"Безплатното" саниране приключи окончателно. Изцяло "безплатно" саниране на блокове вече няма да има. Това става ясно от думите на министъра на регионалното развитие Николай Нанков вчера. "В бюджета за 2018 г. няма да се искат средства за саниране на частни жилищни сгради. Сключените досега договори с етажните собствености ще бъдат довършени по досегашните правила", каза той.
От 2019 г. програмата ще продължи, отчасти със средства от бюджета, но по нови правила, които тепърва ще се обсъждат. Най-вероятният вариант е собствениците също да дават пари за обновяването на блоковете си. Точен процент не се споменава. От около година насам, когато стана ясно, че програмата буксува, се говори за самоучастие първоначално от 20-25%. Според регионалния министър в бъдеще то може да достигне до 50%. Промените трябва да бъдат одобрени и от Народното събрание.
"През 2018 и 2019 г. трудно ще приключим със сградите, които понастоящем са одобрени с договори с Българската банка за развитие, с ресурса, който имаме, коментира министърът. Негативът по програмата, който се насади по политически и други причини, не ни дава оптимизъм да ви кажа точно каква ще е сумата през бюджета, който ще се приеме през 2018 г.", допълва Нанков.
Каквото и да е решението, вече е ясно, че ГЕРБ дезертира от предизборните си обещания, че програмата за "безплатно" саниране ще продължи, докато и последната панелка и селска къща не бъдат обновени.
Любимата на премиера Бойко Борисов и на бившия регионален министър и сегашен министър по европейското председателство Лиляна Павлова програма тръгна от самото си начало със скандали и остри критики. Основните бяха, че първоначално определените пределни цени са твърде високи. На практика те надхвърляха 3-4 пъти цените, постигнати по пилотна европейска програма от предходните години, в която собствениците също имаха самоучастие. В началото на тази година в. "Сега" пресметна, по данни на министерството на Лиляна Павлова, че държавата е платила средно по 17 359 лева за един апартамент. Предварителните изчисления бяха, че санирането на едно жилище би трябвало да струва средно между 4000 и 8000 лв. Регионалното министерство се оказа принудено на два пъти да намали пределните цени за обновяване на един квадратен метър.
Притеснително е още, че програмата се изпълнява по сложна схема за финансиране, която отваря безброй вратички за корупция и за надуване на цените. Етажните собствености сключват договор с общината, общината възлага поръчките, парите идват от Българската банка за развитие, а контролът е поверен на областните управи, които могат да го правят само по документи.
По думите на министър Нанков към момента за ремонт са одобрени 2022 сгради. Завършени са 708 блока. Работи се по 614, а санирането на останалите 700 още не е започнало. Първоначално за програмата бяха заделени 1 милиард лева. В началото на тази година спешно бе гласуван нов 1 милиард, след като стана ясно, че програмата е силно наддоговорена. От тези 2 милиарда остават още около 1.5 млрд. лв., които ще бъдат изразходвани през 2018 и дори през 2019 г.
Нулевата година за ново финансиране на програмата за саниране ще се използва за изработването на нови правила. Те ще са обвързани с подготвяната в момента Национална жилищна стратегия, каза зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, цитирана от Медиапул. Направеният анализ до момента показва, че жилищата у нас са близо 4 милиона, като 2/3 от тях са в градовете, а останалите в селата. Почти изцяло жилищата са частна собственост (97%), но голяма част от тях са в лошо състояние заради липсата на поддръжка на общите части основно в блоковете. Затова едно от предложенията е да се промени обхватът на програмата и парите по нея да покриват повече дейности. Става дума за конструктивно укрепване, изграждане на ВЕИ инсталации на покривите, преминаване на отопление с по-екологично гориво като газ или ток. В началото на програмата имаше възможност за такива дейности, но те бяха спрени заради високата цена.
ЕК влага 2 млн. евро срещу двойния стандарт при храните. Европейската комисия обяви вчера "насоки" за борба срещу двойните стандарти при храните - болна тема за страните членки от Източна Европа. В напътствията на Брюксел обаче се подчертава, че преди всичко "националните органи за защита на потребителите и за контрол на храните трябва да следят дали производителите и търговците на храни спазват законодателството на ЕС. А ако "при дадено нарушение е налице трансграничен елемент", местните контролни органи могат да търсят съдействие от колегите си в други държави и от Еврокомисията.
От документите, публикувани на сайта на ЕК, става ясно, че Унгария, Чехия, Словакия и Словения са правили сериозни лабораторни изследвания, показващи, че уж еднакви стоки, купени в Източна и в Западна Европа, имат разлики в състава и че комисията ще обсъжда резултатите с представители на лабораториите. България обаче няма да участва в този формат. У нас също бяха направени сравнения, но Българската агенция по безопасност на храните наблегна на четене и съпоставяне на етикетите вместо на лабораторни тестове за състава на продуктите - колбаси, спагети, сирене, шоколадови изделия, детски пюрета, сокове, студени чайове и др. При това БАБХ установи, че разлики в съдържанието между стоките, купени в България, и техните аналози от Германия, Австрия, Франция, Италия почти няма.
В другите източни държави обаче установиха сериозни разминавания и затова поведоха битка срещу храните "второ качество". "Представянето на два различни продукта с една и съща марка и една и съща опаковка е заблуждаващо и нелоялно спрямо потребителите. Твърдо съм решена да бъде сложен край на тази забранена от законодателството на ЕС практика и да се гарантира, че всички потребители са третирани еднакво", коментира Вера Йоурова, комисар по въпросите на потребителите.
Ето защо ЕК реши да осигури за страните членки 1 млн. евро, с които да финансират пазарни проучвания, събиране на доказателства за нелоялни практики и затягане на мерките срещу нарушенията. Освен това комисията отпусна 1 млн. евро на своя изследователски център, за да разработи единна метода, по която държавите членки да правят сравнителни тестове на хранителни стоки.
Мерки
На 13 октомври в Братислава ще има среща на ресорните министри от ЕС по темата за разликите в качеството на хранителни стоки. Организатори са правителствата на Словакия и Чехия. А през септември и ноември ЕК организира семинари с агенциите и комисиите, отговарящи за защита на потребителите и безопасност на храните. Брюксел обяви още, че производители на храни и сдружения в областта на защитата на марките са обещали да изготвят кодекс за поведение тази есен.
Нови 67 млн. лв. субсидии за избрани. Ако сте мъж, от София, имате предишен бизнес или сте над 30-годишни, шансът ви да получите пари от новата отворена линия на Министерството на икономиката е почти нулев. Освен ако не познавате млада жена от Враца. Защото, ако тя е до 29 годишна и е от Северозападна България, оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" е преценила, че нейните идеи са по-важни.
Новата процедура - "Насърчаване на предприемачеството", е за 67 млн. лева, за стартиращи компании и се очаква да бъде открита за прием до края на годината. Субсидиите ще са до 200 хил. евро и могат да кандидатстват компании, които са не по-стари от две години. С парите те трябва да пуснат на пазара продукт, като производствените области са широки - от текстил през електроника до телевизионно предаване.
Това е поредната грантова линия, в която се поставят непазарни до абсурдност условия, които, естествено, се заобикалят от кандидатите. Подобни изисквания преди време накараха редица компании да регистрират клонове в Северозападна България, само за да получат бонус при изчисляването на точките за грант.
Кои фирми и с каква дейност
Целта на предстоящата процедура е създаване и развитие на нови предприятия в приоритетни сектори, като спектърът е доста широк. Фокусът са микро-, малки и средни предприятия, които имат по-малко от две приключени финансови години, т.е. регистрирани са след края на 2015 г. Те могат да бъдат както юридически лица, така и еднолични търговци. Едно от изискванията е към датата на обявяване на процедурата над 50% от предприятието да е собственост на едно физическо лице предприемач. Той не трябва да участва в управлението или да е съдружник или акционер в друго дружество. Кандидатстващите компании могат да участват само индивидуално, а не съвместно с партньори.
Проектите трябва да са в някой от приоритетните сектори на Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014 - 2020 г. или в сектори, свързани с преодоляване на европейски и регионални предизвикателства. В първата група влизат дейности като производство на текстил, химични продукти, електроника, електрически съоръжения, машини и превозни средства, както и издателска дейност, производство на филми, телевизионни предавания, звукозаписи, научноизследователска и развойна дейност. Във втората група попадат обработка на кожи, производство на дървени изделия, печатна дейност, производство на лекарства, стъкло, порцелан и керамика, металообработка, архитектура, дизайн, фотография и др.
Колко са парите
Общият бюджет на процедурата е 34.4 млн. евро (67.2 млн. лв.). Отделен проект може да получи между 50 хил. лв. и 391 166 лв. безвъзмездна финансова помощ, като приложимият режим е de minimis (таванът за държавна помощ за частни фирми). Субсидията може да покрива до 90% от разходите по проекта.
Със средствата ще се финансират няколко вида дейности, като задължителният елемент са дейности за реализиране на пазара на предприемачески идеи (продукти - стоки или услуги). До 200 хил. лв. компаниите могат да използват за закупуване на машини и оборудване, за да пуснат на пазара своите продукти. Не се предвижда обаче финансиране за строително-монтажни работи. Допускат се до 30 хил. лв. разходи за дълготрайни нематериални активи (включително разработване на специализиран софтуер, но не и покупка на системи за управление), както и разходи за наем на помещения, материали и консумативи. С безвъзмездната помощ компаниите могат да платят също за външни услуги като структуриране на бизнес модела, изготвяне на оценка на продуктите, разработване на технологии за производство и др., както и за участие в събития, където да представят своите продукти и да привличат клиенти.
Друга част от субсидията може да се използва за т.нар. създаване и укрепване на административното тяло на кандидата, т.е. разходи за персонал, който трябва да е нает единствено за целите на проекта. Това включва както квалифициран персонал, така и администрация. Малка сума (до 2 хил. лв.) е предвидена и за визуализация.
Изпълнението трябва да приключи в рамките на година и половина.
Профилът на победителите
При кандидатстването и оценката приоритет ще бъде даден на жени предприемачи, проекти на лица до 29 и над 50 години, проекти на социални предприятия и проекти, които се изпълняват в Северозападна България. Предложенията, които преминат проверката за административно съответствие и допустимост, могат да получат максимум 85 точки при техническата и финансовата оценка. Основният критерий при оценяването на предложенията е ефективността на предприемаческата идея, която може да донесе до 38 точки и където най-важна е пазарната приложимост на идеята. Други 23 точки се дават за опит и образование на предприемача и на екипа му, а наличието на приоритетни елементи носи до 19 точки. Пет точки се дават за реалистичност на разходите, но при 0 точки по този показател предложението се отхвърля.
Проектите трябва да получат минимум 51 точки, за да бъдат класирани. Финансирането се разпределя низходящо до изчерпване на бюджета по процедурата.
В момента тече общественото обсъждане по така измислената схема, като коментари и предложения могат да се подават до 5 октомври на сайта на програмата.
Според проучване на празни опаковки: Контрабандата на цигари е на исторически най-ниски нива от 10 години. Само 7%, или исторически най-ниското ниво от 2007 година досега, е достигнал делът на контрабандните цигари през второто тримесечие на тази година. Това сочи традиционното изследване на празни опаковки от цигари в 20 големи града в България, което се извършва два пъти годишно по поръчка на пет цигарени компании (четирите чуждестранни концерна - Philip Morris, Japan Tobacco International, Imperiаl Tobacco, British Аmerican Tobacco и "Булгартабак") в рамките на "Инициатива срещу незаконната търговия". През последното тримесечие на 2016 г. делът на фалшивите, с неясен произход или с бандероли за други пазари цигари бяха с дял 7.8%.
Проучването беше представено пред премиера, финансовия и вътрешния министър. Проблемът е, че последните проучвания не отразяват напълно реалностите на пазара. Ако делът на контрабандата е толкова нисък, това би трябвало да означава, че легалният пазар и съответно приходите от акцизи растат. Още повече че през тази година акцизите на цигарите са увеличени. Според цигарените компании,обаче, а и видно от статистиката, това не е така. Акцизите от тютюневи изделия са нараснали слабо през първите няколко месеца на тази година, а след това не само че не се увеличават, но и намаляват в сравнение с миналата година. В същото време продажбите на легални цигари също не нарастват и дори са с около 1% по-ниски от миналата година. Това би трябвало да означава, че или множество пушачи са се отказали от навика, или че делът на незаконните продажби се е увеличил в места, които не са обхванати от проучването, или че то не е съвсем точно, коментира източник на "Капитал" от бизнеса.
Кой контрабандира
Според проучването най-голям дял в незаконните продажби имат два нови бранда с неясен производител - Premium и Business Royals. На трето място сред най-продаваните незаконни цигари са Merilyn на пловдивската "КТ интернешънъл" (преди "Кингс табако"), следвани от брандовете на гръцката Karelia, които също традиционно са силни на сивия пазар, и ММ - бранд на "Булгартабак".
Проучването сочи, че повече от 1/3 от цигарите, непредназначени за местния пазар, са illicit whites - марки, които са създадени с цел единствено да се продават незаконно и нямат аналог на легалния пазар, както и ясен производител. Проблемът с продажбата на тези брандове продължава да бъде сериозен.
Половината цигари в Свиленград пак са незаконни
Според новото проучване България е с едно от най-ниските нива на контрабанда в ЕС, като преди нея са само осем държави - Италия, Унгария, Белгия, Люксембург, Дания, Словакия, Чехия и Португалия.
В същото време в множество градове в България незаконното потребление е много по-високо от средното за страната и се е увеличило в сравнение с предишната година. В Свиленград например делът на контрабандните цигари през второто тримесечие на 2016 г. е бил 30.2%, а сега е 44%. В Благоевград увеличението е четири процентни пункта до 20%, а в Пазарджик и Враца само от края на миналата година до април делът на контрабандните цигари се е увеличил двойно. Подобно е състоянието в общо 11 от 20 изследвани града.
За първи път са представени данни и за потреблението на нелегален нарязан тютюн. Според проучването, извършено в 15 държави, 74.6% от тютюна за ръчно свиване на цигари в България не е обложен с данъци, а загубите за бюджета от това са около 124 млн. лв.
По време на срещата премиерът Бойко Борисов, цитиран от БТА, е заявил, че тенденцията за намаляване на контрабандата на цигари, горива и алкохол ще продължи, защото е изгодна за държавата, и призова вътрешния министър да потърсят обяснение защо в 11 града контрабандата е над 7% и да решат проблема в едномесечен срок.
Вътрешният министър Валентин Радев е съобщил, че от януари до август са иззети над 21 млн. къса цигари, което е спад с 56% в сравнение със същия период на миналата година. Най-голямо е количеството, иззето от района на Пловдив. Предотвратените щети са за над 3 млн. лв., а от нарязан тютюн - над 5 млн. лв.
Всичко това обаче е нищожна сума на фона на легалния цигарен пазар, който се оценява на около 2.7 млрд. лв.
Брат спасява Джобния Херкулес. Битката за живота на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу стана тема №1 за Турция. Трикратният олимпийски шампион е с остра цироза и дори беше поставен в медикаментозна кома. Той спешно се нуждае от трансплантация на черен дроб в близките часове, за да оцелее.
Най-вероятно негов донор ще стане брат му Мухарем, стана ясно от думите на друга легенда в щангите Халил Мутлу, който също е роден в България. Лично турският президент Ердоган следи драмата с Наим, а в болницата дежури спортният министър Осман Ашкън Бак.
"Не казвайте на никого, не искайте никаква помощ от никого, вече съм изпълнил живота си", заявил при излизането си от комата Джобния Херкулес, пишат медиите в Истанбул. Според тях алкохол, наркотици и анаболи са съсипали здравето на 50-годишния Наим.
2,3 млрд. лева дупка в търговията ни с Русия. Двустранният стокообмен между България и Русия се е увеличил с 35% през първото полугодие на 2017 година. Това стана ясно по време на среща на министърът на икономиката Емил Караниколов с руския посланик Анатолий Макаров.
За първите 6 месеца на тази година България е внесла от Руската федерация стоки на стойност 2,86 млрд. лв., основно петрол, газ и нефтопродукти. В същото време нашата страна е изнесла стоки за едва 585 млн. лв.
Така, въпреки че е налице ръст на износа с 96% спрямо първата половина на предходната 2016 г., дупката във външната търговия на България с Русия нараства с 416 млн. лв, до 2,3 млрд лв.
Все пак износът на страната ни към руския пазар вече надхвърля нивата отпреди силния спад, предизвикан от въвеждането на санкциите срещу Кремъл през 2014 г. За сравнение през първата половина на 2013 г. България е изнесла за Русия стоки на стойност 527 млн. лв.
Двамата обсъдиха развитието на двустранните търговско-икономически взаимоотношения, като и двамата акцентираха върху възможностите за разширяването и задълбочаването им. Министър Караниколов представи мерките за насърчаване на инвестициите, както и възможностите в индустриалните зони в страната ни.
77 000 компютъра у нас ударени от хакери. Близо 70 000 компютъра у нас са били ударени от хакери от началото на годината до 26 септември. Това показват данните от Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT), предоставени за „Монитор". Според цифрите, сигналите, обработени от CERT България за нарушения във и от българското Интернет пространство, до вчера са били 1554. При тези атаки са били засегнати 76595 IP-адреси, което представлява отделни компютърни конфигурации. Само за септември пък пострадалите са били 884, а получените сигнали са били 87, поясняват от CERT. Оттам допълват, че спрямо миналата година има увеличение от около 30% на подадените оплаквания за атаки от хакери.
„Всичките сигнали се обработват по определена методика и критерии, следвайки таксономията на Агенцията на Европейския Съюз по мрежова и информационна сигурност (ENISA - European Union Agency for Network and Information Security). Не всеки получен сигнал се класифицира като инцидент. За да се регистрира един сигнал като инцидент, трябва да се е случило събитието, да знаем каква уязвимост и какъв инструмент е използван и да съберем информация за атакуващия", обясниха от CERT за „Монитор". Според цифрите, 61% от сигналите са третирани като опити за измама с цел набавянето на някакви ползи. Другите са т.нар. измами, свързани с фишинг сайтове, следвани от атаките със зловреден софтуер. Така се оказва, че близо 80% от получените сигнали в Националния център са дело на злонамерени атаки от външни лица.
Част от атаките включват и внедряването на кодове, чрез които се „копаят" биткойни. Специалистите отчита, че интересът към криптовалутите се увеличи през последните месеци, тъй като само преди месец стойността на една от най-популярните от тях - биткойн, достигна 5000 долара. Популярността й достигна такива нива, че редица български сайтове започнаха да продават онлайн почивки, авточасти и различни услуги срещу дигиталната валута, а компания за бързи кредити започна да събира заемите си и в биткойни. Но навлизането им в ежедневието ни доведе и до интерес от електронните престъпници, които се опитват да печелят почти ненаказуемо от всеки един от нас.
За да станете притежател на криптовалута е необходимо да инвестирате хиляди левове в специализирани машини, за да постигнете резултат. Затова хакерите се насочват към по-бърз и доходоносен начин да ги придобият.
Електронните престъпници използват различни начини, един от който е вграждане код на популярни интернет сайтове, който започва да използва процесора на потребителите, когато го четат, но не заразява компютъра ви с вирус. Така хакерите впрягат много компютри, които добиват криптовалути. „Това не е нещо страшно", категоричен бе Благовест Белев, зам.-председател на Българската биткойн асоциация. „В тези случаи се използва част от ресурсите на компютрите, което не е толкова неприятно. По-лошото е, когато ви криптират харддисковете и искат откуп с биткойни", допълни Белев. Това е широко разпространен начин за изнудване на много фирми и физически лица по света и у нас.
Този тип вируси се изпращат чрез прикачени съобщения в електронните ни пощи. Най-често ни поздравяват, че печелим от лотария или сме станали новобогаташи, след като сме наследили милиони от чичо в Съединените щати. Отварянето на прикачения текстови файл автоматично заразява компютъра ни.
Другият най-разпространен начин е докато теглим безплатно филми от торент сайтове в интернет. Целта на зложелателите е да достигнат до възможно най-много компютри и използват ресурсите им за добиване на криптовалути.
„Често се използва и легитимна версия на програма, която се качва на оригиналния сайт на компанията производител", коментира експертът по сигурност Димитър Ганчев. Това води до заразяване на голям брой потребители в рамките на няколко месеца. Така те също стават „съучастници" в добиването на криптовалути.
Широка разпространена заблуда е, че хакерите са непроследими. Висококачествените скриптове използват компютъра ви само тогава, когато няма друга дейност, която да се извършва на него. „Когато отново започнете да работите на него, кодът за добив на криптовалута „замръзва", така че потребителят да не заподозре нищо", коментираха киберекспертите пред „Монитор".
Обикновено се правят скриптове за такива виртуални валути, при които е ограничено използването на видеокартата, а се натоварва най-вече процесорът на машината.
Експертът по киберсигурност Димитър Ганчев: Добрата антивирусна програма може да ви опази
Най-добрата защита е наличието на добра антивирусна програма, съветва експертът по киберсигурност Димитър Ганчев. Често създателите на кода за вграждане се стараят да създадат код, които да заобикаля антивирусните програми, затова е важно те да бъдат обновявани често. Това не винаги е 100% защита, затова ни съветват, ако ни направи впечатление, че компютърът ни загрява повече или се чува по-силен шум от вентилатора на процесора, да се обърнем към компютърни специалисти. Хакерът, ако е малко по-сръчен, ще замаскира натоварващия процес на компютъра ви като някой процес на операционната система Windows. Именно последната е най-уязвимата на подобен тип атаки, докато операционните системи Linux и Mac почти на сто на сто гарантират сигурност.
На запад, както и зад Океана, се атакуват редовно университети и държавни институции чрез сайтовете. „Жертва са и акаунти на потребители в най-големия интернет базиран търговец на дребно в света Amazon, който предлага и облачно пространство", обясниха от Българската биткойн асоциация.
Усеща се липса на законодателство, но е трудно да се препоръча какво да се промени, защото и специалистите не са единодушни. „Причината е, че не става дума за директна щета, а на практика се използва само ресурс на компютъра", смята киберспециалистът и допълва, че е трудно да се дефинира каква е щетата за засегнатите, освен сметката за електричество, която нараства.
Фандъкова спира договори за некачествени ремонти. Другата седмица ще бъдат прекратени договори със фирми, ремонтиращи столичните булеварди и улици. Причината е некачествено изпълнение на текущи ремонти. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която участва в седмия дискусионен форум „Строителството през 2018 г. - перспективи и предизвикателства". В момента от „Московска" 33 правят анализ и разглеждат неизпълнения на текущи реконструкции.
Фандъкова не назова фирмите, на които подготвя да прекрати договорите. „Това ще са всички договори, които ще бъде необходимо да се прекратяват. Няма да са много, но няма и да са малко", увери кметът на София.
Тя обяви, че общината осъществява ежедневен контрол на строителните дейности. „В София се инвестират сериозни средства в много големи ремонти. Примерите за лоша работа или забавяне са изключително малко. 10 са огромните обекта. Имаме добри строители, но, както във всяка професия, имаме и не толкова добри примери. Моята отговорност е да следя и да не допускаме да плащаме за некачествена работа", заяви Фандъкова. Градоначалникът даде за пример случилото се с ремонта на „Шипченски проход", където се наложи преработка на участъци. На "Пътища и съоръжения" ЕАД бе наложена глоба от 130 хил. лв. И не беше призната работа за 553 хил. лв. „Това да не приемеш работа за над половин милион, мисля, че е доста сериозна санкция. Не мога да си представя, че може строители да работят и да ги върнеш 6 пъти за един тротоар", каза кметицата.
Междувременно главният архитект Здравко Здравков каза, че на 10 октомври ще бъде представено заданието на новия облик на площад „Света Неделя", изработено от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Архитектът обясни, че в момента пространството пред хотел „Балкан" в центъра на града е заето от паркирани автомобили и това пречи изключително много, най вече от гледна точка на туризма, за да бъде видяна в пълна степен архитектурната прелест на „Света Неделя". Фандъкова обясни, че от 2015 г. по програма „Култура" общината е вложила 340 хил. лв. за археологически разкопки на площада.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |