Заради липса на кадри митниците спират тестовете за интелигентност. Кандидатите за митничари вече няма да държат тест за интелигентност. Финансовото министерство предлага отмяна на тези изпити с мотива, че се налага да се облекчи процедурата за назначаване на кадри в Агенция "Митници" (АМ). Оказва се, че много висок процент от желаещите да работят в АМ нямат елементарни познания и логично мислене, провалят се на тестовете и свободните места остават непопълнени.
Агенция "Митници" въведе тест за обща култура за първи път през 2010 г., защото се оказа, че напиращи за работа не знаят дали Гъpция ни е южна или ceвepна cъceдка и през кои държави може да е преминала задържана на нашата граница пратка наркотици, тръгнала от Колумбия. После тази проверка отпадна, защото имаше много скъсани. Но през 2015 г. тогавашният директор на митниците Ваньо Танов върна изпита, за да вдигне нивото на кадрите.
Сега обаче пак е на ред облекчаване на процедурата за назначаване, за да се насърчи интересът към митническата професия и на конкурсите да се явяват по-голям брой кандидати, пише в мотивите на МФ. Според предложените промени в Наредбата за професионалната и психологическа пригодност при назначаване в системата на митниците ще отпаднат изпитите за интелигентност не само за новаците, но и за служителите, които кандидатстват за по-висок пост.
За сметка на това обаче се въвежда тест за интегритет. Става дума за изследване за професионална и психологическа пригодност "поради спецификата на митническата дейност и високите изисквания към служителите", пише в мотивите. На практика проверката за интегритет трябва да подскаже дали кандидатът е склонен да взима рушвети и да не "забелязва", ако негови колеги прекрачват закона.
И тестовете за интегритет не са новост. Изпитите за лоялност и неподкупност бяха въведени преди години, но дадоха трагични резултати. Така например близо 60% от митничарите от Капитан Андреево бяха заведени от психолога в графа "контрапродуктивни". При попълването на въпросника те с лекота признали, че са нарушавали закона между 5 и 10 пъти и е нормално да се "покрива" колега и че има и благородни лъжи на работното място.
Подобни кадрови неволи има и МВР. Вътрешният министър Валентин Радев вече много пъти се оплаква, че кандидатите за работа в полицията се провалят на тестовете за интелигентност, а често не могат да покрият и физическите нормативи. "Да започнем от това колко е трудно да намерим качествени хора. Колко много отпадат от тях поради образователни и всякакви други причини... Може би критериите ни да са високи", каза той преди около месец. Друг проблем според силовия министър е, че на конкурсите се явяват едни и същи хора. След като се изложат на изпитите в една областна дирекция, отиват да се пробват в друга.
КЗП: Случаите "едно поръчваш, друго идва" са масови. Хит в нарушенията по морските ни курорти е практиката "едно поръчваш, друго идва". С това са свързани и най-честите оплаквания в т.нар. виртуални приемни на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по Черноморието. В тях от началото на лятото до момента са постъпили над 100 сигнала за нарушения.
На фона на този оптимистичен отчет куриозите в обслужването продължават. Така след такса "празен стол" се появи и такса "желание на клиента", заради която турист е платил 2 лв. отгоре, защото помолил лукът му да бъде запържен. Друг пък си купил лимонада за 74 лева. Той все пак е бил "късметлия", защото на друг човек се наложило да плати 5 лв. за "нищо -1 час", както пишело в касовата му бележка.
''Най-често сигналите са за несъвпадение между обещаното и това, което се предлага'', каза вчера председателят на КЗП Димитър Маргаритов пред БНТ. Нарушенията обаче не са само в заведенията и баровете, а и по плажа, в магазините и в крайморските алеи. "Понякога проблемите са свързани с немарливост от страна на търговците, с това, че търговецът се опитва да представи своя обект като много атрактивен, изкушава туристите в интернет с обещание, че предлага най-различни услуги. Когато отидете на място, установявате, че всъщност това далеч не е истина'', обясни той.
Маргаритов коментира и новата такса "желание на клиента". Заведението в Кранево, което е поискало да се плати за допълнителна услуга, е заплашено с глоба между 500 и 3000 лв. по Закона за туризма. ''Изискали сме от търговеца да ни предостави извадка от фискалната памет, за да се убедим, че действително е начислена тази такса. Търговецът признава, по никакъв начин клиентът не е уведомен, че такова нещо ще му бъде начислено допълнително", коментира Маргаритов. Заведението освен това вече било посетено от таен агент на КЗП, но той не е засякъл нарушение и не бил задължен да плати за допълнителните си желания.
Поредна касова бележка от бистро в Созопол пък взриви социалните мрежи. Потребител се оплака, че е платил общо 74.25 лв. за лимонада. Отделно - министерството на туризма започва проверка на кафе-сладкарница "Оскар" в Харманли, за която клиент твърди, че е получил необичайна сметка. Посетителят е платил 5 лв. за "нищо - 1 час", както е отбелязано на касовата бележка, приложена към сигнала. За случая са сезирани КЗП и Националната агенция по приходите. При подобни сигнали от туризма насърчават гражданите да сигнализират на телефон +359 2 90 46 833 или на и e-mail: control@tourism.government.bg.
Полската GTC строи две офис кули за 54 млн. евро в София. Полската група GTC (Global Trade Center) е придобила втори терен в близост до Бизнес парк София, на който планира да построи 12-етажна офис сграда. Тя ще се появи на мястото на бившия шоурум на "Лада" в "Младост" и ще се намира в непосредствена близост до първия 11-етажен офис проект на GTC в столицата - Advance Business Center. Така в терените за кулите до бизнес парка вече са вложени 13 млн. евро, а заедно с изграждането общата инвестиция ще е 54 млн. евро в почти 30 хил. кв.м площи.
Имотът, върху който ще бъде издигнат бъдещият Advance Business Center II, е купен за 7.4 млн. евро с ДДС, а сделката за парцела от почти 5 декара вече е отразена в Имотния регистър. За новия офис проект на полската група става ясно от публикувания от GTC в понеделник финансов отчет за първото полугодие на 2017 г. Чуждата компания продаде двата си български мола на вече традиционните купувачи - фонд от ЮАР, и сега обяви фокус офис пазара в България.
Офиси х2
Новата сграда е втора част от проекта на GTC за изграждането на Advance Business Center на входа на Бизнес парк София. При публикуването на годишния си отчет за 2016 г. от компанията оповестиха, че са придобили терен 4522 кв.м в района срещу 11.73 млн. лв., на който ще построят 11-етажна офис сграда с отдаваема площ около 14 500 кв.м. Предварителните очаквания тогава бяха сградата да бъде пусната в експлоатация през последното тримесечие на 2018 г. Този срок сега е изместен леко назад във времето и планът вече е сградата да бъде завършена през 2019 г., се посочва в отчета за първите шест месеца на 2017 г.
За периода 2019-2020 г. пък е заложеният срок за приключването на втората сграда в комплекса. Advance Business Center II ще бъде разположен на терен 4986 кв.м и ще предложи на пазара още 15 200 кв.м нови офиси клас А. В началото на август парцелът заедно с построените върху него сгради е бил придобит от GTC срещу 6.2 млн. евро без ДДС (7.4 млн. евро с ДДС), се посочва в отчета на полската група. На терена на бившата "Лада" доскоро е имало обект под бранда на Renault, който сега се събаря.
Продавач на терена е била софийската компания АСМ, която от края на май 2017 г. е еднолична собственост на бившия вносител на "Лада" в България Алексей Стадницкий, а допреди това миноритарен дял от 10% в дружеството е притежавала съпругата му Светлана Стадницкая. Руските инвеститори с българско гражданство са придобили терена през 2010 г. от група физически лица, като по данни от Имотния регистър стойността на сделката е била едва 338.4 хил. лв.
От публикуваните от GTC в понеделник документи става ясно още, че очакваната доходност от двете офис сгради е 9%. В тези нива и дори малко по-ниско се движи доходността на първокласните офиси в столицата през последните години. За последното тримесечие на 2017 г. консултантите отчитат 8% доходност. Въпросът е, че през следващите 2-3 години софийският пейзаж ще се промени с още поне дузина големи офис проекти, включително няколко небостъргача.
Новата стратегия за България
Интересът на GTC към офис пазара в България се обуславя от растящото търсене и от недостига на качествени площи, особено в столицата. Промяната във фокуса, която е част от по-мащабното глобално преструктуриране, предприето от полската група през последните години, е свързана и с излизането от другия сегмент, в който тя доскоро оперираше в страната - този на търговските площи. През пролетта на тази година GTC продаде двата си местни мола - в Бургас и в Стара Загора, на южноафриканския фонд MAS Real Estate в сделка за общо 62 млн. евро. Преди две години полската група продаде и неотворилия мол "Галерия Варна", а плановете отпреди кризата за търговски център с площ 42 хил. кв.м в Русе останаха само на хартия.
Така към края на първото полугодие на 2017 г. приходите на GTC от бизнеса й в България са 2.8 млн. евро в сравнение с 3.96 млн. евро за същия период на предходната година. Общите приходи на групата от наеми и свързани услуги за първите шест месеца на 2017 г. са 58.4 млн. евро при 58.8 млн. евро година по-рано. Нетната печалба за периода е 59.6 млн. евро в сравнение с 35.2 млн. евро за първата половина на 2016 г., като подобрението се дължи до голяма степен на преоценки на активи.
Кои са GTC
Основана през 1994 г. в Израел, Globe Trade Center започва да инвестира в недвижимости в Централна и Източна Европа. През 2013 г. израелското участие е окончателно продадено и сега контролът е в полски инвеститори. В момента основен собственик в GTC е фондът за дялово инвестиране Lone Star Real Estate Partners III, който притежава 61.13% от капитала. Сред ключовите акционери в групата са и полските пенсионни дружества PZU и Aviva, които държат съответно 10.34% и 7.32%. Останалата част от капитала е собственост на миноритарни акционери с дялове под 5%, които са основно полски пенсионни фондове и застрахователи. Акциите на GTC се търгуват на борсите във Варшава и в Йоханесбург, като инвеститорите оценяват компанията на 1.04 млрд. евро.
Adecco разделя бизнеса си в България. Международната група за подбор на персонал Adecco, която работи в страната чрез местното си дружество "Адеко България", разделя бизнеса си у нас в две отделни компании. Една от ключовите й дейности - предоставянето на IT аутсорсинг решения, при която сама наема специалисти за клиентите си, ще премине в нова структура, която ще оперира под бранда Modis IT Outsourcing. Под името Adecco Bulgaria ще останат услугите по подбор на персонал. Разделянето е част от глобалната стратегия на групата, а целта е да се подобри фокусът върху приоритетен за компанията бизнес. Новото дружество ще бъде собственост на групата Adecco, но справка в Търговския регистър показва, че то все още не е регистрирано.
Стратегически приоритет
През миналата година Adecco е идентифицирала IT аутсорсинга като стратегически приоритет и е взела решение да постави фокус върху това направление в рамките на цялата група, става ясно от съобщението на компанията. Отделянето на бизнеса в България под бранда Modis IT Outsourcing е резултат от тази стратегия. Останалите дейности ще продължат да се развиват под името Adecco.
"Тази стратегическа стъпка ни дава възможност да бъдем по-фокусирани и гъвкави в съвместната ни работа и взаимоотношенията с нашите клиенти", заяви Филип Рувре, старши вицепрезидент, IT Outsourcing ЕМЕА и Индия в Adecco Group. "Вярваме, че новата компания ще има положителен ефект и върху ангажираността, мотивацията и удовлетвореността на нашите служители", допълни Стайко Шиваров, директор на центъра за предоставяне на услуги в България.
Нова компания, нова сграда
В момента към бранда Modis IT Outsourcing работят над 1200 души, които предоставят различни услуги по управление и поддръжка на мрежи, устройства и приложения, както и аутсорсване на бизнес процеси за клиентите от цял свят. Новата компания ще се помещава в нова бизнес сграда - Kambanite Green Offices, която се намира близо до централата на "Адеко" в "Бизнес парк София" и е собственост на "Фонд за недвижими имоти България". Преди година компанията се договори да наеме 6200 кв.м площ за срок от пет години, с което стана най-големият наемател в новопостроената сграда. Служителите ще ползват общо три етажа в сградата, която е клас А. До края на септември близо 60% от екипа ще бъде преместен в новото офис пространство, а останалата част ще продължи да се помещава в няколко сгради в самия бизнес парк.
"Адеко България" има над 50 основни служители и близо 3000 сътрудници - хора, наети от компанията, които работят за нейни клиенти.
Растеж в България
Швейцарската група Adecco навлиза на българския пазар за подбор на кадри в края на 2005 г. под името Ajilon Consulting като основен партньор на Hewlett Packard при създаването на техния глобален център за предоставяне на технически услуги (Global Service Desk). Компанията постепенно разрасна бизнеса и HR услугите си в България, като в момента групата Adecco предлага цялостни IT аутсорсинг решения, аутсорсинг на бизнес процеси, подбор на персонал, както и временни решения за набиране на работна сила. През изминалата година компанията преподписа договора си с HPE и HP Inc, като същевременно привлече и нови международни клиенти.
Отчетът на "Адеко България" за 2016 г. показва, че компанията е увеличила приходите си с 9% до 60.1 млн. лв. Нетната й печалба е нараснала с 14% и е достигнала 4.8 млн. лв.
83,6% от отпускарите са почивали у нас. През второто тримесечие на годината 1 149.8 хил. българи са пътували като туристи, по предварителни данни на Националния статистически институт. Преобладаващата част от тях - 83.6%, са пътували само в страната, 13.5% - само в чужбина, а едва 2.9% са пътували и в страната, и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2016 г. общият брой на пътувалите навършили 15 години нараства с повече от една четвърт - 26.5%. Пътувалите само в страната се увеличават с 31.1%, пътувалите само в чужбина - с 8.9%, а броят на пътувалите в страната и чужбина - с 0.3%.
Българите между 25 и 44 - годишна възраст пътуват най-много. Те представляват 43.5% от всички български туристи. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е този дял при лицата на възраст над 65 г. - 86.8% от пътувалите в тази възрастова група. При пътуванията в чужбина делът на пътувалите лица на възраст 45 - 64 години е най-голям - 16.5% от пътувалите в тази възрастова група.
По-голямата част от туристическите пътувания на лицата на възраст 15 и повече навършени години както в страната, така и в чужбина са били с цел "почивка и екскурзия", посочени съответно от 45% и 71.4% от тях.
През второто тримесечие на 2017 г. като самостоятелни са били регистрирани 1 577.7 хил., или 89.3% от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 93.9%, а на тези в чужбина - 55.8% .
В структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял в страната са тези за храна - 38.2%, докато в чужбина са разходите за транспорт - 32.9% .
През второто тримесечие на 2017 г. средният разход при пътуване с лична цел на едно лице на възраст 15 и повече навършени години е 183.41 лв. в страната и 497.67 лв. в чужбина. Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 154.76 лв. в страната и 1 099.35 лв. в чужбина.
Министър Караниколов: "Кремиковци" е най-неприятната сделка. За мен може би най-неприятната приватизационна сделка е за "Кремиковци". Не казвам, че "Кремиковци" трябваше да работи до ден днешен, но не може да продадеш толкова голям актив за 1 долар срещу ангажименти за 400 млн. лева, без да ги обезпечиш, заяви министърът на икономиката Емил Караниколов в интервю за "Блиц". Той е бивш изпълнителен директор на Ангенцията по приватизация и след приватизационен контрол.
В момента в Агенция по приватизация има няколко изпълнителни листа, които формират ангажимент от над 400 млн. лева, а на среща не е обезпечено нищо. Т.е. ние сме продали страшно много активи за 1 долар и не сме обезпечили нито един ангажимент. За съжаление има много други такива сделки. Прокурорите се занимават с всички, каза още той.
Големият проблем на нашата приватизация идва от периода 1997 - 2001 г., когато бяха създадени Работническо-мениджърските дружества. Въпросните РМД-та са започнали с една прекрасна идея - работниците да влизат в предприятията и да ги развиват. Другият проблем е масовата приватизация. Знаете че там са набирани бонове от хора. По този начин около 100 000 души са останали излъгани, допълни Караниколов и обяви, че наказани за виновните няма да има: - Лично мое мнение е, че давността е изтекла. Единствено ще остане моралното възмездие".
20 000 деца престъпници под опеката на държавата. 20 000 деца на възраст между 8 и 17 години, които са прекрачили закона, се превъзпитават от държавата с различни мерки. Някои са настанявани в специализирани заведения, други са задължавани да участват в различни курсове, трети са принуждавани да се извинят на пострадалото лице, показа проверка на „Монитор". Има и такива обаче, които се озовават зад решетките за убийство или опит за убийство. Техният брой е най-малък - около 10 са непълнолетните, отишли зад решетките заради отнет живот. Те всъщност са пращани в затвора, едва когато навършат пълнолетие, без значение, че престъплението е извършено, когато са били под 18 години. Подобен може да се окаже и случаят с 15-годишния Иван, който закла 11-годишната Никол в асансьор в бургаския квартал „Меден рудник". За такова деяние законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна, но тъй като лицето е непълнолетно наказанието се редуцира от 3 до 10 години затвор. При доказване на вината му той ще трябва да изтърпи остатъка от наказанието си зад решетките, след като навърши 18 години.
Най-много деца са водени на отчет в детските педагогически стаи към МВР за престъпления, различни от убийства. Те са малко над 9 хил, като най-много от тях са в Северозападна България, където и е най-бедното население - около 1267. Отличник по брой деца престъпници е Смолян. Там са регистирали едва 90 хлапета. С всички водени на отчет подрастващи от Детска педаготическа стая се занимават специалисти, които правят опити да ги превъзпитат. Това включва най-вече разговори със специалисти, които се провеждат почти ежеседмично.
Други близо 5 хил. деца, с които работи МВР, за да ги вкара в правия път, са извършители на по-тежки престъпления. Разчетът показва, че най-често става въпрос за кражби и разпространение на дрога. Заловените непълнолетни дилъри само за година са 407, като от тях близо 80 са момичета. Крадците, установени от МВР, пък са цели 3020. И то само за година. Най-много посегателства от непълнолетни е имало от магазини и големи търговски вериги. Според статистиката това са 1000 деца, които са крали дрехи и хранителни продукти. 706 пък са разбивали чужди домове и са си тръгвали със злато, пари и техника.
Над 100 пък са успели дори да откраднат автомобили, които после се разглобили и разпродали на части. 15 хлапета пък са били обвинени в опит за изнасилване и в довършено такова. За блудство със съученички са регистирани 61 момчета.
Както вече „Монитор" разкри, деца до 18 години, които са били регистрирани в МВР или в Детската педагогическа стая, ще имат забрана да посещават училищни градинки и заведения. Мярката е заложена в проектозакон за детската престъпност и ако той бъде приет, ще влезе в сила.
По-стари данни показват, че голяма част от престъпленията в страната се извършват от хора, родени след 1980 година. Основен проблем обаче са хлапетата. Всяко трето дете, което е извършило нещо нередно, задължително рецидивира, като продължава да прави нови престъпления. Най-вече това са телефонни измами, джебчийски кражби и противообществени прояви. Според доклад на МВР, който касае анализ на криминогенната обстановка в страната, това основно се дължи на липсата на възпитание и отсъствието от училище. Поради тази причина от силовото ведомство са изготвили стратегия и са възложили на различните министерства задачи, като всяка една от тях си има срок. До края на 2018 година Министерството на образованието трябва да изготви списък на всички деца, отпаднали от училище. Смята се, че голяма част от тях стават престъпници. Освен това е възложено МОН да ги реинтегрира обратно или иначе казано да ги върне в клас. През това време те ще са под наблюдението на МВР.
3 министерства ровят далаверите на „зелените". Експерти от три министерствата ще ровят далаверите на „зелените", определили границите на НАТУРА в района на Калиакра.
В края на миналата седмица експерти от Министерствата на екологията, на земеделието и на регионалното развитие започнаха проверка на границите на НАТУРА. Инспекцията им идва дни след като Върховната административна прокуратура установи, че границите на защитената територия са били умишлено напомпани. Екоминистърът Нено Димов също изрази съмнение в границите на защитените територии.
„Границите на „Натура" вече са определени и трябва да останат такива, каквито са. Но има много интересни примери, при които границите на „Натура" вървят по тези на кадастър и не е нормално една природна граница са съвпада с една административно начертана граница", заяви Димов. По думите му в случаите, в които има доказано съвпадение на двете граници, собствениците на имоти, чиито дейности се ограничават от НАТУРА, трябва да бъдат компенсирани.
Днес Димов представи приоритетите в сферата на екологията, заложени в управленската програма на правителството за 2017-2021 г. До края на годината се предвижда да бъдат закрити 113 общински депа, които не отговарят на европейските стандарти. „При всички случаи те ще бъдат затворени. Министерството на околната среда и водите ще направи график на извозване на отпадъците до съседни общини", заяви зам.- министърът на екологията Николай Кънчев. По данни на ведомството към момента са изградени 49 от планираните 55 модерни регионални системи за управление на отпадъци. Десетки други проекти са на етап изграждане, като в някои общини има забавяне, най-често заради обжалване на Оценката за въздействие върху околната среда. „В общините Пазарджик и Златица системите ще бъдат завършени. Проблемни остават системите в Провадия, Бяла, Дупница и Благоевград", заяви още Кънчев. По думите му, ако старите сметища не бъдат закрити, Европейската комисия може да ни глоби. Такива санкции вече са налагани на Италия, която еднократно е била глобена с 40 млн. евро, заедно с наказание в размер на няколкостотин евро за всеки ден до изпълнението на изискванията.
Борбата с мръсния въздух е сред спешните задачи, с които се заема МОСВ. До края на септември работна група трябва да предложи законодателни промени, с които да се ограничи отоплението с твърдо гориво. Данните на ведомството показват, че в 21 от 25 градове с мръсен въздух причината е печките на дърва и въглища. Екоминистерството предвижда изграждане на онлайн информационна система за подаване в реално време на данни за качеството на атмосферния въздух. Отделно на общините с мръсен въздух ще бъдат раздадени 3 млн. лв. за борба със запрашаването.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |