Скандал в ГЕРБ разкри поредно феодално владение - в Хасково. Решението на ГЕРБ да свали политическото си доверие от хасковския кмет Добри Беливанов разкри нова порция от роднински назначения и приятелски зависимости в местната община. Този път всички пътища водят до депутата от ГЕРБ Делян Добрев. Във вътрешнопартийния скандал на ГЕРБ вчера решително се включи депутатът от БСП Елена Йончева, която в детайли описа хасковския обръч. Самият Добрев не отрече назначенията, но се опита да отклони вниманието към Беливанов, който бил на екскурзия в Монако в компанията на местен бизнесмен - строителния предприемач Иван Стаматов, който е бил депутат от БНЗС, коалиционен партньор на БСП в 40-ото НС през 2005 г.
Скандалът идва в момент, когато от ГЕРБ упорито се опитват да заровят предишните разкрития за феодализирането на цели райони в страната, станали известни покрай обвиненията срещу депутата от ГЕРБ Живко Мартинов за изнудване на бизнесмени в Добрич и разследването срещу члена на ГЕРБ и председател на общинския съвет в Септември Лазар Влайков за стрелба във Виноградец, при която бе убит човек.
Майсторът на спорта по шахмат Беливанов стана кмет на Хасково на 6 ноември 2015 г., като бе лансиран за поста лично от тогавашния министър на енергетиката Делян Добрев. През следващите месеци Беливанов назначава кумата на Добрев Биляна Димитрова за секретар на общината. Кумът на Добрев Пламен Лачев става председател на общинската избирателна комисия, а кумецът на Добрев Евгени Консулов става зам.-кмет и получава ресор "Строителство". Зетят Даниел Гаргов пък оглавява комисията по финанси и бюджет в общината, а съпругата му Росица Гаргова, която е и първа братовчедка на Добрев, получава финансовата дирекция на общината. Гаргов взема и серия от договори за саниране. Според различни сведения той е акционер в над 40 фирми, които в последните години са спечелили обществени поръчки за над 100 млн. лв., главно в областта на санирането - програма, горещо подкрепяна от Добрев и ГЕРБ. Част от роднинските връзки на Делян Добрев в община Хасково бяха обект на разследване на сайта "Биволъ".
Въпреки явно доброто благоразположение на кмета Беливанов към родата на Добрев двамата влошават отношенията си. Добрев призна, че е "кадрувал", но нападна Беливанов, че е предал общината в ръцете на местен бизнесмен, който подкрепял БСП при управлението на тройната коалиция - строителния предприемач Иван Стаматов, с когото са в момента заедно в Монако. Според Добрев това било много смущаващо, защото Стаматов изпълнявал обществени поръчки на общината. Интересното е, че Добрев не се смущава, че фирми на негови роднини печелят поръчки на общината.
Дълго тлеещото напрежение между ГЕРБ и кмета достигна своята кулминация, след като на 21 септември Добри Беливанов прекрати конкурсите за секретар на общината и шефове на дирекциите "Администрация и правно-нормативно обслужване", "Финансово-счетоводни дейности и бюджет" и "Икономика и стопански дейности, управление на общинската собственост". Беливанов се съобрази с жалбите на некласирани участници и прекрати конкурсите, което не се хареса на ГЕРБ-Хасково. Същата версия разви вчера и Елена Йончева. Според Йончева приближените на Добрев били временно назначени, а конкурсите, които Беливанов прекратил, са щели да ги бетонират на постовете им. "Напрежението в Хасково ескалира сега и снемат доверието си от кмета, защото предстои конкурс, а кметът, доколкото разбирам, не е доволен от тези хора. Той се опасява, че тези хора могат да го използват като бушон, тъй като може би има конфликт на интереси и злоупотреба с обществени средства", обясни Йончева. И поиска случаят да бъде разгледан от комисията за конфликт на интереси.
Добрев не отрече твърденията на Йончева. "Кадрувал съм в община Хасково, защото ГЕРБ спечели изборите там. Добри Беливанов спечели благодарение на кампанията и подкрепата на ГЕРБ. А зам.-кметовете, за които се твърди, че съм им кум, бяха обявени още преди изборите. Наистина съм кум на единия от зам.-кметовете Евгени Консулов", призна вчера Добрев. Пред "Сега" той потвърди още, че в хасковската община работи негова братовчедка, но не уточни дали тя е била назначена с конкурс. "Там се уволнява и назначава ежедневно", каза депутатът. И изрази учудване, че опозицията точно сега "разкрива" подобни назначения, докато хасковският кмет бил на луксозна почивка в чужбина.
На 23 септември ГЕРБ свали политическото си доверие от Беливанов, обвинявайки го, че не е решил проблемите с бездомните кучета, с питейната вода, със зимното снегопочистване и т.н. На практика от ГЕРБ заявиха, че управлението на собствения им кмет е "провалено".
След още два дни - на 25 септември, заместник-кметовете Евгени Консулов и Милена Трендафилова хвърлиха оставки "заради липсата на комуникация с кмета". По техните думи напускат и шефовете на Младежкия център и отдел "Общинска собственост". Кметът отговори от Монако, че не той, а неговите противници са виновни за проблемите в Хасково, тъй като от доста време отказват да работят с него.
Въпреки че ГЕРБ предрече серия от оставки в община Хасково, сред роднините на Добрев и сред останалите членове на администрацията очевидно няма единомислие по въпроса. Третият заместник-кмет Велин Балкански остава на поста си. Секретарят на общината Биляна Димитрова също няма да напуска общината, защото имала много важни проекти за довършване. Главният архитект Деляна Панайотова заяви, че не обмисля напускане на поста си.
Делян Добрев бе подкрепен от зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов. "В тази ситуация партия, която няма ясна визия за политическата същност на това, което трябва да се прави в един град, ще прави опит да се възползва от евентуалното решение и позиция на общинското ръководство", коментира Цветанов твърденията на Елена Йончева. По думите му позицията на местната структура на партията била съгласувана с централното ръководство. Той предупреди кметовете на ГЕРБ "да внимават", защото атаките срещу тях от страна на БСП щели да се засилят заради предстоящите местни избори през 2019 г.
Разпра
Темата с партийните назначения предизвика и друг скандал вчера. Водачът на БСП Корнелия Нинова напомни за твърденията на съпредседателя на "Обединени патриоти" Валери Симеонов, че се правят "безпринципни партийни назначения". И обвини управляващото мнозинство, че има "скрито политическо споразумение за пропорциите във властта". Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов отвърна, че "няма безгрешни хора", и призова да не се "влиза в тълкувания кой какво е казал".
Връзки
Близки на Делян Добрев просперират и в енергетиката, особено след като той стана министър. Съучениците му от английската езикова гимназия Петьо Иванов и Николай Павлов оглавяват съответно Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз". Павлов дори бе служебен министър на енергетиката. От същата гимназия е и още един служебен министър, но на икономиката - Асен Василев.
В началото на т.г. депутати от левицата обявиха, че Делян Добрев е уредил свой съученик с работа по проучване на трасето за газовата връзка със Сърбия. Според сигнала поръчка за проучването на трасето за около 800 000 лв. е била спечелена от сегашния зам.-кмет на Хасково Евгени Консулов. През 2013 г. Консулов е бил областен координатор на младежката организация на ГЕРБ в Хасково, общински съветник на партията в града, твърдят от БСП.
Министърът на икономиката решил да купи "Дунарит" по вестникарска обява. Министърът на икономиката Емил Караниколов изпадна вчера в нова серия от абсурдни изказвания в опит да защити пред депутатите упоритостта, с която държавата се опитва да национализира русенското предприятие "Дунарит". Той обясни, че научил за публичната продан на дългове на "Дунарит" от обява, публикувана във всекидневник. Интерес към процедурата проявила само държавата, въпреки че всеки е можело да кандидатства. Караниколов изтъкна, че "Дунарит" няма никакви проблеми. "Не знам защо някой нагнетява напрежение. Няма национализация на дружеството", подчерта той, въпреки че действията му сочат точно обратното.
Държавата обяви намерението си да придобие "Дунарит" в началото на август. Тогава чрез Държавната консолидационна компания бе купен дълг за 47 млн. лв., обезпечен със залог върху акциите на завода. "Дунарит" обаче плати 50 милиона лева по този дълг заедно с лихвите. Последва втори опит държавата да вземе русенското дружество, след като синдиците на КТБ обявиха търг за продажба на вземания от своя длъжник "Хедж инвестмънт България", който е притежание на Цветан Василев. "Хедж" доскоро беше собственик и на придобитото от държавата чрез обявена несъстоятелност пловдивско оръжейно дружество "Авионамс". Фирмата на Цветан Василев все още е акционер в дружеството "Кемира", което на свой ред е записано в Търговския регистър като собственик на "Дунарит". Тези вземания са за общо 67 милиона лева.
"В последните десет години "Дунарит" е собственост на офшорна компания от Вирджинските острови, коментира Емил Караниколов пред депутатите, визирайки "Кемира". "Как това не е притеснително, а е притеснително, че държавата може да стане собственик чрез публична продан. Не държавата е лош стопанин, има калпави мениджъри. Държавата сама не управлява дружеството", заяви той пред Нова тв. Самият министър обаче е принципал, тоест мениджър на надзираваните от него държавни дружества и може да освобождава и назначава техните ръководства в зависимост от резултатите на компанията. Той не даде и пример кога държавата се е проявила като добър стопанин, след като почти всички държавни дружества са на загуба, в тях се назначават главни партийни кадри и редовно избухват скандали за източване и лошо управление.
Министърът за пореден път повтори, че лицензът на "Емко" ще бъде върнат, ако компанията е отстранила констатираните нарушения. Натискът на държавата срещу "Емко" започна, след като стана ясно, че дружеството е на финалната права да придобие "Дунарит" чрез увеличение на капитала. "Проверяват се всички дружества във военнопромишления комплекс", каза още министърът. Депутатът от БСП Румен Гечев го репликира, че е странно съвпадението, че ревизиите във военнопромишления комплекс съвпадат с момента, "когато гръмна бомбата с "Дунарит". И призова министъра лицензът на "Емко" да бъде разгледан възможно най-скоро. "Според различни публикации на 4 октомври ще има търг за доставка на оръжие, а лицензът на "Емко" ще се гледа два дни по-късно. Дали пък някой не иска да спре участието на тази фирма в него", попита риторично Гечев. "Информацията от "Емко" ще ни бъде предоставена до 4 октомври - преди това какво да разглеждаме", ядоса се Караниколов.
Въпросителни
Според Емил Караниколов има много законодателни пропуски около лицензите. "Когато на производствената площадка имаш боеприпаси, които се съхраняват, за мен трябва законът да казва да се спре производството, а не вносът и износът. Защото ти така не можеш да се освободиш от наличните стоки. Ако тази идея бъде одобрена, ще променим закона", обясни той. Пред Нова тв министърът коментира, че тази промяна не е била направена по-рано, за да не бъде обвинено министерството, че тя се прави заради "Емко". Караниколов изтъкна, че договорът за износ на боеприпаси в Индия е спечелен от "Кинтекс" като посредник и "Емко" като производител. След отнемането на лиценза на "Емко" "Кинтекс" пристъпва към разваляне на договорите и веднага подписва контракт с ВМЗ-Сопот, който давал с около 10% по-ниска цена.
От първо лице
Има целенасочени действия срещу нашето дружество, заяви Димитрина Маркова от Инициативния комитет на работниците и служителите в "Емко". Тя изтъкна, че до момента компанията е била коректна и е спазвала сроковете. "С този скандал, който гърми от месеци, със силовите действия на Министерството на икономиката и други институции този отзвук даде изключително негативно влияние и разруши имиджа на "Емко" на този пазар. Никой не иска да поеме отговорност и да реши проблемите", заяви тя.
След половин година: Френски самолетни части за Airbus от Пловдив. Първите части за самолетната индустрия от Пловдив ще се произведат след половин година в сега изграждащия се завод на френската група Latecoere. През следващите три години тя ще инвестира 15 млн. евро чрез местното си дружество "Латекоер България". Това стана ясно при официалния старт на строителството в "Тракия икономическа зона" в сряда.
В предприятието ще се произвеждат елементи за самолетни врати и електроразпределителни шкафове. Основният клиент на продукцията ще бъде Airbus. От неговите поръчки ще зависи и бъдещото разширение на Latecoere в България.
Мерките на пловдивския завод
Сградата ще е разположена на площ от 5000 кв.м, от които 4000 кв.м са за производство и 1000 кв.м за административни дейности. Изпълнител на проекта е пловдивският "Сиенит холдинг", а проектант е "Архитектурно дизайнерско студио". Строителството се очаква да приключи в началото на следващата година, след което новата мощност трябва да бъде сертифицирана. Плановете са предприятието да заработи през първото тримесечие на 2018 г.
Първоначалната инвестиция е 11 млн. евро, което включва изграждането на фабриката и оборудването. За три години вложението ще достигне 15 млн. евро, каза Тиери Моц, главен директор по операциите на Latecoere. Компанията ще ангажира 200 души персонал през следващите 18 месеца. "Наскоро открихме нова фабрика 4.0 в Тулуза. Производството тук ще ни позволи да намалим разходите и да реорганизираме производствената си дейност", посочи Моц.
Като нов вид инвестиция за Пловдив определи проекта кметът на града Иван Тотев. "Предприятията досега са в областта на стоките за потребление, автомобилната индустрия и др. Днес говорим за производство, свързано със самолетостроенето, а то е високотехнологично", посочи Тотев.
Голямата част от продукцията на пловдивската фабрика ще бъде за Airbus. На самолетостроителния гигант се дължат 50% от оборота на френската група и над 70% от поръчките. "Ако портфейлът с поръчки е доста богат, това ще помогне на Latecoere да се установи и да привлече още работна ръка", посочи посланикът на Франция Ерик Льобедел, който присъства на церемонията.
Френската подготовка
Планът на френската компания да изгради предприятие край Пловдив стана ясен в края на 2016 г. след среща на френския посланик с кмета на града, макар че инвестицията се подготвя от три години. Миналия септември Latecoere създаде две дружества в България - "Латекоер България" и "Лателек България", съответно с 200 хил. лв. и 100 хил. лв. капитал. И двете са регистрирани с предмет на дейност производство на части за самолетостроителната или космическата индустрия. Сегашната инвестиция се изпълнява от "Латекоер".
Френската Latecoere е създадена точно преди едни век. Първоначално произвежда малки самолети, а от 1950 г. започва да прави различни части и системи за други производители на самолети. Доставчик първо ниво е за компании като Airbus, Embraer, Dassault, Boeing и Bombardier. Специализирана е в две основни области - корпусни елементи и врати (65% от общите приходи) и електрически шкафове и кабелни системи (35% - чрез LATelec). Централата й е в Тулуза, а производства има във Франция, Германия, Чехия, Мароко, Тунис, Мексико и Бразилия. За първата половина на 2017 г. компанията отчита 348.8 млн. евро приходи. По данни към края на 2016 г. за групата работят 4338 души. Пазарната й капитализация е около 512 млн. евро.
Първият американски инвеститор
Това е вторият производител на компоненти за самолетната индустрия, който започва дейност в България. В началото на миналата година в София заработи американската Woodward, която прави различни части и възли за управление на горивната система и контрола на задвижващите механизми на самолетите. Дружеството планира 9 млн. лв. инвестиции в рамките на три години. При приключване на проекта се очаква в компанията да работят между 160 и 190 души.
"Монбат" планира да утрои оперативната си печалба до 2021 г. Икономическата група "Монбат", специализирана в производството на акумулатори, планира да утрои печалбата си преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) си печалба в следващите пет години, с което тя ще достигне 69.8 млн. евро. Това стана ясно по време на представянето на бизнес плановете за развитие на дружеството от неговия председател на борда на директорите Атанас Бобоков и груповия изпълнителен директор Петър Бозаджиев.
Растежът, който компанията вижда, идва от няколко направления. Едно от тях е разширяване на обема на сегашния бизнес за производство на акумулатори и експанзия на пазарите в Африка, Русия и Азия. В момента компанията има заводи в България, Румъния и Сърбия и изнася производството си в 64 страни. Част от дейността й е и рециклирането на акумулаторните батерии, от които извлича част от основния си ресурс - оловото.
Нови хоризонти
Компанията също така има намерение да разшири мащаба си от дейности, като част от този план е придобиването на компанията Assad за производство на оловно-цинкови батерии в Тунис. Сделката все още е на етап проучване, но според Бозаджиев засега данните са много обнадеждаващи за сключването й. Отделно компанията има намерение да прибави към бизнеса си и производството на калай и антимон, които се извличат при рециклирането на стартерни батерии.
Другата инвестиция на "Монбат" е покупката на италианската компания Piombifera Italiana, която е една от трите най-големи рециклиращи компании в Италия. Новата придобивка ще се интегрира в структурата на Monbat Recycling и ще бъде част от новоучреденото дъщерното дружество Monbat Italy S.p.A. Стойността на сделката обаче не беше оповестена, тъй като все още прехвърлянето не е напълно финализирано, казаха от компанията. Едно от предимствата за новата придобивка е, че заводът има право на голяма годишна квота на батерии за рециклиране, което означава, че мощностите ще бъдат запълнени 100%, обясни Бобоков.
Едно от новите начинания на "Монбат" е производството на специфични цилиндрични литиево-йонни батерии с висока мощност. За целта "Монбат" купува немските Gaia Akkumulatorenwerke и EAS Germany, които са специализирани в тази дейност. След придобиването те ще бъдат слети в EAS Batteries, чийто управляващ директор ще бъде Бозаджиев. Стойността и на тази сделка обаче не беше обявена поради същите съображения.
Потенциалът, който "Монбат" вижда в новата си придобивка, е производството на батерии, които да се използват основно в две направления. Балансиране на електропотреблението в индустрията и използването им във хибридни превозни средства като камиони, автобуси и влакове. Въпросните батерии могат да бъдат използвани също така за захранване на подводници и космически ракети. Новопридобитите компании имат поръчки за НАСА и са във финалната класация на голям немски производител на влакове, казаха новите собственици.
Първите продукти от производството на литиево-йонни батерии е планирано да бъдат пуснати на пазара през четвъртото тримесечие, но основната гама ще бъде представена през 2019 г., обясни Бозаджиев. За този период "Монбат" има намерение да вложи в този бизнес 10-15 млн. евро капиталови разходи, а брутната печалба през 2021 г. да достигне 8 млн. евро. В бъдеще при разрастване на поръчките вероятно ще се наложи и изграждането на нов производствен завод.
Резултатите на "Монбат"
За първите осем месеца на годината финансовите резултати на компанията показват печалба преди облагане с данъци в размер на 20.548 млн. лева, което е ръст от 5.4% в сравнение със същия период на 2016 г. Печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) през август е в размер на 3.035 млн. лева, като намалява с 29.5% в сравнение с постигнатото през август 2016 г.
От началото на годината до края на август EBITDA се увеличава със 7.1% спрямо същия период на миналата година до 31.5 млн. лв. Това при спад на продажбите на батерии от 21%, което се дължи на увеличените обеми на рециклиране и създаването на запаси за предстоящия сезон.
Ангелкова в Брюксел: Целта на България е да привлече инвеститори за висок клас хотели. Министърът на туризма Николина Ангелкова бе поканена от президента на Европейския парламент Антонио Таяни да сподели на конференция на върха в Брюксел визията си за бъдещето на европейския туризъм.
Форумът в Брюксел събра за честването на Световния ден на туризма 27 септември еврокомисари, евродепутати, министри, експерти и представители на световни компании в сектора, за да кажат накъде да се развива европейският туризъм в следващите 20 или 30 години и как чрез него да се създават работни места.
Конференцията откри самият президент на Европарламента Таяни. Българският министър бе сред малкото поканени да говорят пред елита на Европа.
През 2016 г. България е посетена от 8,2 млн. чуждестранни туристи, което е ръст от 17%, а приходите са 3,2 млрд. евро, каза министър Ангелкова. Туризмът е приоритет за българското правителство. Целта на министерството сега е в сектора да бъдат привлечени инвеститори в най-високия клас хотели. Създаваме стимули за инвестиции не само в популярните летни и зимни курорти, а също в развитието на културно-историческия, СПА и здравния туризъм в България. Страната ни е благословена с много различни възможности за туризъм, категорична бе Ангелкова пред участниците от Европа.
Българският министър отбеляза, че в рамките на председателството ни на Съвета на ЕС през 2018 г. страната ще организира два форума на високо ниво в областта на туризма. Над 98 хиляди души работят в туризма на България. В съпътстващите го сектори заетите са над 360 хиляди души, каза министърът. Това е над 11,9 процента от заетите в страната.
На конференцията в Брюксел присъстваха също ръководителите на Световната организация по туризъм към ООН, ЮНЕСКО и много други.
Министърът на туризма Николина Ангелкова разговаря в Брюксел и с Лоури Еванс, генерален директор на ГД "Вътрешен пазар, индустрия, предприемачество и МСП" в ЕК. Българският министър представи пред нея инициативите ни в туризма в международен план, откроявайки двете срещи на високо ниво в туризма през февруари и през май 2018 г., които са планирани за България в рамките на председателството на ЕС на страната ни от 2018 г. Това съобщиха от пресцентъра на министерството.
Еванс изрази готовност да дойде в София за тях, когато окончателните им дати бъдат потвърдени официално. Тя заяви подкрепата на ЕК и за домакинството на София за втора поредна година на световния конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, който ще се проведе в края на октомври или ноември 2018 г., където за модератор е поканен звездата на CNN Ричард Куест.
Министър Ангелкова запозна домакина на срещата и с очакваните междудържавни срещи за развитието на туризма по река Дунав, както и с възможностите за туризъм по Черно море. Българският министър получи адмирации и за разработения портал "I love Bulgaria", който развива културния туризъм в българските общини и създава стимули за ученици да посещават музеи и да се запознават с историята и културата ни. Представителката на ЕК поздрави Министерството на туризма и за учредените годишни награди в туризма, които насърчават конкуренцията в туризма сред общини, медии, сайтове, туристически атракции и т н.
Ангелкова и Еванс бяха единодушни, че силен стимул за развитие на европейския туризъм ще бъде отварянето му към далечните пазари, особено Китай. Министър Ангелкова е в Брюксел по покана на президента на Европейския парламент Антонио Таяни, за да изрази позицията си пред конференция на високо ниво за бъдещето на туризма.
Обявиха поръчката за проучването за хъб "Балкан". „Булгартрансгаз" ЕАД изпрати за публикуване до Регистъра на обществените поръчки към Агенцията по обществени поръчки (АОП) решение и обявление за обществена поръчка с наименование: „Предпроектно проучване за газов хъб „Балкан", част от проект от „общ интерес" 6.25.4". Това съобщиха от дружеството.
Проектът за Газов хъб „Балкан" е определен от Европейската комисия за проект от „общ интерес", с включването му във втория списък с проекти от „общ интерес", публикуван на 18 ноември 2015 г.
Проектът се отнася към концепцията на българското правителство за изграждане на газов разпределителен център на територията на страната. Проектът е основан на идеята значителни количества природен газ от различни източници да постъпват в реална физическа точка в района на Варна за по-нататъшен пренос. В тази точка ще бъде организирана и търговия с газ, където всеки пазарен участник да търгува на пазарни принципи.
Провеждането на пълно и всеобхватно предпроектно проучване за газовия хъб е основна стъпка за реализацията на проекта. Целта е да се оценят в детайли търговската и техническата жизнеспособност на проекта, да се определи точният му бизнес модел, да се оценят рисковете от изпълнението му и да се предложи стратегия за управлението им, да се даде възможност да се финализира регулаторната рамка и структурата на неговото финансиране.
Предпроектното проучване обхваща шест направления за проучване, като подробните изисквания и обхват на задачите към бъдещия изпълнител, са зададени в рамките на техническата спецификация, част от документацията по обявената обществената поръчка:
Резултатите от предпроектното проучване ще позволят „Булгартрансгаз" ЕАД да вземе окончателно инвестиционно решение за реализирането на проекта. След което ще се формулират последващите фази за реализацията му до датата на търговска експлоатация и да разработи подробна финансова структура, която да обсъди с Международни финансови институции и с инвеститори от частния сектор. От техническа гледна точка, резултатите от предпроектното проучване ще позволят определянето на окончателните параметри на проекта (като дължина, диаметър, налягане и необходимо наземно оборудване и т.н.) и ще служат като основа за последващи дейности, свързани с проектиране и строителство.
Обществената поръчка се провежда при следните срокове и условия:
Дейностите по провеждане на предпроектното проучване се изпълняват с финансовата подкрепа на програма Механизъм за свързване на Европа (CEF), по силата на подписано грантово споразумение № INEA/CEF/ENER/M2016/1290649 за изпълнението на Действие № 6.25.4-0015-BG-S-M-16: „Предпроектно проучване за газов хъб „Балкан", част от проект от „общ интерес" (ПОИ) 6.25.4.
Възложителят "Булгартрансгаз" ЕАД ще предостави неограничен, пълен, безплатен и пряк достъп чрез електронни средства до документацията за обществената поръчка от датата на публикуване на обявлението в "Официален вестник" на Европейския съюз на основание чл.32, ал.1, т.1 от Закона за обществени поръчки (ЗОП). Решението и обявлението за обществената поръчка ще бъдат публикувани в профила на купувача на възложителя в деня на публикуването им в Регистъра на обществените поръчки към Агенцията по обществени поръчки на осн. чл.24, ал.1, т.1 от Правилника за прилагане на ЗОП.
Пирамида и куб в математиката за 4-ти клас. Пирамидата и кубът влизат в учебниците по математика за 4-ти клас. Това става ясно от проектите на нови учебни програми, които са публикувани на сайта на Министерството на образованието и науката (МОН) за обществено обсъждане. От тях става ясно, че хлапетата в последната година на началния етап ще учат повече геометрични фигури и тела. Освен досегашните квадрат и правоъгълник се добавят още кълбото, цилиндърът, конусът, паралелепипедът.
От образователното министерство обясниха пред „Монитор", че децата ще се учат само да разпознават тези фигури. Така например по история в пети клас те ще изучават египетските пирамиди, затова е предвидено в учебниците по математика за четвъртокласници да присъства това геометрично тяло.
В проекта на учебна програма по литература пък е заложено четвъртокласниците да се научат да рецитират три задължителни стихотворения - „Обичам те, родино..." на Елисавета Багряна, „Моята учителка" на Леда Милева и "Майка ми" на Иван Вазов. Както „Монитор" вече писа, в 10-и клас ще се изучава само българска история и литература. Това става ясно и от новите проекти на учебни програми, които също са публикувани за обществено обсъждане.
След утвърждаването им, ще бъдат обявени процедури за написване на нови учебници, по които ще се преподава през учебната 2019-2020 година, обясниха от Министерството на образованието и науката.
Така в последната учебна година на първия гимназиален етап ще се преподава пълен курс по българска история - от първиte свидетелства за живот по днешните български земи до началото на XXI век. Започва се от славяните и древните българи във Великото преселение на народите, създаването на първата българска държава, Покръстването, минава се през падането на България под османска власт, Освобождението и се стига чак до развитието на страната ни след Втората световна война.
Новост в проектите на учебни програми по литература за 10-и клас е, че в нея ще залегне една от философските поеми на Пенчо Славейков „Микеланджело или „Cis moll". От образователното министерство обясниха, че въпросът коя от двете творби да залегне все още е дискусионен и не се е стигнало до единно виждане.
„В проекта на учебна програма по литература двете творби ще бъдат посочени алтернативно, като крайният избор ще се направи след обобщаване на постъпилите становища при общественото обсъждане", обясниха още от МОН.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |