АЕЦ "Козлодуй" продаде ток за 100 млн. лв. бързо, на тъмно и неизгодно. Най-големият електропроизводител в страната - АЕЦ "Козлодуй", сключи гигантска сделка за ток, но при съмнителни условия. Само за час продаде през енергийната борса енергия за близо 100 млн. лв. И тъй като масово търговците не са били известени и не са имали внесени гаранции, шепа неизвестни просветени са успели да купят количества на много изгодни цени: под 70 лв. за мегаватчас, което според търговци е с близо 5 лв. под пазарната.
Проблемът е, че държавната централа е избрала точно борсовата платформа, на която за разлика от другите налични не е необходимо предварително да се изпраща информация за сделката. Атомната централа потвърди пред "Капитал", че тя е предложила общо 11 пакета: шест за доставка за цялата 2018 г. за 110 мегавата и пет за 70 мегавата за първото полугодие на 2018 г.
Няма информация кои са компаниите, които са успели да си купят от тока на АЕЦ, а според търговци, с които "Капитал" разговаря, засега никой от техните колеги не се е признал, че е успял да сключи изгодната сделка. Спечелилите е трябвало да са били предварително подготвени с гаранции от 2 и 3% от стойността на покупката, т.е. да блокират 2 млн. лв. за пазар, който досега не е ползван. Това повдига съмнения, че продажбата може да е била за предизвестен фаворит.
До дни енергийният регулатор ще започне проверка по случая. От ДКЕВР уточниха за "Капитал", че ще поискат цялата информация по сделките, за да преценят дали има необходимост от налагане на санкции, или ще се наложи промяна на борсовите правила, така че да се гарантира прозрачната търговия.
От своя страна енергийната борса е изискала допълнително статистически данни за сделката от доставчика на платформата Trayport, каза нейният изпълнителен директор Константин Константинов.
Лятна промоция за избрани
Постигнатата цена на сделките от малко под 70 лв. за мегаватчас е основното, което смущава търговците и създава усещането, че по стар тертип отново са се облагодетелствали определени фирми. Според председателя на Асоциация свободен енергиен пазар и изпълнителен директор на "Енерджи съплай" Соня Кадиева аргумент за това е, че в края на юни са сключени сделки за доставка на енергия за срок от една година на цена от 73-74 лв. (което се вижда и от сайта на борсата). Това по думите й означава, че при положение че пазарът е дал индикации, че би купил на тази цена, а спорната сделка е сключена за под 70 лв., това е индикация за дъмпинг.
От АЕЦ "Козлодуй" обаче коментираха за "Капитал", че "стартовите цени на двата продукта и последващото им повишаване са в диапазона между пазарните ценови индикации за съответните продукти на регионалните борси към датата на предлагане съответно около 71 лв./MWh на Hupx в Унгария и под 68 лв./MWh на OPCOM в Румъния.
Дори и разликата да не е огромна, факт е, че ограниченото състезание е лишило централата от приход, а някои търговци са купили изгодно. Въпросът е само колко точно са щетата и ползата.
Пазарни неуредици
Подобни дългосрочни сделки доскоро се сключваха единствено през платформите на основните държавни производители на електроенергия - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и Националната електрическа компания (НЕК). През октомври миналата година на енергийната борса също бяха стартирани такива платформи - едната за стандартни търгове, а другата - така наречената Continuous Trading.
Първоначално, макар и плахо, търговците започнаха да използват първата платформа, при която предстоящите търгове се обявяват няколко дни преди самата търговия и всички пазарни участници са уведомени за тях. За сделките, сключени миналия четвъртък (17 август), обаче е избраната другата платформа, при която не се изисква предварително обявяване. Така на практика търговците, които са успели да купят, са тези, които първи са видели офертата и са кликнали "купувам". В това според борсовите правила няма нищо нередно, тъй като такива са условията, определени от самата борса.
Не на такова мнение обаче са пазарните участници, според които това е поредната нагласена сделка за продажба на електроенергия. "Обявяването на тази продажба беше много изненадващо, което доведе до неравнопоставеност между търговците", коментира председателят на Асоциацията на търговците на електроенергия в България Мартин Георгиев. Това е и причината от асоциацията вече да са поискали от енергийния регулатор и Министерството на енергетиката този борсов сегмент да отпадне. Според Георгиев трябва всяка оферта да престоява на сайта на борсата поне 20 мин., преди да се пристъпи към търговията.
Според Кадиева на въпросната платформа не се вижда нито кой е предложил количествата, нито кой ги е купил. Точно за това по думите й трябва да се въведе допълнително изискване, подобно на румънската борса, за продажба на количества над 50 мегавата или разлика от пазарната цена от 10% да се обявяват страните по сделката.
От своя страна мениджърът на борсата Константинов твърди, че тази платформа е достатъчно гъвкава и се използва на всички борси в Европа. За това за него е изненадващо, че до момента не е имало почти никакъв интерес към този вид сделки от търговците.
КФН отне лиценза на застрахователя "Надежда". Комисията за финансов надзор (КФН) отне лиценза на застрахователна компания "Надежда" заради неспазване на изискванията за платежоспособност и груби нарушения на застрахователния кодекс, затруднили надзорната работа на регулатора върху дружеството. Решението за крайната мярка е взето на заседание на КФН на 17 август и е подписано от председателя Карина Караиванова, която два месеца по-рано беше назначила квестор в дружеството.
С това се върви към процедура за ликвидация на застрахователя, който е един от най-малките на пазара, но и най-бързо растящия за миналата година. Започват да текат последствия и за клиентите му, като особеното е, че съществена част от тях са в Италия. Сред опциите пред тях са или да изчакат изтичането на застрахователните договори, или да поискат прекратяването им и изплащане на част от платената премия.
Има и трети вариант - да се продаде портфейлът от сключени финансови застраховки в Италия, бенефициенти по които са редица обществени институции, посочи собственикът на ЗК "Надежда" Виктор Серов. Според него отнемането на лиценза е неаргументирано действие на регулатора, което не отговаря на реалното финансово състояние на компанията. Пред "Капитал" той заяви, че ще обжалва мярката на КФН, и посочи, че по едно от заведените дотук дела, което е ключово за съдебната развръзка на казуса, магистратите са се произнесли в полза на ЗК "Надежда".
Предизвестен финал
Проблемите със застрахователя произтичат от бързо развилия се бизнес на компанията с продажба на финансови застраховки "Гаранции" в Италия, по които не са били заделяни технически резерви. Продуктът представлява поемане на риска при изпълнението на обществени поръчки, като бенефициенти по застраховките са големи публични институции в европейската държава, като например правителството на Рим и община Милано. Този тип гаранции се издават от лятото на миналата година, като само за шест месеца са довели до ръст на премийния приход от 233 хил. лв. към декември 2015 г. на 8.9 млн. лв. в края на 2016 г. Активите на компанията за периода се увеличават от 9.4 млн. лв. на 14.5 млн. лв.
Според регулатора ЗК "Надежда" неправилно е оценявала като нулев риска по тези гаранционни договори и следва да осигури 10.7 млн. лв., за да покрие изискванията за платежоспособност. Числото идва в резултат на актюерски допускания за щетимостта и след преизчисляване и на активите и пасивите в счетоводния баланс на компанията, до което се стигна след прегледа на качеството на активите в сектора. На база на работата си с мениджмънта на компанията досега КФН преценява, че застрахователят не би могъл в кратък срок да покрие показателите си за платежоспособност, и отнема лиценза му. В допълнение регулаторът отчита груби нарушения на Кодекса за застраховане, изразяващи се в пороци на управленската, организационната структура и системите за вътрешен контрол. Причини за отнемането на лиценза изтъква и назначеният преди два месеца квестор, според когото "служителите на ЗК "Надежда" нямат необходимия капацитет в областите, за които се издават гаранции", а при физически преглед в компанията са намерени "неподписани полици, липсващи полици, за които има издадени номера, нарушена хронология в датите и номерата на полици".
Съществено влияние за крайното решение на регулатора е и безпрецедентното за българския пазар оттегляне на одиторския доклад на застрахователя за 2016 г. С писмо до КФН от 21 юли тази година "БДО България" е заявил, че се оттегля от собствения си доклад върху индивидуалния отчет на ЗК "Надежда" и иска преустановяване на бъдещото уповаване върху него. Причината е, че на по-късен етап одиторският екип е узнал за проекциите на риска върху резерва за възникнали непредявени претенции по застраховка "Гаранции", което съществено се отразява върху финансовите показатели и налага промяна на вписания в Търговския регистър финансов отчет.
Без Надежда
Потърсен за коментар, собственикът на ЗК "Надежда" Виктор Серов заяви, че ще обжалва отнемането на лиценза, и уточни, че дотук има образувани 5 дела срещу регулатора, като в процес на образуване са още три. По едно от тях застрахователят оспорва оценката от прегледа на качеството активите, направена от одитора Mazars, на базата на която се отписват значителна част от активите и на практика дружеството се показва в неплатежоспособност. С административен акт КФН иска вписване на преоценките, но съдът е спрял вписването. Според Серов това би могло да бъде ключов момент в съдебното разплитане на казуса. "Продължаваме докрай, макар че бизнесът е вече съсипан. Създадохме една европейска компания, която беше унищожена от институция, чието предназначение е да брани интересите на бизнеса. С това тя на практика затвори вратите на Италия за българския бизнес", коментира Серов.
Тъй като квестурата го ограничава в достъпа до вътрешна информация за компанията, той посочи, че не знае дали вече има и колко са подадените искания от клиенти на "Надежда" за разваляне не застрахователните им договори. Той обърна внимание, че по банкови сметки дружеството разполага с немалко ликвидни средства, но те едва ли биха били достатъчни за посрещане на претенциите. Серов предположи, че тъй като разходите по италианския бизнес възлизат на 40% от премийния приход, който той генерира, застрахованите лица ще претърпят загуби при разваляне на договорите, като положителното е, че договорите са едногодишни и при повечето клиенти остатъчният срок не е голям.
Сегашният кабинет няма да прави нова пенсионна реформа. До 2040 г. пенсионната система у нас ще е стабилна, защото ще се увеличават възрастта и стажът за пенсия. След това обаче ще е необходима нова реформа, за да може да се издържи натискът на демографската криза. Това обясни социалният министър Бисер Петков пред Би Ти Ви. Тази реформа е записана още от 2015 г. в сегашното законодателство. Според Кодекса за социално осигуряване до 2037 г. възрастта за пенсиониране на жените ще се изравни с тази на мъжете. Така след 20 г. и двата пола у нас ще излизат в пенсия на 65 г.
Както пише и в КСО, след 2037 г. пенсионната възраст ще се обвърже с продължителността на живота. Въпросът е по какъв механизъм да става това, но сегашното правителство няма намерение в рамките на този мандат да се занимава с този въпрос, нито да променя други параметри от пенсионната система. Това обясниха от социалното министерство пред "Сега". Продължителността на живота в последните години у нас расте и тази тенденция най-вероятно ще се запази. Това означава, че и пенсионната възраст ще се увеличава още, ако се изработи подобен механизъм.
Петков обясни още, че няма вариант след 20 г. да няма пари за пенсии. Близо 50% от парите за пенсии и сега не идват от осигуровките, а от данъците. Актюерският доклад на НОИ, изготвен миналата година, показва, че в следващите години системата се стабилизира заради увеличаването на възрастта и стажа, коментира Петков. Всъщност според доклада системата се стабилизира само в средносрочен план, като през цялото време остава на сериозен дефицит. Населението на страната ще продължи да намалява и да застарява. Ако сега 100 работещи издържат 77 пенсионери, през 2060 г. вече 100 осигурени ще плащат за 85.9 пенсионери.
Министърът на икономиката се оплете за лицензите на фирми "Емко" и "Дунарит". Министърът на икономиката Емил Караниколов изпадна в нелепи оправдания и коментари за проблемите в оръжейния бизнес, за които има личен принос. След като преди дни се наложи да успокоява протестиращите от "Дунарит" - Русе, че държавата застава зад тях и няма да останат без работа, вчера той повтори подобни думи и за друго голямо оръжейно предприятие - "Емко". И за двете фирми са открити процедури за отнемане на лицензите за търговия със специална продукция. За разрешителните се произнася Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия, на който Караниколов е съпредседател. Важен детайл е, че "Дунарит" и "Емко" са част от войната за подялбата на активите между лагерите на Цветан Василев и Делян Пеевски, която започна със сгромолясването на КТБ и продължава и досега.
Вчера министърът на икономиката гастролира в различни медии, за да убеждава публиката, че отнемането на лиценза на "Емко" в Трявна е "само" за 6 месеца, че заводът може да продължи да произвежда, но не и да продава, и че като отстрани нарушенията, ще си върне и правото да търгува. По думите му причина за отнемане на разрешителното е проверка, която установила нарушаване на противопожарната безопасност и неправилно складиране - съхранение на боеприпаси и взривни вещества на едно място и трупане на боеприпаси на двора на производствената площадка, което законът забранявал. "Дадени са предписания на ръководството на "Емко" и се надявам, че то ще ги изпълни съвсем скоро", поясни Караниколов на специална пресконференция. Той не коментира какво се случва с предприятие, което има да изпълнява договори и поръчки, но му отнемат за половин година правото да продава, и дали не е било достатъчно даването на предписания за съхранението на избухливите вещества и изделия.
Обясненията на министъра вчера дойдоха заради протеста на над 400 работници от "Емко", притеснени за бъдещето на завода заради отнетите лицензи за посредничество и внос-износ на специална продукция. По същата причина и в "Дунарит" треперят за местата си и миналата седмица блокираха "Дунав мост". За русенското предприятие обяснението за застрашените лицензи бе, че има прокурорско обвинение срещу ръководството. За да спасят лицензите, всички членове на борда начело с изпълнителния директор Кръстю Кръстев дадоха оставки. Тогава министърът на икономиката обясни, че с напускането на директорите проблемът на "Дунарит" е решен. Но вчера той изненадващо се самоопроверга, като съобщи, че имало правна пречка за вписване на новите шефове в Търговския регистър. "Ръководството, въпреки че е подало оставка, има правна пречка за тяхното освобождаване. Следим тази информация и съвсем скоро вероятно ще предприемем действия. Но те отново ще бъдат за защита на работниците - те да продължат да работят и съответно дружеството да не затваря, тъй като е изключително важно за целия военнопромишлен комплекс", каза Караниколов, според когото "странно, но се нагнетява напрежение във военнопромишления комплекс".
Всъщност точно държавата създава напрежението с отнемането на лицензите на проспериращи предприятия, засипани от поръчки. Междуведомственият съвет, който издава и отнема разрешителни, е 17-членен. В него влизат високопоставени членове на изпълнителната власт - министри, зам.-министри, шефът на Държавния резерв, зам.-шефове на Агенция "Разузнаване" и ДАНС. Ръководят го двама съпредседатели - вицепремиерът Красимир Каракачанов и министърът на икономиката Емил Караниколов.
"Искат да си вземат огромната хубава хапка, която през годините ръководството успя да направи от завода. Фирмичка с капитал от 500 лв., която е собственост на Делян Пеевски, води две години и половина с нас битка и иска да сложи ръка над предприятието", заяви преди дни Диана Георгиева, синдикален лидер в "Дунарит".
Позиция
На фона на новините от вчерашния ден депутататът бизнесмен Делян Пеевски пусна в късния следобед "отворено писмо" до медиите. "Нямам, никога не съм имал и няма да имам и в бъдеще нищо общо с дружества от военната индустрия. Никога не съм посещавал оръжейни изложения в Индия, Судан, Катар, Дубай или където и да е другаде и не съм предлагал "автомати или снаряди" или каквато и да е друга военна продукция", подчертава депутатът. Според Пеевски името му се намесва в опит да се отклони общественото внимание от действията на лица, "които са чест обект на разследвания в медиите, в които имам собственост - включително разследвания и публикации във връзка с източването на КТБ и продължаващото разграбване на активите, придобити с пари на вложителите в нея". "Уверявам обаче поръчителите и изпълнителите на тези сценарии, че независимо от всичко казано или написано срещу мен твърдо ще следвам принципите си, като ще положа максимални усилия обществото ни да бъде обективно информирано за всичко случващо се с активите на КТБ, както и за всяко неправомерно действие свързано с тях, което ощетява държавата", пише в писмото.
Магистратите масово с по три банкови сметки. Средно един магистрат има около 3 банкови сметки, проверени са имуществените декларации на магистратите, получени са справки за недвижимото и движимото имущество, придобито от съдии, прокурори и следователи през 2016 г. Изпратени са над 2700 искания за разкриване на банкова тайна до районните съдилища. Това се посочва в съобщение на ВСС.
От Висшият съдебен съвет уточняват, че срокът за проверка на ежегодните имуществени декларации на съдиите, прокурорите и следователите е тримесечен. Началният момент обаче не е 15 май на съответната година, доколкото чл. 175в, ал. 3 от Закона за съдебната власт /ЗСВ/ дава възможност в едномесечен срок от подаване на декларацията за имущество и интереси съответният магистрат да може да направи промяна в декларацията, когато това се налага за отстраняване на непълноти или грешки в декларираните обстоятелства. Например - ако съдия е подал ежегодна декларация за имущество и интереси на 15 май 2017 г., законът му дава право да подаде до 15 юни 2017 г. коригираща декларация.
Данъчните запечатаха обекти в Приморско, криели пари. Пет от най-популярните заведения в центъра на Приморско са запечатани в неделя вечер от НАП Бургас за 48 часа с цел обезпечаване на доказателства по предстоящи ревизионни действия, съобщиха от приходното ведомство в морския град. Проверката е извършена съвместно с представители на полицията и митническите власти. Иззети са компютрите на търговските обекти.
От НАП обясняват, че до запечатването на заведенията се стигнало след отказ за предаване на наличните средства от касите на обектите. Оттам добавят, че въпросните обекти са натрупали значими просрочени задължения. По Южното Черноморие от началото на месец юни са извършени близо 3000 проверки. Данъчните отбелязват спад на нарушенията в сравнение с миналото лято и ръст на оборотите. Най-чести нарушения остават неиздаването на касова бележка и разлика в касовата наличност. От началото на лятото по Южното Черноморие данъчните са запечатали повече от 20 обекта за работа без фискално устройство, както и повторно други 10 заради това, че отново не издават касови бележки. Мярката запечатване на търговски обект за неиздаване на касова бележка от началото на лятото е била наложена над 100 пъти.
Бургаските данъчни са поставили на 24-часово непрекъснато наблюдение чрез дистанционната връзка на фискалните устройства с НАП и над 200 високооборотни обекта по Южното Черноморие. Под непрекъснато наблюдение са и тези обекти, които през активния летен сезон са сменили собствениците си. Засиленият контрол ще продължи през целия активен летен туристически сезон, като се получава и информация от Черноморските общини, на базата на която приходното ведомство извършва допълнителни проверки.
Депутатът от ДПС Делян Пеевски: Клеветят ме лица, чиито грабежи осветяваме. Депутатът Делян Пеевски разпространи отворено писмо до медиите, за да опровергае поредния залп от клевети на Фабриката за фалшиви новини на олигархията. Конкретният повод са поредните, изградени от лъжи, материали на медийната машина на задкулисието, този път намесващи името му във военната индустрия на страната. Публикуваме пълния текст на отвореното писмо на депутата:
"През последните дни и седмици в някои печатни и електронни медии, включително телевизии, зачести използването на моето име за отправяне на неистински внушения и опити за свързването ми с предприятия от военно-промишления комплекс, включително с „Дунарит" и „Емко".
В тази връзка категорично заявявам, че нямам, никога не съм имал и няма да имам и в бъдеще, нищо общо с дружества от военната индустрия, включително с горепосочените. Никога не съм посещавал оръжейни изложения в Индия, Судан, Катар, Дубай или където и да е другаде и не съм предлагал „автомати или снаряди" или каквато и да е друга военна продукция. За разлика от тиражирането на тези и други подобни откровени лъжи в някои медии, дейността на оръжейните търговци и предприятия подлежи на контрол от държавата, така че всеки евентуален интерес, сделка или съответно собственост в тази сфера, лесно могат да бъдат проверени. Така че тенденциозните и крайно недобросъвестни инсинуации, както и опитите за създаване на изцяло фалшиви „новини", свързани с името ми, предварително са обречени на пълен неуспех.
Същевременно съм наясно, че намесването ми в подобни нелепи сценарии, очевидно е продиктувано от стремежа за отклоняване на вниманието на обществото от неправомерните цели на група от лица, действията, на които са чест обект на разследвания в медиите, в които имам собственост - включително разследвания и публикации във връзка с източването на КТБ и продължаващото разграбване на активите, придобити с пари на вложителите в нея.
Явно медийното осветяване на тази група от лица и на действия им провокира съчиняването от тяхна страна на всякакви лъжи по мой адрес. Уверявам обаче поръчителите и изпълнителите на тези сценарии, че независимо от всичко казано или написано срещу мен, твърдо ще следвам принципите си, като ще положа максимални усилия обществото ни да бъде обективно информирано за всичко случващо с активите на КТБ, както и за всяко неправомерно действие свързано с тях, което ощетява държавата.
В този смисъл желанието на същите лица да прикрият извършеното от тях разграбване, чрез тиражирането на подобни абсурдни твърдения по мой адрес, няма да успее."
Марионетки на Ганчев при Цветан Василев в Белград. Двамата олигарси Цветан Василев и Гриша Ганчев осветиха връзката си. След като години наред в комплект ограбваха вложителите на КТБ - и преди, и след фалирането на трезора, но пробваха да крият, че го правят в комбина, най-накрая тандемът им светна в пълния си блясък. Свързаното с ловешкия ортак на банкера беглец НПО „Боец" пусна във Фейсбук страницата си снимка на шефа на организацията Георги Георгиев с Цветан Василев.
Оказа се, че Георгиев, който иначе през няколко седмици реве за съдебна реформа по жълтите павета заедно с останалите традиционни „борци" за такава от партията на олигархията „Да(й), България" и други храненици на родното задкулисие, е отишъл на крака при човека, подсъдим за източването на близо 4 милиарда от КТБ пишман банкер. На фотото, чиято дата не се споменава, двамата наперено позират на незнаен фотограф на по чаша кафе и „черна" папка помежду им. Под самата снимка пък от БОЕЦ намекват, че скоро щяло да стане ясно и съдържанието на черната папка. Кога е това не казват, но пък за сметка на това дават да се разбере, че ще е през някоя от медиите на Фабриката за фалшиви новини на олигархията.
Ситуацията човек, твърдящ, че се бори за независима Темида, да ходи на крака при беглец от правосъдието, даден именно на Темида задочно, защото отказва да застане пред нея, е толкова абсурдна, че дори последователите на НПО-то го заливат с гневни коментари под постинга. „Колко пари взехте от мустакатия миндил" и „Поредният купен Боец. Така е по света. Който плаща, поръча ПАПКИТЕ. А Хлебарките се хранят от тях", са само част от тях.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |