8 българи имат над $100 млн. Осем българи притежават къщи и пари за над 100 милиона долара. Това сочи доклад на компанията за недвижими имоти Knight Frank, посветен на благосъстоянието на отделните страни. Данните са към края на миналата година. Според тях 4800 българи притежават състояние от над 1 млн. щатски долара.
В Европа милионерите в зелено са 3,935 млн. души, а в целия свят са 13,6 млн. Според доклада за 10 години милионерите у нас ще нараснат до 5300 души, а в целия свят броят им ще достигне 18,6 млн. души. Според доклада през следващите десет години няма шанс в България да се появи милиардер. В момента Северна Америка води по брой милионери (4,4 млн. души) пред Европа (3,9 млн.) и Азия (3,2 млн.), но през 2027 г. Старият континент ще остане трети в класацията.
Хората по света, които имат над 1 млн. долара, имат дял от едва 0,18% от цялото население на планетата.
Парите от емигранти са повече от инвестициите. Емигрантите вкарват в страната повече пари от чуждите инвеститори. През 2016 г. българите в чужбина са изпратили на близки и роднини в страната 1,667 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това е с 14 млн. лв. повече спрямо 2015 г., когато емигрантите са превели на близките си в България 1,653 млрд. лв.
И докато българите зад граница изпращат все повече пари на роднините си, преките чужди инвестиции рязко намаляват и за 2016 г. са 682,8 млн. евро. Това е с над 1 млрд. евро, или с близо 60% по-малко от чуждите инвестиции за 2015 г. Оказва се, че емигрантите са вкарали в родната икономика 332 млн. лв. повече от чуждите инвеститори.
В данните на БНБ обаче не влизат вкараните в страната пари в брой, а банките не са длъжни да подават информация за преводи от емигранти на суми под 5000 евро. Затова реалната роля на емигрантите за изхранване на населението и дори за ръста на потреблението, а оттам и на икономиката и на приходите от ДДС е много по-голяма отколкото на чуждите инвеститори.
Най-много средства в страната идват от българите в САЩ, Испания и Гърция. Пред 2016 г. най-много пари са дошли през месец март - 154 млн. лв., а най-малко - през ноември, когато сумата е 118,4 млн. лв. През декември сънародниците ни зад граница са изпратили 129 млн. лв., което е с 1 млн. лв. повече от изпратените пари за Коледните празници през 2015 г.
Протестът и президентът обърнаха решението за Пирин. Скандалът с отказаната екологична оценка за плана за управление на Национален парк "Пирин", стартирал непосредствено преди празниците, в понеделник се разрасна, след като президентът Радев направи публична забележка на екоминистърката Ирина Костова и на служебния премиер Огнян Герджиков за липса на прозрачност. Извън изказването на държавния глава, той вероятно е бил още по-убедителен, защото към обяд в понеделник Ирина Костова отмени решението си за предварително изпълнение на заповедта си да не се прави екологична оценка на плана за управление на национален парк Пирин. Това се оказа недостатъчно и малко след 17 часа беше отменено и решението й по същество. Няколкодневната буря завърши малко преди протеста за Пирин с окончателното - ще се прави екологична оценка на плана.
Малка планинска буря
"Решението на МОСВ да не се прави екологична оценка на проекта за актуализация на плана за управление на Национален парк "Пирин" за периода 2014 - 2023 е прибързано", написа президентът Румен Радев във Фейсбук. Той отбеляза, че това е обществено значим въпрос, който изисква прозрачно и отговорно решение. "В тази връзка проведох разговор с министър Костова и премиера Огнян Герджиков да бъде намерено прозрачно и отговорно решение, гарантиращо обществения интерес", пише още президентът.
Малко след това МОСВ публикува съобщение, чието съдържание претърпя съществена редакция буквално за минути. Първоначално бе обявено, че заради обществения отзвук министър Костова ще отмени решението за предварително изпълнение, но веднага след това ще издаде ново такова решение само за да даде възможност на заинтересованите граждани и НПО да спазят тридневния срок за обжалване на предварителното изпълнение. Прави се и заявлението, че "няма преднамерено действие на администрацията в МОСВ" в това, че решението бе обявено пред трите почивни дни, с което се ограничава "възможността за евентуални жалби в законово установения срок". Малко по-късно от съобщението отпадна текстът, според който министърката ще издаде веднага ново решение за предварително изпълнение.
Това означаваше, че решението за отказ на екологична оценка остава, но без да се привежда веднага в действие. От правозащитната организация WWF обявиха, че ще обжалват в законовия 14-дневен срок. Според юриста Любомир Костадинов категорично решението да не се прави екологична оценка е нарушение на закона.
По-малко от час преди началото на протеста за Пирин от МОСВ излязоха с ново съобщение. "С оглед обществения отзвук от Решение № ЕО-1/01. 03. 2017 г., министърът на околната среда и водите в служебния кабинет Ирина Костова отменя решението си за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на проект на актуализация на План за управление на НП "Пирин" за периода 2014-2023 г. МОСВ ще разпореди да бъде извършена екологична оценка на проекта за актуализация на Плана за управление на НП "Пирин" за периода 2014-2023 г."
Малко по-късно Ирина Костова коментира, че няма съмнение, че решението й от 1 март е било законосъобразно, но по целесъобразност е решила да го отмени. По думите й екологичната оценка на плана за управление на Пирин ще бъде прецедент, но еколози я контрираха с думите, че е подведена и такива са се правили в миналото.
Законът
При определени условия министърът на екологията има право да реши дали е необходимо извършването на екологична оценка на даден план за управление, но това не става произволно и по лично усмотрение, а при наличието на голям списък от критерии и при строга процедура, гласи чл. 85 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Сред тях са включени инвестиционни предложения и други дейности, екологични съображения и проблеми, изпълнение на общностно законодателство, последствията и засегнатите територии, степента, до която планът или програмата влияят върху други планови и програми.
Процедурата, по която се извършва тази оценка, е предмет на отделна наредба - за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми. Когато министърът откаже екологична оценка с аргумента, че при прилагането на плана няма вероятност за значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, той трябва обстойно да мотивира това съобразно тези критерии, включително и да вземе отношение към становищата на институциите, от които задължително се иска това.
Нещо повече - ЗООС изрично казва в чл. 81, ал. 3, че "екологична оценка на планове и програми се извършва едновременно с изготвянето им, като се вземат предвид техните цели, териториалният обхват и степента на подробност, така че да се идентифицират, опишат и оценят по подходящ начин възможните въздействия от прилагането на инвестиционните предложения, които тези планове и програми включват". Аналогичен текст има и в наредбата за приложението на закона. Това е и логично - планът трябва да се съобразява с оценката, а не оценката да се нагласява според плана, твърдят от природозащитните организации.
Според Любомир Костадинов екологична оценка се прави винаги и задължително, ако някъде се предвижда възможност да се застроява, или както в случая - досега е имало забрана да се строи и сега изведнъж се явява план, който позволява планиране на строителство. Такава е практиката в редица случаи досега. Тази промяна трябва да се подложи на екологична оценка, а не на ОВОС. Разликата между двете е съществена - ОВОС се прави на конкретен проект, конкретно инвестиционно намерение, а екологичната оценка е на едно по-общо, стратегическо ниво - планове, програми и други, с които после трябва да се съобразяват конкретните проекти.
Противоположни реакции на политиците
Междувременно по темата за парк "Пирин" се изказаха не само президентът Радев и премиерът Герджиков, но и политически лидери на някои партии, които заеха диаметрално противоположни позиции.
От новите политически формации "Да, България" и "Нова република" заявиха категорично несъгласие с политиката на правителството и поискаха отмяна на решението за отказ на екооценка.
"Фактът, че едно служебно правителство, което има за цел да подготви изборите, взима решения от такъв характер, включително може да ни наведе на мисълта, че подобни актове биха могли да бъдат използвани за разменна монета и опорочаване на изборния процес", се казва в декларацията на "Да, България". "Така въведен, планът за управление на Пирин определя нови зони - "бели петна", в които на парче чрез отделни подробни устройствени планове (ПУП) се отваря непосредствена възможност за застрояване. Досегашната практика ни дава основания да смятаме, че това ще създаде предпоставки за занижен контрол и висока степен на корупция", пише още там.
Същата е позицията на "Нова република": това решение е незаконно и опасно, взето в интерес на конкретен инвеститор и във вреда на хилядите собственици от региона. "Одобряването на План за управление на национален парк без екологична оценка ще доведе неизбежно до съдебно обжалване, а това ще забави влизането в сила с години. През това време хората в Разлог, Кресна и Добринище няма да могат да развиват устойчив бизнес, а туризмът в Пирин ще остане монопол на една фирма", се казва в писмо, подписано от Радан Кънев и Трайчо Трайков.
За разлика от тях ВМРО подкрепи решението за парк "Пирин" и поиска същия тип решения за Рила и Витоша. "Ще предложим и настояваме Българското народно събрание да приеме законодателни промени, облекчаващи изграждането на спортна инфраструктура не само в природните паркове, а навсякъде, където е възможно в българските планини, каквато е практиката в Европа", пише в съобщение на ВМРО.
Същите аргументи изказа и премиерът Герджиков в интервю за БНР в неделя, като много знаково нападна природозащитниците: "Екозащитниците са много силни в протестите. Толкова са активни на моменти, че събуждат подозрение в чистотата на техните помисли. Би трябвало да си дават сметка, че в развитите държави като Австрия, Швейцария, Италия, Франция има стотици влекове и лифтове, а у нас не се позволява още един лифт на Банско, където има великолепни условия за ски туризъм. Ние изоставаме от Европа в това отношение."
С отмяната на всички решения в крайна сметка този казус изглежда приключил. Остава неприятното усещане, че служебното правителство се хвърли неподготвено в една от най-спорните теми в България през последните години и с действията си предизвика напълно излишно напрежение. Дали причината за това е неопитност, или просто някой пробва дали подобно решение може да мине в междувластивто, засега знаят само хората, които го взеха.
Анкара открито призова изселниците да гласуват за Местан. По-малко от двайсет дни преди предсрочните парламентарни избори у нас Турция за пореден път се намеси в българската политика, като демонстрира подкрепата си за бившия лидер на ДПС Лютви Местан. Социалният министър на южната ни съседка Мехмет Мюеззиноглу директно е призовал в неделя българските изселници да вземат активно участие на предстоящия вот и е назовал поименно коалицията "Обединение ДОСТ" на Местан и Орхан Исмаилов, за която да гласуват. Информацията бе публикувана в турски медии, разпространена и в български средства за масова информация и бе потвърдена от кореспондента на БТА Нахиде Дениз пред "Сега".
Мюеззиноглу е отправил призива си на конференция "Балкани Румелия" в Бурса, на която са били обсъждани проблемите на турците в България, Гърция, Македония, Албания, Косово и Босна и Херцеговина. Той е подчертал важността на парламентарните избори у нас и се е обърнал към българските изселници с молба да не ги неглижират. "Който разполага с правото да гласува, трябва да го използва. Трябва да подкрепим напредъка на коалиция ДОСТ, така че гражданите ни там да имат по-добра перспектива за бъдещето", е заявил Мюеззиноглу, цитиран от вестник "Миллиет". За разлика от ДОСТ, ДПС не е било споменато. От думите му не става ясно как може да се провери за кого са гласували изселниците.
Но им се обещава, че ако пребивават в Турция без документи, правителството ще облекчи връщането им в България, за да гласуват и след това да се върнат в Турция, без да плащат глоби. "Ние ще удължим за нашите сънародници изселници от България и балканските държави престоя в страната на 5 г., колкото са необходими, за да бъдат приети за турски граждани", е казал Мюеззиноглу. Освен това предстояло да бъде уреден и въпросът за здравното осигуряване на сънародниците ни, които са с временен статут на пребиваване в Турция, както и на живеещи в България близки от първа степен на турски граждани.
"Сега" не откри Местан за коментар. Пред "Клуб Z" партийният му заместник Хюсеин Хафъзов е изразил съмнение в достоверността на информацията, която срещнал само в един турски сайт, непознат за него.
Това не е първият път, когато Анкара подкрепя Местан след изгонването му от ДПС в края на декември 2015 г. Тогава той се укри в турското посолство в София. По собствения му разказ причината за това била, че не се чувствал в безопасност, тъй като в този момент осигурената му от българската държава охрана е била свалена без обяснение.
На учредяването на партията на Местан през април 2016 г. присъства турският посланик в България Сюлейман Гьокче, както и Фатма Саянкая - зам.-председател на Партията на справедливостта и развитието, оглавявана от турския президент Реджеп Ердоган.
Благосклонността на Анкара към Местан е видна и от двете официални визити, които той направи в южната ни съседка миналата година. През август водачът на ДОСТ се срещна с турския премиер Бинали Йълдъръм. А през октомври, месец преди президентските избори в България, на които подкрепи кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева, беше приет лично от държавния глава Реджеп Ердоган.
Искане
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов определи изказването на министър Мехмет Мюеззиноглу като намеса във вътрешните работи на България и поиска отзоваването на първия дипломат на Анкара у нас. "Турският посланик се появи в кадри на предизборен клип на ДОСТ. Освен че е нарушение на Виенската конвенция за дипломатическата работа, това е дръзка провокация, която цели да покаже ясно зад коя партия застава Турция", обяви лидерът на ВМРО. Той настоя за свалянето на въпросния клип от ефира. Каракачанов обяви още, че в Турция се подготвят "1000 автобуса с изборни туристи". И предупреди, че коалицията му "Обединени патриоти" е готова да блокира южната ни граница, за да не ги допусне у нас за вота.
Обвинение
От ДОСТ обвиниха МВР в "репресия" заради конфискувани от кърджалийската полиция 400 пакета с храна, обозначени с партийното лого. "Полицията съвместно в координирана акция с медиите на Пеевски повтаря сценария от Костинброд 2013, като внушава на обществото предполагаеми бъдещи действия на "Обединение ДОСТ" за "незаконно раздаване на хранителни продукти", обявиха от коалицията. Според хората на Местан МВР проявявало "арогантна избирателност, като си затваря очите... пред документирани актове на раздаване на храни в торбички с логото ДПС от ДПС пред очите на всички, в това число и на полицията". Затова и подали жалба в прокуратурата. И настояват конфискуваната храна да им бъде върната, като обещават да я раздадат след изборите.
Над 30 милиона лева от програмата за бизнеса отиват за чиновници. Програма "Иновации и конкурентоспособност", която трябва да е насочена изцяло към българския бизнес, всъщност финансира щедро и министерства, агенции и големи инфраструктурни проекти. Схемата повтаря почти напълно тази от първия програмен период, когато милиони левове потънаха в писане на стратегии, анализи и други документи със съмнителен ефект. Сега в рамките на няколко години ведомствата ще вземат общо 30.3 млн. лв., за да подобрят работата си.
Така например Патентното ведомство ще получи още през март 8.8 млн. лв., за да модернизира дейността си, показа справка на в. "Сега" в годишния работен план по програмата. Парите ще бъдат похарчени за услуги, организация и управление на дейността на ведомството, оглавявано в момента от бившия председател на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов.
Финансова инжекция ще има и за туризма. Ресорното министерство ще получи този месец 9.7 млн. лв., с които ще повиши капацитета на малките и средните предприятия в сектора. Това ще стане чрез "улесняване на достъпа до националния и международните пазари", въпреки че не е ясно точно какво стои зад това. С парите ще бъдат направени и поредните спорни пазарни проучвания, анализи, стратегии и планове, разкрива още планът за работа по програма "Иновации и конкурентоспособност". Тя обаче е само един от източниците на финансиране за подобни дейности, чийто ефект трудно може да бъде измерен. През юни средства ще получи и Агенцията за устойчиво енергийно развитие. За подобряване на работата си ведомството ще вземе 7.8 млн. лв. от програмата.
Пари са предвидени и за Българския институт по метрология - 4 млн. лв. за софтуер и модернизация на лаборатории. Отделно от това програмата предвижда други плащания в милиони по направления, които не са свързани директно с подкрепа на българския бизнес. През септември "София тех парк" ще получи 39.6 млн. лв. с цел "надграждане". Няколко месеца по-рано - през лятото, други 88 млн. лв. ще отидат за изграждането на газовата връзка между България и Сърбия, която получи финансиране и през първия програмен период на програма "Конкурентоспособност". Работата по тази връзка е зациклила от години, но управляващите се надяват да ускорят дейностите по изграждането й.
Напредък
Въпреки всичко договарянето на парите по програмата е едно от най-напредналите до момента. Към момента по "Иновации и конкурентоспособност" са договорени почти 41% от общия й бюджет от над 2.4 млрд .лв. Реално усвоени са около 12%, показва справка в системата за управление на парите от ЕС.
Тавание и сие пишат евродокладите за България. Юри Тавание, който е завършил политология със специалност „Русия", е един от чиновниците, които пишат докладите за напредъка на България в областта правосъдие и вътрешен ред. Още един съветник, чиято специалност не се уточнява, също работел на щат в Румъния. Останалите трима служители, които пишат мониторинговите доклади за България и Румъния, са базирани в Брюксел и работят по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) „частично". Те са прикрепени към Генералния секретариат. Това става ясно от отговор на заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс на въпрос на евродепутата от ГЕРБ Емил Радев.
Изненадващо е, че само петима души изготвят докладите за България и Румъния. Още по-изненадващо е, че от ЕК отказват да оповестят имената и квалификацията им.
На въпрос на Емил Радев от кои генерални дирекции са въпросните чиновници Тимерманс отговаря, че „служителите имат разнообразни профили, включително юридически". Това означава, че поне един от пишещите доклади за България е юрист, коментира пред „Труд" Радев.
От ЕК уверяват българския евродепутат, че петимата, които наблюдават напредъка на страната ни в правосъдието, можели да разчитат на правен експертен опит, включително на юридическия опит на свои колеги.
Подобен опит те можели да почерпят от Правната служба и от Европейската служба за борба с измамите, както и от генерални дирекции „Правосъдие и потребители", „Миграция и вътрешни работи", „Вътрешен пазар", „Регионална и селищна политика" и „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване", в зависимост от случая.
От кабинета на Франс Тимерманс не отговарят на въпроса на Радев колко струва на данъкоплатците изготвянето на доклад по механизма, включително и подготвителната работа по него.
Според евродепутата Емил Радев не е сериозно уж важните за правосъдните реформи в България и Румъния доклади да се изготвят от петима души. Той подчертава, че трима от тях дори не се занимават с тематиката на пълен работен ден и дори не всички са с юридическо образование.
„Реално може да се каже, че двама-трима служители в Европейската комисия решават бъдещето на България и начина на развитие на съдебната система, без да имат необходимите познания и опит „, коментира Радев.
Съветникът доносник
Юри Бюрер Тавание е постоянен съветник по Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК в София.
Той е холандец по произход. Получил образование в Университета в Амстердам през 1998 г., Тавание бързо влиза в полезрението на изграждащите капацитет по това време на Балканите неправителствени организации от мрежите на мултимилиардера Джордж Сорос.
Първите му визити в София са свързани именно в качеството му на програмен мениджър по проекти. През 2001 г. в София Тавание се запознава с Ленко Ленков, който тогава представлява интересите на американска фондация, чийто наследник днес е фондация "Америка за България".
В продължение на две години и половина Тавание работи с български неправителствени организации като "Отворено общество" и Българския хелзинкски комитет, финансирани именно от фондовете на Сорос.
Секретна грама на американското посолство в София от 26 юни 2009 г. на тогавашния посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни, засекретена от нейния заместник Александър Караянис, показва, че Тавание всъщност е информатор на американското посолство в София. Оттам доносите му стигат до ЦРУ, военното разузнаване, Министерството на правосъдието на САЩ, ФБР, държавния секретар на САЩ и посланика на САЩ към ЕС.
Четири дебели зелени лъжи уплашиха президента. Президентът Румен Радев съобщи, че според него одобрението на предварителното изпълнение на новия план за управление на Национален парк "Пирин" е прибързано решение на Министерството на околната среда и водите. Заради това провел разговор с ресорния министър Ирина Костова и премиера Огнян Герджиков. Няколко часа по-късно от МОСВ съобщиха, че след "обществения отзвук" Костова отменя решението си.
"Труд" потърси отговор на „обществения отзвук" от инж. Антоний Стефанов, ръководител на екипа изработил плана за Пирин. Неговите отговори разобличиха четири дебели лъжи на зелените рекетьори, оценени от президента като „обществен отзвук".
Лъжа №1
„Планът допуска сеч в 60% от "Пирин"
Планът изобщо и конкретно не предвижда и 1 куб. м за отсичане. Това не е негова работа. Планът нищо повече не разрешава от това, което е в Закона за защитените територии (чл. 21, т. 2): "Забрана за производствена дейност, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи..." През изтеклите 10 години от действието на стария план от 2004 г. такива поддържащи и възстановителни дейности (предимно санитарни и по-малко отгледни сечи) са извършвани година за година с утвърждаване на списъка с насажденията след проверка на терена от МОСВ. Общо за периода от 10 години са били отсечени 23 800 куб. м, или средно по 2380 куб. м годишно, което е твърде малко в сравнение с прираста на гората (годишно той е 72 640 куб. м).
Лъжа №2
„Планът предвижда 12,5 пъти по-голяма площ за строителство"
"В плана няма зони, в които да се допуска строителство изобщо, различно от онова, което се позволява от Закона за защита на териториите (ЗЗТ), а именно: туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища."
Инженерът бе категоричен, че планът дори е по-строг и единственото изключение за строителство е за нуждите на Планинската спасителна служба.
"Нито е разрешено ново строителство в туристическата зона, нито в зоната на хижите и сградите. Туристическата зона се увеличава на 7% от площта на парка, но съгласно заданието изискванията за тази зона са такива, че е немислимо сега съществуващата зона за туризъм - ски център "Банско", да изпълнява всички така поставени условия. Туризмът в НП Пирин не може да се ограничава само в този ски център. Това ограничение, въведено с предходния ПУ от 2004 г., и на практика доведе до това презастрояване на град Банско", каза Антоний Стефанов. Именно затова и заданието въвело изискване за туристическата зона да включва по-широк кръг от обекти и маршрути с потенциал да се превърнат в привлекателни места за туризъм.
"Това обаче изобщо не означава, че тези места ще бъдат застроявани. Нещо повече самият план въвежда забрани и оставя възможностите, които буквално са преписани от Закона за защитените територии", каза експертът.
Лъжа №3
„Планът не може да мине, защото нямал екологична оценка"
"Плановете за управление на защитени територии, включително и този на "Пирин", представляват рамкови документи за водене на политика, които да предвиждат само режими, а не конкретни инвестиционни предложения. Експертите от Националната служба за защита на природата (НСЗП) са се уверили, че в това отношение проектът на ПУ на НП Пирин не прави изключение и не съдържа конкретни инвестиционни намерения. Какво тогава трябва да се оценява? Оценява се нещо, което има размери, етажи, капацитет и т.н., т.е. конкретни проекти, планове. Планът за управление не дава такива неща."
Лъжа №4
„Планът предвижда заграбване на територии от националния парк"
"Това е необяснимо и не разбирам претенцията. Какви територии ще се заграбват? Къде са видели такова нещо. Във визията за развитие с хоризонт 50 години сме посочили възможност за промяна към формата на "Национален парк" под егидата на ЮНЕСКО към "Биосферен парк" отново към ЮНЕСКО, но под друга програма, като се визира увеличаване на територията с включване като нови ядра на още два резервата: "Ореляк" и "Али Ботуш", и евентуална тенденция за трансгранично свързване с територии от Пирин в днешна Гърция. За никакво "заграбване" не може да се говори, все пак държавата България, доколкото знам, следи за своята "изключителна държавна" собственост, другото би било предателство, но това не е в обсега на ПУ", коментира инж. Стефанов.
Тричленка на САС потвърди решението на СГС
Съдът: Тома Белев нелегитимно властва в АПБ
Тричленен съдебен състав на Софийския апелативен съд (САС) е потвърдил, че Тома Белев нелегитимно управлява Асоциацията на парковете в България (АПБ). Това е станало с решение от 1 март 2017 г., с което САС потвърждава решение на Софийския градски съд.
Решението на магистратите коментира финансистът и бивш съветник в Министерството на икономиката Владимир Каролев. Той пусна статус в социалната мрежа фейсбук:
Имайки предвид ясните разпоредби на закона, ясния устав и че част от парковете като членове са заменени с индивидуални, близки до Белев лица, говорим не за невнимание, а за риск от корупционно поведение. След това решение Асоциация на парковете потъва в хаос, тъй като всички проекти, дела, жалби през последните 4 години стават нелегитимни. Нормално е:
1. Министерството на правосъдието да влезе спешно в ролята си на надзорник на НПО сектора и да върне Асоциация на парковете към нейната изначална цел да представлява българските държавни паркове, а не частни лица и интереси. Ако това вече е невъзможно, да бъде разпусната и преоснована.
2. МОСВ да извършат щателна проверка на усвояването на парите по проектоплана за парк "Българка" за 2 млн. лв., в който участва Тома Белев.
3. Прокуратурата да продължи проверката на асоциацията, включително да провери всички усвоявани държавни и европейски пари. Белев с АПБ е най-малкото партньор по проекта "За Балкана и хората" на стойност 4,7 млн. швейцарски франка заедно с "WWF България" на жена си.
4. Ако се борят срещу корупцията, "Да, България" да изтеглят от листите си Тома Белев като кандидат за депутат до приключване и на прокурорската проверка.
5. "Да, България" да изтеглят от листите си всички лица, съзнателно влезли в АПБ като индивидуални членове на мястото на цели държавни паркове под управление на Белев.
По-късно Каролев коментира пред "Труд" решението на МОСВ да спре предварителното изпълнение на плана на НП "Пирин".
"За съжаление пореден министър на МОСВ се поддава на натиск на малка група хора, разпространяваща фалшиви псевдозелени тези с политическа и комерсиална цел", каза Каролев.
Всяка пета кола без „Гражданска". Всяка пета кола у нас е без застраховка „Гражданска отговорност", като от 3 492 064 регистрирани автомобила 737 211 се движат без задължителния стикер. Това съобщиха за „Монитор" от комисията за финансов надзор (КФН), позовавайки се на данни от Гаранционния фонд (ГФ).
В средата на миналата година превозните средства без задължителната полица пък са били малко над 540 хил., което е с близо 200 хил. по-малко от броя на автомобилите, които в момента са на практика извън закона.
Тежката зима, която ни застигна в началото на тази година, пък свали 6 пъти обезщетенията, които изплаща ГФ, когато виновният за катастрофата е без застраховка „Гражданска отговорност" или изчезне от мястото на произшествието.
Така се оказва, че през първите два месеца на миналата година общо имуществените и неимуществените щети са били 225. Като за този период размерът на задълженията на фонда по тези щети е оценен на 820 хил. лв., а към момента от тях са изплатени едва 410 хил. лв. Причината е, че често потърпевшите обжалват сумата, която експертите определят да им бъде изплатена. Причинените имуществени вреди, при които само автомобилът е пострадал, са 183, а тези, при които и водачът е наранен, са 42.
Война на китките преди 8 март. Цветари на пловдивския Четвъртък пазар скочиха срещу нова фирма за продажба на букети преди 8 март. Новото дружество е платило на „Общински пазари" ползването на сергия само за 3 дни, но по-ниските цени на китките им са ядосали така наречените „традиционни" търговци. Те са поискали от управата на пазара да изхвърли новия им конкурент, въпреки че той си е платил чинно сергията. Така в навечерието на 8 март битката между цветарите за клиенти се разгаря все повече и повече.
„Всеки може да продава на каквито цени иска, но проблемът е, че така наречените традиционни търговци вече имат претенции. Исканията им са налудничави, като целта им е да се изложи общината, че не се грижи за техния бизнес", обясни шефът на „Общински пазари" Стефан Султанов. По думите му ако той изпълни исканията на традиционните търговци, които държат 6 сергии на Четвъртък пазара от години, ще наруши закона. „Работата на общинското предприятие е да отдава площи и маси под наем на всеки, който желае. Другото искане на традиционните търговци е да няма ниски цени на цветята преди празника на жената, което според мен е признак за картелно споразумение, каза още Султанов. Той даде за пример, че новата фирма продава цикламата за 4 лева, а цената на традиционните сергии на същото цвете е 7 лева. В пъти по-висока е цената и на игликата. Конкурентът на търговците на китки от години на Четвъртък пазара я продава за 1,50 лева, докато на останалите сергии цената е 3,50 лева. „Нашите цветари ме изнудват да махна новата фирма от Четвъртък пазара, което е чист рекет. Искат да не допускаме други наематели на пазара, което граничи с цинизъм", каза още шефът на „Общински пазари". По думите му, за да защитят високите си цени, традиционните търговци са повикали на Четвъртък пазара в понеделник медии да се жалват срещу управата на тържището. Оттам обаче са категорични, че новата фирма, която е мощна и може да си позволи да се конкурира с традиционните търговци, е в правото си да продава китки за 8 март. Оттам са платили наема на сергията от 6 до 8 март и договорът с тях няма как да бъде разтрогнат.
В София пък букетите по сергиите поскъпват с 5 лв., стана ясно след репортерско проучване. Търговци коментират, че родното производство е слабо, едва 20% от цветята по магазините са от България. Тази година цяла Европа е в недостиг заради суровата зима. Италия и Гърция, които са основни вносители у нас, не се радват на добри условия. Дори Холандия, която е най-големият износител на цветя в ЕС е засегната от студа. Цените на едро са по-високи, което предполага и поскъпване в магазините.
Търговците споделят, че освен рози, хората масово купуват и пролетни букети за този 8 март. На родния пазар в момента розите са главно внос от Еквадор и Кения, като цената на бройка стига до 5 лв. Очаква се букети от пролетни цветя да се продават най-много, като най-търсени са лалета, кокичета, зюмбюли, фрезии. Орхидеите от Тайван също са предпочитани, заради своята издръжливост. Последните години се забелязва тенденция за подаряване на живи цветя в саксии, защото могат да се отглеждат дълго време и запазват красотата си.
Цената на едро за роза е от 1,20 до 2,60 лв. за брой, а еквадорската роза върви за 3 лв. Търговец на цветя в софийски магазин увери, че цените остават същите и няма да се вдигнат за празника.
Онлайн бутиците също се радват на голям успех. Предлагат се кошници с пъстри цветя, кутия с рози във формата на сърце и огромни букети. Цените са от 25 лв. до 200 лв. и нагоре.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |