Ръстът на икономиката: По-висок от очакваното, но по-слаб от 2015 г. Ръстът на икономиката за миналата година е по-висок от очакванията на повечето анализатори и достига 3.4% от БВП. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Най-голям принос за увеличението имат износът и потреблението на домакинствата. Растежът е постигнат и в година на малко еврофондове. Лошата новина е, че инвестициите намаляват. Другата е, че все повече анализатори са на мнение, че българската икономика достига потенциала си, който е около 3.5%, и за повече ще са нужни сериозни реформи.
"Растеж от около 3.5% е добро постижение на фона на годините след 2008 г., но тези темпове на развитие вече се възприемат като нещо нормално. От следващото правителство ще се очаква повече", коментира икономистът Георги Ангелов във фейсбук профила си.
Според данните на НСИ ръстът на БВП за последното тримесечие на 2016 г. е 3.4% на годишна база. Това поставя българската икономика в групата на най-бързо растящите в ЕС след Румъния (4.8%), Словения (3.6%) и Хърватия (3.5%).
Очакванията на повечето анализатори обаче са през тази година ръстът на икономиката леко да се забави. В последния си икономически преглед БНБ прогнозира 2.8% увеличение на БВП през 2017 г.
Потреблението повежда
През последните месеци на миналата година двигател на растежа на икономиката е било потреблението. Основен фактор са били покупките на домакинствата - индивидуалното потребление нараства с 1.7%, а правителственото с 0.5% за периода октомври - декември на годишна база. Причината е в положителните тенденции на пазара на труда от последната година и увеличението на доходите на населението.
Очакванията на повечето анализатори бяха именно такива - потреблението да стане основната движеща сила през 2017 г. Стимул за частното потребление през годината ще има по линия на увеличаващото се търсене на работна ръка и ръст в доходите на домакинствата. Това се посочва в последния икономически преглед на Българската народна банка (БНБ), който се базира на данни до 26 януари 2017 г. Институцията очаква през първата половина на тази година принос към растежа да имат и правителствените разходи - най-вече заради еврофондовете.
Износът ще расте, но и вносът
Макар потреблението да набира скорост, износът продължава да е значителен фактор за растежа на икономиката. Ръстът на годишна база за последното тримесечие на 2016 г. обаче е ревизиран надолу спрямо експресните оценки на НСИ, но увеличението в експорта на стоки остава значително - 6.8%. Причината е по-силната търговия както с ЕС, така и с трети страни.
Очакванията за тази година обаче са приносът на износа към растежа да се свие. Повишено търсене на стоки и услуги означава и повече внос, което означава спад в приноса на нетния експорт. Той обаче ще бъде компенсиран от растящото потребление, е мнението на експертите на БНБ.
Успоредно с това очакваното нарастване на цените на основни стоки в световен мащаб в началото на 2017 г. ще повиши стойността на износа и вноса, се посочва в икономическия преглед. Очакванията обаче са цените на експорта да нараснат с по-малко от тези на импорта, което ще влоши условията за търговия.
Инвестициите продължават спадат
Ако има лоша новина в данните, тя е свързана с инвестициите. Намалението им (бруто капиталообразуване в основен капитал) е както на годишна, така и на тримесечна база. Докато в експресните оценки имаше увеличение с 1.2% спрямо периода юли - септември, в предварителните данни на НСИ тази промяна е ревизирана надолу - до спад с 1.8%. В същото време спрямо октомври - декември 2015 г. намалението е с 4.5%. В номинално изражение инвестициите в дълготрайни активи са с почти 950 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано.
Годишният спад се дължи основно на слабото усвояване на европейски средства през 2016 г. Очакванията обаче са тази година темпото да се увеличи. Това дава повод и на анализаторите от БНБ да прогнозират повишение в правителствените инвестиции през първата половина на 2017 г. А запазването на ниските лихвени проценти и ниска цена на петрола са предпоставки както за ръст на потреблението, така и на частните инвестиции.
Рисковете пред инвестиционната активност са свързани с международната среда и по-слабо от планираното усвояване на евросредства.
Каква ще е 2017 г.?
Прогнозата на БНБ за развитието на икономиката през следващите две години съвпада с очакванията на Европейската комисия, Министерството на финансите и Международния валутен фонд. А именно - силният ръст (около 35%) от последните две години да се забави, като за 2017 г. прогнозата на банката е за 2.8%, а за 2018 г. е 2.9% увеличение на БВП (виж таблицата). Други анализатори имат по-оптимистични очаквания. Уникредит Булбанк например вече прогнозира съответно 3.6% и 3.4% ръст за 2017 и 2018 г.
Производителността на труда забавя темп
През последното тримесечие на 2016 г. ръстът на производителността на труда отново се забавя, след като отчете повишение с 4.2% на годишна база за предходния период. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Всеки зает е допринесъл средно с 18.6 лв. за отработен час към БВП, а създадената стойност е средно по 7843 лв. на година от текущото производство на стоки и услуги в страната. Създадената добавена стойност от всеки зает расте най-много в индустрията (11.9%), следвана от услугите (5.1%) и аграрния сектор (2.9%).
Малки кабелни оператори донесоха глоба от 3 млн. лв. на "БТВ медиа груп". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби с 2.9 млн. лв. "БТВ медиа груп" за злоупотреба с по-силна позиция при договаряне с кабелни оператори. Регулаторът е открил нарушения при три доставчика на тв сигнал и за всяко е наложена отделна санкция от по 3% от нетните приходи от разпространение на телевизионни програми на дружеството за 2016 г. Провереният период е от юли 2015 г., когато беше въведена новата законова опция дори да не си монополист, да си много по-силен от доставчика си. Въпросният текст беше създаден заради веригите и протестите на производителите, но може да се използва и в други сектори - в случая медийния.
За "БТВ медиа груп" и нейният собственик - американската компания CME (Central European Media Enterprises), това не е добра новина. Постъпленията от кабелни оператори са цели 26% от общите приходи на дружеството в България и за 2016 г. те са около 19 млн. долара (данните са от публичните отчети на CME и затова сумите са в щатски долари). Ако се съди по глобата, средствата са 32 млн. лв.
Тези постъпления от оператори стабилно се увеличават през последните четири години (вижте графиката), като тръгват от 13 млн. долара през 2013. България е и пазарът, в който тези приходи имат най-голям дял. Подобно е положението и в Румъния, но разликата с всички останали пазари е огромна. Увеличението на тези приходи в България даваше възможност на "БТВ медиа груп" да запази ръста на финансовите си резултати през последните години, в които силната конкуренция с "Нова телевизия" на шведската MTG стабилно сваляше реалните цени на телевизионната реклама. Решението на КЗК сега, дори и да не бъде потвърдено от Върховния административен съд, показва, че агресивните търговски практики в най-добрия случай са достигнали тавана на възможностите си.
Решението на КЗК е важно и заради друго. В комисията в момента има още една жалба срещу "БТВ медиа груп" по същия текст от Закона за защита на конкуренцията. В началото на февруари стана ясно, че медия агенцията "Пиеро 97" е подала жалба срещу собственика на bTV - "БТВ медиа груп", в КЗК с мотив "злоупотреба с по-силна позиция при договаряне на рекламно присъствие". Тогава "Капитал" писа, че жалбата изглежда като защитна реакция на "Пиеро 97", която според източници от пазара дължи около 6 млн. лв. на телевизията. Това се потвърди и през годишния финансов отчет на собственика на "БТВ медиа груп".
Въпреки че са подадени жалби за подобни нарушения и от страна на "Нова телевизия", дружеството не е глобено. Мотивите на КЗК за това са, че след анализ на регулатора при нея все пак има клаузи за предоговаряне на минимални и промяна на цени, както и че броят абонати се определя по-ясно.
Бунтът на малките оператори
Преписката е образувана по жалба на четири кабелни оператора от Южна България - "Вирджиния Ер Ен" - Бургас, "Вайтъл-И" - Сандански, "Цифрова кабелна телевизия" - Пловдив, и "Кабел Сат-запад" - Благоевград. Компаниите твърдят, че са извършени нарушения от страна на "БТВ медиа груп" и "Нова броудкастинг груп" за злоупотреба с по-силна позиция при договаряне на правата за разпространението на притежаваните от тях телевизионни програми, тъй като се явяват единствени доставчици на това медийно съдържание.
В жалбите се твърди, че двете медийни групи поставят "ултимативно изискване кабелните оператори да включат по-нискорейтинговите програми bTV Action, bTV Lady, "Кино Нова", "Диема фемили" и други в основните си програмни пакети като условие за сключване на договор". В допълнение те не позволяват на кабелните оператори да придобият правата единствено на националните им ефирни телевизии - bTV и "Нова телевизия", въпреки че са задължителни за качване на мултиплекса за безплатно ефирно излъчване. "Задължително "пакетиране" на всички програми на БТВ и "Нова" и невъзможност правата за отделни програми да се купуват самостоятелно от кабелните оператори, включително за националните ефирни телевизии bTV и Nova, които са със статут от КРС must carry и се разпространяват задължително, е prima facie (на пръв поглед) доказателство за оказван натиск", пишат от КЗК в решението. "Ако кабелен оператор бъде лишен от достъп за разпространение на програмите на БТВ и "Нова", които държат около 80% от зрителската аудитория в България, следва сигурен и бърз фалит и напускане на пазара", твърдят от компаниите.
По-различни са условията за договаряне, които двете медийни компании предлагат на по-големите сателитни и кабелни оператори, сред които "Булсатком", БТК и "Мобилтел", "Нет 1" и "Близу", на които "е позволявано да включват тези програми в допълнителните (второстепенните) си програмни пакети, което е доказателство за прилагане на различни условия от страна на BTV и "Нова" към отделните оператори".
В решението на КЗК се посочва още, че "БТВ медиа груп" и "Нова броудкастинг груп" изчисляват месечните възнаграждения, които получават от страна на операторите, на база гарантиран минимален брой абонати. Макар че операторите периодично предоставят отчет за броя на абонатите си, БТВ и "Нова" имат право да ги одитират чрез свои служители или чрез избран от тях лицензиран одитор. Съответно при поискване операторът трябва да предостави достъп до системите си за билинг и отчетност на абонатите, за да бъде установен реалният им брой. "В случай че вследствие на проведения одит се установи, че операторът има по-голям брой абонати от гарантирания минимален брой, възнаграждението се изменя в съответствие с него. Ако резултатите покажат, че реалният брой абонати е по-малък от гарантирания минимален брой, възнаграждението не се намалява."
Възраженията на телевизиите
В становищата си до КЗК "БТВ медиа груп" и "Нова броудкастинг груп" отхвърлят изложените в сигнала на четирите кабелни оператора твърдения. След извършена проверка КЗК не е установила извършено нарушение от страна на "Нова броудкастинг груп", но налага глоба на "БТВ медиа груп". Решението на КЗК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС) в 14-дневен срок.
От страна на БТВ се твърди, че ценообразуването на база брой абонати се е наложило в индустрията и представлява справедлив критерий за определяне на дължимото от оператора възнаграждение. "Основна цел на БТВ в хода на преговорите е да се достигне до реалния брой абонати на платформените оператори. За целта БТВ взема предвид проучванията на пазара на разпространение на телевизионни програми до крайните абонати", пишат в становището от "БТВ медиа груп". Те допълват, че това е следствие от "трайна тенденция голяма част от платформените оператори да декларират по-ниски данни за броя абонати, която се опира на липса на ефективен контрол".
В защита на пакетните предложения на дружеството БТВ твърди: "Никоя телевизионна програма сама по себе си не е в състояние да задоволи потребителското търсене. Ключово за услугата на кабелните оператори е разнообразието в рамките на предлагания пакет от телевизионни програми, а не рейтингът на отделна програма. Ефирният канал на БТВ няма решаващо значение за решението на зрителите да бъдат клиенти на молителите, доколкото този канал може да бъде гледан чрез други способи при нулеви или незначителни еднократни разходи (наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване или интернет)."
От документа се вижда, че БТВ и "Нова телевизия" са прекратили отношенията си с дружеството "Вирджиния Ер Ен". През 2015 г. БТВ отказва да сключи договор, като посочената причина за това е "подадена жалба и започната проверка от компетентните органи по Наказателно-процесуалния кодекс" срещу "Вирджиния Ер Ен". От началото на февруари 2016 г. пък "Нова телевизия" прекратява договорите си с дружеството за пакета от платени програми "Диема екстра".
Нито една община в България не иска бежанци. Няма селища, желаещи да интегрират бежанци срещу заплащане по механизма, изработен миналото лято. Нито една община в момента не е подала документи да се възползва от европейското финансиране, което се полага за всеки приет бежанец и осигуряването му с жилище, работа и здравни грижи, научи "Сега" от свой източник от държавната администрация.
Миналия август беше приет регламент, според който кметовете могат да заявяват в агенцията за бежанците с колко чужденци биха се договорили. Те имат право на финансиране, ако в замяна осигуряват жилище, детска градина, училище, обучение по български език, здравно осигуряване и обслужване, професионално ориентиране и включване в обучение за възрастни, включване в програми и мерки за заетост, информиране за свободни работни места. Юридически между общината и бежанеца трябва да се сключи договор за интеграция, който може да бъде прекратен едностранно, когато чужденецът нарушава обществения ред, откаже да приеме предложената му работа или не иска да се включи в програмите по заетост.
Въпреки че по време на изработването на регламента е имало интерес от общините, а две-три от тях пилотно го изпробваха, крайният резултат е нулев. Какво е отношението на малки кметства към бежанците личи от протестите, които периодично избухват срещу семейства с бежански статут. Кметът на Елин Пелин, където преди по-малко от месец имаше протест срещу сирийско семейство, обясни в едно от телевизионните си интервюта, че от село в региона му предложили "да изкарат пари от бежанците" по реда на интеграцията, но той категорично отказал.
В понеделник и Белене скочи срещу срещу 4-членно сирийско семейство, пожелало да се засели там. Случаят е идентичен с този в Елин Пелин - става дума за чужденци, които са получили статут и имат право да пребивават постоянно у нас. Това им предоставя пълна свобода да избират в кой град или село да живеят. Не така обаче мислят местните управници.
Кметът на Белене Милен Дулев беше призован от близо 200 жители да не регистрира адресно бежанците и очевидно смята да изпълни желанието им. "Няма подадени заявления и в момента са им изтекли сроковете за подаване на тези заявления, който е бил двуседмичен", каза той пред Нова телевизия. От общината обясниха за "Сега", че чужденците не са подали заявления за адресна регистрация, но са депозирали в кметството писмо от агенцията за бежанците. Това е стандартен документ, който агенцията издава на всички, придобили статут. В него се информира кметът на съответната община, че приносителите на писмото пребивават легално у нас, имат лични номера на чужденци и са избрали да се заселят в това населено място. И в Белене, и в Елин Пелин кметовете се позовават на изтекъл 14-дневен срок за подаване на молбите за адресна регистрация, чието неспазване обаче не е причина за отказ на адресна регистрация. За целта обаче чужденците трябва да водят съдебни дела. И в двата случая кметовете и местните хора признават, че чужденците са мирни и не създават никакви проблеми. Само че жителите се опасяват, че след тях ще дойдат десетки други "опасни чужденци".
Сирийското семейство отскоро е настанено в местната католическа църква от отец Паоло Кортези. Свещеникът е критикуван остро за това, както и заради факта, че е завел бежанците да поднесат цветя на български паметник на 3 март. Общинският съветник от "Демократи и патриоти за Белене" Красимир Тодоров е в конфликт с Кортези и го обвинява, че е организирал незаконна подписка за оставката му. Отецът, от своя страна, го обвинява в заплахи. След 24-часов конфликт Кортези заяви, че ще върне бежанците в лагера във Враждебна по тяхно настояване, защото вече се страхували да излизат по улиците. Агенцията за бежанците не съобщи дали ще приеме обратно сирийците.
"Срещу тях не е скочило половин Белене, както се твърди, а един човек - г-н Красимир Тодоров, и 20 негови приятели", обяви пред bTV свещеникът. Тодоров обаче каза, че няма нищо против бежанците, а е против това, че се прави нещо без знанието на кмета, на общинския съвет и без да се пита обществото дали е съгласно. Той заяви, че не е расист или ксенофоб, самият той бил женен за жена от турски произход.
Заплатите на жените са с до 19% по-ниски от тези на мъжете. Жените у нас получават по-ниски заплати и съответно - пенсии, по-често остават без работа и по-трудно си намират позиции. Тези разлики се задълбочават - ако през 2007 г. разликата в заплащането по пол е била 10.6%, то през 2015 г. вече стига 14.2 на сто. Данните бяха представени вчера от КНСБ на конференция за равенството на половете. Поне наполовина по-малко са жените с чиста заплата над 1000 лв. в сравнение с мъжете, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Високи доходи дамите получават в сектори като ИТ, банки, енергетиката и далекосъобщенията, но тези сфери остават предимно "запазена територия" на мъжете. Феминизирани са нископлатените сектори - хранене, почистване, социални услуги, търговия и шивашка промишленост, посочват от КНСБ. С едно и също образование жените от сектор "създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" получават с 18.5% по-ниско възнаграждение, в производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия - с 15 на сто по-ниски заплати. "Колкото по-високи са доходите, толкова по-малко са дамите, които попадат в съответната група", коментира Димитров.
Ниските заплати се отразяват и върху по-ниски пенсии след това (като върху размера на пенсиите влияе и по-ниската продължителност на осигуряване). Жените вземат с 29% по-ниски пенсии от тези на мъжете. Делът на бедните жени през 2015 г. е бил 24 на сто, а на изложените на риск от бедност и социално изключване - до 43%.
719 хил. жени у нас не работят, като над 1/3 от тях (над 240 хил. жени) посочват за това лични и семейни причини. 180 хил. се грижат за дете до 14 г. или пък за възрастен близък и казват, че биха започнали да работят, ако имаше достъпни социални услуги и заведения за деца и възрастни. Според КНСБ "трудният баланс за съвместяване на трудовия и семейния живот отслабва позициите на жените на пазара на труда".
Близо 57% от безработните жени са продължително без препитание - две и повече години.
Идеи
КНСБ предлага да се въведат данъчни облекчения за работодатели, които инвестират в изграждане на детски градини, центрове, зелени училища и детски лагери, както е в други страни като Франция, посочи Пламен Димитров. Синдикатите искат още и данъчни облекчения за семействата с деца или такива, които се грижат за недееспособни и зависими хора. Те трябва да бъдат въведени в механизма за семейно подоходно облагане, какъвто работи в САЩ, във Великобритания и Франция, каза Димитров. Той не се ангажира с конкретен размер на това облекчение.
Българката натежала с кило и половина. Средната българка е натежала с кило и половина през последните 8 години, сочат данни на Националния статистически институт. Жените у нас тежат средно 67 килограма по данни за 2014 г. срещу 65,5 кг. през 2008 г., като средният ръст остава непроменен - 1,63 м.
Статистиката показва, че 49,6% от българските жени са с нормално телосложение, докато 32,6% страдат от наднормено тегло, а 14,2% са затлъстели, което е с близо 3% повече в сравнение с 2008 г.
Според данните значително преобладават жените, които изобщо не пушат - 73,2%, а ежедневно 20,7% от нежния пол се отдават на този порок.
Изследването показва още, че през последните 12 месеца 44,9% от дамите не са употребявали алкохол, докато само 3,6% посягат към чашката всеки ден. За сравнение през 2008 г редовно алкохол са пили едва 2,1% от жените.
Последните цифри сочат, че жените у нас са 3 676 607, което е със 199 430 повече от мъжете, или като дял от населението на 105,7 жени се падат 100 мъже.
По данни за 2015 г. дамите в България живеят средно 78 години, което е с 5,6 години по-малко от средното за ЕС, а мъжете - 71,1 г. (78,1 средно за ЕС).
Жените у нас се омъжват все по-късно и все по-категорична е тенденцията раждането на дете да предхожда брака.
По данни за 2015 г. българките стават майки за първи път средно на 26,9 г. (при 22,2 г. за 1995 г), а под венчило минават на 27,8 години (при 24,1 г. за 1995 г.).
Към същия период родените извънбрачно деца са 58,7 % и този процент рязко нараства, като през 2001 г. е бил 42%, а през 1995 г. само 25,4%.
Жените традиционно са по-нископлатени и през 2015 г. средната им годишна заплата е била 9286 лева, докато при мъжете тя е 11 784 лева. Все пак по-голямо заплащане получават дамите, заети с административни и спомагателни дейности, както и със строителство.
По данни на КНСБ в момента 56,1% от всички безработни в България са жени. 719 000 са тези на възраст между 15-64 г., които не желаят да работят, като за повече от една трета за тях основната причина са лични и семейни обстоятелства.
Раждат се 2000 момчета повече
Според данните от 2015 г. се наблюдава обрат на тенденцията и се раждат значително повече момчета. Новородените момичета за 12 месеца са 31 881, което е с 2182 по-малко от появилите се на бял свят момченца. За периода 1104 пъти са се родили близнаци и пет пъти тризнаци.
Образование
Близо 40% са висшистки
По данни от 2015 г. близо 40% от жените между 30 и 34 години у нас са висшистки, а през 1995 г. те са били само 20,7%. Дамите с висше образование традиционно са повече, въпреки че са по-ниско платени, като техният процент е бил съответно 24,8 % през 2015 и 16,7% през 1995 г.
БАБХ готви изследвания за двоен стандарт при храните. България започва проучване на опита на държавите от Вишеградската четворка, които са установили двоен стандарт в храните. То е разпоредено от изпълнителния директор на Българска агенция по храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев. След анализа ще бъде разработен план за действие, като се вземе предвид и спецификата на националния пазар.
Компетентните власти на страните от Вишеградската четворка са установили различия в качествените показатели на храните. Това обаче не означава, че те са опасни за потребителите, уточняват от БАБХ. Става дума за продукти от една и съща марка, които се продават с различни съставки в страните от Източна и Западна Европа. България като част от Европейския съюз не би следвало да се третира по различен начин от държави като Германия, Франция, Белгия и други.
За да се направи реално сравнение за качеството на храни, предлагани в Западна Европа и България, е нужен мониторинг на продукти от една и съща марка, които се предлага от една и съща търговска верига. Ако става дума за шоколад, напитки или месни продукти, те трябва да са произведени от един производител. В момента се уточнява кои храни ще са акцент на анализа. Той трябва да се извърши в съответните акредитирани лаборатории в България и ЕС.
За БАБХ като контролен орган е от съществено значение храните, предлагани на пазара, да са безопасни за консуматорите. И да са етикетирани правилно, за да могат потребителите да направят своя информиран избор. Двойственият стандарт в ЕС спрямо различните държави членки да бъде спрян или да бъде редуциран в максимална степен. Ние като държава ще продължаваме да настояваме да няма различия в качеството на храни под една марка.
За предстоящото Председателство на Съвета на ЕС един от приоритетите на България ще бъде "Измамите с храни" и заблуждаващите практики. От БАБХ посочват, че работят по него още преди да се повдигне въпроса с двойствения стандарт за различните държави.
Българките искат бебе, а не брак. За българките е по-важно да имат бебе, отколкото да минат под венчило. При това те стават майки на все по-голяма възраст. Това сочат данните на Националния статистически институт, оповестени по повод 8 март.
Извънбрачните рожби през 1995 г. са 25,4%, а през 2015 г. вече са 58,7%. През това време и средната възраст на родилките е скочила от 22 на 27 години. Друга тенденция е българките да стават все по-учени. Дипломираните дами висшистки през 2015 г. са 37 717 срещу 25 000 мъже. Въпреки по-високото образование жените у нас са по-зле платени от силния пол. Тяхната средна годишна заплата е 9286 лв. срещу 11 784 лв. за мъжете. Днешните дами посягат по-често към чашката и цигарите, което увеличава и болестите. Въпреки модата с диетите нашенките са все по-закръглени - при среден ръст 163 см те тежат 67 кг.
България усвои 568 млн. евро от ЕС. Към края на 2016 г България е усвоила 567,8 млн. евро от ЕС по програмите за новия период (2014-2020 г). Това представляват 4,8% от парите, предназначени за страната. Данните са от нов портал, представен от ЕК. През новия програмен период до 2020 г. България има на разположение 11,7 млрд. евро по оперативните програми, от които 9,9 млрд. евро са от ЕС, а останалите средства - национално съфинансиране.
Справката в новия портал показва, че досега страната е договорила 33,5% от парите от ЕС, или 3,93 млрд. евро. Най-добре се представяме по отношение на парите за регионално развитие - 9,1% усвоени (379 млн. евро) и 43,3% вече договорени (1,8 млрд. евро). За регионално развитие за България са предвидени общо 4,1 млрд. евро до 2020 г.
От средствата в подкрепа на младежите вече са договорени 90,8%, а са изплатени 6,6% от общо 120,1 млн. евро. От парите в подкрепа на политиките по рибарство и аквакултури не е договорено нито едно евро, а от този фонд страната ни има право на 113 млн. евро.
От парите за селско стопанство са договорени 23,8% (695 млн. евро), но до края на 2016 г. не са изплатени средства по нито един проект. Ситуацията е същата във всичките страни от ЕС.
По програмите за земеделие не са изплатени средства за нито една страна от ЕС, макар че са договорени 29% от парите, които са общо 150 млрд. евро. Като цяло страните от ЕС имат на разположение общо 638,1 млрд. евро за периода 2014-2020 г. по европейските фондове. От тях 454,4 млрд. евро са от бюджета на ЕС. Средно към декември 2016 г. са договорени 27,7% от парите, а изплатени са 3,2%, или 20,2 млрд. евро.
Лидери по усвояване на европейските средства са Литва (8,3%), Гърция (7,3%) и Португалия (7,2%). Южната ни съседка може да разчита на почти 25 млрд. евро от европейските фондове. Договорени са 26,6% от тях, а изплатени са малко над 1,8 млрд. евро.
Сериозно забавяне обаче отчита Румъния. Там усвоени са едва 0,5% от фондовете, или 166,6 млн. евро. Страната е договорила 4,1 млрд. евро от общо 36 млрд. евро, предвидени за нея до 2020 г.
Всяко трето убийство извършено от ревност. Всяко трето убийство е извършено от ревност. Това е основният мотив, по който разследващите работят, когато става въпрос за загинал човек, показват данните на МВР. Често подозренията им се потвърждават и се оказва, че именно ревността е в основата на насилствената смърт.
Годишно в страната ни се извършват по около 2300 убийства. Според криминалистите в много от случаите става въпрос именно за страх от превъзходството на другия.
Процентно мъжете доминират като убийци. Те заемат над 90% от криминалните хроники с престъпленията си по чл. 116 от Наказателния кодекс.
Подобен е и случаят със семейната вендета, разтърсила Казанлък в понеделник сутринта. Там ченгето Драгомир Кирчев гръмна жена си Галя Козарева след пореден скандал и призиви да се събeрат. Малко след 6 часа Кирчев издебна партньорката си, с която живее от 18 години, пред блок 46 в квартал „Васил Левски". Щом жената излязла от входа, той се затичал след нея и я спрял. Двамата разменили няколко думи и отново се скарали. Галя понечила да тръгне за работа. В този момент Драгомир извадил служебния си пистолет и я прострелял пет пъти. Секунда след това се гръмнал в главата. Трупът му паднал върху този на любимата. 16-годишната им дъщеря Мирена и майка й живеели сами в блока, пред който се разиграла трагедията. Те се преместили там преди няколко месеца, след като Галя и бащата Драгомир окончателно се скарали. Повод за раздялата след 18-годишното съжителство били постоянните скандали от ревност, разигравани от полицая.
„Ревността много честа е причина, но не и оправдание за много от убийствата у нас", обясни психиатъра д-р Цветислава Гълъбова.
„В случай става дума за тежка агресия, за автоагресия. Ревността базираща на комплекси, може да стане идеална почва за подобен агресивен акт", каза пред на bTV психологът Цветислава Гълъбова, коментирайки убийството и самоубийството, станало в Казанлък. По думите на Гълъбова, агресивните хора са слаби - хора, които не могат да се справят по друг начин.
„Не бива да обобщаваме полицаите. Те по-често са със стабилна психика, но явно има единици от тях, които вършат подобни неща по ред причини. Тези деяния не може да бъдат свързвани само с едно нещо. Явно е, че комплекс от причини водят до подобни действия", обясни експертът. За последните 12 години има 7 случая, в които полицаи са натиснали спусъка заради ревност. На въпроса, дали един психотест може да хване лабилност в зародиш, Гълъбова каза: „ Психотестът не е панацея. Може да хване някакво разклащане в психическата пригодност. Това, което липсва в нашето общество и не може да се хване с психотест, е съпричастност към случващото се в съседа. Не може близките на тези хора да не са забелязали нещо, но по стар български обичай не са поискали да се намесят". Психологът даде съвет на хората в зависимост от ревниви партньори, че те трябва по-много бърз начин да се освободят от тази връзка и да не разчитат на превъзпитаване на партньора.
Статистика, предоставена от МВР за „Монитор", пък показва, че много голяма част от убийствата стават под въздействието на алкохол. Годишно пияници убиват по 360 души, или иначе казано - по един човек всеки ден. Тенденцията се запазва през годините, като не бележи намаляване.
Мними банкери предлагат бързи кредити. Мними банкери предлагат бързи кредити с реклами по дърветата. Тези обяви са на ръба на закона, коментира пред „Монитор" Тихомир Тошев, председател на Асоциацията на кредитните консултанти. Той обясни, че според регламента се изисква, когато се рекламира кредит, той да е с конкретна сума, точна месечна вноска и годишен процент на разходите (ГПР). Според Тошев само един надпис давам кредит и телефон не е коректно. Експертът съветва хората да не си избират бърз заем от обява на дървото, а да проверят кои са сериозните фирми, лицензирани от БНБ да кредитират, и да сравнят поне няколко оферти.
Тошев препоръча потребителите да взимат най-много до 200-300 лв. бързи кредити и да ги връщат в най-кратки срокове, а за суми над 500 лв. да се ползват заеми от банки. А ако имаме някакви сигнали то да се обръщаме към Комисията за защита на потребителите (КЗП), посочи още той. Санкцията за нелоялна търговска практика е до 30 000 лв. при първо нарушение и до 50 000 лв. при повторно.
КЗП също призова хората да бъдат особено внимателни с офертите за бързи заеми, особено когато те се отправят чрез обяви в градската среда. Според тях в такива случаи рискът за потребителите е по-голям, тъй като най-често тези обяви съдържат само един телефон, каза председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Той добави, че първото и най-важно нещо, което трябва да се установи, е дали зад този номер стои лицензирана финансова институция.
В случай че отсреща на телефона е мним банкер се сигнализира в полицията, обясниха още от КЗП. По тяхна информация обаче в по-голяма част от случаите зад тези обяви стоят легитимни фирми, а тогава потребителят трябва да концентрира вниманието си върху конкретните условия.
Експертите от комисията съветват хората да не подписват документи, преди да са се убедили, че са съгласни с условията, които им се предлагат.
„В никакъв случай не бива да приемат за даденост съобщена им крайна сума, която те трябва да възстановят, без да им е ясно от какви компоненти се формира тя, заяви още Маргаритов.
Между 5 и 8 на сто се очаква да достигне ръстът на бързите кредити през първите три месеца на годината, изчисли Тихомир Тошев. Той поясни, че окончателни данни ще има след края на март, когато БНБ ще съобщи показателите, защото те отговарят за изследванията и анализите на сектора. По думите му прогнозите за годината са тя да е добра за всички сегменти на кредитирането. Фирмите за бързи кредити постоянно обновяват и развиват продуктите си и към декември 2017 г. ще има ръст към 10 на сто, каза още кредитният консултант. Той смята, че този продукт ще продължи да се използва от потребителите само когато имат спешна необходимост от пари, които могат да върнат в кратки срокове и на стойност между 200 лв. и 400 лв.
Оскъпяването ще остане, защото това е цената на която се предлагат, обясни Тихомир Тошев. Според него трябва да бъдат направени промени в Закона за потребителските кредити, които да засегнат ограничението до 50% ГПР. Той счита, че не е редно да се смятат годишен процент на разходите за кредити, които се отпускат за срок от няколко седмици до месец или два. Бързата промяна на закона направи възможно фирмите да заобикалят изискването. Трябва да се направи разумно ограничени и да се въведе повече за защита на потребителите от некоректни участници на пазара, коментира още Тихомир Тошев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |