България е против Европа на различни скорости. България не подкрепя плановете на Германия, Франция, Италия и Испания за Европа на различни скорости, реши правителството вчера.
"Страната ни е за запазване на единството и целостта на съюза, които да не се нарушават чрез диференциране на целите на интеграцията или преминаване към някакъв вид "многоизмерна Европа". На тенденциите за фрагментиране на съюза следва да се противодейства чрез преодоляване на различията и постигане на съгласие по общите цели", гласи позицията на кабинета.
Въпросът ще бъде обсъден на започващия днес Европейски съвет в Брюксел. Страната ни ще бъде представлявана от президента Румен Радев. Той ще участва в среща на държавните и правителствените ръководители във формат ЕС-27, чиято основна тема е именно подготовката на Римската декларация за бъдещето на ЕС.
В понеделник лидерите на 4-те най-големи европейски сили - Германия, Франция, Испания и Италия, се обединиха в Париж около идеята за Европа на много скорости, при която различните страни ще се стремят към по-силна интеграция, но всяка ще избира своето темпо. Френският президент Франсоа Оланд даде пример: няколко страни могат да вървят напред по-бързо и по-далеч в области като отбраната или еврозоната, или фискалното и социалното хармонизиране.
Миналата седмица председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер предложи Бяла книга с пет варианта за бъдещето на ЕС след напускането на Великобритания. Единият от тях е запазване на единството, който съвпада с българската позиция. В Брюксел обаче смятат, че той би донесъл частичен напредък, защото 27-те ще запазят статуквото и ще се договарят, и то трудно, само за определени общи политики. При запазването на досегашния ЕС се предвижда развитие на енергийния съюз и цифровизацията, както и сключване на общи икономически споразумения. Ще останат общата политика на сигурност с опазването на външните граници, общата външна политика и задълбочаването на сътрудничеството в отбраната. Недостатъкът би бил, че тромавостта на ЕС също няма да се промени.
Втори вариант е единство само под формата на общ пазар, но без общо икономическо управление. Юнкер обаче е твърдо против този вариант заради голямата вероятност съюзът да се окаже беззащитен при нова глобална финансова криза.
"Коалиция на желаещите" страни членки да се интегрират в сфери като отбраната, вътрешната сигурност, данъчната политика е третият сценарий. Четвъртият предвижда концентриране върху по-малко общи политики с цел по-голяма ефективност. А петият - пълна федерализация във всички сфери. Юнкер не скри, че предпочита този сценарий, но отбеляза, че срещу него има силна опозиция в някои страни членки.
Във варианта, предвиждащ федерализация, става дума за повече интеграция и загуба на суверенитет. Външноикономическите договорки ще са изцяло приоритет на ЕС, защото външната политика ще е обща, ще се създаде отбранителен съюз. В този случай общият бюджет ще се увеличи и ще се въведе данък ЕС. Решенията ще могат да се взимат по-лесно, но това би поставило въпроса за прекомерната власт на общностните институции.
"Моята мечта е за една глобална Европа, за една федерация", коментира служебният премиер Огнян Герджиков миналата седмица. "Бъдещето на Европа е федерализмът, защото иначе тя не може да се противопостави на големите икономики - на САЩ, Китай, Индия." Той уточни, че това е личното му мнение.
"Европа на много скорости" е отхвърляна и от Вишеградската четворка заради опасността от замразяване на евросубсидиите за източните членки. Този вариант обаче е подкрепян от Германия, Франция, Италия и Испания. "Трябва да имаме куража някои страни да продължат напред, ако никой друг не иска да участва. Европа на различни скорости е необходимост, иначе вероятно ще останем блокирани на едно място", каза във вторник германският канцлер Ангела Меркел.
"Нямаме ползи от допълнителното фрагментиране на Европа - на ядро и периферия", каза вицепремиерът по подготовката на българското председателство на ЕС Деница Златева. "Ние сме за запазването на единството и целостта на Европа. Това е една дълга дискусия. Някои от вариантите предполагат Европа на две скорости. Не сме обсъждали плюсовете и минусите на петте сценария в Бялата книга. Това ще бъде един доста дълъг процес", обясни тя.
Според външния министър Ради Найденов сценариите в Бялата книга са предложени като провокация за дебат каква да бъде Европа. "Изборът е на страните, които участват", каза той.
До декември, когато ще се проведе заседание на Съвета на ЕС, България трябва да има готова позиция като равноправна държава членка какво очаква от съюза и какъв ще бъде българският принос в развитието му. Темата за реформите в ЕС, за пътя, по който ще се развива, ще бъде и основна тема по време на българското председателство, което започва от началото на 2018 г.
Подкрепа
Правителството взе вчера решение и да подкрепи преизбирането на досегашния президент на Европейския съвет - Доналд Туск. Тук също няма единство в ЕС, след като Полша заяви, че няма да подкрепи предишния си премиер за нов мандат.
Цената на водата нажежи страстите в КЕВР. Остри спорове са съпътствали решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да върне предложението на експертите си за поскъпването на водата в София с 18%. Председателят на регулатора Иван Иванов е настоял за преразглеждане на нормата на възвръщаемост на капитала на оператора от 17%, но до гласуването на предложението му така и не се е стигнало. Миналия понеделник на закрито заседание комисарите решиха да дадат тридневен срок за представянето на ново предложение за цени. Протокол от това заседание бе публикуван вчера.
Работната група е предложила регулаторът да върне на "Софийска вода" бизнес плана, за да бъде преработен в частта му "норма на възвращаемост на собствения капитал", тъй като в момента тя е твърде висока. Според председателя на КЕВР Иван Иванов тя води и до излишно надуване на предложените от дружеството цени. Искането за шоково увеличение на водата не е икономически обосновано, смятат и експертите на съсобственика - Столичната община. ВиК операторът поиска драстичен скок на цените с около 30%. Впоследствие работна група на КЕВР одобри поскъпване от 18%, което бе върнато от комисарите за преработване.
"Какво пречи на "Софийска вода" да ни докаже тази норма на възвръщаемост?", казва Иванов пред комисарите. Предложението за корекция обаче не среща подкрепа сред останалите членове на комисията. "Имаме ли въобще право, след като веднъж сме приели параметрите на бизнес плана и сме казали, че след редица разговори с дружеството те са изпълнили всички указания на комисията, изведнъж да казваме отново - връщаме го? Имаме ли право? Юристите да кажат, защото отново олекваме. Какво сме правили предишния път, когато сме го приемали?", опонира Светла Тодорова, член на регулатора.
Искри прехвърчат и в края на заседанието. "Очевидно в последните няколко дни някой е решил, че нещо различно трябва да се направи. Кой е този някой, няма да правя предположения сега. Но мисля, г-н председател, че не сте толкова глупав, за да не разбирате това, което е предложено като проект на решение. Сигурна съм, че много добре разбирате какви биха били последиците. Но и много добре знаете, че останалите членове на комисията няма да се съгласят. Защото е глупаво. Обаче в случая вие сте герой. Вие защитавате интересите на обществото. А кой ни вкара в тази дискусия?", пита Тодорова.
Комисарят Валентин Петков също счита, че бизнес планът не бива да се връща само заради нормата на възвръщаемост. Според него има други моменти, заради които той може да бъде върнат - цената за отвеждане и пречистване, работните места, амортизациите. В крайна сметка предложението на председателя Иванов не е прието.
Ревизия
Утре ще стане ясно новото предложение за поскъпване на водата в София. То ще бъде отправено от работната група към комисарите. Най-вероятно новите цени ще влязат в сила от април. В момента кубик вода в столицата струва 1.82 лв. с ДДС. Активно продължават и разговорите за промяна на концесионния договор. От протокола на закритото заседание става ясно, че и двете страни "имат желание" нормата за възвръщаемост да бъде променена. До момента обаче резултат от желанието на двете страни няма. За промяна на заложената в концесията нахално висока норма на възвръщаемост се говори от години без какъвто и да било резултат.
Вместо да затвори, българско гейм студио беше купено от гиганта SEGA. Японският гейминг гигант SEGA обяви придобиването на българското студио Crytek Black Sea и екипа му от 60 разработчици. Сделката е чрез британското подразделение Creative Assembly, а софийското дружество "Крайтек Блек сий" вероятно скоро ще бъде преименувано на Creative Assembly Sofia. Цената на сделката не беше официално обявена, но прехвърлянето на всички дялове от предишния собственик - германската Crytek, към SEGA вече е минало през Търговския регистър. В договора там пише, че стойността на транзакцията е 933 405 евро.
Бърза интеграция
Българският офис вече работи върху някои проекти с новия си собственик, уточниха от Creative Assembly. Според директора в британското студио Тим Хийтън някои разработчици вече се обучават във Великобритания, а IT инфраструктурата в София е била модернизирана. "Приоритет за нас е бързата и лесна интеграция между двете звена и по тази причина започнахме дискусии с българските служители за очакванията им за бъдещето", заяви пред "Капитал" Хийтън. В зависимост от успешното развитие на съвместните ни проекти екипът в София може да бъде разширен, допълни мениджърът.
С добавянето на българския център (който се намира в Бизнес парка) Сreativе Assembly вече има четири офиса с обща площ 6500 кв.м. Останалите три са във Великобритания, а общият брой на служителите на компанията вече надхвърля 500. "Макар да не можем да споделим повече за разработките на екипите ни във Великобритания и в България, можем да разкрием, че работят върху вълнуващи проекти", заяви Хийтън. Едно от най-известните заглавия на британците е хитовата поредица Total War, а студиото е работило и по игри като Spartan: Total Warrior, и Alien: Isolation. През 2017 г. Creative Assembly ще отпразнува 30-та си годишнина. Компанията беше купена от SEGA през 2005 г. В момента тя разработва четири различни продължения на Total War, а неотдавна пусна на пазара и Halo Wars 2, която е за Windows и Xbox One.
"Creative Assembly Sofia ще разработва проекти изцяло за Creative Assembly и ще бъде безценен актив предвид множеството все още необявени заглавия, които са в процес на разработка. Това придобиване представлява още една стъпка в правилната посока за развитието на международния ни бизнес", коментира официално и Юрген Пост, президент и главен оперативен директор на SEGA Europe.
От 2001 г. досега
Българското гейминг студио е създадено още през 2001 г. от Веселин Ханджиев като Black Sea Studios, което разработи игрите Knights of Honor и WorldShift. То беше купено от германската Crytek през 2008 г. и постепенно се разшири до над 60 разработчици. В продължение на години екипът в София разработваше мултиплеър играта Arena of Fate, която все още не е излязла. Ханджиев напусна Crytek през есента, а в края на 2016 г. германската компания обяви, че затваря офисите си в София, Будапеща, Сеул, Шанхай и Истанбул. Сделката с Creative Assembly идва във възможно най-добрия момент за софийското студио. През последните години българската компания "Крайтек Блек сий" отчиташе стабилни приходи от над 4 млн. лв.
След напускането на Crytek самият Ханджиев също се зае с нов собствен проект - независимото гейм студио Black Sea Games. Пред "Капитал" той заяви, че работи по нова игра, но все още е твърде рано да даде повече подробности.
КЗК: В магазините не може да има фиксиран процент български стоки. Идеята на БСП веригите да продават определен процент български стоки беше разбита от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Накратко ефектът би бил "ограничен избор, по-високи цени, дефицит на стоки и некачествени продукти", смятат от регулатора.
Мнението на комисията е по повод проект за изменение на Закона за храните, който беше внесен в парламента през октомври 2016 г. от 21 депутати от БСП. До гласуване на текстове така и не се стигна, но идеята е вкарана в сегашната предизборна кампания на червената партия.
Какво е предложението
Проектът за промени в Закона за храните предвижда:
- обозначението "българско" и неговите производни, изписвани върху опаковки, етикети, реклама на храни, да се отнася до мястото на произход на суровината;
- да се въведе по-кратък срок за плащане (10 дни) за бързоразвалящи се храни;
- обектите за търговия с храни с годишен оборот над 2 млн. лв. (разбирай веригите) да бъдат задължени да предлагат определени количества продукти, произведени в България: плодове и зеленчуци - минимум 51% в сезона на производство и минимум 30% извън него; мляко и млечни продукти - минимум 70%; месо и месни продукти (без пилешко) - минимум 25%; пилешко - минимум 50%; вино и спиртни напитки - минимум 75% от асортимента;
- за неизпълнение на тази разпоредба е предвидена имуществена санкция в размер до 10% от годишния оборот на продуктите от съответната група, като събраните суми се използват за подпомагане на местни земеделски производители;
- въвежда се група "свежи плодове и зеленчуци", като под това понятие са разбират "произведените на територията на България".
Вносителите определят целта на законопроекта: "Да се гарантира интересът на българските земеделски стопани във връзка с нелоялни търговски практики, да се даде гаранция на онези потребители, които съзнателно търсят българските храни, както и да се създадат условия за повишаване на доверието към храните, произведени в България." В мотивите е записано също, че по този начин "на българските производители се дава равен шанс спрямо вносителите на хранителни продукти, голяма част от които се произвеждат в страни със значително по-високи земеделски субсидии".
Проектът се подкрепя от Асоциацията на млекопреработвателите, Асоциацията на свиневъдите, Асоциацията на месопреработвателите, Съюза на птицевъдите, Националната лозаро-винарска камара, които са дали становища в КЗК.
Аргументи против
Отрицателни становища до КЗК са изразили от Министерството на икономиката, Министерството на земеделието и храните, Сдружението за модерна търговия (обединяващо повечето от веригите), "Билла България", EuroCommerce for retail and wholesale, Spirits Europe, Scotch Whisky association, Comite Europeen des Entreprises Vin. Ето кои са част от обобщените аргументи против:
- Вече има европейски регламент, който изисква производителите да посочват произхода на непреработените меса, както и наличието на имитации на храни. Изискване за български произход на суровината е неясно - много традиционни български продукти под български марки се произвеждат в България с небългарски суровини, а много продукти под чуждестранни марки се произвеждат в България с български суровини. Не е определено и кога продуктът се смята за произведен в България - когато е претърпял последната си съществена, икономически обоснована преработка или когато целият производствен процес е в България.
- Изискването за процент български стоки в търговските обекти противоречи на принципа за свободното движение на стоки, което може да доведе до наказателна процедура от Европейската комисия срещу България.
- Определението за свежи плодове и зеленчуци трябва да е насочено към качеството, а не към произхода на продуктите.
- Законопроектът следва да бъде нотифициран пред Европейската комисия в срок не по-малко от три месеца преди неговото приемане.
- По-слабата конкуренция ще ограничи избора на потребителите и ще доведе до увеличаване на цените
- Ще се увеличи сивият сектор при търговски обекти с оборот, близък до 2 млн. лв.
- Необходимостта от по-големи количества български продукти може да доведе до компромиси с качеството.
- Може да се стигне до реципрочни мерки от засегнати държави, които биха довели до огромни щети, като се има предвид, че България е нетен износител на храни.
- Събраните суми от санкции ще се използват за подпомагане на производството на местни земеделски продукти, което е потенциална форма на незаконна държавна помощ.
КЗК: Предложенията са вредни за пазара
Въвеждането на текстове, които да уреждат използването на понятието "българско" за целите на опаковането, етикетирането и рекламирането на храни, не е необходимо, тъй като тези въпроси вече са уредени на ниво ЕС, се казва в становището на КЗК. Според комисията идеята за минимален процент български продукти ограничава конкуренцията и създава географски бариери за свободното движение на стоки. Тя е свързана с риск от излизане на някои чуждестранни доставчици, ограничен избор, по-високи цени, дефицит на стоки и некачествени продукти. Освен това разпоредбата поставя в привилегировано положение не само българските спрямо чуждестранните доставчици, но и малките спрямо големите търговци на дребно.
Дефиницията за свежи плодове и зеленчуци, която изключва тези, които не са произведени в България, също може да ограничи конкуренцията и свободното движение на стоки, създавайки риск от връщане назад във времето към дефицит, посочва регулаторът.
Според КЗК по-краткият срок за плащане за бързоразвалящи се храни представлява допълнителна ненужна намеса в свободата на договаряне, която е възможно да се окаже в ущърб на доставчиците при евентуално предоговаряне на други условия по договора.
Невъзможното предизборно обещание
Законопроектът на практика вече не може да произведе никакви последствия, защото мандатът на парламента беше прекратен. Внесените закони или изменения в тях не се "пренасят" в деловодството на следващото Народно събрание. Същите идеи обаче са записани в предизборната програма на БСП, в частта за "насърчаване на българските производители на храни, на земеделците и животновъдите чрез специален пакет от мерки". Лидерът на партията Корнелия Нинова вече заяви в кампанията за предсрочния вот на 26 март, че в следващия парламент социалистите ще внесат закон за храните, "с който задължаваме търговските вериги да продават определен процент български стоки. Някои европейски държави ни обвиняват, че това е нарушение на свободната конкуренция и протекционизъм, но същите те въведоха подобни закони за собствените си производители и ги подпомагат по всякакъв начин. Нека не проявяват двойни стандарти спрямо България".
Становището на КЗК е солиден аргумент срещу идеите на БСП в тази област. Социалистите се опитват да прокарат подобни текстове в закони от близо пет години, без очевидно да са проучили подробно какви биха били негативните ефекти, реакцията на институциите в ЕС, нито даже изискването за т.нар. нотификация в конкретния случай с проекта от 2016 г. Дори само примерът на Румъния е достатъчно показателен. Той се споменава и в становището на КЗК, както и в позициите на засегнатите. От януари 2017 в северната съседка е в сила регулация, според която търговците на дребно с оборот над 2 млн. евро са задължени да предлагат поне 51% румънски стоки в категориите месо, яйца, зеленчуци, плодове, мед, млечни продукти и тестени изделия. В средата на февруари т.г. Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу Румъния, която има два месеца за отговор.
Допълнителна ирония в случая внася и фактът, че докладчик на становището в КЗК е бившият конституционен съдия Пламен Киров, бивш юридически секретар на президента Георги Първанов. В комисията е и Анна Янева, бивш депутат от БСП и бивш зам.-министър на икономиката, каквато е и Корнелия Нинова.
Ректори на бунт за пари и студенти. Ректорите на 7 държавни университета от Северна България се обявиха против предлагана от МОН промяна в ПМС 64 от 2016 г., която засяга план-приема за следващата учебна година. Тя ще доведе до редуциране на броя на студентите, а оттам и на държавното финансиране, което получават университетите.
Според недоволните без посочени мотиви и много след като бюджетите на висшите училища са приети от просветното министерство искат максимално допустимият броят студенти да се определя само на база приетите държавна поръчка от предходната година, без да се отчита и платения прием.
"Няма ректор, който да хареса този проект. Несериозно е министър Денков да го предлага месец преди МС да одобри приема и без никаква комуникация с нас", обяви проф. Пламен Илиев, ректор на Икономическия университет във Варна. Подкрепиха го и колегите му ректори - проф. Росен Василев от Техническия университет-Варна, проф. Велизара Пенчева от Русенския университет, проф. Христо Бонджолов от Великотърновския университет, проф. Георги Колев от Шуменския университет, проф. Райчо Иларионов от Техническия университет-Габрово и доц. Иван Марчевски от Стопанската академия в Свищов.
Министърът на образованието проф. Николай Денков заяви пред "Труд", че днес предстои извънредна среща на Съвета на ректорите, където той ще обсъди с недоволните промените в план-приема и след това ще коментира темата.
На срещата ректорите ще излязат с предложение постановлението да не се променя за учебната 2017/2018 г., а за следващата да се разработи нов нормативен акт и да се промени коренно философията на финансиране на държавните висши училища.
Решението за намаляване на субсидирания прием в някои професионални направления бе взето през февруари от екипа на проф. Денков. Министърът беше категоричен, че орязването на броя студенти е неизбежно и ще засегне университетите със слаба реализация на абсолвентите.
"Допълнително намаление ще има за икономическите специалности. Целта на промените е ректорите да разберат, че заявяването на повече места не води до нищо, тъй като няма деца, които да учат. Заявяването на места на исторически принцип съответства на много по-голям брой завършващи зрелостници от тези, които имаме днес", коментира тогава Денков.
Проф. Христо Бонджолов, ректор на ВТУ пред "Труд": Това е пагубна стъпка
- Как ще се отрази промяната в ПМС 64 на приема във ВТУ, ако МОН все пак реши да я направи?
- Това ще е пагубна стъпка. За последните 3 г. държавните субсидии за ВТУ са намалели с над 1 млн. лв., а предлаганата в последния момент промяна в ПМС 64 ще доведе до ново, драстично свиване и до липсата на шанс изобщо да откриваме нови направления, дори и да има търсене. Защото предложението е максимално допустимият брой студенти да се определя само на база приетите държавна поръчка от предходната година. Този проект ни се сервира без никакво обсъждане и в крайно неподходящ момент, тъй като отдавна сме разчели бюджетите си по досегашните правила. Лошото е, че липсва диалог с министерството. Ние искаме да се чуваме, а не само да слушаме.
Дупка в закон спря данъчна проверка на Марешки. Дупка в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс даде възможност да бъде спряна за три месеца данъчна проверка на фирмата "Трейднет Варна" ЕООД, под която оперират бензиностанциите на варненския бизнесмен и кандидат-депутат Веселин Марешки.
С решение от 31 януари Националната агенция за приходите започва данъчна ревизия за цялата 2016 г. на фирмата "Трейднет Варна" ЕООД, която се води собственост на майката на Марешки - Веска Марешка.
На 7 февруари тя подава молба в НАП-Варна проверката на фирмата й да бъде спряна за срок от три месеца. Чл. 34, ал. 1, т. 4 от ДОПК позволява такива ревизии да бъдат спирани, като за целта единствено трябва проверяваният да си напише молба, въпреки че съществува реален риск за този голям срок да бъдат преправени или укрити важни документи. Именно затова данъчните отказват да спрат проверката, но Марешка обжалва пред Варненския административен съд.
Мотивът й е, че данъчните искали твърде много документи, информация и справки, които нямало да може да бъдат събрани и предоставени в определения срок до 23 февруари 2017 г.
В жалбата майката на Марешки посочва, че "изисканата информация не е налице в дружеството, а за да бъде, е необходима мащабна операция по счетоводно приключване на финансовата 2016 г."
НАП обосновават отказа си за спиране на проверката с мотив, че към молбата не са представени доказателства, удостоверяващи недостиг на хора, които да изготвят и предоставят на данъчните, изисканите от тях справки, регистри и документи в срок до 23 февруари 2017 г.
Въпреки, че съдът е наясно, че за този период от три месеца има потенциална възможност проверяваните фирми да подправят или укрият важна информация и документация, ВАС-Варна отменя решението на НАП и постановява прекратяване на данъчната ревизия.
Според магистратите Веска Марешка не трябвало дори да се обосновава защо иска спиране на ревизията. Достатъчно е единствено волеизявлението й.
В определението си председателят на 28-и състав на ВАС-Варна Даниела Станева дори хока данъчните. В документа пише: "Недопустимо е органът по приходите да дописва закона, като изисква да се установят обстоятелствата, които лицето дори не е длъжно да сочи."
"Това поведение на съда е недопустимо. Съдът много добре знае рисковете, че като се прекъсне тази проверка, тя никога няма да бъде завършена, защото през това време Веселин Марешки ще стане депутат. Това е човек с две дела за рекет и ще използва цялото си влияние и пари, за да спре такава проверка или изходът от нея да бъде в негова полза", заяви пред "Труд" Валери Симеонов от коалиция "Обединени патриоти".
Гонят професор от БАН за НЛО. НЛО и извънземни може да докарат уволнение на професор от БАН. Колеги на астрофизика Лъчезар Филипов поискаха той да бъде отстранен заради лъженаучни твърдения. Срещу хипотезите му, огласени в медиите, първо възроптаха студенти. Те бяха подкрепени с открито писмо до шефа на БАН акад. Юлиан Ревалски от осем учени.
"Медийните изяви на Филипов относно извънземни, венчелистчета и гущери на Венера, нещо, което диша под повърхността на Марс, нещо, което засмуква слънчева плазма от енергийни дупки и т.н., са абсолютно недопустими за служител на академията", се казва в писмото.
"Това е манипулация срещу мен. Писмото е пълно с лъжи", коментира пред "Стандарт" Филипов. Той призна, че има наложена забрана при медийни изяви да се представя като учен от БАН.
"Отивам да чета лекции в Италия, продължавам с моята научна дейност", заяви още синът на соцвеличието Гриша Филипов.
Тенис корт насред Южния парк. Столичани ще бъдат попитани чрез публично обсъждане дали инвеститор да построи тенис корт в собствен имот в границите на Южния парк до ул. "Козяк". Това съобщи вчера главният архитект на София Здравко Здравков. Според него единственото спасение на "белите дробове" на столицата като Южния парк е да се изготвят подробни устройствени планове на подобни паркове. Това тепърва ще бъде направено.
"Сега Столична община ще обсъди предложение за строеж на тенис корт на входа на Южния парк при ул. "Козяк". Тази част от парка е частна собственост, но това не означава, че ще може да се строи без проблем върху нея", заяви Здравков вчера.
Според него предложението върху частния имот да се построи тенис корт не е от скоро. Инвеститорът е внесъл в общината своя план, но бившият главен архитект на града Петър Диков го е отхвърлил. Последвало е обжалване на отказа в съда, което най-вероятно е върнало решението обратно в общината. "Именно заради това ще се проведе обществено обсъждане", заяви Здравков.
Главният архитект уточни, че 20 на сто от 110-те хектара на третата част на Южния парк са частна територия. Площта от над 22 ха - общо 167 имота, е върната по два реституционни закона - за едрата градска собственост и за земеделските земи от 1994 до 1997 г.
Независимо каква е собствеността върху земята общината е тази, която решава дали да издаде виза за строителство. На практика човек може да притежава земя, но общината никога да не му разреши да строи нещо върху нея, обясниха вчера за "Стандарт" експерти.
"Тези територии са приобщени към зелените части на София. Отредените за парк територии не могат да се използват за друго. С изготвянето на подробен устройствен план ще успеем да защитим такива зелени площи", добави Здравков. Според него най-добре е имотите да бъдат отчуждени. Но за това са нужни милиарди, а бюджетът на общината бил ограничен. "Има пари за отчуждаване на земи единствено за строежа на метрото и за доизграждането на Околовръстния път", твърди Здравков. Срокът за евентуалното отчуждаване още не е изтекъл, потвърдиха за "Стандарт" от общината.
По 500 нелегални буса на ден возят до чужбина. Най-малко 500 микробуса на ден извозват нашенци в чужбина - най вече към Западна Европа. Незаконните превози се извършват по всички линии, където има пътници, обясни за „Монитор" Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България (НСАПБ). И уточни, че основно се пътува към Германия, Австрия, Холандия, Белгия, по-близките части на Франция, дори и дори Гърция. Според сдружението цената на билета не е решаваща, защото много често и при законните и при незаконните превозвачи е една и съща. По-скоро нелицензираните бусове се предпочитат единственото заради това, че в тях се пуши, пие, а пътниците се карат от адрес на адрес.
Докато при редовните автобусни линии цигарите и алкохолът са забранени, освен това спират само на определени по маршрута автогари. По данни на организацията поне 60 на сто от транспортните превози са в сивия сектор. А оборотът на незаконните водачи достига до 5 млн. лв. Това са приблизителни данни обаче, защото никой не може да каже сигурност, а и непрекъснато се увеличават, коментира Симеон Милушев - главен секретар на сдружението. Според него всеки шофьор, който бъде уволнен от някоя фирма, взима личния си автомобил и става превозвач.
При международните превози незаконните превозвачи извършват около 80 на сто от целия транспорт. Ситуацията не се променя от години и икономическа и криминална полиция си затварят очите, коментира Себахтин Исмаил, член на управителния съвет на сдружението. Той счита, че никой не иска да реши проблема, това може да се направи по много елементарен начина. Например всички тези, които пътуват, да бъдат проверени като физически лица, обясни Исмаил. И допълни, че ако някой за годината е напуснал страната, за да ходи 200 пъти до Германия, са нужни по 2000 лв. на курс, което значи, че трябва да има 400 хил. лв. приходи.
280 000 българи тръгват на път по Великден. Около 280 000 българи тръгват на път за Великден. Това заяви пред „Монитор" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. 60 000 от тях обаче предпочитат да прекарат празниците в чужбина, като най-търсените дестинации са Гърция, Македония и Сърбия. Почивката там излиза средно по 465 лева на човек.
„Става дума за поклоннически туризъм, защото сънародниците ни посещават църквите и манастирите в тези страни", коментира Драганов. Според него тази година ще се реализират голям брой пътувания, защото ще има и условия за сняг по зимните ни курорти. Заради това туристите ще имат възможност да карат ски в планините.
Според Драганов вече почти не може да се намери свободно място в балнео, спа и уелнес хотелите, защото били резервирани отрано. Това важи особено за Девин, Хисаря, Поморие, Сандански, Велинград и Кюстендил, които традиционно са най-посещавани. Предпочитаните пакети пък са тридневните, като почивката у нас излиза средно по около 295 лева на човек.
Заради съвпадението на католическия и православния Великден тази година страната ни ще бъде посетена от около 180 хиляди чужденци, което е със 70 хиляди повече в сравнение с миналата година.
„Интересът е по-голям и заради нискотарифните авиокомпании към България и отсега полетите за тези дати са заети. Най-много посещения ще имаме от съседните Гърция и Сърбия, но и от Великобритания, Белгия, Испания, Италия, Германия и Скандинавските страни. Така че програмата е доста натоварена", каза още Румен Драганов.
Много от чужденците идват у нас с цел културен туризъм, като предпочитаните дестинации са София и Пловдив. През последните години за великденските празници също така е отчетен голям интерес и към Банско, Смолян и Самоков. Любители на зимните ни курорти посещавали църквите и манастирите по тези места.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |