Три варианта за магистралата Русе - Велико Търново. Откъде точно да минава така необходимата за Северна България магистрала от Русе до Велико Търново? Този въпрос ще дискутират през седмицата хората в региона, след като Агенция "Пътна инфраструктура" им представи доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение. Предвидени са общо 10 срещи в населените места, през които ще преминава аутобанът.
Кога са обсъжданията
28 ноември в Павликени, Горна Оряховица и Велико Търново.
29 ноември в Полски Тръмбеш, Ценово и Бяла.
30 ноември Борово, Две могили и Иваново.
1 декември Русе.
Индикативната стойност на целия проект се движи около 600 млн. евро, които обаче все още не са осигурени. Надеждите на управляващите са, че необходимото финансиране ще бъде набавено или чрез оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", или чрез събраните в бъдеще такси от тол-системата, или от заемно финансиране. Последният вариант изглежда най-сигурен.
Към момента са разработени три варианта на трасе (комбиниран, червен и син), които са извън съществуващия сега път I-5. Освен това във всяко от възможните технически решения магистралата, чиято приблизителна дължина е 133 км, е разделена на три подучастъка. Това са Русе - Бяла (40 км), обход на самия град Бяла (почти 36 км), както и Бяла - Велико Търново (малко над 58 км).
Има фаворит сред вариантите
Най-целесъобразен от екологична, техническа и икономическа гледна точка според експертите е комбинираният вариант на трасе. При него, като започне на 3 километра източно от Дунав мост, шосето пресича пътя Русе - Силистра и продължава в посока юг-югозапад. Автомагистралата продължава в югозападна посока, след което пресича пътя Русе - Варна и се насочва в южна посока. Трасето минава над р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. По-нататък е предвидено при 102-рия километър тази магистрала да пресече "Хемус" - в близост до с. Паскалевец, при което продължава право на юг.
Увеличаване
Тъй като релефът на терена след река Янтра е планински, с дълбоки дерета и високи върхове, се налага изграждането на големи съоръжения - 4 тунела по лявото платно и 2 по дясното, както и 22 мостове и виадукти с обща дължина 14 853 метра. Връзката на републиканските и част от общинските пътища ще се осъществява чрез 18 пътни възела. Също така ще има 12 селскостопански надлеза и 9 селскостопански подлеза. В този вариант са проектирани 8 площадки за краткотраен отдих.
И все пак - възможност за избор
При Червения вариант трасето обхожда Русе югоизточно, минавайки успоредно на р. Дунав, след което пресича пътя за Варна. По-нататък преминава западно от селата Красен, Божичен и Иваново, докато не пресече пътя Русе - Бяла. Оттам трасето се развива югозападно от с. Пейчиново, след което се насочва в южна посока.
Синият вариант първоначално следва червения - до пресичането с общински път за с. Иваново, след което се развива изцяло в южна посока и преминава в непосредствена близост до Две могили и с. Батишница. Обходът на Бяла тук е от източната страна.
Какво предстои
От пътната агенция припомнят, че автомагистралата Русе - Велико Търново е сред приоритетните обекти, тъй като направлението осигурява транзитния трафик по коридор 9 и международен път Е-85. С построяването й ще се повиши безопасността на движението и транзитният трафик ще бъде изведен извън населените места.
Дотук по проекта са финансирани с 1.5 млн. лв. идейният и техническият проект, докладът по ОВОС и оценка на степента на въздействие ОСВ, както и археологически проучвания. Ако бъде одобрен вариант и всичко върви по план, до края на 2018 г. би трябвало да приключи техническото проектиране и след това да се премине към обявяването на търг за строителство.
КФН очаква небанковият финансов сектор да продължи да расте. Значимостта на небанковия финансов сектор за националната икономика ще продължи да нараства, а минавайки на самоиздръжка, регулаторът ще има възможност да подобри капацитета си и да осъществява по-адекватен надзор. Това заяви ръководството на Комисията за финансов надзор (КФН), което за пръв път застана пред медиите в пълен състав след рокадите отпреди година и половина. Основен приоритет в работата занапред, очертан от председателя Карина Караиванова, е изграждането на регулатор от европейско равнище, който привлича високоспециализирани експерти и работи в кратки срокове по делата на поднадзорните лица и потребителите. Заместниците й се ангажираха с борба със сивия сектор в инвестиционното посредничество и привеждането в действие на новите правила за свързаност в пенсионноосигурителния сектор в срок до 8 месеца.
Приоритетите на комисията
Към момента КФН контролира дейността на близо 20 хил. поднадзорни лица, които управляват активи на обща стойност 28.7 млрд. лв. Като се има предвид, че очакванията на Министерството на финансите са БВП на България да надмине 100 млрд. лв., активите, за които отговарят нашите поднадзорни лица, формират около 28-29% от БВП, посочи Карина Караиванова. Прогнозата за следващия 5-годишен период е индустриите в небанковия финансов сектор да продължат да растат, като най-голямата от тях - на пенсионните фондове, ще повиши активите си от сегашните 12.4 млрд. лв. на 24 млрд. лв. до 2022 г.
"Секторът ще става все по-значим на фона на глобалното развитие на този сектор. КФН може да спомогне за още по-динамичното развитие на този значим сектор", каза Караиванова и добави, че основният приоритет в работата занапред е да "изпълним нашата част от сделката с поднадзорните лица. Те се съгласиха да плащат по-високи вноски, а поетият ангажимент от нас е да осигурим независим, професионален и обективен надзор, който работи с по-високи темпове по производствата на нашите поднадзорни лица". Караиванова посочи, че щатът на КФН няма да се раздува с нови бройки, а в рамките на сегашната структура ще се привличат по-висококвалифицирани експерти. По подобие на банковия регулатор БНБ, която също е на самоиздръжка, КФН също ще оповестява възнагражденията на ръководството.
Заместник-председателят, отговарящ отскоро за осигурителния надзор, Диана Йорданова заяви на брифинга, че в максимален срок от 7-8 месеца ще има изяло променена поднормативна уредба, която да позволи на пенсионните фондове да изчистят инвестициите си в свързани лица съгласно новите дефиниции за свързаност. "До ноември 2018 година ще са изпълнени изискванията за свързаност при пенсионните фондове", каза Йорданова. Тя добави, че някои от поднадзорните лица вече работят по изпълнението на тази цел. Йорданова посочи още, че КФН прави първи стъпки по изграждането на единна софтуерна система, която ще позволи по-лесен обмен на информация и обработка на данни, постъпващи от поднадзорните лица. Така ще може да се пристъпи към риск базиран надзор, което е една от препоръките от проверката FSAP.
Другото ново лице в ръководството на КФН, Бойко Атанасов, представи като своя мисия борбата с негативните практики на капиталовия пазар, които влошават бизнес климата. "Приоритет ще бъде борбата със сивия сектор - тези лица, които не са лицензирани от комисията, които са извън законовите разпоредби. Планирали сме до края на годината срещи с представители на прокуратурата, МВР и ДАНС. До следващата година ще имаме изработен план как да се справяме със сивия сектор", каза Атанасов, който е бивш данъчен директор. Той добави, че ще работи за въвеждането на електронни услуги за поднадзорните лица.
Силен тренд в застраховането
Бурен растеж през следващите пет години се очаква и в застраховането, показва прогнозата на КФН на база данните за сегашното състояние на сектора. При премиен приход в общото застраховане, съизмерим с нивата отпреди финансовата криза от 2007-2008 г., собственият капитал е нараснал 1.5 пъти, а брутните технически резерви - повече от два пъти. Тези данни показват, че секторът е финансово много по-силен спрямо 2008 г. Освен това размерът на изплатените обезщетения нараства почти 1.5 пъти, като е показателно и че средната стойност на обезщетенията се увеличава.
В животозастраховането общият брутен премиен приход нараства с 60% спрямо предкризисните нива, а премиите по застраховки, свързани с инвестиционен фонд, се увеличават повече от два пъти, като особено голям ръст се наблюдава от 2016 г. насам. Причините за това са както добрата доходност при животозастраховането, така и промените в Кодекса за застраховането, които гарантират вземанията на обезпечени лица от Обезпечителния фонд до 196 хил. лв. (аналогично на банковите депозити). Стойността на активите в животозастраховането достигнаха стойността на активите в общото застраховане от предкризисните нива през 2008 г.
"За пръв път имаме толкова високо покритие при "Гражданска отговорност" - над 98%, или над 3 млн. автомобила. Броят на застрахованите никога не е бил толкова висок", каза Ралица Агайн-Гури, която е заместник-председател на КФН, ръководещ застрахователния надзор. Тя обясни това с мерките по дерегистриране на автомобили, засечени да карат без "Гражданска отговорност".
Друг успех на сектора, който Ралица Агайн отбеляза, е започналият от 12 ноември обмен на данни между застрахователите и МВР. Той облекчава клиентите при сключване на автомобилната застраховка и едновременно с това подсигурява компаниите срещу недобросъвестно подаване към тях на фалшиви данни.
Новина за автомобилистите е и напредъкът по въвеждане на системата бонус-малус при застраховката "Гражданска отговорност". "До средата на декември очакваме международният консултант (ЕY - бел. ред.), нает от Гаранционния фонд, да ни представи подробния доклад за въвеждане на системата. В момента той се разглежда от работна група в Гаранционния фонд. Предстои изясняването на въпроси, след което КФН е в готовност да започне разработване на проект за наредба. Тя ще бъде обект на широко обсъждане, за да може всички заинтересовани лица да изкажат мнение, преди системата бонус-малус да стане факт", каза заместник-председателят на КФН.
Друг фланг в работата на надзора през следващите месеци ще бъдат посредниците, разпространяващи застрахователни продукти, като целта на усилията ще е да се гарантира, че те прилагат изискванията при обслужването и защитата на клиентските интереси.
Казусът "Зелена карта"
На въпрос какви мерки предприема КФН по линия на проблема с българското бюро "Зелена карта" от регулатора заявиха, че следят на ежедневна база финансовите показатели на двете дружества ("Лев инс" и "ДаллБогг: Живот и здраве" - бел. ред.), уличени, че не спазват правилата на систевата, бавят или не изплащат обезщетения от катастрофи в чужбина. "Проблемите на бюро "Зелена карта" могат да рефлектират сериозно върху целия сектор, затова сме предприели редица надзорни мерки и няма да допуснем застраховател, който има задължения, да не ги изпълнява", настоя Ралица Агайн.
Тя посочи, че мерките не се отнасят само до дадения им срок 12 декември, когато двете дружества трябва да представят договори с представители в чужбина. "Кодексът за застраховане не допуска да съществуват застрахователи, които не изпълняват задълженията си. Ние вярваме, че има добра воля от страна на застрахователите, затова първо се предприемат действия от страна на регулатора, за да може да се решат проблемите по най-бързия начин. Но, разбира се, законът трябва да се спазва и който не може да го прави, трябва да си носи последствията", заяви още заместник-председателят на КФН.
Прокуратурата се постави над закона и засекрети делата за приватизацията. Не е работа на данъкоплатците да знаят колко и кои приватизационни сделки се разследват от прокуратурата, има ли повдигнати обвинения, има ли дела, прекратени по давност. Зам. главният прокурор Пенка Богданова заяви в отговор на въпроси до в. "Сега" по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), че информацията за преписки и дела не е обществена. От отговора й се разбира, че е тайна дали висшите прокурори са получавали доклад на премиера Бойко Борисов от октомври м.г., свързан с нарушения при приватизационни сделки и ако да - какви са прокурорските действия по него.
Делата за приватизационните сделки излязоха на дневен ред покрай идеята на ГЕРБ и ДПС да променят конституцията, така че да няма давност за разследването им.
ЗДОИ бил неприложим в случая, защото обществена била "всяка информация, свързана с обществения живот в България и даваща възможност на гражданите да си съставят мнение за дейността на институцията". Работата на прокуратурата по приватизационните престъпления очевидно не влиза в тази категория според ръководството й.
Богданова обяснява, че данните за дела се дават по реда на НПК, т.е. от наблюдаващия прокурор. Той обаче също не желае да отговори. На 7 ноември "Сега" изпрати въпросите през пресслужбата на държавното обвинение до говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, която е връзката с наблюдаващите прокурори. Както обикновено обаче, държавното обвинение игнорира въпросите на вестника. Затова същите въпроси бяха зададени по ЗДОИ.
Фактът, че прокуратурата не намира себе си за задължена по Закона за достъп до обществена информация, е показателен. Неведнъж прокуратурата е била сочена като безотчетна и безконтролна в доклади на различни европейски институции, без законодателите или Висшият съдебен съвет да се трогнат от това.
"Според ЗДОИ всяка информация за дейността на държавните органи е обществена. Никъде не е написано, че е допустимо да има институции, които са цялостно извадени от закона", коментира пред "Сега" Александър Кашъмов, който ръководи правния екип на "Програма достъп до информация". Той допълни, че дори и службите за сигурност са задължени по закона, "а прокуратурата се оказва с някакъв тотален имунитет според тяхното собствено виждане". "Излиза, че борбата с престъпността, с която се занимава прокуратурата, как тя се извършва, доколко е ефективна, ще бъде една глобална тайна за обществото. Това е абсурдно за една демократична система", заключи Кашъмов.
В прокуратурата явно не се притесняват да дават разнопосочни отговори на медиите - миналата седмица зам. главната прокурорка отговори на "Медиапул", че обвинението няма данни за броя на делата за приватизационни сделки.
Председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов твърди, че прокуратурата вече е прегледала приватизационните сделки и по много от тях имало образувани производства, които обаче били прекратени по давност. "Това безкрайно облекчава виновните лица. Знам от колеги прокурори, че единствено могат да класират погасените по давност преследвания. Ако се възприеме това допълнение в конституцията (да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията), това означава, че ще има правна възможност и понастоящем да бъдат довършени недовършените разследвания", коментира той преди дни по Радио К2.
Още при възникването на идеята юристи коментираха, че дори популизмът да надделее и Народното събрание да премахне давността, промяната не може да е със задна дата и ще важи само за бъдещи приватизационни сделки.
Пет партии поискаха да се разсекрети докладът за АЕЦ "Белене". Пет извънпарламентарни партии поискаха докладът на БАН за възможностите за реализация на проекта АЕЦ "Белене" да бъде оповестен публично. ДСБ, "Да, България", БЗНС, "Зелените" и ДЕОС са изпратили отворено писмо до министъра на енергетиката Теменужка Петкова със заглавие: "Когато докладите в енергетиката са тайна, гражданите винаги плащат многомилионна сметка".
В него те изтъкват любопитен парадокс - като шеф на финансовата инспекция преди няколко години Петкова е открила съществени нарушения, включително, че е поръчвано оборудване без цялостен договор. А сега като министър оставя скрит за обществото доклад, поръчан от подопечния на министерството Български енергиен холдинг.
Докладът бе изготвен от БАН по поръка на Министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг. Вместо да обявят целия анализ от 1000 страници, от ведомството на Теменужка Петкова се ограничиха с резюме от девет страници. "Ние, гражданите, плащаме за доклада на БАН през нашите данъци, но не можем да се запознаем с неговото съдържание", възмущават се петте партии. И се опасяват, че се връщаме във времената на тройната коалиция, водена от БСП, която подписваше договори, създаде така наречения "голям шлем", а документите и договорите оставаха скрити за българското общество.
За няколко месеца срещу над 2 милиона лева БАН разработи 90 сценария за бъдещето на АЕЦ "Белене", две трети от които показвали, че той е жизнеспособен. Във Втора атомна има хляб, но ако струва под 10 млрд. лв., при съотношение на привлечен и собствен капитал 70:30 на сто и лихва под 4.5%, заключиха от БАН.
Изготвянето на анализа е само част от дейностите, които трябва да извършат учените до пролетта. Сред тях е и изготвянето на цялостна енергийна стратегия на страната ни до 2030 г. с хоризонт до 2050 г.
По 500 хил. на ден взима бизнесът от ЕС. Всеки ден около 500 хил. лв. безвъзмездна европейска помощ достига до българските компании благодарение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност". Това каза зам.-министърът на икономиката Александър Манолев по време на отчитане на напредъка в работата по нея.
По думите му към днешна дата над половин милиард лева от бюджета на програмата е изплатен към бизнеса. През миналия програмен период този процент на разплатени средства е бил постигнат едва на шестата година. „Или с други думи през програмния период 2014-2020 г. се движим 2,5 пъти по-бързо и по-ефективно", подчерта той.
„С това темпо на работа, очакваме до края на програмния период над 3 000 български компании да се възползват от безвъзмездна европейска помощ по програмата", каза зам.-министърът. По думите му, ОПИК продължава да е една от най-добре представящите се програми в България и към момента няма опасност от загуба на европейско финансиране. "Обявили сме процедури за над 70% от бюджета на програмата и сме сключили над 1 500 договора на обща стойност 1,414 млрд. лв.", каза зам.-министърът и допълни, че през 2018 г. ще стартират нови процедури на обща стойност около 400 млн. лв.
На форума бяха представени и новите схеми за кандидатстване, които ще бъдат открити през 2018 г., както и някои от добрите примери от реализираните проекти.
Подновяват износа на агнета за Турция. В началото на 2018 г. очакваме да се възобнови износът от България за Турция първо за дребния рогат добитък и в последствие за едрия, каза министърът на земеделието Румен Порожанов. Министър Порожанов и министърът на храните, земеделието и животновъдството на Турция Ахмет Ешреф Факъбаба дадоха съвместна пресконференция в София. Министър Факъбаба е в страната начело на бизнес делегация от 150 турски бизнесмени. Те са в България по повод провеждането на българо-турски агробизнес форум. Над 500 представители на турския и на българския бизнес вчера участваха в двустранни срещи в рамките на форума.
Важно е процесът по подновяване на износа да бъде прозрачен и контролиран, така че да не се компрометира още от началото от гледна точка на цени и качество на продукцията, подчерта министър Порожанов. Подновяването на износа на животни става възможно след поредица от срещи между експерти от двете министерства. От 2012 г., освен за разплодните, търговията с животни беше преустановена. "В момента по отношение на ветеринарни сертификати, форма, изисквания и други чисто бюрократични, но много важни формалности, проблемите са разрешени", заяви Порожанов. На въпрос какви проблеми е трябвало да преодолеят двете страни, министърът посочи, че до сега не е имало изчистени ветеринарни сертификати, както и търговски квоти, поради факта, че Турция е страна извън ЕС.
Постигнатите договорености са резултат от маратон от доста интензивни и успешни срещи, подчерта от своя страна министър Факъбаба. Той благодари за изключителното, по думите му, домакинство на страната ни. "Минахме по един маратон от много успешни срещи. Когато има наличност на стоката, която търся при комшиите, бих предпочел да я взема от тях", коментира турският министър на земеделието. Предстои ревизия на политиката по отношение на вноса и износа между България и Турция. Целта ни е страна ни да бъде предпочитан партньор, каза още министър Факъбаба.
София пуска карта за трамвай и кръчма. Столичани и гости на града вече могат да си извадят тридневна карта за градския транспорт, с която да ползват намаление в кръчми, музеи и книжарници.
Тридневната „Карта София" за градския транспорт вече обновена и важи за повече обекти, съобщиха вчера от Центъра за градска мобилност.
Срещу 20 лева желаещите ще имат възможност освен да се движат по всички линии на градския транспорт, да се възползват от намаления в цените в над 50 обекта в столицата. Сред тях има заведения за хранене, музеи, книжарници, обекти за спорт и развлечение. С превозния документ може да се покара по-евтино и картинг.
„Подобна карта и досега можеше да се закупи, но обектите включени в нея бяха доста по-малка бройка и не предизвика голям интерес у столичани", обясниха от ЦГМ. Картата с новите обекти вече е пусната в продажба. Тя е за срок от три последователни календарни дни, а валидният период се изписва на лицето й в момента на издаването. Документът може да се използва само от един човек, уточниха от ЦГМ. В момента от общинската фирма подготвят книжка-каталог за обектите, в които ще се ползват отстъпки, която да се предоставя при издаването на „Карта София". Дотогава хората могат да се информират за отстъпките на сайта на дружеството.
Например с картата ще се карат по-евтино ски на Витоша, тъй като притежателите й ще ползват 20% намаление в цената. Безплатно ще може да се посети галерия-музей „Дечко Узунов", Гарнизонното стрелбище, музея на Софийския университет, музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми, музея по палеонтология и музея за история на радиото. В други музеи пък отстъпката е 1 лв. „Карта София" предоставя 50% намаление на цената на билета за влизане в Ботаническата градина и музея „Земята и хората". Отстъпките за софийските кръчми варират от 5 до 10%.
От дружеството прогнозират, че интересът към „Карта София" ще бъде засилен в периодите на активен туризъм. Също така очакват повече продажби по време на председателството на страната на Съвета на ЕС, което ще се проведе през първата половина на 2018 г. Тогава се очаква столицата да бъде посетена от над 20 000 европейски делегати.
Банките смъкнаха лихвите за големите кредити. Банките смъкнаха лихвите за големите кредити до и над милион. Това показват последните данни на Българската народна банка (БНБ) за октомври 2017 г. Оказва се, че лихвения процент при заемите до 1 млн. евро, договорени в левове е паднал от 4,20% на 3,88%. При тези договорени в евро пък спадът е в размер на 0,37 на сто. Така новият процент е 3,04%.
Продължава поевтиняването и на кредитите над 1 млн. евро както при тези договорени в евро, така и при тези изтеглени в лева. Новите лихвени нива са съответно 2,93% и 2,74 на сто.
Лихвите по потребителските кредити обаче продължават да вървят нагоре. Така, ако през септември сме си купили стока на изплащане в лева, то годишният процент на разходите (ГПР), в който освен лихвата се включват и всички такси, комисиони и разходи за сметка на клиента, е бил 10,34%. Месец по-късно обаче процентът скача на 10,40 на сто, което е увеличение с 0,06%.
Въпреки това понижение се отчита при заемите за пазаруване, но дръпнати в евро - с цели 0,51 на сто. През миналия месец ГПР е бил 5,24%, а през септември - 5,75на сто. На годишна база и при двата вида заеми БНБ отчита спад.
Данните на БНБ показват още, че лихвите по влоговете в лева на домакинствата леко се покачват в сравнение със септември - до 0,38% в лева. В евро пък нивото им е 0,31 на сто.
Въпреки покачването при влоговете на домакинствата, лихвите при фирмените депозити в родна валута спадат. За месец те се понижават от 0,24% на 0,18%. При договорените сметки в евро, се отчита ръст от 0,09% като през октомври лихвата достига 0,39 на сто.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |