Първият учебен ден в числа и графики. Средата на септември бележи началото на учебната година не само в България, но и в още десет държави от ЕС, сред които Белгия, Литва, Полша и Франция.
На 15 септември миналата година (учебната 2016/2017) на училище са тръгнали 740 хил. деца и младежи, или с 5.3% по-малко спрямо 2010/2011, сочат данните на НСИ, публикувани по случай първия учебен ден.
Аналогично намалява и броят на преподавателите в българските училища - с 3% до 60 хиляди.
По-интересна от броят на учителите обаче е структурата им по възраст. Спрямо десет години по-рано, преподавателите не само са по-малко като брой (с 22%), но и делът на по-възрастните нараства драстично.
Така например, ако през 2006/2007 учителите до 34 г. са представлявали 18.2% от всички, миналата година те са двойно по-малко (9.8%). Спадът е за сметка на увеличение на частта от преподавателите над 55 г. - от 13.5% през 2006/2007 до почти една трета от всички учители миналата година.
Българските евродепутати гласуваха против разследване на аферата с Азербайджан. Почти всички български евродепутати са отхвърлили идеята Европейския парламент да проведе разследване за "Азербайджанската пералня", показват резултатите от гласуване, проведено в сряда (стр. 33 в документа). С изключение на социалистите Петър Курумбашев и Момчил Неков, всички останали депутати от ГЕРБ, ДПС, Ангел Джамбазки от ВМРО, Светослав Малинов от ДСБ, и Николай Бареков, са гласували срещу допълнението към Резолюция за човешките права и корупцията, с която Парламентът се призовава да осъди купуването на влияние от страна на Баку и да разследва обвиненията, изнесени в мащабно журналистическо разследване. Сергей Станишев и Георги Пирински не са участвали в гласуването според списъка.
Въпреки позицията на българите, евродепутатите като цяло са приели допълнението с 349 гласа за, 290 против и 42 въздържали се.
"Капитал" се свърза с двама от депутатите, гласували против, но те не пожелаха да коментират официално. Единственото, което казаха и двамата представители, беше че са объркани от гласуването и не могат да дадат точно обяснение на вота си, като единият обеща да "проучи какво е станало". Видно от гласуването, цялата група на Европейската народна партия, където са депутатите от ГЕРБ и Малинов, е дала гласа си против допълнението, въпреки че са подкрепили основната резолюция. Вероятно става дума за някаква партийна линия на европейската партия, която е била последвана от българските представители. Интересно е, че сред вносителите на поправката е българката Костадинка Кунева, която е синдикалист в Гърция и в момента е евродепутат от съседната държава.
В разследването на 17 медии и организации от различни държави (сред които и българският сайт "Биволъ") се доказва как от 2012 до 2014 г., представители на азербайджанския елит са превели 2.9 милиарда долара към европейски политици, купували са луксозни стоки и имоти и са прали пари. Сред засегнатите от разкритията беше и съпругът на генералния директор на Юнеско Ирина Бокова - Калин Митрев, който е български представител в ЕБВР. До него през осем превода са стигнали 425 хил. евро. Последващи разследвания на "Биволъ" показаха, че парите за Митрев са превеждани от най-вероятно кухи фирми, свързани със скандални обществени поръчки в Азербайджан.
Българското правителство отказа да вземе решение по казуса с Митрев, като прехвърли топката към ЕБВР. Пред "Guardian" от европейската банка коментираха, че той е представител на София и като такъв, само тукашните власти могат да решат дали да го оттеглят или не.
Три български ферми са заловени да продават яйца с фипронил. И България се оказа участник в аферата "Фипронил". Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) свика извънредна пресконференция и обяви, че три наши ферми са пуснали сериозни количества яйца с недопустимо високо съдържание на вредния препарат. БАБХ призна, че неизвестни количества са стигнали до хладилниците на българските потребители. И за първи път посочи имената на нарушителите и номерата на опасните партиди. Но в кои търговски вериги са се продавали заразените яйца, отново не бе съобщено.
В присъствието на земеделския министър Румен Порожанов потребителите бяха призовани, ако са купили яйца от три определени партиди, да не ги използват, а да ги върнат в магазините. Дали магазините ще ги приемат без касов бон, не е ясно.
Информацията за заразените яйца идва два месеца след като скандалът с фипронила избухна в много от европейските страни. През цялото това време от БАБХ и от земеделското министерство уверяваха, че у нас проблем няма. Съобщено бе само за три партиди със заразен яйчен прах, доставен от Германия, вложен в производството на десетки тонове сладоледи и майонеза, но отново с уговорката, че опасност за хората, които консумират продуктите, няма. Преди два дни не БАБХ, а мобилните екипи на НАП засякоха ТИР с цели 21 тона течен яйчен жълтък без документи за произход. Съобщено бе, че цялото количество е под възбрана.
И вчера от министерството и от агенцията продължиха да успокояват, че количествата на отровното вещество в засечените партиди яйца са под опасната доза за консуматорите. Тя е фиксирана на 0.72 мг/кг, докато при проверките количеството е било 0.027 мг/кг. Това е доста странно увъртане, тъй като допустимото количество е 0.005 мг/кг - тоест откритите партиди съдържат 5 пъти повече фипронил от допустимото.
Яйцата с наднормено съдържание са на производителите "Консорциум Агробизнес" АД с две птицеферми и "Агроинвест продукт" - с една. Част от тях са попаднали в търговската мрежа - в две по-големи търговски вериги и няколко по-малки в София и околностите, казаха от БАБХ. Номерата на фермите, които се отпечатват на самите яйца, са 3БГ04001, 1БГ04001 и 3БГ04003. В пакетиращия център на консорциума са спрени общо 152 368 яйца, 109 024 са възбранени в склад за търговия на едро и 99 781 - в търговската мрежа. Наложена е възбрана яйца и живи птици да не напускат фермите.
От агенцията започнаха засилени проверки у нас преди десетина дни, едва след като бяха получени информациите от Германия за доставени до наши производители на сладолед и майонеза опасни пратки. До момента са направени общо 565 проверки. 435 от тях са на складове и предприятия, преработващи или влагащи в производството си яйца, и 134 във ферми, в които се отглеждат кокошки носачки. Проследявани са доставките на яйца и яйчени продукти с произход страните членки на ЕС, предлагани на пазара или за влагане в производството на храни. На бизнес операторите са връчени предписания да изискват доказателства с лабораторни изпитвания за фипронил на всяка доставка, казаха от агенцията.
Трите уличени ферми доставят яйца в един център с регистрационен номер БГ0419002. Тъй като не са представили достатъчно доказателства за разделяне на партидите, е спряна продукцията и от трите. Съмненията на инспекторите са, че птиците носачки са пръскани с препарат, съдържащ фипронил. За конкретни санкции, освен спирането на известни количества яйца, засега не се говори. Министерството на земеделието ще чака окончателен доклад и едва след това, ако има нарушение на закона, евентуално ще бъде сезирана и прокуратурата, тъй като фипронилът е забранен. Срокът за окончателния доклад не бе уточнен.
При всички досегашни случаи на установени вредни храни от БАБХ отказваха да посочат конкретно фирмите нарушителки, позовавайки са на законови пречки.
Отровата
Фипронилът е силно токсичен инсектицид, който се използва за защита на реколта и във ветеринарната медицина за борба с бълхи, кърлежи и хлебарки. Опасен е за пчелите и отдавна е забранена употребата му за обработка на царевица за посев. Не е разрешено да се използва в близост до каквито и да било животни, произвеждащи храни като птицефермите. При бройлери и носачки попадането в организма им става през перата и кожата. Може да попадне в човешкото тялото през кожата или да бъде погълнат. Яденето на яйца с фипронил може да доведе до проблеми с черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза на човек, но при много големи количества.
Шофирането в аварийната лента оставя без книжка нарушителя. За пореден път парламентът гласува крути мерки срещу хулиганите на пътя, с които се опитва да намали произшествията по шосетата на България. С единодушие бе приета разпоредба, с която движението в аварийните ленти на магистралите се приравнява с каране в насрещното. Нарушителите ще остават без книжка за 3 месеца и ще плащат солена глоба от 1000 лв. При рецидив наказанието скача на 6 месеца и 4000 лв. Това приеха вчера депутатите с поредна порция поправки в Закона за движение по пътищата. Остава обаче открит въпросът как ще се следи за това нарушение по магистралите.
Нулева толерантност се предвижда за употребилите наркотици. За любителите на алкохола се предвижда наказание дори ако са си позволили една бира или при наличност в кръвта на 0.5 промила. Това ще се установява с дрегер, а допълнителната проверка в болница ще се плаща от провинилия се. Ако откажат да платят, КАТ няма да им връща книжките. Мярката влиза в сила от 1 януари 2018 г.
Изследванията ще се поемат от органа, който е изпратил за проверка, само ако първоначално извършената проверка или тест са некачествени или невалидни. Както и в случаите, при които няма данни за употреба на алкохол или наркотици, или състоянието на водача е такова, че не позволява да бъде проверен в полеви условия. Служителите на реда ще съпровождат шофьорите до болницата за изследването, ако ги заловят с над 1.2 промила или под въздействието на наркотици.
По искане на ГЕРБ коли ще бъдат вдигани без знанието на собствениците им, ако не са си платили престоя на платен паркинг до края на работното му време. Тази промяна предизвика протести от БСП, според които така управляващите заобикалят съдебни решения, с които ползването на "паяци" е обявено за незаконно.
Противоречиви реакции предизвика и приетата поправка, че с шофьорска книжка ще могат да се сдобият завършилите 10-и клас, които са физически годни, изкарали са съответните курсове и изпити за водачи и оказване на първа помощ. Досега образователните изисквания в закона бяха за завършен "първи гимназиален етап на средно образование", т.е. 8-10 клас. Халил Летифов от ДПС предрече, че това ще доведе до бум на фалшивите книжки и на свидетелствата за управление, придобити в чужбина, които българската държава е длъжна да признае по силата на двустранни спогодби. "С това решение ще изпратим няколко десетки хиляди неправоспособни водачи на пътя. Те ще бъдат камикадзета", изтъкна депутатът. Вносителят Милена Дамянова от ГЕРБ контрира, че това е действащ текст в Закона за предучилищното и училищното образование, който обаче е бил отложен за 2022 г. при приемането му. "Новите правила важат само за тези млади хора, които ще получат основно образование по новия закон, и целта е те да останат до 10-и клас в училище", мотивира се тя.
Въпреки непрекъснатите мерки, които за пореден път са в полезрението на парламента, статистиката сочи, че от началото на годината до 14 септември жертвите са 435, а за цялата м.г. смъртта си са намерили 708 души.
1000 лева глоба за онлайн продажба на домашна ракия. Продажбата на домашна ракия и на тютюн, за които не са платени акцизи, чрез обяви в интернет ще бъде забранена. Като нарушителите ще бъдат глобявани от 500 лв. до 1000 лв., ако са граждани, и от 2000 лв. до 5000 лв., ако са фирми. При повторно нарушение глобите ще се удвояват. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са пуснати от Министерството на финансите за обществено обсъждане.
Сайтовете, на които може да се качват обяви за продажба, ще трябва да контролират публикуването на съобщения за продажба на ракия и тютюн без платен акциз, включително чрез ограничаване на достъпа на използвани за целта телефони номера, ай пи (IP) и имейл адреси. А качените обяви ще трябва да бъдат премахвани. Наред с това се въвеждат и нови правила за куриерските фирми като целта е да се пресече продажбата на акцизни стоки без бандерол чрез поръчки по интернет. При проверките на митничарите в момента има много случаи на използване на куриерски фирми за доставка на тютюн за пушене без платен акциз, който е поръчан по интернет.
Затова се предлага въвеждане на задължение за пощенските оператори да изискват от подателите на пратката да декларират, че изпращаните акцизни стоки или отпадъци от тютюн са с платен, начислен или обезпечен акциз, както и че са с бандерол, когато такъв е задължителен. Тези промени са в полза на куриерските фирми, тъй като в момента, ако митничари установят държане на акцизни стоки без платен акциз в техните обекти, наказанието се налага на куриерската фирма, а не на изпраща/получателя на пратката. В тази връзка се предлага, санкция да не се налага на пощенски оператор, който е съдействал на митничарите за установяване на нарушителите.
Към тютюна за пушене, за който се дължат акцизи, да се добавят и препаратите за пушене с наргиле (водна лула), които освен тютюн или заместители на тютюна съдържат и ароматизиращи сиропи, предлагат още от МФ. Акцизът за тютюна за пушене е 152 лв. за кг.
С други промени в закона се затяга контролът върху акцизните стоки и се дават допълнителни права на митничарите. Например, въвежда се изискване да се поставят GPS-и и върху камионите, които превозват отпадъци от тютюн. Въвежда се и задължение хората да дават документ за самоличност при поискване от митничари. Това се прави тъй като в практиката често проверяваните отказват да дават личните си карти на митничарите и се налага да се иска съдействие от полицията. Предлага се и правна възможност митничарите да искат съдействие от други компетентни органи за спиране на транспортни средства - коли, камиони, влакове, плавателни съдове и т.н., които не могат да бъдат спрени от самите митничари.
Поради зачестилите случаи в рамките на една година, при които митничари установяват превозване на укрити акцизни стоки, предимно алкохол с валиден български бандерол за други държави от ЕС (основно за Гърция), се предлага лицата, които държат и превозват акцизни стоки без опростен придружителен документ, да се наказват с глоба от 1000 до 4000 лв. за гражданите и от 2000 до 6000 лв. за фирмите. Само от началото на годината митничарите са установили нерегламентиран превоз на над 10 хил. бутилки високоалкохолни напитки, се посочва в мотивите. В момента за такова нарушение може само да се наложи забрана лицето да упражнява определена дейност за срок от един месец, което не оказва превантивен ефект на нарушителите, допълват от МФ.
Плащаме в брой до 5000 лв. Плащанията в брой да бъдат ограничени до 5000 лв. от началото на 2018 г., предлагат от Министерството на финансите. Това е поредният опит за ограничаване на кешовите плащания като мярка срещу сивата икономика и укриването на данъци.
В началото на лятото от ведомството предложиха промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, според които таванът на кешовите разплащания трябваше да бъде намален до 1000 лв. на няколко стъпки през годините, но идеята не намери подкрепа в парламента.
Сегашното предложение за ограничаване на плащанията в брой до 5000 лв. е в съответствие с наложилата се практика в другите държави от Европейския съюз, където прагът е в диапазон от 2 000 до 3 000 евро, се посочва в мотивите.
Калоян Топалов аут от Темида. Шефът на Софийския градски съд Калоян Топалов изненадващо напуска съдебната власт. Първоначално "24 часа" съобщи, че той е подал оставка като председател на съда, но по-късно пред "Монитор" източници от ВСС потвърдиха информацията за пълното му оттегляне. Това е изненадващо и странно, коментираха магистрати от Съдебната палата в София. Заради близостта си с Лозан Панов той е известен като негово протеже.
Заедно с него оставка е хвърлила и шефката на Търговското отделение Радостина Данаилова. Те настояват ВСС да ги освободи от постовете им от 2 октомври, ден след това изтича мандатът на настоящия състав на кадровия орган.
Без отстъпка при подаване на онлайн данъчна декларация. Няма да имаме право да ползваме отстъпка при подаване на декларация по интернет от догодина. Това е една от промените, в проектопакета от данъчни закони за догодина, подготвен от Министерството на финансите. До сега онези, които не се редяха на опашки в офисите на данъчните, за да внесат документите си ползваха 5% отстъпка от това, което имат да доплащат. От догодина тази възможност отпада.
Така според разчетите на финансовото ведомство след отпадането на 5% в държавната хазна ще влязат допълнителни приходи в размер на 1,2 млн. лева.
Освен това самоосигуряващите се вече ще подават декларация само по електронен път. Останалите могат да избират между хартиената декларация и електронната.
Предвижда се още в декларацията да може да се обявяват придобити необлагаеми доходи, наследство или дарения. Така при проверки и ревизии на имотното състояние и съпоставка на доходите ще е ясно откъде даден човек се е сдобил с четириетажна къща, например, при заплата, която не би му позволила да я купи.
Заради зачестилите случаи на разпространение на цигари и тютюн без бандерол чрез куриерски или пощенски пратки, в Закона за акцизите се въвежда задължение пощенските оператори да изискват декларации, че стоките са с платени данъци.
Глобите ще се налагат на изпращача или получателя, а не на куриерските фирми. Освен това митничарите вече ще имат право да изискват лична карта на онзи, който получава или изпраща пакета.
Онези които пренасят през граница акцизни стоки с бандерол, най-често алкохол, но без нужните документи за износ ще бъдат глобявани от 1000 до 4000 лева, като за фирми търговци санкцията ще е от 2000 до 6000 лева, пише още в разпоредбите.
Също така министерството, ръководено от Владислав Горанов отново се опитва да ограничи плащанията в брой - от 10 000 лева на 5 000 лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |