общо дружество. Съдружието обаче не се случи. По това време вече собственици на "Пикадили" са братята Валентин и Десислав Попови (които имат бизнес най-вече в сектора на недвижимите имоти, но без видими акционерни участия) и Николай Лазаров, става ясно от документи в Търговския регистър, публикувани тогава. От лятото на 2016 по информация на "Капитал" едноличен акционер е Николай Лазаров, а братята Попови са се оттеглили от участието си. Официално в люксембургския регистър собственикът има номинални директори.
През май 2015 компанията взе кредит от 11.8 млн. евро от Инвестбанк, разплати се с част от наемодателите и доставчиците и обяви, че започва презареждане и съживяване на веригата.
От есента на 2015 бизнесът на "Пикадили" беше преместен в специално създадената компания "Селект трейд". Тя е собственост на люксембургската офшорка BK Finance. Справка в регистъра показва, че люксембургският собственик е основан от гибралтарска офшорка, в която до март 2015 г. се представлява от Лазаров, после половината капитал минава към регистрирано в Кипър дружество.
Остатъците от веригата В последните две години мрежата на веригата се топеше. А работата с доставчици заради нередовните плащания ставаше все по-трудна. Проверка на "Капитал" показа, че магазинът на "Пикадили" в столичния "Парк център" до хотел "Хемус" не е добре зареден. Рафтовете не са празни, но разнообразието от марки и фирми е оскъдно. Доставчик от месопреработвателния бранш каза, че е намерена някаква формула и веригата му плаща, друг уточни, че работи само с банкови гаранции и ги усвоява при спиране на плащанията, а трети заяви, че не получава нищо за продуктите си и е спрял зареждането. Собственик на фирма от млечния сектор каза, че отдавна не доставя на "Пикадили" заради дългове и вероятно марката му присъства на щандовете чрез някой дистрибутор. Друг представител на бранша заяви, че и двете дружества - "Пикадили" и "Селект трейд"- дължат доста пари на фирмата и че досега са спирали и подновявали доставките срещу обещания за издължаване, но от половин месец са спрели да зареждат. Компании със стоки в обектите на веригата съобщиха също, че от две-три седмици нямат никаква комуникация с представителите на "Пикадили", които са спрели да си вдигат телефоните. "Капитал" също не успя да се свърже с лицето за връзки с медиите. Последният открит магазин "Пикадили" е в мол Paradise Center в София на мястото на Carrefour. Това стана през декември 2016, след като компанията закри магазина си в "Сердика център". През юли миналата година от "Селект трейд" обявиха, че планират да открият още един нов хипермаркет - в най-големия търговски център във Варна - Grand Mall, но това все още не е факт.
Решението на екоминистерството за парк "Пирин" доведе до протест
Служебното правителство е на път да се сблъска със сериозно обществено недоволство заради актуализацията на плана за управление на Национален парк "Пирин" до 2023 г. След като на 1 март министърът на околната среда и водите Ирина Костова е подписала решение, с което изпраща проекта за актуализация във Висшия експертен екологичен съвет, без преди това да му се прави екологична оценка, природозащитници обявиха протест в понеделник в защита на парка. Те твърдят, че новият план позволява много по-голямо застрояване и сеч в рамките на парк "Пирин" и искат преразглеждане на документа. Премиерът Огнян Герджиков оправда действията на Костова с това, че "решението не е окончателно", и допълни, че "изоставаме от Европа" заради липсата на позволение за втори лифт на Банско. "Екозащитниците са много силни в протестите. Толкова са активни на моменти, че събуждат подозрение в чистотата на техните помисли", критикува той, цитиран от dnevnik.bg.
По бързата процедура Проектът за актуализация на плана за управление на Национален парк "Пирин", който предвижда разширение на ски зоната в планината, заминава на гласуване във Висшия експертен екологичен съвет, без преди това да му се прави екологична оценка, тъй като "няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве". Това твърди в мотивите си министър Костова. Самата тя е подписала на 2 март - последния работен ден преди празниците, и друго решение, с което се предвижда предварително изпълнение на предходното.
Актуализираният проект бе изготвен с финансиране на програма "Околна среда" от компанията "Пролес инженеринг" и вече веднъж бе върнат за преработване миналата година заради "необосновани параметри". Сегашният проект предвижда според коалиция "За да остане природа в България" възможността за строителство върху 12.5 пъти по-голяма площ от досегашната и сечи в горите на 60% от площта на парка. От сдружението настояват да се премине през процедура за екологична оценка.
В началото на годината от природозащитната организация WWF призоваха служебното правителство с писмо до президента Румен Радев да върне за преработка плановете за управление на Пирин, Витоша и Рила като конкретна стъпка за опазването на тези национални и природни паркове. Според природозащитниците от плановете трябва да отпаднат елементите, които ще доведат до застрояването им и до изсичането на вековни гори. "През последните две години се прави нов опит за заграбването на най-добре запазената българска природа чрез новите планове за управление на националните паркове "Рила" и "Пирин" и на природен парк "Витоша", написаха тогава от WWF. Според тях примерът с Национален парк "Пирин" е най-сериозен. Паркът е обект на световното природно наследства на ЮНЕСКО.
Висшият експертен екологичен съвет може да приеме, промени или отхвърли проекта. Оттам нататък трябва да се гласува и на заседание на Министерския съвет. Бързите действия на екоминистерството в последните работни дни преди празниците обаче вече доведоха до организация на протест, който трябва да се проведе в понеделник. От коалиция "За да остане природа в България" съобщиха, че ще атакуват и в съда решението на екоминистъра.
Нищо не било решено Самото екоминистерство запази мълчание, но през почивните дни с коментар по темата се включи служебният премиер Огнян Герджиков. Пред медиите той обяви, че решението за зелена светлина на плана не е окончателно и тепърва подлежи на обсъждане с всички заинтересовани страни. Пред БНР той обяви, че процедурата е на твърде ранен етап, "за да се говори за нещо нередно или да се протестира". Това е един проектоплан. Той подлежи на внасяне във Висшия експертен екологичен съвет, в него се поканват всички заинтересовани лица, включително екологичните организации, които могат да си представят своите възражения. Всичко това подлежи на дебатиране, след което ще се излезе с окончателен проект за план, който да се внесе в Министерския съвет за одобрение", обясни служебният премиер. По думите му екозащитниците "би трябвало да си дават сметка, че в развитите държави като Австрия, Швейцария, Италия, Франция има стотици влекове и лифтове, а у нас не се позволява още един лифт на Банско, където има великолепни условия за ски туризъм. Ние изоставаме от Европа в това отношение", добави министър-председателят.
Миналата година паралелно с придвижването на плановете по нареждане на бившия премиер Бойко Борисов имаше проверка на концесията за ски зона Банско, дадена на дружеството "Юлен" до 2031 г. Тогава работната група предложи на "Юлен" да бъдат опростени всички извършени в Националния парк "Пирин" нарушения и да му се позволи да разшири един от лифтовете, а в замяна дружеството да плаща по-висока концесионна такса. Решението предизвика възмущение и не беше одобрено от екологичните сдружения, а тогавашният кабинет не направи повече опити за разрешаване на ситуацията.
МОН реже сериозно приема по икономика и администрация и управление
Просветното министерство възнамерява да ограничи сериозно достъпа на студенти до направления като икономика и администрация и управление, в които сега учат около 1/3 от кандидат-висшистите. Това произтича от проект на МС за промяна на постановление 64 от 2016 г. за приема на студенти.
Настоящата академична година е първата, в която държавата се намеси активно в приема, който вече зависи не просто от заявките на висшите училища, но и от програмната им акредитация, научната дейност и реализацията на студентите. На базата на тези показатели се изчисляват коефициенти, които се умножават по броя на приетите студенти от предходната година. Тъй като в тази бройка досега са влизали и студентите платено обучение, новата методика е позволила на някои университети да увеличат държавния прием, вместо да го намалят. Ако например даден ВУЗ е имал 100 държавно субсидирани студенти и 300 платени, таванът на приема се вдига до 400. Занапред МС предлага за база да се ползва само броят на студентите, субсидирани от държавата. Именно това ще намали сериозно приема в масовите специалности като икономика и администрация и управление, обясниха от МОН. Все още обаче не е ясно в какъв размер ще е "ударът".
Преди ден служебният просветен министър проф. Николай Денков се срещна с ректорите на университетите, които преподават във въпросните професионални направления, за да им обясни предстоящата промяна. Според него намаляването на студентите е неизбежно и ще засегне главно вузовете със слаба реализация на възпитаниците си. "Има огромен дисбаланс в реализацията на завършилите - в някои професионални направления тя е 90 на сто, а в други - 20-30 на сто", е коментирал той. Направленията са допълнително диференцирани в три групи, като при важните от тях се прилагат по-високи коефициенти.
Според прессъобщението на МОН за срещата ректорите са подкрепили необходимостта от промяна, но са изразили опасения, че подобна реформа може да остави някои от тях без достатъчно средства, за да поддържат учебния процес. "Нека да намалим раздутия брой студенти, за да оправим финансирането", препоръчва им обаче министърът. "Не е нормално да имаме над 50% млади висшисти, които не се реализират на позиции, изискващи висше образование", смята той и им припомня, че трябва да се използват и други източници на финансиране - например чрез осигуряване на възможности за учене през целия живот, съвместна работа с бизнеса, както и чрез финансирането за наука, което трябва да се увеличи през следващата година. Все пак Денков предлага компенсация - от 2018 г. издръжката за направленията с най-ниска субсидия ще бъде увеличена.
За 4 хуманитарни направления пък промените носят добра новина. Областите филология, история и археология, философия и религия и теология ще получат повече бройки, тъй като МОН ги поставя в групата на специалности с повишена необходимост от кадри като педагогиката и ще изчислява приема по по-високи коефициенти от сегашните. От МОН се аргументират, че тези направления са с изключителна важност за формиране на културната и историческата идентичност на българското общество. "В тях се обучават учители, на които се основава хуманитарното образование у нас, имат и стратегическо значение за държавата, тъй като на тях ще се разчита и в бъдеще да развиват духовната култура и знание", мотивират се от ведомството на Денков. До тази промяна се стигна след предупреждения на ректори, че тези специалности вървят към закриване.
При определянето на приема ще се отчита и регионалната значимост на университетите, някои от които са единствени за няколко области, става ясно от съобщението на МОН. "Очакваме от всеки водещ регионален университет да излезе с програма - да каже какво очаква да постигне през следващите години на базата на перспективите за региона, на разговори с бизнеса и общините", коментира министърът. Крайната цел на промените според него е да се сведе субсидираният прием до около 60% от випуска. Сега университетите заявяват субсидирани места за 80% от абитуриентите и всяка година остават незаети бройки.
Голямото завръщане пак доведе до пълзене по магистралите
Над 200 хил. софиянци, прекарали почивните дни извън столицата, се завръщат на "ниска предавка". Почти няма основно шосе, по което автомобилите да могат да се придвижват с нормална скорост, предаде "Офнюз".
По Хемус" преди гунела "Ечемишка" например максималната скорост е 5 км/ч, а полицаи не се мяркат, оплакват се пътуващи. Тук обаче положението се усложнява и заради ремонта на една от тръбите. Най-малко 60-70 хиляди автомобила са влезли в столицата към 18 ч., обобщи комисар Тенчо Тенев, началник на отдел „Пътна полиция" към СДВР пред "Фокус".
Станали са 30 леки катастрофи. Няма тежки произшествия. Движението се регулира ръчно на кръстовището в Панчарево. Доста натоварено е по „Цариградско шосе". От Центъра за градска мобилност промениха амплитудата на светофара, за да може колоните от автомобили да влязат по-бързо.Натоварено е и на Владая.
Руският посланик: Имаме интерес към "Белене" и хъба. Посещение на руския президент Владимир Путин у нас през следващата година. Този въпрос са обсъдили на срещата си на "Дондуков" 2 президентът Румен Радев и посланикът на Русия у нас Анатолий Макаров. Това разкри вчера самият Макаров пред bTV. Но уточни, че това е само тема на разговор и официална покана не е отправяна. "С президента Радев обсъждахме, че би било интересно и полезно като символ на нашата братска дружба да има едно посещение на Владимир Путин за честванията на 140-годишнината от освобождението на България догодина. Това е теоретична възможност, само размишления по време на едночасовата ни среща с Радев", обясни руският посланик. Той напомни, че Путин не е посещавал България от 2008 година, което според него "е достойно за съжаление". Макаров призна обаче, че няма как руският държавен глава да дойде у нас, без да има ясна цел. "Не е сериозно да пристигне просто да пие чай с президента Румен Радев. Ние обсъждахме, че трябва да се подготви работна част на визитата, да се разгледат конкретни проекти", посочи Анатолий Макаров. Споменавайки конкретни проекти той коментира и съдбата на АЕЦ "Белене", като похвали бившият енергиен министър в кабинета "Борисов 2" Теменужка Петкова. При тяхната среща тя му обещала, че България ще плати дълга си за нереализирания строеж на АЕЦ "Белене". "Ние можем да продължим работата по "Белене", но само ако има интерес от България. Ние имаме търговски интерес, както и други фирми и държави имат интерес. Ако има предложение - ще се срещнем и ще преговаряме. Разбира се, Русия има интерес към газовия хъб", каза Макаров по повод газовия хъб във Варна. Но напомни: "Ние вече се опитахме да направим заедно "Южен поток" и това завърши печално. Не искаме да се случи същото. Имаме интерес да се включим в газовия хъб във Варна, но трябва да сме сигурни, че има икономическа обосновка и гаранции от ЕС за реализирането на този проект".
Руският посланик у нас заяви категорично, че страната му не се меси във вътрешната политика на България. "Не съм получавал указания да се меся във вътрешните работи, моят предшественик - също. Оставете Русия, дайте да се оправяме с нашите работи. Западът има едни проблеми, ние - други. Аз нямам никакви намерения да се бъркам във вътрешните работи", заключи дипломатът.
Парите във взаимните фондове скочиха с 29%
Хората и бизнесът по-често търсят алтернатива на банковите влогове, която да им донесе по-висока доходност. Инвестиционните фондове, които работят в България, управляват 2,851 млрд. лв., сочат данните на БНБ към края на 2016 г. Средствата в т.нар. взаимни фондове се увеличават с 635,7 млн. лв. (28,7%) за година. В същото време банковите влогове нарастват с 6,5%, или с 3,935 млрд. лв. и в края на декември достигат 64,746 млрд. лв. Оказва се, че парите във взаимните фондове се увеличават с четири пъти по-бързи темпове, отколкото депозитите. Но все още хората и бизнесът предпочитат да държат спестяванията си в банка.
Най-високата доходност, реализирана от взаимен фонд в България за 2016 г., е 55%. Няколко фонда имат доходност между 23% и 28%. Но това е по-рискова инвестиция от депозитите. От общо 112 взаимни фонда у нас, 24 имат отрицателна доходност за 2016 г.
В края на декември местните инвестиционни фондове управляват малко над 1 млрд. лв., което е годишен ръст с 246 млн. лв. (31%), показват данните на БНБ. Български компании и граждани са вложили още 1,81 млрд. лв. в чуждестранни инвестиционни фондове, което е ръст с 389 млн. лв., или с 27,4% за година.
Интересен е фактът, че се увеличава желанието на гражданите и бизнеса да поемат повече риск в търсенето на по-добра доходност. В края на 2016 г. фондовете, инвестиращи в облигации, които носят и най-малък риск, все още имат най-голям дял (42%) от общите активи на местните инвестиционни фондове. В същото време най-много се увеличават средствата, вложени във фондове, инвестиращи в акции, които са най-рисковите. За година средствата в тези фондове нарастват с 40% до близо 400 млн. лв. Парите в умерено рисковите, балансирани фондове се увеличават с 32,6% до 205 млн. лв. А средствата във фондовете, инвестиращи в облигации, нарастват само с 23,4%, до 436,7 млн. лв.
Готовността да се носи по-висок риск при вложенията се потвърждава и от инвестициите на самите взаимни фондове. За година общият обем на вложенията им в акции скачат с 46,4%, до 374 млн. лв., парите на депозит нарастват с 26% до 277,7 млн. лв., а вложенията в облигации се увеличават с 22,5%, до 262 млн. лв.
В чуждестранни инвестиционни фондове най-много средства влагат застрахователите и пенсионните дружества. За година инвестираните от тях пари в такива фондове нарастват с близо 22%, до 1,387 млрд. лв. А вложенията на български граждани в чужди инвестиционни фондове се увеличават също с 22% за година, до 286 млн. лв.
Англичани, испанци и италианци на зъболекар у нас
Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и да слагат зъбни импланти, да коригират зрението си, за операции и лечение на ортопедични проблеми. Те предпочитат нашата страна не само заради високото качество на услугите, но и заради ниските цени, показват данни на Клъстъра за здравен туризъм в България.
Хубавото е, че това са здравноосигурени лица, за които плаща съответният здравноосигурителен или застрахователен фонд, а не социално слаби. Това каза за „Монитор" председателят на клъстъра д-р Венцислав Стоев и уточни, че те пристигат с чуждестранни туроператорски фирми. Повечето от тях идват определено за лечение и съвсем малка част се интересуват и от друг тип туризъм, като например музеи, природни, исторически и етнографски паркове, допълни д-р Стоев.
По данни на Клъстъра за здравен туризъм разликата в цените на медицинските и стоматологичните услуги в нашата страна и във Великобритания е близо 30 на сто, а с Швейцария - дори 80%. В САЩ те са по-скъпи спрямо тези у нас с 80, а в Русия с 40 на сто. С 40% е по-евтино у нас и от Турция. Освен това във Великобритания за планово лечение се чака понякога и над шест месеца.
Дванадесет клиники от цялата страна към момента приемат задгранични пациенти чрез клъстъра. Те са в София, Пловдив, Бургас, Варна и Стара Загора. От болниците най-предпочитани заради високия стандарт на качеството, отличните специалисти и грижи са „Софиямед", „Света Екатерина" и „Токуда", посочи д-р Венцислав Стоев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |