Прогнозите за ръст на сделките с лоши кредити не се сбъдват. Сделките за покупка на лоши банкови корпоративни заеми са намалели почти наполовина към края на юни тази година, което е в противоречие с предварителните очаквания. Това е и причината колекторските компании да ревизират очакванията си за пазара за 2017 г., стана ясно по време на кръгла маса "Задлъжнялост на българските граждани", която се провежда в рамките на FENCA конгрес 2017 г., организиран от Асоциацията на колекторските компании в България (АКАБГ).
Наполовина по-малко
Към полугодието предложените и изкупени задължения на пазара са почти наполовина по-малко в сравнение със същия период на миналата година и достигат 365.7 млн. лв. Така прогнозираният в началото на годината обем от сделки за 1 млрд. лв. за цялата година няма да бъде достигнат. Причините за забавянето са две - първо, пакетите със заеми се пакетират по-трудно, второ - от следващата година ще има нови мерки на БНБ за отчитане на необслужваните кредити, което може да кара банките да изчакват.
За тази година се очакваха поне три сделки на този пазар, като към момента почти е финализирана само една, а за още една се очаква да приключи в следващата година. В края на лятото стана ясно, че Пощенска банка е избрала купувач (реално сделката се движи в Атина, където е централата на собственика на банката) за готвения от доста време портфейл от обезпечени с ипотека фирмени дългове за 65 млн. евро. Това е консорциум между глобалния фонд Apollo и българския AG Capital. По информация на запознати със сделката споразумението с AG Capital е за 17-18 млн. евро. На този етап информацията от сектора е, че сделката все още не е приключила като съдебно прехвърляне. Другата сделка, която се очакваше да е факт към август-септември, е вторият транш на Уникредит Булбанк (след 93 млн. евро в началото на тази година) за около 83 млн. евро. Прогнозите сега са, че приключването й вероятно ще е през следващата година.
"Сделките с корпоративни обезпечени дългове се забавят поради комплексния им характер, но не се отменят, а се прехвърлят за следващата година", посочи Милена Виденова, управител на "Кофас България" и член на управителния съвет на АКАБГ. Процесът протича по-бавно, защото заемите на фирми и компании по-трудно се пакетират поради спецификата на всеки отделен кредит.
Причина за забавянето може да е и фактът, че за началото на следващата година се готви въвеждането на мерки от БНБ по отношение на необслужваните кредити в портфейлите им. Единият от аспектите, анонсиран от управителя на БНБ Димитър Радев през май тази година, е "по-добри практики на оповестяване и събиране на данни". На този етап освен анонса на управителя на БНБ повече подробности около мерките няма. В банковите среди се знае, че в централната банка се работи по адаптиране на насоки на Европейската централна банка в областта, издадени през март тази година.
Според Райна Миткова, изпълнителен директор на "ЕОС матрикс България" и председател на асоциацията на колекторите, през първите шест месеца на годината се наблюдава спад на продажбите на портфейли основно от страна на банките, което е нетипично спрямо общата европейска тенденция на интензивни продажби с цел да се изчистят лошите кредити от финансовата система. По думите й значително повишение на този показател не се очаква и през второто полугодие на 2017 г. Изкупените дългове през първото полугодие на 2017 г. са с 40% по-малко спрямо същия период на 2016 г. - общата им стойност е 365 731 226 лв., а за същия период на миналата година те са 609 663 967 лв.
Междуфирмената задлъжнялост
На пазара на междуфирмената задлъжнялост се наблюдава ръст на обема на възложените вземания - за първото полугодие увеличението е с близо 18% до 105.4 млн. лв. Това е показател за повишаващата се финансова култура на фирмите, посочи Милена Виденова. В същото време намалява средната продължителност на събиране на междуфирмените задължения по сектори. В секторите транспорт и добив на горива тя е намаляла от 112 дни през 2016 г. на 61 дни за първото полугодие сега. В строителството през миналата година времето за събиране е било 100 дни, а тази година - 34 дни.
Най-съществени остават проблемите в секторите транспорт, търговия, строителство. В сферата на търговията на едро и дребно и операциите с недвижими имоти платежоспособността се подобрява в сравнение със същия период на 2016 г. По думите на Виденова основните причини за финансовите затруднения на фирмите остават секторната цикличност, лошото управление на ликвидността и ниският размер на европейското финансиране предвид края на стария програмен период. Компаниите не използват превантивни мерки, като например застраховка на вземанията, посочи още тя.
Дълговете на физически лица
При задлъжнялостта на физическите лица за първи път от 2013 г. насам средният размер на необслужваните задължения намалява. Понижението е с 34% и за първата половина на тази година той е 728 лв. при 1104 лв. за същия период на миналата година. Данните са от годишното проучване по поръчка на АКАБГ съвместно с института за пазарни проучвания "ИПСОС България" и обхваща обработваните дългове на всички компании, членове на асоциацията, които са около 80% от сектора.
Проведено е през юли тази година. В същото време се увеличава с 94% броят на възложените за събиране на колекторски компании задължения. По данни на АКАБГ през последните 5 години колекторските агенции са изкупили дългове, зад които стоят 854 312 случая. Близо 100 хил. от тях са били решени извънсъдебно. Ръстът на общия обем, възложен за събиране, е 27% за първото полугодие на тази година спрямо същия период на миналата.
Вземанията вече се възлагат на по-ранен етап, подобрява се плащаемостта и сроковете за покриване на забавени вноски са по-кратки, посочи Райна Миткова. Основните възложители на събиране на вземания остават банките с 48% дял от всички дългове. Ютилити продуктите изместват телекомите и вече са 22% от всички, като с бързи темпове нарастват и небанковите - бързи и стокови кредити, които са 20%.
Икономическата свобода в България се подобрява слабо. България се изкачва с две позиции до 48-о място в световната класация по икономическа свобода, сочи последният доклад на канадския институт Fraser. Напредъкът обаче е минимален, а най-зле страната отново се представя в областта на съдебната система.
Проучването анализира политиките и институциите на 159 държави на база информация за 2015 г. - последната година, за която има налични официални данни за всички страни. Те се подреждат спрямо показатели като размер на правителство, съдебна система и право на собственост, стабилни пари, регулиране и свобода на международната търговия.
Показателите на България
Като подреждане в класацията България е между Сейшелските острови и Бахрейн.
От Института за пазарна икономика (ИПИ), които са партньор за България, обръщат внимание, че страната продължава да получава най-ниска оценка в групата показатели за съдебна система и право на собственост.
"Основните причини за това са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и за доверието в полицията. От всичките 42 индикатора в индекса най-ниската оценка за България за поредна година е за независимостта на съда - 3,37 т. от максималните 10 точки", допълват от ИПИ.
Според проучването за пореден път най-добрите резултати на България са при достъпа до стабилни и сигурни пари - 9.36 точки. Причината за това е валутният борд. В останалите категории промяната спрямо предишния период е минимална. При размера на правителството точките са 7.01 от максимални 10. От ИПИ обръщат внимание, че това се дължи на получения максимален брой точки за плосък данък, но крайният резултат е заради големия размер на правителствени разходи и високо ниво на държавни трансфери и субсидии. От икономическия институт акцентират, че състоянието на България се е подобрило драстично спрямо 90-те години, а и се усеща плавен ръст на оценките след присъединяването на страната в Европейския съюз.
Кои са първи
За поредна година начело на класацията е Хонконг, а втора е Сингапур с много близки резултати. Останалите в топ 10 са Нова Зеландия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Мавриций, Грузия, Австралия и Естония. Целта на проучването на Fraser е да покаже, че икономическата свобода води до увеличение на доходите, продължителността на живота и икономическия растеж, намаляване на бедността и утвърждаване на защитата на граждански свободи.
Прокуратурата сключва сделка по всяко трето съдебно дело. Всяко трето дело, което прокуратурата внася в съда, е предложение за сделка. 13.5% от внесените актове са за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба. Така едва 53.1% от делата влизат в съда като обвинителни актове, т.е. се гледат по общия ред и изискват усилия от държавното обвинение за доказване на вината.
През м.г. са внесени 34 482 прокурорски акта - 18 296 обвинителни акта, 11 546 споразумения и 4640 постановления с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Това са последните данни от доклада на прокуратурата за 2016 г.
Често подходът на държавните обвинители буди недоумение и възмущение и оставя впечатление, че целта е максимално бързо отърваване от общественозначими казуси. Например миналата седмица два съдебни акта предизвикаха обществен интерес - глобата за шведа, ритнал камериерка, и споразумението с прокуратурата на бившата активистка от НФСБ, признала се за виновна за трафик на хора.
Районният съд в Несебър освободи Ралф Сундберг от наказателна отговорност и го глоби с 4500 лв. Шведът беше обвинен, че е причинил на камериерката Диана Петкова лека телесна повреда по хулигански подбуди, като я изрита в главата. Срещу него не беше внесен обвинителен акт, а предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание. Причината е, че престъплението, в което той е обвинен, се наказва с до 3 г. затвор, чужденецът е с чисто съдебно минало и от престъплението няма имуществени вреди. Затова и прокуратурата няма друг законов ход освен да внесе предложение вместо обвинителен акт, а съдът може да наложи от 1000 до 5000 лв. глоба. И главният прокурор Сотир Цацаров оцени присъдата като несправедлива и унизителна, но обясни, че в случаи като този законът задължава съдията да освободи подсъдимия от наказателна отговорност и да му наложи глоба. Той обаче не коментира защо шведът не е бил обвинен например за хулиганство, което се наказва доста по-тежко.
"Сега" попадна и на други съдебни актове от тази година по дела за лека телесна повреда по хулигански подбуди, които са приключили с глоба, при това минимална - 1000 лв. Районният съд в Котел например е определил 1000 лв. глоба на З.А. за това, че намушкал в корема със 17-сантиметров нож А.Ю. и така му причинил лека телесна повреда. Ножът е конфискуван, а З.А. трябва да плати и 214 лв. разноски по делото. С минимална глоба приключва и делото за лека телесна повреда по хулигански подбуди срещу Й.Д. в Районния съд в Кюстендил. Съдът в Котел е определил административно наказание от 1000 лв. и по дело за използване на фалшиви документи.
1000 лв. е и глобата, наложена от Районния съд в Бяла Слатина на В.Ц. за това, че предизвикал катастрофа, в която Й.В. получил средна телесна повреда. Същото наказание се полага според Шуменския окръжен съд и на подсъдим за укриване на 4166 лв. данъци, които са платени преди края на делото. 1000 лв. санкция получава от Районния съд в Пловдив и З.Б. за присвояване на 10 000 лв. Преди края на делото сумата е възстановена на ощетеното дружество.
Законодателите се лутат през годините и променят в различни посоки кога и как да се прилага чл. 78а, който предвижда освобождаване от наказателна отговорност. От 2006 г. насам обхватът му се разширява и за по-тежки престъпления. През 2010 г. депутатите се сетиха да изключат случаите, когато е причинена тежка телесна повреда или смърт, или деецът е бил в пияно състояние, или след употреба на наркотици, както и при множество престъпления, както и когато престъплението е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му, но пък тълкувателно решение на ВКС не позволява хора като шведа да бъдат наказани по-тежко заради пиянство. Според Цацаров проблемът е в НК.
Споразуменията са предпочитани от подсъдимите, защото гарантират наказания под предвидения в закона минимум. Наказанието под минимума е само възможност, а не императив за съда. Въпреки това сделките са най-използваният метод за приключване на делата в спецсъда, където биват съдени представителите на организираната престъпност. Не се допускат споразумения по ред дела - за убийство, изнасилване, блудство, сводничество, подкуп, както и за престъпления, с които е причинена смърт.
Споразумението с прокуратурата се одобрява само на една съдебна инстанция и влиза в сила. За да бъде одобрено, трябва да са възстановени щетите от престъплението и да е призната вина. По този ред приключи делото на бившата координаторка на НФСБ в Костинброд Анелия Велева. След като упорито отричаше участие, тя изведнъж се призна за виновна за трафик на нелегални мигранти с цел да се облагодетелства и получи за това 3 г. условно и 5000 лв. глоба. За това престъпление по принцип наказанието е от 1 до 6 г. затвор и глоба от 5 до 20 хил. лв.
Пак по дело за трафик, но без користна цел, друг признал се за виновен подсъдим - Е.А., получава след споразумение 1 г. условно, но два пъти по-голяма глоба - 10 хил. лв.
Районният съд в Силистра е одобрил споразумение с пощальонка, която присвоила 1896 лв. пенсии. За това Р.А. би получила до 5 г. затвор, ако делото течеше по общия ред. Със споразумението е осъдена на пробация, включваща 100 часа труд в полза на обществото.
Разминаване
Интересна е практиката на различните районни съдилища по делата за шофиране с над 1.2 промила алкохол в кръвта, които приключват със споразумение. Наказанията винаги са условни, невинаги обаче се налага глоба, а книжката се отнема за различен срок при сходни провинения, показва прегледът на произволно избрани споразумения. Един съдия от Чирпан например определя 10-месечна условна присъда, 200 лв. глоба и 1 г. без книжка за шофиране с 2.7 промила. За 2.85 промила друг магистрат от същия съд дава 6 месеца условно, 200 лв. глоба и само 6 месеца без книжка. В Русе шофиране с 2.07 промила се равняват на 6 месеца условно, 250 лв. глоба и 1 година и половина без книжка, а 2.45 промила значат 6 месеца условно, 300 лв. глоба и 1 г. и 8 м. без свидетелство за управление.
Минималната пенсия вече е 200 лв. От този месец минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст вече е 200 лв. Очаква се увеличените суми да се изплащат от 9 октомври. 824 хил. пенсионери ще получат различно увеличение, като средната сума е 17 лв. Освен хората на минимална пенсия, скокът касае и вдовишките добавки, инвалидните пенсии и наследствените, тъй като те са вързани с нея.
Това е второто увеличение на най-ниската пенсия за тази година в резултат на договорките между Патриотите и ГЕРБ за управлението. В края на миналата седмица се разбра, че коалиционният партньор на Бойко Борисов не се отказва от стремежа си минималната пенсия да стане 300 лв. въпреки предупрежденията на експерти, че това осакатява осигурителната система и съвсем унищожава всякаква мотивация на хората да се осигуряват в обществения фонд. За сравнение останалите пенсии тази година "заслужиха" само една индексация с 2.4% от юли.
И за догодина плановете за увеличение на редовите пенсии са в обичайния диапазон - с индексация по швейцарското правило, като засега се говори за 3.8%. Това не попречи вчера на вицепремиера Красимир Каракачанов отново да изтъкне огромните резерви, които според него се крият в пресичането на измамите с инвалидни пенсии. "Инвалидни пенсии в България взимат около 900 хил. човека. От тях повече от 400 хил. са с ТЕЛК-ови решения, които не отговарят на реалното им здравословно състояние. Погледнете само феноменът инвалидизация на цели села, включително бебетата в тях", заявява той в специална позиция по повод увеличението на минималната пенсия. Според вицепремиера от пресичането на тези измами ще дойдат "стотици милиони лева". Въпреки че няма заявки да се работи сериозно по въпроса, Каракачанов уверява, че въпрос на време и реални действия е да се преизчислят старите пенсии.
Вдигат детските надбавки, добавките за увреждания и помощите за дърва. Увеличение на детските надбавки, на социалните помощи, които са обвързани с гарантирания минимален доход, и на пенсиите предвижда властта от догодина. В момента се търсят варианти с колко точно да нараснат детските надбавки, съобщи социалният министър Бисер Петков пред БНР.
Повече семейства ще могат да получават детски, тъй като подоходният критерий се увеличава от 400 до 450 лв. В момента помощта за две деца е 85 лв., целта е да стане минимум 90 лв., обясни Петков.
От догодина се вдига и гарантираният минимален доход. От 65 той ще стане 75 лева. По този начин ще се вдигнат и редица социални плащания, интеграционните добавки за хора с увреждания, както и парите за помощите за отопление. Така човек над 70 г., който няма необходимия стаж за редовна пенсия, може да получи социална, ако доходите му не надхвърлят гарантирания минимален доход. От 1 октомври минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде повторно увеличена на 200 лв., припомни Петков. От 1 юли 2018 г. всички пенсии ще се вдигнат с 3,8%.
Предвидено е догодина да се вдигне и официалната линия на бедност. В момента тя е 314 лв. Социалният министър предлага два варианта - 321 или 346 лева.
Държавата вече ще плаща и за лични асистенти на хората с увреждания. 26 000 българи с увреждания и 16 хил. лични асистенти ползват услугата. Сега парите се отпускат по европрограми, целта е бюджетът да поеме финансирането. За целта трябва да се предвидят 82 млн. лева. Хората с трайни увреждания ще могат да правят самооценка на потребностите си за социална интеграция.
Това пък е заложено в проекта на новата методика за извършване на оценката. Тя може да се прави и в дома на човека. Социалните ще преценяват заедно с него дали се нуждае от рехабилитация, обучение, работа или друг вид социални услуги. Ще се взема предвид дали човекът може да се движи сам и дали жилището му има нужда от адаптация.
Божидар Данев: Има срив на инвестициите. Имаме добър ръст на Брутния вътрешен продукт (3.4-3.9%), но той е за сметка на рязко подобряване на търговския баланс на страната ни. Не забравяйте, че е временно явлението с ръста на оръжейната промишленост, той е във връзка с войната в Близкия изток. Това каза пред БНТ Божидар Данев, изпълнителен председател на Българска стопанска камара, който допълни, че се очаква износ над 1 млрд. евро.
Изключително положение е, но на всички положителни явления, които идват от икономическата обстановка в Европа, а не на българската икономика. В България има срив на инвестициите. За първи път българската индустрия изнася повече, но няма инвестиции, няма качествени работни места, няма нови продукти. Това е много опасно и дългосрочно явление вече в рамките на три години, коментира Данев.
Изпълнителният председател на Българската стопанска камара коментира, че не говорим за ръст на сивата икономика, а хващаме само измененията в приходната част на бюджета, която се лишава с повече от 22 млрд. от приемането ни в ЕС, т.е над 2.2 млрд. данъци не се събират годишно.
Най-обезпокояващото е, че в структурата на приходите намалява частта на ДДС, данък печалба, крият се и приходите от акцизите.Трудно бихме могли да говорим за ефикасност на данъчната ни система. Освен с най-ниски доходи, страната ни е с най-нисък БВП на глава от населението. Ако в Румъния нарасна с 30%, в България не е така, ние изоставаме, допълни Данев.
Това нещо е противоконституционно. заплащането трябва да е в зависимост от извършеното, а не от възрастта. Защо държавата премахна допълнителното стимулиране в държавната администрация? Имаме дискриминация. Ние сме се превърнали в балкански анклав, който няма нищо общо с Европа - с минимални осигуровки, събиране на отпадъци и.т.н десетки неща. В нас няма европейски правила и европейски принципи, отсече той по повод споровете със синдикатите за добавката за прослужено време.
Данев оцени ситуацията в образователната система като драматична. "Средната възраст е над 50 години. Ако искаме да вървим напред, трябва коренно да променим българската политика.", бяха думите му.
120 души на месец дирят изчезнал стаж. Всеки месец около 120 човека търсят липсващия им по документи стаж за пенсия. Това показва проверка на „Монитор" сред консултантски фирми.
„Най-големият проблем, с който се сблъскват поне 10 мои клиенти месечно, е липсата на архив на предприятието, в което са работили, за да докажат осигурителния си стаж за пенсия", обясни пред „Монитор" пенсионният консултант Стефан Колев.
Загубата на трудова книжка, липса на подпис и печат от някогашния работодател са сред честите причини за „дупка" в трудовото досие на кандидатите за заслужена почивка. Практиката на пенсионни консултанти показва, че най-често пред проблема с липсващ стаж за пенсия се оказват хората, работили преди 1997 г. Причината е, че част от предприятията, от които служителите трябва да имат документи, вече са закрити. Така кандидат-пенсионерите трябва да издирват правоприемниците на тези фирми, за да докажат, че са работили в съответната фирма. Намирането на липсващите документи, доказващи положения труд, може да бъде поверено на пенсионните консултанти, което излиза между 50 и 150 лв.
„Има случаи, в които търсенето на стаж може да отнеме година. Затова доста хора с липсващ до 12 месеца осигурителен период се оказват от тази процедура", обясни пенсионният консултант Марин Николов. В подобна ситуация е попаднал 50-годишният му клиент Димитър, който не може да се възползва от ранно излизане в заслужена почивка заради липсващ стаж. „По документи му се губят година и половина стаж за втора категория труд, без която не може да излезе в пенсия", разказа Николов.
Данъци в четвърти клас, гимназистите играят сиртаки. Четвъртокласниците ще учат за предназначението на банките и ролята на данъците в часовете по предприемачество. Това предвижда проектът на нова учебна програма, качена на сайта на Министерството на образованието и науката (МОН) за обществено обсъждане. От хлапетата от последния клас на началното образование ще се очаква да познават предназначението на банката като предприятие за съхранение на пари и на кредити, както и да разбират ролята на данъците за осигуряване на обществени потребности. В часовете по „Технологии и предприемачество" са заложени още теми, свързани с обработката на хранителни продукти, правилата за безопасна работа с уреди като готварска печка, ютия, компютър, телевизор и др. От децата ще се очаква още да разбират значимостта на различни професии в обществения и частния сектор за развитие на местната икономика. Според проекта за учебна програма те ще трябва да предлагат идеи за решаване на икономически проблеми на практическа основа, както и да знаят движението на парите като фактор за развитие на икономиката. В проекта на програма по „Човек и природа" пък е заложено децата за учат за Земята, Луната, както и да назовават планетите. Тогава те ще се запознаят и с основните жизнени процеси като дишане, хранене и размножаване. Темите в учебната програма включват още промените по време на пубертета, както и вредното въздействие на алкохола, наркотиците и никотина.
Основното предназначение на дигиталните устройства, както и как се съхранява и обработва информация в тях, са заложени в уроците по „Компютърно моделиране" в проекта на учебна програма.
От учениците ще се очаква да изработват проекти като тестове, пъзели, анимации с екологична насоченост. В часовете по физическо възпитание и спорт пък четвъртокласниците ще учат стъпките на „Дунавско хоро" и „Седенчица".
В проекта на програмата за десетокласниците пък е заложено гимназистите да се научат да танцуват „Еленино хоро", както и гръцкия танц „Сиртаки".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |