Чуждите инвестиции са едва 120 млн. евро към май. Преките чуждестранни инвестиции в България за първите пет месеца от годината са с 406 млн. евро под вложенията от същия период на 2016 г. Това показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). За май числото е минус от 6.2 млн. евро, като основната причина за спада е намаление от 11 млн. евро по линия на дяловия капитал. Така към май общата сума на чуждестранните вложения е едва 119.8 млн. евро.
Числото не е стряскащо, защото традиционно се актуализира нагоре, най-често с данни за реинвестирана печалба. Освен това в страната имаше политическа нестабилност заради изборите, което може да е отложило решения за инвестиции. Тази година има и два големи минуса общо за около 300 млн. евро. Първият е голям заем, изплатен към компанията майка през март. Най-вероятно, като се съди към кои държави е плащането, става въпрос за "Аурубис България". Реално средствата са вложени в нови мощности, които произвеждат допълнителен продукт, най-вече за износ. Голям отлив на дялов капитал има и към Унгария, като най-голям инвеститор от тази страна е OTP, собственик на ДСК. Ако ги нямаше тези отчетени отливи, инвестициите биха били съпоставими на миналогодишните.
Общо за първите пет месеца от началото на годината най-голям вложител в българската икономика е Холандия. Страната е с по-либерален данъчен режим и често зад инвестициите от нея стоят български капитали или от други държави извън ЕС. За периода януари - май 2017 г. нетно оттам са дошли вложения за 147.3 млн. евро. Следва Швейцария с общо 101.3 млн. евро, от които 100.6 млн. евро са под формата на дългови инструменти.
Дългосрочният интерес спада
Разбивката на БНБ по вид инвестиция сочи, че дяловият капитал излиза на минус за периода януари - май. Свиването е натрупано основно през първите три месеца, докато през април показателят излезе на плюс, макар и с малко. През май обаче отново е отчетен спад, който допълнително увеличи отрицателната сума до 120.8 млн. евро. За сравнение, година по-рано показателят е бил на плюс - със 118 млн. евро. Новината е лоша, тъй като инвестициите в дялов капитал се приемат за проява на дългосрочен интерес на чуждестранните компании към местната икономика. Данните обаче ще бъдат ревизирани съвсем скоро, тъй като отчетността е на тримесечна база, а промяната в повечето случаи е в посока нагоре.
Реинвестираната печалба е основното перо, което извежда преките инвестиции на плюс към май. Това е частта от нетния финансов резултат на българските подразделения, която външните вложители оставят в страната, вместо да се изтегля като дивидент. Сумата на вложенията е 202.2 млн. евро, което е едва 68.5% от отчетеното ниво през същия период на миналата година. На пръв поглед излиза, че интересът на инвеститорите към развитие на местния бизнес намалява. Има една особеност обаче - в сумата от тази година влизат единствено първите три месеца, докато за април и май показателят излиза на нула засега. Причината за разминаването е в отчетността на данните - след преизчисленията на БНБ разликата ще се свие, тъй като числата идват от отчетите на компаниите, които се публикуват на тримесечна и годишна база. А решението за разпределение на печалбата традиционно се взима към средата на годината.
Друг показател на краткосрочните инвеститорски интереси - дълговите инструменти, е на положителна територия за месеца и за периода януари - май, макар и с малко. За първите пет месеца на 2017 г. чуждите компании са предоставили средства на обща стойност 38.4 млн. евро на дъщерните си дружества в страната, което е близо три пъти по-малка сума от отчетената година по-рано. Постъпленията обаче имат ограничено значение, тъй като се използват основно за модернизация и други плащания.
Текущата сметка е на плюс
Търговското салдо към май 2017 г. е отрицателно в размер на 1.1 млрд. евро и се формира от по-високия внос на стоки (11.3 млрд. евро) спрямо износа (10.2 млрд. евро). За сравнение, през същия период на миналата година стойността отново бе в червена територия в размер на 708.8 млн. евро. Нетните постъпления от услуги и доходи обаче успяват да изведат текущата сметка на положителна територия, макар и с малка сума - 79.1 млн. евро към май при 131.2 млн. евро през същия период на 2016 г.
Цигареният пазар бележи спад. Легалните продажби на цигари от началото на годината до края на юни не могат да достигнат нивата от същия период на миналата, става ясно от статистиката за продажбите на цигарените компании. Единственият месец, в който е имало ръст в сравнение с миналата година, е март, и то само с един процент. През другите месеци продажбите на цигари с бандерол са на нивата от миналата година - средно по около 850 и 950 млн. къса месечно, или бележат спад, който е между 2 и 4% месечно в сравнение със същия период на 2016 г.
Сивият пазар се увеличава
Според източници от пазара очевидно е, че от края на миналата година през първите месеци на тази по времето на служебното правителство нелегалният пазар се е увеличил. Това е традиция в периоди между избори, защото има пряка връзка с това дали контролните органи работят усилено или не. Най-новото проучване на празни цигарени опаковки, което поръчват компаниите, е от края на миналата година и то сочи нелегален пазар от около 8%, което е едно от най-ниските нива през последните години.
Последните данни от проучванията на сивия пазар за миналата година на KPMG сочат, че контрабандният пазар на цигари през 2016 г. и продажбите на продукти без бандерол, с неясен произход или непредназначени за българския пазар е намалял с 0.7 млрд. къса, което е спад с 41% в сравнение с предишната година и е било компенсирано с ръст на законното потребление. Най-големият поток от контрабандиран бранд, Karelia, е намалял с почти 50%.
Вероятно сивият пазар е отбелязал ръст, за което може да се съди от приходите от акцизи от цигари и тютюн в бюджета. Докато от началото на януари до май те са били 874.3 млн. лв. през миналата година, през 2017 г. бележат спад с 26 млн. лв. до 848.4 млн., и то при положение че има увеличение на акцизите, което кумулативно се изчислява на поне 200 млн. лв. годишно допълнителни приходи от увеличението. В бранша не си обясняват спада в приходите от акцизи с внезапно отказали се множество пушачи, а само с изместване на потреблението към сивата зона. Въпреки това обаче в сектора смятат, че правителството има воля да продължи да се бори с контрабандата в сектора.
"Булгартабак" - отново пазарен лидер
Според данните за пазарните дялове на продадените цигари "Булгартабак" запазва лидерската си позиция - с над 28% пазарен дял. Пазарните дялове все още не отразяват синергията от това, че брандовете на цигарения холдинг за продажба в България бяха придобити от British American Tobacco, но вероятно в следващите месеци стратегията на международния концерн за тях ще бъде по-видима. Самата British American Tobacco е най-бързо растящата цигарена компания на пазара от миналата година досега. На второ място продължава да е гръцката Karelia, чийто бранд е най-продаваният в България, но без забележимо увеличаване на пазарното присъствие. Philip Morris продължава да бележи ръст и е на трета позиция по пазарен дял. Забележим спад в продажбите продължава да бележи българският производител "КТ интернешънъл".
Спецзащитата на лекарите се оказа елементарна PR акция. Шумно рекламираните от прокуратурата мерки за защита на лекарите едва ли ще доведат до превантивен ефект върху агресивните пациенти и до по-тежки наказания за биячите на медици. Ден след като главният прокурор Сотир Цацаров се срещна със здравния министър Николай Петров и лансира идеята специални дежурни прокурори да са на разположение при нападения на лекари, за да се ускори разследването и наказването на извършителите, стана ясно, че на практика почти нищо няма да се промени.
Всъщност на лекарите от спешните центрове по места ще бъде раздаден телефонът на дежурния прокурор, показа проверка на "Сега". Ще бъдат определени и конкретни прокурори, които да разследват делата срещу медици. Те обаче няма да дежурят постоянно в прокуратурата, а просто такъв тип дела ще се разпределят само на тях. Специално обучение не се налага, тъй като тези посегателства не са сложни престъпления, обясниха от прокуратурата.
Идеята е лекарите да могат да се свържат с прокурора при нападение. На практика така медиците ще могат да прескочат тел. 112, където само приемането на сигнала отнема няколко минути, а след това трябва да се чака предаването до полицията и прокуратурата. Това може да ускори започването на разследването. За да бъде арестуван биячът обаче, трябва да се викне полиция.
Абсурдното е, че прокурорите вече ще инструктират жертвите как да се грижат за доказателствата за престъплението - нещо, което изобщо не е тяхна работа, а на полицията. "Целта на тази бърза връзка е не само получаването на информация, но и даването на указания от страна на прокурорите за максимално бързо запазване на доказателствата, докато дойде екип на разследване, за да можем бързо и с най-много доказателства да убедим съда, че лицето е виновно", обясни говорителката на Цацаров Румяна Арнаудова по БНТ във вторник.
Нападателите може и да бъдат съдени по бързата процедура, но пак ще получават най-много условни присъди, а по-вероятно глоби, защото такъв е законът. В масовия случай по тези дела медицинските експертизи сочат, че от нападението няма разстройство на здравето, което пък дава възможност на съда да наложи условно наказание или глоба, обясниха от прокуратурата.
"Наказанията са такива, каквито са определени в НК. Абсолютно задължително е, когато се причини лека телесна повреда, представляваща болка и страдание, макар и на медицински екип, ако са налице условията за освобождаване от наказателна отговорност, лицето да бъде санкционирано само с глоба", оправда се Арнаудова.
В НК е записано, че при нанасянето на телесна повреда утежняващо вината обстоятелство е, ако пострадалият е полицай, магистрат, митнически служител, медицински специалист или др. При лека телесна повреда наказанието е от една до три години затвор или до пет години, ако има разстройство на здравето. Тъй като в повечето случаи такова не се констатира, обвинение се повдига по текста, предвиждащ по-лекото наказание, т.е. три години. Оттук идва и възможността нападателят да се размине с присъда и да бъде санкциониран само с глоба. Тригодишното наказание е сред условията да се стигне до освобождаване от наказателна отговорност. Другите са обвиняемият да няма предишни осъждания и вредите от престъплението да са възстановени. Замяната на присъда с глоба обаче не би трябвало да се приложи, когато извършителят е бил пиян или дрогиран. Това обаче не е пречка той да получи условна присъда.
Според статистиката, цитирана от Цацаров, през 2014 г. са били образувани 5 досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти, при които са осъдени четирима - 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 на глоба. През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, осъдено е 1 лице - на глоба. През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства и са осъдени четирима - двама условно и на двама е наложена глоба. Според здравния министър за тази година са регистрирани 52 случая на форми на насилие над медицински екипи.
Песимист
Здравното министерство може да даде на всеки лекар паникбутон, но това няма да помогне, каза зам.-министърът Мирослав Ненков пред БНТ. "Въпросът е, че паникбутонът няма да спре шамарите - ще ги спре бързата реакция на охранителните органи. Лесно може да се реализира идеята информацията от паникбутона да се предаде максимално бързо на полицията. Не можем да си представим какво е да отиваш на работа с ясното съзнание, че най-малко ще те напсуват 10 пъти. Не само че техниката е стара, но и лекарите попадат на нечовешка агресия", заяви той.
Поне 300 млн. лв. ще струва на общините да въведат новата методика за такса смет. Най-малко 300 млн. лв. ще струва на общините въвеждането от 1 януари 2019 г. на новата методика за определяне на такса смет чрез измерване на количеството изхвърлен от домакинствата боклук. Това прогнозира вчера пред БНР финансистът Любомир Дацов, който е и бивш общински съветник в София. Според него правителството през следващата година трябва да задели от държавния бюджет някакъв фонд, който да подпомогне финансово кметовете.
Коментарът на Дацов е по повод на внесения от Министерския съвет в парламента проект за промени в Закона за местните данъци и такси. Най-големи затруднения - и финансови, и организационни - ще създаде измерването на индивидуалните отпадъци на домакинствата с торби. Проектозаконът предвижда, като един от вариантите за плащане, собствениците на имоти да купуват всяка година определен минимален брой торби. Общините ще трябва да построят пунктове пред жилищата, където да се събират торбите, както и специализирани места, където те да бъдат извозвани. Тези места трябва да бъдат оборудвани с електронни измервателни системи. Такива измервателни системи трябва да имат и самите боклукчийски коли, обясни Дацов. Според един от възможните методи самите торби също трябва да имат електронна маркировка.
Масово се очаква общинските съвети да одобрят за основа на определяне на такса смет предлагания по-прост и не толкова скъп метод - брой ползватели на услугата в имота, т.е. броя на живеещите в него. Според Дацов този вариант ще бъде предпочетен в малките градове, където е по-трудно да се намери финансиране за внедряване на новата методика за такса смет. Той ще бъде по-удобен и за градските квартали с многоетажни блокове. Както в. "Сега" писа вчера, това ще доведе до нов административен тормоз за хората, тъй като те ще трябва лично да декларират в общините колко души обитават всеки имот.
Най-лесно ще бъде организиран процесът за фирмите, за които е предвидено да поръчват на общината необходимия брой контейнери с определена вместимост и честота на извозване. Бизнесът е и най-големият печеливш от промяната, тъй като в момента той дава близо 70% от постъпленията на такса смет заради високите данъчни оценки на имотите си. Налогът ще стане по-справедлив и за собствениците на жилища в централните райони на големите градове.
На редица места в страната обаче такса смет ще поскъпне шоково след промяната, заяви Любимир Дацов. Той прогнозира увеличение на налога с поне 30-40% в крайните квартали на София и в големите градове. Предвижданият първоначален вариант да се даде 5-годишен преходен период за постепенно повишаване на такса смет отпадна от законопроекта. Мотивът бе, че по този начин общините ще бъдат възпрепятствани да съберат необходимите инвестиции, за да въведат количественото измерване на битовите отпадъци.
Московски: Само ГЕРБ стопи дълговете на БДЖ. Твърденията на БСП, че правителството на ГЕРБ е спряло да обслужва дълговете за БДЖ, са една голяма лъжа. Това заяви в открито писмо министърът на транспорта Ивайло Московски в отговор на атаките на опозицията относно лошото финансово състояние на БДЖ. В последно време темата за БДЖ се превърна в инструмент за политически нападки и откровени лъжи от страна на опозицията, пише Московски.
Днес бивши директори на БДЖ си позволиха да цитират данни, които са в крещящо противоречие с реалността, допълва той. Именно в интерес на истината си позволявам да опровергая неверните данни, които явно целят заблуждаване на обществото за тежките грехове, които БСП носят към БДЖ, допълва министърът на транспорта.
През 2002 г. задълженията на БДЖ са 196 млн. лв., в края на 2005 г. вече са 417 млн. лв., а през 2009 г. дълговете скачат на 850 млн. лв.! До 2009 г. правителството на Тройната коалиция изплаща старите дългове, взети за закупуването на мотрисите "Сименс", които са закупени без никакво обсъждане нито на правителствено, нито на обществено ниво.
Правителството на ГЕРБ от началото на 2010 г. до момента намали дълговете на БДЖ до 393 млн. лв., подчертава Московски и допълва, че "няма друга партия като БСП, която да е съсипала повече БДЖ". Той припомни и кражбата за 30 млн. лв. за стари вагони, от които само 12 бяха доставени у нас, а останалите 18 и до момента стоят в Унгария. Далавера, за която "Стандарт" многократно писа.
Инвестират 32 млн. в язовир "Студена". 32 млн. лв. ще бъдат инвестирани в ремонт на язовир "Студена" в област Перник. Извършваната рехабилитация на стената на язовира ще удължи живота му с 50 години, каза министърът на регионалното развитие Николай Нанков. В негово присъствие беше демонстрирана уникална на България технология, с която ремонтът се прави под вода - без да се спира водоподаването. Ще бъде ремонтирана и пречиствателната станция, а водоносната кула ще бъде облечена със стоманобетонен кожух.
Стената е в експлоатация в продължение на 62 години. Министър Нанков посочи, че ремонтът е бил спешен и още няколко години изчакване биха го оскъпили в пъти. Най-важно е, че не оставихме 100 000 потребители без вода, каза министърът. Изпълнител на проекта е консорциум "Хидроконструкция-Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо (ХБМ)-Карпи".
Рехабилитацията на язовир "Студена" е част от големия проект "Развитие на общинската инфраструктура", който се изпълнява от 2010 г. със заем от Световната банка. Министърът посочи, че се проектира язовир "Нейковци" до Трявна, изграждат се два язовира за питейна вода за първи път от 20 години - язовир "Пловдивци" до Рудозем и "Луда Яна" до Панагюрище.
"Пловдивци" ще бъде завършен тази година, след около месец започват и дейностите по завиряването. Пусковият срок на "Луда Яна" е 2019 г., с алтернатива в бъдеще да може да захранва и Пазарджик, заяви министър Нанков.
Мръсното море докарва алергии. Мръсното море и излагането на слънце без защитен крем докарват алергии на хиляди туристи по плажовете ни. Това показа проверка на „Монитор". Диарии, алергии и летен грип също морят плажуващите, като често попадналите на някой вирус си го отнасят и долекуват у дома, като почивката им тотално се проваля, разказват самите пострадали на опашка за преглед при джипито.
Причините, освен опасните слънчеви лъчи са в това, че повечето плажове по Черноморието нямат отходни санитарни места. Изливането на фекални води в морето също причинява колити, обриви и диарии, особено при по-малките туристи, чийто организъм е по-неукрепнал.
„Върнахме се от морето, а дъщеря ми е цялата на петна - когато я прегледа лекар-дерматолог се разбра, че детето ми е получило алергия от мръсотията, сподели 45-годишната Наталия Петрова. Басейните, особено в по-малките хотелчета, които по-рядко се дезинфекцират, също крият рискове от обриви на къпещите се. Бяхме на почивка по Южното Черноморие и синът ми още на първия ден в басейна направи алергия - целият гръб и гърдите му се покриха със ситни пъпчици и много го сърбеше, оплака се препатила майка.
„Наскоро цяло семейство дойде при мен. Вместо с тен хората се прибраха с пъпки по цялото тяло. Децата им бяха в ужасно състояние. Имаха обриви по гръбчето, шията и врата. Не можеха да търпят дрехи върху себе си", обясняват медици и в Кюстендил. Причината най-вероятно е или мръсната вода, или слънцето. С точност не може да се каже, но не са един или двама потърпевшите.
В същото време пациенти се оплакват, че джипита лекуват морски инфекции на сляпо. Хората масово се връщат от почивка с диарии, висока температура и обриви. Независимо че заразите са със сходна симптоматика, те се причиняват от различни адено-, пара- и ентеровируси, но джипитата ги церят по един и същи начин, установи репортерска проверка на „Монитор".
Личните лекари не изпращат проби за микробиологични изследвания, а системата на районните здравни инспекции беше разбита от реформи и не може да осъществява пълен мониторинг върху тези неща. Така коментира проблема националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев. Едни от тях, освен с висока температура се проявяват и с обриви по ръцете, дланите и краката, допълни водещият специалист. Като особено опасни той посочи салмонелозите и ротавирусния ентерит, в резултат на които организмът може да се обезводни много.
54 човека са се заразили и развили салмонела, ентероколити и колиентерити във Варна само за последните пет дни, показва справка на регионалната здравна инспекция. По думите на инспекторите обаче това е само малка част от инфектираните, тъй като за по-леките случаи личните лекари не изпращат биологичен материал от пациентите за микробиологични изследвания. Подобна е картината и в Бургас. Там регионалната здравна инспекция е регистрирала 27 случая с остри стомашни проблеми за по-малко от седмица. Софийската регионална здравна инспекция пък е засякла 65 чревни инфекции, от които 51 са ентероколит, 4 ротавирусен ентерит, 4 салмонелози, 5 кампилобактериоза, един е случаят на йерсиниоза. Близо половината от заболелите са хора, върнали се наскоро от морето.
При стомашно-чревни неразположения трябва да се внимава за обезводняване, да се приема повече вода и течности, посъветва общопрактикуващият лекар д-р Атанас Пелтеков.
Оказва се, че наред със стомашно-чревните инфекции по морето там кърлежи масово хапят по плажовете. Близо 50 са ухапаните и потърсили лекарска помощ. Членестоногите попадат там от кучетата, чайките и гларусите, крият се в пясъка и инфектират отпускарите с тежки зарази, алармираха лекари. Популацията им е завишена, тъй като естествените плажове рядко се дезинфекцират срещу членестоноги, предупредиха медиците.
Шест са случаите на лаймска болест в София сред столичани, които са се върнали наскоро от море. Те са причинени след ухапване от кърлежи.
Кърлежът да се извади незабавно, като се внимава да не остане част от него в тялото, посъветва д-р Атанас Пелтеков. Той препоръча на хората, които се съмняват, че могат да свършат това сами, да потърсят незабавно лекарска помощ.
Три нови случая на пациенти със сифилис, един с гонорея и девет с хламидийни инфекции са регистрирани през месец юни във Варна, показват данните на РЗИ, цитирани в доклад на Националния център по обществено здраве и анализи. За щастие няма нито един случаи на СПИН/ХИВ на фона на всичките 10 за страната. За сравнение през май във Варна са регистрирани единствено няколко души с хламидийни инфекции. Практиката на здравната инспекция в морската столица сочи, че обикновено по-висок ръст на заболелите от сифилис се регистрира след летните месеци. Жертви стават както по-млади хора, така и мъже и жени между 40 и 50 години.
Цацаров: "ЦУМ гейт" бе сценарий на хора с интереси в енергетиката. Срещата в ЦУМ, на която са присъствали бизнесмените Сашо Дончев и Георги Гергов, както и главният прокурор Сотир Цацаров не представлява нарушение на Етичния кодекс на магистратите, нито на закона за съдебната власт. Това е заключението на Инспекторатът към висшия съдебен съвет, който извърши проверка по казуса, след като газовият барон Сашо Дончев раздуха срещата в медиите в опит да се изкара жертва на прокуророски натиск. В действителност се оказа обаче, че самият той се е опитал да въздейства на Цацаров по т.нар „газови дела", по които работи държавното обвинение, но е получил категоричен отказ от обвинител "№1.
"Станалото с т. нар. „ЦУМ гейт" бе един огромен сценарий на много хора, за които действията на прокуратурата в момента са неудобни, включително и в сферата на енергетиката. Част от тях са близки до БСП, част от тях нямат никакво отношение към нея, но имат крупни икономически интереси в областта на доставката на енергия - нe електрическа и не водна", коментира самият Цацаров в кулоарите на НС, след като по-рано днес стана ясно, че Инспекторатът на ВСС не е открил нищо нередно и смущаващо в срещата между него, бизнесмена Сашо Дончев и Георги Гергов в кабинета на последния в ЦУМ.
Според обвинител номер 1 не „ЦУМ гейт" е била реалната причина за изгонването на Георги Гергов от ръководството на червената партия. "Защо мислите, че ме интересува позицията на Корнелия Нинова по този въпрос", отговори риторично Цацаров на въпрос за коментара на соцлидера, че не смята да дава заден по отношение на Гергов след заключението на Инспектората на ВСС. По думите му все пак Нинова била достатъчно умна, за да не бъде изпълнител на въпросния сценарий.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.875920 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |