Трудно управление за Меркел и малък шанс за големи реформи в ЕС. Ангела Меркел спечели парламентарните избори в Германия, но четвъртият й пореден канцлерски мандат се очертава да бъде най-трудният. След лошото представяне на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), отбелязала най-слабия си резултат в следвоенната история на страната (под 21%), лидерът й Мартин Шулц изключи нова "голяма коалиция" и заяви, че излиза в опозиция. Това оставя само една възможност пред канцлера за съставяне на мнозинство - трипартиен алианс между нейния Християндемократически съюз (ХДС), либералната Партия на свободните демократи (ПСД) и "Зелените" (т.нар. коалиция "Ямайка" по цветовете на партиите - черно, жълто и зелено). Само че тази комбинация може да се окаже сложна за постигане и нестабилна за управление заради политическите различия между трите формации. Тя предполага също така, че визията на френския президент Еманюел Макрон за промяна на еврозоната (която той ще представи в детайли във вторник) трудно ще намери съюзници в Берлин. За България това ще означава по-малък шанс за бързо влизане в Шенген и валутния съюз.
Трудната, почти невъзможна коалиция
Разломите започнаха да се очертават още първия ден след изборите. Християнсоциалният съюз (ХСС) - сестринската партия на ХДС от Бавария, също втвърди тона, след като претърпя загуби от популистката и евроскептична "Алтернатива за Германия" (АзГ), която финишира на трето място. Лидерът на ХСС Хорст Зеехофер дори постави под въпрос съюза с ХДС. Пред симпатизанти на партията той обяви, че ще постави на обсъждане връзката между ХСС и ХДС на лидерски събор днес, в деня преди срещата между управляващите органи на двете формации. Те са в постоянен политически съюз в Бундестага от 1949 г. насам и евентуалното му разпадане би размесило сериозно картите по време на преговорите за създаване на коалиционно правителство.
Проблемите между ХСС и ХДС произтичат от различия по отношение на мигрантската политика на Меркел. Въпреки че регионите, в които ХСС е активна, са приели най-малко мигранти спрямо останалата част от Германия, там АзД е "откраднала" най-много от гласовете от традиционната десница. Освен това ХСС имат сериозни проблеми с третия потенциален коалиционен партньор, "Зелените", като бившият лидер на партията Гюнтер Бекщайн заяви, че двете политически сили са като "огъня и водата".
Освен това ХСС е скептична към идеите на Макрон, който вероятно ще поиска засилена интеграция на еврозоната. Същото важи с още по-голяма сила за ПСД, чийто лидер Кристиан Линднер отхвърля всички инициативи на френския президент за реформиране на еврозоната и снабдяването й с бюджет, финансов министър и т.н. ПСД и ХСС имат твърда линия и за опазването на външните граници на ЕС, възобновяването на неработещия в момента Шенген и допускането на нови членове в него.
"Зелените" със сигурност ще са най-недолюбваният потенциален коалиционен партньор - вицепрезидентът на ПСД Волфганг Кубицки заяви, че тристранните коалиционни разговори няма гарантирано да доведат до успех.
Не е невъзможно и да бъде съставено правителство на малцинството, но това далеч не е традиция в германската политическа система. Обикновено такива правителства не оцеляват дълго и досега никога не са започвали мандат, а до тях се е стигало след отделяне на по-малкия коалиционен партньор. Ако не се стигне до разбирателство между потенциалните съюзници, вероятно е да бъдат предизвикани предсрочни избори, на които Ангела Меркел да търси по-стабилен мандат от гласоподавателите.
Пирова ли е победата на АзГ
Но потенциалните коалиционни отношения не са единствените, които имат проблеми. Още на сутринта, след като беше обявен високият резултат на АзГ - 13.5%, стана ясно, че лидерът на партията Фрауке Петри няма да заеме спечеленото място в Бундестага заради неразбирателство с останалите ключови фигури в партията. Петри беше в основата на градената в последните четири години победа на националистите, които спечелиха над 80 места в Бундестага, но в последните месеци влезе в яростна борба относно посоката, в която АзГ трябва да поеме с още по-крайните, но и много популярни кандидати на партията Алис Вайдел и Александър Гауланд (който наскоро обеща да "прогони" Меркел).
Петри нарече ситуацията в партията "анархична" на пресконференция в понеделник сутрин. На вътрешнопартийна конференция през април тя пожела АзГ да преосмисли идеологията си на "фундаментална опозиция" и да се дистанцира от крайнодесните послания в посока повече реализъм и потенциално участие в бъдещо управление. Инициативата ѝ обаче бе отхвърлена от радикалните крила на партията.
Защо в Бундестага влизат рекорден брой депутати
Броят на депутатите в Бундестага ще бъде рекордно голям. За пръв път от петдесетте години в парламента влизат седем партии, а математическото им разпределение разду броя на народните представители до 709. Досега рекордът беше държан от Бундестага през 1994 г., в който имаше 672 души. На изборите през 2013 г. 630 души влязоха в долната камара на парламента, макар избирателните правила да определят, че те трябва да са 598. Причината е в сложната и отдавна нереформирана система, която е от смесен тип. Германците гласуват с две бюлетини - в първата те избират между кандидатите в тяхната област, а във втората - между партиите. Половината депутати се избират пряко, другата - чрез партийните списъци. Политическите сили, които спечелят повече от 5% от гласовете от втората бюлетина или спечелят поне 3 преки мандатa, получават места в Бундестага, пропорционални на броя получени гласове. Отделно, когато една партия е спечелила повече места чрез прякото гласуване, отколкото от втората бюлетина, пряко избраните депутати имат гарантирани места в Бундестага (т.нар. висящи места), а останалите партии получават "балансиращи места", за да се запази пропорционалността.
Състоянието на икономиката
Плюсове
- Икономиката нараства 12 поредни тримесечия.
- 2.1% е ръстът на БВП през второто тримесечие на годишна база, което е най-голямото увеличение от 2014 г.
- Безработицата е на най-ниското си ниво от обединението на страната - 5.7% през август.
- По оценка на Ifo германският излишък по текущата сметка, който измерва потока на стоки, услуги и инвестиции - ще остане най-големият в света през 2017 г. на равнище 285 млрд. долара, следван от Китай със 190 млрд. долара и Япония - 170 млрд.
- Заплатите бяха индексирани с 2% през последните 3 години. Но това повишение дойде след дълъг период на стагнация, като през периода 2000 - 2011 г. реалните доходи на германците спаднаха с 1.8%.
Минуси
- Германия инвестира значително по-малко в сферата на образованието от всяка друга страна от ОИСР - те харчат средно по 5.2% от БВП, а Германия - 4.3%.
- Изостава в изграждането на дигитална инфраструктура, най-вече бързия интернет. В страните от ОИСР оптичните кабели са средно 20% от цялата широколентова мрежа. В Германия този процент е 1.6.
- Вce пoвeчe пътищa, мocтoвe и yчилищa в пpoвинциятa ce нyждaят oт peмoнт. Жeлeзoпътнaтa инфpacтpyĸтypa cъщo имa нyждa oт oбнoвявaнe. Πpeз 2017 г. гepмaнcĸaтa пътнa мpeжa пaднa дo 16-o мяcтo в Дoĸлaдa зa глoбaлнaтa ĸoнĸypeнтocпocoбнocт нa Cвeтoвния иĸoнoмичecĸи фopyм.
България не изпълнява задълженията си за поддържане на Дунав. От всички страни по поречието на Дунав България е тази, която най-очевидно не изпълнява задълженията си по поддържането на реката. Това заяви пред "Капитал" източник от Генерална дирекция "Мобилност и транспорт" на Европейската комисия по време на среща за бъдещето на инструмента "Свързана Европа" в Талин. "От всички проекти, свързани с международната транспортна инфраструктура в България, този ни причинява най-много главоболия. Спешно трябва да се свърши работата по Дунав. Там трябва да се прави драгаж всяка година. През последните 3 години българите не го правят", заяви източникът, който е във връзка с българското правителство. Драгажът представлява изкопни дейности по дъното на реката, които да я държат плавателна през всички сезони.
България - лошият в класа
Според експерта, който е на високо ниво в комисията, е "очевидно, че не изпълнявате задълженията си. В този смисъл сте най-лошите ученици в класа". Румънците, с които България има съвместно споразумение да поддържа реката, изпълняват задълженията си много по-усърдно, казва представителят от ЕК. Според него причината е, че виждат ползата. "Има нов пазар, който се отваря - на круизните обиколки по реката. Хората харесват да правят това." Експертът даде за пример проекта за обновяване и разширяването на пристанище Гюргево, където румънската страна има намерение да направи освен товарно пристанище и такова за яхти. Проектът се нарича "Зелено пристанище Гюргево".
Коридорът Рейн - Дунав, който трябва да свърже сърцето на континента с Черно море по вода, е един от основните TEN-T коридори, които ЕК иска да завърши до 2030 г. Той минава през 9 страни членки и завършването му трябва да донесе ръст в БВП от над 700 млрд. евро за периода между 2015 и 2030 г. За него България има финансиране по "Свързана Европа".
Застиналата поръчка
През март тази година служебният транспортен министър Христо Алексиев откри поръчка за драгаж на дъното на стойност 6.8 млн. лв. за три поредни години с опция за повторение за още три. Бяха обявени още и поръчки за кораб за изследвания и маркиращ кораб. Търгът за драгаж обаче застина в КЗК след жалба от консорциум "ДДФ 2017" от август, по която още няма произнасяне. "Видях желание да се справят с тази задача. И с идването на новото правителство нещата пак увиснаха. Независимо дали сте направили поръчката или не, годишният драгаж е задължение на държавата и трябва да го правите", посочва експертът от ЕК. "Транспортът е въпрос на последователност. Не можеш да правиш нещата на парче - част тук, част там. Трябва да има дългосрочно планиране и инвестиции."
Още през 2014 г. България подписа мастърплана за Дунав, координиран от Австрия и подписан от всички страни по поречието на реката (без Унгария). Целта на плана, по който Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД) трябва да получи от механизма за "Свързана Европа" 7 млн. евро, е да премахне "тапите" при трафика, да направи възможна навигацията по реката през цялата година, да закупи кораби за хидроложки изследвания и да създаде национални карти за действие. Същата година София се споразумя с Букурещ за "общи и спешни действия" за разчистване на пясъка от плавателния път.
От думите на експерта излиза, че оттогава досега страната не е свършила почти нищо. През май тази година българско-румънската камара отправи искане за спешно решение на проблема. Камарата твърди, че без незабавен драгаж дълбочината във фарватера ще падне под 1.8 м, което "ще донесе големи загуби на операторите с флот и на цялата индустрия, свързана с Дунав". Според писмото на камарата, изпратено тогава до институциите, круизни оператори вече са заявили, че ако отново са блокирани в България поради липса на поддръжка на водните пътища, ще отпишат дестинациите в Долен Дунав от графика си.
Според обявената поръчка трябва да се извърши драгаж на приблизително 560 хил. куб.м земна маса между километър 610 при гр. Сомовит и 374 при гр. Силистра. Според сайта на ИАППД точно тези участъци в момента са критични, като на места има полоси с дълбочина между 1.6 и 1.8 метра.
"Капитал" потърси за коментар транспортното министерство, но оттам не успяха да отговорят в рамките на деня.
Правителството ще намалява чиновниците чрез споделени услуги. Поредно правителство прави пореден опит да намали раздутата администрация и да направи работата й по-ефективна. Вицепремиерът Томислав Дончев стартира вчера съвместен проект със Световната банка, който предвижда закриване на многобройните дирекции и отдели, занимаващи се с една и съща работа в различни ведомства и териториални поделения, и създаване на централни звена за обслужване. Става дума за сливане на службите по счетоводство, "ТРЗ", "Личен състав" или "Кадри", правните отдели, звената за IT. Реформата трябва да доведе до значителни съкращения на чиновници и спестяване на бюджетни разходи.
Световната банка е съветник на правителството по провеждане на тази реформа, като за услугите си ще получи 2.4 млн. лева хонорари. А общо проектът ще струва 5 млн. лева, като финансирането е по европрограмата "Добро управление", наследник на предната ОП "Административен капацитет". Липсват обаче прогнози и точни разчети колко души ще засегнат промените и какви ще са икономиите на държавни средства.
"Въвеждаме принципа на споделените услуги в организацията и работата на централната администрация. Сега всяко ведомство, дори и най-малкото, си има собствени счетоводства, юристи, специалисти по управление на човешките ресурси и други дейности, които са еднотипни за всички администрации. Добрите практики предлагат тези еднотипни дейности да бъдат предоставени на центрове, различни от самите администрации", обясни Томислав Дончев.
До края на 2018 г. в две пилотни министерства трябва да се въведе централизирано обслужване на човешките ресурси и счетоводните дела на всички техни подопечни агенции и регионални структури.
Договорът със Световната банка за пилотно въвеждане на споделените услуги в администрацията бе подписан през май от служебното правителство на Огнян Герджиков. Предвижда се банката да оцени възможните подходи за споделяне на обслужването на документооборота, управлението на човешките ресурси, финансите и информационните технологии. За целта предстои да бъде направен преглед на поне 5 международни практики за споделени услуги в администрацията, от които българското правителство трябва да избере кои са най-подходящи за прилагане у нас. До 2020 г. този подход трябва да се приложи в общо 10 администрации, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Кои ще са двете пилотни министерства, ще решава Съветът за административна реформа.
Засега вицепремиерът не посочва до какви съкращения на кадри ще доведе тази мярка и какви разходи ще бъдат спестени. Наскоро председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви, че 30% от чиновниците са излишни. Вицепремиерът Дончев вчера подчерта, че част от експертите от закритите служби ще бъдат преквалифицирани и преместени на друга работа.
Освен икономии реформата трябва да доведе и до въвеждане на единни стандарти на работа. В комбинация с все по-масовата електронизация на администрацията това ще подобри услугите за гражданите и фирмите и ще намали таксите.
Според последния доклад за състоянието на администрацията - за 2016 г., щатната й численост е 132 648 души плюс още 11 779 бройки, които не са на щат. Спрямо предходната година се отчита намаление на чиновниците с около 5000, но 35 държавни и общински структури изобщо не са подали данни за персонала си.
Базите на властта
В рамките на проекта Световната банка ще изготви и оценка на управлението на почивните бази, които са собственост на държавни ведомства. Възможно е в бъдеще тяхното управление също да стане централизирано, без чиновниците да загубят право да почиват в тях. "Над 100 почивни бази се стопанисват от държавната администрация. Те обаче не работят добре, трупат загуби, а качеството на услугите им е лошо", обясни вицепремиерът Томислав Дончев. Една от причините е, че приходите от дейността им отиват в централния бюджет и мениджърите и персоналът нямат стимули да привличат повече гости. "Този модел ще се смени, като например ще се предложи общ модел за резервации и записвания", поясни Дончев.
Част от рибата на пазара се оказа пълна с олово и живак. Част от рибата на пазара съдържа вредни за здравето тежки метали. Те са в стойности, близки или дори надхвърлящи нормата, показва ново проучване на асоциация "Активни потребители". Изследването включва 12 марки замразена вносна риба от най-купуваните видове на пазара, разказа авторът му д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните. Той даде пример с цаца от Балтийско море, в която са открити олово, кадмий и живак, като оловото е над нормата и рибата е негодна за консумация. Всички проби са само от две големи търговски вериги.
"Употребата на такава риба няма да доведе директно до проблем за здравето, но определено няма място на пазара", каза Иванов пред Би Ти Ви. Засечени са още скумрия от Атлантическия и Тихия океан с високи стойности на олово, хек от Западния Атлантически океан с близки до нормата стойности също на олово, както и две проби с изтекъл срок на годност. Проверени са и сафрид, филе от треска, филе "Минтай", тилапия, пангасиус, сьомга.
В същото време част от рибата е пълна с вода. При някои марки - най-вече при т.нар. филетирани риби, това е написано на етикетите. Стойностите за допълнително вложената вода, глазура и фосфати са от 8 до 30%, изтъкват от "Активни потребители" и подчертават, че това, освен некоректна печалба, е и риск за здравето на потребителите.
Това е първото в България официално публикувано такова изследване, коментира Иванов. Той изтъкна, че досега Българската агенция за безопасност на храните нито веднъж не е засичала тежки метали в рибата, а това означава занижен контрол. "Нашият извод е, че на този етап замразената риба все пак е сравнително слаб риск, но това не означава, че той трябва да се игнорира", обобщи Сергей Иванов.
Бизнесът обаче категорично отрече проучването на "Активни потребители". Според Йордан Господинов от Асоциацията на производителите на рибни продукти от 12 видове риби всички са под нормата с изключение на един вид балтийски шпроти, които са обявени за цаца. "В Балтийско море цаца няма. От 12 проби 11 са под нормата по изискванията на регламента. Нормално е, всичко в природата се отлага - и във водата, и в почвата, и т. н.", коментира той.
Интересни са и данните за произхода на рибата с тежки метали. Любопитно е, че на първо място е Испания, следвана от "обичайните заподозрени" - Виетнам, Индонезия, Сингапур и др. В световния океан се съдържат в разтворено състояние много токсични за хората химикали, подчертават от "Активни потребители". В допълнение замърсяванията на водите с индустриални, битови и аграрни отпадъци влошават тяхното качество, а оттам и това на рибата и рибните дарове. Консумацията на риба, уловена или отглеждана в такива условия, може да представлява умерен до сериозен риск за здравето на хората, предупреждават експертите.
Черно на бяло
Справка в европейската система за бързо оповестяване за опасни храни и фуражи показва общо около 5400 сигнала за нередности или опасности в рибните продукти. Всъщност рибата е най-замърсената с тежки метали храна изобщо. На нея се падат около 40% от всички докладвани случаи на тежки метали (1410 от 3600), а ако включим и другите морски храни (миди, раци, скариди, октоподи), числото скача над 50%. Контролът у нас е поверен на Агенцията по храните, като за последно тя е съобщила за проблем при рибата през 2014 г.
Фипронил
Български яйца с фипронил над нормата са били продавани в Гърция и Румъния. Сигналът за това идва от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи на ЕС (RASFF). Количеството инсектицид е 0.19 мг/кг - около 6 пъти повече от това, което беше засечено през септември в български яйца, продавани у нас. Успоредно с това в RASFF е постъпил сигнал от Франция за това, че в корен от репей, внесен от България, е засечен забраненият от години пестицид ДДТ.
Черен списък за пациенти биячи. Пациентите, склонни към насилие, да влязат в черен списък. Той ще бъде изпратен в болниците и така ще бъде заострено вниманието на лекарите, ако подобен човек потърси помощ. Тази идея бе лансирана по време на кръгла маса на тема "Мерки за превенция на агресията над медицински лица", организирана от БЛС. Практиката със създаването на черен списък вече е изпробвана във Великобритания, САЩ и Кипър, каза д-р Галинка Павлова от БЛС.
На дискусията стана ясно, че всеки втори медик у нас е бил жертва на агресия, като в половината от случаите насилието се е случило повече от един път. В най-голям риск са медицинските сестри. Пациентите са недоволни от здравната система и особено от доплащането за медицински услуги.
Решават на тъмно за цената на газа към потребителите. На открито заседание КЕВР обсъди доклада на работната група във връзка с внесеното заявление на "Булгаргаз" ЕАД за утвърждаване на цени за ІV-то тримесечие на 2017 г., по които общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, На откритото заседание присъстваха представители на вносителя на заявлението "Булгаргаз" ЕАД и на граждански движения. В съответствие с изискванията за прозрачност, докладът на работната група беше публикуван предварително на интернет страницата на регулатора, а заседанието беше излъчено онлайн, обявиха регулаторът от официалната си страница.
При определяне на цената на природния газ КЕВР отчита изцяло съществуващата методика, залегнала в действащия договор между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт". Формулата отчита движението на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари за последните 9 месеца, както и промените в курса на щатския долар. Правомощията на регулатора са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД отговаря на Наредба № 2 за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества.
Цената на природния газ от 1.10.2017 г. да бъде 343,22 лв./1000 куб. м. или 32.26 лв. на MWh, без ДДС, акциз, е посочено в доклада на работната група, изготвен въз основа на представените данни и документи и след направени изчисления съгласно прилагания ценови модел. Предлаганата от енергийния регулатор цена на природния газ за ІV-то тримесечие на 2017 г. е със 7,29 % по-ниска от досегашната цена за ІІІ-то тримесечие на 2017 г. В цената на природния газ от 343,22 лв./1000 куб. м. не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа и клиентите следва да ги заплащат на крайните снабдители, по реда на Методиката за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на "Булгартрансгаз" ЕАД.
В предложената цена за продажба на природен газ на крайните снабдители на природен газ и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, заявителят предлага да бъде включена и компонента за услугата обществена доставка по чл. 17, ал. 6 от НРЦПГ в размер на 5,89 лв./1000 nm3 и компонента "задължение към обществото" по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ в размер на 2,34 лв./1000 nm3, която покрива разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в Чирен.
На откритото заседание представителят на "Булгаргаз" ЕАД Иван Иванов, ръководител на Управление "Лицензионна политика и търговия с природен газ", заяви, че дружеството подкрепя изводите в доклада на работната група и преценява предложената цена като обоснована и даваща възможност на обществения доставчик да осигури изпълнението на лицензионните си задължения през периода. Въпреки, че съгласно процедурата на открити заседания не се допускат изказвания на страни, различни от заявителя, по изключение, председателят на КЕВР предостави възможност и на присъстващия представител на гражданско сдружение да изрази становище по доклада на работната група.
Окончателното решение на Комисията за утвърждаване на цени за ІV-то тримесечие на 2017 г., по които общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, ще бъде взето на закрито заседание на регулатора на 29.09.2017 г.
Не се очаква скок на цената на парното и топлата вода, обяви Иван Иванов. Според него увеличението заради новите такси ще бъде с 1 лв.
Псевдоеколози лапат пари от държавата като спасители. Псевдоеколозите от „Корал", които цяло лято протестираха срещу държавата и местните власти заради проверките на институциите, се оказаха лапащи без свян от същата тази държава. Докато през ден скачаха срещу инспекциите на общината, туристическото министерство и РИОСВ - Бургас, при които лъсна, че нелегално настанилите се на плажа и гората зад тях т.нар. дивокъмпингуващи крадат ток и вода, активистите на „Да запазим „Корал" са се цанили за спасители на ивицата. Но далеч не безплатно. Сдружението е взело над 20 бона за два месеца работа, като парите са по обществена поръчка, обявена от областната управа на Бургас.
Всичко започва в началото на юли, когато управата обявява конкурс за осигуряване на спасители на неохраняемите плажове. Сред тях заради статута му на място за диво къмпингуване попада от две години и „Корал". Поръчката е за малко над 70 000 лева, като една трета от тях са предназначени именно за плажната ивица край село Лозенец. Любопитното е, че за останалите 4 плажа остават много по-малко средства, макар да са по-големи като площ.
Подалият оферта кандидат е само един - сдружението „Да запазим „Корал".
НПО-то де факто е свързващото звено между зелените, партията на задкулисието „Да(й), България" и сайта „Бивол". Компания в ръководството на сдружението си правятпредставящия се за главен редактор на сайта „Бивол" и обвиняем за клевета във Франция Атанас Чобанов и Кирил Петков от ръководството на „Дай, България" и Лилия Попганчева. Последната освен председател на сдружението е и служител на семейство Малееви. Попганчева се води спортен психолог към Тенис клуб „Малееви", чийто съсобственик Мануела Малеева също е в ръководството на „Да(й), България". Именно Попганчева е сложила парафа си върху контракта с областната управа на Бургас, чийто срок за действие дори още не е изтекъл. Макар сезонът отдавна да приключи, договорът е до 30 септември. За това време сдружението трябва да получи 20 859 лева, срещу които да предоставя целодневно от 8 до 18 часа по двама спасители на два пункта на ивицата. Общо петима души са записани като такива, а сред тях са братът на бившия концесионер на плажа и настоящ неформален лидер на „Да запазим „Корал" Атанас Русев - Кирил и бащата на Кирил Петков - Петко Петков. В диспут преди дни в близката до Цветан Василев телевизия BiT друг от активистите на „Да запазим „Корал" - Васил Гюров, призна, че и той давал смени като заместник-спасител. По договор обаче това може да се прави само от хора, които имат нужните изкарани курсове и разрешителни.
Доколко от сдружението са си вършили работата става ясно от факта, че по-малко от две седмици по-късно човек се удави на плажа. Впрочем това е втори трагичен случай за двете години, откакто ивицата е без концесионер, защото е предназначена за диво къмпингуване. Преди това смъртни случаи не е имало с години.
Случката с договора за спасители е само поредната илюстрация на лицемерието на псевдоеколозите, които третират буквално като бащиния „Корал".
Преди няколко седмици лъсна, че псевдоеколозите продават на заблудени туристи и фекална вода. Това става ясно от сигнал на измамен почиващ, който дори е хванал чревно разтройство, след като е пил от съмнителната течност.
Опасната за пиене вода се разпространява сред хората, които са се настанили в нелегалния къмпинг на Корал. Неколцина от тях си направили съмнителен водоизточник с подръчни средства, който е съвсем близо до септичните ями. Община Царево вече спря тока и водата в района, за които почиващите не плащаха нито лев. При кмета обаче постъпили жалби, че някой събира на хората там пари за питейна вода.
Според сигнала, който мъжът е подал до община Царево и РИОСВ - Бургас, опасната вода му била продадена от един от постоянните обитатели на плажа - Марио Тенев. Свръзката с него пък му направил друг виден „коралец" - Васил Сървайвъра. Името на последния нашумя, след като стана ясно, че продава ток на незаконно къмпингуващите, макар по принцип да няма легална партида за електричество. В сигнала на пострадалия плажуващ е записано, че Сървайвъра го свързал с Тенев, който от своя страна го свързал към „питейната вода". „Коралецът" обяснил на новодошлия турист, че има кладенец, от където изпомпвал водата с хидрофор и от там тя се разпределя към близките каравани и палатки. В разгара на лятото обаче нивото на водата в кладенеца спаднало и затова Тенев обяснил, че ще го допълва от друг водоизточник.
В жалбата на измамения турист пише, че въпросният алтернативен източник всъщност била обикновена горска локва с неустановен произход. От нея с маркучи къмпингуващите пълнели кладенеца на Тенев с вода, а след това от герена съмнителната течност потичала към палатките и караваните. Пострадалият пише до институциите още, че по-късно Сървайвъра му признал, че били правени проби на водата, които показали, че в нея има наличие на отпадни и фекални води.
Според кмета на община Царево Георги Лапчев вече има издадено предписание за спиране на електроенергията, която се краде. В началото на август е спряна и водата. Къмпингуващите обаче са създали своя система от помпа, маркучи и стар резервоар с чиято вода се къпят, мият съдовете си, а някои дори пият. Водоизточникът е неясен и със спорен произход, макар създателите на импровизираната система да твърдят, че това е дъждовна вода.
„Това е абсолютно невъзможно - там да има извираща вода от някъде. Факт е, че съвсем в близост до въпросното понижение, то дори не е дере, се намират септичните ями на къмпинг „Юг". Така че възможно е и най-логично е тази вода всъщност да е пропиващата се през почвата, която излиза от септичната яма", коментира кметът Георги Лапчев. Някои от летовниците на къмпинга, които са консумирали хлорираната вода от ямата, вече са със стомашно-чревни инфекции. Има подадени жалби до няколко институции и предприети проверки от здравни и екоинспектори, от „Басейнова дирекция" и от общината.
Началникът на РИОСВ - Бургас, Тони Атанасова коментира, че няма как да твърдят категорично откъде идва тази вода. Според екоинспекторите няма изтичане на отпадни води. В протокола от проверката на „Басейнова дирекция" пък е посочено, че става въпрос за водосбор от подземни води. Около караваните обаче има поставени множество химически тоалетни, за които тепърва ще се проверява къде са изхвърляни. Очакват се и резултатите на водата, която ще проверяват от здравната инспекция.
"Ще искаме информация за всички договори къде са отишли тези изчерпани води, къде са предадени, в кои пречиствателни станции и така нататък", каза главният експерт по опазване на водите в РИОСВ - Бургас, Анна Желязкова.
Така се оказва, че някой прибира пари за вода от горски водосбор с неясен произход, за което, по думите на кмета на Царево, вече има подадени жалби, включително че хората плащат като за вода за питейни нужди. Според местните в района отдавна има друг интерес спрямо апетитния терен, собственост на фирма "Ибердрола".
Жалбите са стигнали и до прокуратурата, откъдето сигналът за водоизточника ще бъде проверяван, включително и незаконното събиране на пари за водата.
СМГ на прокурор за финансови далавери. Сигнал за съмнения за злоупотреби с финанси в Софийската математическа гимназия е подаден до столичната градска прокуратура. Това съобщи за „Монитор" шефката на Регионалното управление по образование (РУО) - София, Ваня Кастрева. Тя обясни, че ставало дума за противоречия между училищното настоятелство и бившия директор на СМГ Антони Стоянов. Родители твърдели, че били дадени 200 хил. лв. за ремонт на училището от бюджета на настоятелството, а според бившия шеф никакви пари не били постъпвали в училището, разказа още Кастрева. Тя допълни, че сигналът е подаден, за да се изчистят и изяснят тези разногласия.
Както „Монитор" вече писа, образователният министър Красимир Вълчев сигнализира министъра на финансите да направи данъчна проверка на приходите от училищните настоятелства в СМГ. Вълчев допълни, че такава проверка вече е започнала от страна на Националната агенция по приходите (НАП). Той обясни пред „Монитор", че на по-късен етап ще се обмислят варианти за това как просветното ведомство може да осъществява контрол върху парите на училищното настоятелство. Относно казуса със СМГ той заяви още, че не било редно парите за курсовете по математика, които се провеждат в гимназията, да се събират от настоятелството, а трябвало това да се извършва от самото училище.
Припомняме, че наскоро се появи информация, че годишният приход от курсове в СМГ е над 1 млн. лв.
Междувременно от Софийската градска прокуратура съобщиха пред „Монитор", че вчера е постъпил сигнал от родители срещу училищното настоятелство на СМГ.
Скандалите в Математическата гимназия започнаха през лятото. Тогава родители се разбунтуваха срещу това, че бившият директор Антони Стоянов е уволнил учителката по математика Петя Тодорова. По-късно се стига до неговото отстраняване от шефския пост и назначаването на Зоя Савова за директор на училището.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |