Южноафрикански инвеститор купува The Mall за 156 млн. евро. Пореден южноафрикански инвеститор - Hyprop Investments Limtied, навлиза на пазара на търговски площи в България. Чрез британското си дружество Hystead Limited, в което миноритарен партньор й е PDI Investment Holdings Limited, компанията ще купи втория по големина мол в София - The Mall на бул. "Цариградско шосе". Това ще стане чрез сделка за акциите на сегашния собственик - "АП ритейл I", а договорената цена само за търговския център е 156 млн. евро. Очаква се купувачът да плати и около 20 млн. евро за бившия хипермаркет Carrefour, който е отделна част от комплекса и който в момента е собственост на Уникредит Булбанк. Така общата цена ще бъде близка до тази, която беше договорена с друг южноафрикански купувач - NEPI, но сделката с него се провали.
С покупката на The Mall се затвърждава тенденцията за навлизане на инвеститори от ЮАР в Източна Европа, включително в България. Причината за интереса им е ниската инфлация тук за разлика от родината им, както и добрата доходност на имотите.
Първа сделка в ЕС
Сделката, която подлежи на одобрение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), ще бъде сключена с Balkan Retail NV - дъщерно дружество на регистрираното в Обединеното кралство Hystead, съобщиха от компанията. Мажоритарен собственик на самата Hystead с 60% от дяловете е южноафриканската Hyprop, а 40% държи регистрираната в Мавриций PDI. Предвижда се Balkan Retail да закупи акциите на българското дружество "АП ритейл I", което притежава търговския център, за 156 млн. евро. Според данните в Търговския регистър едноличен собственик на "АП ритейл I" е кипърската Fortone Holdings Limited, но реално зад дружеството стои гръцката Assos Capital с 85% от капитала. Останалите 15% си поделят Deutsche Bank и Goldman Sachs.
Покупката на търговския център в София се вписва в стратегията на Hyprop за засилване на присъствието в Югоизточна Европа. Тя ще бъде и първата й такава сделка в страна - членка на Европейския съюз. Чрез Hystead в момента компанията притежава още три мола в региона - Delta City Podgorica в Черна гора, Delta City Belgrade в Сърбия и Skopje City Mall в Македония. "Придобиването на The Mall е продължение на усилията ни да притежаваме висококачествено портфолио от търговски центрове в Югоизточна Европа", казва изпълнителният директор на Hyprop Питър Принслоу. Според компанията първоначалната доходност на мола е приемлива и пазарно ориентирана за обект с това качество и разположение. The Mall разполага с приблизително 52 хил. кв.м площ и близо 200 наематели, като в момента са отдадени 99.7% от площите. Сделката включва и запазване на екипа от 23-ма души, които отговарят за управлението на мола.
Планове за разширяване
Договорът за търговския център обаче е само първата част от намеренията на южноафриканския купувач. Компанията планира да придобие и бившия хипермаркет Carrefour, който е отделна част от комплекса. През миналата година Уникредит Булбанк стана собственик на обекта заради необслужван дълг на собственика "КМБ България" (вече в несъстоятелност). В съобщението на Hystead се посочва, че "АП ритейл I" наскоро е подписал споразумение за ексклузивно право да закупи площта на хипермаркета. "В момента, в който покупката бъде завършена, The Mall ще получи възможност да извърши основна реконструкция на зоната, като добави приблизително нови 14 хил. кв.м отдаваема площ, увеличавайки я до 66 хил. кв.м", казват от компанията.
Бъдещият собственик планира да реновира етажа на Carrefour, като включи 30 нови магазина и супермаркет на площ до 4 хил. кв.м. От там добавят, че преговори с потенциални наематели вече са провеждани и са в напреднал етап, като интересът на търговците надвишава наличната отдаваема площ.
Сделката с Уникредит Булбанк ще бъде отделна от тази за търговския център. Според източник на "Капитал" вече има договорка с банката, като цената се очаква да бъде около 20 млн. евро. Така за целия имот купувачът ще плати малко под 180 млн. евро.
Инвеститорска вълна
Подобна сума беше договорена и с предишния кандидат за The Mall - южноафриканския фонд New Europe Property Investment (NEPI), в края на миналата година. По информация на "Капитал" фондът е бил готов да плати 160 млн. евро за търговския център плюс 20 млн. евро за хипермаркета. Сделката дори мина през одобрение от КЗК, но впоследствие преговорите забуксуваха. Така вместо мола на "Цариградско шосе" NEPI реши да купи "Сердика център", за което плати 207 млн. евро.
Hyprop на практика е четвъртият южноафрикански инвеститор на имотния пазар в България за последните няколко месеца. Освен NEPI в началото на април MAS Real Estate обяви, че купува моловете "Галерия Бургас" и "Галерия Стара Загора" в пакетна сделка за 62 млн. евро. Пред финализиране е и продажбата на Mall of Sofia, който става собственост на Acsion срещу 104 млн. евро. По информация на "Капитал" имотна сделка предстои и с пети фонд от ЮАР.
"Нова броудкастинг груп" с двуцифрен ръст на приходите и печалбата. "Нова броудкастинг груп" отбелязват двуцифрен ръст в приходите и увеличение на печалбата, става ясно от официалния отчет за второто тримесечие на 2017 г. на собственика на българската група - шведската компания Modern Times Group (MTG). В него е отбелязано също, че делът на аудиторията в България намалява на годишна база, но пазарът на телевизионна реклама се очаква да остане стабилен.
MTG не предоставя разбивка по страните, в които оперира, с точните приходи и печалба, а ги обобщава като региони. "Нова броудкастинг груп" е предстaвена в групата на международния развлекателен бизнес на MTG, в който влиза също френският канал Trace. Конкретни данни за представянето й обаче няма.
Силно представяне на скандинавския бизнес
Компанията майка MTG продължава да отбелязва ръст в приходите и печалбата както за периода април - юни, така и за първото полугодие на 2017 г., показват данните от отчета. Общите приходи на шведската група за първите шест месеца от годината се равняват на 7.95 млрд. шведски крони, или около 831 млн. евро, което представлява увеличение от близо 13% в сравнение със същия период през 2016 г. В отчета се посочва, че ръстът се дължи основно на доброто представяне на скандинавския бизнес на групата, където в допълнение се отчита увеличение на цените за реклама и на цените за абонамент.
Печалбата преди плащане на лихви и данъци на MTG за второто тримесечие на 2017 г. е в размер на 391 млн. крони, докато година по-рано е била 360 млн. крони. Печалбата за първото полугодие на шведската група се равнява на 359 млн. крони, което представлява малко над 1% увеличение в сравнение със същия период 2016 г.
Президентът и главен изпълнителен директор на MTG Йорген Линдеман обяснява, че поредният ръст в приходите и по-високата печалба са доказателство за добрата стратегическа трансформация на бизнеса. "Нашите продукти са по-добре позиционирани от всякога, възползвайки се от промените в потребителското поведение", допълва той.
Поредица от продажби
Годината се очертава динамична за шведската компания след редицата промени и преструктурирания, които настъпиха. В началото на 2017 г. MTG продаде дела си в размер на 50% от чешката медийна група FTV Prima Holding, оценена на 237.4 млн. евро. По-късно договори продажбата на бизнеса си в Прибалтика. Сделката е в размер на 115 млн. евро (1.094 млрд. шведски крони), срещу която купувачът Providence Equity Partners придобива телевизионни канали (безплатни и платени), дигитални медии и радио. Именно това са страните, които влизаха в един регион заедно с България при представянето на бизнеса на MTG.
Сега данните за "Нова броудкастинг груп" са представени в групата на международния развлекателен бизнес на MTG, където общите приходите за полугодието на 2017 г. нарастват със 7.5% на годишна база, достигайки до 571 млн. крони. Печалбата за първите шест месеца на годината пък бележи лек спад от 2.7%, равнявайки се на 71 млн. крони за 2017 г.
Целта на шведската компания е чрез преструктурирането да започне да излиза от пазара на традиционна телевизия и да се позиционира като дигитална видеоплатформа, освобождавайки се от бизнесите с цел да набави свеж ресурс за новите си планове. Именно заради това през април шведското издание "Дагенс унустри" публикува информация, че MTG ще продаде българския си бизнес, оценявайки сделката на около 1 млрд. крони, или близо 100 млн. евро. Към момента обаче все още няма развитие.
В портфолиото на "Нова броудкастинг груп" влизат телевизионните канали от групата на "Нова" и "Диема", както и дигиталната компания "Нетинфо". Комуникационните канали се допълват от радиото NOVA NEWS, както и издателската медийна група AtticaEVA. "Лента" пък е кино дистрибуторската компания, с която "Нова Броудкастинг Груп" навлезе на пазара на киноразпространение в България.
Всеки ден по един оправдан осъжда прокуратурата за обезщетение. Всеки работен ден поне един обвиняем, а после оправдан, осъжда прокуратурата за обезщетение по Закона за отговорността на държавата за вреди (ЗОДОВ). Това показват данните от последния годишен доклад на държавното обвинение. Само за месец приключиха две дела с присъдени рекордни обезщетения - на съдията Петър Сантиров, съден и оправдан за корупция, прокуратурата трябва да плати 300 хил. лв. Проваленото дело срещу инспекторката от НАП във Варна Мариана Димитрова ще струва на данъкоплатците 100 хил. лв. Решенията са на Софийския градски съд и на Окръжния съд във Варна.
284 души са осъдили прокуратурата по ЗОДОВ през м.г., сочат данните на обвинението. В почти всеки от тези случаи - 97.2%, прокуратурата е отговорна заради незаконно обвинение. Присъдените обезщетения са за малко над 2.47 млн. лв. За 2015-а сумата е 2 495 245 лв., а за 2014 г. - 3 651 867. От доклада на прокуратурата не става ясно какви лихви се плащат за забавените обезщетения, макар че лихвите са голямо перо при плащанията по такива дела.
Бившият шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев, който беше подсъдим по три дела, в момента води три граждански процеса срещу прокуратурата, показа проверка на "Сега" в електронното деловодство на градския съд. По тях засега са му присъдени общо 50 хил. лв. обезщетение. Друга съдебна сага, по която сметката ще платят данъкоплатците, е тази за "Софийски имоти". След като беше окончателно признат за невинен, бившият шеф на дружеството Тошко Добрев е завел дело по закона за отговорността на държавата, показва справка в електронното деловодство на Софийския градски съд. Не става ясно каква е цената на иска му.
ЗОДОВ казва, че държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление, осъждане, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.
Когато определят размера на обезщетението, съдиите трябва да вземат предвид тежестта на повдигнатите обвинения, колко време е продължило наказателното преследване, дали човекът е бил в ареста и за колко време, как се е отразил процесът върху физическото и психическото му здраве и върху взаимоотношенията му с близките му. Зависи и дали делото е било с обществен отзвук.
От прокуратурата виждат няколко проблема със ЗОДОВ. Първият е, че Върховният касационен съд почти не допуска тези казуси за разглеждане като трета инстанция.
"Публичното разпространяване на информация за водените наказателни производства винаги създава предпоставки за присъждане на обезщетения в по-големи размери", пише в доклада и се призовава да се спазва презумпцията за невинност.
БСК опроверга фалшиви новини за "най-ниските заплати". "Твърдения, че "в Румъния и Сърбия средната заплата е с около една трета по-висока от тази у нас, а Македония е с 16% напред", имат качеството на фалшиви новини, а истината е съвсем друга. Това обяви Българската стопанска камара. За да покаже действителната картина, БСК е събрала и сравнява данни за заплащането на труда, производителността и заетостта в четирите балкански държави. Сравнението и коментарът са публикувани на сайта на камарата в рубриката "Стига вече", която е създадена, за да оборва с обективни факти неверните твърдения на политици, синдикати и псевдоексперти.
Според статистическите данни през април-май 2017 г. брутната работна заплата в Македония и Сърбия наистина е по-висока от тази в България, но не с една трета, а символично, с незначителните 2%. За разлика от брутната заплата нетната (след плащане на данъци и осигуровки) у нас е по-висока, и то чувствително - с около 11% спрямо Македония и с 6% спрямо Сърбия. При това "високите" средни заплати в двете славянски съседки вървят в комплект с по-ниска заетост - там безработицата е доста по-висока от българската, подчертават от БСК.
Вярно е, че нашите заплати изостават от румънските - с около 27% и 20% съответно при брутната и при нетното заплащане. Но това си има своето логично обяснение: през 2016 г. Румъния е достигнала равнище на производителност на човек по паритет на покупателната способност (ППС) от 62.6% от средното за ЕС. Резултатът на България е едва 45.1 на сто. Точно заради тази разлика - над 38.8% по-висока производителност на труда, средният румънски работник или служител получава с около 20% по-високо заплащане от българина.
Преди 2007 г. България бе преди Румъния, а сега местата са разменени, защото румънските ни съседи правят реформи и икономиката им се развива по-добре. По данни на Световната банка и на МВФ брутният вътрешен продукт на калпак (като се отчита покупателната способност) надхвърля 22% от достигнатото в България. Румъния предприе радикална реформа на своето трудово законодателство.
Още факти
Твърденията, че у нас делът на разходите за труд е много нисък - 20% в добавената стойност, също не отговарят на действителността. По предварителни данни на НСИ през 2016 г. делът на компенсацията на наетите лица в брутната добавена стойност е достигнал 48% - а през 2010 г. е бил под 42 на сто. Сегашното съотношение в България е сравнимо със средното за ЕС, което е 53 на сто. Оказва се, че тежестта на разходите за труд у нас е по-голяма, отколкото е в Словакия (43.4%), Полша (41.9%) и Чехия (45.3%).
Рекет от Киев за 3 млн. долара. Украйна води целенасочена политика за изваждане на българските фериботни кораби "Героите на Одеса" и "Героите на Севастопол" от пазара в Черно море. С последната си атака Киев изкуствено прекатегоризира двата кораба така, че да настоява за плащане със задна дата на 3 млн. долара допълнителни такси от параходство БМФ. Нещо, с което Украйна потъпква ангажиментите си по Споразумението за асоцииране към ЕС.
Украйна води дългогодишна систематична икономическа война срещу българските фериботни кораби "Героите на Одеса" и "Героите на Севастопол". Тя е насочена към пълното им изваждане от транспортния пазар в Черно море. Сигналът за последната битка от тази дълга война е подаден на 19 юни. Тогава в транспортното министерство в София пристига писмо от генералното ни консулство в Одеса. То уведомява за поредния проблем, създаден от украинските власти, този път - с таксуването на двата кораба в пристанище Черноморск (бивше Иличовск).
Базирайки се на заключение на Научно-изследователския проектно-конструкторски институт на морския флот на Украйна" (УкрНДИМФ), комисия на Министерството на инфраструктурата в Киев (МИУ) решава, че двата наши фериботни кораба трябва да бъдат пререгистрирани от по-ниската категория "Б" в по-високата "А", в резултат на което да скочат и портовите такси, които плащат. "Аргументът" на украинците е, че двата ферибота не извършват пътнически превози. В резултат на това Василий Зубков от фирмата "Пласке", агентираща двата наши кораба в Черноморск, обяснил в писмо до консулството ни в Одеса, че ако България не представи необходимите доказателства, Украйна официално ще изиска от оператора на корабите - Параходство "Български морски флот" (БМФ), 3 млн. долара за покриване на разликата между пристанищните такси за двете категории кораби, и то от 2015 г. досега!
Според Зубков атаката е подготвена чрез редица публикации във вестник "Моряк на Украйна" срещу двата наши кораба, които дават "повод" на МИУ да се самосезира.
Ако България не предостави доказателства, че двата фериботни кораба са категория "Б", то "вероятността от прекратяване на фериботните транспортни връзки между България и Украйна е почти 100%", коментира Зубков.
Важно е да се знае, че двата наши фериботни кораба работят на основата на две международни спогодби. Първата, сключена между България и Украйна, е за обслужване на линията Варна - Иличовск (Черноморск). Втората е тристранната спогодба между България, Украйна и Грузия от 1999 г. за обслужване на линията Варна - Поти/Батуми - Черноморск - Варна. По същите работят и двата ферибота на "Укрфери" - "Героите на Шипка" и "Героите на "Плевен".
Всъщност ако Украйна е истинска правова държава, достоен кандидат за член на ЕС, то никакви доказателства не биха били необходими, тъй като всички те се съдържат в самото украинско законодателство, но явно в Киев няма кой да ги чете! Така например от чл. 22 на Закона за морските пристанища на Украйна, както и от Заповедта на МИУ "За пристанищните такси" от 27 май 2013 г. става абсолютно ясно, че към категория "Б", освен пътнически кораби спадат и "...фериботи, които влизат за извършване на товаро-пътнически операции", т.е. такива, каквито правят двата наши кораба.
Опитите на Украйна да вдигне, и то със задна дата, таксите на нашите фериботи, противоречат на нееднократните декларации на Министерството на инфраструктурата на Украйна да опрости и намали държавната тарифна политика - както за да отговори на условията на ЕС, така и с цел повишаване на конкурентоспособността по т. нар. "нов път на коприната". Действията на Украйна са в пълно противоречие с ангажиментите, които тя пое с подписването на Споразумението за асоцииране към ЕС. В чл. 135 на Подраздел 7 "Транспортни услуги" на документа е записано, че Украйна се задължава да либерализира международния си морски транспорт както между своите пристанища и тези на държавите от ЕС, така и с трети страни, каквато е Грузия по тристранната спогодба.
Тези откровено антибългарски действия стават на фона на винаги добронамереното отношение на София спрямо Киев. Достатъчно е дори само да се припомни, че Украйна дълги години не заплаща членския си внос в Черноморския меморандум за разбирателство по държавния пристанищен контрол. Поради това Русия неведнъж е предлагала да бъдат спрени правата на Украйна по Меморандума, на което България винаги се е противопоставяла с мотива "да бъде даден още един шанс" на Киев. Като "благодарност" за това, Украйна, която винаги разчита на помощта на България не само в Черно море, но и по пътя й към ЕС, забива нож в гърба на българския морски транспорт. Още повече, че "Героите на Одеса" и "Героите на Севастопол" са 100% българска държавна собственост и плават под български флаг!
Проверяват баровците на морето за данък "уикенд". Данъчни проверяват баровците на морето дали си плащат данък "уикенд" за фирмените коли. Тези проверки текат с пълна сила в родните курорти успоредно с контрола на НАП върху търговията, издаването на касови бележки и продажбата на рискови стоки като алкохол и цигари. По време на кампанията на НАП за засилен контрол на морето, която започна от началото на летния туристически сезон, са проверили над 1000 скъпи автомобила, научи "Стандарт". Целта е да се установи дали за служебните коли, които са паркирани край плажа или се карат в 2 ч. през нощта и очевидно се използват за лични нужди се плаща данък "уикенд". След като видят скъп автомобил край морето данъчните проверяват дали е регистриран на фирма или на гражданин. И ако е служебен, изпращат информацията на поделението на Националната агенция за приходи в страната, където е регистрирана фирмата, за да се види дали тя плаща ДДС и 10% корпоративен данък за разходите за поддръжка при личното ползване на автомобила.
Подобна схема на контрол се прилагаше и през зимата в ски курортите в страната. При тези проверки само за около 30% от набелязаните коли се стигаше до стартиране на ревизия на фирмата собственик за да се установи размера на дължимите налози. За 70% от автомобилите фирмите съвестно си плащаха данък "уикенд". Кампанията за плащането на дължимите налози при личното използване на служебните коли стартира през миналата година и вече има видими резултати.
От началото на лятото досега инспектори на НАП са извършили над 2500 проверки в заведения и търговски обекти по Черноморието, при които са констатирани близо 170 нарушения, свързани с неиздаване на касови бележки, разлика между отчетеното на касовия апарат и наличните пари в касата и др. Част от проверките се правят съвместно с МВР. За пръв път през тази година неиздаването на касови бележки се санкционира освен с глоба, и със запечатване на обекта, като до момента мярката е приложена спрямо 1200 търговци. Засилените проверки ще продължат до края на летния туристическия сезон.
Огън погълна 11 000 дка от горите у нас. Пожари изпепелиха 11375 дка гори у нас от началото на годината. Това показват данни, предоставени на „Монитор" от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
От информацията става ясно още, че за първите шест месеца на годината стихиите в горите са 225, като се отбелязва увеличение от близо 60 на сто спрямо същия период на миналата година. За периода от януари до юли на 2016 г. в горите са горели 142 пожара. Засегнатите площи през тази година от пожари пък са с един път и половина повече спрямо година по-рано, като тогава унищожените гори са били 4290 дка.
Според данните на агенцията причината за нарастването на пожарите през пролетта тази година се дължи в най-голяма степен на необичайно високите температури в комбинация с липса на валежи в края на март и първата половина на април. Основна причина за възникващите пожари в горите е човешка небрежност, посочват още от ИАГ. Данните показват, че това е причината за близо 79 на сто или 177 броя от стихиите от началото на годината.
Софиянци отказват хилядарка за работа на 30 км от дома. Софиянци отказват оферти за работа срещу 1000 лв. на месец, понеже им се налага да пътуват по 25 - 30 км от дома си до офиса.
„Има доста фирми около столицата, които трудно намират служители, въпреки че предлагат възнаграждения между 700 лв. и 1000 лв.", обясни експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева. Фирмите дори предлагали ваучери за храна и гориво, в случай, че служителите решат да използват личните си автомобили. Така с допълнителните придобивки възнагражденията нараствали с още 100 лв.
Софиянци обаче често отказвали подобни оферти с аргумента, че трябва да пътуват по 30 - 40 минути в едната посока, докато стигнат до работното си място, или общо около един час от деня. „Повечето от тях броят пътуването до офиса като част от работното време, което е причина да се окажат от офертата", твърди още Николчева. Според нея софиянци отказват подобни предложения за работа, защото в столицата имат повече възможности за труд. Затова фирмите около София търсели служители в райони с по-висока безработица като Самоков и Ихтиман.
Според изчисления на синдикатите около 500 000 българи пътуват всеки ден средно по 40 км, за да стигнат до работното си място. Това означава, че всеки пети българин е трудов мигрант в рамките на страната. Най-много мобилни работници има в Стара Загора, Варна, Пловдив, Бургас и Ловеч. Препитание в друг град или село търсят предимно мъже между 30 години и 55 години. В последните години обаче броят на дамите, които търсят препитание в друго населено място, се увеличава. Две трети от пътуващите служители са със средно образование и богат трудов опит. Всеки пети мобилен работник пък е висшист, като повечето от тази категория са жени. Вътрешните мигранти се трудят предимно в сферата на преработващата промишленост, производството, търговията, строителството и транспорта.
Данни на Агенция по заетостта пък показват, че през първите 6 месеца на годината без работа са останали 5526 такива служители. За да се стимулира наемането на работници от други градове от есента държавата ще дава по 200 лв. на всеки безработен, който намери препитание на разстояние до 50 км от дома си. Тези пари могат да се използват за наем, сметки за ток и вода и такса за детска градина.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |