Банките замразиха лихвите по кредитите. Банките замразиха лихвите по кредитите. През юни те останаха на нивото от предния месец - май. Това показва проучване на анализаторите от "Моите пари". Само две банки са подобрили условията при отпускане на заеми, но това не се е отразило върху средната им цена.
През юни най-добрите оферти за жилищни кредити са с годишен процент на разходите (ГПР) от 4.98% (това включва лихвения процент заедно с таксите и комисионите по обслужването на кредита) - на практика без промяна в сравнение с май. При ипотеките в евро също няма промяна, като средната лихва е 5.27%. Не се е променила и цената на потребителските кредити - за заемите с поръчител ГПР остава 11.97%, а без поръчител - 12.47%.
В момента лихвите по кредитите у нас са на най-ниските си исторически нива. От няколко месеца обаче понижението им вече не е така изявено, показва и статистиката на БНБ. Финансисти вече прогнозираха, че поевтиняването на заемите ще спре до края на годината, а през 2018 г. лихвите ще тръгнат нагоре, повлияни от международните пазари и от политиката на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка. От Асоциацията на банките в България дори предупредиха хората да бъдат предпазливи при теглене на заеми, да предвидят резерви, защото при корекция на лихвите може да останат на ръба на финансовите си възможности.
През юни спря пълзенето надолу и на лихвите по депозитите и те също се задържаха на нивата от предния месец. Средната ефективна годишна лихва по 3-месечните депозити остава 0.07%, сочи проучването на "Моите пари". Някои банки дори са лансирали нови оферти за по-висока доходност, ако депозантите ползват определени допълнителни услуги. Все пак пет финансови институции са понижили през юни доходността по някои от срочните си депозити.
В същото време БНБ предупреди, че ликвидността в банковата система се запазва висока, поради което не е изключено някои банки да потърсят по-доходоносни и по-рискови алтернативи да инвестират свободните си ресурси. В доклада си за банките за първото тримесечие на т.г. БНБ препоръчва те да са по-консервативни при отпускането на заеми и да продължат с усилията си в управлението на необслужваните кредити.
В края на март депозитите в търговските банки достигат 78.9 млрд. лв., като нарастването за първите три месеца на годината е с 276 млн. лв. Брутният кредитен портфейл обаче е нараснал по-бързо през първото тримесечие - с 291 млн. лв. Делът на брутните необслужвани кредити през март е 12.6% при 14.4% преди година.
Агенцията за храните се похвали с ялова акция "Зехтин". Българската агенция за безопасност на храните се похвали вчера, че е провела мащабна акция за проверка на зехтина, продаван у нас. Направени са 1140 проверки на маслинови масла в цялата страна, обявиха гордо от БАБХ.
Бройката наистина впечатлява, но се оказва, че инспекторите на БАБХ основно са чели етикетите по бутилките, а са изпратили едва 20 проби за лабораторен анализ на съдържанието. Фокусът на инспекцията е странен, като се има предвид, че зехтинът е една от най-фалшифицираните храни по цял свят и че под уж изрядни и пълни етикети за "екстра върджин" нерядко опаковките съдържат соеви, рапични и други по-евтини мазнини, оцветители и т.н. Очевидно е обаче, че от акцията на БАБХ няма да разберем има ли ментета на нашия пазар и какво съдържат те.
Според вчерашната информация на контролния орган 10 000 литра маслиново олио от проверените са били забранени за продажба, защото не съответствали на стандартите за търговия - т.е. заради непълна информация на опаковките, и са били издадени 183 предписания за спиране от продажба по същата причина. "Обозначенията на опаковките са само за търговската марка, като липсва описание или налична информация и изображения", поясняват от БАБХ, без да съобщават кои са марките зехтин с непълни етикети и в кои градове са продавани.
Преди месеци от Европол обявиха, че огромен процент от "маслиновите" масла всъщност са имитации, като най-фалшифициран е най-скъпият и качествен зехтин "екстра върджин". През 2016 г. Гърция обяви, че е разкрила мрежа за разпространение на фалшиви зехтини - изкуствено оцветени масла с неясен произход. А Италия разби престъпна група, свързана с мафията, която е изнасяла псевдозехтин.
ADM ще инвестира в двойно по-голямо производство на "Амилум". Повече от два пъти ще увеличи капацитета си производителят на продукти от царевица "Амилум България". За плановете си да разшири бизнеса в Разград и турския си завод крайният собственик на компанията - американската Archer Daniels Midland (ADM), съобщи в края на миналата година, но подробности не бяха обявени. От подаденото инвестиционно предложение на "Амилум" обаче става ясно, че предприятието в Разград подготвя допълнителни линии, които ще му позволят да повиши преработката от 1300 на 3000 тона царевица на ден. Предвижда се и изграждане на инсталация за производство на етилов алкохол. От компанията не коментираха проекта, но според източник на "Капитал" инвестицията ще е от порядъка на 100 млн. евро. Очакванията на ADM са разширенията да приключат до средата на 2018 г.
Разградският завод е най-големият единичен потребител на царевица в страната. Дружеството беше приватизирано още през 1993 г. от белгийска компания. И макар собствениците да се сменят, посоката на развитие е все нагоре.
Ръст на търсенето
През ноември миналата година ADM обяви намеренията си значително да разшири капацитета за производство на подсладители и нишесте на предприятията си в България и Турция. Американската компания стана едноличен собственик на двете дружества, след като година по-рано придоби 50-процентните дялове на Tate&Lyle в регистрираното в Холандия Eaststarch, което пряко притежава двата завода.
Причината за решението на ADM е очакваното нарастване на търсенето в региона, след като квотите за производство на захар в ЕС изтекат, както и увеличаващото се търсене за продуктите на компанията в Турция и Близкия изток от хранителната индустрия и производители на хартия. Освен удвояване на капацитета инвестициите се очаква да доведат и до подобряване на ефективността.
Инвестиционното предложение на "Амилум България", което е подадено за съгласуване с регионалната екоинспекция в края на миналата година, предвижда изграждане на инсталация за производство на етилов алкохол, инсталиране на газови турбини за производство на електричество и пара и увеличаване на производството на основни продукти. Компанията планира да увеличи капацитета си за преработка на царевица от 1300 на 3000 тона на ден, което ще включва и разширяване на капацитета на линиите за производство на продукти. За целта предприятието ще изгради и допълнително помещение от 7400 кв.м. В момента производствените мощности на дружеството са разположени на 125 хил. кв.м и работят на пълен капацитет.
Допълнителна дейност
Приходите от продажби на "Амилум" през 2016 г. са нараснали с близо 73%, като са надминали половин милиард лева, показва отчетът на компанията (виж таблицата). При достигнат максимален капацитет на производство скокът всъщност е резултат от поетата дистрибуция на стоки на други компании. Става дума за продуктите на словашката фабрика на бившия съсобственик Tate&Lyle и на унгарската Hungrana, в която ADM има дял.
Основните пазари на предприятието в Разград, което преработва царевица и произвежда нишесте, глюкоза, фруктоза и други продукти за хранителната и нехранителната индустрия, са България, Турция, Румъния, Сърбия, Словакия и Гърция. Основен клиент са предприятията на Coca-Cola в региона. От доклада на ръководството става ясно, че по-значителни продажби през миналата година е имало и в други страни като Германия и Чехия, което вероятно е свързано с новите договори за дистрибуция. Печалбата на "Амилум" за 2016 г. също се е повишила - с малко над 34%, достигайки 46.8 млн. лв. Към края на годината в завода работят 284 души.
За тази година компанията планира да увеличи продажбите си с 5% чрез разширяване на пазарния дял в региона. По-значителен ръст може да се очаква след 2018 г., когато трябва да приключи инвестиционният проект.
Собственикът
Американската ADM е един от най-големите търговци на зърно в света и водещ доставчик на хранителни съставки с оборот от над 62 млрд. долара за 2016 г. Компанията има 250 завода и 32 хил. работници и служители. Акциите й се търгуват на Нюйоркската фондова борса от 1924 г.
ADM държи 100% от "Амилум" чрез регистрираното в Холандия Eaststarch. До есента на 2015 г. половината от дяловете в Eaststarch бяха собственост на британската Tate&Lyle. В резултат на сделка между двете компании ADM получи пълен контрол над предприятията в България и Турция и 50% от това в Унгария. Tate&Lyle получи 240 млн. евро и пълен контрол над предприятието на Eaststarch в Словакия.
От 2014 г. американският гигант притежава и голям търговец на зърно в България - "АДМ България трейдинг". Три поредни години дружеството е лидер в сектор земеделие по приходи, като миналата година беше вицешампион с оборот от 412 млн. лв. Преди няколко седмици компанията откри първо свое пристанище на Дунав. То е в Силистра и инвестицията е 11 млн. лв.
Ограниченията пред чужденците да купуват земеделска земя в България засега остават. Ограниченията пред граждани, включително и български, които не са живели в последните пет години в страната, да могат да купуват земеделска земя остават в сила. За това се разбраха парламентарните партии - ГЕРБ, БСП, "Обединени патриоти" и "Воля", без ДПС в сряда. Инициативата беше на лидера на социалистите Корнелия Нинова, която ще търси допълнително "институционално обединение" на среща с президента Румен Радев да края на седмицата, като се надява към тази позиция да се присъедини и Министерският съвет.
Опит да се удължи забраната
Преди седмица министерството на земеделието предложи за публично обсъждане промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които предвиждаха тази т.нар. уседналост да отпадне. Причината е, че нарушава Договора за функционирането на Европейския съюз, който дава свобода на гражданите на съюза да се установяват в която и друга държава членка, да създават предприятия, да придвижват капитали.
Заради ограничението в българския закон Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България. Минималната еднократна санкция, която страната ще плати, ако не отстрани нарушението и изгуби последвалата съдебна процедура, е 839 хил. евро. За всеки ден бездействие е възможно да се дължи допълнителна глоба от най-малко 660 евро. Средствата всъщност се вземат от структурните фондове, с които се подпомагат земеделските производители.
Партиите в парламента си определиха двумесечен срок, в който българските евродепутати да потърсят срещи на различни нива в Брюксел, за да намерят механизъм ограниченията да останат под някаква форма. Въпреки че ДПС е против тях, представителите на движението в Европейския парламент също ще се включат в разговорите, каза за "Капитал" председателят на партията Мустафа Карадайъ. "Ние искаме да сме искрени - какво избираме - да сме малко членове на ЕС или не? Да сме малко бременни или не?", каза той.
Чужденците ще ни изкупят земята!
Аргументите на Корнелия Нинова са, че земеделската земя в България е най-евтината в Европейския съюз и би могла да бъде изкупена на безценица със спекулативни цели, "без гаранция, че ще се обработва, нито в чии ръце ще попадне". Тя посочи, че различни форми на ограничения има в Полша, Унгария, Словения, Словакия, а отскоро и Румъния. Социалистите се надяват, тъй като и срещу тези страни са започнали наказателни процедури, евродепутатите им да обединят усилия с нашите.
Те ще защитават позицията, че разпореждането със земята би трябвало да се подчинява не на принципа за свободното движение на капитали, а на регулациите в общата селскостопанска политика. Във вторник Нинова каза, че дори България да изгуби евентуалната съдебна процедура, по-добре да плати, но да запази ограниченията върху купуването на земеделска земя.
Абсолютно същата позиция беше изразена от зам.-председателя на "Атака" Десислав Чуколов няколко часа по-рано пред bTV. През 2014 г. именно националистите на Волен Сидеров прокараха тази рестрикция в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, след като Конституционният съд отмени наложения по-рано отново от тях мораториум върху продажбата на ниви на чужденци. Текстовете обаче много лесно се заобикалят най-вече като се купуват фирми на български граждани, които са пребивавали в страната повече от пет години.
България е най-концентрираната земеделска земя в малко фирми
Макар че в България дебатът около поземленото законодателство се фокусира само около покупката на земеделска земя от чужденци, всъщност на европейско ниво се обсъжда темата с концентрацията на земеделската земя в малко на брой собственици. През април в европейския парламент бе приета с огромно мнозинство резолюция, която призовава ЕК и държавите-членки да се борят с това явление, тъй като е в разрез с устойчивия модел на земеделие, важна характеристика на който са семейните стопанства, а освен това се затруднява достъпът на малки и средни производители до основен актив за производство, какъвто е земята. Според доклада, на базата на който стъпва резолюцията на Eвропейския парламент, концентрацията на земи е по-голяма в държавите от Централна и Източна Европа, а България държи лидерството. Данните показват, че в страната по-малко от 5500 компании (или 1.5% от всички) управляват над 36. 8 млн. дка земи, което е 82.4% от всички, което е най-високото ниво на съсредоточаване на парцелите в малко на брой собственици и ползватели.
Разширяват магистралата. Магистрала "Тракия" да бъде разширена от София до Пловдив с по едно платно в двете посоки. Такъв вариант вече се разглежда заради големия трафик, съобщи регионалният министър Николай Нанков в парламентарната комисия по транспорта.
Според него основание за това дават данните от трафик камерите. В пиковите летни дни на 2015 и 2016 г. преминалите през участъка автомобили са между 32-33 хиляди за денонощие, а над 37 000 са отчетени през най-натоварения ден - 31 август миналата година. Вече са започнали проучвания, тъй като след четири години ситуацията ще бъде много тежка, обясни Нанков.
Министърът беше изслушан във връзка с въвеждането на ТОЛ система за републиканските пътища. Той обяви, че предвижда да завежда контраиск за пропуснати ползи срещу подателите на жалби, които бавят процедурите за новата система.
Искаме директна тръба от "Турски поток". България е завидно стабилна на фона на целите Балкани. Това каза премиерът Бойко Борисов пред българските посланици в чужбина. Той участва в традиционната годишна среща на дипломатите ни зад граница, която се проведе в Централния военен клуб в София. Тя се състоя по повод Деня на дипломата.
Борисов отправи посланията си за българската външна политика и заяви, че няма забележки към работата на дипломатите.
България прави газов хъб, защото имаме най-добрата газопреносна система - 80% от всички компресори на Балканите, посочи Бойко Борисов. Според него всички компресори са американски и са най-добрите. По думите на премиера "утре може да стане така, че дори за Украйна да изнасяме газ". "Това е пазарът. Това ще намали цената, това ще даде конкурентност на доставчиците и ще имаме успех", коментира премиерът. Той съобщи , че чака писмо от Европейската комисия, в което да се разреши отсечка от проекта за газопровод "Турски поток" да идва директно към България, за да не бъдем зависими от Турция. "Казах им, че аз ще си подпиша в лицето на Министерството на енергетиката пътната карта за 15,7 милиарда куб. м газ да влизат по "Турски поток" в България. Сега чакам писмо от Европейската комисия дали ще ми разрешат да започнем преговори и за директна тръба към България, защото докато течаха тези процеси, всъщност целият регион стана зависим от Турция. Сега при тези отношения между Европейския съюз и Турция можем да си задаваме много риторични въпроси, кое е по-добре и кое е по-зле", каза премиерът.
Европейският газов хъб "Балкан" изпълнява абсолютно всички изисквания на европейското законодателство. Ние бяхме най-лоялният член на ЕС, дори на моменти до глупост в лоялността си", допълни Борисов. По думите му България е била абсолютно принципна, спазвайки санкциите и решенията на Брюксел и на европейското си семейство, а и като един от главните поддръжници на общия енергиен пакет.
"Какво стана тогава - натовска Турция, натовска Гърция, натовска Италия, без да се съобразяват изобщо с никакви други норми, подписаха "Турски поток" и "Посейдон", допълни министър-председателят.
Според него добрата дипломация е основана на добросъседство и разширяване на инфраструктурата. "Там, където има газопровод, войни няма", каза Борисов. "Ако е важна газопреносната мрежа на България, няма да бомбардират. Друг е въпросът с девет самолета ще спрем ли руската авиация или турската, но и това е друга тема. Ние дори военната стратегия трябва в съвременните условия да преосмислим", допълни Борисов.
"Нашите предложения са в абсолютен унисон и с това, което Брюксел желае, това, което е добре за Западните Балкани и разбира се, в интерес на България", посочи Борисов. Той подчерта, че Берлинският процес засяга оста север-юг и шестте държави в Западните Балкани. Според него всяка страна от Балканите трябва да има излаз към другите, а не да е капсулирана. Премиерът Борисов посочи, че е щастлив за транспортния коридор номер 8. "Още веднага бяха дадени авансите и за връзката София - Белград, имаме София-Солун, имаме София-Истанбул, имаме София-Бургас", каза той. И посочи, че България е важен участник в Дунавската и Черноморската стратегия. Премиерът съобщи, че в началото на септември във Варна ще има смесено заседание между правителствата на България и Румъния. Става една много добра програма за свързаност на целите Балкани, отбеляза премиерът.
Крадци лапат по 50 бона на ден от туристи. Крадци от Южното Черноморие забогатяват с по 50 хил. лева на ден от кражби от туристи. Това показва статистиката на МВР, предоставена на „Монитор". В баровските курорти Несебър и Слънчев бряг са най-големите удари. Там само при две кражби от последните дни апашите са се сдобили с 650 лева, 900 евро, три скъпи мобилни телефона и златни накити.
Малко по-рано пък имало удар на 4500 евро от хотелска стая.
„Кражбите по хотелите и затворените комплекси по Черноморието са се увеличили драстично. Крадци от цялата страна атакуват сградите в курортите по морето, като най-голям е бумът в Слънчев бряг. Само за месец на територията на комплекса са обрани няколко апартамента в затворени комплекси, в които няма охрана", обясниха от МВР.
Консулството ни в Солун попълва молби на пострадалите при потопа на Халкидики. Консулството ни в Солун обяви готовност да помага и попълване на документи за огледи на пострадали автомобили и имущество пострадали от циклона „Медуза", който нанесе множество материални щети на гръцкия полуостров Халкидики. Оттам заявяват, че българските граждани с пострадали автомобили могат да подадат молба за издаване на уверение относно настъпили щети в резултат на природното бедствие в Противопожарната служба в град Полигирос. Необходимо е да бъдат предоставени данните на заявителя и на автомобила. В молбата българските граждани могат да посочат как желаят да получат уверението - лично, по имейл или по факс.
Същата процедура е валидна и за щети върху жилище, документи, лични вещи.
Молбата за предоставяне на уверение може да бъде подадена на място на адрес - ул. Политехнио, № 3, п.к. 63100 , Полигирос, по факс - 0030 23710 22 798 и 0030 23710 21 981, или по електронен път на адрес pypoligirou@gmail.com.
Необходимите формуляри за попълване на молба на английски и гръцки език можете да намерите като прикачени файлове на адрес http://www.mfa.bg/bg/events/6/1/5784/index.html .
Контакти за връзка с Противопожарната служба в Полигирос:
Адрес: ул. Политехнио, № 3, п.к. 63100 , Полигирос
Тел: 0030 - 23710 22 644
Факс: 0030 23710 22 798, 0030 23710 21 981
email : pypoligirou@gmail.com
Генералното консулство на България в Солун е в постоянен контакт с местните власти и има готовност да окаже съдействие на нуждаещите се за попълване и изпращане на молбите към Противопожарната служба в Полигирос. При необходимост от допълнителна информация българските граждани могат да се обърнат към Генералното консулство в Солун на следните телефони:
0030 2310 829 210
0030 2310 869 510
0030 2310 869 520
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |