Евтин роуминг в ЕС ще има, но с много условия. Разговорите по GSM в страните от Европейския съюз (ЕС) поевтиняват от 15 юни. От тази дата се въвежда изискването мобилните оператори да таксуват ползването на услугите извън страната, в която са регистрирани, по цени като за вътрешния пазар. Директивата важи само за 28-те страни от Съюза. За останалите зони се прилагат тарифите на всеки телеком. Страните в зона ЕС са всички от Европейския съюз, както и Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и някои отвъдморски територии на Франция.
Това обаче не означава, че евтините тарифи ще важат незабавно и за всички, тъй като има твърде много допълнителни условия. Те могат да бъдат различни за всеки абонат в зависимост от договора и тарифния план, който има. Така, ако в абонаментния си план той има неограничен брой минути за разговори с всички национални мрежи, ще може да се обажда на всеки номер от мрежа на оператор в зона ЕС без ограничения. Ако пък има ограничен брой минути, ще може да ги ползва, но когато свършат, операторът ще го таксува за всяка допълнителна минута разговор. Затова от мобилните оператори съветват всеки клиент, ако има въпроси, да потърси разяснения конкретно за своя абонаментен план.
През последните дни зачестиха сигнали от клиенти за това, че телекомът им ги атакува с нови предложения и непонятни съобщения. Това е и причината за много въпроси и неясноти по бъдещите условия за цените на разговорите в рамките на ЕС. Объркани клиенти алармираха, че получават есемеси с информация за промяна в общите условия заради новия европейски регламент.
Роумингът всъщност не отпада, а се премахват таксите, които вдигат сметката за разговори в чужбина. Новият регламент бе обявен преди месеци и всеки от трите големи мобилни оператора се подготвяше и информираше абонатите си за промените. Те се състоят основно в нови текстове в общите условия към всеки договор, които се променят, така че да отговорят на европейския регламент.
Вчера от "Теленор", откъдето също пускат съобщения до абонатите, изпратиха подробни разяснения какво следва след 15 юни. Тези основни правила важат и за "Мтел" и "Виваком". Експертите обясняват, че роумингът не отпада, а ще се таксува така, че да бъде по-евтино и удобно за потребителите, докато пътуват. Докато пътувате в зона ЕС, ще можете да ползвате мобилния си телефон и включеното в абонаментния план като в България. Тези условия важат и за клиенти на договор, и за хората с предплатена карта. Входящите обаждания и съобщения няма да се таксуват, реално те ще са безплатни.
Важно за потребителите е, че новите европейски правила категорично не налагат преподписване на текущия или подписване на нов договор. Не е нужно и да се сменя абонаментният план, за да се възползваме от новите условия за роуминг. Промяната на цените се въвежда автоматично и не се налага потребителите да правят нищо. Затова от Комисията за защита на потребителите предупредиха, че всеки трябва да прецени внимателно, дори и да му отправят нова оферта, дали тя ще е изгодна.
Ето и някои примери. Ако в плана има национални минути, в роуминг може да използвате всичките. Ако имате в абонаментния си план неограничен брой минути за разговори с всички национални мрежи, ще можете да се обаждате на всеки номер от мрежа на оператор в Зона ЕС без ограничения. Ако имате ограничен брой минути, също ще можете да ги ползвате, а когато свършат, операторът ще ви таксува за всяка допълнителна минута разговор така, както би ви таксувал по абонаментния ви план и в България.
Ако имате само минути в мрежата на един оператор и не сте в България, разговорите ще се таксуват като разговори към други национални мрежи - пак според тарифата в абонаментния план в България. По същия начин се таксуват и есемесите. Ако имате включени национални есемеси в плана, можете да ги ползвате без ограничения към всички номера от мрежите в Зона ЕС.
Трябва обаче да се има предвид, че регламентът предвижда освен поевтиняване на услугата и защита за самите мобилни оператори от злоупотреби. Така например в новите общи условия на "Мтел", публикувани на сайта на телекома, е записано, че ще следи дали преобладаващото потребление в мрежата е на територията на България. Операторът ще анализира периода от последните 4 месеца и дали 50% от обема на това потребление е у нас. Ако има съмнение за това, че разговорите са предимно извън България в роуминг в зоната на ЕС, операторът има право да прилага надценки. За това обаче абонатът ще бъде предупреден изрично със съобщение.Тези правила се прилагат, защото в противен случай ще има възможност чужди клиенти да се възползват от по-ниски цени в дадена държава, а да говорят в страна, където пазарът е определил по-високи. Целта на новата регулация е роумингът да е по-евтин само при кратковременни пътувания.
При мобилния интернет ситуацията е по-различна. Ако в плана ви има включени национални мегабайти (МБ), ще може да ги ползвате и докато пътувате в Зона ЕС, но са възможни ограничения. От "Теленор" например обясниха, че ще ви предоставят определено количество МВ или ще можете да ползвате всички текущо включени МВ в роуминг без допълнително заплащане. Ако се превиши този обем, "Теленор" ще таксува по 1,7 ст. с ДДС всеки допълнителен МВ. Но ще уведоми, когато са достигнати 80% от МВ за роуминг, както и когато ги изчерпите напълно.
Още през април "Виваком" пък излезе с планове, в които всички включени национални минути важат и за разговори със страните в ЕС. Може да се изберат девет плана на цени от 9,99 до 49,99 лева на месец. Телекомът стартира и първия по рода си план с неограничени MB на максимална скорост в България, без разделение към различни сайтове и приложения - Smart U. Той предлага и неограничени минути отново за ползване в страната и в целия Европейски съюз. Всички тарифни планове от новата линия имат включени неограничени минути за разговори в мрежата на "Виваком", като част от тях имат и безплатни минути към фиксирани и мобилни мрежи в ЕС. Плановете осигуряват и до 7500 MB за безплатно сърфиране в роуминг в ЕС. Smart тарифите имат достъп до 4G мрежата без значение от месечната такса и без да е необходимо потребителите да плащат допълнително за това.
Червена лампа
Операторите предлагат сключване на договори от разстояние - с SMS или обаждане. Така може да се съгласите и да приемете новите условия, но по Закона за защита на потребителите договорът не може да влезе в сила без подпис. Затова, дори и да решите да видите новия проектодоговор, помислете и се посъветвайте, преди да вземете решение. Все пак договорът от разстояние се подписва чрез куриер, но може и да бъде развален до 14 дни. В случай че подпишете в офис на оператора, имате 7 дни, освен ако в документа не е записано изрично нещо друго.
Служебният достъп до данъчни удостоверения се бави. Седем месеца след влизането в сила на законовата възможност удостоверенията за данъчни задължения да се предоставят бързо и лесно по служебен път, граждани и фирми продължават да се редят на опашки пред данъчните служби. Обещаната електронна услуга все още не съществува в пълен обем, нито пък има срок кога ще заработи. Това става ясно от прессъобщение на НАП, което информира, че въпросните справки ще може да се издават автоматизирано и директно ще пристигат в банки, нотариуси, общински власти и други институции, но неясно кога.
Проблемът с представянето на данъчните удостоверения тормози от години хората и бизнеса. В момента 97 нормативни акта изискват тяхното подаване пред различни обществени и частни организации - било за получаване на кредит, участие в обществени поръчки или имотни сделки. От НАП годишно издават близо 400 000 такива удостоверения, като процедурата отнема време и минимум едно посещение в офисите на агенцията. Засега над 170 000 удостоверения за дължими данъци ще могат да се издават автоматизирано, без да се налага посещение в офис на агенцията, съобщиха вчера от ведомството.
Въпреки че законовата възможност за новата електронна услуга е в сила от 1 ноември 2016 г., тепърва предстоят срещи с представители на банките, общините, нотариусите и ведомствата - възложители на обществени поръчки, с които НАП ще уточнява техническите параметри за обмена на информацията.
Удостоверенията за данъчни задължения не са единственият документ, който влиза в графата "административна тежест". Наскоро Българската стопанска камара направи списък на най-излишните документи, които се изискват от бизнеса. Всички те съществуват в официални държавни регистри и бази данни и могат да бъдат получавани по служебен път. На първо място бяха посочени именно справките за чисто данъчно досие. В края на 2016 г. тогавашният главен секретар на правителството Веселин Даков дори прати писмо до държавните и общинските администрации с указания да не изискват от фирмите, участващи в обществени поръчки, документ за липса или наличие на задължения, а да правят справка директно в НАП, след като от ноември това може да стане по електронен път.
Други документи, за които фирмите също настояват да се изискват по служебен път, са счетоводните баланси за последните 3 финансови години, отчет за приходите и разходите, справка за последните три приключени финансови години, отчет за заетите лица, средствата за работна заплата и други разходи за труд. Всички тези данни са налични в Търговския регистър и в НСИ и може да бъдат взети техните информационни системи.
Законът
В Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност ясно е казано, че "Административният орган не може да изисква предоставяне на информация или документи, които са налични при него или при друг орган, а ги осигурява служебно за нуждите на съответното производство", припомнят от БСК.
Пеевски наднича и зад новия директор над Агенцията по вписванията. Ако в понеделник ГДБОП не бяха проверили Агенцията по вписванията в столичния "Гео Милев", едва ли някой щеше да разбере, че ключовото звено, под чиято шапка са Търговският и Имотният регистър, има нов директор. Това е бившият член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Зорница Иванова-Даскалова. Преди година "Капитал" написа, че тя наблюдава голяма част от преписките в КЗК, свързани с интересите на и около депутата от ДПС Делян Пеевски.
Назначението
Директорското място в Агенцията по вписванията беше освободено, след като Цецка Цачева освободи предишния началник Елена Маркова. Официалният мотив бяха констатирани нарушения от инспектората към правосъдието.
Зорница Иванова е била назначена на поста от Цачева в понеделник. Първоначално в медиите се появи информация, че тя е от квотата на "Атака" - именно от тази партия тя беше номинирана за член на КЗК преди шест години. Когато в крайна сметка Министерството на правосъдието реши да я представи пред медиите във вторник, тя заяви, че е била поканена от Цецка Цачева, с която се познават "от предишната ми работа". Не стана ясно къде точно е пресечната точка между член на КЗК и председател на парламент - от стенограмите на парламента и комисиите не се вижда тя да е участвала в някакви заседания.
Новият директор
Когато през 2011 г. Павел Шопов от "Атака" представя номинацията на Зорница Иванова в парламента, той посочва, че е завършила право в СУ "Св. Климент Охридски", специализирала е международни отношения и има завършени курсове по комуникативни умения, публична администрация и законотворчески процес. Към онзи момент тя е работила в счетоводна и консултантска къща "Приват консулт". Затова Шопов допълва, че има магистратура по счетоводство и контрол, а професионалния си път започва в областната управа на София-град, където е подписала едни от първите компенсаторни записи. След това е била шеф на правния отдел в Агенцията за чуждестранни инвестиции, по-късно работи в "частния сектор", а от 2007 до 2008 г. е изпълнителен директор на общинското дружество "Пазари Изток".
Иванова участва и в няколко фирми - "ВДЗ Билд", която управлява "Пфое мол" във Варна, козметичната фирма "Блейси", както и "Профейсис", която държи кафене във "Пфое мол". Заради новия пост е подала молба за напускане на фирмите. По две от тях длъжностните лица по регистрацията, които от вчера са нейни подчинени, все още не са се произнесли, по третото - за "ВДЗ Билд", е бил постановен отказ, тъй като подписите под договора за прехвърляне на дяловете не са били нотариално заверени.
Комисарят на Кой
Преди година и половина "Капитал" публикува информация, базирана на публичния регистър на КЗК, че при Зорница Иванова-Даскалова се наблюдава концентрация на преписки, свързани с интересите на икономическите кръгове около депутата от ДПС Делян Пеевски. От общо 33 такива 18 са разпределени именно на Зорница Иванова. Сред тях например са концентрацията на "Вива телеком" (Люксембург); двете промени в собствеността на "Булгартабак"; придобиването на 100% от "Телеграф", "Монитор", "Политика" и други издания от ирландеца Патрик Халпени; придобиването на "Канал 3" от "Нова българска медийна група"; изкупуването от "Табак маркет" ("Лафка") на 10 разпространителски фирми в цялата страна; жалбата срещу класирането на Столичната община за пространството около НДК, което КЗК отмени, а впоследствие "Водстрой 98" спечели (1.8 млн. лв.); водният цикъл на Враца (30 млн. лв., възложен на консорциум, в който 99% се държат от "Водстрой 98").
"Мисля, че излезе и на тогавашния ни говорител Марио Гаврилов коментар за това при кого колко са разпределените преписки. Аз или никой комисар не е имал възможност сам да избира преписките си. Това е било разпределяно по начина, по който е разпределяно. Комисията беше колективен орган. Решенията не са еднолични. Без значение кой коя преписка докладва, това се решава от целия орган със съответния кворум", коментира във вторник новоназначеният директор на Агенцията по вписванията Зорница Иванова.
100 млн. евро e инвестицията в логистичния център на Jysk в Божурище. След две години България ще стане четвъртата страна в света, в която датската верига за обзавеждане на дома Jysk ще има собствен логистичен център. Той ще е разположен в държавния индустриален парк в Божурище, а инвестицията е за над 100 млн. евро. Оттук компанията ще обслужва магазините си в седем страни в региона. Проектът, който се подготвя от около две години, формално започна във вторник с първа копка, но на парцела вече активно се работи. Изпълнител на строителството е софийската компания "Микс - констръкшън". Първата част от склада ще влезе в експлоатация след около година, а целият проект ще бъде пуснат през есента на 2019 г.
Четвърти в света
Досега компанията, която работи в България чрез местното си дружество "Юск бул", има само три логистични центъра - в Дания, Швеция и Полша. Инвестицията край София ще бъде четвъртата такава складова база. "Jysk внимателно избира местата, на които позиционира такива центрове", каза вицепрезидентът по логистика Алан Кяргаард. Базата в Божурище ще обслужва магазините на компанията в целия регион - България, Гърция, Румъния, Словения, Хърватия, Сърбия и Босна и Херцеговина. Преди време от Jysk коментираха, че Божурище се е оказало идеалното място от всички разглеждани локации, тъй като е близо до географския център на Балканите, което означава по-малко транспортни разходи. Друго предимство е наличието на достатъчно свободни площи.
Етапи
Проектът предвижда изграждането на център за дистрибуция върху площ от приблизително 80 хил. кв.м. Първият етап на строителството включва по-ниските сгради, в които ще се извършват ръчни дейности (опаковане, сортиране и т.н.). Те трябва да влязат в експлоатация през третото тримесечие на 2018 г.
Много интересен е вторият етап, тъй като той включва изграждането на две високи тела от по 50 метра, всяко от които с площ от 10 хил. кв.м. Подобни конструкции в България рядко надвишават 15 м. Тази част ще бъде изцяло автоматизирана и ще осигурява около 80% от капацитета на логистичния център. Самото строителство и инсталирането на машините за автоматизация трябва да приключат до май 2019 г., а съоръжението ще влезе в пълна експлоатация през третото тримесечие на 2019 г. Логистичният център ще разполага с площ за 122 416 палета и ще побира 145 хил. куб.м стоки, показват данни на инвеститора.
Инвестиция
Проектът се оценява на 105 млн. евро и според министъра на икономиката Емил Караниколов новият дистрибуционен център на Jysk е най-голямата инвестиция в "Икономическа зона София - Божурище" до момента. По думите му заявените инвестиции в зоната достигат 235 млн. лв., а в резултат от тях се очаква да бъдат разкрити 1064 работни места. Само в склада на Jysk ще работят над 200 души.
Подготовката на проекта започна в началото на 2015 г. и чак година по-късно "Юск бул" подписа меморандум за инвестиционно намерение с Национална компания индустриални зони, която управлява парка в Божурище. В края на 2016 г. дружеството сключи и финален договор, с който закупи малко над 300 дка срещу 10.7 млн. лв. След дълга и оспорвана процедура преди два месеца беше избран и строителят на сградата - "Микс - констръкшън", който по неофициална информация ще получи около 45 млн. лв. за поръчката. Компанията обаче ще трябва стриктно да спази сроковете, тъй като инвеститорът си е предвидил сериозни неустойки.
Датската група оперира повече от 2300 магазина в 41 страни по света. Годишният й оборот е около 2.9 млрд. евро, а общият брой на персонала е почти 20 хил. служители. В България веригата бързо се разширява през последните години. Наскоро откри 13-ия си магазин (на входа на София от магистрала "Хемус"), а тази седмица предстои да открие и следващия си обект, отново в столицата. Дългосрочната цел на "Юск бул" е да има 35 магазина в страната.
Камерите на КАТ слепи в новите патрулки. Мобилните камери на КАТ не могат да снимат от новите патрулни коли КИА. Ако искат да използват своите 148 устройства, пътните полицаи в страната ще трябва да поддържат в изправност и толкова от досегашните си автомобили „Опел", от които се снима без проблем, научи „Труд". Информацията бе потвърдена от шефа на „Пътна полиция" старши комисар Бойко Рановски.
Многократно пътните полицаите пробвали да монтират обектива TFR1-M на предното или на задното стъкло на КИА. Но заради различния кварцов състав на стъклата и заради наклоните, под които се пречупва светлината, снимките ставали мътни. На голяма част от записите номерата на автомобилите или не се виждали слято, или нямало разлика между отделни цифри - например между 8 и 9, разказаха източници от КАТ. Според тях преди години производителите на мобилните радари TR4D и камерите им TFR1-M са съобразили параметрите им с използваните тогава патрулки. А когато миналата година МВР купувало новите автомобили, никой не се сетил, че може да се появи несъответствие.
Патрулните автомобили КИА бяха купени като част от обществена поръчка за 27 млн лв. Тя приключи през август м.г. по времето на вътрешния министър Румяна Бъчварова. Според договора службите на КАТ в страната трябва да получат общо 278 патрулни автомобила. Те ще пристигат на няколко транша и ще бъдат пускани по пътищата след пълното им оборудване.
През януари, макар и в оставка, Бъчварова връчи тържествено ключовете на първата оборудвана патрулка от новия тип. Нещо повече - МВР шефката Бъчварова сама седна зад волана на катаджийския автомобил и направи кръгче из двора на Дирекция на полицията.
„Да, има такъв проблем със стъклата. Но не е само тази причината, за да не се монтират вътре камерите. Новите автомобили имат ербег и ако той се отвори, камерата може да удари лошо нашия служител в главата - каза пред „Труд" старши комисар Бойко Рановски. - При такава опасност не можем да монтираме камерата вътре в патрулния автомобил." Той похвали качествата на новите патрулни коли, но не отрече, че 148-те камери ще останат на доизживяване на старите.
„Има и варианти камерата да бъде слагана на предния капак или на покрива на автомобила, като устройството само се включва в тях. Може да се слагат на тринога до колата и точно такава е обществената поръчка, която е в ход, за още 59 камери", каза още старши комисар Рановски.
По новите патрулки на КАТ има залепени стикери, че в тях са монтирани камери. Но това не са снимащи радари за засичане на скорост, а устройства за видеозаписи на проверките на шофьори.
Разнобой в Европа за знак пред радара
Пълен разнобой цари в Европа по въпроса дали да се поставя знак пред камери и радари, засичащи за скорост, обясниха експерти пред „Труд".
Виенската конвенция за пътните знаци, сигнали и маркировка, която се спазва от повечето страни в света, оставя на местното законодателство да реши дали да се използва такава информационна табела. Във Франция, където има хиляди камери и радари, знакът се слага на разстояние, не по-голямо от 2 км. В Италия също ги слагат, като според тамошните изисквания точките за контрол изрично се отбелязват и в туристическите карти. В много европейски страни, включително у нас, има различни мобилни приложения, показващи местата на камерите и радарите. В Холандия е разрешено монтирането на радари на всяка светофарна уредба и пак има табели. Пълна забрана за подобен знак има в Швейцария, а също и в Германия, но там пък има около 8000 км магистрали, по които може да се кара без ограничения на скоростта.
В България задължителният знак Е 24 бе приет на заседание на кабинета „Борисов 2" на 4 февруари 2015 г. Предложението е на регионалния министър Лиляна Павлова и всичките й колеги са съгласни, става ясно от стенограмата. Табелата е въведена, защото през 2014 г. Върховният административен съд излезе с тълкувателно решение, че мобилните камери на КАТ работят в нарушение на Закона за административните нарушения и наказания. По данни от автоматизирани технически средства и системи (АТСС) на МВР се издава електронен фиш, който автоматично става наказателно постановление. Затова е нужно шофьорите да знаят, че влизат в зони за контрол с АТСС, МВР да ги публикува в сайта си, а на пътя да има знаци.
Младежката безработица падна до 21,6%. От 2013 до 2016 г. коефициентът на безработицата при младежите до 24 години в страната се понижил с 6,8 процентни пункта - от 28,4% на 21,6%. Това каза социалният министър Бисер Петков при откриването на форум за изпълнението на Европейската гаранция за младежта в България.
За последните три години коефициентът на младите хора, които нито учат, нито работят и не са регистрирани в бюрата по труда, е намалял с 3,4 процентни пункта, до 18,3 на сто.
През следващата година приоритет на ведомството ще бъде анализът на причините, поради които тази група младежи не проявяват интерес към нито една от формите на активен живот.
Само през 2016 г. над 40 хиляди младежи са устроени на първичния пазар на труда, а над 24 хиляди са включени в обучение, субсидирана заетост, чиракуване и стажуване по програми, мерки и схеми, финансирани с национални и европейски средства.
Съдия с 1050 лева надница от рушвети. Арести в Агенцията по вписванията преди залез-слънце направиха в понеделник вечер антимафиоти и прокурори. След операцията бе задържан съдия с подкуп. Акцията в Агенцията по вписванията бе под ръководството на спецзвено "Антикорупция".
35 бона от подкупи откриха антимафиотите в дома на съдия Йордан Раденков. Той бе арестуван при зрелищна акция в Агенцията по вписванията в понеделник вечер. След изземването на документи в агенцията антимафиотите и прокурорите са претърсили и дома на съдията. Именно там са били открити еднакви бели пликове с различни суми в тях, съобщи Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор и шеф на спецзвеното "Антикорупция" към Софийска градска прокуратура. Освен нея информация по случая вчера дадоха още Емилия Русинова, градски прокурор на София, Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП, и Младен Маринов, главен секретар на МВР.
"Съдия Йордан Раденков е обвинен във вземане на подкуп по чл. 302 и за пране на пари по чл. 253", уточни Емилия Русинова. Той е задържан под стража за 72 часа, като до края на седмицата ще бъде поискано да остане с постоянна мярка.
"Операцията е резултат от почти денонощен труд от октомври, когато получихме информация за корупционни практики от въпросния съдия", обясни Ивайло Спиридонов, шеф на ГДБОП, и допълни: "През януари имахме и пълен набор от доказателства с използване на СРС, установени бяха лица и кантори, които заплащаха на съдията за тези услуги. През февруари материалите бяха в Градска прокуратура". Според него съдията рязко променил стереотипа на поведението си по корупционните схеми през последните 2 седмици. "Критичните моменти бяха последните 2 седмици, струваше ни много труд наблюдението над него, каза той и добави: "Не може да се каже, че той се е усетил, но нямам намерение да разкривам способа, използван за разкриването му. Хората с такава дейност само това и чакат".
В понеделник вечер съдията е бил задържан в момент на предаване на пари по схемата - в два еднотипни плика с общо 1050 лв., потвърди Румяна Арнаудова. Средно по 50 лв. е бил рушветът, взиман от арестувания за по-бързо вписване.
След обявените подробности за операцията шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов обеща още по-впечатляващи действия на службата по линия на корупцията. "През 2015 г., когато ГДБОП бе възстановен към МВР, имахме едно производство за корупция, а сега само за първо тримесечие през 2017 г. имаме 8 производства, каза антимафиот номер 1 и допълни: "Процесът ще се развие много повече покрай промяната на закона. В следващите реализации ще бъдете впечатлени от мащабите по тази линия и работата на колегите по линия на корупцията".
Дават по-лесно втората пенсия. Хората по-лесно ще може да получават втората си пенсия, за която се осигуряват в частните универсални пенсионни фондове (УПФ). Правото на пенсия за старост от универсален пенсионен фонд ще се придобива при навършване от страна на осигурените на необходимата възраст за получаване на държавната пенсия или дори до една година преди това. В момента за да се вземе пенсия от УПФ, е необходимо да се изпълни не само изискването за възраст, но и за стаж за получаване на държавната пенсия. С промени в Кодекса за социално осигуряване, пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите, изискването за стаж за да се получи пенсия от УПФ, отпада. За да се вземе пенсията от УПФ до една година преди навършване на годините за пенсиониране ще бъде необходимо натрупаните средства по индивидуалната партида на осигурения да позволяват отпускане на пенсия в размер, не по-малък от минималната държавна пенсия за стаж и възраст.
При трайно намалена работоспособност над 89,99% хората ще може да получат еднократно или разсрочено средствата, натрупани по индивидуалната им партида в УПФ, предвиждат още промените. В момента в тези случаи се позволява еднократно изплащане само на до 50% от средствата, а останалите трябва да се взимат разсрочено през годините.
Предложените промени в КСО предвиждат и премахване на таксата за прехвърляне на натрупаните средства по индивидуалната партида на осигурения от един пенсионен фонд в друг. Премахва се и таксата за даване на извлечение за средствата по индивидуалната партида повече от един път годишно. Облекчават се и условията за прехвърляне на хората от един фонд в друг. Гражданите ще могат да сменят фонда си още на първата година след като си изберат пенсионен фонд или бъдат служебно разпределени при започване на първата си работа. В момента трябва да изминат поне две години, за да може човек да смени първия си частен фонд, в който се осигурява при започване на работа. След това, както и досега, хората ще може да сменят фонда си веднъж в годината.
По 50 месечно бягат от клиниките без осигуровки. По петдесетина пациенти бягат месечно от болниците в страната, без да подпишат декларация за отказ от лечение. Повечето от тях си тръгват, без да се обадят на персонала от страх да не плащат за лечението, защото не са здравноосигурени. Това установи репортерска проверка на „Монитор".
Най-много са пациентите бегълци в Университетската болница „Св. Анна" в София. Всяка година около стотина си тръгват преждевременно, преди да са излекувани, за да не си платят лечението или да внасят осигуровки в Националната здравноосигурителна каса със задна дата. Това съобщи за „Монитор" Ива Галева - началник-отдел „Социални дейности" в лечебното заведение. Те са предимно от малцинствата и са от района на Ихтиман и Самоков, уточни тя.
Най-често от болницата се чупят майки, родили преди няколко часа, и жени с патологични бременности. Те си тръгват кървейки от страх да ги накарат да платят. Когато разберат, че раждането в България е безплатно, дори за здравнонеосигурените, някои от тях се връщат.
За да не бягат заразно болни, инфекциозното отделение на УМБАЛ „Св. Анна" е с решетки на прозорците, а единствената входна врата се заключва. Въпреки това поне по петима годишно успяват да драснат и оттам, някои дори със системите, щом се посъвземат, разказаха лекари.
Близо 300 здравнонеосигурени са се лекували през миналата година в „Пирогов". Една трета от тях са избягали преди края на лечението, съобщиха от спешната болница.
40-годишен, приет и опериран по спешност в травматологията, е драснал неотдавна с несвалени шевове след като два пъти лекарите са му напомняли да се обади на близките си да платят със задна дата осигуровките му.
Раната можеше да се отвори всеки момент. Търсихме го с полиция, но се оказа, че е дал несъществуващ адрес, така и не го намерихме, съобщиха от Клиниката по травматология.
Друг, 50-годишен мъж, също приет по спешност в реанимацията, а след това преместен в неврологичното отделение, живял месеци в „Пирогов", защото децата му отказали да го приберат след изписването, след като разбрали, че дължат здравните вноски със задна дата. По-късно мъжът починал. От болницата му организирали служебно погребение, тъй като наследниците му не пожелали да вземат тялото на баща си.
44-годишен пациент на Психиатричната болница в Карлуково се пребил, опитвайки да скочи от третия етаж, за да избяга от лечебното заведение преди няколко години. Х.Ц. от врачанското село Лиляче починал на място.
Друг с инсулт избяга преди време от Многопрофилната болница в Бургас.
136 българи станали бели роби зад граница. 136 българи са се превърнали в бели роби в чужбина, показват данните на Националната комисия за борба с трафика на хора за миналата година.
Най-много сигнали - 42, са подадени от нашенци, заминали да работят зад граница, а впоследствие се оказали жертва на трудова експлоатация.
Данните показват, че най-често в „бели роби" се превръщат мъже между 20 и 50 години. „Това са мъже, подмамени от хора от тяхната общност да заминат в чужбина да работят в строителство и селско стопанство при условия и възнаграждения, които не се реализират", обясни секретарят на Националната комисия за борба с трафика на хора Камелия Димитрова на кръгла маса за противодействие на трафика на хора с цел трудова експлоатация.
Основни дестинации за работа на нашенците са Великобритания, Франция, Испания, Италия, Белгия и Гърция. По данни на трудовото аташе на Гърция у нас през миналата година в южната ни съседка са регистрирани 25 сигнала за трафик на хора, като само една от жертвите на трудова експлоатация е била българка.
Най-често жените стават жертва на трафик с цел сексуална експлоатация. През миналата година в ресорната комисия са подадени 27 сигнала за българки, изкарани в чужбина като проститутки. Още 11 нашенки пък са били изведени, за да сключат брак зад граница. Част от тях са били принудени да минат под венчило с предварително уговорен жених. „Сред тези случаи има и непълнолетни момичета, които встъпват в уговорен от родителите им брак", обясниха от Държавната агенция за закрила на детето.
Принуждавани да просят са били 8 от жертвите на трафик на хора.
Статистиката на Националната комисия за борба с трафика на хора отчита ръст на жертвите с увреждания. През миналата година са регистрирани 9 случая на експлоатирани хора с физически, психически и ментални недъзи. В сравнение с 2015 г. тези сигнали са нараснали двойно.
Според изчисление на Европол този вид престъпна дейност генерира между 20 и 25 млн. евро.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |