ГЕРБ спечели с малко и за малко. България проведе най-непредсказуемите избори за Народно събрание в посткомунистическата си история, които на практика няма да променят нищо. ГЕРБ спечели изборите, но с най-малката разлика пред БСП досега - около 4%. БСП не успя да реализира възхода си след президентските избори. В парламента влизат със сигурност ДПС, "Обединените патриоти" и "Воля". "Реформаторският блок-Глас народен" е на ръба. Квадратчето "Не подкрепям никого" бе предпочетено от 2.8-2.9%.
За да бъде формирано правителство, ще е нужна поне трипартийна коалиция. ГЕРБ ще се нуждае от помощта на "Обединените патриоти" и на "Воля" или Реформаторския блок, ако влезе. Това означава, че следващото правителство ще бъде почти същото като кабинета "Борисов-2". В същата ситуация е и БСП, ако ГЕРБ не успее да състави кабинет и ако соцлидерът Корнелия Нинова удържи на думата си да не се коалира с ДПС и с партията на Бойко Борисов.
Правителството и парламентът не би трябвало да имат дълъг живот, ако лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов удържи властта и спази обещанието си партията му да пребивава в парламента само с една цел - да промени Изборния кодекс според резултатите от референдума. Според него след това парламентът трябва да се саморазпусне, за да се проведат избори според волята на народа. На проведения миналата година референдум с огромно мнозинство бяха подкрепени идеите за мажоритарни избори, намаляване на партийната субсидия на 1 лв. и задължително гласуване. "Ние ще настояваме за това, колкото и да се правят другите, че референдум не е имало и 2.5 млн. българи не са гласували за това. Да са мислили преди това", заяви нееднократно Борисов по време на кампанията.
Цял ден основните социологически агенции даваха разнопосочни резултати, от които ставаше ясно, че има спор за първото място - между ГЕРБ и БСП, че върви битка за третото място - между "Обединените патриоти" и ДПС, както и за петото място - между "Воля" и "Реформаторски блок-Глас народен". До последно не бе ясно колко партии влизат в 44-тото НС - 5 или 6.
"Алфа рисърч" прогнозира 32.2% за ГЕРБ срещу 28% за БСП, 9.7% за ДПС, Обединените патриоти - 9.5%, "Воля" 5.1% и 4% за "Реформаторския блок-Глас народен". "Галъп" даде сходни резултати: ГЕРБ печели с 32.8%, а БСП остава с 28.4%. Трета в класирането на "Галъп" е коалицията на "Обединените патриоти" - 8.8%, а ДПС са четвърти със 7.8%. Според "Галъп" "Воля" влиза с 4.6%, но Реформаторският блок остава под чертата. И двете агенции направиха уговорките, че резултатът на "Реформаторски блок-Глас народен" е най-спорен и до последния момент няма да е ясно дали те са в парламента. "Обединените патриоти" и "Воля" определиха резултата си като разочароващ.
Вотът между двете спорещи партии ДПС и ДОСТ показа категорична победа на партията на Ахмед Доган. За това допринесе както ограничението на секциите в Турция до 35, така и указанието на ЦИК декларациите, че няма да се гласува на друго място, да се попълват само пред член на СИК.
Според прогнозата на социолозите в следващия парламент ГЕРБ ще има 86-88 депутати, 75-77 ще са депутатите на БСП, а Патриотите вземат 25-27 места - колкото и ДПС. "Воля" ще има 13-15, а ако влязат Реформаторите, ще имат 10-11 депутатски места.
През целия ден избирателната активност не надвиши активността от последните два парламентарни вота - през 2013 и 2014 г., и в края на изборния ден финишира около 50%.
Към 17 часа зад граница бяха гласували 75 хил. души, от които в Турция упражниха правото си на глас 23 700 гласа. Изборният процес в една от секциите в Бурса бе спрян за около 10 минути, след като гневни избиратели нахлуха в секцията и повалиха полицай, който се грижеше за реда. Гласовете от чужбина биха могли да променят най-вече резултата на ДПС, ДОСТ, "Реформаторския блок" и "Да, България", която според "Галъп" има 3.9%. Един процент при тази избирателна активност е около 35 000 гласа.
Сигналите за нередности бяха 2 пъти повече от обичайните, констатира главният прокурор Сотир Цацаров.
Финансисти предупреждават за нов имотен балон. Ситуацията на пазара на недвижими имоти в България може да се определи като нов имотен балон. За втори път в последните петнадесетина години наблюдаваме толкова бързо нарастване на цените на жилищата, най-вече на зелено, и те вече достигат изключително високи нива, непоносими в сравнение с доходите и икономическите параметри. При предишното бързо нарастване на цените се стигна до срива от 2008 - 2009 г., предупреждават финансисти.
Засега подобна тенденция има предимно в София и в градове, в които имотният пазар е активен като Пловдив, Бургас, Варна. "Цените на недвижимите имоти, дори в момент, когато новите проекти са още на фаза изкоп, вече гонят 1000-1500 евро за квадратен метър в определени райони на столицата, което е изключително рисково ниво за незавършена сграда", коментира наскоро Милена Виденова, управител за България на компанията за кредитно застраховане "Кофас".
По данни на брокери през втората половина на 2016 г. за първи път от 10 години насам е отбелязан двуцифрен ръст на цените на недвижимите имоти на годишна база 12%. В повечето случаи се купуват жилища с инвестиционна цел - за отдаване под наем и последваща продажба. Това поведение се обяснява с падането на лихвите по депозитите почти до нулеви нива, при което закупуването на жилище е вид защита на спестяванията. Друга причина за бума на пазара на имоти е по-достъпното кредитиране, след като лихвите на ипотеките вече са около 5-6%. Според Виденова обаче при тези високи цени се прекрачва разумният срок за изплащане на инвестицията.
Опасенията си от раздуването на нов имотен балон изразяват и фирми от строителния бранш, който още не може да се съвземе от кризата през 2008 г. Банките пък стават все по-консервативни при финансирането на подобни проекти, посочват от "Кофас". Вероятността проекти при такива високи цени да не могат да бъдат реализирани е много голяма. А това поражда опасност от нов взрив на междуфирмената задлъжнялост.
Недвижимите имоти и строителството са сред четирите сектора, в които има най-много фирми с финансови затруднения, посочиха преди дни от Асоциацията на колекторските агенции. Другите два са търговията и транспортът. От асоциацията отчитат, че благодарение на подобряването на бизнес средата през последната година е намалял броят на започналите процедури по несъстоятелност - 400 през 2016 г. Все още обаче остава висок броят на компаниите във финансово затруднение - 50 000. Най-често тези компании впоследствие биват обявявани в несъстоятелност, казват от колекторските агенции.
Пак Борисов. Управленска коалиция от познат формат се очертава като по-вероятна в новия парламент според предварителните резултати от гласуването на парламентарните избори на 26 март. Данните от пълното паралелно преброяване към края на вечерта поставиха ГЕРБ на първо място с над 33 %, при общо пет партии, които със сигурност влизат в парламента.
Така Бойко Борисов получава шанс да постави нов републикански политически рекорд, като състави за трети път правителство, но истинският успех ще е ако успее да го реализира.
Предварителните разговори между партиите преди изборите показват, че ГЕРБ ще търси подкрепата на Обединените патриоти и (ако се окажат верни прогнозните данни) "Реформаторски блок - Глас народен". Възможно е, ако целта на Борисов е много стабилно мнозинство, към коалицията да бъде привлечена и "Воля" на Марешки. Ако четирите партии се обединят, те могат да съставят достатъчно голямо парламентарно мнозинство, което да им осигури комфорт, без да имат съществени различия в платформите си и в афинитета към популистка политика.
(Допълнение в 23:30 - данните от пълното паралелно преброяване на всички социологически агенции силно намаляват шансовете на РБ да мине 4% бариера, а някои дори поставят под съмнение влизането на Марешки; ако "реформаторите" не влязат в парламента, тогава първото желание на Борисов ще е патриотите да бъдат допълнени с депутатите на варненския бизнесмен; ако Марешки не влезе, това означава съвсем различна конфигурация на следващия парламент и засилва силно ролята на ДПС за формиране на мнозинство)
С разменени роли
Подобна коалиция би повторила досегашния формат на управляващото мнозинство, но със сериозно разменени роли. Така въпреки (почти) същите участници следващото правителство ще дойде с нови рискове. Засилената роля на "Обединените патриоти" в него ще увеличи вероятността от силно популистки действия и безразсъдно харчене на публични средства. Включването на откровено проруската "Атака" във властта ще означава, че Кремъл ще има директно влияние върху следващото правителство. Основният риск е да продължи сегашната политика за пълно блокиране на реформите и недоволството на хората да се компенсира с по-големи бюджетни разходи.
Тази опасност ще е още по-голяма, ако в коалицията влезе и партията на Веселин Марешки. Това ще се случи, ако Реформаторският блок не влезе в парламента или ако Борисов реши да се застрахова срещу евентуален разпад на "патриотите".
БСП - с малки шансове за кабинет
При тези гласове от изборите възможностите на БСП да състави правителство са малки. В интервю по "Нова тв" три дни преди изборите Корнелия Нинова за пореден път направи категорична заявка, че: коалиция с ГЕРБ е малко вероятна, трета грешка с ДПС няма да има, Марешки е неприемлив партньор заради безпринципното си поведение. РБ и други десни партии изобщо не са вариант, който се обсъжда и при двете страни. Остават единствено Обединените патриоти, но коалиция с тях не е достатъчна, за да постигне необходимото мнозинство за правителство. В този случай ще трябва подкрепа от ДПС, което ще направи положението на Нинова и на патриотите повече от комплицирано. Подобна коалиционна формула е трудна за сглобяване и поддържане.
Всъщност за Корнелия Нинова е дори по-добре, ако БСП сега не е във властта. По-добрият резултат сега я затвърждава на лидерското място в лявата партия. Нинова вече може да се похвали, че е увеличила почти двойно броя на червените депутати, след като преди няколко месеца победи ГЕРБ на президентските избори. Това й дава добри позиции, за да продължи опитите да промени БСП - да смени хора и политики. В момента тя е в най-добрия случай по средата на плана си за леви реформи. Ако БСП трябваше да формира правителство сега, промените трябваше да спрат, а и управлението щеше да е изключително трудно.
Интересни тенденции
Предварителните резултати от изборите очертават интересни тенденции спрямо резултатите от последните парламентарни избори през 2014 г. Резултатите са напълно сравними поради голямото съвпадение между броя на избирателите и броя на гласувалите.
ГЕРБ на практика повтаря резултата си от 2014 г. - тогава за тях са гласували 32.67% от участниците в изборите, сега - отново около 33%. В същото време БСП за близо две години и половина почти е удвоила резултатите си от 15.40% през октомври 2014 г. на над 28% сега.
Все още е рано да се прогнозират окончателните резултати за ДПС, защото трябва да се изчака резултат от вота в Турция. Но според прогнозните данни има макар и слаба вероятност за пръв път от много години ДПС да слезе от позицията на трета политическа сила, изместена от Обединените патриоти (ОП). Засега разликата между тях да е минимална и в рамките на статистическата грешка, при това данните, които вадят различните социологически агенции тук се разминават до последно. При 100 % на паралелното преброяване "Алфа Рисърч" дава 10,6 % за ДПС и 8,9 % за ОП, а "Галъп" - съответно 9,5 % за ОП и 9,3 % за ДПС.
Интересното е, че и ДПС, и патриотите бележат спад на гласовете спрямо 2014 г., което за ДПС е очаквано предвид интригата с ДОСТ, но за Обединените патриоти е изненада.
На парламентарните избори през 2014 г. Патриотичният фронт (НФСБ и ВМРО) имаше 7.28%, а "Атака", която се яви отделно - 4.52%, което общо прави 11.8%. Сега резултатът на ОП е от около 9 %, което прави с една четвърт по-малко.
Драмата вдясно
Основната интрига към неделя вечерта е дали Реформаторският блок ще успее да мине 4-процентната бариера. Драмата вдясно, изглежда, приключи така, както и се очакваше преди изборите - под бариерата, изглежда, остават "Да, България" и "Нова република". Гласовете, които трите коалиции получават общо, са приблизително равни на тези, които взима Реформаторският блок през 2014. Тоест всички десни формации не са успели да разширят подкрепата си за последните три години. Добрата новина от това е, че не са успели и да я загубят.
БНБ не разреши на Търговска банка Д да придобие ТБ "Виктория". Българската народна банка (БНБ) не разреши на контролираната от Фуат Гювен Търговска банка Д да купи ТБ "Виктория". Решението на регулатора беше оповестено в края на работния ден в петък, като от него не става ясно дали и как ще продължи процедурата по търсене на купувач за продаваната от синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка дъщерна ТБ "Виктория". На полуфиналната права в надпреварата, в която интерес за покупка заявиха осем кандидата, бяха допуснати Търговска банка Д и Българо-американска кредитна банка (БАКБ).
Потенциален проблем
Основният мотив, с който БНБ отхвърля офертата на Търговска банка Д, е, че кандидатът е предложил стратегия, която предвижда "Виктория" да продължи да се развива като отделно дружество, а не да се влее в придобиващата я финансова институция. Така банковият регулатор за пореден път дава сигнал, че фаворизира консолидацията в сектора, която да доведе до по-малко на брой, но по-големи институции. Осезаема стъпка напред в тази посока дойде в края на 2016 г. с обявяването на сделката за четвъртата по големина финансова институция на пазара - Обединена българска банка, за която белгийската финансова група KBC, която в България е собственик на Сибанк и ДЗИ, ще плати 610 млн. евро.
Аргументите на БНБ за обявения в петък отказ са, че запазването на "Виктория" като отделна институция не гарантира стабилизиране на финансовото й състояние в дългосрочен аспект и изграждането на устойчив бизнес модел на управление на банката. Освен това подобен вариант на развитие би изисквал от Търговска банка Д да осигурява постоянна капиталова и ликвидна подкрепа, което в дългосрочен план би подкопало собствените й показатели за финансова стабилност, макар и към момента регулаторът да посочва, че контролираната от бизнесмена с двойно турско и българско гражданство Фуат Гювен банка е "финансово стабилна и покрива регулаторните и надзорни изисквания". Освен кредитната институция Гювен притежава няколко бензиностанции, тютюнопреработвателната фабрика "Кърджали табак", няколко ВЕЦ и 98% от акциите на най-големия производител на кабели в България - бургаското предприятие "Елкабел".
Неясно бъдеще
С решението на БНБ опитът за сделка пропадна и не е ясно как ще се процедира по-нататък. От общо осемте заявили интерес участника за "Виктория" - представители както на банковия, така и на реалния сектор - на полуфинала в процедурата бяха допуснати две кредитни институции - Търговска банка Д и БАКБ на Цветелина Бориславова. Допуснатите до последния кръг на конкурса кандидати получиха информационен меморандум и достъп до виртуален data room, след което трябваше да изготвят ценови оферти и да започнат преговори. Синдиците на КТБ, които ръководят процеса по продажбата на "Виктория", не са обявявали дали измежду тях е бил избран купувач.
Засега няма информация и дали след отказа на БНБ за издаване на предварително одобрение на офертата на Търговска банка Д синдиците ще потърсят вариант да се продължи към предложението на БАКБ. Още когато стана ясно, че БАКБ проявява интерес към придобиването на "Виктория", Бориславова не скри, че целта би била да се направи сливане на двете институции, което би позволило на БАКБ да разшири кредитната си дейност, ограничена в момента от размера на капиталовата й база.
По информация на "Капитал" офертата на Търговска банка Д е била значително по-висока от тази на БАКБ, но при избора на евентуален купувач цената не е била с най-голямо тегло за вземането на решение. Сред факторите от значение за претеглянето на офертите се очакваше да бъдат и предложенията на кандидатите за това как ще се обслужват задълженията на ТБ "Виктория" към КТБ. Към полугодието на 2016 г. техният размер беше 87.6 млн. лв., но към днешна дата сумата вероятно е по-малка.
ГЕРБ печели, кабинетът на кантар. ГЕРБ победи, но няма да има възможност да състави самостоятелно правителство и кабинетът е на кантар. Предстоят тежки пазарлъци. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в началото на предизборната кампания допусна, че е възможно да направи правителство на малцинството. Според експерти по изборите, за да се предприеме подобна стъпка, са необходими 105-110 депутати. В противен случай всеки кабинет на малцинството би бил подложен на непрекъснат рекет от т.нар. тематични мнозинства, които ще подкрепят различните решения.
Хипотезата "голяма коалиция" - между ГЕРБ и БСП - на този етап е невъзможна. Декларираха го и двете партии.
Предварителните изчисления показват, че най-вероятното решение е нова тройна коалиция, възможно е да се търси и четвърта партия за патерица. В разгара на кампанията Борисов посочи като желани партньори в управлението реформаторите и патриотите. За участие във властта ще се опита да се пребори и Веселин Марешки, но очакванията са ГЕРБ да заложи на познатото, т.е. на патриоти и реформатори. По предварителни изчисления трите формации биха имали между 124 и 126 депутати. Този път обаче патриотите са в по-изгодна позиция от реформаторите, които "на косъм" успяха да се класират за 44-тото народно събрание. Лидерите на ВМРО и НФСБ Красимир Каракачанов и Валери Симеонов вече заявиха, че не биха се отказали от пряко участие във властта. Това означава, че ще поискат министерски постове. Патриотите декларираха, че няма да отстъпят и от исканията за увеличаване на пенсиите, ще настояват за извеждане на всички български войски от чужбина и са категорични, че трябва да се създаде министерство на демографията и българите в чужбина.
Реформаторите ще настояват да запазят част от министерствата, които бяха получили в предишния мандат - на здравеопазването, на образованието, на отбраната, на икономиката.
Преговорите няма да са лесни. Самият Борисов призна, че заради назначаването на Меглена Кунева за министър на образованието "Йорданка Фандъкова и Милена Дамянова ми се сърдиха три месеца". От ГЕРБ отчетоха, че голяма част от негативите на партията им са резултат от грешките на реформаторските министри, в това число на Петър Москов и на Николай Ненчев.
Шест партии ще имат свои народни представители в 44-тото народно събрание - ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти", ДПС, „Воля" на бизнесмена Веселин Марешки, както и Реформаторският блок. При предварителните изчисления на мандатите въз основа на резултатите (по „Алфа Рисърч") се очаква ГЕРБ да има 86-88 места в парламента, БСП - 75-77, „Обединени патриоти" - 25-27, ДПС - 25-27, а „Воля" на Веселин Марешки - 13-15. Парламентарната група на Реформаторския блок ще е от 10-11 народни представители. При това разпределение на мандатите първата партия ГЕРБ ще трябва да търси подкрепа за продължаване на политиката си от досегашните си партньори - РБ, и да привлече в коалицията и „Обединените патриоти". В миналия парламент Патриотичният фронт играеше само роля на подкрепяща формация. ГЕРБ, РБ и ОП обаче получават 121-126 депутати. Крехката парламентарна подкрепа вероятно ще се допълни от новия играч на парламентарната сцена - Веселин Марешки, който снощи направи заявка пред Нова телевизия, че неговата партия „Воля" може да управлява Министерството на икономиката. И допълни, че „Воля" ще подкрепи правителство на ГЕРБ с ясен ангажимент за политика срещу картелите. „България и българският народ нямат нужда от хаос, а от реално управление", заяви Марешки.
Валери Симеонов от „Обединени патриоти" също декларира подкрепа за ГЕРБ: „Ние сме реалисти и няма да тропаме като малки деца. В края на 43-тото народно събрание работихме много добре." Симеонов допълни пред Нова телевизия, че е разочарован от резултата, защото досега с „Атака" в парламента са имали общо 30 места, а сега са по-малко. „Ще постъпим по същия начин, по който постъпихме преди две години. Ще седнем, ще видим доколко можем да съгласуваме нашата програма.
Ще искаме минимална пенсия 300 лв. И пропорционално увеличение на останалите пенсии. Задържане и намаляване на електроенергията, промени в образованието, борбата с ромската престъпност", заключи Симеонов.
Едно е сигурно, че в следващите дни след обявяването на официалните резултати ГЕРБ ще започне преговорите за управленската коалиция. Но пак в следващите часове ще има срещу себе си БСП, която е между 2 и 4 процента.
„Разликата между БСП и ГЕРБ е 4-5 депутатски стола", заяви Стефан Данаилов. Ламбо обобщи резултатите така: „Така е решил суверенът, благодаря на всички, които подкрепиха БСП.
Не се отчайвайте, успехът ще дойде. Мислете само колко кметове имат ГЕРБ и те помагат много яко, това е ясно." Във Варна, където Ламбо бе водач, ГЕРБ води на БСП с повече от 10 процента. А първа в листата на ГЕРБ бе Лиляна Павлова. Към 20.00 часа по данни на „Алфа Рисърч" гласовете за морската столица бяха разпределени 35,3% за ГЕРБ, БСП - 24%, партия „Воля" на варненския бизнесмен Веселин Марешки е с 13,8 % подкрепа, „Обединените патриоти" - 9,2%, ДПС - 6,7%.
В т.нар. лидерски МИР Бойко Борисов води на Корнелия Нинова съответно с 34,5 на 27,5 процента според „Алфа Рисърч". Трети е Десислав Чуколов от „Обединените патриоти" с 10,6%.
Борисов: Поздравления за нашия достоен противник
Благодаря на всички българи, които участваха в изборите. Не само на нашите симпатизанти, а и на тези, които подкрепиха партиите. Срещу нас имаше достоен съперник - искам да поздравя колегите от БСП и техния председател г-жа Нинова за тази сериозна и мъжка битка. От доста време насам се озорихме в избори, каза Бойко Борисов на кратък брифинг в централата на ГЕРБ след 21:00 ч.
"Чест и уважение за всички избиратели, които дадоха гласа си. Иначе резултатът, който имаме към този момент, е категоричен. Имаше съмнения и постъпихме морално - подадохме оставка и се преборихме. Резултатът препотвърди, че ГЕРБ трябва да е водеща партия в управлението. Сега ГЕРБ е длъжна да опита да направи правителство, отчитайки всички грешки и неразумни компромиси, които сме правили", каза още лидерът на ГЕРБ.
"Благодаря на българите, че препотвърдиха нашата политика", каза още Борисов.
„Преди две години и половина направих компромис с партията, влязохме в коалиция. Трябва да ви кажа, че е изключително трудно. Компромиси, компромиси, компромиси, които винаги се трупат на голямата партия. Не е нужно, не е и редно. Който спечели изборите, да си поема ангажимента, да си направи правителство и да управлява", призна Борисов, след като хвърли оставка.
Изборната аритметика обаче показва, че отново ще е принуден да прави компромиси. Този път залогът е доста голям - в първата половина на 2018 г. ни предстои председателство на ЕС. Важно е поне до приключването на това председателство страната ни да има стабилно правителство. Има и още една отговорна задача, която стои пред бъдещия кабинет - номиниране на наш представител в ЕК.
Ръст. Левицата увеличава двойно депутатите си
Избирателната активност на избори 2017 е сходна с участието на гласоподавателите през 2014 година.
Корнелия Нинова може да е доволна, защото„БСП за България" бележи огромен напредък в сравнение с 43-тото НС.
Двойно увеличение на депутатските си мандати в сравнение с 43-тото народно събрание осъществява БСП. Поне това сочат предварителните данни от паралелните преброявания на социологическите агенции.
В предишния парламент левицата разполагаше с 39 народни представители. В 44-тото НС Корнелия Нинова ще разчита на над 80 души в пленарната зала.
По този начин формацията бележи голям ръст, макар че остава втора според първоначалните резултати, обявени в часовете след приключването на изборния ден.
ДПС пак става решаващ фактор
За пръв път движението ще има по-малко от 30 депутати
Почти повтарящата се конфигурация от 43-тия в 44-тия парламент отново ще направи от ДПС решаващ фактор при гласуването на най-важните закони. Като приемането на държавния бюджет и запазването на плоския данък например. Точно за фискалната си политика ГЕРБ ще очаква вероятно подкрепа от ДПС.
Запознати припомниха как в предишния парламент точно с подкрепата на ДПС бяха приемани голяма част от „фискалните" законопроекти. Движението за права и свободи излиза от почти безпрецедентна кампания „всички срещу ДПС". А през последните седмици преди изборите от съседна Турция дойдоха явните сигнали традиционният електорат на ДПС да подкрепи ДОСТ. За пръв път ДПС ще има по-малко от 30 депутати. По предварителните данни парламентарната група на движението ще е с 25-27 народни представители. И въпреки това заявката на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ от последните седмици ще бъде актуална и през следващите: "Трябва да бъдем непреодолим фактор в управлението на страната, за да можем да продължим политиките за подобряване качеството на живот в цяла България и в малките населени места, откъдето получаваме подкрепа, за да направим тези политики реалност."
Агнешкото поскъпва, цените на зеленчуците падат. Агнешкото месо поскъпва в края на март, показват данните на Министерството на земеделието и храните. Килограм агнешка плешка се предлага от 12,35 лв./кг до 15,42 лв./кг на едро, като най-висока е цената в Благоевград, а най-ниска - в Габрово.
Спрямо предходната седмица в четири области е налице поскъпване с между 1,4% и 5,2%, най-чувствително в Плевен. Така средната стойност за страната се повишава с 0,5% на седмична база до 13,97 лв./кг. На дребно в големите вериги цената също върви нагоре, показват данните на министерството. Плешката се предлага по 13,14 лв./кг, което е с 0,8% повече спрямо предходната седмица. Увеличение има и при агнешкия бут. Средната цена в магазините вече е 13,68 лв./кг, или с 1,3% над нивото от предходната седмица.
В същото време зеленчуците поевтиняват на едро. Цените на краставици, репички и марули на борсите са намалели с между 7 и 12 процента през последната седмица, сочат данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища.
Най-голям е спадът при вносните оранжерийни краставици - с 11,8 на сто, и килограм от тях се продава по 1,94 лв. Цената на родната продукция също поевтинява с 9 на сто и краставиците стигат 2,73 лв./кг. Зелената салата, която доскоро държеше цена от 3 лв. за бройка, вече се търгува по 67 стотинки, като понижението само за седмица е с 9,5%. 0,76 лв. струва връзка репички, което е спад със 7,3%.
Единственият зеленчук, който поскъпва, са доматите. Вносните стигнаха 1,78 лв./кг, а българските минават 2,50 лв./кг на едро.
Още 5 дни плащаме данъци с намаление. Само 5 дни остават, в които гражданите могат да ползват 5% отстъпка от дължимия данък върху доходите, получени през 2016 г. Ако подадат декларациите си по интернет до 31 март 2017 г., гражданите могат да ползват 5% отстъпка от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация, но не повече от 1000 лв. Допълнително условие е да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и да внесат целия размер на дължимия данък до 2 май 2017 г. Тогава изтича срокът за подаване на декларацията и внасяне на подоходния данък за 2016 г. тъй като 30 април е неделя, а 1 май е почивен ден.
Най-лесно данъчните декларации за доходите от 2016 г. могат да се подадат по интернет без електронен подпис. За целта е необходим ПИК, който се издава безплатно в офис на НАП. Годишна данъчна декларация за доходите трябва да подадат всички граждани, които през 2016 г. са получили доходи извън работната си заплата - например от наеми, хонорари или граждански договори. Декларация трябва да подадат и хората, които искат да ползват някое данъчно облекчение и вече не са намалили налозите си чрез своите работодатели. Такива облекчения са например за направени дарения, за семейства с деца, за намалена трудоспособност. Чрез подаване на годишна данъчна декларация може да се ползват и облекченията за млади семейства с ипотека, както и за направени през 2016 г. доброволни лични вноски за пенсионно или здравно осигуряване, и застраховки "Живот".
На 31 март изтича и срокът за подаване на фирмените данъчни декларации. Фирмите, които подадат годишните си декларации по интернет, ползват 1% отстъпка от дължимия годишен корпоративен данък (но не повече от 1000 лв.). Тази отстъпка важи, ако данъкът е внесен до крайния срок за подаване на формуляра - 31 март 2017 г. С декларацията се подава и годишният отчет за дейността. Минималната глоба при неподаване на годишната декларация е 500 лева за юридическото лице и 200 лева за управителя на фирмата. Бизнесът може да плати задълженията си към хазната във всяка банка с попълване на вносна бележка за плащане към бюджета. Други варианти за плащане са с пощенски запис или чрез интернет.
Повече информация за попълването и подаването на данъчни декларации, както и за плащане на налозите, може да се получи на телефона за информация на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор.
"Асарел-Медет" вложи 1 млрд. Изминалата 2016 г. е поредната успешна година за "Асарел-Медет" АД. Компанията изпълни своя бизнес план по всички показатели. Това се постигна въпреки предизвикателствата с понижените цени на медта на международните пазари. През 2016 г. "Асарел-Медет" АД въведе в експлоатация два значими проекта - ЦПТ-3 и модернизацията на първа секция на Флотационно отделение. Това са инвестиции за над 60 млн. лв.
Изминалата година ще се запомни в Панагюрище и като годината на Новото панагюрско съкровище с откриването на супермодерната многопрофилна болница "Уни Хоспитал". Инвестиция в нея възлиза на над 90 млн. лв. Това е пореден и най-значим пример за грижата на "Асарел-Медет" АД за настоящето и бъдещето на родния край.
Приоритет за 2017 г. на "Асарел-Медет" АД ще са двата проекта за дългосрочно развитие на рудника и на Обогатителната фабрика. През следващите четири години компанията ще направи необходимите инвестиции, за да осигури своето устойчиво бъдещо развитие. Компанията отчита добро изпълнение на програмите си за устойчиво развитие, по които са вложени над 126 млн. лв. Така общият размер на инвестициите след приватизацията през 1999 г. достигна 1 млрд. лв.
През 2017 г. Панагюрище ще бъде домакин на поне две мащабни прояви от национално значение - тенис-турнирът "Асарел България Оупън 2017" (15 до 20 август), който ще привлече най-добрите играчи на тенис на маса с награден фонд от 130а000 щатски долара, и Световното първенство по фойерверки (25-27 май). И двете мащабни събития се реализират с финансовата подкрепа на "Асарел-Медет" АД.
Борисов: ГЕРБ е длъжен да направи кабинет. Резултатите от изборите показаха, че ГЕРБ е длъжен след волята на народа да направи правителство. Те препотвърдиха, че ГЕРБ трябва да е водеща партия за бъдещото управление на България. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след първите данни от вота, според които неговата партия е победител. Той отказа от сега да посочва с кои партии ще търси формиране на коалиция, като се аргументира с това, че трябва да се видят окончателните резултати. „Ще положим огромни усилия, надявам се този път с по-малко компромиси", каза Борисов, като оцени някои от отстъпките си в предишния кабинет като неразумни.
Лидерът на ГЕРБ все пак отказа от сега да поставя условия от екрана на телевизора на евентуалните си бъдещи партньори.
Той изрази увереност също съставянето на правителство да стане бързо, което да отговори на очакванията на хората и във вътрешен план и на международната обстановка.
Утре Борисов ще събере Изпълнителната комисия на ГЕРБ за вземане на решение в каква посока да се водят преговорите за коалиция. След това в кратки срокове ще направят консултации.
"Огромна благодарност към демокрацията, към българите, че препотвърдиха нашата политика.", изрази Борисов и отбеляза, че за пореден път десницата победи социалистите.
Той поздрави и опонентите си от БСП и соцлидера Корнелия Нинова за „мъжката битка".
Мизата за глас стигна 100 лв. 100 лв. за глас стигна мизата в деня на парламентарните избори, показа репортерска проверка на „Монитор". Столевка е била офертата в някои бургаски секции и пловдивския ромски квартал „Столипиново", твърдят под сурдинка местните. Никой от тях обаче не пожела да посочи коя партия е извадила щедрите изборни предложения.
Председателите на комисии в най-голямото училище в „Столипиново" признават, че на тези парламентарни избори съкварталците им пускат бюлетините повече от вяло. „Може да се раздвижат към 18 часа, но не е сигурно", обясняват местните. Някои от тях под сурдинка си шушнат, че гласовете са напазарувани доста преди изборния ден. Мизата уж вървяла 100 лева, но дали е така, жителите на „Столипиново" вдигат рамене и казват, че нищо не знаят.
Жители на ромската махала в Кюстендил пък обясняваха, че в самия център на гетото са предлагани суми от по 20-30 лв. за определена партия. За коя обаче никой не пожела да каже, както и самите купувачи на гласове. „Страх ни е от полицията, нищо няма да кажем. Тука си имаме празник. Питайте големите", бяха част от коментарите на ромите в квартал „Изток".
В Бургаско са образувани две досъдебни производства за купуване на гласове. Задържани бяха мъж и жена от ромската махала в Средец, които в късните часове днес бяха освободени срещу подписка. Сигналът срещу тях е подаден от кмета на града Иван Жабов. По една от преписките наблюдаващият прокурор е постановил отказ от започване на наказателно производство, а другата е върната за незабавна допълнителна проверка.
При обиск в дома на „брокерите" са намерени агитационни материали на една от политическите сили и списъци с имена. В списъците били включени избиратели и от други общини, повечето - роднини на задържаните. Задържаните не са казали по колко пари са получили и давали за глас, но в Средец се твърди, че мизата е 20 лева. Жители на Средец твърдят, че купуване на гласове се предлага повсеместно, дори на бензиностанция, на изхода на града емисари открито предлагали пари за глас. В бургаските квартали „Победа" и „Меден рудник" положението е същото, но там мизата очевидно е по-висока. Засега задържани няма, тъй като няма и подаден сигнал. Хора обаче твърдят, че мъже влизат дори в офиси, магазини и фризьорски салони и питат дали някой иска да спечели 50 лева.
Първата присъда за търговец на гласове в тези парламентарни избори издаде районният съд в Мездра. Само за два дни магистратите решиха казуса и наказаха 37-годишен местен жител с 11 месеца лишаване от свобода, но с 3-годишен изпитателен срок. Пълно съдействие на състава е оказал и брокерът, който направил пълни самопризнания и изразил съжаление за постъпката си. Така той се е отървал само с условна присъда. Търговецът е пипнат в четвъртък със списъци и пари в циганската махала в Мездра. Той предлагал по 20 лева на хората, които се съгласили да дадат вота си в полза на една от политическите партии.
Група от петима брокери е задържана пък в навечерието на изборния ден в Криводол. Само тарторът й е оставен в ареста за 72 часа, а останалите четирима за пуснати, но срещу тях също има повдигнати обвинения за купуване на гласове, съобщиха от прокуратурата. Петимата са хванати с пачки и списъци и предлагали по двайсетачка за глас.
Междувременно председател на СИК в село Крушовица е арестуван в Плевен, защото е опитал да купува гласове за една от партиите. След сигнали на граждани е установено, че председателят на СИК е раздавал по 30-40 лева на глас. Прокуратурата е образувала две бързи производства и осем досъдебни производства за купуване на гласове в Плевенско.
Ромската махала на Криводол е била атакувана в нощта преди вота при спецакция на полицията по сигнал за купуване на гласове. За денонощие били задържани петима купувачи на гласове, които в последните часове преди вота са раздавали масово по 20 лева.
Смесена група от българи и цигани пазарувала гласове за партия, чиито представители във Врачанска област са няколко десетки, но успяват да си гарантират място почти във всеки парламент. При разпитите един от арестуваните направил пълни самопризнания и дори е посочил кой го е наел. По преценка на прокуратурата в ареста за 72 часа трябва да остане само този с най-много купени гласове досега. Останалите са освободени до насрочването на дело.
Прокуратурата образува досъдебно производство срещу ром в димитровградското село Черногорово, който е заснел вота си. По-късно пред разследващите той е признал, че е взел 20 лв. от дясна партия, за да гласува за тях. По случая вече се занимават от държавното обвинение. От РИК Хасково съобщиха, че бюлетината му е обявена за недействителна. Според наши източници ромът е получил парите, след като е обещал да гласува за една от по-малките десни формации. В село Манастир има подаден сигнал, че от СИК-а е предоставен списък на застъпник, който е заплашвал хората, че ако не гласуват, ще им бъдат спрени социалните помощи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |