Милион долара завеща наш емигрант на училище. Един милион долара влизат до дни в Профилираната гимназия „Найден Геров" в Лом. Сумата е само първи транш от дарение, което българин, емигрант в САЩ, е направил в завещанието си за училището в крайдунавския град, научи „Труд".
Волята на родолюбеца е парите да се използват за обучението на даровити деца от гимназията в елитни университети в Западна Европа и САЩ, съобщи за вестника директорът на училището Теодор Йончев.
Щедрият благодетел е лекарят Андрей Георгиев, който почина през 2014 г. в САЩ. Седем години по-рано, през 2007 г., той се връща в България. Пристига в Лом и гостува в гимназията, спомня си директорът Йончев. Тогава медикът бил развълнуван, но лаконичен. Разказал, че е емигрирал през 50-те години на миналия век, бил в Чехословакия и Франция, а после заминал за САЩ и за първи път от над половин век се връщал в родината си.
В Щатите д-р Георгиев работил като уролог и семеен лекар, имал голяма клиника. Медикът, който вече бил на почтена възраст, споделил още, че е завършил ломската гимназия и иска да финансира обучението на 3-4 ученици в университети в САЩ, спомня си Йончев.
После емигрантът си заминал и идеята постепенно заглъхнала до март 2015 г., когато в училището се обадили представители на адвокатска кантора в София и съобщили, че Андрей Георгиев е починал, а гимназия „Найден Геров" е включена в завещанието му.
Юристите обяснили, че са наети от университета в Делауеър, който е изпълнител на завещанието на българина, и предстои дълга процедура по остойностяване на имуществото на лекаря.
Оказва се, че сумата от 1 млн. долара за училището е само първият транш. Предстои продажба и на недвижими имоти, а на колко възлиза цялото дарение, все още не е известно, заявили адвокатите.
„Новината за завещанието дойде като гръм от ясно небе. Още не можем да повярваме. Такива неща се случват само в приказките!", коментират учителите в богатата вече гимназия. Годишният бюджет на ПГ „Найден Геров", в която учат 252 деца, е 500 000 лева.
„Вече се подготвяме да разработим статут за избор на кандидати за стипендията, която, разбира се, ще наречем на името на д-р Андрей Георгиев. Трябва да изпълним волята на дарителя по най-безукорния и справедлив начин! Ще поставим и плоча в памет на този достоен българин!", заяви директорът Теодор Йончев.
Преподавателите са се разровили в архивите и открили, че Андрей Асенов Георгиев е роден през 1921 г. в София. През 1939 г. е завършил с много добър успех ломската мъжка гимназия. Повече сведения за щедрия дарител засега няма. В архивите те открили, че след Андрей Георгиев гимназията завършил и брат му Славян, който по-късно също станал лекар в САЩ.
История: Ненадминат семеен лекар
Доктор Андрей Георгиев почива на 93 години в дома си в Уилмингтън, щата Делауеър, на 22 април 2014 г., показа проверка на „Труд".
Той е известен и уважаван семеен лекар с над 50-годишен опит. В България завършва медицина и го мобилизират да служи в армията по време на Втората световна война. След края й той емигрира през Чехословакия и Франция. Установява се в Уилмингтън, САЩ, през 1961 г. През дългата си кариера е ненадминат лекар, готов да помогне по всяко време, разказват близките му.
На 139 години: Гимназия на държавници и учени
Гимназията „Найден Геров" е създадена веднага след Освобождението. Директорът Йончев се надява още тази година да изпрати възпитаници със стипендии „д-р Андрей Георгиев" в чужбина.
За 139 години през гимназията са преминали над 45 000 ученици, част от които известни държавници, учени и творци. Сред тях са акад. Тодор Павлов, акад. Михаил Димитров, проф. Георги Димитров, Живко Ошавков, акад. Иван Дуриданов, проф. Димитър Томов, проф. Николай Русчуклиев, доц. Александър Станев, Доньо Донев и проф. Александър Чирков.
Румен Радев: Има тенденция ЕС да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък. Налице е тенденция ЕС от съюз на принципи и ценности да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък. Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти в Брюксел при пристигането си за участие в заседанието на Европейския съвет.
От тази седмица Европа няма да бъде същата, добави той. Тук съм, за да изразя ясната българска позиция в подкрепа на основополагащите ценности на ЕС - единството и солидарността, и да се противопоставя на тенденцията за Европа на две скорости - за формирането на център и периферия, посочи държавният глава, съобщи БТВ, позовавайки се на БТА.
Дебатът за бъдещето на Европа по нови механизми, както се предлагат, едва започва. Предстои да разгледаме Римската декларация, едва сега започва дебатът по Бялата книга на Европейската комисия - ще приключи през декември, когато ще има някакво решение, което всички очакваме.
Дотогава трябва да извършим много задълбочен анализ, да отговорим на призива на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер във всяка държава да има анализ от институциите, но и да стигне до всички граждани. Това е важен дебат, посочи президентът.
Той съобщи, че още на 23 февруари е разговарял по телефона с министър-председателя на Малта (председателстваща Съвета на ЕС - бел. кор.) Джоузеф Мускат. Изказах категорична подкрепа за Доналд Туск, заяви президентът по повод насрочения за днес избор на нов председател на Европейския съвет и очакванията Туск да бъде преизбран.
Синдиците на КТБ продават офиси на банката за 20 млн. лв. Синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) Ангел Донов и Кристи Маринова обявиха търгове за офиси за 20.2 млн. лв. в сградта на на банката на столичния бул. "Цар Борис III", където бяха извършвани обиските преди затварянето й. Освен това се продават и кредити на длъжници за общо 5.1 млн. евро, движими вещи и др., става ясно от публикувани съобщения във в. "24 часа".
Всеки търг за три дни
Търговете са част от програмата за осребряване на активите на банката, одобрена през ноември 2016 г. Те ще се проведат с тайно наддаване на 24 март тази година. Това, което прави впечатление в съобщенията, е късият срок, даден за запознаване с продаваното имущество и подаване на предложенията - едва три дни. Проявилите интерес към обявените за продажба офиси и необслужвани кредити ще имат възможност от 20 до 23 март да се запознаят с документите, да направят огледи и да внесат изисквания депозит в размер на 10% от обявената начална цена в търга и да подадат документите си. В случая с офисите размерът на депозита е около 2 млн. лв.
На въпрос на "Капитал Daily" към синдиците на банката защо срокът за оглед и подаване на тръжната документация е толкова кратък все още няма отговор. При получаване на такъв ще бъде отразен.
Търговете са по реда, заложен в програмата, и са започнали от декември 2016 г., като всеки месец се обявяват активи за продажба. Тя се изработва от синдиците и се одобрява от Фонда за гарантиране на влогове в банките, който следи процеса по несъстоятелността на банка. Досега е имало четири търга за активи на КТБ (н). Сред тях е имало кредитна експозиция на "Критие" с начална цена 20 млн. лв., както и една с цена 15 млн. лв. - "Бългериан уайн енд спиритс", която вече два пъти е пускана за продажба - през декември 2016 г. и през февруари 2017 г. Според представените списъци на необслужваните кредитополучатели на КТБ задълженията на първото дружество с натрупаните лихви са 69 млн. лв., а на второто - 35.3 млн. лв.
След няколко опита
Една от експозициите, за която е обявен търг за този месец, също се пуска за втори път. Това е кредитът на "Емакс 2005", който е бил оригинално за 2.5 млн. евро. Сегашната тръжна цена е 80% от оценката, или 3 354 704.80 лв. На търга през декември миналата година началната цена е била малко над 4 млн. лв. Договорът за заем е сключен през 2008 г. Другият обявен за продажба кредит е за 2.6 млн. евро с начална цена 6 047 250 лв. на "Асрар казино груп", сключен също през 2008 г.
По принцип при продажбата на лоши кредити няма изискване за намаляване на тръжната цена при следващ търг. Цената може дори да се повиши до следваща продажба, ако междувременно се събере част от вземането, предвид водените съдебни дела за събиране на вземанията, обясниха експерти.
Офисите, които са обявени за продажба, са част от бизнес сградата на бул. "Цар Борис III", която доби известност през юни 2014 г. с прокурорските проверки, които предхождаха затварянето на самата банка. Според обявата това са банков офис на първия етаж и четири офиса на всеки следващ етаж, както и паркоместа от подземни гаражи. Всичко общо 43.30% от имота, или 2151.60 кв.м. Тяхната начална тръжна цена е 20 202 570 лв.
На самите търгове могат да присъстват само внеслите депозит или техни пълномощници, така че трудно може да се проследи резултатът и интересът. В Закона за банковата несъстоятелност е посочено, че ако на проведен търг с явно или с тайно наддаване вещта или правото не бъдат продадени, по предложение на синдика председателят на управителния съвет на фонда може да разреши насрочване на нов търг при намалена цена в размер до 50% от първоначалната оценка или да се пристъпи към продажба чрез пряко договаряне или чрез посредник. Последният вариант прави още по-непрозрачна процедурата и води до рискове активи да се продадат на занижени цени.
Китайската CRRC предлага на БДЖ влакове, завод и рефинансиране на дългове. Държавният китайски концерн China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) има предложение да реши част от проблемите на БДЖ. Корпорацията, която е един от най-големите производители на железопътен подвижен състав, е представила на министъра на транспорта Христо Алексиев инвестиционно намерение с предложения за стратегическо сътрудничество. Това беше съобщено от министерството.
Основните предложения са три. Да се рефинансират старите задължения на "Холдинг БДЖ" в размер на 130 млн. евро. Второто предложение е да се финансира доставката на нови електрически и дизелови мотрисни влакове в размер на 170 млн. евро. Третото е да се инвестира в нов завод за асемблиране на електрически и дизелови мотрисни влакове в България.
От министерството съобщават, че следващата крачка в двустранните отношения е сформирането на работна група с участието на представители на МТИТС, БДЖ, CRRC и китайски финансови институции.
Преди седмица по време на посещение в Черепишкия манастир с атракционен влак служебният премиер Огнян Герджиков обяви, че CRRC е готова да инвестира 500 млн. лв., като сумата може да достигне до 600 млн. лв. при определени условия.
В съобщението на министерство на транспорта не се посочва при какви условия китайската компания предлага инвестициите си, но неотдавна при посещението на нейни представители в министерството Алексиев обяви, че идеята е инвестицията да се изплаща с капиталовия трансфер от държавата към БДЖ, който ще бъде гаранция за китайската страна.
Липсват детайли - като например при каква лихва и срок ще е рефинансирането и как без търг БДЖ ще избере конкретни китайски влакове.
И технически специалности вече приемат с матура по български. Матурата по български език и литература ще бъде вход за специалности в 32 от всички 51 университета у нас за следващата 2017/18 г. академична година. Оценката от държавния зрелостен изпит по история, чужд език, математика, география и биология също ще се признава от повечето ни висши училища. Това показва справка на просветното министерство в навечерието на кандидатстудентската кампания.
Някои висши учебни заведения традиционно ще подбират студенти със задължителен приемен изпит поради специфичните си изисквания. Такива са училищата по изкуствата - Националната художествена академия, Националната музикална академия, НАТФИЗ, колеж "Л. Гройс" и др. Тук се включват още Академията на МВР, Военната академия "Г. С. Раковски", както и Американският университет в България и Нов български университет. Оценките от матурите няма да служат за прием и в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив и Висшето училище по застраховане и финанси. Останалите университети ще приемат частично или изцяло с резултата от матурите.
Изпитите по традиция остават задължителни за регулираните професии като право и медицина. Изпит по биология и химия се изисква от кандидат-студентите във всички медицински университети, които искат да следват в специалностите медицина, дентална медицина и фармация. В Софийския университет само седем от общо 107-те специалности няма да използват оценките от матурите вместо изпит. Тук се включват трите специалности от факултета по журналистика и масова комуникация, регулираните медицина, фармация и право, както и новата специалност музикални медийни технологии и тонрежисура (тук е предвидено събеседване). Новото е, че в специалност международни отношения занапред ще може да се влезе и без изпит, само с оценка от матурата по чужд език.
В Техническия университет в София с оценка от матурата по български може да се кандидатства за повечето специалности с три изключения - приложна математика и информатика, инженерен дизайн и компютърно и софтуерно инженерство. Матурите по математика или физика ще служат за прием във всички специалности, без инженерен дизайн. Изпитът по математика вече не е задължителен и за много специалности в УАСГ. Той отпада например за кандидатстващите архитектура, макар че те все още трябва да държат изпити по рисуване и да представят оценка от матурата по математика. В инженерните специалности на архитектурния университет обаче ще се влиза даже с матура по български или физика.
В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" матурата не важи за психология, международни икономически отношения, графичен дизайн и др. Великотърновският университет приема със задължителен изпит в специалността национална сигурност (плюс право), а Югозападният - в близо 15 специалности, сред които педагогика на музикалното изкуство, мода, съвременна хореография, акушерство и др. Матурата не важи още за желаещите да учат българска и английска филология, журналистика, приложна германистика и още пет специалности в Шуменския университет. Лесотехническият ще подлага на изпит кандидатите си да учат инженерен дизайн, ландшафтна архитектура, горско стопанство и др., а УниБИТ - желаещите да следват библиотекознание, национална сигурност, библиотечен и информационен мениджмънт и др. За разлика от м.г., Висшето училище по мениджмънт във Варна от следващата академична година ще приема и с оценка от матура по английски език (м.г. имаше изпит).
Сред останалите частни вузове, при които приемните изпити остават (като изключим НБУ и АУБ), се открояват още Международното висше бизнес училище в Ботевград (за специалностите туризъм, маркетинг, счетоводство и контрол, международни икономически отношения и др.), както и Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София (за маркетинг и предприемачество). Задължителни изпити има и за някои специфични специалности във Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" (корабоводене и др.), Националния военен университет "В. Левски" (стопанска логистика, автоматика и др.) и Висшето строително училище "Л. Каравелов" (тук например приемът в архитектура е с изпит, за разлика от УАСГ). УНСС също все още ползва своя единен приемен изпит за вход.
30% от горивата в България били с неплатени данъци. България все още не успява да се справи със сивия сектор в търговията с горива, а загубите се изчисляват в милиарди левове пропуснати ползи за бюджета. Всеки втори литър вносен бензин е с неплатени данъци. Това заяви шефът на "ЛУКойл България" и председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Валентин Златев вчера. Според него годишно загубите за бюджета се равняват на около 1 млрд. лв. През 2016 г. пък в страната били влезли 54 танкера, за които имало съмнения, че не са платили всички налози към хазната.
"Сивият сектор на горива у нас е около 30%, това ни поставя на челно място в Европа", заяви Златев на първата годишна среща на БПГА. Той разкритикува работата на контролните органи. "Когато Министерство на финансите признава, че около 40% от горивата са в сивия сектор, според вас има ли контрол?", запита риторично той.
Според икономисти и експерти обаче делът на сивия сектор при горивата е дори още по-сериозен, а загубите достигат до около 1.5 млрд. лв. годишно. Изпъкнаха и сериозни разминавания в оценките. Експертът Красен Станчев изчисли, че загубите за бюджета са минимум 750 млн. лева годишно. Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията посочи, че индексът на скритата икономика, следен от институцията, намалява през годините, но злоупотребите с акцизи и ДДС са устойчиви и няма промяна. Според неговите изчисления злоупотребите в петролния сектор костват 1.2 -1.6 млрд. лева по-малко приходи в бюджета годишно. Търговията с петролни продукти има структуроопределящ характер и е основен източник на приходи в държавния бюджет, отчете от своя страна Розалия Димитрова от Агенция "Митници". Тя посочи, че от акцизите върху търговията с петролни продукти в хазната влизат между 45 и 48% от общо събраните акцизи.
Парадоксът при вчерашното събитие е, че миналата година Комисията за защита на конкуренцията обвини в участие в картел шест от големите компании в петролния бизнес у нас и членове на БПГА - "ЛУКойл България", "Еко България", "Шел България", ОМВ България, "НИС Петрол" и "Петрол". Отделно производството за установяване на господстващо положение бе започнато срещу "ЛУКойл Нефтохим", но към момента резултат от работата по него няма. Международно проучване, за което "Сега" писа, потвърди тези дни, че самата "ЛУКойл" от години не е плащала данък печалба у нас.
Валентин Златев заговори за пореден път за бензиностанции, които продават бензин с разлика от 30-40 стотинки спрямо средните цени. Той не назова конкретни фирми, въпреки че най-вероятно говори за бизнесмена политик Веселин Марешки. "Половината от цената на горивата по бензиностанциите са данъци, т.е. условно казано, ако литърът е 2 лв. - произволно - 1 лв. отива в държавния бюджет автоматично, 34% е стойността на нефта, транспорта до България и преработката, 7% е логистиката, т.е. от рафинерията през тръба, вагони и цистерни да караме до базите, а 8% са нашата издръжка - заплати, строителство, инвестиции, ток, вода и т.н. заедно с печалбата. Откъде там могат да се спестят 30-40 ст., аз не знам и бих се радвал някой публично да обясни", заяви Златев. Това, че сме с най-голям процент на сив сектор в Европа, означава, че няма достатъчно контрол, смята той.
Според шефа на НАП обаче проблемът със сивия сектор не е точно такъв. По думите на Бойко Атанасов това е, все едно "да решаваме 22-ра задача от 22-ра страница, но да сме в различни учебници по математика". "Нека ползваме цифрите и фактите такива, каквито са. Искам да седнем на една маса, да извадим цифрите и да решаваме една и съща задача", заяви той. Според Златев пък споровете могат да бъдат изгладени, ако се създаде обществен борд, в който да участват митниците, данъчните, партии и др. Целта е да се сравни получената информация, да се види къде има пробойни и как проблемите могат да се решат.
Под секрет
В България има общо 4 петролни рафинерии, като единствено "ЛУКойл Нефтохим" официално внася нефт, интересно е какво внасят другите, коментира Валентин Златев. Той отчете, че пристанището "Росенец" на "ЛУКойл Нефтохим" има 638 измервателни уреда и 6000 пломби. Златев отново изтъкна, че има проблеми при отчитането в Българската акцизна централизирана информационна система. По този повод миналата година бе внесен сигнал в прокуратурата. "Докладът вече е готов, но е засекретен", обясни Златев.
На нов глас
Строги мерки срещу сивия сектор поискаха отново от петролната асоциация. Едно от предложенията е по подобие на Полша нелегалната търговия да се наказва със затвор или с отнемане на автомобила. Става дума за нерегламентирано зареждане от така наречените ведомствени бензиностанции. "Никой не би си рискувал колата, за да кара с 20 стотинки по-евтино гориво, което очевидно е с неплатен акциз и ДДС", коментира Делчев. Той обясни, че е масова практика да се откриват фирми еднодневки, които се закриват, когато дойде времето за плащане на данъци. Наред с това популярни търговски вериги и сега правели измами при търговията с горива, а контролните органи знаели за това, но не реагирали.
Финансови пробойни в "Напоителни системи". Рокада в ръководството на "Напоителни системи" ЕАД привлече общественото внимание през последните дни. От 7 март дружеството, чийто принципал е Министерството на земеделието и храните, има нов изпълнителен директор. Със заповед на служебния министър проф. Христо Бозуков Снежана Динева смени на поста Галина Панайотова. За председател на Съвета на директорите е назначен Петър Петров, а Филип Шукаров е нов член на директорския борд. До този момент те са работили в "Напоителни системи", но не са били част от управлението на дружеството, съобщиха във вторник от МЗХ.
Оттам посочиха, че причината за рокадата са подадени сигнали за извършени финансови престъпления в дружеството, което от години е в лошо финансово състояние.
Ден по-късно в писмо до медиите освободеното ръководство обвини служебния министър, че изпълнява политическа поръчка за разчистване на кадрите на ГЕРБ. Любопитен факт обаче е, че името на Динева също се свързва с предишната управляваща партия. Според "Дневник" то изниква в списъка с упълномощени представители на ГЕРБ в Районната избирателна комисия в 23-ти избирателен район в София на президентските избори.
Случайно или не, още с назначаването на новия изпълнителен директор на "Напоителни системи" ЕАД Снежина Динева, в някои медии веднага бе изкаран любопитен факт от нейната биография - че през 90-те години е била чалга певица. Пикантната подробност изтика на заден план "скучните" факти около финансовото състояние на затъналото дружество.
Наистина, цифрите за неправомерни харчове и завишени заплати са много по-скучни от клипа "Играчка" на певицата Нена, който се върти в интернет. Но, за съжаление, източването на държавно дружество бърка директно в джоба на всеки данъкоплатец.
"Стандарт" поиска информация от МЗХ за финансовото състояние на "Напоителни системи" ЕАД по времето, когато изпълнителен директор е била Галина Панайотова.
Само за осем месеца задълженията на "Напоителни системи" ЕАД /НС ЕАД/ са се увеличили с около 5 млн. лева. Към 30.06.2016 г. те са били 29 574 000 лв., а към 08.03.2017 г. вече са 34 439 000 лв. За същия период несъбраните вземания на дружеството са нараснали с около 4 млн. лева и от 13 511 000 лв. са станали 17 252 000 лв. Това показват първите данни от проверката на дейността на бившия изпълнителен директор на "Напоителни системи" ЕАД Галина Панайотова, съобщиха от МЗХ.
Установени са и нередности, свързани с възнагражденията, получавани от Панайотова като изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите. Според Търговския закон тя няма право да бъде едновременно и на двата поста, но това е гласувано от управата на дружеството. Така за шест месеца в управлението на държавната фирма, Панайотова е получила общо над 36 000 лв., което прави над 6 бона на месец. Което е смущаващо на фона на тежкото финансово състояние на "Напоителни системи", където служителите често протестират, защото не получават редовно заплатите си.
На 26.10.2016 г. Териториална дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители" на НАП съставя ревизионен акт, с който не признава правото на данъчен кредит и извършени разходи на държавната фирма по сключен договор с "НС Агро" АД за общо 732 627,74 лв. Този ревизионен акт не е обжалван от изпълнителния директор в определения 14-дневен срок. Така не са защитени интересите на дружеството и е нанесена вреда в размер на 732 627,74 лв. С тази сума са увеличени задълженията на НС ЕАД към НАП.
Любопитен е и фактът, че Галина Панайотова е изхарчила 1800 лева държавни пари за хотел, в който е живяла, докато си наеме квартира. От датата на назначаването й като изпълнителен директор до датата на наемане на недвижимия имот на 28.10.2016 г., дружеството ежедневно е заплащало приблизително 80 лв. хотелски услуги.
Констатирано е също, че съпругът на Галина Панайотова - Филип Алексиев Замфиров, е служител на клон "Долен Дунав". Тя е била управител на този клон до встъпването й в длъжност като шеф на НС ЕАД. Което поражда подозрения за конфликт на интереси.
Налице е съмнение и относно законосъобразността на издадена от Галина Панайотова заповед РД-11-355 от 25.10.2016 г., с която са изплатени целеви награди на новоназначени служители. Към заповедта няма приложени доказателства за приноса им към дейността на дружеството. Така са похарчени над 4150 лева.
За главен счетоводител на НС ЕАД от 26.07.2016 г. до януари 2017 г. се е разписвало лице, наето на граждански договори като консултант и за пет месеца са му изплатени
18 700 лв.
В същото време това лице е държавен служител в Министерство на земеделието и храните, което предполага нарушение на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор. Друг служител, отново на МЗХ, пък е получавал по 1500 лв. месечно и е взел над 6000 лева отново по граждански договор.
Галина Панайотова незаконосъобразно е освободила от длъжност голям брой служители. Притеснително е, че още с встъпването си в длъжност е уволнила всички финансови контрольори. На тяхно място са назначени служители, които не посещават работните си места, но получават възнаграждения. В момента уволнените водят дела и съдят дружеството за обезщетения.
В нарушение на трудовото законодателство Панайотова отменя заповеди на управители на клонове на НС ЕАД, свързани с дисциплинарни уволнения на служители. В същото време тя назначава служители в клоновете, пак в разрез с трудовото законодателство.
В момента се извършва проверка дали е спазено трудовото законодателство в дружеството.
Проверяват се всички клонови структури за законосъобразността на извършените разходи, за трудови договори, несъбраните вземания, както и всички сключени договори и споразумения с юридически и физически лица. Умишлено е пропуснат срокът за подновяване на договорите за заем, сключени с Държавните горски стопанства, на стойност общо 6 967 779 лв. Това може да доведе до образуване на нови изпълнителни и съдебни производства срещу дружеството с искане за незабавно възстановяване на дължимата сума.
Констатирано е сключване на нов договор за заем от 27.01.2017 г. с Югозападно държавно предприятие за 100 000 лв., като не е ясно за какво точно ще бъдат изразходвани тези средства. Сключен е и нов договор за заем със "Земинвест" ЕАД за 700 000 лв. за погасяване на задължения на НС ЕАД. От договора не става ясно какво налага спешното заемане на тези средства. Подписани са и споразумения за доброволно уреждане на отношенията между НС ЕАД и юридически лица по сключените борсови договори за покупко-продажба на черни метали. В рамките на тези споразумения са изплатени 71 404,42 лв., въпреки че има висящо производство, заведен иск и досъдебно производство. След приключване на проверката цялата информация по случая ще бъде предоставена на прокуратурата, обявиха от МЗХ.
Динева уволнена в нарушение на закона
Новият изпълнителен директор на "Напоителни системи" ЕАД Снежина Динева е завършила право в УНСС, София, през 2008 г. Притежава и сертификат за придобиване на знания и умения по темата "Управление на водите". Работила е близо две години в НС ЕАД като директор на Административно-правна дирекция. Трудовото й правоотношение е прекратено незаконосъобразно от Галина Панайотова, на основание чл. 328, ал.2 от Кодекса на труда. Динева е възстановена на длъжността от 06.01.2017 г. с Решение 1908 на Софийския районен съд. Мотивите за това са, че тя не е била в ръководството на предприятието и за нея не е приложимо основанието за уволнение по чл. 328, ал. 2 от КТ. Актът на г-жа Панайотова е обявен за незаконосъобразен, а дружеството е осъдено да заплати 12 200 лв. обезщетение. Срещу Снежина Динева не е имало и няма образувани съдебни и досъдебни производства за злоупотреби, тъй като тя не е била част от ръководството на предприятието и не е била част от управителния му орган.
НАП ще събира по-бързо неплатени глоби на КАТ. Данъчните ще събират по-бързо неплатените в срок глоби на КАТ. Като това ще важи както за издадените актове, така и за фишовете. Данните за просрочените глоби ще бъдат изпращани от МВР в Националната агенция за приходи по електронен път. Това предвиждат промени в Инструкцията за взаимодействие между МВР и НАП, които са пуснати за обществено обсъждане. В резултат всеки ден по интернет ще може да се подава както актуална информация за глобите, които не са платени в срок, така и евентуално за суми, постъпили по сметката на МВР, след като конкретният акт или фиш е бил предаден за събиране на публичните изпълнители на НАП. С промените отпада необходимостта от предаване на данните за неплатените в срок глоби на хартиен носител. Това значително ще ускори събирането на просрочените актове и фишове. Досега данните за тях се предаваха от МВР на НАП в хартиени кашони, които трудно се обработваха от публичните изпълнители, и принудителното събиране често отнемаше много време. С получаване на електронни съобщения публичните изпълнители ще могат веднага да налагат запори на заплати и банкови сметки на некоректните длъжници и събирането на глобите ще става много по-бързо.
С промените в инструкцията се посочва, че за събиране в НАП няма да се представят актове с изтекла давност, както и актове, издадени срещу заличени юридически лица и държавни учреждения. Принудително не могат да се събират глоби с изтекла давност, както и задължения на заличени фирми и затова няма да се допуска тези казуси просто да се прехвърлят от МВР към НАП.
Деца на художници и актьори с бонус точки за 1-ви клас. Част от елитните училища ще дават бонус точки за влизане в първи клас за баща или майка, работещи, както в образователната сфера, така и в културната. Макар да въведе няколко единни критерия, важащи за всички школа при приема на първолаци - постоянен и настоящ адрес, както и такъв в прилежаща на институцията зона, братче или сестриче в нея или близост на местоработата, Столична община позволи училищата да имат и допълнителни критерии.
Част от най-желаните школа вече са определили такива, показа проверка на „Монитор". Така например в 18-о СУ „Уилям Гладстоун" бонус точки при приема ще имат не само отрочета на хора, които са деца на хора в сферата на образованието, като учители и университетски преподаватели, но и на дейци от културната - например художници, писатели и актьори. По 10 точки ще получат децата, които кандидатстват в 18-о СУ на базата на избора на езици, които ще изучават. За да има равнопоставеност, преднина ще дава както за хлапетата с интерес към източните езици, така и на тези с интерес към западните, обясни директорката на 18-о СУ Величка Стойчева.
5 точки бонус за децата на работещите в сферата на образованието са предвидени и в 51-во СУ „Елисавета Багряна". Адресът на детската градина пък е другият допълнителен критерий там. Ако тя попада в непосредствена близост до школото или с други думи попада в т.нар. прилежаща територия, детето ще получи 5 точки. Ако пък детската градина е в административния район на школото, съвпадащ с постоянния адрес в София, преднината е от 3 точки. В случай обаче, че месторазположението на детското заведение е различен от постоянния адрес точката е само една. Критериите вече са гласувани от педагогическия съвет.
Рекламират България като древноримска спа дестинация. България се представя като част от проект на ЕС „Римските спа курорти в Европа". С него страната се представя на международното изложение ITB в Берлин. Събитието се откри от министъра на туризма Стела Балтова, ръководителят на проекта Тобиас Биленщайн и Сийка Кацарова, зам.-председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм и вицепрезидент на Европейската спа асоциация, съобщиха на ресорното ведомство.
Изграждането в Европа на мрежа от дестинации, които стъпват на опита на древните римляни в използването на лечебните минерални извори, е основна цел на проекта "Култура и спа. Римските СПА курорти в Европа", заяви Тобиас Биленщайн. Мястото на България е в този проект заради богатството си от минерални извори и забележителности, допълни Балтова.
Над 260 обекта в България развиват спа туризъм, подчерта Сийка Кацарова. Според нея е добре за град като Кюстендил например да си сътрудничи със свои колеги от Португалия, Франция и Германия и всеки да научи нещо един от друг. В рамките на този проект градовете не се съревновават, а са част от общото наследство. Идеята е, ако едната година туристът е бил в България и му хареса, на следваща да отиде в Германия.
Планът е насочен към две големи целеви групи. Едната са европейските туристи, като германците са сред най-активните. Но има интерес от Испания, Австрия, Швейцария, скандинавските страни. Втората група са от Япония, Китай, САЩ.
Национални партньори по проекта са Испания, Гърция, Франция, Германия, Италия, Унгария, Румъния, България. Концепцията е разработена от 3 организации - Европейската спа асоциация, германския туроператор FIT Reisen и компанията Europespa, като работата е започнала още през 2014 г. Официален партньор от нашата страна е Българският съюз по балнеология и спа туризъм.
Европейският съюз участва във финансирането
Основната идея стъпва на факта, че в много европейски страни съществуват дългогодишни традиции в областта на спа и балнеологичния туризъм, тези страни имат нещо общо помежду си и това е римската история. Тя е много важна част от европейското културно наследство. Целта е да се използва тази обща част от историята и в маркетинга, защото тя е определяща за спецификата на някои дестинации. Всъщност съчетаваме спа туризъм и култура. "Римските спа дестинации" е също и бранд, поставен на пазара.
Всяка дестинация е бранд, което я прави уникална, обясни Тобиас Биленщайн.
В рамките на изложението Стела Балтова се срещна с генералния секретар на Световната организация по туризъм (СОТ) към ООН Талеб Рифай. Те разговаряха за мястото на България като туристическа дестинация в национален, регионален и глобален план. Двамата определиха човешкия ресурс като едно от най-големите предизвикателства в туризма.
Министър Балтова насочи вниманието към необходимостта от работещи мерки за осигуряването на подготвени кадри за успешното и качествено развитие на туризма в България. Талеб Рифай допълни, че това започва да се очертава като световен проблем за сектора. Двамата се договориха за сътрудничество и съвместни действия в тази област.
Световната организация по туризъм очаква през 2017 г. растеж на туристите по света с 3-4% спрямо миналогодишните 1.24 млрд. души.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |