Кабинетът Борисов 3: Стари министри, нови роли и няколко изненади. Пресцентърът на ГЕРБ оповести състава на следващия кабинет, който утре кандидатът за министър-председател на България Бойко Борисов, излъчен от ПГ на ГЕРБ, ще връчи на президента Румен Радев.
Министър-председател - Бойко Методиев Борисов;
Заместник министър-председател - Томислав Пейков Дончев;
Заместник министър-председател по икономическата и демографската политика - Валери Симеонов Симеонов;
Заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на отбраната - Красимир Дончев Каракачанов;
Заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи - Екатерина Спасова Гечева - Захариева;
Министър на финансите - Владислав Иванов Горанов;
Министър на вътрешните работи - Валентин Иванов Радев;
Министър на регионалното развитие и благоустройството - Николай Нанков Нанков;
Министър на труда и социалната политика - Бисер Христов Петков;
Министър на отбраната - Красимир Дончев Каракачанов;
Министър на външните работи - Екатерина Спасова Гечева - Захариева;
Министър на правосъдието - Цецка Цачева Данговска;
Министър на образованието и науката - Красимир Георгиев Вълчев;
Министър на здравеопазването - Николай Кирилов Петров;
Министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 - Лиляна Павлова;
Министър на културата - Боил Василев Банов;
Министър на околната среда и водите - Нено Ненов Димов;
Министър на земеделието, храните и горите - Румен Андонов Порожанов;
Министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията - Ивайло Ангелов Московски;
Министър на икономиката - Емил Любенов Караниколов;
Министър на енергетиката - Теменужка Петрова Петкова;
Министър на туризма - Николина Панайотова Ангелкова;
Министър на младежта и спорта - Красен Кирилов Кралев.
Връчването на успешно изпълнения мандат от Борисов на президента Радев ще стане в четвъртък в 9:00 часа, обявиха от пресцентъра на ГЕРБ. Очаква се веднага президентът да внесе предложение за избиране на премиер и правителство (чл. 99, ал.4 от Конституцията) и парламентът да гласува още същия ден. Изходът от това гласуване не подлежи на съмнение. Пресслужбата на Министерския съвет вече обяви, че утре в Гранитната зала ще се състои церемонията по сдаване на властта, като е предвидено тя да започне около 13 часа след като Народното събрание утвърди структурата и състава на новото правителство.
Списъкът на новия Министерски съвет не е изненада, доколкото голямата част от него бе разпространяван многократно през последните дни. Както се очакваше, голяма част от състава е същият като в предишния кабинет на Борисов, макар и някои да сменят позициите си - общо 8 души. Томислав Дончев отново е вицепремиер, Екатерина Захариева, която в предишния кабинет бе министър на правосъдието сега вече е вицепремиер и министър на външните работи, Владислав Горанов ще е втори мандат финансов министър. Лиляна Павлова няма да е министър на регионалното развитие и благоустройството, въпреки твърденията на ГЕРБ, че двата й предишни мандата са много успешни, още повече, че новият регионален министър е нейният заместник в предишния мандат Николай Нанков. За нея в това правителство е създадено специално министерството - за българското председателство на Съвета на ЕС 2018, което поставя въпросът какво ще стане след 2018 г. Ивайло Московски ще бъде трети мандат министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Теменужка Петкова за втори път ще е министър на енергетиката, Николина Ангелкова - на туризма и Красен Кралев - на младежта и спорта.
Бившата председателка на Народното събрание два мандата Цацка Цачева получава правосъдното министерство като компенсация за неблагополучията си на президенските избори и провала в парламентарните избори, където не успя да се класира в плевенския регион, включително и заради преференции на други от листата. Същевременно тя ще трябва да работи под насоките на Екатерина Захариева, която е вицепремиер с ресор правосъдна реформа, едновременно с поста на външен министър - може би уместно донякъде, доколкото съдебната реформа в България се движи единствено по натиск отвън. През юни 2016 г. по време на посещение в Пекин Цачева обяви, че България вече има реформирана съдебна реформа, което й навлече много критики за неадекватна реакция.
Формално четирима са членовете на новия кабинет от квотата на "Обединени патриоти" - двама от лидерите на формацията Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, както и министърът на околната среда и водите - Нено Димов и министърът на икономиката Емил Караниколов (предложение на "Атака"). Същевременно, обаче, Димов и Караниколов са и хора на ГЕРБ. До момента Караниколов е изпълнителен директор на Агенцията по приватизация, а Нено Димов се легитимира като председател на Института за дясна политика. Димов е бивш зам.-министър на екологията в кабинета на Иван Костов (1997-2001), когато министър бе Евдокия Манева, иначе е математик по образование, има магистратура по физика.
Присъствието на Красимир Каракачанов като министър на отбраната бе коментирано като проблемно заради принадлежността му към списъците на сътрудниците на ДС. Твърди се обаче, че това няма да породи проблеми с допуска до секретната информация на НАТО, доколкото това зависи от проверка, която следва да извърши ДАНС по реда на българския закон за защита на класифицираната информация. Проблемът е по-скоро политически, предвид анти-натовска и анти-западна риторика на лидера на ВМРО и ръководството на неговата политическа сила. В някакъв смисъл това важи и за Валери Симеонов, но не заради антизападни нагласи, а заради речта на омразата, която е основното му политическо оръжие.
Една от приятните изненади в новия кабинет е отсъствието на Вежди Рашидов като министър на културата, очакваше се това да е третият му мандат на този пост в трети кабинет на Борисов, което щеше да е своеобразен рекорд, заедно с Ивайло Московски и Томислав Дончев. До последно се очакваше Рашидов да се върне в министерството, но новият министър ще е Боил Банов, театрален режисьор, който влезе в изпълнителната власт като зам. министър на културата в служебния кабинет на Близнашки и запази поста си във второто правителство на Борисов.
Изненада е и името на вътрешния министър Валентин Радев, особено на фона на някои упорити слухове от предните дни, че за този пост гласят председателя на Върховния административен съд Георги Колев, който е симеоновски възпитаник. Радев е бивш зам. министър на отбраната в първия кабинет на ГЕРБ, после два мандата депутат.
Любопитно е назначението на Румен Порожанов, който триумфално се връща в земеделското министрество след като още в първите дни от мандата на служебния кабинет бе уволнен като директор на Държавен фонд "Земеделие" от служебния министър Христо Бозуков. Интересно се преплитат обаче коментарите за това чия квота е той - уж човек на ГЕРБ, но всъщност активно подкрепен от патриотите и най-вече - ползващ се с доверието на ДПС.
Новите имена в кабинета:
Докато една част от министрите в третия кабинет на Бойко Борисов са добре познати от предходните две правителства, макар някои от тях да са в нова роля, то в кабинета този път попадат и няколко сравнително непопулярни лица и кадри, които досега са били на други постове в администрацията. Този път официална част от изпълнителната власт са и "Обединени патриоти" и докато вицепремиерският пост на Валери Симеонов е без портфейл, то Красимир Каракачанов ще ръководи много важно министерство - на отбраната.
Емил Караниколов: Приватизатор в икономиката
Появата на досегашния изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов в кабинета не е изненада, по-скоро изненадващо е, че той е посочен като предложение на "Атака", тъй като кариерата му е тясно свързана с ГЕРБ. Той зае поста в АПСК именно с решение на първия кабинет "Борисов" през май 2010 г. Преди това е работил в Столичната община като старши юрисконсулт и директор в дирекция "Държавна собственост" към администрацията на София-област.
Именно Караниколов подписа решението за приватизация на "Булгартабак" през 2011 г. - официално от дружество VTB Capital, а неофициално - от Делян Пеевски, тогавашния негов партньор Цветан Василев и собствениците на "Винпром Пещера". Когато през 2016 г. пък "Булгартабак" реши да затвори фабриката си в София и съответно да съкратят целия персонал, Караниколов не предприе нищо, като твърдеше, че няма нарушение на следприватизационните ангажименти.
Малко по-късно името му попадна в пресата и с неубедително обяснение как Дипломатическият клуб в Бояна бе продаден, след като неговият собственик - АДИС, е в забранителния списък за приватизация. Клубът бе купен първо от фирма на безизвестни младежи, а после се оказа притежание на близка до Пеевски офшорка.
"Регионалистът" Николай Нанков
Регионалист - така е представен по професия на сайта на ГЕРБ Николай Нанчев, който ще заеме поста министър на регионалното развитие и благоустройството. В професионалния му опит е записано, че е бил мениджър на проекти, без да се посочва какви. Бил е и народен представител от 42-ото народно събрание. През периода 2009-2011 г. - едва на 26-годишна възраст, е областен управител на Ловеч. По-сериозният му политически опит идва през периода 2011-2013 г. като заместник на Лиляна Павлова. Във втория кабинет "Борисов" той зае същия пост. Медийните му изяви не са много, част от тях бяха свързани с програмата за саниране. Иначе като заместник-министър Нанков се занимаваше и с консолидацията във водния сектор. Тя предвижда обединяване на ВиК дружествата по места, където има повече от едно, за да се ползва по-ефективно европейското финансиране за инвестиции в сектора. За този програмен период България разполага с ресурс от 2.5 млрд. лв. Докато беше на поста в предишния кабинет, започнаха да се подписват и договорите за консолидация. Сега като министър има възможност да продължи процеса.
Порожанов - отново в земеделието, вече като министър
Бившият шеф на фонд "Земеделие" и бивш служебен финансов министър в кабинета на Георги Близнашки - Румен Порожанов, ще поеме земеделското министерство. Той е завършил в УНСС "Икономика и управление на селското стопанство", има и две магистратури "Аграрен бизнес, икономика и мениджмънт" и "Отбранителна индустрия, икономика и мениджмънт".
Между 1992 и 2009 г. работи в Министерството на финансите в отдел "Финансиране на специални дейности". По времето на НДСВ - през 2002 г., той е в борда на "Булгартабак" - до 2005 г. От 2009 до 2011 г. е началник на кабинета на министъра на финансите - тогава Симеон Дянков. През периода март 2011 - август 2013 г. е изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие". По времето на кабинета "Орешарски" напуска. Преди това е жестоко пребит пред дома си - през 2012 г., но до момента не е ясно нито кой е извършителят, нито какъв е бил мотивът. През ноември 2014 г. управителният съвет на ДФ "Земеделие" отново избра Румен Порожанов за изпълнителен директор на институцията, но служебният земеделски министър Христо Бозуков му поиска оставката. Аргументът - "назряло обществено недоверие" към фонда.
Бисер Петков: От НОИ в социалното министерство
Сегашният управител на Националния осигурителен институт Бисер Петков ще прекрати втория си мандат начело на институцията три години предсрочно, за да поеме поста министър на труда и социалната политика в третия кабинет "Борисов".
Бисер Петков е доктор по икономика, преподавател в УНСС, където през 2012 г. е избран за доцент и ръководител на катедра "Икономика на търговията" във факултет "Икономика на инфраструктурата".
Той управлява НОИ от 2011 г., като при избора му за втори мандат депутатите показаха рядко единодушие, а опозицията дори не издигна алтернативни кандидатури. Преди това е бил зам.-председател на Комисията за финансов надзор с ресор пенсионноосигурителните компании.
Сред предизвикателствата пред него са преговорите за формула за нарастването на минималната заплата и да предложи решения за ограничаване на инвалидните пенсии, смятани от новата власт за източник за финансиране на най-ниските пенсии.
Проф. Николай Петров: Военен ред в здравеопазването
При заварен дълг от 114 млн. лв. през 2014 г. в момента задълженията на една от най-големите и високопрофилни болници в страната - Военномедицинска академия - е 46 млн. лв. Това показа отчетът на началника на ВМА генерал-майор проф. Николай Петров в началото на третата си година на ръководния пост на болницата. Сега обаче ще трябва да се оттегли, за да поеме друга отговорна позиция - на министър на здравеопазването в кабинета "Борисов 3".
Проф. Петров вече има опит на министерското място. Той беше част от служебния кабинет на Марин Райков през 2013 г. след оставката на първото правителство на ГЕРБ. Допреди и след това е част от ръководството на ВМА, като десет години оглавява Катедрата по анестезиология, реанимация и интензивно лечение, а от 2007 г. е зам.-началник на болницата.
През 2012 г. е обявен за лекар на годината от Българския лекарски съюз, а през 2015 г. е удостоен от президента Росен Плевнелиев с орден "Стара планина" първа степен.
Владее английски, френски и руски език, автор е на 4 и съавтор на 10 книги и над 170 публикации - научна медицинска литература. Член е на редица европейски и други международни медицински асоциации. Президент на Дружеството на анестезиолозите в България (от 2009 г.). Президент на Българското дружество по парентерално и ентерално хранене (от 2008 г.). Избран за вицепрезидент на Световната асоциация по интравенозна анестезия (WorldSIVA) през май 2014 г.
Нено Димов: Климатичен скептик в екоминистерството
Глобалното затопляне е манипулация, огромен бизнес със страха. Топенето на ледовете на Северния полюс няма да повиши морското равнище дори с милиметър.
Климатът се променя така или иначе, не е сигурно, че това е свързано с човешката дейност. Това са някои от тезите, които защитава публично новият екоминистър Нено Димов и, разбира се, изниква въпросът как убеденият климатичен скептик ще изпълнява европейските политики в тази посока.
Ненов в момента е председател на Института за дясна политика - организация, създадена през 2014 г. с цел да сближи реформаторите и ГЕРБ за съвместно правителство. Иначе Ненов има опит в екоминистерството - като зам.-министър на Евдокия Манева в кабинета на Иван Костов и като гл. секретар във ведомството преди това. Димов напуска парламентарната група на ДСБ заедно с д-р Николай Михайлов и Антонела Понева през януари 2009 г.
Валентин Радев: От отбраната - в МВР
Бивш зам.-министър на отбраната, депутат от ГЕРБ и специалист по боеприпаси и химия на взривните вещества е следващият министър на вътрешните работи Валентин Радев. В първия кабинет на Бойко Борисов той бе заместник на военния министър Аню Ангелов. През втория мандат на Борисов Радев не бе в изпълнителната власт, като според източници на "Дневник" е отказал да стане отново зам.-министър на отбраната заради РБ. Тогава военното ведомство се оглавяваше от Николай Ненчев.
Според официалната му биография освен военно образование Радев е и магистър по икономика от УНСС. Като депутат оглавяваше временната парламентарна комисия за разследване на твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България, открита през февруари 2016 г. и закрита няколко дни по-късно. По предложение на Радев през февруари 2016 г. бе променен Законът за отбраната и въоръжените сили, с което се позволи в охрана на границата да се включи и армията заради засиления миграционен натиск.
Същия месец бе гласувано и изменение, което позволи на НАТО да охранява въздушното пространство на България, или т.нар. AIR policing.
Красимир Вълчев: От секретар - в министър
Министърът на образованието Красимир Вълчев е част от държавната администрация и е тясно обвързан с образователния ресор от повече от 15 години. От 2002 до 2009 г. е експерт в Министерството на финансите, след което по покана на тогавашния просветен министър Йорданка Фандъкова става главен секретар на МОН и остава на позицията досега - с малка пауза при кабинета "Орешарски". Вълчев беше и от малкото хора, които запазиха мястото си в МОН, след като Кунева пое министерството при втория кабинет "Борисов". В началото на мандата на служебния кабинет на Герджиков обаче Вълчев отказа да работи с Денков и отново се върна в Министерството на финансите.
Иначе през целия период Красимир Вълчев е ключова фигура в децентрализирането на образованието и преминаването към системата на делегираните бюджети на училищата.
Боил Банов - новият министър на културата
Досегашният заместник-министър на културата Боил Банов ще поеме титулярния пост в третото правителство, оглавявано от Бойко Борисов. Банов, който е театрален режисьор по образование и 15 години е оглавявал театър "Иван Димов", бе избран за заместник от Мартин Иванов в служебния кабинет на Георги Близнашки през 2014 г., но остана на поста и през следващите две правителства. В ресора му бяха училищата по изкуствата, киното и сценичните изкуства, където е и главната му експертиза.
В екипа на Вежди Рашидов Банов работеше над прецизирането на въведената от eксминистъра реформа, като под негово ръководство бе направена промяна в методиката, по която се субсидират театрите. Той предложи и превръщането на някои институти из страната, които изпитват хронични финансови затруднения, в открити сцени без щат. Последното служебно министерство, от което Банов бе част, разработи идеи в различна посока, като се предполага, че с избора му за министър те ще намерят приемственост.
Каракачанов - патриот, историк, агент от ДС, военен министър
Вицепремиерът и министър на отбраната в третия кабинет на Бойко Борисов е Красимир Каракачанов. Той е роден на 29 март 1965 г. в Русе. Баща му Дончо Каракачанов е бил в окръжното ръководство на казионното БЗНС в Русе, депутат във Великото народно събрание (1990-1991), осведомител и агент на Държавна сигурност.
Красимир Каракачанов завършва история в Софийския университет, а през 2014 г. получава докторска степен по право от Югозападен университет "Неофит Рилски" - Благоевград, с тема "Външнополитическата дейност на ВМОРО (1893 - 1918 г.)".
От запазеното частично досие на Каракачанов от "Държавна сигурност" се разбира, че той е вербуван на 11 май 1989 г. и е използван по линия на "промакедонския национализъм". По това време той е студент. В материалите по делото, които е достъпно на сайта desebg.com, се съдържат агентурни сведения, включително и собственоръчно написани още като е бил кандидат-агент Дончо и след това под псевдонима Иван. ДС го използва, за да събира информация за сбирките на Културно-просветен клуб (КПК) "Гоце Делчев", в които той също участва. След обявяването на агентурното му минало, Каракачанов твърди, че е писал анализи "по определени въпроси за българско-югославските отношения и най-вече по македонския въпрос. Чисто експертни неща, мои лични мнения по този въпрос."
С учредяването на ВМРО-СМД в края на 1990 г. е избран за секретар на формацията. От 1995 до 1997 година е неин съпредседател, а след това и председател. В 38-ото народно събрание Каракачанов става депутат от коалиция ОДС. На следващите избори ВМРО се явява в коалиция с "Гергьовден", но не успяват да влязат в НС. През 2005 г. става депутат в 40-ото НС, след като ВМРО се коалира с БЗНС-НС на Анастасия Мозер и ССД на Стефан Софиянски.
През 2011 г. Каракачанов бе кандидат за президент и печели по-малко от 1% от гласовете, докато при втория си опит през 2016 г. получи близо 15 на сто от гласовете. На предсрочните избори през 2014 г. ВМРО-БНД влиза в коалиция с "Патриотичен фронт" заедно с НФСБ на Валери Симеонов. Коалицията има 19 депутати в парламента, като подкрепяше второто правителство на Бойко Борисов, докато сега - вече заедно и с "Атака", коалицията има 27 депутати, което я направи фактор в аритметиката за съставяне на неизбежно коалиционно правителство.
Кабинетът поиска повече гаранции от "Газпром" за пазарни цени на газа. "Газпром" не дава достатъчно гаранции за пазарно ценообразуване на природния газ. Това се казва в позицията на Министерския съвет във връзка с предложените от руската компания ангажименти по антимонополното дело на Европейската комисия срещу нея. Тя е била гласувана като извънредна точка по време на последното заседание, проведено от служебното правителство в сряда. Причината за това вероятно е, че всички становища по казуса трябва да бъдат изпратени в Брюксел до 4 май. Държавните енергийни компании "Български енергиен холдинг" , "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" също подготвиха свои позиции, които след съгласуване с ЕК бяха преработени. Окончателните варианти са били внесени в министерството на енергетиката в сряда, след което те също ще бъдат изпратени в ЕК.
"Газпром" засега предлага цените да могат да се предоговарят веднъж на две години. Предложенията на руската компания обаче не включват ясен механизъм как те ще се индексират към пазарните цени на газа.
Малка стъпка
Според становището правителството приема предложението за приключване на делото чрез поемането на ангажименти от страна на "Газпром" , а не чрез санкция, ако руската компания предложи трайно решение на злоупотребата с господстващо положение. " Ангажиментите следва да създадат модел на равнопоставено договаряне с "Газпром", който да гарантира спазване на пазарните принципи", се посочва в съобщението на Министерския съвет. Според становището обаче ангажиментите, поети от "Газпром", са стъпка в тази посока, но имат нужда от съществено изменение.
С какво не сме съгласни
Поетите ангажименти от "Газпром" предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа - те ще имат право да търгуват газ на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има право за доставя газ в тези държави, се казва в становището на правителството.
В становището се допълва, че не може "Газпром" да поставя изискване на "Булгартрансгаз" да поеме отговорност за качеството на природния газ вместо нея като условие руската компания да спази ангажиментите си.
Друг спорен въпрос е предвидената възможност точката за доставка на газ за България да бъде заменена с друга входна точка. Последното е важно за България, в случай че Русия реши да пренасочи транзита на природен газ от България през "Турски поток", който заобикаля страната. Самият Павлов също изрази това притеснение, тъй като с изтичането на срока на транзитния договор на Украйна с "Газпром" през 2019 г. България е поставена пред риск действително да бъде заобиколена. Годишно държавното "Булгартрансгаз" печели 180 млн. лв. от транзита на газ. "Настояваме ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори. С оглед сигурността на доставките за България е важно промени на точките на доставка да бъдат обсъждани само след внимателен анализ дали количествата природен газ за страната и съседните държави са гарантирани, по какъв маршрут и срещу какви транзитни такси", се казва в становището.
Предпочитан вариант за България е осигуряването на директни доставки през Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа, се казва още в становището. Това на практика означава изграждането на морската част на "Южен поток", за което се опитваше да сондира предишното правителство на ГЕРБ, тъй като само в този случай идеята за превръщането на България в газов хъб би имала смисъл. Засега обаче подобен проект не влиза в плановете на "Газпром".
Отварят "портали" към частни имоти по оградата с Турция. Собственици на частни терени по границата с Турция вероятно ще търсят правата си в съда, след като се оказа, че оградата по граничната бразда е преминала през техните имоти. Става въпроси за ниви и горски фонд в община Капитан Андреево, област Хасково. Въпросните имоти продължават да са на българска територия, но са се оказали зад новата ограда.
За да решат проблема, от МВР смятат да слагат портали в оградата, за да може собствениците да стигат до имотите си. Отдавна е известно, че оградата минава през частни имоти, затова е абсурдно, че досега те не са отчуждени. За това докладва и областният управител на Хасково пред комисията по отбрана м.г.
"Този проблем ни е известен. Той е поставен на вниманието на много хора по веригата, като започнем от Министерския съвет и стигнем до областните управители, на които е вменено да търсят решение на въпроса с изграждане на такива портали, така че на хората това, което им е обещано, да бъде изпълнено", обясни вчера в парламента служебният военен министър Стефан Янев.
Той отчете още, че остават малко над 70 км за дострояване, за които вече е осигурено финансиране и има сключени договори. До момента на областните администрации в Хасково, Ямбол и Бургас за построената вече ограда са изплатени общо близо 175 млн. лв. с ДДС. Думите му обаче се разминават с тези на вътрешния министър Пламен Узунов, който още през февруари заяви, че остават 27 км. "12 км в Хасковска област трябва да бъдат завършени към 31 май, а 15 км в Бургаска ще започнат да се строят, когато климатичните условия позволяват. Надявам се два месеца след като започне изграждането, съоръжението да бъде завършено", каза тогава Узунов. Според Гранична полиция пък до края на този месец остават да се доизградят още 22 км.
В сряда Узунов обясни от парламентарната трибуна, че комисия е проверявала има ли разминаване между поръчаната двуредова ограда и построената едноредова. "В протокола на приемателната комисия не е отбелязан типът на съоръжението в Бургаска област. Проверяващият екип не е могъл да установи какъв тип е съоръжението", обясни той.
Двамата министри вчера дадоха статистика колко са хванатите на входа и на изхода от страната. 294 мигранти са задържани на границата с Турция от 1 януари досега. Това е с близо 80% намаление в сравнение със същия период на миналата година. На границата със Сърбия са хванати 1420 души. Това представлява намаление с около 30%.
Военният министър беше питан и за изтеглянето на 30 военни от специалните части от охраната на границата. Той обясни, че те ще бъдат заменени от Специалния военноморски отряд.
Държавната "Марица-изток 2" пак закъса за пари. Въпреки заявката на служебния министър на енергетиката Николай Павлов, че оставя държавните фирми стабилни, се оказва, че ТЕЦ "Марица-изток 2" няма оборотни средства и пари за инвестиции. Това разкрива доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Държавната централа дължи 260.1 млн. лв. на принципала си - Българския енергиен холдинг (БЕХ). Разчетите на КЕВР показват, че "Марица-изток 2" няма пари да обслужва текущите си задължения, липсват й и пари за инвестиции.
Макар финансовите отчети на дружествата все още да не са обобщени, държавната централа ще завърши 2016 г. със загуба от около 94 млн. лв. спрямо 72 млн. лв. година по-рано. Основната причина за влошения финансов резултат са намалените приходи от продажби, които падат с 14%. Приходите на теца се свиват до 536.4 млн. лв. спрямо 626.5 млн. лв. година по-рано, отчитат от ръководството на дружеството пред КЕВР.
Все пак има доза оптимизъм - прогнозите за идните години вещаели намаляване на загубите - до 29.1 млн. лв. през 2017 г., и постепенно излизане на печалба през 2019 г. Планира се това да стане благодарение на увеличаване на приходите от продажба на ток и студен резерв - все фактори, които зависят от КЕВР и които пряко влияят на цената на тока за бита.
Междувременно във вторник стана ясно, че тецовете могат да кандидатстват за по-либерални емисионни норми. Това означава, че въпреки гласувания от ЕК в края на април документ за по-строги изисквания за допустими емисии на вредни вещества, централите "в заварено положение" ще могат да работят при по-свободен режим.
Документът за строгите норми породи остри дебати за бъдещето на тецовете в България, като страната ни възрази срещу приемането му от Брюксел. Аргументът бе, че не е отчетена в достатъчна степен спецификата на местните лигнитни въглища от басейна "Марица-изток". Против приемането на новите правила бяха още седем страни - Чехия, Полша, Германия, Румъния, Финландия, Словакия и Унгария. Независимо от това документът беше приет от ЕК с 20 гласа "за" и 8 "против".
Мръсно
Държавната "Марица-изток 2" заедно с частната "Бобов дол", свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, попада в топ 30 на най-вредните за здравето електроцентрали в Европа. В последния доклад "Тъмният облак над Европа" на "Грийнпийс" се посочва, че държавната централа е отговорна за 730 преждевременни смъртни случая, което я поставя на второ място в ЕС. На ТЕЦ "Бобов дол" се пада шестото място заради 470 случая. Петте държави от ЕС, чиито тецове причиняват най-големи щети, са Полша, Германия, Румъния, България и Великобритания.
Търговци надуват двойно цените на биохраните. Търговци спекулират с цените на биопродуктите, заявиха от Българска асоциация „Биопродукти" (БАБ). Според производителите има спекула и цените скачат при търговеца, а не при производителя. „Цените на биопродуктите не са толкова драстични, колкото мислят потребителите. Биопродуктът не трябва да е два или три пъти по-скъп от конвенционалния. Това е спекула от страна на други конкуренти, които продават екопродукти и стоки „от фермата". Но единственият продукт без пестициди и химии, който може да купите, е сертифицираният биопродукт", коментира Албена Симеонова, председател на асоциацията.
По думите й основният проблем е, че биопроизводителите по мярка 4,2 не могат да преработват собствения си продукт във фермата, а трябва да изнасят стоката за преработване в Европа. Това оскъпява допълнително продукта, каза Симеонова.
„Биологичното овче и козе мляко е по-скъпо между 0,20 и 0,30 лв. на литър спрямо другото. При сиреното разликата е неповече от 1-1,20 лв. в крайната цена", допълни биоживотновъдът Дойчин Ганев.
Бавят 40 млн. лв. субсидии на 6000 фермери
От асоциацията алармираха, че 6000 биофермери чакат от няколко месеца 40 млн. лв. компенсаторни евросубсидии по мярка 11 и 214. „Биопчеларите и животновъдите ги получиха, но със 70% по-малко от предвиденото, а биологичното производство разчита на компенсаторните евросубсидии, за да крепи малкия си бизнес", коментира председателят на асоциацията.
Оголват границата с Турция поради недостиг на военни. Контингент от специални сили на военните е бил изтеглен от границата с Турция. Това стана ясно в сряда при изслушване в Народното събрание на ресорния министър Стефан Янев за нивото на национална сигурност в страната. Депутатът от ГЕРБ Пламен Манушев изрази притеснение, че на мястото на отзованите части няма хора и нямало как да бъдат обучени други на тяхно място, когато се говори за специални сили.
Изтеглените военни са 30 души стратегически резерв, които сега се налагало да изпълняват други задачи. Над 200 кадри на армията са подпомагали полицията досега в охраната на границата. През 2017 г. обаче многократно са се увеличили ангажиментите на българските военни заради международното сътрудничество на страната ни, обясни Стефан Янев. По думите му отзоваването на специалните сили е било съгласувано с МВР.
Военният министър отчете, че от началото на годината на границата са хванати 294 нелегални мигранти. За сравнение за същия период на 2016 г. са заловени 1459 души, което е със 79,8% по-малко.
133 километра от оградата по границата с Турция са готови. Остават да се построят още 70, стана ясно от отчета на Янев. По думите му съоръжението все още не покрива цялата граница и не дава сто процента гаранция срещу наплива на бежанци.
Руски десант по селските къщи. Руски граждани търсят безплатен дом в България, който да получат срещу стопанисване. Практиката за отдаване на къщи без наем съществува у нас през последните две години, като вече набира популярност и сред руснаците. „Чужденците могат ли да разчитат на това решение? От Русия съм и от дълго време мечтая да живея в България", пита в групата „Имот под наем БЕЗ наем" във Фейсбук Алексей Илин. Сънародничката му Таша също търси жилище без наем у нас, за което обещава да се грижи. 54-годишната жена планува да се засели в България със съпруга си веднага щом намери подходяща къща чрез „Имот под наем БЕЗ наем". Част от 30 250 участници в групата са категорично против чужденци да заселват празни селски къщи.
За мен не е правилно да насърчаваме населването на българските села с хора от други националности", споделя една от участничките. „Струва ми се страхотна идея. Чужденците в много случаи се интегрират доста добре в нашите села, също така вливат пари в икономиката. По-добре някой да се грижи за имота, вместо да пустее", контрира друга участничка. Целта на инициативата „Имот под наем БЕЗ наем" е да възроди обезлюдените села чрез предоставяне на къща без заплащане, само срещу поддръжка на имота. Идеята се ражда точно преди 2 години и досега чрез нея безплатен дом са намерили 101 семейства. За това време 867 предлагащи и търсещи имоти са се включили в инициативата. Сред тях са както пенсионери, решили да изживеят старините си на село, така и млади семейства. Някои от новодомците са емигранти, които търсят имот за лятната си ваканция, когато се завръщат в България. Както „Монитор" писа, създателите на инициативата препоръчват на всички новодомци да подписват договор за наем на символична цена от 2 - 3 лева. Друга идея, която се обмисля, е да има компенсация за наемателите, които се налага да напуснат имота преди изтичане на договора. „Обезщетението" ще важи само за новодомците, които са вложили много средства за ремонти в жилището. Така, ако договорът е сключен за 10 години, но наемодателят поиска да прекрати договора заради извънредни обстоятелства, като например продажбата му, той ще трябва да върне част от вложеното в ремонта на жилището.
14-годишен почина след бой в час. Осмокласник почина в час по биология след като се сбил със съученик. Окръжна прокуратура Плевен е образувала досъдебно производство по изясняване на причините, довели до смъртта на 14-годишно момче, ученик в осми клас в СОУ „Христо Ботев" - гр. Славяново, област Плевен.
Образуваното досъдебно производство е за смърт по непредпазливост.
Инцидентът станал на 3 май 2017 година, след обяд, когато в час по биология, е станало сбиване между двама осмокласника, при което едното момче е паднало на чина, а след това на земята, след което е настъпила смъртта му.
Към момента, под ръководството на прокурор в Окръжна прокуратура в Плевен, се извършват действия по разследването. Иззети са записи от камерите в класната стая. Освидетелствано е едното момче, участвало в сбиването.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |